PDA

View Full Version : Драма с туйнспарк след дълго не-каране...



badmadafaka
06-12-2011, 11:18
...

Rider_alfa155
06-12-2011, 11:28
виж си налягането на бензиновата помпа, и моята кола беше така преди да я сменя друго според мен няма да има и съм почти 1000% сигурен че това ти е проблема... успех :fish:

WhitePower
06-12-2011, 11:41
Покарай я малко , за 1-2 дена трабва да се обучи какво да прави ;) и моята ако махна акумулатора така прави ;)

code
06-12-2011, 11:45
Покарай я малко , за 1-2 дена трабва да се обучи какво да прави ;) и моята ако махна акумулатора така прави ;)
Щях да пиша същото, трябва му време на простия мозък да осмисли къде бърка :hehehm:

Abar7h
06-12-2011, 19:21
Подкрепям White Power, покарай я 100-тина километра. Според мен ще се оправи! :)

NightRider
06-12-2011, 19:57
Аз само бих добавил 90сек. на МАR - 90сек. OFF - 90сек. на празен ход с изключени консуматори. При мен се получава

oem
06-12-2011, 20:02
Абе ти си голям професор бре. Нито знаеш за каква кола става въпрос, нито какъв евентуално е проблема... изобщо си нямаш на идея кое какво работи по колите... не те ли е срам да спамиш по цял ден във форума и да се подиграваш с хората които евентуално от не знание ще ти повярват... искрено се надявам никога да не получиш помощ в този форум специално ТИ! Пожелавам ти както ти помагаш на хората тук така и на теб да ти помагат. По същия начин!

Засрами се!

code
07-12-2011, 09:06
Абе ти си голям професор бре. Нито знаеш за каква кола става въпрос, нито какъв евентуално е проблема... изобщо си нямаш на идея кое какво работи по колите... не те ли е срам да спамиш по цял ден във форума и да се подиграваш с хората които евентуално от не знание ще ти повярват... искрено се надявам никога да не получиш помощ в този форум специално ТИ! Пожелавам ти както ти помагаш на хората тук така и на теб да ти помагат. По същия начин!

Засрами се!

oem, те хората знаят какво да четат, не се хаби. Който не е наясно, че тук може да получи 20 съвета как да си счупи колата, по-добре да не задава въпроси. Демек трябва да може да си отсява зърното от плявата :calc:

kolev
07-12-2011, 10:41
Абе ти си голям професор бре. Нито знаеш за каква кола става въпрос, нито какъв евентуално е проблема... изобщо си нямаш на идея кое какво работи по колите... не те ли е срам да спамиш по цял ден във форума и да се подиграваш с хората които евентуално от не знание ще ти повярват... искрено се надявам никога да не получиш помощ в този форум специално ТИ! Пожелавам ти както ти помагаш на хората тук така и на теб да ти помагат. По същия начин!

Засрами се!

не се хаби. какво се оплакваш, нека си пише пък така ще има повече работа за теб. никой не плаща вредни че даваме съвети във форума ;)

Mury
08-12-2011, 17:09
Абе на мен това ми е ясно, че тя е забравила какво точно се очаква от нея за толкова време... Драмата е, че оборотите падата прекалено много (толкова, че да мъждука осветлението), което някакси колкото и да си е забравила заглавието, пак ми се струва, че не трябва да го прави... Или..? :hump:

Запали колата да работи на място,и я остави да поработи 10-15 мин./даже я изчакай да пусне перки/,толкова трябва да му стигне на МПХ-то да се адаптира,после я покарай да се адаптира и в режимите в движение...........и пиши пак :coolio::coolio::coolio::coolio:

kendo
09-12-2011, 08:37
[QUOTE=badmadafaka;984790]

На място работи напълно нормално, но като вече на загрял мотор се форсира двигателя, при пускането на педала оборотите падат за момент под 500 (ако се съди по оборотомера), след което почти се нормализират, но пак са под нормалното според мен (може би са към 700 нещо такова)...
Когато паднат веднага след форсирането, за момент започва да мъждука светлината на таблото и даже ми се стори, че стрелката на километража потрепва - предполагам, че заради слабото напрежение - явно оборотите падат под минимума за алтернатора (който мисля, че трябва да е около 600 об/мин)...

И моята е със същите грижи,даже и оборотите й играят в същите граници-между 500 и 700,даже ламбата на батерията премигва за момент като паднат.Завчера смених акумулатора и се почна.Явно когато остане без ток си забравя настройките и й трябва време за да ги възстанови.Не знам каква й е болежката,ама след около стотина километра се оправя.

WhitePower
10-12-2011, 17:28
покарай я малко ако не се оправичистене на МПХ и ще сеоправи
носъм почти убеден че и трябва време
моята и трябва 1 седмица ;) явное глупава малко :)

dellltata
11-12-2011, 08:48
я да си кажа и аз -понякога е нужно да се покара ден два да се адаптира напълно .но само ако си сигурен че си почистил клапата добре и правилно ..често пъти има неусещащи се с раката задържания в оста на клапата и правилната и работа е затруднена.послушай орлин и мурджев..и и раздай малко газ по улиците:whistle:

Mury
11-12-2011, 11:14
я да си кажа и аз -понякога е нужно да се покара ден два да се адаптира напълно .но само ако си сигурен че си почистил клапата добре и правилно ..често пъти има неусещащи се с раката задържания в оста на клапата и правилната и работа е затруднена.послушай орлин и мурджев..и и раздай малко газ по улиците:whistle:

Маме тук става въпрос за Евро 1,а там дрпсела дали е чист е се тая,важното е моторчето да е чисто.........:cheers::cheers::cheers::cheers:

digitalundgrd
11-12-2011, 12:14
Да използвам темата на БМФ...Септември след като ме удариха и колата отвися в сервиз при бояджията около месец...Откачали са ми акумулатора през това време итн...

След като взех колата забелязах, че в движение като пусна колата по инерция и освободя от скорост, оборотите ми играят леко от 850 до 1100 някъде...Преди това оборотите си бяха бетон. Помислих, че ще се адаптира, но вече над 1000км си е все същото...Дросела ли е за чистене (не е чистен от как е сглобен мотора - 28 000км), адаптация с компютър ли трябва... На място оборотите са бетон(заковават на 850), нямам проблеми със студения старт итн...Само в движение и на свободна скорост ми играят...

Drag0
11-12-2011, 15:27
Manual process
Disconnect the negative lead from the battery for a minimum of 45 minutes. Some people recommend overnight but that is not really necessary.
Reconnect the battery negative lead
Put key in ignition, turn to MAR and leave for 90 secs
Turn off the ignition, but not remove the key and leave for 90 secs
Start the engine but do not touch the throttle and let the car idle for 15 mins otherwise the car will not rev freely afterwards (as V6 owners know at their peril)
Turn the car off and leave for 10 mins
Start the car and take her for a blast
След всяко откачане на акумулатора минавам през тези стъпки , иначе е много зле после вървежа и оборотите.
Това за 15те минути на празен ход е много важно , веднъж я оставих само към 10 и после ... трябваше наново.

tqnbtb
11-12-2011, 17:09
ще може ли някой да преведе ,че стана интересно тука

ne0
11-12-2011, 17:31
ще може ли някой да преведе ,че стана интересно тука

помогни си сам за да ти се помогне!!!!

mochko1
11-12-2011, 18:22
Еее Нено не така де...
1. Махаш минус кабела от акумулатора за 45 минути.
2. Закачаш го обратно след 45-те минути.
3.Завърташ ключа на позиция МАR (което незнам точно къде е ,но предполагам е на контакт ,да светнат лампите по таблото) и го оставяш така за 90 секунди.
4.Връщаш ключа обратно ,но без да го вадиш ,отново за 90 секунди.
5. Палиш двигателя без да пипаш газта и го оставяш да работи 15 минути на свободен ход.
6. Гасиш двигателя ,чакаш 10 минути ,палиш и отиваш на разходка.

А до колко това върши някаква работа нека другите да кажат ?

digitalundgrd
11-12-2011, 18:33
МАР = на контакт

tqnbtb
11-12-2011, 19:10
ясно много полезно инфо :)

Drag0
11-12-2011, 19:37
Да, наистина някой може ли да каже какво е MAR, щото не на всяка ключалка го пише...?
Между другото някои еку-та (например М 1.5.5) имат опция за ресетване на всички адаптивни параметри във FES, което си мисля, че обезмисля тия откачания на клеми и т.н... Само дето след ресета трябва колата да се покара 10км... ;)


Using the Examiner to reset your ECU
Get your mechanic to use the Examiner to reset your ECU (unless of course you have one at home lar)
Start the engine but do not touch the throttle and let the car idle for 15 mins otherwise the car will not rev freely afterwards
Turn the car off and leave for 10 mins
Start the car and take her for a blast
Като гледам 15те минути на празен ход са нужни, независимо дали ресетваш с откачене ,examiner, FES...

Drag0
11-12-2011, 20:21
Не знам откъде е сорса, който цитираш... ;) ФЕС специално за М 1.5.5 си има описание какво трябва да се направи и няма нищо общо с това, което цитираш (пак има гасене, броене и т.н. но не така както го описваш).
Тази процедура според мен трябва да е различна за всяко ЕКУ, защото на М 2.10.3 примерно, такава опция (за ресет на адаптивните параметри) изобщо не съществува във ФЕС... :coolio:

Сорса е alfaowner. Но същото го пише в alfa156.net, italiaauto.net и т.н. Пишат хората че и дизелови и бензинови се повлиявали от тази процедура. Вече дали за всички ECU става - вероятно не . Който иска може да пробва и ще му струва изгореното гориво за 15 минути на място. :cheers:

Furious 155
11-12-2011, 21:52
Тъпото е, че няма как да си сигурен, че си ресетнал нещо след като приложиш процедурата, но със сигурност няма да навреди да се пробва... :cheers:
Нищо не ресетваш, а даваш възможност на еку-то да се адаптира към желязото.

ne0
12-12-2011, 10:34
Еее Нено не така де...


Елементарно е.... - http://translate.google.bg/#en|bg|

:):):)

nicola 59
12-12-2011, 11:31
Нищо не ресетваш, а даваш възможност на еку-то да се адаптира към желязото.

Здраейте колеги само един въпрос ,а именно тази процедура я знам и съм я правил на 156 ма трее ли да се прави и на 155 8 клапана или не ,защото екуто на 8 клапановия мотор доколкото знам е с параметрите на руско радио от времето на студената война и ще съм много изнененадан ако има нужда от подобни маниполации.

Furious 155
12-12-2011, 16:11
Здраейте колеги само един въпрос ,а именно тази процедура я знам и съм я правил на 156 ма трее ли да се прави и на 155 8 клапана или не ,защото екуто на 8 клапановия мотор доколкото знам е с параметрите на руско радио от времето на студената война и ще съм много изнененадан ако има нужда от подобни маниполации.
На 8 клапановия няма такива процедури, защото празни ход е реализиран с байпас на дроселовата клапа, а не с електро-мехнизиране на самата клапа!

Mury
12-12-2011, 16:33
На 8 клапановия няма такива процедури, защото празни ход е реализиран с байпас на дроселовата клапа, а не с електро-мехнизиране на самата клапа!

То и 16в Евро 1/за какъвто става въпрос тук/ е с байпас на клапата,а не с механизирана клапа,ама пак се прави процедура..........:jumping::jumping::jumping::jum ping:

nicola 59
14-12-2011, 13:37
То и 16в Евро 1/за какъвто става въпрос тук/ е с байпас на клапата,а не с механизирана клапа,ама пак се прави процедура..........:jumping::jumping::jumping::jum ping:
Точно то модела за които пита колегата си има жило за гаста и стъпков мотор като 8 те клапана

JoRiX
14-12-2011, 21:19
[QUOTE=badmadafaka;984790]

На място работи напълно нормално, но като вече на загрял мотор се форсира двигателя, при пускането на педала оборотите падат за момент под 500 (ако се съди по оборотомера), след което почти се нормализират, но пак са под нормалното според мен (може би са към 700 нещо такова)...
Когато паднат веднага след форсирането, за момент започва да мъждука светлината на таблото и даже ми се стори, че стрелката на километража потрепва - предполагам, че заради слабото напрежение - явно оборотите падат под минимума за алтернатора (който мисля, че трябва да е около 600 об/мин)...

И моята е със същите грижи,даже и оборотите й играят в същите граници-между 500 и 700,даже ламбата на батерията премигва за момент като паднат.Завчера смених акумулатора и се почна.Явно когато остане без ток си забравя настройките и й трябва време за да ги възстанови.Не знам каква й е болежката,ама след около стотина километра се оправя.


При мен е същото и забелязах,че като паднат оборотите,колата претриса все едно не и достига гориво и ми мъждука лампата за маслото.Чистих дросела но никакъв ефект нямаше,грешки не показва на диагностиката не знам вече това е много притеснително.:comphits:

NightRider
16-12-2011, 22:32
[QUOTE=kendo;986758]


При мен е същото и забелязах,че като паднат оборотите,колата претриса все едно не и достига гориво и ми мъждука лампата за маслото.Чистих дросела но никакъв ефект нямаше,грешки не показва на диагностиката не знам вече това е много притеснително.:comphits:
На байпаса, точно зад дроселовата клапа (за 16V) има едно клапанче. Ако то се е омаслило (то си е омаслено от парите, но ако е гренясало и протъркано) и не се отваря бързо може да се получи това

JoRiX
17-12-2011, 14:44
[QUOTE=JoRiX;989633]
На байпаса, точно зад дроселовата клапа (за 16V) има едно клапанче. Ако то се е омаслило (то си е омаслено от парите, но ако е гренясало и протъркано) и не се отваря бързо може да се получи това

Трябва ли пак да се сваля дросела,за да се смени това клапанче ? Ако можеш и снимка да качиш,точно къде се намира :beer:

oem
19-03-2012, 15:22
Батка, това трудно се установява на място в сервиза... не знам дали няма да получиш по-скоро объркващи съвети тук. Ходи на сервиз по-добре да я видя и чуят.

oem
19-03-2012, 16:16
По-бързо ще стигнеш до отговора ако разглобиш. Махни пистовия ремък. Завърти на ръка ролката на алтернатора и ще усетиш ако проблема е там. При сложен ремък погледни обтяжната ролка долу дали подскача като бясна (да не би това което чуваш да са камшични пляскания от ремъка) и т.н.

oem
19-03-2012, 16:52
Абе ремъка скоро го свалях (щото ролките си ги смених сам, то не е голЕма философия - обтяжната естествено е сменена с целия механизъм, който я обтяга) обаче не се сетих да пробвам алтернатора... :(
Иначе ремъка изглежда в перфектно състояние и надписите му седят - мисля си, че ако подскача или се криви нещо, все ще има някакво отражение във вида му... :gruebel:
По принцип от какво може да подскача/да прави камшични удари както казваш..?

От затягаща ролка или скъсан демпфер на шайбата на кол. вал, от затягаща помпа или от грешна дължина на ремъка, от проблем в работата на някой цилиндър. Мотора подскача ли на пред/назад?

oem
19-03-2012, 17:09
Не, няма какво да оакаш. Шайбата има дупка за чоп който да влезе в нея, а чопа е на другата шайба на вала. Контра се държи на централния болт. :) По принцип на ТС не съм виждал скъсана гума на тая шайба. Бензиновите мотори нямат такива усилия, че да късат гуми по принцип. Вероятно това е най-малката възможност да е проблема в тази шайба. Но все пак причина. И защо искаш да я сваляш? За проверката не е нужно сваляне. Просто махни ремъка и с ръка я напълни във всякакви посоки и ще усетиш ако има нещо. :)

tqnbtb
19-03-2012, 18:32
а ремъка и ролките на баланс валовете проверени ли са ? Щото при мен имаше нещо подобно от едната ролка на валовете .. Махнах ремъка и всичко със почукването и пристъргването се оправи .. Смисъл сигурен ли си че се чува точно от пистовия ремък ? след тва пък почна пак подобен звук ама тогава ясно си пролича че хидр помпа си отива като я смених с 2-ра употреба звука отново изчезна иначе приличаше на 1-вия ..

oem
20-03-2012, 00:05
Оригиналната шайба я гледах няколко минути от различни ъгли как се върти и реших, че е крива... Махнах я, сложих другата и като гледам по въртенето тя ми изглежда по-права от оригиналната... Обаче стърженето стана още по-силно след смяната на шайбите...
Алтернатора е перфектен, климатика като че ли има една милимунда луфт, ама като го развъртя не се чува нищо, перфектен е... Същото се отнася и за хидравликата, само дето там луфта е почти (или напълно) въображаем... И пак като се върти не се чува абсолютно нищо... :(
Баланс валовете много одавна са "проверени" перманентно... ;)

Като свалих ролката видях, че пластмасата около долната ролка на коляновия вал е спукана - дали пък не стърже от нея (ама ако е от нея ще се изкопа колкото може и ще спре да чегърта, а то е като нещо метално)...

ПС: това с контрата на средния болт нещо не успях да го постигна, защото може би се изискваше изтънен камък (подобен на тоя с който се отвъртат гайките на главините), та си държах за контра самата шайба с ръка, а после след като закачих ремъка на шайбата и го обтегнах, дозатегнах с торкса... Дали има вариант аз да съм прецакал шайбата така..?

Споко, нищо не си прецакал. Най-добре снимай да видим и чуем какво е това стържене.

VET
20-03-2012, 12:40
Здрасти Иво, нали знаеш моите перипети с ГТВ-то, тайната е в ролките. А ремък свири ли или само стърже? Залагам на скапана ролка. Утре ще идва един колега, на който са му обслужили двигателя в един от клубните сервизи и сега след 1000 км стърже като трион. Сложихме стара, но оригинална ролка и мотора заспа. Интересното е че неговата ролка е RWP, имах такава абсолютно същата чисто нова, която ми беше дадена от един нещастник от Фиат форума, за компенсация че му сложих моя ролка, та като сменихме неговата с чисто новата, звукът беше същия но по-слаб. Та всичко е менте в тая държава и няма значение че е сменено преди 2 дена. Имаш ми телефона звънни ако искаш.

Лек и успешен ден

digitalundgrd
20-03-2012, 13:24
Само като идея - Като сменяш някоя от тия шайби(компресор на климатика, на коляновия вал итн), които са с каналите имай предвид, че стария ремък се е "изял" по един определен начин спрямо старата шайба. Тоест този "ефект", който се наблюдава сега при теб с усиленото скърцане и чегъртане, да не би да е от това, че стария ремък се "напасва" (изяжда) по новата шайба ;)

Mury
22-03-2012, 14:54
Само като идея - Като сменяш някоя от тия шайби(компресор на климатика, на коляновия вал итн), които са с каналите имай предвид, че стария ремък се е "изял" по един определен начин спрямо старата шайба. Тоест този "ефект", който се наблюдава сега при теб с усиленото скърцане и чегъртане, да не би да е от това, че стария ремък се "напасва" (изяжда) по новата шайба ;)

A шайбата преди това от какво се е износила,тва дето го твърдиш може да стане за 200-300 х.км.,да се износи шайбата от десетките ремъци,които са слагани на колата:mrgreen::mrgreen::mrgreen: