PDA

View Full Version : Фрайлауф за алтернатора - алфа 156



qwertyboy
25-10-2011, 11:37
Здравейте, колеги! Имам Алфа 156 1,9 jtd 105hp 1998 година. Генератора ми е с обикновена шайба, но по EPER програмата излиза, че е с Фраулайф. Имам съмнение, че от това ми сменя оборотите когато е на празен ход и за това въпроса ми е може ли да се сложи Фраулаиф шайба на същия генератор на моята Алфа?

myato
25-10-2011, 12:33
Здравейте, колеги! Имам Алфа 156 1,9 jtd 105hp 1998 година. Генератора ми е с обикновена шайба, но по EPER програмата излиза, че е с Фраулайф. Имам съмнение, че от това ми сменя оборотите когато е на празен ход и за това въпроса ми е може ли да се сложи Фраулаиф шайба на същия генератор на моята Алфа?

Ако и генераторът не е някоя присадка,не само може,ами е силно препоръчително.

Edit:Не е фраулайф,което на немско-английски ще дойде нещо като - женски живот,а е freilauf - свободен ход и още по-точно - Freilaufgetriebe - механизъм за свободен ход.

vlalov
25-10-2011, 18:30
Често използван от ГДР автомобилостроенето - Вартбурггг и Трабанттт

ALFonsOlder
25-10-2011, 18:35
я кажете повече за фрайлауф. много обичам да карам така, ама прецаквам съединителя. ако е лесно и не мн скъпо бих си сложил такава шайба.
кефи ме да ползвам двигателя само за ускорение.

muchev
25-10-2011, 20:01
Става въпрос за шайбата на генератора, колега. Не за връзката между двигател- скоростна кутия.

ALFonsOlder
25-10-2011, 20:50
тюх, жалко, така ми се искаше.....

понеже някъде на двигателя му казват агрегат, та асоциирах с генератор.
сори и 10х !

Linkestis
25-10-2011, 21:03
Би ли споделил каква е тази иновационна техника "фрайлауф" според която управляваш автомобила си?

vlalov
25-10-2011, 22:15
Би ли споделил каква е тази иновационна техника "фрайлауф" според която управляваш автомобила си?
Freilauf (Mechanik) така нареченото от теб чудо е изобретено през 1769 г.
За повече инфо по добре си отвори Wikip...

Linkestis
25-10-2011, 22:23
Freilauf (Mechanik) така нареченото от теб чудо е изобретено през 1769 г.
За повече инфо по добре си отвори Wikip...

Vlavov научих нещо ново,а именно че това чудо го има приложено в Алфа 156 JTD,в частност ролката на алтернатора.
Благодаря

За другите любознателни като мен,да не тормозим колегата Vlavov и колегата ALFonsOlder с обяснения как превключват на фрайлауф, си позволих една извадка от един форум а именно:

Свободен луфт или по точно свободен ход на вторичния вал когато оборотите на двигателя са по малки от оборотите на колелата.Или още по просто когато караш на 4та ( за трабантите) и пуснеш газта колата върви по инерция а щом подадеш газ тръгва нормално. Това е.

tonov
25-10-2011, 22:57
Да отбележа че при двутактовия двигател на практика няма моторна спирачка, затова именно там е приложим фрайлауфа.

Моля да се приключи с лиричните отклонения и да пишете по темата.

kiko73
26-10-2011, 08:29
Vlavov научих нещо ново,а именно че това чудо го има приложено в Алфа 156 JTD,в частност ролката на алтернатора.
Благодаря

За другите любознателни като мен,да не тормозим колегата Vlavov и колегата ALFonsOlder с обяснения как превключват на фрайлауф, си позволих една извадка от един форум а именно:

Свободен луфт или по точно свободен ход на вторичния вал когато оборотите на двигателя са по малки от оборотите на колелата.Или още по просто когато караш на 4та ( за трабантите) и пуснеш газта колата върви по инерция а щом подадеш газ тръгва нормално. Това е.

"Нещото" го има на алтернаторите (генераторите) на повечето съвременни автомобили и често е причина за доста неприятни чукания, тропания и т.н. от пистовия ремък. Наскоро смениха една такава здрава по всички признаци "ролка" и всичко утихна. .... За ЖТД мотор говоря, на Улизе
А по темата - доколкото съм го разглеждал "нещото" ми се струва, че не може просто да се замени с обикновена ролка, по-скоро някой бе боднал някакъв генератор. Съветвам колегата да звънне на някой от "наЩе" сервизи да му обяснят

Linkestis
26-10-2011, 15:44
Явно не схванахте иронията в поста ми,както и да е.
По темата:всички алтернатори/генератори на 1.9 и 2.4 са с така наречения фрайлауф или съединител.Проблема идва от това че след поне 80-100 000 км./а може и по-рано/ този съединител блокира.Това води до вибрации изхвърляне/скъсване на ремъка или неприятна вибрация,придружена от сутрешното "чукане" .В следствие на което и ролката с амортисьора сдава багажа.
Не коментираме свободните съчинения с сменен друг алтернатор или монтажа на обикновена ролка.

pakumba
27-10-2011, 07:18
Явно не схванахте иронията в поста ми,както и да е.
По темата:всички алтернатори/генератори на 1.9 и 2.4 са с така наречения фрайлауф или съединител.Проблема идва от това че след поне 80-100 000 км./а може и по-рано/ този съединител блокира.Това води до вибрации изхвърляне/скъсване на ремъка или неприятна вибрация,придружена от сутрешното "чукане" .В следствие на което и ролката с амортисьора сдава багажа.
Не коментираме свободните съчинения с сменен друг алтернатор или монтажа на обикновена ролка.

А има ли начин за профилактиране и раздвижване или само с нова се оправя? Погледнах там, ама е много навряно и ми се стори, че иска специален инструмент за сваляне с шлици, а после дали може да се деблокира не ми е ясно без да сваля, което е голяма работа...

kiko73
27-10-2011, 08:15
А има ли начин за профилактиране и раздвижване или само с нова се оправя? Погледнах там, ама е много навряно и ми се стори, че иска специален инструмент за сваляне с шлици, а после дали може да се деблокира не ми е ясно без да сваля, което е голяма работа...

Правилно ти се е сторило - "нещото" се сваля със специален инструмент и с ударен гайковерт - ако успееш да навреш гайковерта в коша може и да стане на място

pakumba
27-10-2011, 09:23
Правилно ти се е сторило - "нещото" се сваля със специален инструмент и с ударен гайковерт - ако успееш да навреш гайковерта в коша може и да стане на място

дори да успея да го сваля с преввантивна цел мога лид а направя нещо по въпроса или е капсуловано като лагер

Linkestis
27-10-2011, 18:14
Само ново,няма начин да го рециклираш.

NVG
27-10-2011, 23:29
Много полезна тема. Благодарности на колегата qwertyboy (http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=17299), че я повдигна. Иначе щях да си остана невежа по този въпрос. :)
Не знаех, че алтернаторите на дизелите са с такава ролка. Който иска да види нагледно за какво става въпрос ето клипчета:
http://www.gates.com/europe/oap/Construction_features.html
Може ли някой да каже как точно се диагностицира наличието на проблем с този съединител?

Поздрави!

136
27-10-2011, 23:45
Какво най често се скапва пружина някаква или лагер?Предлага ли се като резервна част?Клипчетата са много добри колега NVG

pakumba
28-10-2011, 10:11
като гледам картинката ще да е съединителя и лагера.

Linkestis
28-10-2011, 18:34
След като свалите ремъка,завъртете ролката на ръка,спрете рязко.И ако ротора продължава да се върти при хваната ролка,съединителя все още работи.Съответно ако се върти заедно с ролката...100лв+

undy
28-10-2011, 19:17
След като свалите ремъка,завъртете ролката на ръка,спрете рязко.И ако ротора продължава да се върти при хваната ролка,съединителя все още работи.Съответно ако се върти заедно с ролката...100лв+
А,те тва е отговора на всички въпроси-как да се провери(на първо време)....

136
28-10-2011, 20:07
Ако съдя по клипчетата по горе и при работещ двигател и оптяжната ролка ако е ОК.При неработещ демфер трябва ремъка да подскача и обтяжната ролката да се опитва да го успокои.

Linkestis
28-10-2011, 20:14
Ако съдя по клипчетата по горе и при работещ двигател и оптяжната ролка ако е ОК.При неработещ демфер трябва ремъка да подскача и обтяжната ролката да се опитва да го успокои.

Малко ти е неразбираем поста.Кои демпфер да не работи??

136
28-10-2011, 21:27
Този за който е темата на алтернатора.

undy
28-10-2011, 21:29
Казва ,че ако ти е наред демпферната ролка ,няма да ти подскача обтяжната ролка с ремъка.....

136
28-10-2011, 21:32
:th_up:

undy
28-10-2011, 21:35
Малко извън темата..... по принцип,само това ли е причината за подскачането на обт.ролка с ремъка?

ecotronic
28-10-2011, 21:56
Само при jtd моторите ли е с такъв механизъм алтернаторът? Ако да, поради каква причина ?

NVG
28-10-2011, 23:19
Колеги,
не знам дали обърнахте внимание, но на последния клип показаните варианти са три:
1. Solid Pulley - при този вариант обтяжната ролка подскача като луда. Силно непрепоръчителен!
2. Overrunning Alternator Pulley (OAP) - вибрациите намаляват значително, но все още ги има.
3. Overrunning Alternator Decouplers (OAD) - направо блага работа за тези, които го имат.
Някои знае ли кой вариант се слага в JTD (2 или 3). Ако ми се наложи ремонт определено бих предпочел OAD. Това би направило обтяжната ролка практически вечна.

toshi...9
28-11-2011, 11:53
Здравейте колеги и аз от една седмица някаде имам много страно тракана или чукане сутрин като запаля колата и се чува някаде от към пистовия ремак или по точно долу някаде кадето е компресора на климата и е много неприятно като поработи 5 мин на място и загрее двигателя изчезва но сега като прочетох тази тема и май и аз сам от отбора на печалившите.

stu
28-11-2011, 12:34
Включи няколко консуматора и виж дали ще спре, защото при мен е така.Преди няколко дни смених тази шайба без резултат и сега си имам една идеална шайба в багажника.

INTEGRALE
28-11-2011, 14:23
Здравейте колеги и аз от една седмица някаде имам много страно тракана или чукане сутрин като запаля колата и се чува някаде от към пистовия ремак или по точно долу някаде кадето е компресора на климата и е много неприятно като поработи 5 мин на място и загрее двигателя изчезва но сега като прочетох тази тема и май и аз сам от отбора на печалившите.

Миналото лято и при мен тракаше, когато беше студена сутринта. Оказа се, че беше се прецакала втулката на обтяжния механизъм на пистовия ремък.

stu
28-11-2011, 14:54
Кое точно е втулката?

toshi...9
28-11-2011, 22:28
Нищо несе променя и да пускам парното фарове халогени смисал няма никакво значение просто си трака около 5 мин и после изчезва ще е карам на доктор тия дни да се види какво е това тракане но като е гледах отдолу звука се чува някаде над компресора кадето е масления филтър никва идея просто какво ще е .

dingila
14-12-2011, 18:27
и при мен се чува нещо доста силно от към ремъка на алтернатора но при мен се чува като вклуча консуматори силно като стъргане е много дразнещо,и е придрожено с леко намаляване светлината на дисплея вътре даже и фаровете леко по слабо започват да светят и след малко всичко изчезва няма стъргане няма нищо и след малко пак така възможно ли е да е от тази шайба:?