PDA

View Full Version : Техники на спиране



ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 12:51
проблем обаче е и спирането за първият завой, последните метри от спирането се палят накладките и педала става като с феродо от лед, скачам им с всичка сила, да се блокират гумите е абсурд, няма сила на триене достатъчна.
Накладките са ОМП роад енд трак, добре че вече свършиха, не са добре, Феродо рейсинг си е баш накладката.
А какво имаш предвид да спра да спирам на включена скорост?

Вдигаш си колата на подемника, на 4та скорост да речем я закарваш до 6к обм - натискаш съединител и скачаш на спирачките докато гумите спрат да се въртят - да речем това отнеме 1 секунда(примерно казано)..........правиш същото, само че без да изключваш от 4та - отнема 1.5 секунди......
Защо?
Форсираш двигателя до 6к обм и не си на скорост - докато оборотите паднат на 700 да речем минава 1.5 секунди - със яко натискане на спирачка можеш да спреш гумите(само гумите) за 1 сек по примера по горе......
С 2 думи при спиране на скорост освен масата на колата, спирачките са принудени да убиват и усилието и инерцията на цялата въртяща се железария от ск кут, към двигателя.......оборотите на двигателя спадат винаги по бавно, отколкото спирачките могат да спрат и 4те гуми......а ти си и 4х4 на сичкото отгоре.......
При Ф1 двигател да речем спирачното усилие от двигателя е много по голямо, щото те от 18к обм до 3-4к падат да по малко от секунда, но при нас не е така.......при положение че кутиите ни позволяват да се мине от 4та на 2 да речем без да се минава на 3, и спирането е интензивно, си е чист гърч за спирачките да поемат и инерцията на двг и ск кут......
Аз например, без да ангажирам никой с верността на начина си, при точката за спиране на правата натискам съединител първо, паралелно с него, но идея по късно спирачките, докато спирам превключвам на трета, и пускам съединителя момент преди да съм в оптималната част на завоя, малко преди да е нужно да се подаде газ......като се стремя да го пусна бавно комбинирайки момента в който хем още не съм в апекса на завоя, нито ми е време да подам газ, нито пък да спра да спирам - просто с плавното пускане се стремя да туширам евентуална загуба на сцепление от това че започва предаване на въртящ момент на предните гуми, който до тоя момент са натоварени само от масата на завиващата кола.....

Чесно казано от началото на тая година на нашите тракдни, и на свободните дни на Калояново дето ходихме два пъти се опитвам да изградя навика да не пускам газта на 2 и 3ти леви след правата, и на трите леви преди правата, където е нужно според колата и пилота или да отпуснеш малко газта, или дори и да понатиснеш спирачка.......аз газ там не пускам, просто отнемам излишната скорост с спирачката с левия крак.......това е трудно за постигане, предполагам доста хора са пробвали да натиснат спирачка с левия си крак и знаят какво става, а особенно когато е нужно да отнемеш много малко и прецизно скорост, в един точно определен момент, когато 2-3 метра по рано или по късно натискане или с малко по голяма сила могат да унищожат цялата обиколка, е доста трудничко.....

Но живот и здраве съм решил догодина да си лашна купето на пистата, а по мое мнение това е начина да не изтърва човек налягането на вятъра точно на тия бавни завой, дето могат да предизвикат точно това - държи се двигателя постоянно под лек товар, за да се избегне тва......това е моето мнение.....
Мое мнение е че при едни качествени спирачки, нормално втвърдено окачване(не знам кви кила е Типото), и най - вече едни сносни сликове, ТАЗИ кола може без особенни ядове да е конкуренция на тия две митсубишита дето се разкарват по свободните карания.........
......между семислика и стоковите гуми на писта разликата е не повече от половин сек, говоря за тва което видях на твоята кола, а на моята кола разликата между стоковите гуми(двете задни от който китайски) и най - твърдия S9B мишелин е 2.1 секунди, а от що годе хубаво Пирели - малко повече от 3 сек в сравнение с стоковите гуми......тва за твой извод го казвам........
Пак по мое мнение е доста по лесно една кола дето е направена много добре за драг, да се направи и качествено за писта, отколкото пистарка, за драг......

Тва като се има впредвид богатото разнообразие на писти тук, и факта че се занимаваме непрофесионално с това и по колите си не лепим лога на спонсори.....

П.П - може би някой ще си рече, е хубу де, ще спира с 5-6-7-8 метра по късно, голям праз.......ми голям е, щото в тия неща големия резултат или успех е сбор от много малки резултатчета или успехчета......
От първия до петия тракдей времената се подобриха с цели 3 секунди, но ще е повече от чудо ако следващите два се подобрят с повече от половин......

badmadafaka
07-09-2011, 13:46
Вдигаш си колата на подемника, на 4та скорост да речем я закарваш до 6к обм - натискаш съединител и скачаш на спирачките докато гумите спрат да се въртят - да речем това отнеме 1 секунда(примерно казано)..........правиш същото, само че без да изключваш от 4та - отнема 1.5 секунди......
Защо?
Форсираш двигателя до 6к обм и не си на скорост - докато оборотите паднат на 700 да речем минава 1.5 секунди - със яко натискане на спирачка можеш да спреш гумите(само гумите) за 1 сек по примера по горе......
С 2 думи при спиране на скорост освен масата на колата, спирачките са принудени да убиват и усилието и инерцията на цялата въртяща се железария от ск кут, към двигателя.......оборотите на двигателя спадат винаги по бавно, отколкото спирачките могат да спрат и 4те гуми......а ти си и 4х4 на сичкото отгоре.......
Аз ли нищо не разбрах или казваш, че ако натисне съединителя (или еквивалентно да изключи от скорост), колата ще спира по-"бързо", отколкото ако е на скорост..? :dunno:

abart_
07-09-2011, 14:21
Аз ли нищо не разбрах или казваш, че ако натисне съединителя (или еквивалентно да изключи от скорост), колата ще спира по-"бързо", отколкото ако е на скорост..? :dunno:

Нали ? :) И на мен ми звучи странно тая логика......

Пък и не е коректно според мен да се сравнява падането на оборотите на мотора като НЕ е на скорост,и когато е под товар(на предавка и върната газ) т.нар "моторна спирачка"

stelt
07-09-2011, 14:27
Колкото и странно да звучи, той Ники ви казва, че времената му се подобряват с тази техника на каране.

Furious 155
07-09-2011, 14:29
Нали ? :) И на мен ми звучи странно тая логика......

Пък и не е коректно според мен да се сравнява падането на оборотите на мотора като НЕ е на скорост,и когато е под товар(на предавка и върната газ) т.нар "моторна спирачка"
Моторна спирачка е когато те спира мотора, а при интензивно спиране, спирачките спират и въртенето на мотора и тогава няма моторна спирачка! Това има предвид Ники.

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 15:12
Аз ли нищо не разбрах или казваш, че ако натисне съединителя (или еквивалентно да изключи от скорост), колата ще спира по-"бързо", отколкото ако е на скорост..? :dunno:
Абсолютно......



Пък и не е коректно според мен да се сравнява падането на оборотите на мотора като НЕ е на скорост,и когато е под товар(на предавка и върната газ) т.нар "моторна спирачка"
Напротив баш си е - представи си че маховика ти не е 8 кила, а 80 - ускоряваш адски бавно, и оборотите ти падат бавно като изключиш от скорост......не коментираме дали си по бърз във високите или не, тва е друг спор.......
Когато заспираш с 80 кила маховик, инерцията му докато той е "моторна спирачка" трябва да се намали от спирачките - мисля че е безспорен факт и лесно разбираемо че кола с 8 кг маховик ще намаля скороста си по бързо на скорост без газ, отколкото същата с 80 кг маховик.......аналогично щом е така и за спирачките ще е по трудно да намалят цялата тая инерция......
Значи излиза че колкото по малко въртящи се железа има като е колата на скорост, толкова по лесно ще е на спирачките........и съответно най - лесно ще им е когато се натисне съединителя и всичко това въртящо се нещо се "отдели" от спирачките......


Колкото и странно да звучи, той Ники ви казва, че времената му се подобряват с тази техника на каране.
Чесно казано никога не съм карал по друг начин за да имам база на сравнение, за мен това е ясно че трябва да е така, и не мисля да прекарвам време в излишни експерименти и хабене на гуми за да видя че това е наистина така......
Иначе като "техника" с спирането с ляв крак има още много време докато свикна като хората, засега не мисля че се справям добре......въпреки че картинга се спира с ляв крак, нещата са доста различни.....

abart_
07-09-2011, 15:30
Значи излиза че колкото по малко въртящи се железа има като е колата на скорост, толкова по лесно ще е на спирачките........и съответно най - лесно ще им е когато се натисне съединителя и всичко това въртящо се нещо се "отдели" от спирачките......




Значи може и аз да бъркам,ама не съм съгласен :) :)



Давам пример: взимаме две еднакви нови коли (с еднакви дискове,накладки,гуми и т.н) с РЪЧНА кутия.

засилваме ги със 140 км примерно....ти "отделяш" всичко въртящо и скачаш на спирачките и съеденителя едновременно ,а аз използвам ск.кутия и въртящите се железа на мотора - кой мислиш ще спре по-бързо?

аз примерно никога не намалям екстремно, когато ми се наложи,само на спирачки и натиснат съеденител

пак казвам,това са си мой размишления,не ангажирам никой с тях

badmadafaka
07-09-2011, 15:32
Бе аз като чета намирам логика, но някакси инстинкта ми като карам на практика е да спирам като си помагам със скоростите - примерно точно завоя за който говориш аз като пълно ламе на пистата го взимах от ускорението на 4-та на края на правата връщам газта и натискам спирачката като през това време бързо връщам от четвърта на втора (демек съединителя съм го натиснал за една секунда макс и едва ли играе чак толкова) и като го пускам на втора колата забива носа (демек усещам моторната спирачка защото другия ми крак е на спирачката и не мърда по време на смяната на предавката и пускането на съединителя)... Поне на мен като опитвам да спирам не на скорост ми се струва, че тотално губя контрол над колата и го усещам все едно, че спира по-трудно, но това не значи, че не си прав естествено :)

ПС: според мен въпроса е интересен и ще е добре някой друг от батките дето карат наистина зловещо да даде мнение :)

abart_
07-09-2011, 15:39
Моторна спирачка е когато те спира мотора, а при интензивно спиране, спирачките спират и въртенето на мотора и тогава няма моторна спирачка! Това има предвид Ники.

Искаш да кажеш,че намаляйки от 160 на 4-та ,набия 3-та на 110-120 на върната газ и мотора не ме спира ?

незнам ти как го определяш,ама за мен си е моторна спирачка ;)

Furious 155
07-09-2011, 15:42
Искаш да кажеш,че намаляйки от 160 на 4-та ,набия 3-та на 110-120 на върната газ и мотора не ме спира ?

незнам ти как го определяш,ама за мен си е моторна спирачка ;)
Идеята е че по време на спирането и двигателя се явява товар за спирачките, нищо че ти не му даваш газ.

abart_
07-09-2011, 15:49
Идеята е че по време на спирането и двигателя се явява товар за спирачките, нищо че ти не му даваш газ.

Ай стига ве....кой професионален състезател спира "на съединител" ? Хората дори му дават ОЩЕ междинна газ(на мотора),докато спират,що така ?

Интересно ми е що тогава подготвените за спорт истенски коли в повечето случаи използват съединителя само за потегляне,а не го натискат и като спират,А? да не си товарят спирачките допълнително ?

Furious 155
07-09-2011, 15:51
Ай стига ве....кой професионален състезател спира "на съединител"

Интересно ми е що тогава подготвените за спорт истенски коли в повечето случаи използват съединителя само за потегляне,а не го натискат и като спират,А? да не си товарят спирачките допълнително ?
Състезателните двигатели са с леки маховици и леки компоненти на двигателя изобщо и там не е такъв проблем. То реално и при нашите коли почти не е проблем, но се пак ефекта го има и според мен. Просто кинетичната енергия в състезателен и обикновен двигатели е различна доста.

п.п. хубаво е май тези всички постове да влязат в друга темичка, че доста се отклонихме от главната тема.

abart_
07-09-2011, 15:56
Състезателните двигатели са с леки маховици и леки компоненти на двигателя изобщо и там не е такъв проблем. То реално и при нашите коли почти не е проблем, но се пак ефекта го има и според мен. Просто кинетичната енергия в състезателен и обикновен двигатели е различна доста.

п.п. хубаво е май тези всички постове да влязат в друга темичка, че доста се отклонихме от главната тема.

Значи двигателя в състезателните коли не товари спирачките,щото е с олекотен маховик,а при обикновенните коли си е чист товар за спирачките ?!?

аз спирам ,до тук съм :shutup: И без това леко разводнихме темата

П.п кинетичната енергия си е една! няма кинетична енергия за състезателни и обикновенни коли ;)

Perdaha
07-09-2011, 16:01
аз също не съм съгласен с това спиране на свободна,определено колата спира много по добре на скорост и по-бързо,има една малка проба която всеки може да направи,примерно караме на втора скорост натискаме спирачка и колата забива -натискайки съединитела колата получава едно отпушване което съпровожда още по силно натискане на спирачката за да спре,а и мисля че на свободна спирачките се товарят доста повече!

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 16:08
Давам пример: взимаме две еднакви нови коли (с еднакви дискове,накладки,гуми и т.н) с РЪЧНА кутия.
засилваме ги със 140 км примерно....ти "отделяш" всичко въртящо и скачаш на спирачките и съеденителя едновременно ,а аз използвам ск.кутия и въртящите се железа на мотора - кой мислиш ще спре по-бързо?

Ако приложим еднакво усилие върху педала - аз......
Говорим за стокови коли, а не такива дето са направени за професионалнално ползване, състезания и прочее.....


примерно караме на втора скорост натискаме спирачка и колата забива -натискайки съединитела колата получава едно отпушване което съпровожда още по силно натискане на спирачката за да спре,а и мисля че на свободна спирачките се товарят доста повече!
За това причината е съвсем друга - сервото.....

Furious 155
07-09-2011, 16:09
Значи двигателя в състезателните коли не товари спирачките,щото е с олекотен маховик,а при обикновенните коли си е чист товар за спирачките ?!?

там отново двигателя е товар, но първо е по-малък и второ спирачките са доста по-силни от тези в нормалните коли.

abart_
07-09-2011, 16:17
там отново двигателя е товар, но първо е по-малък и второ спирачките са доста по-силни от тези в нормалните коли.

Добре тогава,обясни ми защо състезателите (или всеки човек който има повече понятие от шофиране) са толкова тъпи да подават ОЩЕ газ,сътоветно развъртат тия железа още повече и виж ги- в тоя момент пускат съеденителя?!!??! докато спират

големи глупаци , товарят си допълнително още повече спирачките ......:flirt:

Perdaha
07-09-2011, 16:20
тък не се споменава и изтърва ролята на серво апарата(нали за обик.коли говорим)във високите той помага доста и е по-ефикасен заради по големия вакум,отколкото на свободна -ниски обороти!

abart_
07-09-2011, 16:22
Ако приложим еднакво усилие върху педала - аз......


Сори батка,ама не съм съгласен :baby:

Perdaha
07-09-2011, 16:27
Сори батка,ама не съм съгласен :baby:
аз също не съм съгласен!

---------- Post added at 16:27 ---------- Previous post was at 16:24 ----------

точно затова твърдя и си е прието че колата спира по-добре и по-бързо на скорост отколкото на свободна-сервото както сам цитираш!

Furious 155
07-09-2011, 16:27
Добре тогава,обясни ми защо състезателите (или всеки човек който има повече понятие от шофиране) са толкова тъпи да подават ОЩЕ газ,сътоветно развъртат тия железа още повече и виж ги- в тоя момент пускат съеденителя?!!??! докато спират

големи глупаци , товарят си допълнително още повече спирачките ......:flirt:
не ме взимай на подбив, защото съм сериозен и това че на теб не ти изглежда нормално не означава че не е така.
В състезателни условия не е изобщо проблем за спирачките, даже както ти казваш си подават газ и си сменят предавки надолу, но там се търсят вече съвсем други ефекти. Ние говорим за физиката на нещата и тя е неизменна.

BatVas
07-09-2011, 16:32
Добре тогава,обясни ми защо състезателите (или всеки човек който има повече понятие от шофиране) са толкова тъпи да подават ОЩЕ газ,сътоветно развъртат тия железа още повече и виж ги- в тоя момент пускат съеденителя?!!??! докато спират

големи глупаци , товарят си допълнително още повече спирачките ......:flirt:


Не съм го запомнил много точно , но подаване на газ в момент на спиране и завои е за балансиране тежеста на автомобила и така завоя се вземал с по голяма скорост. Не съм запомнил точно как беше ама нещо такова съм чувал от рали пилот.(може и да не съм чул правилно), а това може и да важи за автомобили 4х4 или само с задно

Иначе аз съм доволен от събитието . Евала на всички.

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 16:34
Ние говорим за физиката на нещата и тя е неизменна.
Абсолютно - а и е съвсем друг въпрос защо т.нр състезателни коли правят така, доколко това е така, и изобщо дали с всички е така.....а и дебело подчертах че говорим за улични коли все пак......


аз също не съм съгласен!

точно затова твърдя и си е прието че колата спира по-добре и по-бързо на скорост отколкото на свободна-сервото както сам цитираш!

Сори батка,ама не съм съгласен :baby:

Всеки има право на мнение.....


Хората дори му дават ОЩЕ междинна газ(на мотора),докато спират,що така ?

П.П
Предполагам не мислиш че подават газ докато хем спират, хем превключват, все пак само 2 крака са.......а ако има подаване на газ изобщо, то е възможно да е свързано с факта че имат турбо, което трябва да държи налягане, говоря малко наизуст, има стотици серии и видове състез коли който имат различни характеристики.....а ние говорим за не състезателни коли, на неделен тракдей....

MogaTa
07-09-2011, 16:44
Чиста динамика, доста интересна тема.
Ако може да я направят отделна, ще излезне хубава дискусия мисля!

Jivko7777
07-09-2011, 16:56
Идеята е че по време на спирането и двигателя се явява товар за спирачките, нищо че ти не му даваш газ.

Не пишете глупости и ти и Николай, ще спираш на свободна по бързо, недейте ще Ви се смеят хората ;) Физика момчета физика ;)
Готов съм с еднакви коли от 160-0 да направим тест ;) Само от това че вкарам от 4 на 3 ще имам 10-15 м, а след като се вкара и 2 разликата ще е потресаваща ;)

Furious 155
07-09-2011, 17:06
Не пишете глупости и ти и Николай, ще спираш на свободна по бързо, недейте ще Ви се смеят хората ;) Физика момчета физика ;)
Готов съм с еднакви коли от 160-0 да направим тест ;) Само от това че вкарам от 4 на 3 ще имам 10-15 м, а след като се вкара и 2 разликата ще е потресаваща ;)
разлика може да имаш само с кола като моята с дърто на динозавър серво, което на празен ход няма достатъчно вакуум и по-малко спомага спирането ми!
Но това с предавките няма как да вярно и е точно както ти каза - физика!

Jivko7777
07-09-2011, 17:18
разлика може да имаш само с кола като моята с дърто на динозавър серво, което на празен ход няма достатъчно вакуум и по-малко спомага спирането ми!
Но това с предавките няма как да вярно и е точно както ти каза - физика!

Добре по вашата логика бая ректори в университетите трябва да си подадът оставка щото явно глупости говорят ;)

Furious 155
07-09-2011, 17:22
Добре по вашата логика бая ректори в университетите трябва да си подадът оставка щото явно глупости говорят ;)
Защо - дай пример какво преподавано от тях не е вярно?

Perdaha
07-09-2011, 17:35
Ако приложим еднакво усилие върху педала - аз......
Говорим за стокови коли, а не такива дето са направени за професионалнално ползване, състезания и прочее.....


За това причината е съвсем друга - сервото.....


Добре по вашата логика бая ректори в университетите трябва да си подадът оставка щото явно глупости говорят ;)

така е наистина мен са ме учили да спирам на скорост,с аргумента че колата спира много по-добре....да не казвам че спиране от рода на свободна ми го забраняваха даже !

abart_
07-09-2011, 17:45
П.П
Предполагам не мислиш че подават газ докато хем спират, хем превключват, все пак само 2 крака са.......а ако има подаване на газ изобщо, то е възможно да е свързано с факта че имат турбо, което трябва да държи налягане, говоря малко наизуст...

Не мисля,ами съм убеден ;) техниката с натискане на 3-те педала едновременно не е някакъв космос - кво му е толкова чудното с двата крака да се натискат 3-те педала ?!?

vladev
07-09-2011, 17:50
Ей ви тук как Сена кара сток кола с официални обувки. Има и камера в краката му. Не забелязвам да спира на съединител, а виждам само heal-and-toe.

http://www.youtube.com/watch?v=8By2AEsGAhU

abart_
07-09-2011, 17:51
не ме взимай на подбив, защото съм сериозен и това че на теб не ти изглежда нормално не означава че не е така.
В състезателни условия не е изобщо проблем за спирачките, даже както ти казваш си подават газ и си сменят предавки надолу, но там се търсят вече съвсем други ефекти. Ние говорим за физиката на нещата и тя е неизменна.

а кой е казал ,че аз съм несериозен ?!? давам ти примери от практиката...ти си държиш на някаква измислена теория ,и не ми даваш реални обяснения защо да повярвам на нея....

Споменах състезатели и състезателни коли,защото там се изтисква максимума ;)

Сложи един майстор на спорта :) в едно ЕВО и в твоята кола да речем-и ти гарантирам ,че ще борави по един и същ начин с педалите !!

Furious 155
07-09-2011, 18:02
Ще го дам така - няма как при спиране, като добавиш и двигателят, който тогава работи като механична помпа, да не товари допълнително спирачките, тъй като енергията натрупана във въртящите се компоненти се донаслагва към спирачното усилие. Ако отделиш тези компоненти от натоварването в спирачната система, то тя ще спира само масата моято е колата и всичко в колата, без да се добавя механичната енергия на въртящите се компоненти на мотора и скоростите!
Да има двигателна спирачка, но тя не важи с със знак минус при интензивно спиране, а е с плюс. Не е голям при състезателна кола, но го има.

Speeder
07-09-2011, 18:08
А компресията на двигателя къде остава?

abart_
07-09-2011, 18:13
А компресията на двигателя къде остава?

Изтича по спирачните маркучи директно върху сп.апарати,ама със знак "-":mrgreen:

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 18:17
Аз се отказвам, не се прави диференциацията от Калояново и стокова кола, намеси се пример с Сена и Сузука, двете неща са коренно различни, всеки да спира както намери за добре, отплеснахме се от темата за Тракдея......
П.П - поне е добре да се знае защо точно се практикува heel-and-toe техниката, и дали тва се прави във връзка със спирането или във връзка с нещо СЛЕД спирането......щото все пак освен че е важно как ще се влезе в завоя, важно е и как ще се излезе.....
http://en.wikipedia.org/wiki/Heel-and-toe
Преведете си го, интересно е.....
П.П.П - впредвид че на 2.5 потенциометъра на газта ми е на 2 педи от волана, мислех да си направя нещо от сорта с лостче зад волана, но реших че ел дросела е твърде скапана работа откъм респонс, а и не е нужно да се задълбавам чак толкова.....

stelt
07-09-2011, 18:21
Темата е интересна, трябва да се отдели и да продължаваме :prescription:

abart_
07-09-2011, 18:29
и аз съм на това мнение-за нова тема сме си ;)

ФЕРАРИСТ не се отказвай толкова бързо :) Това за СЕНА и Сузука,не са оправдания. просто човека е ПРО и е знаел какво прави

ето друго клипче,нито драйвера е Сена нито колата е някаква сериозна (пак Хонда обаче ) :)

http://www.youtube.com/watch?v=G41qs6rXLUc

mitaka_cs
07-09-2011, 18:55
Новата тема е готова, а ето и една стара подобна (http://bmw.ctcms.net/BMW%20Club%20Bulgaria/_Other_/%22The%20Best%20Of%22%20Articles/Tehniki%20na%20spirane.pdf).

pla_y_men
07-09-2011, 18:58
Една добра и една лоша новина от мен:
Добрата е, че наистина ще е интересно да се направи една нова тема и то не само ограничена върху спирането, ами може да се нарече "Техники за каране при различни ситуации". Ще може да се коментира и спиране и подаване на газ и завиване, при спортно каране, при спускане, при изкачване, на сняг, на мокро, за коли със задно, предно или 4х4... Едно време /ама преди бая време/ имаше готино филмче "Втората възможност" - винаги се кафех като започва - разцепваха един Ягуар в една скала на пътя... :-)
Лошата новина е, че от това, което прочетох ВСИЧКИ грешите:clap: Много ли е еретично допускането, че на скорост или на свободна, резултата може да не е само "по-голямо" или "по-малко", а и "равен"??? Дали спирачките не са така оразмерени, че като се изправите здраво върху тях да блокират гумите, барабар с усилието от масата на колата, услилието от двигателя през трансмисията, неколко кубика силикон или бетон:tooth:, със или без още 3-4 човека в колата и тъщата в багажника? Кой ви каза /некой ректор ще да е/, че спирачките са хилави, та требе да им добавяме/махаме двигател, за да спрем ПО-БЪРЗО!!!/не казвам по-плавно, пестеливо и т.н./ Никой ли не си е гасил двигателя като се изправи на спирачките в движение??? Ако някой иска да спори - при две условия - 1. ще отговарям само в друга тема, за да не засираме тази 2. ако не ме мързи /най-важно!/:tooth:
И по темата - еваларка на организаторите! Изкарах си екстра, тествах си колицата - адски съм доволен от нея! Напънете се да ги правим тия неща през уикенд например...:static: бъзикам се, нека е когато решите - винаги целите супер готини и удобни дати през годината:dance::clap2::bowdown::bowdown::bowdown:

old alfist
07-09-2011, 19:11
Според мен също при екстремни спирания допълнително се натоварват спирачките ако е на скорост автомобила, защото трябва да преодоляват и инерционните сили създадени от въртеливото движение на валове и колелета по силовата система на автомобила/двигател, скоростна кутия и предавателни механизми/, защото трябва да ги преодолявя за кратко време.

Jivko7777
07-09-2011, 19:11
Ще го дам така - няма как при спиране, като добавиш и двигателят, който тогава работи като механична помпа, да не товари допълнително спирачките, тъй като енергията натрупана във въртящите се компоненти се донаслагва към спирачното усилие. Ако отделиш тези компоненти от натоварването в спирачната система, то тя ще спира само масата моято е колата и всичко в колата, без да се добавя механичната енергия на въртящите се компоненти на мотора и скоростите!
Да има двигателна спирачка, но тя не важи с със знак минус при интензивно спиране, а е с плюс. Не е голям при състезателна кола, но го има.

Продължаваш да говориш глупости, спри най-добре ;)
Айде сега да почнем малко по отдалече като отговори на един въпрос ;)
Движиш се с 100км/ч на 4-та! Кога колата ще спре по бързо? Когато пуснеш на свободна със 100км/ч или пуснеш газста и останеш на скорост?

stelt
07-09-2011, 19:25
Живко, точно този пример не се връзва със темата.

old alfist
07-09-2011, 19:39
Продължаваш да говориш глупости, спри най-добре ;)
Айде сега да почнем малко по отдалече като отговори на един въпрос ;)
Движиш се с 100км/ч на 4-та! Кога колата ще спре по бързо? Когато пуснеш на свободна със 100км/ч или пуснеш газста и останеш на скорост?
Не знам кога си карал шофьорски курсове за взимане на книжка, но едно време имаше елемент скоростна отсечка към етапа полигон и още тогава се коментираха на времето тези неща.

Furious 155
07-09-2011, 19:42
и аз съм на това мнение-за нова тема сме си ;)

ФЕРАРИСТ не се отказвай толкова бързо :) Това за СЕНА и Сузука,не са оправдания. просто човека е ПРО и е знаел какво прави

ето друго клипче,нито драйвера е Сена нито колата е някаква сериозна (пак Хонда обаче ) :)

http://www.youtube.com/watch?v=G41qs6rXLUc
техниката в клипа има съвсем друга идея - не спирането, а именно удара върху съединителя и трансмисията и евентуална загуба на сцепление.

---------- Post added at 19:42 ---------- Previous post was at 19:39 ----------


Живко, точно този пример не се връзва със темата.

не той точно този пример свързва с темата, тъй като не приемат че инерциалните сили в двигателя намаляват по-бавно, отколкото скоростта на колата при спиране и точно оттам инерциалните сили се добавят към съпротивителната сила на колата, която се противопостава по посока на силата на спиране.
Затова и примера не е подходящ...

abart_
07-09-2011, 19:48
А компресията на двигателя къде остава?

А на тоя въпрос,що не отговаря никой.......

nastybg
07-09-2011, 19:49
А като имаме предвид, че състезателните коли имат гуми, окачване и т.н. помагащо за оптимално сцепление с настилката, а ще говорим за стреет коли мога да кажа и докажа следното. Говоря за една и съща кола спираща от 130 на неутрална с натинат до долу педал на спирачката, както се натиска при екстремно спиране и същата кола спираща от същите 130км на 3-та(без изреждане надолу остава си на 3-ра докато не стигне момента, в който двигателя е аха да загасне и тогава се натиска съединител). На предавка колата спира по-бързо, когато е на свободна дори и с абс гумите в голяма част от времето се опирват да загубят сцепление и това удължава спирачния път !!! Мнение базирано на цифри от Г-тек измерващ спирачен път ;)

abart_
07-09-2011, 19:57
А като имаме предвид, че състезателните коли имат гуми, окачване и т.н. помагащо за оптимално сцепление с настилката, а ще говорим за стреет коли мога да кажа и докажа следното. Говоря за една и съща кола спираща от 130 на неутрална с натинат до долу педал на спирачката, както се натиска при екстремно спиране и същата кола спираща от същите 130км на 3-та(без изреждане надолу остава си на 3-ра докато не стигне момента, в който двигателя е аха да загасне и тогава се натиска съединител). На предавка колата спира по-бързо, когато е на свободна дори и с абс гумите в голяма част от времето се опирват да загубят сцепление и това удължава спирачния път !!! Мнение базирано на цифри от Г-тек измерващ спирачен път ;)

По-перфектен пример от това няма на къде ;) браво колега !

Пусни резултатие ако не ти е проблем-за доста хора ще е интересно ;)

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 20:14
По-перфектен пример от това няма на къде ;) браво колега !

Пусни резултатие ако не ти е проблем-за доста хора ще е интересно ;)
Ми примера не е особено меродавен, първо щото все пак гтека не е някаква свръхмодерна технология а просто малко по адвансед Г сензор, второ на спирането влияние може да окаже температурата на комбото дискове накладки, темп на гуми и асфалт, както и настилката......
Изобщо защо си вадите изводи по разни уреди, клипчета, собствени усещания, и прочее - тва е проста физика, динамика или каквото и да е там - в единия случай спирачките спират само теглото на колата, в другото трябва да спрат и кол вал, бутала, биели, маховик, съединит и т.н......който също се въртят и чиято инерция трябва да бъде туширана от спирачките......

old alfist
07-09-2011, 20:18
Може би трябва да се наблегне на елемента време, защото в дългосрочен план двигателната сила на двигателя помага, но в кратскосрочен пречи.

abart_
07-09-2011, 20:20
Ми примера не е особено меродавен, първо щото все пак гтека не е някаква свръхмодерна технология а просто малко по адвансед Г сензор, второ на спирането влияние може да окаже температурата на комбото дискове накладки, темп на гуми и асфалт, както и настилката......
Изобщо защо си вадите изводи по разни уреди, клипчета, собствени усещания, и прочее - тва е проста физика, динамика или каквото и да е там - в единия случай спирачките спират само теглото на колата, в другото трябва да спрат и кол вал, бутала, биели, маховик, съединит и т.н......който също се въртят и чиято инерция трябва да бъде туширана от спирачките......

Пак недоволен :) това ми прилича на издребняване вече...

Нали спомена ,че от примера който ти дадох по-рано за еднаквите коли, ТИ ще спреш по-бързо?!? Това по силите и законите на "твоята" теория .....

Furious 155
07-09-2011, 20:31
Може би трябва да се наблегне на елемента време, защото в дългосрочен план двигателната сила на двигателя помага, но в кратскосрочен пречи.ами то точно това е идеята - в какъв интервал се случват нещата!

А за компресията - как къде отива - тя спомага спирането но е толкова нищожно, спярамо масата на движещите се части. Просто пример - палите на място и давате газ до 6000 и гасите мотора - единственото което го спира е компрсията и силата на триене на частите му. Вижте за колко време ще спре!
На обикновен мотор му трябват доста време, за разлика от времето на състезателен такъв, който спира почти отсечено.

abart_
07-09-2011, 20:36
ами то точно това е идеята - в какъв интервал се случват нещата!

А за компресията - как къде отива - тя спомага спирането но е толкова нищожно, спярамо масата на движещите се части. Просто пример - палите на място и давате газ до 6000 и гасите мотора - единственото което го спира е компрсията и силата на триене на частите му. Вижте за колко време ще спре!
На обикновен мотор му трябват доста време, за разлика от времето на състезателен такъв, който спира почти отсечено.

Я го направи тоя същия пример, на 1-ва примерно ;)

без да бараш спирачките,да видим какво ще се получи:biggrin::biggrin::biggrin:

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 20:45
Почваме да търсим из нета.......
http://www.wikihow.com/Brake-and-Stop-a-Car-in-the-Shortest-Distance - 5-та точка....
Цитат от тук - http://www.m5board.com/vbulletin/e39-m5-e52-z8-discussion/41959-survey-braking-gear-neutral.html

I went to a Porsche Advanced Drivers School a few years back and one of the first things they talked about in the class room was that brakes were cheaper to replace than the clutch/engine so use them.

Хората отдавна са сметнали че спирачките са по евтини от съединителя и двгто, и затва препоръчват да се ползва тва спиране, дори и в градски условия......
Тука някой през 60те години на миналия век решил че газката му слиза по добре от Шипка на сняг на скорост и го е направил неписано правило тва.....
Кой знае колко народ дето не кара 4х4 си е огънал ламарините, слизайки на скорост по заснежен път......

Jivko7777
07-09-2011, 20:45
А като имаме предвид, че състезателните коли имат гуми, окачване и т.н. помагащо за оптимално сцепление с настилката, а ще говорим за стреет коли мога да кажа и докажа следното. Говоря за една и съща кола спираща от 130 на неутрална с натинат до долу педал на спирачката, както се натиска при екстремно спиране и същата кола спираща от същите 130км на 3-та(без изреждане надолу остава си на 3-ра докато не стигне момента, в който двигателя е аха да загасне и тогава се натиска съединител). На предавка колата спира по-бързо, когато е на свободна дори и с абс гумите в голяма част от времето се опирват да загубят сцепление и това удължава спирачния път !!! Мнение базирано на цифри от Г-тек измерващ спирачен път ;)

Мдаа точно това се опитвам да обясня от самото начало, нещо което се знае от край време ама тука некви нови теории се мъчат да измислят ама не им се получава...

Furious 155
07-09-2011, 20:49
банда, айде да не бъркаме двигателната спирачка и агресивното спиране, защото двете неща имат съвсем различни приложения и спускането на заснежен склон на скорост не е за подценяване - помага!
И да обобщим: :)
При агресивно спиране, двигателят пречи с неговите инерциални сили, но помага с вакуума към спирачната помпа! Затова при рязко спиране спираме повече с двигател на скорост, но реално спирачките се налага да се справят и с мотора!

abart_
07-09-2011, 20:58
Сега остава накрая и всички да си признаете,че спирате И с двигател ...тогава спора може да бъде решен :crazy::crazy:

(макар ,че за мен беше решен преди да почне)

живот и здраве догодина, дано се съберем всички на пистата и си направим кефа !!!

Поздрав за всички фенове :

http://www.youtube.com/watch?v=klMur6TPkrM&feature=related

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 21:00
За повечето от съвременните сервота вакуум от 0.4 - 0.5 е предостатъчен за максимум спирачно усилие, ако на скорост без газ падне до 0.7 да речем няма да е свръх предимство, вакума на празен ход е предостатъчен.......а и говорим за едно рязко натискане, а не няколко.....

Furious 155
07-09-2011, 21:04
Сега остава накрая и всички да си признаете,че спирате И с двигател ...тогава спора може да бъде решен :crazy::crazy:

(макар ,че за мен беше решен преди да почне)

живот и здраве догодина, дано се съберем всички на пистата и си направим кефа !!!

Поздрав за всички фенове :

http://www.youtube.com/watch?v=klMur6TPkrM&feature=related
Аз откакто се помня че карам, все така спирам!
НО това не означава че спирачките не трябва да се справят с инерцията на двигателя!!! За това беше спора.
Ники не иска мотора да му пречи на спиране и спира без него!

ФЕРАРИСТ
07-09-2011, 21:08
Поздрав за всички фенове :
http://www.youtube.com/watch?v=klMur6TPkrM&feature=related
Предполагам ще ти е интересно да забележиш че когато сваля две скорости, надолу при някое от спиранията, между превключванията крака му почти не отпуска(или натиска) съединителя с този ход на педала, който се вижда при нормално превключване......тая техника касае оборотите на двигателя и синхронизацията им със ск кут, и трансмисия, а не със спирането.....


Сега остава накрая и всички да си признаете,че спирате И с двигател ...тогава спора може да бъде решен :crazy::crazy:
Ако трябва да намаля мързеливо или не чак толкова, към светофар да речем, просто освобождавам от скорост, и когато се наложи да ускоря включвам на нужната скорост, но наложи ли ми се рязко спиране - съединител и спирачка.......заснежен път слизам и намалям на свободна......

mimouzunov
07-09-2011, 21:23
Караме на някаква предавка с 6000 оборота трябва да спрем супер инцидентно... Ако предположим ,че имаме супер яки спирачки които блокират колелата за част от секундата какво следва!? Следва ,че и скоростите трябва да замръзнат а с тях и двигателя нали така!?
Излиза ,че и маховика (и всички такива въртящи се железа и тн) трябва да се спрат от спирачките нали (и то за части от секундата)!?
Феро и Фури са прави ,но при определени условия...
Ако изфорсираме двигателя (на неутрална) до 6000 оборота и пуснем газта оборотите му падат за 2 секунди примерно а ако искаме да паднат за 1!? трябва да му помогнем чрез някакво затормозяване нали!? Е точно за това затормозяване говори Фури и Феро!! Ако искаме да спрем за време по-малко от това за което двигателят сам на неутрална си връща оборотите значи ни е в тежест на спирането... Прочетете го това няколко пъти и ще вникнете в смисъла му....

pla_y_men
07-09-2011, 21:40
Караме на някаква предавка с 6000 оборота трябва да спрем супер инцидентно... Ако предположим ,че имаме супер яки спирачки които блокират колелата за част от секундата какво следва!? Следва ,че и скоростите трябва да замръзнат а с тях и двигателя нали така!?
Излиза ,че и маховика (и всички такива въртящи се железа и тн) трябва да се спрат от спирачките нали (и то за части от секундата)!?
Феро и Фури са прави ,но при определени условия...
Ако изфорсираме двигателя (на неутрална) до 6000 оборота и пуснем газта оборотите му падат за 2 секунди примерно а ако искаме да паднат за 1!? трябва да му помогнем чрез някакво затормозяване нали!? Е точно за това затормозяване говори Фури и Феро!! Ако искаме да спрем за време по-малко от това за което двигателят сам на неутрална си връща оборотите значи ни е в тежест на спирането... Прочетете го това няколко пъти и ще вникнете в смисъла му....

Топло колега, топло...вервай ми, имаме супер яки спирачки и то без да предполагаме!
Двигателя не е в тежест на СПИРАНЕТО, а на СПИРАЧКИТЕЕЕ /и то само в първия момент/!!!
Към всички - джентълменски ви предложих равен резултат, още повече, че той е верния:Lkingsmiley:
...ама не, сега след Г-тека чакам и Г-точката да помогне с "точни" цифри по БДС... Като гледам всеобщото "разбиране" на материята, се изпълвам с ново, неподозирано уважение към инженерите, изобретили ABS, ESR, VDC, ASR ... БДС, ДДС, и т.н.:respect: а едно огромно мнозинство тук, направо трябва да им целува ръка на тия инженерчета... и това мнозинство се моля никога да не ми е близо до задната броня...:smackbum:

TMAX
07-09-2011, 21:46
Не случайно, когато се тества спирачния път на нов или на било то употребяван автомобил спирането става или на свободна или на съединител.

Ники е абсолютно прав , КОГАТО ГОВОРИМ ЗА ПО-ДОБРО СПИРАНЕ( И ПО-БЪРЗО),А НЕ ЗА ЩАДЯЩО СПИРАЧКИТЕ.

old alfist
07-09-2011, 21:51
Ако трябва да намаля мързеливо или не чак толкова, към светофар да речем, просто освобождавам от скорост
С това не съм съгласен

наложи ли ми се рязко спиране - съединител и спирачка
С това съм съгласен

.заснежен път слизам и намалям на свободна......
С това пак не съм съгласен.

RASTIL
07-09-2011, 22:04
Не пишете глупости и ти и Николай, ще спираш на свободна по бързо, недейте ще Ви се смеят хората ;) Физика момчета физика ;)
Готов съм с еднакви коли от 160-0 да направим тест ;) Само от това че вкарам от 4 на 3 ще имам 10-15 м, а след като се вкара и 2 разликата ще е потресаваща ;)

А! Баш!

old alfist
07-09-2011, 22:09
Сега остана да вземем да се надбягваме и да спираме, за да бъде шоуто истинско.

Доко
07-09-2011, 22:35
Баси тоя спор ми е нещо ДеЖаВу... :flirt:

pla_y_men
07-09-2011, 22:43
Ми примера не е особено меродавен, първо щото все пак гтека не е някаква свръхмодерна технология а просто малко по адвансед Г сензор, второ на спирането влияние може да окаже температурата на комбото дискове накладки, темп на гуми и асфалт, както и настилката......
Изобщо защо си вадите изводи по разни уреди, клипчета, собствени усещания, и прочее - тва е проста физика, динамика или каквото и да е там - в единия случай спирачките спират само теглото на колата, в другото трябва да спрат и кол вал, бутала, биели, маховик, съединит и т.н......който също се въртят и чиято инерция трябва да бъде туширана от спирачките......

ФИАТИСТЧЕ, ще взема да ти отговоря на теб, че общо взето си близо до истината, а и ФИАТ си е диагноза...и благородството задължава да сме мили, внимателни, търпеливи и благи с такива люде...:hehe:
БЪРКАШ усилието, което трябва да преодоляват спирачките със самото СПИРАНЕ. Логиката ти е вярна дотолкова, доколкото двигател, маховик, трансмисия и т.н. са допълнително УСИЛИЕ, което трябва да преодолеят спирачките, но щом те могат да БЛОКИРАТ колелата барабар с това усилие, значи за СПИРАНЕТО няма проблем!!! А самото спиране идва от сцеплението на гумите с пътната настилка - щом колалата БЛОКИРАТ, значи СПИРАЧКИТЕ МОГАТ ДА ПРЕОДОЛЕЯТ СИЛИТЕ НА СЦЕПЛЕНИЕ ОТ КЪМ ПЪТЯ, ПЛЮС ВСЯКАКВА ИНЕРЦИЯ ОТ КЪМ ПОЛУОСКИТЕ - СЪГЛАСЕН???
При екстремно натепване на спирачките няма никакво значение за спирачния път дали си на скорост или не или на полусъединител, заради описаното в горното изречение.
Сега ще ти/ви/ нарисувам един сценарий за спиране, не по-добър като спирачен път /отново казвам, той е еднакъв със или без двигател и трансмисия/,а като щадене на спирачките. Започва по твоята схема:
1. съединител 2. миг по-късно спирачка 3. преминаване на една предвака надолу и плавно отпускане на съединителя - това вече е разлика от твоята схема. Какво се случва? При отпускане на съдеинителя с включена предвака надолу, оборотите на ДВГ СКАЧАТ/!!!/, демек въртящия момент е от колелата към ДВГ, а не обратното, демек ДВГ и трансмисия вече оказват съпротивление на колелата през полуоските и на спирачките остава да преодоляват сцеплението с пътя /което все пак е значително по-голямо/, но ще успяват с една идея по-слабо триене на накладките и дисковете, защото получават "помощ" през полуоските. Единствения проблем е, че трябва майсторлък в дозирането на усилието върху спирачния педал, защото ако си на ръба на блокиране на гумите при т.2, то с допълнителното спирачно усилие от ДВГ по т.3 може да се премине границата и двигателните колела да блокират. Но ти си богоизбран от бога на инженерите на ABS на ФИАТ и това не може да ти се случи...Дерзай!:hehe:
П.П.
Понеже си с богато въображение и пълен с идеи, може да помислиш за допълнителна система - ако си гледал съветски филми за ВОСР, машинистите на бронираните влакове след като натепват спирачка, няколко сек. по-късно ръгат и на задна...влака върви напред, колелата се въртят назад, фъркат едни искри...бе адски як екшън от СОЮЗМУЛТЬФИЛМ !!!:rotfl:

Доко
07-09-2011, 22:51
ФИАТИСТЧЕ, ще взема да ти отговоря на теб, че общо взето си близо до истината, а и ФИАТ си е диагноза...и благородството задължава да сме мили, внимателни, търпеливи и благи с такива люде...:hehe:
БЪРКАШ усилието, което трябва да преодоляват спирачките със самото СПИРАНЕ. Логиката ти е вярна дотолкова, доколкото двигател, маховик, трансмисия и т.н. са допълнително УСИЛИЕ, което трябва да преодолеят спирачките, но щом те могат да БЛОКИРАТ колелата барабар с това усилие, значи за СПИРАНЕТО няма проблем!!! А самото спиране идва от сцеплението на гумите с пътната настилка - щом колалата БЛОКИРАТ, значи СПИРАЧКИТЕ МОГАТ ДА ПРЕОДОЛЕЯТ СИЛИТЕ НА СЦЕПЛЕНИЕ ОТ КЪМ ПЪТЯ, ПЛЮС ВСЯКАКВА ИНЕРЦИЯ ОТ КЪМ ПОЛУОСКИТЕ - СЪГЛАСЕН???
При екстремно натепване на спирачките няма никакво значение за спирачния път дали си на скорост или не или на полусъединител, заради описаното в горното изречение.
Сега ще ти/ви/ нарисувам един сценарий за спиране, не по-добър като спирачен път /отново казвам, той е еднакъв със или без двигател и трансмисия/,а като щадене на спирачките. Започва по твоята схема:
1. съединител 2. миг по-късно спирачка 3. преминаване на една предвака надолу и плавно отпускане на съединителя - това вече е разлика от твоята схема. Какво се случва? При отпускане на съдеинителя с включена предвака надолу, оборотите на ДВГ СКАЧАТ/!!!/, демек въртящия момент е от колелата към ДВГ, а не обратното, демек ДВГ и трансмисия вече оказват съпротивление на колелата през полуоските и на спирачките остава да преодоляват сцеплението с пътя /което все пак е значително по-голямо/, но ще успяват с една идея по-слабо триене на накладките и дисковете, защото получават "помощ" през полуоските. Единствения проблем е, че трябва майсторлък в дозирането на усилието върху спирачния педал, защото ако си на ръба на блокиране на гумите при т.2, то с допълнителното спирачно усилие от ДВГ по т.3 може да се премине границата и двигателните колела да блокират. Но ти си богоизбран от бога на инженерите на ABS на ФИАТ и това не може да ти се случи...Дерзай!:hehe:
П.П.
Понеже си с богато въображение и пълен с идеи, може да помислиш за допълнителна система - ако си гледал съветски филми за ВОСР, машинистите на бронираните влакове след като натепват спирачка, няколко сек. по-късно ръгат и на задна...влака върви напред, колелата се въртят назад, фъркат едни искри...бе адски як екшън от СОЮЗМУЛТЬФИЛМ !!!:rotfl:

Ти ся практик рейсър ли си или се явяваш нек'ъф теоретик тука не мо'а да разбера ??? :flirt:

pla_y_men
07-09-2011, 22:55
Ти ся практик рейсър ли си или се явяваш нек'ъф теоретик тука не мо'а да разбера ??? :flirt:

Нито едното, нито другото - ШОФЬОР съм, ама така както съм го написал, с големи букви:flirt:

Доко
07-09-2011, 22:59
Нито едното, нито другото - ШОФЬОР съм, ама така както съм го написал, с големи букви:flirt:

Ми що не слушаш кво ти приказват хора които карат на писта, ами се заяждаш ? ;-) То и аз съм ШОФЬОР.

old alfist
07-09-2011, 23:02
значи за СПИРАНЕТО няма проблем!!!
Да, обаче за какво време става всичко това - понянога части от секундата са фатални.

pla_y_men
07-09-2011, 23:07
Ми що не слушаш кво ти приказват хора които карат на писта, ами се заяждаш ? ;-) То и аз съм ШОФЬОР.

То и аз съм покарал по писти...и да ти кажа, и там като даваш газ вървиш, а като натепаш спирачка, спираш...та не е особено по-различно от шофьорлъка:roll2:
Хич даже не се заяждам, може да ми викат МИРОТВОРЕЦ в случая - пистовите спецове се дърлят с две коренно противолположни мнения, а аз миролюбиво и най-вече правдиво им предложих да си стиснат ръцете за резултат "Х"...това, ако е заяждане...:D

Доко
07-09-2011, 23:08
Знаех си, че е ДеЖаВу темата, нищо ново под слънцето, че и участниците са същите и си продължават... http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=57234

old alfist
07-09-2011, 23:13
Знаех си, че е ДеЖаВу темата, нищо ново под слънцето, че и участниците са същите и си продължават... http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=57234
Аз съм нов тук и ми е приятно да си се позаяждам, но предполагам, че не дразня никой.

Доко
07-09-2011, 23:16
Аз съм нов тук и ми е приятно да си се позаяждам, но предполагам, че не дразня никой.

Аз принципно потдържам теорията на Ферариста така, че.... знам ли. ;-)

pla_y_men
07-09-2011, 23:19
Да, обаче за какво време става всичко това - понянога части от секундата са фатални.

Това си е чиста софистика, но разбирам логиката ти и ще ти отговоря - имаш два варианта:
- натискаш съединител и спирачка и печелиш тези части от секундата
- натискаш яко само спирачка / с тези части от сек. по-рано/ и пак успяваш. разбира се, така стресиращо натоварваш трансмисия и двг с обратно по посока усилие, ама на истнинския рацер не трябва да му пука, а и автомонтьорите требе леб да 'апват...:flirt:

abart_
07-09-2011, 23:20
Като гледам всеобщото "разбиране" на материята, се изпълвам с ново, неподозирано уважение към инженерите, изобретили ABS, ESR, VDC, ASR ... БДС, ДДС, и т.н.:respect: а едно огромно мнозинство тук, направо трябва да им целува ръка на тия инженерчета... и това мнозинство се моля никога да не ми е близо до задната броня...:smackbum:

Хах в моя кош няма нито една от тия всичките букви които изреди,и въпреки това не съм тръгнал да целувам ръка на никой :upsidedwnsmiley:

Спирам си на пистата,без да блокирам колелетата,дори и накладките неможах да запаля ( те не са от най-хубавите) Явно нямам силица да се засиля достатъчно :) Таа,моли се да не съм ти около бронята тогава :photo:

това в кръга на шегата,инъче съм съгласен с дългия ти и обяснителен пост като цяло ;)

old alfist
07-09-2011, 23:22
Това си е чиста софистика, но разбирам логиката ти и ще ти отговоря - имаш два варианта:
- натискаш съединител и спирачка и печелиш тези части от секундата
- натискаш яко само спирачка / с тези части от сек. по-рано/ и пак успяваш. разбира се, така стресиращо натоварваш трансмисия и двг с обратно по посока усилие, ама на истнинския рацер не трябва да му пука, а и автомонтьорите требе леб да 'апват...:flirt:
Когато става въпрос за сигурност - било то при спиране или изпреварване не трябва да се жали автомобила, но продължавам да твърдя както други колеги, че не става въпрос за икономика, а за спорт/т.е.време/

Доко
07-09-2011, 23:24
.......:

Ако ти изскочи крава на пътя и се движиш със 120км/ч как ще спреш ?
1. Изреждаш от 5---1 със спирачка?
2. Натискаш рязко съеденител и спирачка ?
;-)

п.с. има и опция 3. Качваш я до следващото село... :-)

abart_
07-09-2011, 23:28
Ако ти изскочи крава на пътя и се движиш със 120км/ч как ще спреш ?
1. Изреждаш от 5---1 със спирачка?
2. Натискаш рязко съеденител и спирачка ?
;-)

а защо нямя 3-ти варинат: натискаш спирачка,но не бързаш със съединителя?

аз бих заложил на него

pla_y_men
07-09-2011, 23:32
"...и един мармот....":rotfl:
Пичове, къде изскача кравата - в Калояново или в Делхи?:rotfl:
Феро започна темата започна с конкретна ситуация и нека се придържаме към нея. :Lkingsmiley:

Доко
07-09-2011, 23:33
а защо нямя 3-ти варинат: натискаш спирачка,но не бързаш със съединителя?

аз бих заложил на него

Ами виж времената на първите от Калояново и ще си отговориш сам, разликите са в рамките на стотни от секундата, и ако гониш време според мен Ферариста е прав. Аз също като си карам в града натискам спирачка докато съм на скорост, но не бързам за никъде. ;-)

old alfist
07-09-2011, 23:34
а защо нямя 3-ти варинат: натискаш спирачка,но не бързаш със съединителя?

аз бих заложил на него
Дано не ти изкача крава, защото наистина при мен преди една година ми се пръкна една от едни храсти със скорост около 130км/ч и тогава върви разсъждавай да спираш с двигателя.

Доко
07-09-2011, 23:35
"...и един мармот....":rotfl:
Пичове, къде изскача кравата - в Калояново или в Делхи?:rotfl:
Феро започна темата започна с конкретна ситуация и нека се придържаме към нея. :Lkingsmiley:

Ами темата май е "Техники на спиране", или аз нещо не мога да чета. :waving:

А ти не отговори на въпроса как ще спреш по бързо?
На теория е лесно, ама.....

И пак да ви питам аз, нали правите разлика на потготовка преди завой на по-ниска предавка от използване на моторна спирачка ?

abart_
07-09-2011, 23:37
Ами виж времената на първите от Калояново и ще си отговориш сам, разликите са в рамките на стотни от секундата, и ако гониш време според мен Ферариста е прав. Аз също като си карам в града натискам спирачка докато съм на скорост, но не бързам за никъде. ;-)

За теб може да е прав,за мен-не ,Нали ? :)

И времената както си споменал, щяха да са показателни ако всички караха абсолютно еднкви кенефи с абсолютно еднакъв сетъп !! съгласен?

Загледай се видиш колко различни като цяло са колите на първите в класирането ;)

За гумите да не отварям тема,че............

Доко
07-09-2011, 23:47
За теб може да е прав,за мен-не ,Нали ? :)

И времената както си споменал, щяха да са показателни ако всички караха абсолютно еднкви кенефи с абсолютно еднакъв сетъп !! съгласен?

Загледай се видиш колко различни като цяло са колите на първите в класирането ;)

За гумите да не отварям тема,че............

Ок, и така да е, не ми се спори...не се обиждайте, но съм склонен да приема теорията на хора които карат по пистите, не е като на драг. ;-)

п.с. А на въпроса ти с третия вариянт да не бързаш със съеденителя явно си личи, че нямаш опит по-пистите, защото когато гониш време бързаш с всичко, съеденителя ти трябва бързо да се подготвиш с по-ниска предавка преди завой....

abart_
07-09-2011, 23:50
Ок, и така да е, не ми се спори...не се обиждайте, но съм склонен да приема теорията на хора които карат по пистите, не е като на драг. ;-)

Бих се обидил ако не съм карал на писта ;) тъй ,че няма проблем

мани го тоя драг.....пълна скука,пък и там никой не го вълнува спирането :mrgreen::mrgreen:

Опит верно нямам почти никакъв,но и не виждам ти да имаш много голям ;) че да се явяваш като всезнаещ

отговора ми за 3-тия варинат беша ако извадиш крава ,хаха последно с крави ли спираме или за време караме?!? Взех да се обърквам вече....

Доко
08-09-2011, 00:05
Опит верно нямам почти никакъв,....

Това ясно..

Сега ми кажи като се засилиш по правата на Калояново която е 600 метра преди завоя какво правиш ? Може би на половината отсечка си пущаш колата на скорост да може да отбиеш скоростта и по-бързо да спреш в завоя, или непосредствено преди завоя набиваш съеденител + спирачка и връщаш ниска предавка ? Та за какво си говорехме не мога да те разбера, и къде тука има време да си ползваш и съеденителя, този същия съеденител не го ли пущаш когато вече си отнел от скороста и трябва да дадеш газ... Явно нямаш опит, то всичко става много бързо ;-)

Влизането в този завой е все едно ти излязла крава, ама се иска сърце и гъз за такова каране, другото си е градска разходка на скорост.

abart_
08-09-2011, 00:11
Това ясно..

Сега ми кажи като се засилиш по правата на Калояново която е 600 метра преди завоя какво правиш ? Може би на половината отсечка си пущаш колата на скорост да може да отбиеш скоростта и по-бързо да спреш в завоя, или непосредствено преди завоя набиваш съеденител + спирачка и връщаш ниска предавка ? Та за какво си говорехме не мога да те разбера, и къде тука има време да си ползваш и съеденителя, този същия съеденител не го ли пущаш когато вече си отнел от скороста и трябва да дадеш газ... Явно нямаш опит ;-)

Влизането в този завой е все едно ти излязла крава, ама се иска сърце и гъз за такова каране, другото си е градска разходка на скорост.

Извинявай ,засичали ли сме се на Калояново ?!? Или си бил в публиката, и не съм те видял

За какъв опит ми говориш,незнам.......

Това което го описа-хахах дори няма да го коментирам ;)

HACCP
08-09-2011, 01:07
Аз откакто се помня че карам, все така спирам!
НО това не означава че спирачките не трябва да се справят с инерцията на двигателя!!! За това беше спора.
Ники не иска мотора да му пречи на спиране и спира без него!
Колеги да започнем от там какво става, когато върнем напълно газта от 6000 rpm? Затваря се клапата на дросела и единственото количество въздух, което постъпва към мотора е колкото е за празен ход и съответно към това количество въздух бензиновата помпа подава бензин за пазен ход (т.н. принудителен празен ход). В този момент обаче колелата се въртят с голяма скорост. Кинетичната енергия на мотора пада мнооого, защото сместа и нейният взрив носи много по малка енергия, но колелата имат голяма такава. Тогава става обратното колелата започват да задвижват скоростната кутия, а тя да движи коляновият вал, а той буталата. Тогава мотора тежи на колелата (тежи компресията), а не ги задвижва. Двигателя се стреми да достигне обороти нормални за празен ход. Двигателят ще започни да тежи на спирането само ако оборотите паднат под оборотите на двигателя за празен ход т.е под 750 rpm за повечето бензинови коли.
И като си говорим за физика ето малко такава. Третият закон на механиката (известен като трети закон на Нютон) на всяко действие има равно по големина, но обратно по посока (знак) противодействие. Колелата имат енергия много по голяма от взрива в цилиндрите т.е. прилага се действие, а двигателя отговаря с противодействие (компресията) докато двете енергии не се изравнят. Изравняването е при достигане на обороти на двигателя необходими за празен ход. В заключение двигателя не тежи на спирачките, а тежи на въртенето на гумите и спомага спирането.
Не знам защо каза че примера на колегата Jivko7777 не е правилен ........ изрежи колата на първа до прекъсвач и върни газта колата забива муцуната поради горе посочените причини. После я засили пак и я освободи от скорост. Трети вариант засили я пак освободи от скорост и спри до 0 км/час. И последен вариант засили я пак върни газта и намачкай спирачките пак до 0 км/час.
Още един пример: Ямаха произвежда едни доста добри пистови мотори. В стремежа си да олекотят мотора се оказва, че при рязко спиране моторът е много лек и сцеплението му на пътя е много ниско особено под определена скорост. За тази цел те решават да увеличат ролята на моторната спирачка и поставят перфорирани клапи на изходящите колектори, които се спускат при напълно върната газ и натисната спирачка. Сумата от сеченията на отворите на клапите е ¼ по малка от сечението на целия колектор. Така затрудняват излизането на изходящите газове и увеличават съпротивлението.

mimouzunov
08-09-2011, 01:31
Колеги да започнем от там какво става, когато върнем напълно газта от 6000 rpm? Затваря се клапата на дросела и единственото количество въздух, което постъпва към мотора е колкото е за празен ход и съответно към това количество въздух бензиновата помпа подава бензин за пазен ход (т.н. принудителен празен ход). В този момент обаче колелата се въртят с голяма скорост. Кинетичната енергия на мотора пада мнооого, защото сместа и нейният взрив носи много по малка енергия, но колелата имат голяма такава. Тогава става обратното колелата започват да задвижват скоростната кутия, а тя да движи коляновият вал, а той буталата. Тогава мотора тежи на колелата (тежи компресията), а не ги задвижва. Двигателя се стреми да достигне обороти нормални за празен ход. Двигателят ще започни да тежи на спирането само ако оборотите паднат под оборотите на двигателя за празен ход т.е под 750 rpm за повечето бензинови коли.
И като си говорим за физика ето малко такава. Третият закон на механиката (известен като трети закон на Нютон) на всяко действие има равно по големина, но обратно по посока (знак) противодействие. Колелата имат енергия много по голяма от взрива в цилиндрите т.е. прилага се действие, а двигателя отговаря с противодействие (компресията) докато двете енергии не се изравнят. Изравняването е при достигане на обороти на двигателя необходими за празен ход. В заключение двигателя не тежи на спирачките, а тежи на въртенето на гумите и спомага спирането.
Не знам защо каза че примера на колегата Jivko7777 не е правилен ........ изрежи колата на първа до прекъсвач и върни газта колата забива муцуната поради горе посочените причини. После я засили пак и я освободи от скорост. Трети вариант засили я пак освободи от скорост и спри до 0 км/час. И последен вариант засили я пак върни газта и намачкай спирачките пак до 0 км/час.
Още един пример: Ямаха произвежда едни доста добри пистови мотори. В стремежа си да олекотят мотора се оказва, че при рязко спиране моторът е много лек и сцеплението му на пътя е много ниско особено под определена скорост. За тази цел те решават да увеличат ролята на моторната спирачка и поставят перфорирани клапи на изходящите колектори, които се спускат при напълно върната газ и натисната спирачка. Сумата от сеченията на отворите на клапите е ¼ по малка от сечението на целия колектор. Така затрудняват излизането на изходящите газове и увеличават съпротивлението.

Тука сам си противоречиш ти... Един път ми говориш за "моторна спирачка" другия път за мотоциклет и "рязко спиране" на същия...
Представи си следното... караш лека кола на 2-ра скорост със 7000 оборота на двигателя, натискаш супер рязко спирачката и блокираш в тоя момент всички колела.. А обесни ми какво се случва в тоя момент с добре развъртелия се двигател които току що си спрял от 7000об до 0!?! Дали в първия момент от натискането на спирачката нее бил в - за спирането!? (говорим за супер рязко спиране и блокиране на колелата) ?!

ICI
08-09-2011, 01:46
аз разчитам на усещането за сцепление при спирането със сваляне на скорост и спирачка.
Щях да проверя картофите при едно невлизане на 3-та в края на правата, просто колата се усеща как се изтърва и заминава.
Отделно при високи обороти мотора е една мощна вакуум помпа дето иска доста сила да се развърта от гумите ;) а и спирането става с не мигновено падане на оборотите, това относно инерцията на частите.

didko_boy
08-09-2011, 01:54
я сега всички всезнайковци МАРШ НА 1 ПОСТ веднага да се сетите за кво става въпрос НИКОЛАЙ съветва ICI да натиска съединител докато спира на КАЛОЯНОВО, ако спираш за светофар, пред блока или да огледаш някоя мадама спираш със скорости и МАААААЛКО спирачка, НО НА КАЛОЯНОВО в края на правата ЗАГРЕЛИ СЛИКОВЕ, АСВАЛТА Е ЧЕРЕН ОТ НАСЛОЕНИЯ КАУЧУК спирачките в работна темпаратура натискаш спирачката с 2та крака с третия натискаш съединител за да мунеш 1-2 по малки без да пускаш шибания съединител КОЛАТА СПИРА НА УМИРАНЕ вервайте ми !!! колко от вас могат при скорост 150+ на 30-40метра от завоя да наредят НЯКОЛКО по малки скорости съпроводено от няколко УМНОЖЕНО ПО 2 натискане на съединителя ЧЕ И МЕЖДИННА ГАЗ ДА ДАВАТЕ говоря за време по малко от 3 секунди???????? ако го можете факири сте чесно При теорията със спирането на скорост трябва още от 100 метра да почна да намалям иначе няма да стигне времето

П.П на Живко 7777 ще му го демонстрирам лично с бегачката ако трябва ще разчертая целия път до старозагорските бани в метри

badmadafaka
08-09-2011, 08:37
Сега ми кажи като се засилиш по правата на Калояново която е 600 метра преди завоя какво правиш ? Може би на половината отсечка си пущаш колата на скорост да може да отбиеш скоростта и по-бързо да спреш в завоя, или непосредствено преди завоя набиваш съеденител + спирачка и връщаш ниска предавка ?
Аз нали това написах, че правих, само че после си го пускам съединителя на втора все едно си сменям нормално, без да го задържам и чак тогава всъщност усещам рязко "забиването" на муцуната от усилието колата да спре... А не е като да не съм скочил преди това и с 2-та крака да спирам... Ма аз си нямам на идея дали така е правилно - просто така го усещам, че трябва да го направя за да имам контрол над колата... Може и да бъркам... :|
Май верно истината ще излезе някъде по средата (като комбинация от двете)..?

Satanism
08-09-2011, 08:44
Чакайте ся пичове....понеже аз съм глупав....тук теорията е, че при спиране, ако спирам само със спирачките, вместо и със скоростите, ще спра по-бързо?

Доко
08-09-2011, 09:33
Чакайте ся пичове....понеже аз съм глупав....тук теорията е, че при спиране, ако спирам само със спирачките, вместо и със скоростите, ще спра по-бързо?

Точно така, при раздаване на пистата или по-сърцато каране за съеденител няма време, другото си е разхождане по-пистата. ;-)

Furious 155
08-09-2011, 09:39
Колеги да започнем от там какво става, когато върнем напълно газта от 6000 rpm? Затваря се клапата на дросела и единственото количество въздух, което постъпва към мотора е колкото е за празен ход и съответно към това количество въздух бензиновата помпа подава бензин за пазен ход (т.н. принудителен празен ход).
тук не си прав - всеки инжекцион на върната газ и обороти над определен праг - примерно 1200 не подава гориво. Това е принудителния празен ход - затова на спускане с върната газ и обороти двигателят не консумира гориво.

Satanism
08-09-2011, 09:48
Точно така, при раздаване на пистата или по-сърцато каране за съеденител няма време, другото си е разхождане по-пистата. ;-)

ахаа....чакай ся....за писта ли става дума само или изобщо...щото преди светофара обикновено има време за 1 съединител...?

Доко
08-09-2011, 09:54
ахаа....чакай ся....за писта ли става дума само или изобщо...щото преди светофара обикновено има време за 1 съединител...?

А ти прочете ли първия пост породил спора който е от февруари месец ?
Или тука всеки си пише каквото му е в главицата, като оня скеч в НЛО с Павел Попандов, Велко Кънев, Георги Мамалев. :-)

HACCP
08-09-2011, 10:01
Тука сам си противоречиш ти... Един път ми говориш за "моторна спирачка" другия път за мотоциклет и "рязко спиране" на същия...
Представи си следното... караш лека кола на 2-ра скорост със 7000 оборота на двигателя, натискаш супер рязко спирачката и блокираш в тоя момент всички колела.. А обесни ми какво се случва в тоя момент с добре развъртелия се двигател които току що си спрял от 7000об до 0!?! Дали в първия момент от натискането на спирачката нее бил в - за спирането!? (говорим за супер рязко спиране и блокиране на колелата) ?!
Колега нали говорим за намаляне преди завоя ако блокираш гумите няма как да спреш по бързо от премерено спиране. По горе съм написал че ако паднеш пред определено въртене на двигателя съответно гумите двигателя започва да тежи на спирането затова сменяш по долна предавка. При примера с блокиране на гмите безспорно двигателя ще тежи. И защо да си противореча с моторите та нали и те се с ДВГ и скоростна кутия и т.н. за да подобрят спирането на мотора са измислили тази система.
Още малко физика: Ако две части на еда система (а именно двигател скоростна кутия гуми и т.н.) са с различна енергич то сиситемата се опитва да изравни енергията им за да бъде по стабилна. Изравняването обаче е в посока разтоварване на енергиино от по богатата част, защото една система е толкова по стабилна колкото е енергино бедна. Това е закон на термодинамиката. Поради тази причина системата се опитва да намали енергията на колелата за да остане стабилна.

---------- Post added at 10:01 ---------- Previous post was at 09:56 ----------


тук не си прав - всеки инжекцион на върната газ и обороти над определен праг - примерно 1200 не подава гориво. Това е принудителния празен ход - затова на спускане с върната газ и обороти двигателят не консумира гориво.
Тук ти не си прав колега подаването на гориво не спира никога. Гориво винаги се подава но само за празен ход както и въздух. Първо една работеща система (дори и на минимум) много по лесно се вкарва в критика (при рязко подаване на газ) отколкото не работеща въобще система. На мойта кола показателят на борд компютъра е 2.0 литра без значение дали е на скорост или само по енерция. Но това е др. тема.

Satanism
08-09-2011, 10:21
Това, че разхода ти е 2л изобщо не е показателно,най-малкото, защото разхода ти на празен ход е доста по-малък, просто индианците, пардон италианците не са го измислили хич това с тея борд пц-та..на нормалните коли разхода при ППХ на борда си е 0.00л/100км...иначе от това, което съм чел по въпроса за ППХ, не се подава никакво гориво към дюзите над определени обороти(ок. 1500), просто колелата въртят двигателя....

Furious 155
08-09-2011, 10:24
Тук ти не си прав колега подаването на гориво не спира никога. Гориво винаги се подава но само за празен ход както и въздух. Първо една работеща система (дори и на минимум) много по лесно се вкарва в критика (при рязко подаване на газ) отколкото не работеща въобще система. На мойта кола показателят на борд компютъра е 2.0 литра без значение дали е на скорост или само по енерция. Но това е др. тема.
Сигурен съм че спира горивоподаването през инжекторите - 100%. Това какво ти пише бордовия е друга тема.
Ако има поне малко гориво, двигателят никога няма да ти е спирачка при спускане на скорост!

coca-cola
08-09-2011, 11:12
Сигурен съм че спира горивоподаването през инжекторите - 100%. Това какво ти пише бордовия е друга тема.
Ако има поне малко гориво, двигателят никога няма да ти е спирачка при спускане на скорост!
Абсолютно вярно.На скорост над определени оборти пр-но 1080 1200об. ЕКУ-то автоматично прекратява подаването на гориво.Изпробвано еhttp://clubalfaromeo.com/forum/images/icons/icon14.gif

Jivko7777
08-09-2011, 11:33
П.П на Живко 7777 ще му го демонстрирам лично с бегачката ако трябва ще разчертая целия път до старозагорските бани в метри

Съгласен :Tease: Точно ще ударим едно заключение на темата :th_up:

HACCP
08-09-2011, 11:33
Сигурен съм че спира горивоподаването през инжекторите - 100%. Това какво ти пише бордовия е друга тема.
Ако има поне малко гориво, двигателят никога няма да ти е спирачка при спускане на скорост!
Сам си го написал "двигателят никога няма да ти е спирачка при спускане на скорост" :static:
Темамата за ППХ е друга. Т.к потенциалната енергия на взрива при празен ход е много по малка от кинетичната енергия на колелата то системата се опитва да изравни енергията си така че двигателя оказва съпротивление! Незнам защо си обеден че спира 100% притокът на бензин. А аз 100% ти казвам че се подава гориво и въздух колкото за празен ход и пак няма да достигнем до едно менние!
п.п. Това са две теми в който всеки има собствено мнение и нищо др. не го интересува и спора е безмислен никога няма да сме на едно мнение. "Вие" ще си спирате само на спирачка а "ние" на спирачка и скорост и двете страни ще си мислим че спираме по добре от другият :Tease:. И те така!

ivanko_rs
08-09-2011, 11:42
Аз лично смятам че ВИЕ всички бъркате спирането на различните типове задвижване на автомобилите,т.е. на предното е едно,на задното друго на 4х4 друго.Аз имам опит с предно и 4х4 и мога да кажа че спирането между двата типа има както прилики така и огромни разлики.Най-голямата разлика от бързо спиране само със спирачки и същото но на скорост е това че когато мотора и кутията са отцепени вероятността да си БЛОКИРАШ предните гуми е 95%,което всички знаем че води до неспиране,а не до по-бързо такова.Все пак караме коли далеч от състезателните колкото и да ги гласим и това е реалността.Всеки може да си погледне и разликата между преди и задни дискове и не на последно място колко от вас имат регулатор на спирачното усилие който да си гласят в зависимост от много фактори на трасето ?
Да се насоча към автомобил с 4х4 задвижване което е с 3 диференциала,т.е. фиатско.Там както го написа и Ици самата трансмисия стабилизира колата мноооого.Лично аз съм имал инфарктни случаи и в права посока и в завои и благодарение на пълноприводността , СПИРАНЕТО при съответната ситуация стана доста по-лесно.С две думи който не е пробвал той не е видял къде е разликата.
Всеки си има различни стилове каране,така че вариянти за преминаване на завои доста.Аз лично на Калояново на правата ,както карам на 4-та почвам да спирам без да бода 3-та веднага,просто си изчаквам да намали скоростта почти до необходимата до влизане в завоя и тогава я слагам.Също ползвам с левия крак спирачката не само на тия следващи 2 завоя,но и 3-те преди излизането на правата :)

Furious 155
08-09-2011, 12:16
Сам си го написал "двигателят никога няма да ти е спирачка при спускане на скорост" :static:
Темамата за ППХ е друга. Т.к потенциалната енергия на взрива при празен ход е много по малка от кинетичната енергия на колелата то системата се опитва да изравни енергията си така че двигателя оказва съпротивление! Незнам защо си обеден че спира 100% притокът на бензин. А аз 100% ти казвам че се подава гориво и въздух колкото за празен ход и пак няма да достигнем до едно менние!Убеден съм, защото съм го прочел, най-малкото и за моя инжекцион и за други автомобилни електроники! Режимът се казва - Deceleration Fuel Cut Off - http://www.youtube.com/watch?v=0xfxSkDHJKo

И да с вдигател се спира, но не и при рязко спиране - втората производна на скоростта е и първа производна на ускорението, а именно - тласък! Няма как при рязко спиране мотора да е спирачка в първия момент - стойността на тласъка е доста голяма тогава. Да, момента е кратък, но тогава мотора не те спира!

mimouzunov
08-09-2011, 14:06
Убеден съм, защото съм го прочел, най-малкото и за моя инжекцион и за други автомобилни електроники! Режимът се казва - Deceleration Fuel Cut Off - http://www.youtube.com/watch?v=0xfxSkDHJKo

И да с вдигател се спира, но не и при рязко спиране - втората производна на скоростта е и първа производна на ускорението, а именно - тласък! Няма как при рязко спиране мотора да е спирачка в първия момент - стойността на тласъка е доста голяма тогава. Да, момента е кратък, но тогава мотора не те спира!

И аз говорех за обсолютно същото... за тоя кратък момент!!!
Иначе когато си се пускаме по нанадолнище на скорост без газ, горивото се спира след няколко секунди!

old alfist
08-09-2011, 14:41
E, вече има все повече хора дето са разбрали за какво иде реч.

V@K@T@
08-09-2011, 17:09
Ако ти изскочи крава на пътя и се движиш със 120км/ч как ще спреш ?
1. Изреждаш от 5---1 със спирачка?
2. Натискаш рязко съеденител и спирачка ?
;-)

п.с. има и опция 3. Качваш я до следващото село... :-)
4. със 120 едновременно 3-та и на спирачките като падне скороста на 80 забождам 2-ра без да пускам спирачката докато скороста падне до към 50 от там надолу разчитам единственно на спирачките

kolev
08-09-2011, 17:23
айде пак старата тема за моторната спирачка за н-ти път.
имам едни въпроси - как разбирате за колко време падат оборотите на двигателя. по оборотомера ли :Tease: . не усещате ли,че като влезете в завой на свободна и натиснати спирачки, колата ви дърпа към външната му страна по права линия независимо дали е с предно,задно или 4х4. защо навсякъде пише и по шофьорските курсове се учи че колата когато е в движение трябва да е на скорост. автоматика трябва ли да го изключваш от скорост и как. защо скъпите бегачки ги правят с по няколко съединителя които ти зацепват следващата скорост още преди да си я избрал и на практика колата винаги е на скорост.

Доко
08-09-2011, 17:59
4. със 120 едновременно 3-та и на спирачките като падне скороста на 80 забождам 2-ра без да пускам спирачката докато скороста падне до към 50 от там надолу разчитам единственно на спирачките

Пич така ще качиш кравата да я повозиш, това си е точка три... Като ти се покаже на 20 метра по осовата щу те питам каква "трета-пета" ще ми включиш. :gruebel:
Като гониш време на пистата преди завои ситуацията трябва да е същата, но си трябва смело сърце. :pimp:

---------- Post added at 17:59 ---------- Previous post was at 17:50 ----------


E, вече има все повече хора дето са разбрали за какво иде реч.

Ама някои още не...:surrender:

V@K@T@
08-09-2011, 18:00
Пич с така ще я качиш да я повозиш, това си е точка три... Като ти се покаже на 20 метра по осовата щу те питам каква "трета-пета" ще ми включиш. Като гониш време на пистата преди завои ситуацията трябва да е същата, но си трябва смело сърце. :pimp:

Спирачката си я натискам за едно и също време просто след като съм я натиснал си помагам и със скорости . А пък ако кравичката излезе на 20 метра и съм със 120 бог да прости и колата и кравата :please:

Доко
08-09-2011, 18:09
Спирачката си я натискам за едно и също време просто след като съм я натиснал си помагам и със скорости . А пък ако кравичката излезе на 20 метра и съм със 120 бог да прости и колата и кравата :please:

Идеята е, че гониш минимално време в спирачен път и ако ползваш и мотора да помага губиш, бавиш се във време и спирачния път ще е по-дълъг, тъй като ти трябва повече време да извършиш процеса по спиране с връщане на предавки. Спира се както някой по-рано спомена с двата крака на спирачката, с третия на съеденителя и подготвяш ниска предавка...:surrender:
Вдигам белия флаг, няма смисъл...

nicks1
08-09-2011, 18:58
Не съм спец, но във Ф1 съединителя се използва само при потегляне. През останалото време колата е на скорост. Ако на изключена се спираше по-добре, дали нямаше да го използват?

nastybg
08-09-2011, 19:24
тъй като ти трябва повече време да извършиш процеса по спиране с връщане на предавки.

Викаш като редиш предавки докaто спираш се бавиш, защото смяната им ти отнема време ... то тва хубаво, ако ги сменяш предавките с крака, с който натискаш спирачката ;) !!!

old alfist
08-09-2011, 20:54
Викаш като редиш предавки докaто спираш се бавиш, защото смяната им ти отнема време ... то тва хубаво, ако ги сменяш предавките с крака, с който натискаш спирачката ;) !!!
Хайде да не влизаме в сферата на върховите технологии от F1, а селеспийда си е едно приспособление за туристически автомобили.

xctr
08-09-2011, 21:11
П.П
Предполагам не мислиш че подават газ докато хем спират, хем превключват, все пак само 2 крака са.......а ако има подаване на газ изобщо, то е възможно да е свързано с факта че имат турбо, което трябва да държи налягане, говоря малко наизуст, има стотици серии и видове състез коли който имат различни характеристики.....а ние говорим за не състезателни коли, на неделен тракдей....

Тука грешиш. Точно това е техниката за спиране с ляв крак.
Спираш с левия крак докато натискаш газта за да изравниш оборотите и да вкараш по долна предавка.

old alfist
08-09-2011, 21:34
Леле, като чета сте го ударили на техники като, че ли управлявате камиони от едно време - подаване на междинна газ и двойно амбриране.

Flame
08-09-2011, 22:15
Аз това се чудя-къде видяхте някой състезател,каращ сток или състезателна кола да спира преди завой,като изключва от скорост?Всички минават на по-ниска предавка.Нещо не мога да схвана идеята на Феро и Фуриозо:surrender:
п.с.аз знам че в завоя трябва да си на скорост,а не да превключваш или да са на неутрална.

Furious 155
08-09-2011, 22:22
Аз това се чудя-къде видяхте някой състезател,каращ сток или състезателна кола да спира преди завой,като изключва от скорост?Всички минават на по-ниска предавка.Нещо не мога да схвана идеята на Феро и Фуриозо:surrender:
п.с.аз знам че в завоя трябва да си на скорост,а не да превключваш или да са на неутрална.
тук не говорим как се кара а какво се случва в различни сценарии - и аз спирам на двигател, че и даже го резвам за по-долна предавка ;)

Flame
08-09-2011, 22:29
Еми тогава,ти как караш на Калояново.Защото на писта не е важно само спирането,а и излизането от завоя.А и колата няма много общо с картинга-вече автоматика е по-така,но тука нали говорим още за ръчки само.Аз лично откакто карам,като спирам бавно или рязко винаги ги редя скоростите надолу.Ако говорим само за намаляване на скоростта,изключвам от скорост и намалявам,а понякога и само докато съм на скорост само натискам спирачката,без съединител.

old alfist
08-09-2011, 22:32
Аз това се чудя-къде видяхте някой състезател,каращ сток или състезателна кола да спира преди завой,като изключва от скорост?Всички минават на по-ниска предавка.Нещо не мога да схвана идеята на Феро и Фуриозо:surrender:
п.с.аз знам че в завоя трябва да си на скорост,а не да превключваш или да са на неутрална.
Тези неща наистина се случват, но за секунда или част от нея - просто трябва човек да се слее с машината и да я усеща, както и да има бързи реакции, за да направи всичко това.

Flame
08-09-2011, 22:37
За мен си винаги съм усещал колата повече под контрол когато съм на скорост.

pooh
08-09-2011, 22:39
Вече 9 страници говорите за 2 коренно различни ситуации. Едното е екстремно спиране от 100, 150, 200 до 0 км/ч, а другото е намаляване преди завой (или друго) и съответно подготвяне на колата да е в максимална кондиция за ускорение. Изяснете за кое от двете спорите и може да откриете истината.

abart_
08-09-2011, 22:40
..... и аз спирам на двигател, че и даже го резвам за по-долна предавка ;)

И защо го "рязваш"? нали така увеличаваш енергията на въртящите се "железа" които товарят спирачките....

Странно: държиш на една теория,а на практика не я използваш и караш по начина който аз споменах пъровначално :boxed:

old alfist
08-09-2011, 22:41
За мен си винаги съм усещал колата повече под контрол когато съм на скорост.
Може би и ти да го правиш интуитивно, но да не си се замислял за действията си.

Furious 155
08-09-2011, 23:10
И защо го "рязваш"? нали така увеличаваш енергията на въртящите се "железа" които товарят спирачките....

Странно: държиш на една теория,а на практика не я използваш и караш по начина който аз споменах пъровначално :boxed:
Тук не става дума кое как Аз си правя, а това какви сили действат по време на спиране! И не е теория, а физиката на преходния процес, който протича при рязко натискане на спирачките.
Двигателят си го ползвам както реша и за мен е важно да мина през завой максимално бързо с минимална загуба на сцепление.
И хайде си признайте, че при аварийно спиране, дори и в града натискате и съединител и спирачка, почти едновременно!

abart_
08-09-2011, 23:14
Тук не става дума кое как Аз си правя, а това какви сили действат по време на спиране! И не е теория, а физиката на преходния процес, който протича при рязко натискане на спирачките.
Двигателят си го ползвам както реша и за мен е важно да мина през завой максимално бързо с минимална загуба на сцепление.

Противоречиш си колега ;)

сега за варийното спиране е друго,на както каза ПУХ това са две различни неща,с пора се зароди в конкретна ситуация "намаляване след правата на Калояново за 1-ви завой"

наистина примера който дадох на ФЕРАРИСТА не е съвсем уместен,тогава тая картинка си представих първоначално просто.....

Furious 155
08-09-2011, 23:19
А и още инфо ми излезе в нета - вярно за мотоциклети е , но и те са почти като колите ;)

Пример, 2004г., Канада, Федерация на мотоциклетистите в Квебек,
провеждат 77 опита за аварийно спиране от 100км/ч до нула,
изпитателите са професионалисти. Статистиката е
31 опита спиране със сваляне на скорости, средно за 43.17м, средно за 3.21сек.
35 опита на скорост без сваляне на скорости, средно 41,51м, средно за 3.21сек.
11 опита със отделен съединител , средно 39.95м, средно за 3.08сек.

данните са от тук - http://forum.moto-zone.bg/index.php?topic=58418.45;wap2

И не си противореча, защото спирането на писта е почти аварийно! ;)
Но там има и друго важно нещо - максимално бързо излизане от завой и това налага да спирам и да избирам предавка която ми подхожда излизането от завоя с колкото се може повече газ.

Затова и темата има физическият израз на нещата, но и практически, който налага друго поведение. НО това не променя физиката на процеса на спиране при зацепен двигател през съединителят.

Темата се изчерпа!

Jivko7777
08-09-2011, 23:34
тук не говорим как се кара а какво се случва в различни сценарии - и аз спирам на двигател, че и даже го резвам за по-долна предавка ;)

Ами че какво я развиваш тука тая тема тогава ?

Доко
08-09-2011, 23:54
Яката тема, заприличахте на тези тук, "тримата зад компютрите"::throw:
http://vbox7.com/play:7ac3c89e
http://vbox7.com/play:a430bff8

mitaka_cs
09-09-2011, 00:52
Темата се изчерпа!

:yes: