PDA

View Full Version : Дилема



Malone
15-12-2011, 00:31
Здравейте алфисти.
С някои от вас се познаваме от Fiat форума.
Сега обаче ми се налага да се консултирам с вас.
В какво се състои дилемата.
Днес се чух с мой приятел от Италия. Бил е при негов клиент, който по време на разговора му е споделил, че иска да продаде автомобила си.
Автомобила е Alfa Romeo 156 2.4 "турбодизел".
"Комби", което най-вероятно ще означава SW.
Това в кавичките са цитати от телефонния разговор.
Нямам представа нито коя година е, нито в какво състояние е. Прегледа "на око" не го смятам за добра информация.
Колата е на ход и се ползва, но на собственика, италианец, му идва в повече, има и друг автомобил. Не иска да и плаща застраховка и данък, след като може да си върши работата и с другата си кола.
Външният и вид [екстериор и интериор] бил добър.

Цената е 500 евро.
Още 80 евро ще ми струва "отписването".
Ще отида лично там, но нямам намерение да се връщам с нея. Ще хапна, ще пийна и ще се върна пак със самолета. Ще ми я докарат с платформа.
Парите за нафта от Рим ще са ми пак толкова, но пък е непозната кола, а и не знам дали и доколко е обслужена.
Общо взето ще се подготвя за едни 1 000 евро. На толкова да ми стъпи тук в България.

Идеята ми е, да ме посъветвате струва ли си авантюрата.

Колата ще е така, както я е карал италианеца. Което си е на нея ще си е там, километража няма да е бутан, дори двигателя няма да го измие жабаря.
А приятеля ми е наистина верен приятел от много години, а не джамбазин. Занимава се със съвсем други неща, от 15 години е там.

Благодаря ви предварително за съветите.

thecleaner
15-12-2011, 00:38
Здравейте алфисти.
С някои от вас се познаваме от Fiat форума.
Сега обаче ми се налага да се консултирам с вас.
В какво се състои дилемата.
Днес се чух с мой приятел от Италия. Бил е при негов клиент, който по време на разговора му е споделил, че иска да продаде автомобила си.
Автомобила е Alfa Romeo 156 2.4 "турбодизел".
"Комби", което най-вероятно ще означава SW.
Това в кавичките са цитати от телефонния разговор.
Нямам представа нито коя година е, нито в какво състояние е. Прегледа "на око" не го смятам за добра информация.
Колата е на ход и се ползва, но на собственика, италианец, му идва в повече, има и друг автомобил. Не иска да и плаща застраховка и данък, след като може да си върши работата и с другата си кола.
Външният и вид [екстериор и интериор] бил добър.

Цената е 500 евро.
Още 80 евро ще ми струва "отписването".
Ще отида лично там, но нямам намерение да се връщам с нея. Ще хапна, ще пийна и ще се върна пак със самолета. Ще ми я докарат с платформа.
Парите за нафта от Рим ще са ми пак толкова, но пък е непозната кола, а и не знам дали и доколко е обслужена.
Общо взето ще се подготвя за едни 1 000 евро. На толкова да ми стъпи тук в България.

Идеята ми е, да ме посъветвате струва ли си авантюрата.

Колата ще е така, както я е карал италианеца. Което си е на нея ще си е там, километража няма да е бутан, дори двигателя няма да го измие жабаря.
А приятеля ми е наистина верен приятел от много години, а не джамбазин. Занимава се със съвсем други неща, от 15 години е там.

Благодаря ви предварително за съветите.

Заслужава си, годината ще е 2000та и нагоре.

kiko73
15-12-2011, 00:46
Ми щом на жабата му е дошла в повече със сигурност от доста време не я е обслужвал. Ако не щрака като трактор и не прави сиви или бели облаци отзад са и добре парите. Тука сигурно знаеш, едни 700-800 лв. за обслужване на ДВГ ще ти трябват.

Malone
15-12-2011, 01:42
Значи ... не се оплаквам, ще се намерят пари за обслужване, има ги, но 700-800 лева ми се струват малко множко.
Опита ми е нулев с дизелови автомобили, също толкова и с Alfa Romeo.
Досега все бензин и все Fiat и повече от 200-300 лева не съм давал.
На какво се дължи тази сума за обслужване?
Просто искам да съм подготвен, да знам какво да искам в сервиза, на какво да обърна внимание.

StanG
15-12-2011, 09:57
Ангренаж,масло,филтри...невъзможно е някой носач да не потропва...екотакса,преглед,регистрация,гражданска ,данък...възможно е накладки и други консумативи...под 1000 лв. няма как да минеш.

Satanism
15-12-2011, 10:36
За 1000 евро и строшена да е, пак ще й избиеш парите....

Malone
15-12-2011, 14:53
За 1000 евро и строшена да е, пак ще й избиеш парите....
А, ... "ето това чукане чаках", благодаря.
Това исках да чуя.
А и се надявам да не е накрая на жизнения си път.
Защото покупката не е "за избиване", аз кола трудно продавам. Влюбвам се. Без значение дали е Алфа, Фиат, Субару или дори Голф. Ако я направя така като искам да е, ако тя не ме предаде, най вероятно ще се пенсионирам с нея, без значение от марката.
Идеята е да кача "сгодната ми женица" на нещо по-добро от сегашното и 6 скоростно Punto.
Че ... добро си е, цвят, джанти, LPG, но няма серво, няма климатик, две врати, пообажда се тук таме нещо през месец, а и си стана вече на години [и колата и сгодната ми женица].
Осъзнавам, че ще е доста смущаващо за нея да слезе от 55 hp и да се качи на ... не знам ... 2.4 "турбодизел", 130+ hp, но надявам се да свикне.
Поне няма да потегля "на 4-та", както се случва сега.

@StanG
Разбира се, ако включа "екотакса, преглед, регистрация, гражданска, данък" в обслужването, съгласен съм.
Аз просто в обслужване включвам само едни филтър, ремъци и масло [двигател и скоростна кутия].
Разходите в кавичките са неизбежни, те са или еднократни или всяка година, няма как да избягам от това.
Питах за тривиалното обслужване през 10 хиляди километра. Защото имам приятел с едно B6 Avant, верно че сменя по рядко масло и ремъци, но пък когато дойде време за смяна чак му се плаче.
Та гледам да избягвам подобни изненади, както казах нямам опит с дизелови автомобили.

akirilov
15-12-2011, 15:10
Аз се сдобих с 156 2.4жтд преди 1 месец и съм доволен, не е sw т.е. не е комби.
Дотук ми стъпи 2000лв включително и зимните гуми, маслото сложих castrol 10w40, ангренажен ремък, термостат, антифриз, маслен филтър, стелки, диагностика.
Преди да я купя се обадих по телефона на майстора който ми обслужваше колите докато живеех в Италия и той ми каза че тази алфа с този мотор имат само дреболии за правене и си заслужава особенно ако можеш да си правиш дреболийте.
При алфите има един проблем - влюбваш се в тях... така че внимавай с манекенката!

Бобби
15-12-2011, 15:31
А бе пич...взимай я, какво му мислиш?
Ако не ти не ти допадне...ми се обади:))
Ето някой цени на части:
215лв.- агренаж с ролки, ремък без водна помпа
Всички филтри - 60лв.
масло - по избор...добър вариант към 100лв.
Това е първото и най важното което трябва да направиш.
Към 450лв. са ти регистрация, еко такса и Г.О.
Незнам колко ще те удрусат за платформата или автовоза макс да е 400евро...
От там нататъка си правиш сметка....но си заслужава и да не е за теб...да я вземеш...ще изкараш някой лев при тая цена на колата.

kiko73
15-12-2011, 21:32
А бе пич...взимай я, какво му мислиш?
Ако не ти не ти допадне...ми се обади:))
Ето някой цени на части:
215лв.- агренаж с ролки, ремък без водна помпа
Всички филтри - 60лв.
масло - по избор...добър вариант към 100лв.
Това е първото и най важното което трябва да направиш.
Към 450лв. са ти регистрация, еко такса и Г.О.
Незнам колко ще те удрусат за платформата или автовоза макс да е 400евро...
От там нататъка си правиш сметка....но си заслужава и да не е за теб...да я вземеш...ще изкараш някой лев при тая цена на колата.

Обтяжната ролка на пистовия ремък беше към 300 лв. по спомен. :evil:

Satanism
15-12-2011, 21:33
250тина лв е...

pakumba
15-12-2011, 21:46
Зависи кое ти е по-важно- нервите и спокойствието или парите. Всеки си гледа от неговата кула и от неговото финансово състояние. Аз дадох за кола 99 с най-архаичния 2,4 турбодизел както ти му каза- та дадох 4400. Има и за по 2400лв 2001 година с по-новия двигател. Обаче винаги предпочитам да дам 1000 или 2000 отгоре, но в следващите 2-3-4 години да имам спестени нерви и пари, не че има гаранция, че като се ръснеш ще получиш хубава кола- съвсем не. НО, за 1000-1500 лв отгоре ще можеш оттук да си вземеш не котка в чувал, а нещо, което може да видиш и прецениш /донякъде/. 1000 лв разделени на 3 години, колкото си карам средно колите, ами .... не са ми много.
Не бих взел кола, която не мога да видя и да пипна. А и подхождаш грешно, още с покупката искаш да пестиш и минеш евтино, а това не е кола за минаване евтино. Обслужва се трудно, елементарни наглед неща обикновенно тук се правят в сервиз и трудно, частите не са като на нисък клас фиат, а разхода, макар и перфектен за този двг, ами на мен в Сф ми гори и по 11, а извънградско от 4,7 нагоре, мисълта ми е, че има ли натоварване в града смуче яко, сметни 11 по 2,50 колко прави и го сравни с на бравото ми 1,6 на газ 13/100 по същия този път.... Смених съединител наскоро, грубо е 600 лв, ремък ангренажен и ролки и водна помпа 270 с труд, външния ремък самия той е 20тина лв, ролките са му към 140 отвън, оттук се надаш да не сменяш обтегача за 250, демпферната шайба и тя е някаъде там, да не ти се налага да правиш ремонт на турбо, маховик /нов 700/, радиатор 250-400, окачването дори не го споменавам.
Аз не съжалявам, давам, но и се кефя. Просто ако я вземаш с мисълта за евтино и ще сравняваш с пунто или брава, поддръжката ще ти излезе минимум по 2
успех

Бобби
16-12-2011, 09:56
Обтяжната ролка на пистовия ремък беше към 300 лв. по спомен. :evil:
Говоря за най належащото.....пистовият ремък не може да ти създаде големи проблеми..:smoke:
А ти ккакто си тръгнал...може да подмениш цялата кола, за да си сигурен:))

kiko73
16-12-2011, 10:17
Говоря за най належащото.....пистовият ремък не може да ти създаде големи проблеми..:smoke:
А ти ккакто си тръгнал...може да подмениш цялата кола, за да си сигурен:))

НА моЙта Хамортесьорчето и се беше вкопало в планката и блокирало, а ролката виеше на умряло, другата обтяжна ролка също. Бъди сигурен, че никога не сменям нещо ей така, за да се хваля колко кинти съм потрошил за "нЕма защо". Лично аз си намерих амортесьор точно от такава - сменен защото човекът настоявал, а той беше видимо нов. Ама оня жабар, ако е сменил тези, скъпите неща едва ли ще я дава за 500 евра.
Оригиналния въздушен филтър е към 40 лв., поленов с въглен (или каквото е там черното) е към 25, маслен оригиналДЪ е 12, за горивния не помня, ама и той е над 20. Знам, че ангренажните ремъци на "Дайко" са хубави, ама аз за да ми е мирна главата карам само с "Пауър грип" и те са към 70 и няколко лева за този мАтор. Има цяла тема за обслужването в раздела за 166 и за този мотор то изобщо не е евтино - ако минеш по "тънката лайстна" след това страдаш.

Yavor
16-12-2011, 10:36
Мене ако питаш - да ти я качват на един автовоз и айде... Какво ще ходиш да се разправяш да пътуваш.
То за тия пари - ще ти дойде на няма 2000лв тука - каквато и да е, и да не искаш да я караш - винаги ще си вземеш парите с поне малка горница.

Не харчи левове за самолети, ами иди на кръчма - и се почерпи :)

rusiq86
16-12-2011, 10:39
Определено, няколко снимки да ти пратят и например клип как работи двг и директно на автовоза. Билетите ще са ти най-малко 200 евро...защо да ги даваш, освен ако не целиш и ексурзия :)

Susscrofa
16-12-2011, 11:21
Определено, няколко снимки да ти пратят и например клип как работи двг и директно на автовоза. Билетите ще са ти най-малко 200 евро...защо да ги даваш, освен ако не целиш и ексурзия :)

Ти откога не си летял?
Или пък ползваш само БГА БалкОн.

Без да видиш тази кола не и се точи толкова.
И допускай, че е възможно да налееш в нея още 2000 лева.
Като се започнат и носачите, рейката, дискове с накладки, стабилизираща щанга, абе мани.:director:

nblagoev
16-12-2011, 17:57
За тези пари и на части да я пуснеш - пак ще ги избиеш, и отгоре ще имаш!
Не знам защо се чудиш? :calc: