PDA

View Full Version : Гърция



Mind_Control
02-11-2011, 11:35
Някой може ли да ми обясни, какво ще стане ако Гърция обяви фалит?

И още нещо, как дори да фалира Гърция с нейните 10 000 000 жители, ще обърне живота на останалите 750 000 000 в Европа? Тяхното население е едва 1,3 % от общото.

Това е някаква долна инсинуация, че ако фалира Гърция еврото ще се срине и се прави, за да може определен кръг от хора в момента да прави яка гуша.

Furious 155
02-11-2011, 11:42
Да Гърция са малки, но Италия? Ако се гърнат гърците, ще ги последват италианците и ЕС точно това цели да не се случи!

Stoyan Georgiev
02-11-2011, 11:44
изключително елементарно казано

ако тези няколкостотин милиарда евро потънат вдън земя ще фалират 2-3 банки и въпросните пари от общоевропейската валута ще се изпарят

което общо взето си е еквивалент на печтане на пари за мен :)

и те затова


имаме финансисти, нека те да обяснят на по-елементарен език :)

Mind_Control
02-11-2011, 11:58
изключително елементарно казано

ако тези няколкостотин милиарда евро потънат вдън земя ще фалират 2-3 банки и въпросните пари от общоевропейската валута ще се изпарят

което общо взето си е еквивалент на печтане на пари за мен :)

и те затова


имаме финансисти, нека те да обяснят на по-елементарен език :)

Това е ясно, но като разпределиш 300 000 000 000 на 750 000 000, се получават по 400 Евро на човек. За българина 400 Евро си е пара, но на 90% от населението на ЕС 400 Евро- бълха ги ухапала.

Old Fox
02-11-2011, 12:02
Едно нищо ще стане.

Може да се притеснявате за икономическата динамика в района, когато гъркините започнат да идват в България да гледат заможни български баби. :-)
Дотогава най-много гърците да се научат да бачкат от чат на пат, няма да им е излишно.

П.С. Но нека почакаме в тези раздели бродят едни широкоспектърни турбо специалисти - те всичко ще ни разяснят.

pavlin
02-11-2011, 12:25
Ако фалира Гърция цената на еврото ще падне и акциите на някои банки както и вложенията на др. инвеститори. Ако пък наред с фалита се върнат към националната си валута тогава ги чака зашеметяваща инфлация и дълбока криза.

Susscrofa
02-11-2011, 13:27
Някой може ли да ми обясни, какво ще стане ако Гърция обяви фалит?

И още нещо, как дори да фалира Гърция с нейните 10 000 000 жители, ще обърне живота на останалите 750 000 000 в Европа? Тяхното население е едва 1,3 % от общото.

Това е някаква долна инсинуация, че ако фалира Гърция еврото ще се срине и се прави, за да може определен кръг от хора в момента да прави яка гуша.

Английския премиер го каза много добре : "когато гори къщата на съседа ти задължително, отиваш и гасиш, защото ще се запали твоята къща."
Това, което ти се опитваш да кажеш е от полза единствено и само за щатския долар и Хамериканската икономика, както и другите боравещи с него, с което не ме изненадваш:)
Фалит на Гърция, ще има ефект на домино. Гръцкият дълг се държи от европейски частни банки. Те според мен няма да се справят след спиране на обслужването на гръцките кредити. Ценните книжа, вече няма да са ценни.:) Грубичко казано.
Лихвите по кредитите на всички европейски държави ще скочат, от което и без това трудното обслужване на тези кредити, ще стане още по тежко.
И един съвет: прочети и някой и друг анализ на европейски икономист или институт, остави американците те имат полза от европейската криза.

А като се сетя ЕЦБ колко гръцки облигации изкупи и просто не искам да си представя колко ще е тежък удара върху еврото, от този фалит.

Mind_Control
02-11-2011, 14:16
Английския премиер го каза много добре : "когато гори къщата на съседа ти задължително, отиваш и гасиш, защото ще се запали твоята къща."
Това, което ти се опитваш да кажеш е от полза единствено и само за щатския долар и Хамериканската икономика, както и другите боравещи с него, с което не ме изненадваш:)
Фалит на Гърция, ще има ефект на домино. Гръцкият дълг се държи от европейски частни банки. Те според мен няма да се справят след спиране на обслужването на гръцките кредити. Ценните книжа, вече няма да са ценни.:) Грубичко казано.
Лихвите по кредитите на всички европейски държави ще скочат, от което и без това трудното обслужване на тези кредити, ще стане още по тежко.
И един съвет: прочети и някой и друг анализ на европейски икономист или институт, остави американците те имат полза от европейската криза.

А като се сетя ЕЦБ колко гръцки облигации изкупи и просто не искам да си представя колко ще е тежък удара върху еврото, от този фалит.

Не съм чел анализи, а от логична гледна точка разсъждавам. Ако имам 100 лв и ти дам един лев на теб, това просто няма как да ми бутне бюджета.

А английския премиер по скоро трябва да сравнява по следния начин- ако къщурката на кучето до замъка ти гори- плисни една кофа с вода отгоре, а не вдигай джабула до небето и да викаш пожарната излишно.

Susscrofa
02-11-2011, 14:21
Не съм чел анализи, а от логична гледна точка разсъждавам. Ако имам 100 лв и ти дам един лев на теб, това просто няма как да ми бутне бюджета.

Банките, които държат гръцкия дълг са частни, те едвам ги навиха да опростят тези 50 %, а ти искаш да загубят 100 %. Ще последват банкови фалити в Европа.
Ще повторя пак, че ЕЦБ изкупи ужасно много гръцки облигации, които след фалит ще са просто хартийки. Няма как борсите да не реагират.
Тъпото е, че това не е като Аржентинската криза, тогава просто аржентинците обезцениха яко валутата си и ок, фалита имаше локално въздействие.
Тук ще се обезцени еврото, това е неизбежно, оттук вече става тежко за другите рискови икономики - Италия е с над 1000 млр. външен дълг..........представи си да се повиши лихвения процент на такъв кредит.
п.п. Човек може да умре и от една настинка, ако не се пази.

Mind_Control
02-11-2011, 14:29
Банките, които държат гръцкия дълг са частни, те едвам ги навиха да опростят тези 50 %, а ти искаш да загубят 100 %. Ще последват банкови фалити в Европа.


А така.... Ми да фалират частните банки :) Аз нямам нищо против, като са лакоми. Това още по- малко ще повлиае- просто една частна фирма/банка е фалирала, поради лошо управление.

Susscrofa
02-11-2011, 14:39
А така.... Ми да фалират частните банки :) Аз нямам нищо против, като са лакоми. Това още по- малко ще повлиае- просто една частна фирма/банка е фалирала, поради лошо управление.

Е, тук съм напълно съгласен с теб, но това е проблем на световния икономически модел.
Но да не се окаже, че като накажем лошия, после всички ще страдаме.

pavlin
02-11-2011, 16:05
А така.... Ми да фалират частните банки :) Аз нямам нищо против, като са лакоми. Това още по- малко ще повлиае- просто една частна фирма/банка е фалирала, поради лошо управление.

И аз мисля че трябва да си поемат последствията за лошото управлени но някои хора не искат даси загубят коледния бонус и същите са на гъсто с политиците които ни разтягат локуми.

Кайо
02-11-2011, 19:35
Едно нищо ще стане.

Може да се притеснявате за икономическата динамика в района, когато гъркините започнат да идват в България да гледат заможни български баби. :-)
Дотогава най-много гърците да се научат да бачкат от чат на пат, няма да им е излишно.

П.С. Но нека почакаме в тези раздели бродят едни широкоспектърни турбо специалисти - те всичко ще ни разяснят.

Фалита на Гърция си няма никаква връзка с тяхното трудолюбие.
Когато нещата в Гърция бяха ,,наред" и множество емигранти включително и българи се мръщеха на 1000-1200 евро заплата,в същото време хиляди гърци работеха на по две работи,а грешните нископлатени българи в България само тюхкаха,вайкаха и мрънкаха,че не им стигат парите,ама мисъл за втора работа йок.
А докато гръцките политици крадяха без мярка техните евро колеги се правеха,че нищо не разбират прибирайки тлъсти пликчета,в един момент Гърция спря да плаща на Европа с нейните си пари и Европата се ,,надигна"........

Та ако нямаш какво да кажеш по темата не си чеши безсмислено пръстите,имаме си раздел за пръсточешене....

---------- Post added at 19:35 ---------- Previous post was at 19:34 ----------


Да Гърция са малки, но Италия? Ако се гърнат гърците, ще ги последват италианците и ЕС точно това цели да не се случи!

Сложи и Испания,Португалия и Ирландия и стана супер,ЕС на трета глуха.

fred
02-11-2011, 19:44
Ситуацията в Италия е коренно различна от тая в Гърция, по ред причини.
Сега, както казва Кайо има и такива гърци, ама има и супер мързеливи, гърците не могат да са образец на трудолюбие.Но в крайна сметка, не това ги разори, а лапаческата политика на правителствата им, абсолютната им неподготвеност за Ес, приемането им навремето през пръсти и т.н.

Derry
02-11-2011, 20:16
Това с референдума изглежда добре, най сетне да питат народа за нещо важно, но ми се струва, че някой печели време или маскират нещо. Иначе няма нищо напротив да почнат да фалират един по един, така поне ще се изясни, че финансовия модел нещо не го бива особено в частта със заемите.

Кайо
02-11-2011, 20:28
Ситуацията в Италия е коренно различна от тая в Гърция, по ред причини.
Сега, както казва Кайо има и такива гърци, ама има и супер мързеливи, гърците не могат да са образец на трудолюбие.Но в крайна сметка, не това ги разори, а лапаческата политика на правителствата им, абсолютната им неподготвеност за Ес, приемането им навремето през пръсти и т.н.

,, ама има и супер мързеливи, гърците не могат да са образец на трудолюбие''-да така е приятелю Фред,но и ние българите не сме,всъщност в Европа не се сещам кои могат да са еталон за трудолюбие,но не е това темата.
А,че фалита на Гърция е от лапаческата политика на правителствата им съм 100% съгласен с теб.

BLUE1
02-11-2011, 20:32
Гърция за 100 години е фалирала 16 пъти, нищо няма да се случи с фалита и и сега.

митака-пловдив
02-11-2011, 20:35
Това с референдума изглежда добре, най сетне да питат народа за нещо важно, но ми се струва, че някой печели време или маскират нещо. Иначе няма нищо напротив да почнат да фалират един по един, така поне ще се изясни, че финансовия модел нещо не го бива особено в частта със заемите.


Европейските банки,дават едни пари,които пак се връщат при тях,но с лихвите им отгоре.
Общо взето Гърция не произвежда - тя е консуматор.Казвам го от лично наблюдение,от 5 години съм в международния транспорт и много добре знам,какво влиза и какво излиза от Гърця.
От 2 години съм хвърлил камък на Кулата и там кракът ми повече няма да стъпи.:Bolt:

Колега,от известно време (а и от преди това) съм "проумял" че самата структура на парите "като стойност" е нещо сюреалистично,самия модел е един урод,който от преди 3 и до още няколко години ще бъда "проумян" и отхвърлен от всички.Това е тема която много бих искал да разисквам с хора,но тук незнам дали ще срещна "последователи" :)

Иначе Гърция,ще "падне" пак ще се вдигне и така....Но нека уродът бъде видян,проумян,разбран,анатемосан и изхвърлен.
А като цяло,всичко тръгна от Америка - мои лични наблюдения.

Кайо
02-11-2011, 20:40
Европейските банки,дават едни пари,които пак се връщат при тях,но с лихвите им отгоре.
Общо взето Гърция не произвежда - тя е консуматор.Казвам го от лично наблюдение,от 5 години съм в международния транспорт и много добре знам,какво влиза и какво излиза от Гърця.
От 2 години съм хвърлил камък на Кулата и там кракът ми повече няма да стъпи.:Bolt:

Колега,от известно време (а и от преди това) съм "проумял" че самата структура на парите "като стойност" е нещо сюреалистично,самия модел е един урод,който от преди 3 и до още няколко години ще бъда "проумян" и отхвърлен от всички.Това е тема която много бих искал да разисквам с хора,но тук незнам дали ще срещна "последователи" :)

Иначе Гърция,ще "падне" пак ще се вдигне и така....Но нека уродът бъде видян,проумян,разбран,анатемосан и изхвърлен.
А като цяло,всичко тръгна от Америка - мои лични наблюдения.


,,Общо взето Гърция не произвежда - тя е консуматор.Казвам го от лично наблюдение,от 5 години съм в международния транспорт и много добре знам"-Колега като говорим за международен транспорт,известно ли ти е че маляките имат огромен търговски флот от край време?

митака-пловдив
02-11-2011, 21:10
Да,запознат съм.Това какво променя?Гърция е консуматор,освен маслини,узо и зехтин,Гърция не би могла да печели от нищо (България също,но ние не дължим такива заеми).А,забравих,сезонните плодове и зеленчуци (които нека отбележа,се гледат с пари на ЕС,отглеждат се от албанци и българи и са по-евтини от родните такива),в Гърция няма нищо което да се произвежда да не говорим да се изнася.

BLUE1
02-11-2011, 21:26
Започват проучвания за добив на нефт и газ в Гърция (http://www.glasove.com/zapochvat-prouchvaniya-za-dobiv-na-neft-i-gaz-v-gurtsiya-17060#)






Държавни и частни компании от 11 страни са проявили интерес да извършат проучвания за нефт и газ в Гърция. Това обяви заместник-министърът на околната среда, енергетиката и климатичните промени Янис Маниатис на открития вчера форум, посветен на възможностите за добив на неоткритите досега находища на нефт и газ в Гърция, пише в. "Етнос", цитиран от БТА. Страните, проявили такъв интерес, са САЩ, Канада, Норвегия, Франция, Русия, Италия, Великобритания, Дания, Израел, Кипър и Индия.
В своето изказване Маниатис призовал за мобилизиране на всички сили за използване на подземното богатство на Гърция. Следващите месеци ще очертаят възможностите и перспективите за ополозотваряване на това богатство, казал той.
Наскоро Гърция даде зелена светлина за започване на сондажи за добив на нефт в три района в западната част на страната и по-специално в залива на Патра, край полуостров Пелопонес, западно от Янина в областта Епир и в района на Катаколо.
Предполага се, че Гърция, която преживява дълбока криза, би могла да извлече от петролните залежи 14 милиарда евро приходи в следващите 15 години.

Кайо
02-11-2011, 21:49
Да,запознат съм.Това какво променя?Гърция е консуматор,освен маслини,узо и зехтин,Гърция не би могла да печели от нищо (България също,но ние не дължим такива заеми).А,забравих,сезонните плодове и зеленчуци (които нека отбележа,се гледат с пари на ЕС,отглеждат се от албанци и българи и са по-евтини от родните такива),в Гърция няма нищо което да се произвежда да не говорим да се изнася.

Променя доста неща,иначе дребните жълти оризови човечлета нямаше да се натискат да купуват гръцките пристанища и кораби.....
Забравяш и туризмът,за много хора от цял свят Гърция(островите) е все още предпочитана дестинация.
И сам го казваш ,,А,забравих,сезонните плодове и зеленчуци (които нека отбележа,се гледат с пари на ЕС,отглеждат се от албанци и българи и са по-евтини от родните такива)" а ние и това дори не произвеждаме,а имаме добри условия за селско стопанство,и на нас пари ни се дават от ЕС ама нема кой да ги усвои,или може бин не искат да ги усвояват.....

митака-пловдив
02-11-2011, 22:41
Променя доста неща,иначе дребните жълти оризови човечлета нямаше да се натискат да купуват гръцките пристанища и кораби.....
Забравяш и туризмът,за много хора от цял свят Гърция(островите) е все още предпочитана дестинация.
И сам го казваш ,,А,забравих,сезонните плодове и зеленчуци (които нека отбележа,се гледат с пари на ЕС,отглеждат се от албанци и българи и са по-евтини от родните такива)" а ние и това дори не произвеждаме,а имаме добри условия за селско стопанство,и на нас пари ни се дават от ЕС ама нема кой да ги усвои,или може бин не искат да ги усвояват.....

Колега,така е - те са островна страна,имат развито корабоплаване,но както казах,освен изброените неща,те нямат нищо друго.Те зависят от Европа,дори самия поток от камиони,при излизане на Гърция от съюза,ще секне и фериботите им ще умрат.

Ето ти един куриоз,в момента в спедитор.нет,има над 78 обявени курса до края на седмицата само за Атина и никой не ги е "пипнал" от понеделник.По простата причина че от там,няма какво да натовариш за където и да е,демек няма никакво производство,никаква логистика.

Но алчноста на банките никога няма да позволи това да се случи,гърците да фалират.Защото заради това че те чакат големите лихви от там,като топъл хляб,на тяхната база са дадени вече заеми........и се завърта един порочен кръг от несъществуващи пари.Които гърците реално няма да "пипнат",а банките реално нямат.

Derry
03-11-2011, 00:41
...А,забравих,сезонните плодове и зеленчуци (които нека отбележа,се гледат с пари на ЕС,отглеждат се от албанци и българи и са по-евтини от родните такива...

За зеленчука не знам, но за една глупава царевица гърците взимат 50 евро на декар субсидия и държавата има минимални защитни цени, в България, също член на евросъюза -27 лева и няма минимална цена. Зеленчука кой знае каква субсидия отниса и после що бил евтин, ако имаше мито никога гръцките домати и краставицинямаше да се промъкнат на родния пазар.

---------- Post added at 00:41 ---------- Previous post was at 00:37 ----------


...а ние и това дори не произвеждаме,а имаме добри условия за селско стопанство,и на нас пари ни се дават от ЕС ама нема кой да ги усвои,или може бин не искат да ги усвояват.....

Произвеждаме и усвояваме и бих казал, че земеделието е доходоносен бизнес с елемент на неизвестност. Прекалено много зависиш от климата. Ако имаше гръцката субсидия :) климата не те плаши..

Old Fox
03-11-2011, 09:18
Фалита на Гърция си няма никаква връзка с тяхното трудолюбие.
Когато нещата в Гърция бяха ,,наред" и множество емигранти включително и българи се мръщеха на 1000-1200 евро заплата,в същото време хиляди гърци работеха на по две работи,а грешните нископлатени българи в България само тюхкаха,вайкаха и мрънкаха,че не им стигат парите,ама мисъл за втора работа йок....
Та ако нямаш какво да кажеш по темата не си чеши безсмислено пръстите,имаме си раздел за пръсточешене....
.

Не се впрягай и не ги сравнявай с българите.
Това че са били на втора работа още нищо не значи. Работил съм доста дълго с гърци, на тях понятието за работа им е просто друго. Просто бягат от работата завалийките. Техни технически кадри се шматкат за една настройка по 2 дена, след което ние я правим за 2 часа. И след като обясниш как става мрънка, щото трябвало няколко пъти годишно да го върши това. Първия въпрос за всичко е "Ама защо аз/ние да го вършим това?", но за вземане на пари и комисионни са първите, обратно за плащания може да ги чакаш до безкрай - Ай сиктир.
Я апропо кажи какво е нормалното работно време?
П.С. Имаше едно много показателно интервю със средностатически грък. Човека беше адски недоволен, защото сега след промените можел да си позволи само веднъж седмично да отиде на таверна. Как да не ми е жал?

Kuku
03-11-2011, 09:39
Личните ми впечатления, които не са много, но все пак имам такива, са, че гърците са безкрайно мързеливи хора и наистина, дори да работят, постоянно мрънкат и са недоволни, ако ще и цяло състояние да получат за свършената работа :?
А това очевадно не е само моето мнение.... тааааа :)
Естествено, че има и трудолюбиви хора, но са рядкост!

Кайо
03-11-2011, 12:27
Колега,така е - те са островна страна,имат развито корабоплаване,но както казах,освен изброените неща,те нямат нищо друго.Те зависят от Европа,дори самия поток от камиони,при излизане на Гърция от съюза,ще секне и фериботите им ще умрат.

Колега бъркаш фериботите с големия търговски флот,фериботите обслужват вътрешни и къси международни линии.Големия търговски флот вози стоки от Китай например до където се сетиш......

.


Не се впрягай и не ги сравнявай с българите.
Това че са били на втора работа още нищо не значи. Работил съм доста дълго с гърци, на тях понятието за работа им е просто друго. Просто бягат от работата завалийките. Техни технически кадри се шматкат за една настройка по 2 дена, след което ние я правим за 2 часа. И след като обясниш как става мрънка, щото трябвало няколко пъти годишно да го върши това. Първия въпрос за всичко е "Ама защо аз/ние да го вършим това?", но за вземане на пари и комисионни са първите, обратно за плащания може да ги чакаш до безкрай - Ай сиктир.
Я апропо кажи какво е нормалното работно време?
П.С. Имаше едно много показателно интервю със средностатически грък. Човека беше адски недоволен, защото сега след промените можел да си позволи само веднъж седмично да отиде на таверна. Как да не ми е жал?

Грам не се впрягам,ти си работил доста а аз постоянно с гърци,все пак съм от 1996 година тук.Техническите кадри се шматкат,ама зависи къде,в строителна фирма и аз съм работил ,,Елиники Технодомики",то не е баш фирма.....,ама шматкане там немаше.За плащанията поне до сега не съм имал никога проблеми,ама то е сигурно защото винаги съм работил за големи и сериозни фирми,ебаси феномена съм аз......,а комисионни в момента ми дължат една камара родни български коректни клиенти.
Питаш за работното време,ми то е относително,уточни къде за да ти отговоря.
А англичаните и ирландците грам не мрънкат,че не могат да киснат целодневно по пабовете.
Всичко е много относително.

Коки
03-11-2011, 12:28
...Това е някаква долна инсинуация, че ако фалира Гърция еврото ще се срине и се прави, за да може определен кръг от хора в момента да прави яка гуша.

Не е инсинуация. Ще фалират банки, които държат гръцки дълг. Историята обаче показва, че когато фалират банки, често се стига до ефекта на доминото и почват да фалират и други банки, които може да не държат гръцки книжа, но държат книжа на банките, които държат гръцки книжа и т.н. Към това прибави и хората, които ще се юрнат да си теглят парите от банките, усложнявайки ситуацията. Това се нарича системна криза и може да срине цялата финансова система. И понеже финансовите пазари това го знаят, те ще паднат още преди да се е случило. Затова правителствата се опитват:

1. Да предотвратят създаването на системна криза; и

2. Да успокоят пазарите, защото те също могат да спомогнат създаването и задълбочаването на системна криза.

Кайо
03-11-2011, 12:33
Не е инсинуация. Ще фалират банки, които държат гръцки дълг. Историята обаче показва, че когато фалират банки, често се стига до ефекта на доминото и почват да фалират и други банки, които може да не държат гръцки книжа, но държат книжа на банките, които държат гръцки книжа и т.н. Към това прибави и хората, които ще се юрнат да си теглят парите от банките, усложнявайки ситуацията. Това се нарича системна криза и може да срине цялата финансова система. И понеже финансовите пазари това го знаят, те ще паднат още преди да се е случило. Затова правителствата се опитват:

1. Да предотвратят създаването на системна криза; и

2. Да успокоят пазарите, защото те също могат да спомогнат създаването и задълбочаването на системна криза.

+1!

Коки
03-11-2011, 12:40
...А,че фалита на Гърция е от лапаческата политика на правителствата им съм 100% съгласен с теб.

Така е, но хората казват, че луд е тоя, който дава зелника, а не тоя, който го яде. Само не се заблуждавайте, че банките са дали зелника на гърците. ЕЦБ гарантира държавните облигации на всички страни от еврозоната, но въпреки това пазарите правят разлика между отделните страни, смятайки някои за по-рискови. Затова облигациите на тези държави (като Гърция) са с по-високи лихви. Ами която и да е банка, би предпочела облигациите с по-висока лихва при положение, че са гарантирани от ЕЦБ. Ако ЕЦБ не гарантираше тези облигации, пазарите щяха да определят много по-високи лихви, което щеше да има 2 ефекта:

1. Гръцкото правителство нямаше да продава толкова облигации, защото щеше да му е неизгодно и съответно нямаше да натрупа толкова дълг;

2. Високите лихви щяха:

а) да сигнализират купувачите за високия риск;

б) да донесат по-високи приходи от лихвени плащания на притежателите, които приходи по-адекватно да компенсират загубите в случай на фалит.

Според мен, и двата ефекта са много по за предпочитане от създалата се ситуация, но уви. И сега политическите лидери, които създадоха условия за кризата, ще ни "спасяват" от нея.

Old Fox
03-11-2011, 12:49
....Виж не ти говоря как се отнася гръцка фирма към служителите си(тук сигурно с си коректни), а за Б2Б отношения на корпоративно ниво. Всичките ми контрагенти също се оплакват от гърците и тяхната мудност(същото апропо говорят и италианците:-))
За останалото като човек от мястото на събитието ти ще кажеш как е.

Работно време - най-обикновен чиновник. Кога идва кога си тръгва, колко време му е почивката на обяд ит.н....

Коки
03-11-2011, 12:59
Това с референдума изглежда добре, най сетне да питат народа за нещо важно, но ми се струва, че някой печели време или маскират нещо...

Това с референдума беше брилянтен ход от страна на Папандреу:

1. Спасителният план предвижда десни мерки, които носят негативи на премиера-социалист. С референдума той прехвърля отговорността върху избирателите и запазва имиджа си на социалист.

2. Европейските лидери нямаха начин да изключат Гърция от еврозоната .... досега. Само Гърция може да реши да излезе от нея. Но нито правителството, нито парламентът биха поели отговорността за такова решение. С референдума обаче топката пак се прехвърля към избирателите, на които се дава възможност на да решат дали да преглътнат крутите мерки или да се върнат към драхмата и чрез една висока инфлация "по-плавно" да излязат от кризата.

3. С референдума се отправя послание към гръцките граждани: "Добре де, не сте доволни, ама лесен изход няма. Стига сте стачкували и протестирали, а вместо това вземете да решите аджеба какво искате - евро или не."

Susscrofa
03-11-2011, 13:18
Това с референдума беше брилянтен ход от страна на Папандреу:

1. Спасителният план предвижда десни мерки, които носят негативи на премиера-социалист. С референдума той прехвърля отговорността върху избирателите и запазва имиджа си на социалист.

2. Европейските лидери нямаха начин да изключат Гърция от еврозоната .... досега. Само Гърция може да реши да излезе от нея. Но нито правителството, нито парламентът биха поели отговорността за такова решение. С референдума обаче топката пак се прехвърля към избирателите, на които се дава възможност на да решат дали да преглътнат крутите мерки или да се върнат към драхмата и чрез една висока инфлация "по-плавно" да излязат от кризата.

3. С референдума се отправя послание към гръцките граждани: "Добре де, не сте доволни, ама лесен изход няма. Стига сте стачкували и протестирали, а вместо това вземете да решите аджеба какво искате - евро или не."

Това с референдума си е панически страх от трудно и отговорно политическо решение. Аман от страхливи политици.
Гърците за пореден път доказват, че са пълен шит, неква тотална екзотика.
Ето това ни чака и нас, ако оставим тежката и лека промишленост, както и енергетиката и най-вече ядрената. Няма да се уморя да повтарям, че България ще загине, ако тук има само говеда, житни полянки, и места, на които се разхождат дебели германки, гледащи с опулени очи танцуващи кукери. Туризъм и СС, тотален глад и предстоящ фалит.
Гърците са на път типично по византийски да подхлъзнат цяла Европа, демек да прецакат ръката, която ги хранеше досега.
Хайде, давайте ми ги за пример сега:)))))))

Коки
03-11-2011, 13:30
Това с референдума си е панически страх от трудно и отговорно политическо решение. Аман от страхливи политици.
Гърците за пореден път доказват, че са пълен шит, неква тотална екзотика.
Ето това ни чака и нас, ако оставим тежката и лека промишленост, както и енергетиката и най-вече ядрената. Няма да се уморя да повтарям, че България ще загине, ако тук има само говеда, житни полянки, и места, на които се разхождат дебели германки, гледащи с опулени очи танцуващи кукери. Туризъм и СС, тотален глад и предстоящ фалит.
Гърците са на път типично по византийски да подхлъзнат цяла Европа, демек да прецакат ръката, която ги хранеше досега.
Хайде, давайте ми ги за пример сега:)))))))

Освен, че не харесваш гърците, друго нищо не разбрах. И не ги давам за пример за подражание. Вече обясних за референдума - който и да е премиер в тази ситуация е поставен между чука и наковалнята - избирателите и еврозоната. Референдумът решава проблема - вместо да реват, избирателите да кажат искат ли еврото или не. Не виждам нищо паническо. И никаква хранеща ръка не прецакват, а напротив - евентуалното им напускане на еврозоната е най-приемливото решение за самата еврозона, а и за голяма част от гърците.

П.П. За тежката промишленост и ядрената енергетика не е тука мястото.

Susscrofa
03-11-2011, 13:35
Освен, че не харесваш гърците, друго нищо не разбрах. Вече обясних за референдума - който и да е премиер в тази ситуация е поставен между чука и наковалнята - избирателите и еврозоната. Референдумът решава проблема - вместо да реват, избирателите да кажат искат ли еврото или не. Не виждам нищо паническо.

П.П. За тежката промишленост и ядрената енергетика не е тука мястото.

Е какво има за разбиране.
Защо гръцките политици не искаха референдуми за одобряване на всеки заем, който доведе Гърция до това състояние? Тогава решенията не са били отговорни ли?
Не мисля, че нормален политик в тази ситуация би се размотавал да пита, кой какво иска. Няма време, това е проблемът тук. В този глобален и информиран свят няма място за мотльовци. Борсите реагират за секунди. Новините долитат за части от секундата от единия край на планетата до другия. Тва да не е времето на пощенските гълъби.
Като го е шубе да взема решения да си подава оставката.

Коки
03-11-2011, 13:44
Абе ти къде си виждал политическо решение да се вземе бързо? Щатите сума ти месеци се мотаха с тавана на дълга, Европа сума ти време не можа да изготви спасителен пакет и т.н. Това си е в реда на нещата.

Susscrofa
03-11-2011, 13:50
Абе ти къде си виждал политическо решение да се вземе бързо? Щатите сума ти месеци се мотаха с тавана на дълга, Европа сума ти време не можа да изготви спасителен пакет и т.н. Това си е в реда на нещата.

Е, нали не искаш да сравняваме тежките преговори между Саркози и Меркел, относно това кой да поеме тежеста на гръцката криза, а именно, дали френските частни банки отпуснали кредитите на Гърция или ЕС да налива пари на данъкоплатците. Накрая поне се разбраха.
Византийците не са в позиция изобщо да участват в тези преговори, да слушат и да изпълняват преди да са се погребали сами.
САЩ едва ли е удачен пример, камо ли да ги сравняваме с Гърция.
Хайде да видим, знаеш ли при финансовата криза в БГ, служебното правителство на Софиянски за колко време взе решение за въвеждане на валутен борд. Да не би референдум да имаше.

Коки
03-11-2011, 14:10
Мисля, че достатъчно добре обясних още първия път защо ходът беше брилянтен. Не ми се впуска в излишни спорове. Не симпатизирам на Папандреу, както и на социалистите по принцип, но това не променя този факт.

Susscrofa
03-11-2011, 14:19
Мисля, че достатъчно добре обясних още първия път защо ходът беше брилянтен. Не ми се впуска в излишни спорове. Не симпатизирам на Папандреу, както и на социалистите по принцип, но това не променя този факт.

Не мисля така.
Каза, че е брилянтен, но не поясни от каква гледна точка.
От тази на страхливия и пазещ задника си и залязващата си политическа кариера ПапандреУ,
или от гледна точка на положително въздействие върху цяла Европа, респективно Гърция.:drinking:

Коки
03-11-2011, 14:28
Не мисля така.
Каза, че е брилянтен, но не поясни от каква гледна точка.
От тази на страхливия и пазещ задника си и залязващата си политическа кариера ПапандреУ,
или от гледна точка на положително въздействие върху цяла Европа, респективно Гърция.:drinking:

От гледна точка на политическата му кариера. Става ясно от контекста.

Референдумът сам по себе си няма положително или отрицателно въздействие върху Европа и Гърция, въздействие ще окаже решеното чрез референдума.

Susscrofa
03-11-2011, 14:31
От гледна точка на политическата му кариера. Става ясно от контекста.

Референдумът сам по себе си няма положително или отрицателно въздействие върху Европа и Гърция, въздействие ще окаже решеното чрез референдума.

Еми за мен политически ход, който не е в държавен интерес не може да бъде брилянтен.
Не знам дали следиш икономическите новини, но само новината за референдума удари яко еврото и куп още други неща............:prescription:

Коки
03-11-2011, 14:54
Еми за мен политически ход, който не е в държавен интерес не може да бъде брилянтен.

1. Изобщо не вярвам в понятието "държавен интерес". Зад подобни термини се прикриват всякакви неща, които в крайна сметка водят до ограбване на имуществото и правата на хората. Освен това, индивидите имат различни интереси, които не могат да се обединят в един общ, затова съществува гласуването и решенията се взимат с мнозинство.

2. Уточнихме контекста, че става дума за кариерата на един политик, а и за превръщането на безизходната ситуация в ДВУизходна. И ако се върнем на приказката за зелника - такъв са си го избрали, сега да му сърбат попарата (а и тяхната собствена, защото когато ядоха кИфтетата не реваха). А и сега, когато вече реват, ще имат шанса да определят какво искат: "плавен" изход чрез висока инфлация по социалистически или стягане на коланите по капиталистически.



Не знам дали следиш икономическите новини, но само новината за референдума удари яко еврото и куп още други неща............:prescription:

Ами следя ги, защото работата ми е свързана с това. Еврото се върна на нивата отпреди новините около спасителния план, а борсовите индекси, които паднаха покрай решението за референдум, на другия ден почти се възстановиха. Така че в момента пазарите са в очакване на изхода от референдума.

Susscrofa
03-11-2011, 15:01
1. Изобщо не вярвам в понятието "държавен интерес". Зад подобни термини се прикриват всякакви неща, които в крайна сметка водят до ограбване на имуществото и правата на хората. Освен това, индивидите имат различни интереси, които не могат да се обединят в един общ, затова съществува гласуването и решенията се взимат с мнозинство.

2. Уточнихме контекста, че става дума за кариерата на един политик, а и за превръщането на безизходната ситуация в ДВУизходна. И ако се върнем на приказката за зелника - такъв са си го избрали, сега да му сърбат попарата (а и тяхната собствена, защото когато ядоха кИфтетата не реваха). А и сега, когато вече реват, ще имат шанса да определят какво искат: "плавен" изход чрез висока инфлация по социалистически или стягане на коланите по капиталистически.




Ами следя ги, защото работата ми е свързана с това. Еврото се върна на нивата отпреди новините около спасителния план, а борсовите индекси, които паднаха покрай решението за референдум, на другия ден почти се възстановиха. Така че в момента пазарите са в очакване на изхода от референдума.

Само дето според последните новини, Папандреу е пред оставка, и без парламентарно мнозинство. Министърът на финансите и този на благоустройството са твърдо против референдум.
Дали това ще разклати борсите, хм, според мен доста.
http://dnes.dir.bg/news/gartzia-referendum-krizata-evrozonata-9835165?nt=4

п.п. Каква инфлация бе човек, това да не е Аржентина със своята собствена валута, тук имаш еврозона, за чия сметка е тази инфлация. Те нямат собствена валута, която да обезценят.:drinking:

Кайо
03-11-2011, 16:35
Виж не ти говоря как се отнася гръцка фирма към служителите си(тук сигурно с си коректни), а за Б2Б отношения на корпоративно ниво. Всичките ми контрагенти също се оплакват от гърците и тяхната мудност(същото апропо говорят и италианците:-))
За останалото като човек от мястото на събитието ти ще кажеш как е.

Работно време - най-обикновен чиновник. Кога идва кога си тръгва, колко време му е почивката на обяд ит.н....

Чиновник-(същ.) служител, служещ, длъжностно лице, държавен служител, функционер, агент,обширно понятие.
Ако говориш за държавните служители,имат работно време от време на време,да кажем от 8 до 16 и с клиенти-посетители на повечето служби се работи максимум до 14,през останалото време уж обработват документи,на работа отиват винаги около час по-късно,на всеки половин час ползват почивка и си тръгват към 15,покрай празници разните държавни учреждения и служби са празни,трудно ще намериш 30% от персонала.
Гърция има много висок процент държавни служители,които получават високи заплати но за сметка на това нищо не вършат.
Свикнали са да взимат малки,големи и още по-големи подкупчета и подкупи за услугите които извършват,при пенсиониране получават безвъзмездно от 50 до 200 000 евро от държавата (в някои случаи и повече) за тежката работа която са вършили.
Данъчни и Митнически служби са от тази категория,а логистиката е зависима от тях,така че съвсем нормално е вашите гръцки партньори да се бавят често но не поради зависещи само от тях причини.

Високият процент паразитни високоплатени държавни служители в Гърция е добре известен от край време на ЕС,защо чак сега ЕС се сети за тях?
Защо след борсовата криза в Гърция 1999 година ЕС не каза нищо,а за капак 2001 вкараха Гърция в еврозоната?
Покрай кражбите на гръцките политици не са ли намазали и други?

Old Fox
03-11-2011, 16:48
Ето че вече си говорим. Нацелил си какво имам предвид питайки за чиновници общо.

Тая "мързеливост/мудност" и т.н. за която говорим с Кики не е случайна и не се дължи на това че са кофти хора по принцип.
Евтиния дълг, тоест лесния достъп до него позволява на Гърция със заемни средства да поддържа висок стандарт на държавните служители, а и те са много. Висок стандарт и то за хора с ниска ефективност и производителност.
Високите заплати в държавния сектор водят до повишение на заплащането в частния (азбучна икономическа взаимовръзка). Отново високо заплащане срещу ниска ефективност.
Горното в съчетание със социално ориентиранта политика води до изкривено възприятие и работниците и служителите. Това е възпитавано в продължение на години. Нищо чудно че сега се вдигат на стачки.
Ако си работил до 15.00 и то за хубави пари как да ти се работи сега до 17.00 за по-малко?
Та ето това имах предвид говорейки че тепърва ще свикват на работа.
Това не изключва частнитте случай на съвестни работници.

Кайо
03-11-2011, 16:54
Ето че вече си говорим. Нацелил си какво имам предвид питайки за чиновници общо.

Тая "мързеливост/мудност" и т.н. за която говорим с Кики не е случайна и не се дължи на това че са кофти хора по принцип.
Евтиния дълг, тоест лесния достъп до него позволява на Гърция със заемни средства да поддържа висок стандарт на държавните служители, а и те са много. Висок стандарт и то за хора с ниска ефективност и производителност.
Високите заплати в държавния сектор водят до повишение на заплащането в частния (азбучна икономическа взаимовръзка). Отново високо заплащане срещу ниска ефективност.
Горното в съчетание със социално ориентиранта политика води до изкривено възприятие и работниците и служителите. Това е възпитавано в продължение на години. Нищо чудно че сега се вдигат на стачки.
Ако си работил до 15.00 и то за хубави пари как да ти се работи сега до 17.00 за по-малко?
Та ето това имах предвид говорейки че тепърва ще свикват на работа.
Това не изключва частнитте случай на съвестни работници.

Да но по-горе писах за държавните служители,а в предишните постове говорех за частният сектор,има огромна разлика.
А стачки винаги са вдигали,просто не са били силно отразявани до сега от медиите.
Не можем да слагаме 10 000 000 под един знаменател.

Коки
03-11-2011, 17:06
...Каква инфлация бе човек, това да не е Аржентина със своята собствена валута, тук имаш еврозона, за чия сметка е тази инфлация. Те нямат собствена валута, която да обезценят.:drinking:

Ако напуснат еврозоната, ще имат ;)

Но нека първо да видим дали ще има референдум и ако има как точно ще формулират въпроса.

Old Fox
03-11-2011, 17:06
Просто няма как някой да работи повече за едни пари, ако може същите пари да ги взема на друго място(публичен сектор) за по-малко работа;-)

Коки
03-11-2011, 17:08
Само дето според последните новини, Папандреу е пред оставка, и без парламентарно мнозинство. Министърът на финансите и този на благоустройството са твърдо против референдум.
Дали това ще разклати борсите, хм, според мен доста...

Американците отвориха "на зелено".

Susscrofa
03-11-2011, 17:12
Ако напуснат еврозоната, ще имат ;)

Но нека първо да видим дали ще има референдум и ако има как точно ще формулират въпроса.

Дали ще ги пуснат? Дали от ЕС ще позволят този прецедент да се случи? Има ли механизъм за излизане от еврото? Не знам?
Радвам се за зеленото.:) :drunk:

Коки
03-11-2011, 17:16
Дали ще ги пуснат? Дали от ЕС ще позволят този прецедент да се случи? Има ли механизъм за излизане от еврото? Не знам?
Радвам се за зеленото.:) :drunk:

Механизъм май няма, а и май напускането е обвързано с напускане на ЕС, ама не съм навътре в тия неща. Иначе, ако решат да напускат, няма кой да ги спре. Но ако наистина напускането на еврото означава напускане на ЕС и въпросът е поставен така, едва ли гърците ще гласуват за излизане.

Кайо
03-11-2011, 17:43
Механизъм май няма, а и май напускането е обвързано с напускане на ЕС, ама не съм навътре в тия неща. Иначе, ако решат да напускат, няма кой да ги спре. Но ако наистина напускането на еврото означава напускане на ЕС и въпросът е поставен така, едва ли гърците ще гласуват за излизане.

Напускането на еврото е равно на напускане на ЕС,освен ако ЕС не направи компромис но не ми се вярва......
Голяма част от гърците искат напускането на еврото,дори и на ЕС,дали има смисъл от това е друга бира.
Аз лично съм за пълен фалит на Гърция,излизане от еврото дори това да е свързано с напускането на Гърция на ЕС,имам лична изгода от това :):):).

pa4ito
03-11-2011, 17:52
Напускането на еврото е равно на напускане на ЕС,освен ако ЕС не направи компромис но не ми се вярва......
Голяма част от гърците искат напускането на еврото,дори и на ЕС,дали има смисъл от това е друга бира.
Понеже не съм навътре в нещата, напускането на Гърция от ЕС, не е ли равносилно на ритуално самоубийство? Не би ли било по-добре за тях ако останат?

Коки
03-11-2011, 17:56
Понеже не съм навътре в нещата, напускането на Гърция от ЕС, не е ли равносилно на ритуално самоубийство? Не би ли било по-добре за тях ако останат?

Ами по-добре е, щото иначе се връщат в първи клас. Еврото е по-друга бира, ама както казва колегата едва ли ще ги оставят в ЕС, ако напуснат еврозоната. Ама нека да видим какво ще стане с вота на доверие, че малко изпреварваме събитията.

Derry
03-11-2011, 18:07
Малко глуповат въпрос, но все пак: Какъв е проблема ако фалират няколко банки?

Мисля си, че ако не даваха пари назаем в големи количества нямаше да се стигне до тука.

BLUE1
03-11-2011, 18:26
От 1827 година до ден днешен Гърция е била в несъстоятелност общо около 90 години. Европейските политици не плачат защото са много загрижени за собствените си народи, а защото зад тях са корпоративните интереси, голяма работа, че ще фалира някоя друга частна банка давала кредит с огромна лихва на Гърция. И що за лицемерие е от страна на Германия е да отпускат кредит на Гърция, но с условие да се обслужват задълженията към Сименс и някакви фирми от немския военно промишлен комплекс продаващи оръжия на гръцката армия, в общи линии 90% от помощта се връща обратно към Германия. Европа просто не може да се примири, че Одисейвите синове ще я прецакат за пореден път. След 1,2,5,10,20 години гърците пак ще живеят по-добре от нас, а ние ще си говорим колко мързеливи били.

pavlin
03-11-2011, 18:42
Американците отвориха "на зелено".

Да, защото Федералният резерв май ще пуска печатницата за пари.

---------- Post added at 16:42 ---------- Previous post was at 16:39 ----------


Малко глуповат въпрос, но все пак: Какъв е проблема ако фалират няколко банки?

Мисля си, че ако не даваха пари назаем в големи количества нямаше да се стигне до тука.

Най-много глобалната финансовата система да се позакашля малко и на някои умни глави да им поотънеят джобовете.

fred
03-11-2011, 20:20
Има няма един ден мина и референдума замина към боклука, та правете си изводи
http://dnes.dir.bg/news/gartzia-georgios-papandreu-krizata-evrozonata-9841716?nt=4

old alfist
03-11-2011, 20:50
Според мен Гърция ще напусне Еврозоната, но не и Европейският Съюз и това ще бъде добре за всички от финансова гледна точка.
Няма да се учудя ако въведе същата финансова политика като нас с борда.
Ака тръгне по пътя на използване на финансови инструменти каквито пише по книгите, не е ясно до къде ще стигне - може и да живне в краткосрочен план, но в дългосрочен става мътна история.
При всички случаи са нужни пари, които могат да дойдат и от източници извън Европейския съюз.
На гърците дупе да им е яко - ние този тупан го бием доста години и можем да им ноу-хау в това отношение.

fred
03-11-2011, 21:15
Мда, както се подчерта, важно е спасяването на еврото на първо място, а Гърция зависи.Ако Гърците не наложат строка фискална политика и реформи, ще се разделят и с еврото, а и с много други облаги, с които бяха свикнали.Пряко самите гърци не са виновни, но това е пример как народ е прецакан от собствената си управленческа класа.Не че у нас това е нещо ново, ама това е малко смешно за страна в ЕС.А защо е в ЕС е друг въпрос.

RPWWD
05-11-2011, 16:24
Абе да идват да берат череши в Кюстендилско или да пасат овце из Родопите срещу 300 кинта и да не стачкуват много-много :roll2: А, да и баба ми има нужда от гледачка, давам 150 кинта и постна манджа за обяд ;-)

Кайо
06-11-2011, 12:52
А, да и баба ми има нужда от гледачка, давам 150 кинта и постна манджа за обяд ;-)

Споко ще ти намеря и за 100 без манджа......
Пред нас има опашка от грешни византийци,молят ме да им намеря работа в България.
Превърнал съм се в Месията на Солун.

fred
06-11-2011, 17:55
Може да се наречеш и Солунският чудотворец, чел си тая книга Кайо?

Кайо
06-11-2011, 18:08
Може да се наречеш и Солунският чудотворец, чел си тая книга Кайо?

Фани Попова-Мутафова,да чел съм я,но преди много време.

Lei-chery
06-11-2011, 18:10
Фани Попова-Мутафова,да чел съм я,но преди много време.

Е, много добре пише тази женица...а това беше трилогия, ако не ми изневерява паметта нали?

Кайо
06-11-2011, 18:37
Е, много добре пише тази женица...а това беше трилогия, ако не ми изневерява паметта нали?

Марш от тук,връщай се в тинята :)

Lei-chery
06-11-2011, 18:39
Марш от тук,връщай се в тинята :)
Казваш не съм за тук, а......тук списват начетените умове само?!?!?!? :):):)
И проверих, че ме загложди...четирилогия е...последната нещо ми се губи от ума да съм я чела.....

fred
06-11-2011, 19:04
Ами женица е малко неуважително, да не кажем грубо за една такава личност.
А поредицата е четирология-Асеневци се казва
1 Солунският чудотворец (1929/30)
2 Дъщерята на Калояна (1936)
3 Йоан Асен ІІ (1938/39)
4 Боянският майстор/Последният Асеновец (1939)
накарана на внесе поправки в първите три книги. Дефакто издадените преди 1989 година книги не са оригиналите. разликите се съм забелязъл, чел съм старите, явно се касае за някои внушения и образи

---------- Post added at 23:04 ---------- Previous post was at 23:00 ----------


Фани Попова-Мутафова,да чел съм я,но преди много време.

И аз съм ги чел давно, нормално е.
Много е добра писателката, особено ми харсева Солунския чудотворец- за Калоян
ето малко за "женицата" тук
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%BD%D0%B8_%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%BE% D0%B2%D0%B0-%D0%9C%D1%83%D1%82%D0%B0%D1%84%D0%BE%D0%B2%D0%B0

Lei-chery
06-11-2011, 19:06
Ами женица е малко неуважително, да не кажем грубо за една такава личност.
А поредицата е четирология-Асеневци се казва
1 Солунският чудотворец (1929/30)
2 Дъщерята на Калояна (1936)
3 Йоан Асен ІІ (1938/39)
4 Боянският майстор/Последният Асеновец (1939)
накарана на внесе поправки в първите три книги. Дефакто издадените преди 1989 година книги не са оригиналите. разликите се съм забелязъл, чел съм старите, явно се касае за някои внушения и образи
Чела съм първите три и...незнам защо ми е убегнала последната. А колкото до обръщението, по скоро като израз го използвам, при никой случай не целя да обезмисля нейното писане. Харесвам я !

fred
06-11-2011, 19:18
Добря де:), прочети и последната, наистина е страхотна писателка

Lei-chery
06-11-2011, 19:24
Добря де:), прочети и последната, наистина е страхотна писателка
Ахам, ще го направя!

Derry
07-11-2011, 19:56
Тия гърци ме разочароваха, уж референдум, па то... Оня патак Пападополу ли беше го натиснаха и орязаха демокрацията в люлката на демокрацията.

Кайо
07-11-2011, 19:59
Тия гърци ме разочароваха, уж референдум, па то... Оня патак Пападополу ли беше го натиснаха и орязаха демокрацията в люлката на демокрацията.

Мен да видиш как ме разочароваха,таех едни надежди,ама надай се коньо на зелена трева.

Susscrofa
07-11-2011, 20:02
Тия гърци ме разочароваха, уж референдум, па то... Оня патак Пападополу ли беше го натиснаха и орязаха демокрацията в люлката на демокрацията.

Тази проява на демокрация, и на теб щеше да ти излезе скъпо и да ти бръкне в джоба. Добре, че задействаха диктатура от ЕК.:bravo:

Бобби
08-11-2011, 13:21
Според мен Гърция е бедна държава с богато население, обратното на България.

Susscrofa
08-11-2011, 13:26
Риалити "Стани грък за една седмица" ще забавлява британците
Проблемите с гръцката икономическа криза вдъхновиха телевизионните продуценти от британския "Канал 4" (Channel 4) за риалити предаване с документален характер на име "Стани грък за една седмица" (Go Greek For a Week), предаде БТА.

В сайта на телевизията в описанието на предаването, което ще включва риалити елементи и разговор с експерти, се казва, че действието в него ще се развива в три британски семейства, които ще трябва да изпробват върху гърба си данъците, пенсиите и работните практики, довели до икономическата криза в Гърция, и строгите мерки, целящи намаляване на дефицита и спасяването на ЕС.

Един от участниците е 54-годишен фризьор, който открива щедростта на гръцката пенсионна система, която все още позволява на фризьори, сладкари, радиоговорители и хора от почти 600 професии да се пенсионират на 53 години на 90 процента от последната им заплата, тъй като работата им е квалифицирана като рискована.

Шофьор на автобус ще жъне облагите от гръцкия подход в сектора на държавните услуги, където шофьорите на автобуси получават двойно над средната за страната заплата, както и допълнителни бонуси, ако идват на работа рано и проверяват билети.

В третото семейство пък британски хирург ще открие как плащането на данъци по гръцкия модел ще промени напълно състоянието на разполагаемия доход.

Личният опит на трите семейства ще бъде допълнен и с интервюта с експерти, които ще установяват модели за укриване на данъци, корупция и лошо управление, довели до дълбоката криза в гръцката икономика, пише още на сайта на предаването.

Предаването "Стани грък за една седмица" ще бъде излъчено на 7 ноември от 20 ч. (местно време) по "Канал 4" (Channel 4).

Източник: http://www.dnevnik.bg/razvlechenie/2011/11/07/1197958_rialiti_stani_gruk_za_edna_sedmica_shte_za bavliava/:bravo:

Бобби
08-11-2011, 13:36
....:bravo:...е сега ако вкараш и нещо онлайн да гледаме в темата, няма да е зле..

Кайо
08-11-2011, 13:51
Според мен Гърция е бедна държава с богато население, обратното на България.

E аз това го разправям от сума време ама нема кой да го разбере.

Бобби
08-11-2011, 14:05
E аз това го разправям от сума време ама нема кой да го разбере.
...е па то си трябва наблюдение, а не да четеш пресата..

Кайо
08-11-2011, 14:06
...е па то си трябва наблюдение, а не да четеш пресата..

А бе и аз това казвам ама нема кой да слуша......

Кайо
08-11-2011, 14:54
[QUOTE=Susscrofa;966606]Риалити "Стани грък за една седмица" ще забавлява британците

Един от участниците е 54-годишен фризьор, който открива щедростта на гръцката пенсионна система, която все още позволява на фризьори, сладкари, радиоговорители и хора от почти 600 професии да се пенсионират на 53 години на 90 процента от последната им заплата, тъй като работата им е квалифицирана като рискована.

Тук едно малко уточнение за някои от тези почти 600 професии при които е възможно пенсионирането на 53 годишна възраст.
Повечето от тези професии са към категорията ,,Свободно практика",тоест даденият фризьор или сладкар са сами работодатели на себе си а не служители.Техните социални осигуровки се плащат от самите тях и са стандартни независимо от това дали са работили и колко са изкарали даденият месец,започват първоначално 350 евро месечно и се покачват със всяка изминала година.Самосигуряващите се по тази схема не ползват облагите които ползват работещите на трудов договор,пенсиите им рядко надхвърлят 1000 евро месечно.
Не мисля,че тези хора са причината за кризата в гръцката икономика,дори напротив,в момента те са едни от най-потърпевшите.

RPWWD
08-11-2011, 14:56
Според мен Гърция е бедна държава с богато население, обратното на България.

Скоро нещата ще си дойдат на мястото. А точно преди 3 години, когато един солунски бакшиш ми обясняваше, че при тях от 30 години е едно и също, краде се като за световно и как след 10 години ние сме щели да живеем по-добре от тях, аз не му вярвах ;-)

Кайо
08-11-2011, 15:33
Скоро нещата ще си дойдат на мястото. А точно преди 3 години, когато един солунски бакшиш ми обясняваше, че при тях от 30 години е едно и също, краде се като за световно и как след 10 години ние сме щели да живеем по-добре от тях, аз не му вярвах ;-)

Повярвай ми,че не е точно така,хората с пари(а те въобще не са малка част от гърците) отдавна са взели мерки.Не отричам,че дори и в момента има гърци които са по-зле от техният български аналог.
Дано след 10 години нещата в България са по-добри от колкото в Гърция и то Гърция преди кризата,ама с тия арни управници където имаме............

Бобби
08-11-2011, 16:07
Скоро нещата ще си дойдат на мястото. А точно преди 3 години, когато един солунски бакшиш ми обясняваше, че при тях от 30 години е едно и също, краде се като за световно и как след 10 години ние сме щели да живеем по-добре от тях, аз не му вярвах ;-)
Чул те господ...аз ще си пия кафето...а в къщи ще ми слугува някоя гъркиня.

Кайо
08-11-2011, 20:23
Направо, жал ме хваща за гърците,милите грешните,бедни и изтормозени.
В десет милиона Гърция банковите депозити в момента са с размер около 250 милиарда евро плюс още поне толкова поне в Швейцарски банки............,ако за вас една десет милионна държава с частни влогове над 500 милиарда евро е бедна за мен не е.
В периода януари 2010 - април 2011 частните влогове са намелели с около 150 милиарда евро,по-голямата част от тези пари също са изнесени от Гърция,всеки месец от гръцките банки излизат над 3 милиарда евро.
Поради по-високите лихвени проценти в България тя е любима дестинация за изнасяне на спестяванията от обикновените гърци,не случайно българските банки пускат промоционални лихви за гръцки граждани и гаранцията на влоговете в България от 50 000 лева на влог бе повишена на 100 000 лева на влог.........
Дефакто криза в Гърция е изгодна за България,а бедните гърци хич не са бедни.

pavlin
08-11-2011, 22:02
Зависи все пак какво ще ги правят тези пари нашите банки ако това което казваш е вярно.

Кайо
08-11-2011, 23:29
Зависи все пак какво ще ги правят тези пари нашите банки ако това което казваш е вярно.

Какво прави една банка с парите?
За вярно е над 100% вярно,дори не търсят някакъв документ за произхода на парите,приемат се суми независимо от техният размер в брой,единственият документ който търсят е нещо което да доказва,че вложителя се облага с данъци в Гърция,по този начин вложителя получава чиста лихва без данък на лихвите.
Забравих да спомена,всичките тези банки плащат комисион на хора които им водят клиенти,комисиона е според сумата и срока на депозита,подлежи на коментар,достига до 2,5%.........

RPWWD
09-11-2011, 11:34
Какво прави една банка с парите?
За вярно е над 100% вярно,дори не търсят някакъв документ за произхода на парите,приемат се суми независимо от техният размер в брой,единственият документ който търсят е нещо което да доказва,че вложителя се облага с данъци в Гърция,по този начин вложителя получава чиста лихва без данък на лихвите.
Забравих да спомена,всичките тези банки плащат комисион на хора които им водят клиенти,комисиона е според сумата и срока на депозита,подлежи на коментар,достига до 2,5%.........

Знаех си, че си кажеш ква ти е далаверата при ония хомофенове ;-)

Кайо
09-11-2011, 11:49
Знаех си, че си кажеш ква ти е далаверата при ония хомофенове ;-)

:hehe:

RPWWD
09-11-2011, 12:07
:hehe:

Поздравления, успяваш да продаваш краставици на краставичарите :cheers:

Кайо
09-11-2011, 12:11
Поздравления, успяваш да продаваш краставици на краставичарите :cheers:

Нищо не съм признал,просто се плезя,но в момента много краставици могат да се продадат на краставичарите,стига да имаш някакъв първоначален капитал,а аз се опитвам от въздух пари да правя.