PDA

View Full Version : напускане на работа



Triptih
21-10-2011, 15:16
Досега в продължение на една година работих нощна на бензиностанция,но си намерих хубава работа по специалноста.Дотук добре,ще кажете защо отварям тема...Проблема е ,че стария шеф от бензиностанцията е ужасен скръндза и гледа по всякакъв начин да отнеме и малкото пари на служителите.И понеже напускам и на мен ми предстои да се сблъскам с това.Който и да напуска сценария е един и същ.Ние взимаме с един месец назад пари.Когато някой съобщи,че напуска трябва да работи още един месец.През това време започва да налага на напускащия служител глоби,които до този момент е нямало.Например му скимне,че е мръсно,а всъщност помещението си е във вид какъвто е всеки ден,и слага 20лева глоба.После казва,че не е поливано и пак 20лева.И така,като целта е накрая да му даде по-малко от полагащите се пари.След като дойде време работника да си вземе последните пари,той прави някаква измислена ревизия и ти казва,че липсват продукти на стойност 50-60 лева и ти ги отдържа.А ревизията е измислена,защото тези неща който проверява,масла,води идр.на всяка смяна персонала ги брой и винаги се знае и записва в тетрадка.
Затова доста колеги напускаха без предизвестие като вземат аванс,или си вземат дължимото от оборота и не се вясват повече.Не искам да прибягвам до такива начини,защото не искам да губя тази година от трудовата си книжка.
Отворих такава тема за да ме посъветвате имали някакви законни начини да си защитя правата и да успея да взема полагащите ми се пари.И по какъв начин да оспора тази ревизия,някакви закони,членове и институции който да информирам.

Mind_Control
21-10-2011, 15:22
Ами освен верно да ги хване липсата разните масла :)

bobi_kvo
21-10-2011, 15:33
в кодекса на труда са описани начините ,но имаш трудов договор прочети в него как се формира работната ти заплата , няма право да те санкционира освен ако не нарушаваш вътрешният ред , но това работодателят няма как да го докаже , направи си и една консултация с адвокат

Triptih
21-10-2011, 15:37
Да ама после какво да ги права,ай ще сложи още надценка отгоре и какво ще взема.Сетих се още един въпрос-трудовата книжка при всички случай ли е длъжен да подпечата,дори и ако ненадейно напусна по-рано и не карам последните си смени.

Linkestis
21-10-2011, 15:38
Една година ако си около 20-25 след време няма да ги усетиш.
Вариантите са четири:
1.Размажи му черепа/аз предпочитам този вариант/
2.Подай жалба в комисията по труда/ако си на законов трудов договор/
3.След като подадеш предизвестие за напускане и започне по този начин да ти удържа парите,недей да взимаш нищо от там!Едно че може да те уличи в кражба и да подаде жалба срещу теб,и второ твоите бивши колеги ще платят липсите.
4.Няколко шамара на изпроводяк ще компенсират загубените 100-на лева.


-----------------
Трудовата книжка в теб ли е?

Ramsezsh
21-10-2011, 15:55
Най-добре хубаво си прочети трудовия договор.
Можеш съвсем спокойно да напуснеш от следващия ден. Въпроса, е че ще трябва да платиш неустойка, която е обикновено работната заплата за неспазения срок. Има и вариант да не е така - виж в договора в полза на кой е сключен договора -в повечето случаи се сключва в полза на работодателя. Ако е в полза и на двете страни - съвсем спокойно си пишеш молбаба за напускане от следващия ден и си ОК. За да си сигурен, че няма да ти скъсат молбата задължително поискай входящ номер когато я подаваш.
Ако си студент, или пък започваш държавна работа, не дължиш обезщетение за незпазения срок на предизвестие на договора.

Mind_Control
21-10-2011, 15:58
Това, което знам със сигурност е, че след като си подадеш молбата за напускане имаш право да си тръгваш един час по рано от работа.

bobi_kvo
21-10-2011, 15:59
ако нямаш 6 месеца във въпросната какъвто и да е договора можеш да напуснеш от следващият ден, но всичко зависи от това какво смяташ да правиш

Ramsezsh
21-10-2011, 16:01
ако нямаш 6 месеца във въпросната какъвто и да е договора можеш да напуснеш от следващият ден, но всичко зависи от това какво смяташ да правиш

Не си прав за това.
Можеш да напуснеш така само ако трудовия ти договор не е постоянен, а със срок на изпитване.

M.Gruev
21-10-2011, 16:03
Колега не прави глупости. Ако направиш някоя простотия и шефа ти разбере може да те уволни дисциплинарно. Това се записва в трудовата ти книжка и всеки бъдещ твой работодател ще знае за тази неприятна случка. Мисля, че за 100 лева не си струва. Този месец ще ти липсват другия ще си ги забравил.

Triptih
21-10-2011, 16:03
в кодекса на труда са описани начините ,но имаш трудов договор прочети в него как се формира работната ти заплата , няма право да те санкционира освен ако не нарушаваш вътрешният ред , но това работодателят няма как да го докаже , направи си и една консултация с адвокат
Нарушенията са по преценка на шефа,например последния колега който напусна го глоби за това,че полива тревата с маркуч от чешмата.А иначе много държи да се полива за да не изсъхне.А този участък няма достъп до поливната система,или по-точно на това място е счупена,и единствения начин е от чешмата,иначе пожълтява.И друг път е поливал така,но като каза,че напуска и глоба.Оправданието е знаеш ли колко пари съм дал този месец за вода.
А адвоката иска пари,но се сещам за една приятелка адвокат,та ще и звънна.

Една година ако си около 20-25 след време няма да ги усетиш.
Вариантите са четири:
1.Размажи му черепа/аз предпочитам този вариант/
2.Подай жалба в комисията по труда/ако си на законов трудов договор/
3.След като подадеш предизвестие за напускане и започне по този начин да ти удържа парите,недей да взимаш нищо от там!Едно че може да те уличи в кражба и да подаде жалба срещу теб,и второ твоите бивши колеги ще платят липсите.
4.Няколко шамара на изпроводяк ще компенсират загубените 100-на лева.


-----------------
Трудовата книжка в теб ли е?
Трудовата книжка я дадох,но още седи и нея пише.
Да на 20-25 съм ,но не ми се губи годината,вече имах такъв случай да изгуба 6месеца.Освен това ще е полезна на новата работа,колкото повече работни месеци имам,толкова по-рано ще мога да ползвам отпуска и повече ще е.
1 по-вероятно е той да ме набие с моята физика
2ще подам и ще си чакам без да се случи нещо
4загубените пари могат и 150-200 да станат,а иначе аз съм измислил начин-на последната смяна зареждам колата,и на баща ми и туби с гориво и чао,но искам да съм примерен заради стажа.

bobi_kvo
21-10-2011, 16:06
и постоянен да е , дните които няма да работи .... няма да му се платят , в кодекса на труда всичко е направено за да работи в полза на служителя .... сега ще направя и справка за да подплатя твърдението се .

---------- Post added at 13:06 ---------- Previous post was at 13:03 ----------


Нарушенията са по преценка на шефа,например последния колега който напусна го глоби за това,че полива тревата с маркуч от чешмата.А иначе много държи да се полива за да не изсъхне.А този участък няма достъп до поливната система,или по-точно на това място е счупена,и единствения начин е от чешмата,иначе пожълтява.И друг път е поливал така,но като каза,че напуска и глоба.Оправданието е знаеш ли колко пари съм дал този месец за вода.
А адвоката иска пари,но се сещам за една приятелка адвокат,та ще и звънна.

Трудовата книжка я дадох,но още седи и нея пише.
Да на 20-25 съм ,но не ми се губи годината,вече имах такъв случай да изгуба 6месеца.Освен това ще е полезна на новата работа,колкото повече работни месеци имам,толкова по-рано ще мога да ползвам отпуска и повече ще е.
1 по-вероятно е той да ме набие с моята физика
2ще подам и ще си чакам без да се случи нещо
4загубените пари могат и 150-200 да станат,а иначе аз съм измислил начин-на последната смяна зареждам колата,и на баща ми и туби с гориво и чао,но искам да съм примерен заради стажа.

трудовата книжка се предава само за оформяне до 3 дни трябва да бъде върната !!! освен ако служителя писмено не е разрешил на работодателя да му я съхранява

Ramsezsh
21-10-2011, 16:08
..на последната смяна зареждам колата,и на баща ми и туби с гориво и чао,но искам да съм примерен заради стажа.

Това не е вариант. Най-много после да те осъди. Обикновено бензиностанциите имат камери и т.н. и такова действие е лесно доказуемо.

bobi_kvo
21-10-2011, 16:12
на каква длъжност се водиш ? възложено ли ти е да поливаш трева (писмено) ....ако не е, няма никакво право да те кара да го правиш ( или да те глобява) погледни кодекса на труда чл.126

Triptih
21-10-2011, 16:14
Ако си студент, или пък започваш държавна работа, не дължиш обезщетение за незпазения срок на предизвестие на договора.[/QUOTE]
Ако правилно съм разбрал като напускам по-рано и не карам последните си смени не дължа неустоика.Като започвах бях студент и така до преди 2-3 месеца,а сега започнах държавна работа.

Само да уточна-дал съм предизвестие че напускам,започнах новата работа и ги работа и двете докато ми минат смените от старата.Досега съм нямал проблеми с въпросния шеф,и глоби нямам още.Но се притеснявам като дойде време да си взема последните пари как ще има ревизия и други причини за взимане на пари.

Бобби
21-10-2011, 16:20
Прочети трудовият кодек...има го в нета, тоя филм с глобите го няма там!!!!
Има предупреждения първо, втрор и т.н. до дисциплинарно уволнение .....ако си спазваш трудовата харектеристика, която незнам дали имаш....няма как да те пипне.
Мисля че имаше и някъв телефон ако има проблем по трудово правни отношения..нещо такова за проблемни рботодатели.
Така седят нещата ако искаш да си изкараш предизвестието...което тече един месец след като подадеш молбата за напускане.
Но ако искаш да почнеш веднага на другата работа...той има право да те задържи.....поговори с него за някакво разбирателство...използвай и твой козове...примерно, ако не ти е плащал за ношен труд(има го в кодекса) и ако може се разберете като хората, ако не...колегите подсказаха някой неща....м/у другото и аз си жертвах 6м. трудов стаж като не си сдържах нервите:paddle:...тези малките бизнесменчета...много спеколират с кризата!

Susscrofa
21-10-2011, 16:25
Брей какви съвети: "разбий му главата", "смачкай му черепа" шамари на изпроводяк :)))))))))
Има инспекция по труда, няма комисия по труда.:whistle:

Ако един шеф иска да те мачка по устав и дисциплинарно измъкване няма.
Моят съвет е да си пуснеш предизвестието и да продължиш да си изпълняваш задълженията. Накрая да си тръгнеш спокойно, каквото взел, взел. Следи си само как ще си оправиш невзета отпуска, ако имаш такава, и гледай да си сдадеш там каквото има да сдаваш.
Изключително трудно се доказват пред инспекцията по труда неправилно наложени наказания, особено когато са дребни.
И нещо важно, тези глоби би трябвало да са регламентирани с някаква заповед на шефа ви, ако не са имаш шанс оплакването ти пред инспекцията да мине.
Трудовото ти възнаграждения не може да се намалява, отнемайки от него нерегламентирани с вътрешни правила или заповед глоби.
Ако такава е практиката пишеш жалба до инспекцията:bigracer: по труда.

Бобби
21-10-2011, 16:33
Брей какви съвети: "разбий му главата", "смачкай му черепа" шамари на изпроводяк :)))))))))
Има инспекция по труда, няма комисия по труда.:whistle:

Ако един шеф иска да те мачка по устав и дисциплинарно измъкване няма.
Моят съвет е да си пуснеш предизвестието и да продължиш да си изпълняваш задълженията. Накрая да си тръгнеш спокойно, каквото взел, взел. Следи си само как ще си оправиш невзета отпуска, ако имаш такава, и гледай да си сдадеш там каквото има да сдаваш.
Изключително трудно се доказват пред инспекцията по труда неправилно наложени наказания, особено когато са дребни.
И нещо важно, тези глоби би трябвало да са регламентирани с някаква заповед на шефа ви, ако не са имаш шанс оплакването ти пред инспекцията да мине.
Трудовото ти възнаграждения не може да се намалява, отнемайки от него нерегламентирани с вътрешни правила или заповед глоби.
Ако такава е практиката пишеш жалба до инспекцията:bigracer: по труда.

Какви глоби...какви 5лв......противоречиш си за пореден път..

vladev
21-10-2011, 16:39
За добро или лошо наскоро с половинката имахме премеждия около работодател.

Моя съвет е следния:


Хубаво си прочети трудовия договор. Ако искаш даже го качи тук (може да скриеш личните данни).
Длъжностна характеристика (трябва да е упомената в трудовия договор).
Подай си молбата за напускане и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО искай входящ номер с подпис и печат.
Работи си месеца коректно.
Ако всичко е наред си свиркай - ако не:
Хубаво прочиташ Кодекса на труда - не е кой знае колко голямо нещо. Пишеш жалба до инспекцията по труда, като я пишеш като образован човек (3-то лице, без правописни грешки, цитиране на чл. от закона и кодекса). Оттам ще ти дадат входящ номер и са длъжни да направят проверка. В жалбата ще опишеш колко пари са ти платили, колко ти дължат, копия на всички документи и т.н. Ако я напишеш като хората инспекцията по труда ще направи предписание да ти платят парите. Работодателя също ще я прочете, и ако изглеждаш подготвен може да се уплаши и просто да ти плати (при нас така стана, за щастие). За съжаление това изчерпва правомощията на инспекцията по труда - само могат да направят предписание, но не и да задължат работодателя да ти плати.
И в инспекцията работят хора - ще ти влязат в положението. Ако не стане:
Адвокат - тук нещата стават дебели и за толкова пари едва ли си струва. Иначе след консулатация с него се стига до завеждане на дело, депозит че си сериозен, запориране на сметки и т.н. По друг случай на мои близки се стигна до тук и фирмата пак се съгласи да плати - никой не иска да се бие в съда, особенно като държавна институция е признала вината им и имаш цялата картинка черно на бяло.
Малко кофти номера, като например да подшушнеш (разбирай жалба с входящ номер разбира се) на месната НАП/Пожарна/ХЕИ за далаверките в бензиностанцията - ще отръскат шефа ти с някоя почерпка.

Забележка: В никакъв случай не заплашвай шефа си или когото и да било. Българина е тъпо животно и щом се опиташ да му покажеш, че ще си отстояваш територията става ужасен инат. Каквото правиш го обмисляй и не споделяй намеренията си с него.

Дано всичко мине наред, ако не т.6 е 2 часа работа - поне нея направи.

П.С. Коя бензиностанция е това? Верига или някоя местна?

Triptih
21-10-2011, 17:03
Предизвестие съм пуснал,разбрали сме се да работа докато намери друг.Няма проблеми в това отношение.Досега не съм имал,и несмятам да имам конфликти с него.На моменти е бил точен,влизал ми е в положение,глоби съм нямал.
Но досега които е напускал никога не си е тръгвал с цялата му полагаща се сума.Други са получавали глоби,карали са се,напускали,други си траят,а аз късметлия ли съм незнам,но не ми се е случвало.Само един ден ме предупреди,че другия път ако пак позволя да паркира кола на територията на бенз. ще ме глоби.
Ясно е ,че глобите са незаконни,но как да споря с него.
А иначе идеята ми е как може да се докаже,че ревизията е незаконна или неточна.

mordohy
21-10-2011, 17:06
А моя съвет е да си бачкаш и да не се притесняваш излишно!
Ако стане нещо, което мислиш, че е нередно, чак тогава ще му мислим.
За сега нямаш право да се оплакваш!
Не търси под вола теле!:hehehm:

Triptih
21-10-2011, 17:17
А моя съвет е да си бачкаш и да не се притесняваш излишно!
Ако стане нещо, което мислиш, че е нередно, чак тогава ще му мислим.
За сега нямаш право да се оплакваш!
Не търси под вола теле!:hehehm:
Съвета е добър и смятам да го изпълня.Реших да попитам от раничко за да не стане късно после.Да съм подготвен ако се появи проблем.
А то ще се разбере след месец и нещо като отида да си всема последните пари.

shagrath
21-10-2011, 17:45
Изчакай си дните и не се напрягай излишно, щом сменяш работата, значи правиш крачка на пред. Гледай да им върнеш всичко, което са ти дали, щото аз имах проблеми с един обходен лист преди няколко години (липсваше ключа за гуми на един бус, а буса го карахме всички) та, гледай да си коректен. Винаги може да те прецака, ако иска. Успех на новата работа!!!:)

Susscrofa
21-10-2011, 19:00
Какви глоби...какви 5лв......противоречиш си за пореден път..

Хайде сега Бобка, да видим, как Слави Трифонов глобява своите наемни работници?
Ако има вътрешни правила, които регламентират налагането на подобни санкции, не виждам проблем с глобите.

Ако аз съм подписал договор, и се задължавам да спазвам вътрефирмените правила, а те гласят, че ако пуша на работното си място ме глобяват 50 кинта, това е в реда на нормалното. Или пък, ако дойда с къси гащета или небръснат да ме лишават от премия.......:busted_cop:

п.с. Има и едно нещо, наречено "колективен трудов договор", който важи само за подписалите го работодател и служители и налага различни правила от Кодекса на труда, които обаче не бива да са в противоречие със заложеното в Кодекса.

Ramsezsh
21-10-2011, 19:34
Ако си студент, или пък започваш държавна работа, не дължиш обезщетение за незпазения срок на предизвестие на договораАко правилно съм разбрал като напускам по-рано и не карам последните си смени не дължа неустоика.Като започвах бях студент и така до преди 2-3 месеца,а сега започнах държавна работа.

Само да уточна-дал съм предизвестие че напускам,започнах новата работа и ги работа и двете докато ми минат смените от старата.Досега съм нямал проблеми с въпросния шеф,и глоби нямам още.Но се притеснявам като дойде време да си взема последните пари как ще има ревизия и други причини за взимане на пари.

Няма значение, че си бил студент когато си започвал работа. Трябва в момента на напускането си да си студент.
Колкото до това , че започваш държавна работа - просто си пускаш молба за напускане от конкретна дата, която не е задължително да е след изтичане на срока на предизвестие. В този случай просто не дължиш обезщетение. Това не начина да не те цакат с глоби и пр.
Между другото съвета на Мордохай е добър.
Ако започне да ти прави мръсотийки - просто си смени молбата за напускане със следващия ден и готово (ако правилно съм разбрал започваш държавна работа).

Susscrofa
21-10-2011, 19:50
Ако правилно съм разбрал като напускам по-рано и не карам последните си смени не дължа неустоика.Като започвах бях студент и така до преди 2-3 месеца,а сега започнах държавна работа.

Само да уточна-дал съм предизвестие че напускам,започнах новата работа и ги работа и двете докато ми минат смените от старата.Досега съм нямал проблеми с въпросния шеф,и глоби нямам още.Но се притеснявам като дойде време да си взема последните пари как ще има ревизия и други причини за взимане на пари.

Няма значение, че си бил студент когато си започвал работа. Трябва в момента на напускането си да си студент.
Колкото до това , че започваш държавна работа - просто си пускаш молба за напускане от конкретна дата, която не е задължително да е след изтичане на срока на предизвестие. В този случай просто не дължиш обезщетение. Това не начина да не те цакат с глоби и пр.
Между другото съвета на Мордохай е добър.
Ако започне да ти прави мръсотийки - просто си смени молбата за напускане със следващия ден и готово (ако правилно съм разбрал започваш държавна работа).

Ако правилно разбирам имаш два действащи трудови договора.
Не знам какво разбираш под държавна работа, но ако си държавен служител и си под юрисдикцията на закона за държавния служител, май нямаш право да имаш втори договор, независимо, че си в период на предизвестие.:fish:

alex052
21-10-2011, 22:31
мнение
1 прочети си внимателно длъжностната характеристика.
2 спазвай я точно
3 ако ти налагат глоба изисквай го писменно/не устно/ черно на бяло кога за какво и т.н. ти си наемен служитело не роб и имаш права,може да възразяваш,да се жалиш и да не си съгласен,жалбите се отнасят до.........../справка кодекс на труда/
4 ревизия-всичко това е много хубаво ама...кой е МОЛ,на кого е заведена стоката,брой ли се всичко като застъпваш на работа?Ти подписваш ли приемателен протокол,издаваш ли после.Едва ли,това означава пълна ревизия на всяка смяна. Може да те изкарат на червено само счетоводно и това не е трудно така че внимавай и гледай какво и под какво най вече се разписваш.
5. ако се стигне до жалби и т.н. не забравай че до сега си относително примерен служител и ако през месеца на предизвестие имаш глоби и т.н. може да се разглеждат като тенденциозни.
6. не променяй по никакъв начин поведението си на работното място.
а колкото до тревата и поливането....за всяко нещо повредено,счупено и т.н. уведомявай шефа...ако се налага и писменно с копие за теб.
запомни нещата винаги трябва да са документално изрядни.

Triptih
22-10-2011, 15:25
Има развитие по-темата,всичко мина чудесно.Вчера ми мина последната смяна.Напуснах без никакви глоби и разправии.Само дето се притеснявах,ама мислех ,че ще стане като при другите.А шефа постъпи съвсем нормално,каза ми ,че ще попълни книжката.Остана една ревизия и сигурно ще взема с 50-60л по-малко,ама здраве да е,важното е че нямаше усложнения и всичко мина културно.А що се отнася до това какви документи правим при броенето на стоката всяка смяна-ами записваме в обикновенна тетрадка колко броя от дадена стока имаме.
Вече ми е малко тъпо,че направих цяла тема.Само където се притеснявах и изхабих кибер мастило.
Но ви благодаря за мненията,като споделих със вас и ми е по-спокоино.

kolev
23-10-2011, 09:49
абе те са си за притеснение тези работи. хубаво е че си приключил договора по взаимно съгласие.
в твоя случай, следващия месец ти дължи още една заплата, която вероятно ще бъде по фиш (на колкото те е писал в договора). търси си я!
по принцип - подаваш си предизвестие като искаш да ти напише входящ номер. работодателя е длъжен да ти отговори писмено до една седмица мисля,кога ще те освободи. срока го пише в договора и обикновено е един месец и максимум 3. ако не искаш да стоиш, веднага подаваш заявление че няма да си спазиш срока и си тръгваш. така дължиш неустойка която е максимум заплатата за един месец. тоест реално не дължиш пари тъй като заплатата ти върви един месец назад, като получаваш и заплатата за текущия месец (обикновено ти я дават по фиш-значи по-малко). в тоя случай пак ти се прекратява договора по взаимно съгласие.
ако си тръгнеш без предизвестие, те уволняват дисциплинарно, което не е хубаво, щото се пише в трудовата книжка.
да знаеш че по принцип е незаконно да те глобяват и да удържат пари от заплатата ти, ОСВЕН ако доброволно не се подпишеш на фиш за удръжка.

alex052
23-10-2011, 14:54
браво ..... а за кибермастилото и притесненията не си прав.Ти започна да си пишеш домашното,написа го горе долу а това че не се наложи да го ползваш е отделен въпрос.Важно е че се опита да се подготвиш максимално и да обмислиш всяка една възможна ситуация.Така се прави.

Бобби
24-10-2011, 15:29
Хайде сега Бобка, да видим, как Слави Трифонов глобява своите наемни работници?
Ако има вътрешни правила, които регламентират налагането на подобни санкции, не виждам проблем с глобите.

Ако аз съм подписал договор, и се задължавам да спазвам вътрефирмените правила, а те гласят, че ако пуша на работното си място ме глобяват 50 кинта, това е в реда на нормалното. Или пък, ако дойда с къси гащета или небръснат да ме лишават от премия.......:busted_cop:

п.с. Има и едно нещо, наречено "колективен трудов договор", който важи само за подписалите го работодател и служители и налага различни правила от Кодекса на труда, които обаче не бива да са в противоречие със заложеното в Кодекса.

Говорим за трудовият кодекс...а не за допълнителни спорузумения....постояно отваряш някакви вратички, от който да се измъкнеш ако се окажеш губещ в спора......умееш да лавираш....но това не те прави по добър!
За професор не ставаш сине...ти си политик....:mf_Flush:
п.п.мисля, че ти го бях загатнал и в друг разговор

borgir
24-05-2012, 14:45
И аз имам притеснения за напускането на работата.
Сега чакам трудовата книжка.
Та въпросът ми е може ли работодателя да предяви липси за неща, за които не съм се разписвал,че съм получил?

fred
24-05-2012, 17:58
Каквото и да предяви, никой няма право да ти задържа трудовата книжка

code
24-05-2012, 19:04
Само да вметна нещо, в първия пост се говори за "вземане на дължимото от оборота" този вариант направо си го избийте от главите щото сте вътре с двата крака. Казвам ви го от опит един приятел така си взе това, което му се полага от касата, след което направо го разсипаха от дела, плати и тези пари и лихви и всички разходи по делото.