PDA

View Full Version : Съвет водна помпа и дебитометър



Suteniorat
22-10-2011, 19:37
Колеги,скоро обслужих колата(алфа 2.4 jtd 140к.c) майсторът ми каза че водната помпа е добре и няма нужда да се сменя,после обаче приятели ми казаха че трябвало да се смени и тя понеже също е с ролка и може да стане сериозен проблем.Та да ви попитам наистина ли на око може да се прецени дали водната помпа е ок и ако се чупи може ли да преебе колата.
А относно дебитометара,той ми е за смяна,но когато търсих по оргинален номер ми излезнаха 2 вида на бош които беше около 230 лева и един друг модел хофар който беше около 100 лева,въпросът ми е някои чувал ли е тази марка хофар дали са читави?

thecleaner
22-10-2011, 20:45
Колеги,скоро обслужих колата(алфа 2.4 jtd 140к.c) майсторът ми каза че водната помпа е добре и няма нужда да се сменя,после обаче приятели ми казаха че трябвало да се смени и тя понеже също е с ролка и може да стане сериозен проблем.Та да ви попитам наистина ли на око може да се прецени дали водната помпа е ок и ако се чупи може ли да преебе колата.
А относно дебитометара,той ми е за смяна,но когато търсих по оргинален номер ми излезнаха 2 вида на бош които беше около 230 лева и един друг модел хофар който беше около 100 лева,въпросът ми е някои чувал ли е тази марка хофар дали са читави?

Да правилно са ти казали, трябвало е да я смениш и водната помпа да ти мирна главата, сега трябва да следиш по внимателно да не се разтече или да не спре да върти водата. Относно дебитомера: щом си 140к.с. твоят дебитомер е с последни три цифри 309 и си зимай само на Бош, а цената мисля че беше от порядъка на 300+лв.

alex052
22-10-2011, 20:54
направих също като теб с водната помпа.....смених я след 10 000км. тогава така и така разглобявахме колата за разни други ремонти.не се беше развалила.предният карах 100 000км без проблем с водната помпа.всичко е на късмет

ФЕРАРИСТ
22-10-2011, 20:55
Демек си сменил ремъците, без да си сменил водната помпа, така ли?

Suteniorat
22-10-2011, 21:19
Демек си сменил ремъците, без да си сменил водната помпа, така ли?

Да точно така.Направих цялостно обслужване без помпата,понеже маисторът ми каза,че си е в супер състояние.Аз като разбрах че и помпата е на ролка го попитах дали не е опасно да скъса ремака(ролка,ремък малко бъркам понятията)той ме увери че няма такава опасност.
П.с-майсторът ми беше препоръчан,човекът изглежда си разбираше от работата,лично той има 3 алфи.Но изпитвам някакви съмнения за тази помпа затова и питам :)

JoRiX
22-10-2011, 21:32
Душевното спокойствие е най-скъпо :) За да ти е мирна главата я смени :) :drunk:

undy
22-10-2011, 21:42
И аз така се доверих на майстора си,и вече 36 000 нямам ядове......но след 9000, вече ще я махна заедно с ремъците....дано изкара...
...а дебитомера ми е 019......също никакви ядове(такъв свалих,такъв сложих)

AlfaMan
22-10-2011, 22:00
Абе не знам кой майстор може да гарантира, че водната помпа е ок и няма да даде фира след няколко К километра, особено за частите, които се предлагат у нас. (Честно казано, това ми се вижда даже безотговорно - същото, като да ти каже, че може да не сменяш някоя ролка по ангренажа, защото изглеждала добре. ) Единствено се сещам за едни водни помпи, които са изцяло метални и те могат да изкарат доста повече, но честно казано по магазините не съм ги срещал. Наблюдавай я от време на време, дали е започнала да "пее". Звука е много характерен и не може да се сбърка с ролка.

undy
22-10-2011, 22:51
Ми ролките ги смених преди 2000км(за пистовия).....и не съм имал проблеми....явно има хора които разбират......а и кое му е толкова сложно,нали е един лагер....има ли шум,луфт-значи е заминал...бе всеки си преценява дали да се доверява на някой или на себе си....

thecleaner
22-10-2011, 23:52
И аз така се доверих на майстора си,и вече 36 000 нямам ядове......но след 9000, вече ще я махна заедно с ремъците....дано изкара...
...а дебитомера ми е 019......също никакви ядове(такъв свалих,такъв сложих)

Водната помпа е консуматив като паразитната или обтяжната ролка, тоест изцяло на собствена отговорност си я сменяш или не. Ако превърти в оста става много приятно прегряване, това няма сега да го коментираме. 019 е дебитомер които е за 136 коня и за 105 коня мотора JTD и това е дъфкано многократно, отново изборът си е твои какво си слагаш на колата.

136
22-10-2011, 23:57
По предписание на производителя не се сменя водната помпа при смяна на ремъци.Това съм го питал и в Ауто Италия и те ми отговориха същото.И аз си мислих че все пак като е ролка е редно да се смени.Но явно не е типична ролка.

chavetoo
23-10-2011, 09:42
Лагера на помпата няма нищо общо с лагерите на ролките, нормално е да изкара при нормална експлоатация в пъти повече. Преди 50к като сменях и аз за първи път ремъците..... си купих помпа. От сервиза ми казаха да не сменям помпата защото си е ОК и няма смисъл. Смених я и след има няма и хиляда км си върнах старата заради разни други причини и още си карам с нея.
П.С новата помпа има повече луфт в лагера спрямо старата, за ролките важи същото.

cuiceka
23-10-2011, 09:48
за дебитомера' хофер' не се занимавай с глупости а си вземи на бош аз лично си изпатих с този хофер купих го от евро 07 за по ефтино без гаранция колатами е 156 1.9 жтд и започна да пуши страшно много ,наложи се да купя после на бош и така ми излезна по скъпо

badmadafaka
23-10-2011, 09:51
Аз не мога да си обясня защо тези "майстори" и те станаха безплатни финансови съветници - това било ок и нямало нужда от смяна, онова било ок и нямало нужда... Още повече, че ти колата си я закарал при него и той ще ти вземе парите да ти го смени... :laughing1:

kiko73
23-10-2011, 11:17
Знам, че в Италия сменят помпата независимо от желанието на клиента. Майстора може да установи моментното състояние на лагера, но както е писал колегата по-горе не може да каже колко още ще е здрав - това си е на твоя отговорност. Аз лично на нито една от колите си не съм сменял помпата когато се установи, че за момента е здрава, но на никого не бих дал съвет да прави като мен