PDA

View Full Version : Няколко въпроса за глупавия ми ГИ!



code
06-12-2011, 19:38
Колата е с 6-7годишен Ланди Омегаз Кейхин ГИ, минималните настройки на обръщане са 40°С на изпарителя, на практика обаче обръща на 60°С по табло :question: Отделно на загрял мотор, ако ще и на 90°С минава някъде около минута след палене преди да обърне.
Изобщо колата си гори 2-3литра бензин на 100км, което си е доста дразнещо :hehehm:
Няма ли някакви варианти за промяна на тия "ларж" настройки:question:

ecotronic
07-12-2011, 09:25
Това винаги ли е било така? След палене при загрял двигател ако оборотите се вдигнат над 3000, пак ли не обръща?

code
07-12-2011, 09:42
Това винаги ли е било така? След палене при загрял двигател ако оборотите се вдигнат над 3000, пак ли не обръща?
Докато не си му мине там определеното време никакво обръщане, що е така не знам :bored:

robygas
07-12-2011, 09:54
В софтуера на Ренцо за съжаление няма възможност за промяна на времето на четене на бензиновия комп.
При 50гр. е 30сек.
60 е 25
70 е 20
и оттам нататък е 15 сек.

Температурата е различна защото темп. датчик за газта е на изпарителя/или точно преди него за някой версии/, а датчика на таблото е на термостата или мотора. Реално газовия комп го интересува каква е температурата на изпарителя, а не на двигателя.
Така например ако антифриза е намалял и не достига за достатъчно загряване при натоварване примерно е възможно изпарителя да почне да истива и тогава софтуера реагира и обръща на бензин, а колата може да си е загрята.

Оборотите на обръщане могат да се корегират от 800 до 3000.
Реално ако се направят на 800 колата ще си обръща сама, без нужда от форсиране, при достигане на зададената температура и след изминаване на съответното време.

ecotronic
07-12-2011, 10:28
Щом не могат да се променят параметрите, описани от Роби, някакъв вариант е да "излъжеш" управлението затова, че температурата на изпарителя е по-висока от реалната. Не зная какъв елемент е температурният датчик, но примерно ако е термо-резистор, чието съпротивление се понижава с увеличаване на температурата, ако се добави паралелно на датчика съпротивление с подходяща стойност, това ще симулира по-висока измерена температура.

code
07-12-2011, 10:32
Оборотите на обръщане могат да се корегират от 800 до 3000.
Реално ако се направят на 800 колата ще си обръща сама, без нужда от форсиране, при достигане на зададената температура и след изминаване на съответното време.
E и това е нещо, значи ще стане работата с някои и други хватки.:) Нещо друго, което ми направи впечатление - сутрин с включено парно на AUTO до 60°С колата не само, че духа само студено, но и загрява 2 пъти по-бавно:bored: Днес тръгнах на OFF и обърна на газ за 5мин иначе и трябват 8-9.
Друго искам да те попитам, robygas, след като колата може аварийно да пали на газ със задържане на копчето, не може ли да се направи някак да си пали така, когато е загряла без да има нужда да държиш копчето?

kolev
07-12-2011, 10:52
можеби трябва да си отговорите на въпроса защо е сложено това ограничение ;)

code
07-12-2011, 11:12
можеби трябва да си отговорите на въпроса защо е сложено това ограничение ;)
Разбирам те, колега какво искаш да кажеш, не е много по темата ми, но ще ти отговоря за да предотвратя следващите такива постове. Пределно ми е ясно кое е правилно, как трябва да е и т.н. Въпроса е, че съм на крачка да си изхвърля бойлера от багажника, при тия цени на газта и бензина в момента колата на газ ми спестява 2лв на 100км, което е смешно. Та или трябва да я измисля как да върви предимно на газ или да вадя бойлера. Втория вариант ми се струва все по-примамлив :flirt:

Щом не могат да се променят параметрите, описани от Роби, някакъв вариант е да "излъжеш" управлението затова, че температурата на изпарителя е по-висока от реалната. Не зная какъв елемент е температурният датчик, но примерно ако е термо-резистор, чието съпротивление се понижава с увеличаване на температурата, ако се добави паралелно на датчика съпротивление с подходяща стойност, това ще симулира по-висока измерена температура.
Това ми се струва, че може да стане, но дали няма да обърка сместа!? Как ме гони носталгията по АГУ-тата с кранчета . .

qpwo
07-12-2011, 11:49
Колега мисля, че паленетата директно на газ са ограничен брой пъти. Когато ми слагаха моето газово - казха ,че мога да паля със задържане на копчето директно на газ , но само около 40-тина пъти....???:bored:

ecotronic
07-12-2011, 13:10
Това ми се струва, че може да стане, но дали няма да обърка сместа!? Как ме гони носталгията по АГУ-тата с кранчета . .

Не знам по какъв начин се влияе (и изобщо дали се влияе) дозирането на газта от информацията, придобита от температурния датчик на изпарителя.

Като изключим по-мудния преход бензин-газ, какъв разход ти дава на газ?

kolev
07-12-2011, 13:26
Не знам по какъв начин се влияе (и изобщо дали се влияе) дозирането на газта от информацията, придобита от температурния датчик на изпарителя.

Като изключим по-мудния преход бензин-газ, какъв разход ти дава на газ?

тъй като газта в изпарителя преминава в газообразна форма, очевидно е че в единица обем може да има различно количество газ в зависимост от температурата и налягането.
другото роби го е обяснил повече от добре ;)

ecotronic
07-12-2011, 13:31
тъй като газта в изпарителя преминава в газообразна форма, очевидно е че в единица обем може да има различно количество газ в зависимост от температурата и налягането.
другото роби го е обяснил повече от добре ;)

Това го разбирам. Питането ми беше дали ECU - то се "съобразява" с това. Т. e. дали температурата на изпарителя води до промяна в коефициента на запълване на инжекторния цикъл, или има значение само са прехода бензин-газ.

kolev
07-12-2011, 13:33
разбира се, в противния случай биха сложили термо ключ за по-евтино.

code
07-12-2011, 14:00
Не знам по какъв начин се влияе (и изобщо дали се влияе) дозирането на газта от информацията, придобита от температурния датчик на изпарителя.

Като изключим по-мудния преход бензин-газ, какъв разход ти дава на газ?

Сега в момента както я карам предимно на късо 15 газ + 3л бензин т.е някъде 27лв/100 градско.
Ако я карам на бензин ще гори към 30лв :tongue: Май, май ще хвърлям скоро бойлера . .
Газта малко я намалиха иначе бях готов.

ecotronic
07-12-2011, 14:17
Сега в момента както я карам предимно на късо 15 газ + 3л бензин т.е някъде 27лв/100 градско.
Ако я карам на бензин ще гори към 30лв :tongue: Май, май ще хвърлям скоро бойлера . .
Газта малко я намалиха иначе бях готов.

Според това, което казва Колев (и вероятно е прав), означава, че ако симулираш по-висока температура от реалната, ще ти се вдигне разходът на газ. Но пък си мисля дали ако симулираш по-висока температура за момент, колкото да я изръчкаш да мине на газ и след това махнеш симулацията - дали ще обърне обратно на бензин?
На твое място бих пробвал.

kolev
07-12-2011, 14:31
Сега в момента както я карам предимно на късо 15 газ + 3л бензин т.е някъде 27лв/100 градско.
Ако я карам на бензин ще гори към 30лв :tongue: Май, май ще хвърлям скоро бойлера . .
Газта малко я намалиха иначе бях готов.

на къси разстояния е нормално и си я карай по-добре на бензин. авантата на газта е на дълго и/или лятото. ако чуеш цифрите за обикновено АГУ зимата на кола която директно се пали на газ, ще ти се завие свят ;)

ecotronic
07-12-2011, 14:43
И аз карам на къси разстояния но за около 2000 км са ми отишли под 20 л. бензин. Така че 3л бензин/100 мисля, че е множко.

code
07-12-2011, 15:45
Такаааа, позачетох се малко из нета за достоверна информация за разхода на час и сътворих следната сметка за двата варианта за достигане на 60°С:
5мин на място до 60°С - 0,1л бензин - 0,23лв. + 3,5км на газ - 0,77ст, общо 1лв.
8мин в движение до 60°С - 0,6л бензин - изминати 3,5км - 1,40лв
В първия вариант колата се пали 5 мин. стои на място и тръгва, във втория се пали и тръгва, минутите за загряване са по мои наблюдения на моята кола.
Общо взето това е моя вариант за спестяване на 0,5л бензин всяка сутрин. И като си направя оборотите на обръщане както каза Роби, горе-долу ще си седна на . . . :sleepy:

ecotronic
07-12-2011, 16:04
Такаааа, позачетох се малко из нета за достоверна информация за разхода на час и сътворих следната сметка за двата варианта за достигане на 60°С:
5мин на място до 60°С - 0,1л бензин - 0,23лв. + 3,5км на газ - 0,77ст, общо 1лв.
8мин в движение до 60°С - 0,6л бензин - изминати 3,5км - 1,40лв
В първия вариант колата се пали 5 мин. стои на място и тръгва, във втория се пали и тръгва, минутите за загряване са по мои наблюдения на моята кола.
Общо взето това е моя вариант за спестяване на 0,5л бензин всяка сутрин. И като си направя оборотите на обръщане както каза Роби, горе-долу ще си седна на . . . :sleepy:

Ще си позволя да продължа сметките ти:

0,5 л. спестен бензин на ден X 360 дена = 180 л. за година.

180 л. Х 2,34 лв = 421,2 лв.

Извод:

За 3 години, ще спестиш колкото за нов читав ГИ.

code
07-12-2011, 16:09
Ще си позволя да продължа сметките ти:

0,5 л. спестен бензин на ден X 360 дена = 180 л. за година.

180 л. Х 2,34 лв = 421,2 лв.

Извод:

За 3 години, ще спестиш колкото за нов читав ГИ.
Аааааа не си чел внимателно, след стоенето на място имам да мина 3,5км на газ докато настигна прахосника дето е тръгнал ведната :clap: Икономията е 120-140лв на година :) За 100 години спестяваш за 159-ка хаха )))

kolev
07-12-2011, 16:14
Такаааа, позачетох се малко из нета за достоверна информация за разхода на час и сътворих следната сметка за двата варианта за достигане на 60°С:
5мин на място до 60°С - 0,1л бензин - 0,23лв. + 3,5км на газ - 0,77ст, общо 1лв.
8мин в движение до 60°С - 0,6л бензин - изминати 3,5км - 1,40лв
В първия вариант колата се пали 5 мин. стои на място и тръгва, във втория се пали и тръгва, минутите за загряване са по мои наблюдения на моята кола.
Общо взето това е моя вариант за спестяване на 0,5л бензин всяка сутрин. И като си направя оборотите на обръщане както каза Роби, горе-долу ще си седна на . . . :sleepy:

само че не ти е вярна сметката. колко взе за разход на час. литър и половина ли. повече е. освен това студения двигател работи с обогатена смес и към тоя разход трябва да се прибави разхода от други консуматори - вентилатор парно, подгрев прозорци и други щото и те харчат бенз ;)

code
07-12-2011, 16:21
само че не ти е вярна сметката. колко взе за разход на час. литър и половина ли. повече е. освен това студения двигател работи с обогатена смес и към тоя разход трябва да се прибави разхода от други консуматори - вентилатор парно, подгрев прозорци и други щото и те харчат бенз ;)
Може и така да е, аз съм взел разход при топъл мотор, но все пак, обогатената смес важи и за тоя който тръгва веднага така че ще излезе, че разликата може дори и да е по-голяма :grandpa:

kolev
07-12-2011, 16:32
не е така. на празен ход освен това въртиш за спорта и гъстото двигателно и трансмисионно масло. за такова малко разстояние е по-добре на бензин да го минаваш. казвам ти, а ако искаш ми вярвай. ако палиш директно на газ през зимата и на тоя маршрут разхода ти ще е нещо от рода на 20-25 литра ;)

code
07-12-2011, 16:42
не е така. на празен ход освен това въртиш за спорта и гъстото двигателно и трансмисионно масло. за такова малко разстояние е по-добре на бензин да го минаваш. казвам ти, а ако искаш ми вярвай. ако палиш директно на газ през зимата и на тоя маршрут разхода ти ще е нещо от рода на 20-25 литра ;)

Добре бе колеги защо не четете. Става въпрос за достигане на 60°С на бензин няма никакво палене на газ. Относно гъстото масло - също важи и за двата случая. Примера дето го дадох си е много верен. Приблизително разбира се, но си е така.
5мин на място до 60°С - 0,1л бензин - 0,23лв. + 3,5км на газ - 0,77ст, общо 1лв.
8мин в движение до 60°С - 0,6л бензин - изминати 3,5км - 1,40лв.
Демек никакво тръгване веднага! :grandpa:
Да допълня само още нещо, което ми убягна, а е много съществено:
В края на първия случай ще си пристигнал с температура на мотора към 80-90°С, а във втория със 60°С ;) Малко сложно стана, ама на който му се разсъждава ще чете.

ecotronic
07-12-2011, 16:59
И без да го смятам, съм сигурен, че ако си направиш уредбата да ти обръща на газ при температура 40 - 50 гр. и ако тази температура е достигната, да не мъдрува по 1 час какво да прави, ........пей сърце:static:

kolev
07-12-2011, 17:00
разхода ти на час при студен двигател е едно 3 пъти повече от загрял и то без да броим ел. консуматорите. питай гурутата ако искаш. и няма нужда да я чакаш да загрява, 30 секунди след запалване е готова за път, няма да и ставаш роб на тая кола я ;)

code
07-12-2011, 17:29
Като съм луд съм луд до край :-) Проведох експеримента на бензин. Разликата е 1,7л/100км, което означава за тези 3км - едно нищо. Като се има предвид, че в първия случай колата стоя на място абсолютно умряла от студ 5мин и после ме хвана червен светофар, а във втория направо тръгнах от 90°С мисля, че резултата е ясен - колата на място както вече писах гори едно нищо. :-)

kolev
07-12-2011, 17:39
L/h

code
07-12-2011, 18:42
Ами kolev смятай бе колега, ако не, си намери информация в нета има предостатъчно, аз с тоя опит просто си я проверих за себе си ;) Темата може да се заключва решението вече е ясно. Същото може да се прави и на загрял мотор за примерно половин минута след като така или иначе не може да обърне веднага, по мои сметки разхода на бензин би трябвало да е около 5 пъти по-нисък, което хич не е малко. Е, ще гори малко повече газ разбира се . .

qpwo
07-12-2011, 22:37
Kолега, ти с тези 10-12л на 100 си песен:tongue: Като се има предвид, че моята толкова гори извънграда, а твоята от вас до ВХТИ предполагам:-o

code
08-12-2011, 08:52
Kолега, ти с тези 10-12л на 100 си песен:tongue: Като се има предвид, че моята толкова гори извънграда, а твоята от вас до ВХТИ предполагам:-o
qpwo, маршрута е от автоцентъра до светофара на КАТ, оттам до колелото за София и обратно в изходна точка. Не съм се пъхал в комплекса затова е такъв :coolio: