PDA

View Full Version : Продажба



kompir
02-11-2011, 23:06
Колеги имам въпрос към по-запознатите.
Колата я имам още преди брака със жената,но сега ми се налага да я продам а тя е в чужбина(жената).Има ли начин това да стане без нейно присъствие?

JoRiX
02-11-2011, 23:32
Е ако колата е на твое име не виждам какъв е проблема ? ако е на нейно с пълномощно и готово :)

Ramsezsh
02-11-2011, 23:55
Не е необходимо жена ти да присъства на изповядването на сделката. Просто си приготви документи, с които да докажеш, че е придобита преди сключването на брака - такъв документ е договора за покупко продажба, от една страна и удостоверението за сключен граждански брак.

kompir
03-11-2011, 00:03
Благодаря :big_money:

Jivko7777
03-11-2011, 01:32
Това по горе са глупости! Колата не можеш да я продадеш без тя да присъства ;) Мисля че над 3 или 4 години беше ако имате брак всичко става общо и кола и къща и т.н.
Нотариуса няма да се съгласи просто да направи договор покупко-продажба...

Susscrofa
03-11-2011, 09:08
Това по горе са глупости! Колата не можеш да я продадеш без тя да присъства ;) Мисля че над 3 или 4 години беше ако имате брак всичко става общо и кола и къща и т.н.
Нотариуса няма да се съгласи просто да направи договор покупко-продажба...

Не си прав!

ПОКУПКА НА АВТОМОБИЛ или друго МПС:
Пред нотариус лично се явяват продавач, ако е женен със съпругата си, която също е собственик на автомобила, както и купувача. Представят се следните документи в оригинал:

1.Талон на автомобила Ако талонът е от новия образец, трябва да се представят в оригинал и големия, и малкия талон,
2.Квитанция за платен пътен данък за текущата година,
3.Застрахователна полица за гражданска отговорност за текущата година,
4.Удостоверение за пазарна стойност на автомобила (издава се от застрахователните компании или от лицензирани оценители и представлява документ за оценка на пазарната стойност на МПС)
5.Удостоверение за граждански брак на продавачите, ако са физически лица ИЛИ удостоверение от общината за семейното положение на продавача, което трябва да доказва семейното му положение към датата на придобиването на автомобила
6.Удостоверение за актуално състояние, ако продавачът е юридическо лице
7.Пред нотариус се явяват собствениците на МПС или надлежно упълномощени от тях лица, с валидни документи за самоличност.
ВАЖНО:Ако МПС е придобито по време на брака, то е съпружеска имуществена общност* и е собственост на двамата съпрузи, независимо, че в талона пише името само на единия от тях. Това означава, че и двамата съпрузи трябва да се явят пред нотариус или съответното и двамата съпрузи да са дали пълномощия.

Ако продавачът в момента е разведен, но към датата на придобиване на МПС е бил женен, то МПС е собственост и на него и на бившата съпруга/съпруг. Ако при развода МПС е поставено в дял или изключителна собственост на единия от двамата съпрузи, то това трябва изрично да е отбелязано в бракоразводното решение, в противен случай МПС отново е собственост и на двамата бивши съпрузи.




*Съпружеска имуществена общност: с това понятие се обозначават онези имущества, които по силата на закона стават съвместно притежание на съпрузите. Вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити. Това е предметният обхват и условията, при които възниква общността - 1. придобилият имуществото да има качеството "съпруг"; 2.придобитото да е вещ, право върху вещ или паричен влог; 3.имуществото да е придобито през време на брака и 4. да е налице съвместен принос за придобиването. Когато в своята съвкупност тези условия са налице ще има и съпружеска имуществена общност.

Ramsezsh
03-11-2011, 09:29
Това по горе са глупости! Колата не можеш да я продадеш без тя да присъства ;) Мисля че над 3 или 4 години беше ако имате брак всичко става общо и кола и къща и т.н.
Нотариуса няма да се съгласи просто да направи договор покупко-продажба...

Хайде преди да пишеме глупости да почетеме малко:

В семейния кодекс чл 22 пише следното:
"Чл. 22. (1) Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и вещните права, придобити от единия съпруг, когато кредитор е насочил изпълнение за личен дълг на другия съпруг по реда на глава четиридесет и четвърта от Гражданския процесуален кодекс върху вещни права, които са съпружеска имуществена общност."

Къде ги видя тия 3-4 години?

fred
03-11-2011, 12:28
А отделно в паспорта/личната карта няма информация дали си женен или не /това го имаше по бай Тошово например/.Ако е записана на твое име си я продаваш.

bager
03-11-2011, 12:45
А отделно в паспорта/личната карта няма информация дали си женен или не /това го имаше по бай Тошово например/.Ако е записана на твое име си я продаваш.

Няма нотариус, който да направи договор за продажба без да изиска декларация за семейно положение на продавача.
И както вече се каза, щом датата на придобиване на МПС-то е преди датата на сключване на граждански брак, то тогава не се води "семейна имуществена общност".
Просто се носят и двата документа, но присъствието на другия член на семейството, както и пълномощно от него не е необходимо.

kompir
03-11-2011, 13:34
Дефакто колата я имам от 4 години а брак имаме от 7 месеца :Tease: .Налага се да я продам,но жена ми е в чужбина в момента и няма да се връща до няколко месеца.Тя е съгласна с продажбата.
Значи мога да си я продам без физически да присъства и тя така ли?

Коки
03-11-2011, 13:40
Колеги имам въпрос към по-запознатите.
Колата я имам още преди брака със жената,но сега ми се налага да я продам а тя е в чужбина(жената).Има ли начин това да стане без нейно присъствие?

Не е необходимо да присъства, ако имаш пълномощно. Проблемът е къде ще го завери и какви такси ще платите.

bager
03-11-2011, 14:03
Не е необходимо да присъства, ако имаш пълномощно. Проблемът е къде ще го завери и какви такси ще платите.

Коки, упълномощителят в какви права упълнощава в този случай, след като няма никакви такива? Просто не му трябва пълномощно, закона не го изисква.

"...
Съпружеска имуществена общност: с това понятие се обозначават онези имущества, които по силата на закона стават съвместно притежание на съпрузите. Вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити. Това е предметният обхват и условията, при които възниква общността - 1. придобилият имуществото да има качеството "съпруг"; 2.придобитото да е вещ, право върху вещ или паричен влог; 3.имуществото да е придобито през време на брака и 4. да е налице съвместен принос за придобиването. Когато в своята съвкупност тези условия са налице ще има и съпружеска имуществена общност.

Качеството съпруг винаги ще е налице, когато има валидно сключен брак, а последното е налице, когато са спазени реда и формата, предвидена от гражданското законодателство. Придобитото преди брака от същите лица не е в режим на общност. Ако лицата са придобили заедно вещ, право върху вещ или паричен влог, но преди да сключат граждански брак, то придобитото ще е в съсобственост и управлението и разпореждането с него ще се урежда по общите правила - по реда на Закона за собствеността или други специални закони. Съпружеската имуществена общност ще възникне за точно определени от закона обекти: Вещи: всички придобити от съпрузите вещи през време на брака са в режим на общност. Няма никакво значение вида на вещите - движими или недвижими. Права върху вещи: тук се отнасят ограничените вещни права - право на ползване, право на строеж и надстрояване и пристрояване. Те също са обща собственост на съпрузите, щом се придобити през време на брака. Парични влогове: независимо на чие име е влогът, щом е открит през време на брака, той се счита за общ на двамата съпрузи.
...
С личното си имущество всеки от съпрузите може да се разпорежда свободно, без участието на другия съпруг
..."

Susscrofa
03-11-2011, 14:29
Коки, упълномощителят в какви права упълнощава в този случай, след като няма никакви такива? Просто не му трябва пълномощно, закона не го изисква.

"...
Съпружеска имуществена общност: с това понятие се обозначават онези имущества, които по силата на закона стават съвместно притежание на съпрузите. Вещите и правата върху вещи, както и паричните влогове, придобити от съпрузите през време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи независимо от това, на чие име са придобити. Това е предметният обхват и условията, при които възниква общността - 1. придобилият имуществото да има качеството "съпруг"; 2.придобитото да е вещ, право върху вещ или паричен влог; 3.имуществото да е придобито през време на брака и 4. да е налице съвместен принос за придобиването. Когато в своята съвкупност тези условия са налице ще има и съпружеска имуществена общност.

Качеството съпруг винаги ще е налице, когато има валидно сключен брак, а последното е налице, когато са спазени реда и формата, предвидена от гражданското законодателство. Придобитото преди брака от същите лица не е в режим на общност. Ако лицата са придобили заедно вещ, право върху вещ или паричен влог, но преди да сключат граждански брак, то придобитото ще е в съсобственост и управлението и разпореждането с него ще се урежда по общите правила - по реда на Закона за собствеността или други специални закони. Съпружеската имуществена общност ще възникне за точно определени от закона обекти: Вещи: всички придобити от съпрузите вещи през време на брака са в режим на общност. Няма никакво значение вида на вещите - движими или недвижими. Права върху вещи: тук се отнасят ограничените вещни права - право на ползване, право на строеж и надстрояване и пристрояване. Те също са обща собственост на съпрузите, щом се придобити през време на брака. Парични влогове: независимо на чие име е влогът, щом е открит през време на брака, той се счита за общ на двамата съпрузи.
...
С личното си имущество всеки от съпрузите може да се разпорежда свободно, без участието на другия съпруг
..."

Багер. от къде го взе това бре, като мойто е? :drinking:
Сигурно и ти си ме игнорирал и не ме четеш :laughing1:

Ramsezsh
03-11-2011, 15:00
Значи мога да си я продам без физически да присъства и тя така ли?

Да.

bager
03-11-2011, 15:05
Багер. от къде го взе това бре, като мойто е? :drinking:
Сигурно и ти си ме игнорирал и не ме четеш :laughing1:

Верно е, не те чета вече. Сега те махнах от игнор листа да видя какво си написал, защото темата не е спамаджийска.
И освен ако не се казваш Ваня Дончева, написаното няма как да е твое.

Susscrofa
03-11-2011, 15:09
Верно е, не те чета вече. Сега те махнах от игнор листа да видя какво си написал, защото темата не е спамаджийска.
И освен ако не се казваш Ваня Дончева, написаното няма как да е твое.

Имах предвид това, което аз пейстнах. Благодаря ти за отговора все пак.:drinking:

pa4ito
03-11-2011, 17:44
Колеги имам въпрос към по-запознатите.
Колата я имам още преди брака със жената,но сега ми се налага да я продам а тя е в чужбина(жената).Има ли начин това да стане без нейно присъствие?

Най-просто е да звъннеш на нотариуса и да го питаш какво да му носиш. ;)

Бобби
03-11-2011, 18:08
Имах предвид това, което аз пейстнах. Благодаря ти за отговора все пак.:drinking:
Стига с това копи...пейст, кажи нещо от себе си 8)

---------- Post added at 16:08 ---------- Previous post was at 16:06 ----------


Най-просто е да звъннеш на нотариуса и да го питаш какво да му носиш. ;)
Това е правилното решение.......но все пак си е друго копи..пейст, някак си по натчетено звучи:))