PDA

View Full Version : поставяне на метанов инжекцион



venko8585
27-11-2011, 15:50
здравейте колеги имам алфа 145 1.6 боксер карам от 3 години на метан с обикновенна оредба та питането ми е колко пари ше ми излезе работата и другите нешта нови или втора употреба и някакви марки ги ,предварително ви благодаря

kolev
27-11-2011, 16:04
ако обикновената искаш да я направиш ГИ, ти трябва редуктор изпарител, дюзи, компютър, кабелаж и това е май.
ако не си доволен от вървежа в момента, съветвам те първо да си поставиш ТАП. вероятно там ти е проблема.

venko8585
27-11-2011, 16:25
какво е тап и някаква орентировачна цена ако може

kolev
27-11-2011, 16:31
timing advance processor
променя ти ъгъла на запалване. без него на метан колата е доста куца. цената е около 100лв за твоя двигател.
ПП
и ГИ да сложиш, пак ти трябва такова нещо иначе ще си остане куца.

venko8585
27-11-2011, 16:41
има ли голяма разлика и да ли си заслужава

ecotronic
27-11-2011, 16:46
Аз и на пропан бутан съм усещал положителния ефект от ТАП. А при метан си е направо задължително, ако не може да се реализира по друг начин необходимото предварение на запалването. Това е много важно не само за вървежа и за разхода. Ползването на ТАП щади изпускателните клапани при работа на газ.

kolev
27-11-2011, 16:48
определено има и даже е задължително за метан. иначе могат и клапаните ти да изгорят. виж някой газаджия да погледне имаш ли такова нещо.
за теб е примерно AEB 510N

venko8585
27-11-2011, 17:31
със сигорност нямам тап ,а той каде се закача

kolev
28-11-2011, 10:27
може по няколко начина в зависимост от ТАП-а. но най-добре /като този който ти споменах/ е на буксата на датчика на коляновия вал - между датчика и еку-то. ТАП взима сигнал и от ТПС-а и газовия клапан също. ТАП-овете вървят с кабелаж, така че няма нужда и от рязане на кабели. просто се съединяват буксите. пиши най-добре от кой град си за да ти препоръчат газаджия или ако си от софия - направо при robygas и после да се похвалиш от ефекта ;)

venko8585
28-11-2011, 12:43
от софия съм, а имали вариант да се пробва и тогава да се вземе

kolev
28-11-2011, 13:09
ами най-добре пиши едно ЛС на робигас
http://clubalfaromeo.com/forum/member.php?u=3955
той ще ти каже, но не виждам причина да не може да пробваш първо.

Liminat
06-12-2011, 14:18
Бутилките за метан не са ли доста тежки за сравнително леки коли, след последния ми еспейс си викам следващата ще е на метан, но за алфа като че ли направо оставаш без багажник, отделно големия товар от бутилката?
Иначе за пропан бутан с нЕкоя бутилчЕ около 17-20 литра, монтирано плътно край задния калник остава някакво място, че даже и за цял хладилник, със свалени задни седалки :)
...........
А то, че не може хем едното в другото, хем душата в рая, вече го знаем всички :)

michalev89
04-01-2012, 12:43
Колата ми е алфа ромео 156, 97г, 1.6, бензин, има и метан, който при закупуването на автомобила, при основния ремонт, бе разкачен и повече не съм го закачал и не смятам да го правя.
Искам да сложа на колата газов инжекцион. Но явно, че първо трябва да бъде премахнат метана. Става въпрос за град Варна.
Моля някой който разбира, да ми каже какво ми предстои и съвети, къде при кого.
Колата един път е удряна...в смисъл казвам го, понеже някаква платка за метана се строши, откъм предната дясна част на колата...ако това има значение... :)
Та - смяна на метан с газов инжекцион.
При цена на л. бензин 1.60..... няма как вече:surrender:

kolev
04-01-2012, 13:37
Колата ми е алфа ромео 156, 97г, 1.6, бензин, има и метан, който при закупуването на автомобила, при основния ремонт, бе разкачен и повече не съм го закачал и не смятам да го правя.
Искам да сложа на колата газов инжекцион. Но явно, че първо трябва да бъде премахнат метана. Става въпрос за град Варна.
Моля някой който разбира, да ми каже какво ми предстои и съвети, къде при кого.
Колата един път е удряна...в смисъл казвам го, понеже някаква платка за метана се строши, откъм предната дясна част на колата...ако това има значение... :)
Та - смяна на метан с газов инжекцион.
При цена на л. бензин 1.60..... няма как вече:surrender:
ми избираш си ГИ и в сервиза ще ти премахнат метана. дори инсталацията им се опростява по тоя начин. а ако питаш мен,оправи си метана и си гледай кефа.

robygas
04-01-2012, 15:23
...или свалят обикновената метанова уредба и качват метанов инжекцион. Според мен е разумен вариант който ще ти стъпи на цената на пропан-бутановия защото няма да се свалят бутилки и тръби.

Ако правилно съм разбрах, че си с обикновена метанова уредба, което ме съмнява ,въпреки, че от италианците всичко може да се очаква...

michalev89
04-01-2012, 16:11
Метана го изключваме като бъдещ вариант.

Въпроса ми бе, къде във Варна може да се извърши премахването на метана и поставянето на газта на колата и за колко пари става въпрос...

И как се избира един инжекцион?

kolev
04-01-2012, 16:28
Метана го изключваме като бъдещ вариант.

Въпроса ми бе, къде във Варна може да се извърши премахването на метана и поставянето на газта на колата и за колко пари става въпрос...

И как се избира един инжекцион?

е, ама и ти питаш едни въпроси. избира се първо по цена и второ по отзиви за марката и отзиви за сервиза. търси в гугъл. за мен демонтажа ти трябва да е без пари. като си избереш марка и сервиз ще ти кажат. ако не, свали си го сам. за 30 минути работа е.
пак ти казвам, като се има в предвид че газ слагаш да ти е евтино, аз бих ремонтирал метана. едно е да инвестираш 100-200лв, друго 1000 със сходен краен резултат.

michalev89
04-01-2012, 16:58
пак ти казвам, като се има в предвид че газ слагаш да ти е евтино, аз бих ремонтирал метана. едно е да инвестираш 100-200лв, друго 1000 със сходен краен резултат.

Добре де...аз може да съм невеж в това отношение, ама пък чак толкова...не съм. Нали проблема с метана е въздействието върху двигателя? Клапаните? Или ще кажеш, че и пропан-бутана оказва същото влияние върху двигателя?

ecotronic
04-01-2012, 17:14
ТАП + омаслител до голяма степен предпазват клапаните.
Но най-добре някой, който експлоатира метан да изрази мнение по въпроса.

За мен сметката е проста: Ако за 100 К пробег ми заминават клапаните, но икономията е 3000 лв, ами ще му сложа златни клапани на тоз двигател.

Всъщност така и не разбрах дали старата уредба е класическа или ГИ.


PS:

Аз лично не карам на метан поради 2 причини:

1 - По - скъпата уредба (най-вече заради бутилката) ще ми се изплати по-бавно защото годишният ми пробег е относително малък (10 K).
2 - Метан станциите все още не са толкова много, което създава неудобство при зареждането.

kolev
04-01-2012, 17:25
Добре де...аз може да съм невеж в това отношение, ама пък чак толкова...не съм. Нали проблема с метана е въздействието върху двигателя? Клапаните? Или ще кажеш, че и пропан-бутана оказва същото влияние върху двигателя?
нищо им няма на клапаните на тая кола, стига да е добре настроена системата и да се бутне и аванса че да се подобри и динамиката. да не говорим че на газ /независимо метан или пропан-бутан/ ефекта върху двигателя е полужителен - маслото ти е чисто и не се трупат нагари.каква ти е системата-обикновена агу или е инжекцион. на метана между другото най-скъпи са му бутилките, та защо трябва да хвърляш нещо което може да ползваш.

michalev89
04-01-2012, 21:16
При тези числа - сякаш, ако махна метана, ще бъде супер глупаво - 86072:gas:

ecotronic
05-01-2012, 11:20
При тези числа - сякаш, ако махна метана, ще бъде супер глупаво - 86072:gas:

Ето един добър калкулатор (http://www.fobos-bg.com/) (да не се счита като реклама).

Метановата уредба, за която говорим инжекцион ли е или класическа?

michalev89
05-01-2012, 13:03
Кажете ми какво виждате :)
Кабелите вляво които са струпани, са разкачените кабели на метана. Мисля, че съм счупил една платка, или опаковката на една платка Landi Renzo emulator...

kolev
05-01-2012, 13:19
я щракни изпарителя че така нищо не се вижда.

michalev89
05-01-2012, 13:44
нещо отвътре ми казва, че не е класическа уредба, ти кажи така ли е?

ecotronic
05-01-2012, 14:06
нещо отвътре ми казва, че не е класическа уредба, ти кажи така ли е?

Общо взето по снимките няма да направим сериозен "пробив" в науката. Важното е ти да направиш избора.

Щом вече си решил да слагаш газов инжекцион, оттам нататък имаш 2 варианта:

1 - Пропан-бутанов ГИ на цена около 1000 лв.

2 - Метанов ГИ. Вече имаш бутилка, пълначка, тръби, клапани. Ако допуснем, че сега е класическа уредбата, това означава, че ще трябва да добавиш изпарителя и това, което е след него. Адванс процесор също.
Ако е ГИ - още по-малки разходи.

Накратко:

Това да реализираш вариант 2, няма да ти излезе по-скъпо от вариант 1

Моят съвет:

Отиди при някой газаджия и се посъветвай за по-конкретните неща.

kolev
05-01-2012, 14:20
нещо отвътре ми казва, че не е класическа уредба, ти кажи така ли е?

това е обикновена газова уредба с ламбда контрол /който най вероятно не работи/ и аванс процесор.
на тая снимка
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=86109&d=1325763732
лявото е ламбда контрола, дясното е аванс процесора-това да го тестват и си го ползваш, ако ще караш на метан.
имаш 2 варианта
1 и най-евтин - изхвърля се ламбда контрола, нов изпарител, ключе и плочка, другото се ползва - около 100-200 ще ти стъпи.
2 и най-удачен - да се преправи до ГИ - нов изпарител, газов компютър, газови дюзи и кабелажи разни, другото е старото - да речем ориентировъчно 500лв
3-ти вариант си остава твоя -нов ГИ на пропан-бутан - 800-1000 и нагоре лв.

michalev89
05-01-2012, 14:36
Скоро, вероятно другата седмица ще отида в някой сервиз на метан във Варна и ще стане ясно какво ще предприема. Но как ще я караме с 2.60лв/1л бензин, незнам:screwy:

kolev
05-01-2012, 14:43
Скоро, вероятно другата седмица ще отида в някой сервиз на метан във Варна и ще стане ясно какво ще предприема. Но как ще я караме с 1.60лв/1л бензин, незнам:screwy:
ами да, най-добре да се види точно какво имаш и в какво състояние и какви пари ще излезе. за цените които съм писал не ми вярвай много че са наизуст :D
а бензина ако беше 1,60 ехее.... сигурно с левче отгоре искаш да кажеш.

michalev89
05-01-2012, 14:50
поправих се...но, ех...ако беше....