PDA

View Full Version : Първа степен работи постоянно!



Jivko7777
29-06-2011, 17:25
И така преди по малко от месец си карам си върша работата и при поредното палене, давам на контакт паля и чувам че перките отпред се въртят (на 1 степен)! Колата е на по малко от 70 гр. т.е. не е загряла, климатика също е изключен, покарах така и бавно и бързо не все така си стои...изгасих я, изчаках 10мин, давам контакт и и още на контакт тръгват...
Вечерта изключих акумулатора, на другия ден давам контакт да паля и чудо няма перки :) и така до вчера когато пак реше ей тей в тоя студ перки да си пуска :)
Бушоните са здрави, пък и то ако не бяха нямаше въобще да въртят, за мен остава релета, защото днес като я оставих няколко часа без да изключвам акумулатор дадох контакт и пак вече нямаше перки, т.е. като постоии няколко часа и се оправя! Та дайте идеи, ако не от релета (както си мисля аз) какво друго може да е, датчик нещо или?

ПП: На долните снимки кои точно релета са за перките? и по точно за първа степен?

myato
29-06-2011, 19:35
Скубни буксата на датчика върху термостата и зачисти контактите.Това най-вероятно ще реши проблема.Иначе,то си пише кои са релетата - Fan1 и Fan2.

Jivko7777
29-06-2011, 21:03
Скубни буксата на датчика върху термостата и зачисти контактите.Това най-вероятно ще реши проблема.Иначе,то си пише кои са релетата - Fan1 и Fan2.

Мерси ще пробвам, а само Fan за какво е тогава ?

rossenvn
29-06-2011, 22:55
Скубни буксата на датчика върху термостата и зачисти контактите.Това най-вероятно ще реши проблема.Иначе,то си пише кои са релетата - Fan1 и Fan2.

Лошото е, че може да са разместени при някой ремонт и да не отговарят на картинката.

tonov
29-06-2011, 23:59
И мойте са разместени :( Не отговарят на означенията.

По-вероятно е да залепват контактите на релето. Ако пак ти направи тоя номер, опитай да го чукнеш с нещо (примерно с дръжка на отвертка) и да видиш дали ще изключи. Ако не си сигурен кое е, карай наред по всички ;) Нищо няма да им стане.

Jivko7777
30-06-2011, 01:19
И мойте са разместени :( Не отговарят на означенията.

По-вероятно е да залепват контактите на релето. Ако пак ти направи тоя номер, опитай да го чукнеш с нещо (примерно с дръжка на отвертка) и да видиш дали ще изключи. Ако не си сигурен кое е, карай наред по всички ;) Нищо няма да им стане.

Наред ги чукаш ама нищо не става :)
Ама като ги гледам по големина си мисля че мойте няма да са разместени :)
И лошото е че утре като сляза няма да се въртят перките, може да стане същия ден, може и след седмица...

barash
30-06-2011, 03:47
Колега при мен се оказа,датчика този дето е на климата(ако си със климатроник де),на диагностика показваше -40 градуса.Смениха го и толкоз,всичко се оправи.Не знам имали логика или не но симптомите бяха сащите.

Jivko7777
30-06-2011, 16:47
Колега при мен се оказа,датчика този дето е на климата(ако си със климатроник де),на диагностика показваше -40 градуса.Смениха го и толкоз,всичко се оправи.Не знам имали логика или не но симптомите бяха сащите.

Къде се намира този датчик? Защото също имам проблем и с климaтроника, когато го пусна компресора върви 2-3сек и после 2-3 сек и така постоянно, при теб така ли беше? Може накрая двата проблема да излезнат един общ :)

ПП: 156 2.4jtd 99'

barash
30-06-2011, 17:28
При мен си работеше нормално,само дето перката работеше нонстоп.Смениха датчика и всичко се оправи,датчика при мен се намира точно зад десния фар.

kolev
30-06-2011, 18:02
не познавам схемата на колата, но по принцип силовата верига на релетата е вързана директно на акумулатора което означава че когато те залепнат, вентилатора ще върти и когато не си на контакт. по правилно е да се насочиш към датчика и буксата му.

tonov
30-06-2011, 19:22
Мдаа, моя грешка. Наистина са свързани директно (в смисъл ако е залепнало реле, няма да се влияят от това дали колата е на контакт, или не) Иначе са две релета за бърза скорост за всеки вентилатор и едно общо за бавната, като и трите се управляват от ЕКУ-то...

Май наистина нещата клонят към някой датчик.

Jivko7777
30-06-2011, 19:47
Кой датчик на климатика или някой друг?

undy
30-06-2011, 19:49
Къде се намира този датчик? Защото също имам проблем и с климaтроника, когато го пусна компресора върви 2-3сек и после 2-3 сек и така постоянно, при теб така ли беше? Може накрая двата проблема да излезнат един общ :)

ПП: 156 2.4jtd 99'
...ще използвам две мои снимки, на които съм снимал тръбата на климата ,на която се намира датчика(дано да говорим за един и същ).това е тръбичката на климатика която се вижда много лесно,след като се отвори предния капак....

Mury
30-06-2011, 21:37
Само на 1-ва степен ли работят,или след малко се включва и втора степен,ако е така,вероятно имаш проблем в датика на термостата,ако не се насочи там където ти каза колегата-пресостата:mobile::mobile::mobile:

П.С.Ако има нещо звънкай:mobile::mobile::mobile:

Jivko7777
30-06-2011, 22:00
Само на 1-ва степен ли работят,или след малко се включва и втора степен,ако е така,вероятно имаш проблем в датика на термостата,ако не се насочи там където ти каза колегата-пресостата:mobile::mobile::mobile:

П.С.Ако има нещо звънкай:mobile::mobile::mobile:

Нема само първа степен си стои без климатик, без нищо! На следващия ден като запаля никакви проблеми и так може 2 дена може една седмица и пак същия номер!

Отделно климатика както казах компресора се пуска 2-3 сек и изключва 2-3 сек и така, фреон и всичко си е в нормата! Това е ест. като го пусна само!

Има ли вариант пресостата да е виновен и за двата проблема?

Kuker
30-06-2011, 22:45
Пресостата без налягане няма как да включи перката!Освен това, той включва втора степен.

п.п.Ти щеше да снимаш манометрите....!Отиди пак там където ходиш, да закачат манометрите и да видят дали високото налягане се вдига над 25 бара!Ако вдига над 25 бара най-вероятно имаш запушване от разпаднал се дехидратор.

Jivko7777
01-07-2011, 00:19
Пресостата без налягане няма как да включи перката!Освен това, той включва втора степен.

п.п.Ти щеше да снимаш манометрите....!Отиди пак там където ходиш, да закачат манометрите и да видят дали високото налягане се вдига над 25 бара!Ако вдига над 25 бара най-вероятно имаш запушване от разпаднал се дехидратор.

И до климатика ще стигна ама на дневен ред ми е тая перка...Ще гледам утре какво ще става...
Иначе ще снимам следващия път, което ще е тези дни!

slavco_156
01-07-2011, 01:38
Колега ас когато си трсих од каде ми истича фреона на климатика, направивме един тест. Надухаме система на климатика под налагане со Азот на 10 бар за да след 5-6 часа да провериме дали има пад на налагането, и до като карах тези 5-6 часа првиа степен на вентилатора винаги вртеше, дури и когата беше на 50 градуси. Па моје мнение ако е можно некој мајсто да ти заредил повече фреон од кое требе и да се накачило налагането в система. Или този датчик което мери дова налагане

_power_
05-07-2011, 15:21
Колега ас когато си трсих од каде ми истича фреона на климатика, направивме един тест. Надухаме система на климатика под налагане со Азот на 10 бар за да след 5-6 часа да провериме дали има пад на налагането, и до като карах тези 5-6 часа првиа степен на вентилатора винаги вртеше, дури и когата беше на 50 градуси. Па моје мнение ако е можно некој мајсто да ти заредил повече фреон од кое требе и да се накачило налагането в система. Или този датчик което мери дова налагане
Няма как да се презареди климатика сднешните машини:grandpa:
Питане към живко..да би да ти се включва перката при влажно време/дъжд?

Alamo
05-07-2011, 17:39
Няма как да се презареди климатика сднешните машини:grandpa:
Питане към живко..да би да ти се включва перката при влажно време/дъжд?

Днешните машини да те би сами да разбират какво им е закачено и коя година е колата? Примери със 156 колкото щеш :Yoda:

ludkanar
06-07-2011, 11:33
Живко залагам на датчика на термостата,земи и пробвай ако има от някой.При мен се включваха и изключваха,после заработиха постоянно и като го сменихме с Добри и се оправи.Показваше температура -36 градуса на компютъра,а вътре си показва на уреда нормално.

alfatras
06-07-2011, 12:28
Живко залагам на датчика на термостата,земи и пробвай ако има от някой.При мен се включваха и изключваха,после заработиха постоянно и като го сменихме с Добри и се оправи.Показваше температура -36 градуса на компютъра,а вътре си показва на уреда нормално.
Подкрепям!

Mury
06-07-2011, 12:50
Аре бе Живко намери някой да я закачи тая кола на комп бре,баси драмата:lsabre::lsabre::lsabre::lsabre:

borouu
06-07-2011, 16:12
Здравейте, при мен проблема е че перката включва само когато работи климатика.Няколко пъти съм я чакал да включи до 110 градуса, ама нито първа, нито втора степен тръгва...някакви идеи?
Alfa 156 1.8 TS 98"

kolev
06-07-2011, 16:58
може да е датчика на термостата, но най-добре да се види на диагностика.

borouu
06-07-2011, 17:32
Датчика ми е нов, аз съм от габрово, а свестен диагностик тук няма ! Най-близо е при вас в Търново, което означава да загубя един ден, а в момента не мога да си го позволя...бих се радвал на идеи, как да открия проблема

kolev
06-07-2011, 17:45
не се хаби, и тука няма кой да ти направи свястна диагностика :D
другия вариант е да не ти е обезвъздушена охладителната система. кога ти почнаха проблемите.

Mury
06-07-2011, 17:51
1.Като пуснеш климатика перката веднага ли тръгва или след 20-30 сек.
2.Уредите на 156 не са от най-верните,обикновенно показват повече

Според мен ти е думнал реостата за 1-ва степен,и климата пуска 2-а,а ти просто не си я изчакал достатъчно за да пусне без клима 2-а степен,ако по уред е била на 110,значи е била на 100,а 2-а степен се пуска на 104/5:party::party::party::party:

---------- Post added at 17:51 ---------- Previous post was at 17:50 ----------


не се хаби, и тука няма кой да ти направи свястна диагностика :D
другия вариант е да не ти е обезвъздушена охладителната система. кога ти почнаха проблемите.

Ти ако можеш през клавиатурата да правиш диагностика-давай :cheers::cheers::cheers::cheers:стига с това обезвъздушаване,ТС се обезвъздушава сам.

kolev
06-07-2011, 18:17
Ти ако можеш през клавиатурата да правиш диагностика-давай :cheers::cheers::cheers::cheers:стига с това обезвъздушаване,ТС се обезвъздушава сам.

е да де, отвиваш пробката и той сам се обезвъздушава :hehe:
:cheers::cheers::cheers:
иначе наистина може да му няма първата степен на човека

borouu
06-07-2011, 18:51
Перката не включва веднага след пускане на климатика, а след известно време. Къде се намира този реостат и как да разбера, дали е от него? Честно казано ме е страх да я чакам до 120 градуса да видя дали ще включи.

haljscho
06-07-2011, 19:26
Перката не включва веднага след пускане на климатика, а след известно време. Къде се намира този реостат и как да разбера, дали е от него? Честно казано ме е страх да я чакам до 120 градуса да видя дали ще включи.
Чертата дет си мислиш, че 110гр. всъщност е 100гр.
Сложи един термометър в казанчето и виж реално колко е.......
Резостата се намира някъде до вентилатора.

borouu
06-07-2011, 21:00
Чертата преди 90- 80 ли означава? Ако е 80 е логично след 90 да следва 100.
Резостата го намерих, свалих и видях, че има прекъснати жички на намотката.
Би следвало там да е причината за липсата на първа степен. Утре ще търся по магазините. В сайта на AXM.AUTO е около 20-тина лева 50 ома, на моя пише че е 30 ома.
По-вече ме притеснява 2-рата степен, защото, ако проблема е в ECU-то, жална ми майка...

undy
06-07-2011, 21:22
....смени си реостата ,и не е лошо да се проверят релетата,а пък отделно се прави мост на буксите на релетата,за да се разбере дали всичко сработва...и накрая не е зле да се направи диагностика на какви градуси,отваря термостата,кога включва 1-ва степен и кога 2-ра,и съответно на включен климатик,какви ги върши и така......аз минах през това,естествено и с чужда помощ...успех
...това дето си го написал за градусите е вярно...

Mury
06-07-2011, 21:46
Чертата преди 90- 80 ли означава? Ако е 80 е логично след 90 да следва 100.
Резостата го намерих, свалих и видях, че има прекъснати жички на намотката.
Би следвало там да е причината за липсата на първа степен. Утре ще търся по магазините. В сайта на AXM.AUTO е около 20-тина лева 50 ома, на моя пише че е 30 ома.
По-вече ме притеснява 2-рата степен, защото, ако проблема е в ECU-то, жална ми майка...

Не слагай 50 омов реостат,защото ще ти върти доста по бавно перката,сложи такъв какъвто е твоя.Има един много прост тест как да си тествате перките,на който смятам да ви науча,палите колата и изключвате датчика на термостата,компа веднага пуска 1-ва степен и след 10 сек.пуска и 2-а степен,това е най-простия тест дали ЕКУ-то си управлява релетата.Записва грешка в ЕКУ-то но не е фатално,псоле може да се изтрие:???::???::???::???:

borouu
06-07-2011, 21:57
Не слагай 50 омов реостат,защото ще ти върти доста по бавно перката,сложи такъв какъвто е твоя.Има един много прост тест как да си тествате перките,на който смятам да ви науча,палите колата и изключвате датчика на термостата,компа веднага пуска 1-ва степен и след 10 сек.пуска и 2-а степен,това е най-простия тест дали ЕКУ-то си управлява релетата.Записва грешка в ЕКУ-то но не е фатално,псоле може да се изтрие:???::???::???::???:

Това съм го правил и мисля, че само 2-а степен работи, защото бучи и върти много яко перката.
Означава ли това, че имам 2-а степен или трябва да бъде изтрита грешката преди това? (при работещ климатик перката върти)

Mury
06-07-2011, 22:01
Това съм го правил и мисля, че само 2-а степен работи, защото бучи и върти много яко перката.
Означава ли това, че имам 2-а степен или трябва да бъде изтрита грешката преди това? (при работещ климатик перката върти)

Имаш втора степен,казах ти просто се разминават показанията на уреда и реалната температура.Сменяй реостата и си готов :cheers::cheers::cheers::cheers:

borouu
06-07-2011, 22:04
Не слагай 50 омов реостат,защото ще ти върти доста по бавно перката,сложи такъв какъвто е твоя.Има един много прост тест как да си тествате перките,на който смятам да ви науча,палите колата и изключвате датчика на термостата,компа веднага пуска 1-ва степен и след 10 сек.пуска и 2-а степен,това е най-простия тест дали ЕКУ-то си управлява релетата.Записва грешка в ЕКУ-то но не е фатално,псоле може да се изтрие:???::???::???::???:


Имаш втора степен,казах ти просто се разминават показанията на уреда и реалната температура.Сменяй реостата и си готов :cheers::cheers::cheers::cheers:

:cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::c heers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::che ers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheer s::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers:

Huliganin
11-07-2011, 17:38
Това за чертите на датчика за температурата 100% ли е информацията, че чертичката след 90 градуса е 100 а не 110? Защото според мен по-логично е да е 110, защото между 50 и 90 и 90 и 130 има по една чертичка, демек трябва да е половината, което прави, че чертичката след 90 трябва да е 110 градуса а не 100.

haljscho
11-07-2011, 18:15
Това за чертите на датчика за температурата 100% ли е информацията, че чертичката след 90 градуса е 100 а не 110? Защото според мен по-логично е да е 110, защото между 50 и 90 и 90 и 130 има по една чертичка, демек трябва да е половината, което прави, че чертичката след 90 трябва да е 110 градуса а не 100.
Убао де........
Що ти е да знаеш кога колата ти работи при 70гр. и кога при 110гр.?!!!!!!!
Като в единия случай е още студена а в другия вече е прегряла!!!!!

Huliganin
11-07-2011, 18:39
Ами защото днес като я карах в жегата с климатик и стрелката отива към въпросната чертичка (110 или 100) и ако е 100 градуса е добре, а ако е 110 не е мноо добре. Поради тази причина питам !!

barash
11-07-2011, 20:43
100 градуса е? Поне при мен?

Jivko7777
14-07-2011, 19:43
Здравейте колеги!
Гледам темата малко на другаде е заминала, но аз да споделя!

На 1-2 места още ходих и нищо!
Е до днес, съвсем случайно разбрах за един чичка (направо дядо към 60-те год. ще да е :) ) с който днес се занимавахме с колата! Макар аз да бях скептично настроен :)
Е източи всичкия фреон прегледа цялата система от до за нередности, с някакво фешън апаратче и за течево гледа!
Та си гледа наш човек каталога и каза 650гр го дават, измери на везна фреона, отделно добави и масло! И така поне единия проблем изчезна с постоянно включена първа степен :) От там търсеше филтър на климатика или на фреона не знам как се казва щото за пръв път научих че има такъв :)
От там го оставих щото не ми се чакаше и не знам какво е правил, но се връщам след час и ооо чудо имам климатик :Yeeeehaaa: и то направо покъртителен :) на духалките с термометър стои на 4 градуса :crazy: като ми каза че японките са били на 10, а повечето европейки на 7-8 градуса :)
Факт е че сега имам много добро охлаждане даже на извънградско си настръхваш :crazy: но проблема до някъде си остана, т.е. не като преди 2-3 сек включен и 2-3 изключен, сега е доста повече време включен и по рядко изключва! Каза ми само едно нещо вече Вие ще кажете вярно ли е или не! Каза че радиатора на климатика замръзва и заради това изключва когато е по слабо обдухването! И до някъде има логика защото примерно ако е сложен на 4 компресора не се изключва, но ако го сложа на 1,2 почва да прави пак по своя си начин макар и по рядко! Вече каза ако ти се занимава го сваляй и чисти, но каза факт е че системата ти е повече от добра, щом падна на 4 градуса на духалките, но това е когато е на макс и тогава компресора не се изключва, въпреки всичко дори с изклюването пак вътре си е студено, но все пак мисля че не е нормално това нещо и е дразнещо! Пресостата си работи иначе, всичко като цяло погледна чичката, чак съм изумен от тоя човек :)
На друго място преди тоя човек пък ми развиваха теории че kaто си направил градусите и било нормално да се изключва, но на мене нещо не ми се вярва?!
Давайте идеи Вие сте дали това е вярно или е проблема с това радиаторче на климатика (което май ми се струва най-логично) или някъде другаде да се насоча!

Kuker
14-07-2011, 21:15
Здравейте колеги!
Гледам темата малко на другаде е заминала, но аз да споделя!

На 1-2 места още ходих и нищо!
Е до днес, съвсем случайно разбрах за един чичка (направо дядо към 60-те год. ще да е :) ) с който днес се занимавахме с колата! Макар аз да бях скептично настроен :)
Е източи всичкия фреон прегледа цялата система от до за нередности, с някакво фешън апаратче и за течево гледа!
Та си гледа наш човек каталога и каза 650гр го дават, измери на везна фреона, отделно добави и масло! И така поне единия проблем изчезна с постоянно включена първа степен :) От там търсеше филтър на климатика или на фреона не знам как се казва щото за пръв път научих че има такъв :)
От там го оставих щото не ми се чакаше и не знам какво е правил, но се връщам след час и ооо чудо имам климатик :Yeeeehaaa: и то направо покъртителен :) на духалките с термометър стои на 4 градуса :crazy: като ми каза че японките са били на 10, а повечето европейки на 7-8 градуса :)
Факт е че сега имам много добро охлаждане даже на извънградско си настръхваш :crazy: но проблема до някъде си остана, т.е. не като преди 2-3 сек включен и 2-3 изключен, сега е доста повече време включен и по рядко изключва! Каза ми само едно нещо вече Вие ще кажете вярно ли е или не! Каза че радиатора на климатика замръзва и заради това изключва когато е по слабо обдухването! И до някъде има логика защото примерно ако е сложен на 4 компресора не се изключва, но ако го сложа на 1,2 почва да прави пак по своя си начин макар и по рядко! Вече каза ако ти се занимава го сваляй и чисти, но каза факт е че системата ти е повече от добра, щом падна на 4 градуса на духалките, но това е когато е на макс и тогава компресора не се изключва, въпреки всичко дори с изклюването пак вътре си е студено, но все пак мисля че не е нормално това нещо и е дразнещо! Пресостата си работи иначе, всичко като цяло погледна чичката, чак съм изумен от тоя човек :)
На друго място преди тоя човек пък ми развиваха теории че kaто си направил градусите и било нормално да се изключва, но на мене нещо не ми се вярва?!
Давайте идеи Вие сте дали това е вярно или е проблема с това радиаторче на климатика (което май ми се струва най-логично) или някъде другаде да се насоча!Не знам при какъв чичка си ходил, но 4 градуса на духалката, при външна температура от над 30 градуса, с фреон 134 не вярвам да се изкарат!Какво ти е правил с климатика само той си знае!
Филтъра който е търсил всъщност е дехидратора.На твоята трябва да е пълнител, за това не го е открил.
Вие там нямате ли нормален сервиз за автоклиматици?
"Козата си сака пръч", защото това не са хладилници.

Jivko7777
14-07-2011, 21:55
Не знам при какъв чичка си ходил, но 4 градуса на духалката, при външна температура от над 30 градуса, с фреон 134 не вярвам да се изкарат!Какво ти е правил с климатика само той си знае!
Филтъра който е търсил всъщност е дехидратора.На твоята трябва да е пълнител, за това не го е открил.
Вие там нямате ли нормален сервиз за автоклиматици?
"Козата си сака пръч", защото това не са хладилници.

При 36 градуса вътре стана скрежасала работа :crazy:
А иначе в левия калник веднага си го намери чичката дехидратора (щом така се казва) :) едно цилиндрично около 15-20см високо :) иначе утре ако остане време ще направя едно видео с един термометър в духалката!

ПП: Иначе сложи масло и фреон ама какъв точно виж това незнам факт че вътре е студ, а и отделно не ми взе и стотинка, баща ми му е бил голям приятел (поне едно приимущество на малкия град :) ) Реално погледнато на този етап мога да си карам така супер студено си е, но ме дразни факта че изключва тоя компресор макар и сега доста по рядко!

dobromirski
14-07-2011, 22:47
Живко, от няколко дена хвърлям по едно око в темата ти, но като не знам алфата дали е с дюза или с ТРВ (термо-регулируем винтил) не мога да се изкажа компетентно. :? Тъй , като никой не споменава за ТРВ, мисля , че едва ли е с ТРВ ( не вярвам никой да не се е сетил)
Но, ако е с ТРВ , смятам , че проблема е именно в него. Просто е блокирало в почти затворило положение, от което следва яко студ в изпарителя, но за сметка на твърде високото налягане в кондензатора и съответно изключване на компресора от пресостата поради високо налягане. Смени си ТРВ-то. Ако има такова, то стои на входа изпарителя (там където влизат тръбите в купето)

PS: Според аутодатата е с ТРВ ( expansion valve) :)

Jivko7777
15-07-2011, 01:37
Живко, от няколко дена хвърлям по едно око в темата ти, но като не знам алфата дали е с дюза или с ТРВ (термо-регулируем винтил) не мога да се изкажа компетентно. :? Тъй , като никой не споменава за ТРВ, мисля , че едва ли е с ТРВ ( не вярвам никой да не се е сетил)
Но, ако е с ТРВ , смятам , че проблема е именно в него. Просто е блокирало в почти затворило положение, от което следва яко студ в изпарителя, но за сметка на твърде високото налягане в кондензатора и съответно изключване на компресора от пресостата поради високо налягане. Смени си ТРВ-то. Ако има такова, то стои на входа изпарителя (там където влизат тръбите в купето)

PS: Според аутодатата е с ТРВ ( expansion valve) :)

Колко пари е това приятел :) и ако си сигурен казвай къде да го търся да го купя и ако се смени по добре ли ще духа?

ПП: Вкара ме в джаза пак, тамън се бях успокоил :tooth:

dobromirski
15-07-2011, 07:26
Не мога да бъда сигурен, при условие, че не съм видял колата как се държи :unsure:
Сега пак ще пофилософставам "малко", че да ти стане ясно и на теб :)
Преднопис : С риск отново да получа ЛС от рода "Не е нужно да философстваш толкова и да обясняваш на дълго и на широко. " ще спомена само зависимостта на системата от ТРВ-то , а не климатика като цяло, тъй като съм на мнение, че ако човек е запознат с принципа на работа, винаги може да си отстрани сам проблема. Ако някой "баш майстор" се почуства настъпен по мазола, да се обърне към модератор за да забърши мнението !!!!!
Та:
Сещаш ли се, че по физика си учил за термодинамични процеси :hehe: (изохорен, изобарен, изотермен)
Е , климатика работи именно, благодарение на изохорният процес, като използва принципа на фазовото превръщане между 2 агрегатни състояния (течна-газообразна) с цел по-високо КПД.
За целта има 2 радиатора, компресор, и дюза или бленда (в случая ТРВ).
http://www.airmex-bg.com/pics/1210153019_9946_shema.jpg
Тя е елемента с най-голямо съпротивление в системата и от едната й страна има налягане, от другата вакуум. (просто компресора блъска от едната й страна, а смуче от другата. И тъй , като фреона е в затворена система, то той се намира в равновесно състояние. Принудителните разлики в налягането, които се получават от системата компресор-дюза, го карат да преминава между две агрегатни състояния : газово, от страната с ниско налягане (дюза-компресор) и течно - от страната с високо налягане(компресор-дюза). Фазовото превръщане е свързано с отделяне и поглъщане на топлина (а сега да видим ще се сетиш ли кое кога как и що :hehe:)
До тук , всичко изглежда супер. Тургаме 2 радиатора според мощността която очакваме, и подбираме компресор и дюза да подсигурят нужната диференциална разлика за фазово превръщане, Да , ама не . Вътре в колата седи едно "магаре" , което не стига , че постоянно ръчка педала на газта и по този начин променя оборотите на компресора в пъти повече, ами и ръчка вентилатора в купето да не му се схване вратлето.
Добре балансираната ни термо-система отиде по дяволите :ranting:
На някой обаче му е дошло , на акъл, че за да възстанови равновесното състояние на системата, е достатъчно да следи температурата на изпарение в радиатора след дюзата и според нея , да променя големината на самата дюза (ТРВ). Така, когато компресора върти на 800rpm, и дебита му е малък, температурата на изпарение се покачва, и дюзата започва да се свива, като натоварва компресора и отново подсигурява същата диференциална разлика на налягането. Като дадеш газ, оборотите скачат, компресора се развърта кат луд, налягането от едната страна се вдига рязко, от другата пада рязко, температурата на изпарение също пада и дюзата се отваря за да разтовари компресора и отново да възстанови разликите в наляганията , както ги искаме ние. Абсолютно същото се случва и ако променяме силата на обдухване на вътрешният радиатор. Като намалим вентилатора, радиаторчето изстива, ТРВ-то се отваря, компресора се разтоварва и студът намалява. В противен случай, температурата на радиаторчето ще падне под 0 градуса, кондензиралата влага от въздуха по него , ще почне да става на скреж и вместо радиатор ще си имаме айсберг.
За да си вържем гащите, ще е добре да турим един датчик, да мери температурата на радиаторчето (изпарителя) и налягането на фреона. Сега вече , ако нещо се прецака по системата и излезем извън нормалните параметри, можем да изключим компресора принудително. , но постоянният ON/Off ,разказват играта , както на челният съединител на шайбата, така и на самият компресор.

Та Живко, ако все още четеш тия редове, съдейки по високото налягане, ниската температура на изпарение и аварийното спиране на компресора си мисля, че ще е добре да вземеш от някоя разглобена алфа едно ТРВ и да го хакнеш на мястото на твоето.
:cheers:

Kuker
15-07-2011, 08:06
Колко пари е това приятел :) и ако си сигурен казвай къде да го търся да го купя и ако се смени по добре ли ще духа?

ПП: Вкара ме в джаза пак, тамън се бях успокоил :tooth:
Колко фреон събра от климатика ти чичката?

Jivko7777
16-07-2011, 15:38
Добромирски сега ако споделиш и къде точно се намира това чудо и какво представлява, цена няма да имаш :)


Колко фреон събра от климатика ти чичката?

беше 700гр., сега сложи 650гр с включено масло, освен фреон в това тегло!

dobromirski
17-07-2011, 08:07
Що не четеш внимателно бре ? :)

Живко, ......... Смени си ТРВ-то. Ако има такова, то стои на входа изпарителя (там където влизат тръбите в купето)
http://seekpart24.com/frigair/injector-nozzle-expansion-valve-43130957?c=100358

kolev
17-07-2011, 08:42
не се хаби колега. климатика ти е добре. освен това компресора се изключва когато дадеш рязко газ за да ти пусне още някой кон.

Jivko7777
17-07-2011, 10:24
не се хаби колега. климатика ти е добре. освен това компресора се изключва когато дадеш рязко газ за да ти пусне още някой кон.

Е това ми е ясно, но 800 оборота празен ход много даване на газ ли е :) не...
Дали си на правен ход или си караш на 2000 оборота все е така!

---------- Post added at 10:24 ---------- Previous post was at 10:23 ----------


Що не четеш внимателно бре ? :)

http://seekpart24.com/frigair/injector-nozzle-expansion-valve-43130957?c=100358

То ясно аз го разбрах ама къде точно ще се намира и лесно ли се стига до там? После идва въпроса към другите знаещи на всички 156 ли са еднакви климатиците бензин/дизел т.е. и въпросната дюза, за да знам какво и къде да търся!

didod
17-07-2011, 10:28
Освен това повечето климатроници имат сензор или ключе за температура на изпарител. Според мен е нормално да изключва компресора чат-пат...

Jivko7777
17-07-2011, 15:08
Освен това повечето климатроници имат сензор или ключе за температура на изпарител. Според мен е нормално да изключва компресора чат-пат...

Абе това да не е инверторен климатик че да изключва бе :)
Щом изключва значи има проблем, може духалките да си намалят сами силата, но не и да изключва компресора, той изключва само и единствено защото някъде става проблем :) Това на доста места вече го четох :)
До колкото разбрах май колите след 2008 вече се включва и изключва когато иска, преди това са прости машини :)

didod
17-07-2011, 18:11
Мда, при около 3-3,5 градуса на изпарителя изключва... Това го има и на климатиците също

dobromirski
17-07-2011, 20:31
Компресора на климатика, или по точно челният съединител, изключва само , когато има проблем в системата. Новите коли , имат електронен байпасен клапан в самият компресор ( този също има , но е механичен).
Мисля, че съм описал повече от подробно принципа на работа на системата !
За да се разбере проблема , в процеса на работа, трябва да се следят и ДВЕТЕ налягания ( ниското и високото). Ако и двете се качват нагоре, , това е свързано с повишаване на температурата в ЦЯЛАТА система, и се дължи на лош топлообмен в радиаторите. Ако обаче расте диференциалната разлика в наляганията, то проблема е от запушване в системата (дехидрататор, ТРВ). При запушен дехидрататор, няма дебит във високото налягане, и температурата на изпарение е твърде висока ( не студи). При проблем в ТРВ-то , или няма достатъчна диференцилна разлика (когато е заседнало в отворено положение) и климатика студи само при високи обороти на двигателя, или диференциалната разлика е много голяма (заседнало в затворено положение) и климатика студи твърде много , но компресора изключва поради свръхналягане в нагнетателната част, или ниска температура на изпарителя- под 5'С .

speеdddddd
17-07-2011, 21:30
Jivko7777 (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=9629) щом на максимална скорост на вентилатора не изключва или изключва много рядко имаш замърсен изпарител(радиатора които се намира вътре в купето) . Поради не доброто обдухване бързо натрупва скреж м/у ламелите и започва да зъмръзва
След като това стане пресостата го спира ..... обикновено смукателната изпада почти във вакум, а високо се дига, защото трв е затворило ..... , а трв е затворило защото на изпартитела има предостатъчно струд . Това ,че неможе да се отдаде към купето е друг въпрос . Проблема едва ли ти е от вчера ..... Случва се на коли които за карани известно време без филтър, целият прах се е набил вътре ...... то и на рецилкулация да се кара .... вътре в колата винаги има прах която да се навре където нетрябва .....
По добре си я карай така защото качествено почистване означава сваляне на таблото събира на фреона откачане на изпарителя и миене с водоструйка ... ако стигнеш до този момент и свалиш радиатора от едната страна най-вероятно ще е като чисто нов, като от завода ,а от другата килим от кал мъхове и други мизерии

dobromirski
18-07-2011, 07:01
Aaaaaaa, не е истина . :shoot:
Някой чете ли фермана по-горе ? :brickwall:

spedddddd

..... обикновено смукателната изпада почти във вакум, а високо се дига, защото трв е затворило ..... , а трв е затворило защото на изпартитела има предостатъчно струд
Е там е работата, че когато имаш много студ в изпарителя, ТРВ-то трябва да ОТВОРИИИИИИ. По този начин, разтоварвайки компресора, се затопля изпарителя и се балансира системата.
И стига сте писали ГЛУПОСТИ !!!!
Падането под 5'С на изпарителя, вдигането на 25 бара в кондензатора, и падането на под 0.7 бара в изпарителя си е "ПОВРЕДА" в системата.
И пак повтарям : Всяко изключване на компресора по време на работа на двигателя и пуснат климатик е ПРОБЛЕМ. При новите коли , наистина има разтоварване на компресора при подаване на газ, но благодарение на електронният байпасен клапан в него, а не чрез изключване на челният съединител. Колко мислиш ще издържи съединителя на това щрак щрак, при условие, че двигателят е с 4000 оборота ? А и ако си мислиш, че на компресора му е хубаво да си почива по малко, си в заблуда !
Аз бях до тук :surrender:

dobromirski
18-07-2011, 07:40
......
Щом изключва значи има проблем, може духалките да си намалят сами силата, но не и да изключва компресора, той изключва само и единствено защото някъде става проблем :) Това на доста места вече го четох :)
До колкото разбрах май колите след 2008 вече се включва и изключва когато иска, преди това са прости машини :)
:smile:
Пак не си прочел много внимателно. Вече на няколко пъти споменах за електронният байпасен клапан в компресора. Именно той "изключва" компресора. На ситроена ми компресора е такъв. Идеята е следната :
При по-старите коли нещата седят така :
Компресора блъска постоянно, а ТРВ-то поддържа около 10-на грдуса на изпарителя. Когато температурата в колата достигне зададената стойност на климатроника ( примерно 23'С) , вентилатора в купето намалява, изпарителя изстива и ТРВ-то се отваря. По този начин компресора се разтоварва, а в колата се потдържа същата температура благодарение на по-малкият приток на студен въздух. Само , че за съжаление, въздуха е слаб, но СТУДЕН и почват да те въртят коленете. На теб не ти харесва и даваш газ на вентилатора, при което , климатроника за да поддържа температурата, завърта смесителната клапа и пуща малко парно за да затопли въздуха. Да , ама долавяш ли дилемата : Въздуха минава през изпарителя, и поради големият си дебит "измуква" студа от него (затопля го) , а ТРВ-то затваря, озорвайки компресора да възстанови температурата му. В същото време, голямото количество силно охладен въздух, е твърде много и за туй се топли от парното :devil2:
На теб ти духа приятно хладен въздух, но компресора блъска яко и ти "изстива" протмонето като идеш да заредиш :devil2:
За туй на моят ситроен са турили клапан в компресора, който свързва входа с изхода му. По този начин, вместо да топлят въздуха с парното, просто отварят леко клапана, които прави байпас на компресора, той се разтоварва,налягането в системата пада, и студа намалява. Ето ти инверторен климатик (същият ефект, но на друг принцип) . Някой коли пък , вместо клапан в компресора имат електронно ТРВ , на което му се променя характеристиката според нуждите. Така се поддържа приятна температура от духалките, без излишен разход на гориво :pimp:

speеdddddd
18-07-2011, 07:48
Aaaaaaa, не е истина . :shoot:
Някой чете ли фермана по-горе ? :brickwall:

spedddddd

Е там е работата, че когато имаш много студ в изпарителя, ТРВ-то трябва да ОТВОРИИИИИИ. По този начин, разтоварвайки компресора, се затопля изпарителя и се балансира системата.
И стига сте писали ГЛУПОСТИ !!!!
Падането под 5'С на изпарителя, вдигането на 25 бара в кондензатора, и падането на под 0.7 бара в изпарителя си е "ПОВРЕДА" в системата.
И пак повтарям : Всяко изключване на компресора по време на работа на двигателя и пуснат климатик е ПРОБЛЕМ. При новите коли , наистина има разтоварване на компресора при подаване на газ, но благодарение на електронният байпасен клапан в него, а не чрез изключване на челният съединител. Колко мислиш ще издържи съединителя на това щрак щрак, при условие, че двигателят е с 4000 оборота ? А и ако си мислиш, че на компресора му е хубаво да си почива по малко, си в заблуда !
Аз бях до тук :surrender:


Не е така когато има много студ трв- то трябда да затвори, нали си има усезател (мехче) дето като измързне на определена температура притваря притока на фреон ... иначе какво става ,ако отвори
продължава да бълва дроселиран фреон и дори и с по висока температура почва да прави тръбите след изпарителя на изпарител ,за да може тоя фреон да се изпари някъде ....
рано или късно този така наречен мокър ход стига до компресора което никак не е добре .
В един добър момент и течност ще стигне до компресора защото неможе да се изпари и тогава става хидравличен удър в компресора .


И не всяко изключване на компресора по време на работа на двигателя е проблем
като настъпиш колата пир някой модели екуто изключва компресора за да усигори максимална мощност при евентуално изпреварване . При други пък ако колата дигне над работната си температура и неможе да се охлади в продължение на х време екуто спира климатика като предпазна мярка .... да не се товари двигателя допълнително .
И не на последно място колата е с климатроник .... като си му задал 20 градуса и ги е постигнало ..... компютъра си е намалил оборотите на вентилатора на мин . степен и пак е 20 гр ..... би следнало да спре компресора .

dobromirski
18-07-2011, 10:12
малко си се пообъркал :notify:
Колкото по-студено, толкова ТРВ-то е по отворено , дроселирането намалява (щото дупката става ГОЛЯМА) разликата в наляганията се намалява (диференциалната), компресора се разтоварва и температурата на изпарение се вдига . ( Ако въобще няма дюза, няма да има разлика в наляганията. Все едно си свързал компресора с една тръба вход-изход )
Ако затваряше, , компресора ще нагнетява все повече течната фаза (просто защото няма къде да отиде) , докато се достигне критично налягане при което ще има БУМ. (но в случая има пресостат, който ще го спре, байпасен клапан в него , който при 28 бара, ще свърже входа с изхода му, и клапан, който ще изхвърли фреона в атмосферата при 30 бара , преди да стане БУМ)
И още нещо: хидравличен удар в климатичен компресор няма как да стане , тъй като няма цикъл на сгъстяване при затворен обем (клапаните на цилиндърчетата се отварят и затварят пружинно)
Да не говорим, че по принцип , докато е студен, върти течна , а не газова фаза. Къде ще се втечни/изпари френа зависи единствено от точката на терморавновесие (температура/налягане).
За ПОРЕДЕН ПЪТ : Компресора се изключва само при АВАРИЯ ! (независимо на двигател или климатик)
Единствената причина, поради която водя този спор с теб, е че въвеждаш в хората в заблуда, мислейки си , че е нормално да им щрака компресора докато карат .
За мен :Topic-is-closed-bg:

didod
18-07-2011, 10:31
Аз мисля, че 5 градуса на изпарител не е повреда. А е нормално работно състояние на системата в определен момент. Все пак диапазона от външна температура, респективно постъпващ въздух, е доста голям, отделно работният диапазон на компресора също.

Jivko7777
18-07-2011, 16:13
Сега пояснявам нагледно как стоят нещата!

Включва се климата!
Ниско налягане (синия монометър) показва - около 2 бара
Високо налягане (червения монометър) не помня колко беше но май около 20...

След определено време като се изключи
Ниското налягане става 4,5-5
Високото май над 25

Това е за Ниското съм 100% сигурен за Високото долу горе!

Сега ако стои на 4 на вентилатора (т.е. макс) компресора не се изключва! Ако се сложи на 3 също много рядко може да се изключи даже само май 1, 2 пъти което е нищо! Вече ако се сложи на 1 или 2 степен тогава почва да прави тоя номер...Това е общо взето нагледно!

ПП: Благодаря на Добромирски и на останалите колеги!

speеdddddd
18-07-2011, 21:56
малко си се пообъркал :notify:
Колкото по-студено, толкова ТРВ-то е по отворено , дроселирането намалява (щото дупката става ГОЛЯМА) разликата в наляганията се намалява (диференциалната), компресора се разтоварва и температурата на изпарение се вдига . ( Ако въобще няма дюза, няма да има разлика в наляганията. Все едно си свързал компресора с една тръба вход-изход )
Ако затваряше, , компресора ще нагнетява все повече течната фаза (просто защото няма къде да отиде) , докато се достигне критично налягане при което ще има БУМ. (но в случая има пресостат, който ще го спре, байпасен клапан в него , който при 28 бара, ще свърже входа с изхода му, и клапан, който ще изхвърли фреона в атмосферата при 30 бара , преди да стане БУМ)
И още нещо: хидравличен удар в климатичен компресор няма как да стане , тъй като няма цикъл на сгъстяване при затворен обем (клапаните на цилиндърчетата се отварят и затварят пружинно)
Да не говорим, че по принцип , докато е студен, върти течна , а не газова фаза. Къде ще се втечни/изпари френа зависи единствено от точката на терморавновесие (температура/налягане).
За ПОРЕДЕН ПЪТ : Компресора се изключва само при АВАРИЯ ! (независимо на двигател или климатик)
Единствената причина, поради която водя този спор с теб, е че въвеждаш в хората в заблуда, мислейки си , че е нормално да им щрака компресора докато карат .
За мен :Topic-is-closed-bg:

Не е така !!! усезателя на трв го затваря при наличие на студ в изхода на изпарителя .... !!!!!
Как така къде ще отиде фреона като затвори трв- то ми в ресивера .... ТРВ равно на ресивер който да събира течноста след кондензатора когато трв неиска да я ползва цялата ....

Понеже каза ,че в климатичен компресор неможе да се получи хидравличен удар ,я сега кажи защо на колите с дюзи( капилярки) нямат ресивер на течната линия ,а имат акумулатор на смукателната след изпарителя и преди компресора .....

Отговор
Защото капилярката неможе да си променя според зависи сечението ,като трв и да затвори притока на фреон ,тя е изчислена да пръска повече от нужното количество фреон за да е винаги сигурно, че изпарителя е пълен .....
и за да не стигне понякога излишна течност недоизпарила се в изпарителя до компресора ,се слага акумулатора.
набългарски казано дойзпарител .
Той събира течноста надъното и компресора смуче само студените пари от повърхноста .