PDA

View Full Version : Блок за управление на светлините



danchev63
20-08-2011, 15:40
Здравейте колеги,
опирам пак до консултация и помощ.
Появи ми се следния проблем (преди 6-7месеца): както си карам и светка лампичката на чека за светлините - демек изгоряла крушка. Лошото е че го прави когато си поиска, но по често когато колата е яко нагорещена и да не пропусна в комбинация с натискане на спирачка.
В началото имах благоразумието да си огледам всички светлини и ако някоя не светеше я подменях с нова. Но имаше и моменти когато всичко си свети а чека казва че има изгоряла. Посъветвах се смоите хора -те разбират от електроника - казаха, че може би има дефектна крушка или някоя неправи добър контакт. Започнахме с това, че смених всички крушки но проблема продължи. Оправихме всички букси и ги проверихме дали всичко е наред но проблема си остана. Преминахме на оглед при нагорещена кола един натиска спирачката а друг следи светлините. Установихме, че проблема е следния - при нагорещена кола и натискане на спирачка заден десен габарит изгасва за кратко или изобщо изгасва, тогава светка чек лампата. При следващо натискане си светят всички светлини- направо шах. Насочихме се към прекъсната маса по кабелите. Извадихме всички кабели отзад и ги проверихме един по един оказа се че масата е леко закъсана но не е прекъсната - това в зоната на багажника. Оправихме я но проблема си остана. Тогава се насочихме към блока за управление на светлините(зелената кутийка). Започнахме тестове с директно мерене в кутийката както е включена, после я изключвахме и се мереше на уреди. Оказа се че елемента който отговаря за тази светлина прекъсва подаване на ток когато се натиска спирачка - и то само понякога - когато светва чека. Вчера 19.08.2011 помолих колегата Old alfist да сменим кутийките си и много му благодаря, че се съгласи. Дойде с колата и майстора смени моята с неговата. Оставихме и двете коли на слънце да се нагреят яко - около 2-3 часа. И направихме тест първо с неговата - всичко си беше окей. После с оптимизъм направихме теста и при мен - обаче още с първото натискане десния габарит изгасна. Извода е моята кутийка е здрава и проблема не е в нея. Майстора свали стоп машинката и я отвори за да провери контактните пластини, но каза че е като нова толкова чисти и добре прилепващи били. Отпадна и това съмнение. След това свали ключа за пускане на светлините успя с доста зор и внимание да го отвори и провери неговите клеми и пружинки - и тук всичко като ново и работещо - и това съмнение отпадна. Сега съм с моята кутийка и от вчера ми прави за втори път този проблем. С майсторите се разбрах другия понеделник да ида при тях да продължим но си признават, че вече се чудят откъде може да е проблема.

Моля ако някой е запознат откъде идва сигнала за управление на модула на светлините да подскаже за да се насочим натам защото явно този сигнал или блока от който идва причинява това прекъсване. Моя майстор каза, че никой блок не подава сигнала защото е проследил кабелите и имало едно захранване което е проверил към блока а другите кабели отивали към съответните светлини, но аз си мисля че този модул взима сигнал от друг модул за да може да чеква неизправност - незнам дали съм прав.

Още веднъж моля, ако някой се ориентира в писаното от мен и има идея изключваща вече тестваните и проверени да даде съвет на къде да проверяваме още.
Благодаря предварително.

valjo
20-08-2011, 18:42
аз го имам това което ти описваш 1:1

при мен освен задния понягокога гасне и предния габарит - това от дясната страна, и после се палят

и после могат да продължат да светят, или да пулсират!

бобо го гледа прави струва, през 2 месеца ми сменя предна габаритна крушка (шото на кола с фабричен ксенон е много "лесно") като забрави от какво е :)

но аз мислех че е клюкарката (т.е тая зелената кутийка)

а ако не е от нея, вече нямам хипотези дори къде да се рови, моята е така от година поне

Bobo
20-08-2011, 20:55
аз го имам това което ти описваш 1:1

при мен освен задния понягокога гасне и предния габарит - това от дясната страна, и после се палят

и после могат да продължат да светят, или да пулсират!

бобо го гледа прави струва, през 2 месеца ми сменя предна габаритна крушка (шото на кола с фабричен ксенон е много "лесно") като забрави от какво е :)

но аз мислех че е клюкарката (т.е тая зелената кутийка)

а ако не е от нея, вече нямам хипотези дори къде да се рови, моята е така от година поне

От чипа в клюкарката който управлява десните канали е ;) Ако си спомняш твоята оригинална беше загубила габаритите тотално. Трябва да си поиграя да сменя чипа ;) Важи и за колегата с проблема по-горе;)

danchev63
21-08-2011, 08:53
От чипа в клюкарката който управлява десните канали е ;) Ако си спомняш твоята оригинална беше загубила габаритите тотално. Трябва да си поиграя да сменя чипа ;) Важи и за колегата с проблема по-горе;)
Благодаря за насоката Bobo. Но да попитам защо и със кутийката на Old alfist прави същия проблем при мен, а моята кутийка при него няма никакви дефекти.

Ще изпробвам и смяна на чипа. Още сега ще се обадя на майстора за да се подготви. А намират ли се тези чипове или са сложно откриваеми.

old alfist
21-08-2011, 21:56
Жоро, ние добре пихме бири с майсторите, но не се сетих тогава да питам дали напрежението в цялата ел.система е в нормални граници, а пък гледам, че не си написал дали сте го мерили.

danchev63
21-08-2011, 22:06
Жоро, ние добре пихме бири с майсторите, но не се сетих тогава да питам дали напрежението в цялата ел.система е в нормални граници, а пък гледам, че не си написал дали сте го мерили.
Предния ден го проверявахме имаше 0,5V пад в десния канал но го оправихме имаше хлабаво краче на захранващ кабел. Сега там всичко е наред.
Днес гледах схемата в е-леарн и видях, че захранването идва през предпазители 10А, 15А и 20А. Освен да проверим как е и при тях положението, друго за сега не се сещам.

old alfist
21-08-2011, 22:35
Предния ден го проверявахме имаше 0,5V пад в десния канал но го оправихме имаше хлабаво краче на захранващ кабел. Сега там всичко е наред.
Днес гледах схемата в е-леарн и видях, че захранването идва през предпазители 10А, 15А и 20А. Освен да проверим как е и при тях положението, друго за сега не се сещам.
Няма да се учудя, ако е от тях - № 12,13 и 14 и пише на тях services 16.17 и 18.

alfa156jtd
23-08-2011, 14:02
колеги,аз го имах този проблем и се оказа повреден датчик на задния мост на ксенона които регулира фаровете,смених го и проблем няма.

Bobo
23-08-2011, 16:17
Благодаря за насоката Bobo. Но да попитам защо и със кутийката на Old alfist прави същия проблем при мен, а моята кутийка при него няма никакви дефекти.

Ще изпробвам и смяна на чипа. Още сега ще се обадя на майстора за да се подготви. А намират ли се тези чипове или са сложно откриваеми.

Коя кутийка голямата зелена ? Ако да то трябва да се проверят масите и захранванията ;)

---------- Post added at 13:17 ---------- Previous post was at 13:16 ----------


колеги,аз го имах този проблем и се оказа повреден датчик на задния мост на ксенона които регулира фаровете,смених го и проблем няма.

Колега от този датчик освен да ти свали или вдигне фаровете на максимум друго неможе да стане. ;)

danchev63
25-08-2011, 19:43
Колеги май оправихме проблема. Тази седмица бях командировка и докато бях във Варна, споделих премеждията си с един познат. Той попита може ли да види този габарит и аз извадих целия цокъл за да го огледа. След малко познатия вика - "я на фасунгата пише 5w а крушката е 10w" - извадих и другия цокъл и там същото. Знам, че писах за сменени крушки но аз процедирам така - свалям старата и я давам на продавача и искам същата. Реших да сменя крушките, на 30м от мен имаше в момента бензиностанция и аз отидох там. Викам на продавачката - имате ли такива и и давам крушката а тя отговаря -да. Аз пак, същите ама да са 5w , а тя пак - да. Взех две и ги дадох на познатия да потвърди че са 5w - той потвърди и аз ги сложих. От тогава до сега чека за изгоряла крушка не се е обадил нито веднъж ( а минаха три дни и определено температурите бяха доста големи. на дисплея изписваше в определени часове - 42 С ). Обадих се на майстора и му разказах това, което пиша и го питам - възможно ли е целия проблем да е от това, а той отговаря - не е невъзможно ако някъде в схемата се следи консумация на енергия и добави, ама трябва да е симетрично. Искаше да каже че и левия габарит следва да гасне а той не гаснеше. Както и да е при всички случаи в понеделник съм пак при майстора за да проверим отново дали е оправен проблема или е временно отстранен. Надявам се да е оправен вече, но ще изчакам още малко преди да го обявя за такъв.

old alfist
31-08-2011, 22:14
Жоро, нищо не казваш какво направи със светлините.

danchev63
01-09-2011, 09:04
Жоро, нищо не казваш какво направи със светлините.
Важи последния ми пост, малко по горе.
Ами, замерихме огледахме и за сега всичко е наред. Явно ще е това, по голяма консумация на крушката и дава дефект. Ама още тествам. Майстора каза да върна 10W крушки и ако пак го направи значи 100% е от това, ама нещо не ми се иска да ги сменям пак.

mian4o
01-09-2011, 19:12
Ще ползвам темата на колегата че се отнася до светлините и дано не се сърди но искам да питам защо не ми индикира на таблото когато имам изгоряла крушка. Тая лампичка на горният ред отдясно нали е за това. Като дам на контакт си свети. Къде евентуално е проблема или се задълбочавам прекалено.

Поздрави

old alfist
01-09-2011, 20:02
Ще ползвам темата на колегата че се отнася до светлините и дано не се сърди но искам да питам защо не ми индикира на таблото когато имам изгоряла крушка. Тая лампичка на горният ред отдясно нали е за това. Като дам на контакт си свети. Къде евентуално е проблема или се задълбочавам прекалено.

Поздрави
Ако съм на мястото на колегата бих се разсърдил, но всичко е нормално - просто тази лампичка си светка за тест при контакта, след това свети едно известно време за да покаже неизправност и след това изгасва за да запази живота на крушчицата за индикация на неизправността или да не би с продължителното си светене да предизвика отрицателни емоции у водача, които биха могли да предизвикат ПТП.

mian4o
01-09-2011, 21:16
Мерси за отговора обаче при мен не е светвала, а крушката беше изгоряла. Преди потегляне сутрин най - вече си оглеждам колата както пише по книгите води, масла, фарове и т.н.

Хайде със здраве.

old alfist
01-09-2011, 23:10
Мерси за отговора обаче при мен не е светвала, а крушката беше изгоряла. Преди потегляне сутрин най - вече си оглеждам колата както пише по книгите води, масла, фарове и т.н.

Хайде със здраве.
Благодаря за въпроса - все пак може на някой да му послужи това което съм написал.

danchev63
02-09-2011, 10:09
Мерси за отговора обаче при мен не е светвала, а крушката беше изгоряла. Преди потегляне сутрин най - вече си оглеждам колата както пише по книгите води, масла, фарове и т.н.

Хайде със здраве.

Колега не разбрах какъв точно е проблема ти. Действията са следните при нормална работа:
Подаваш контакт - цялото табло светва за около 10сек. и трябва да изгаснат всички светлинни индикатори. Ако някой остане да свети значи индикира проблем(изключение прави розовия индикатор на пасажерския аербег - той примигва около 5сек. след запалване и гасне). След 40сек светещия индикатор гасне.
Ако при тебе след подаване на контакт всички индикатори гаснат значи всичко е наред и ако в движение или не след запалване на колата някой не светне отново.

п.п. По повод използване на темата. Не се сърдя а няма и за какво нали за това е форума да споделяме и да си облекчаваме решаването на проблеми

---------- Post added at 10:09 ---------- Previous post was at 10:02 ----------

Колега май разбрах. Чек се прави само на основните светлини:
фарове -къси идълги; габарити;мигачи;стоп светлини; задни светлини-движение назад; светлини на номера и светлини за мъгла.
На други светлини не се прави чек (дано не съм пропуснал някоя но ги има в книжката за колата). Таблото не се чеква за изгоряла крушка на него. Това го разбираш със подаване на контакта както писах по горе.
Дано съм бил полезен.

Linkestis
02-09-2011, 10:09
При контакт остават да светят някои индикатори.След запалването ако продължават да светят има проблем.

danchev63
02-09-2011, 10:17
При контакт остават да светят някои индикатори.След запалването ако продължават да светят има проблем.
Прав си колега мой пропуск. Преди запалване остават да светят акумолатор и налягане на маслото. Ако е дръпната ръчна и този индикатор свети, а остава и лампата за колана. Лампата за ниво на маслото гасне прeди паленето.
Благодаря за попълване на отговора ми.

mian4o
03-09-2011, 22:04
Проблема или даже незнам дали е проблем е че при наличие на изгоряла крушка в случая на задните габарити не ми индикира на таблото. При подаване на контакт всичко светва и после след запалване изгасва както казвате. Явно се задълбочавам прекалено.

Хайде със здраве.

danchev63
03-09-2011, 23:10
78879
Колега виж снимката и ако е както съм описал в началото всичко е наред. Ако е както в края има проблем.

mian4o
04-09-2011, 11:01
Светва и си изгасва нормално. Значи всичко е ОК.

Мерси на отзовалите се.

qpwo
04-09-2011, 12:01
Аз съм махнал крушките на предните габарити, но индикаторната лампа изгасва нормално.

danchev63
04-09-2011, 13:54
Аз съм махнал крушките на предните габарити, но индикаторната лампа изгасва нормално.
Колега сигурно имаш проблем освен ако гасненето не е около 40 сек. след запалването. Пробвай с бутона за допълнителен чек(ръчно - бутона в ляво на таблото) и проследи дали гасне веднага(2-3сек) или свети известен период.Ако гасне веднага то определено имаш дефект в кутийката след като си махнал предните габарити.
Ако не те дразни това не е болка за умиране, това е екстра която облекчава - не следиш всички крушки постоянно дали са наред.