PDA

View Full Version : Промени в надзора на АГУ или "отзад-напред"



robygas
06-01-2012, 14:08
"Промени в нормативни актове за съоръжения с повишена опасност
19 декември, 2011 · Автор инж. Деяна Илиева · Категория Нормативна база ·
С постановление на Министерския съвет № 338 от 09.12.2011 г. бяха изменени и допълнени следните нормативни актове:
~ Наредба за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ
~ Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове
~ Наредба за условията и реда за издаване на лицензии за осъществяване на технически надзор на съоръжения с повишена опасност и за реда за водене на регистър на съоръженията
~ Наредба за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане.

Какви са промените?
Те са свързани с новата Наредба за съществените изисквания и оценяване съответствието на транспортируемо оборудване под налягане (Приета с ПМС № № 271 от 29.09.2011 г.) (Обн., ДВ, бр. 78 от 07.10.2011 г.) , като част от промените засягат изискванията за автомобилните газоснабдителни станции за компресиран (сгъстен) природен газ и автомобилните газови уредби.

Накратко за промените в Наредба за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ:

Отменят се разделите „Изисквания към устройството на автомобилни газови уредби за компресиран природен газ“ от глава „Изисквания към устройството на други газови инсталации“ и „Изпитване на АГУ“ от глава „Изпитване на газопроводи, съоръжения и газови инсталации“ и „Безопасна експлоатация на АГУ“.

Отменя се член 320, който изисква обслужващият персонал на автомобилните газоснабдителни станции да не трябва да допускат пълнене на АГУ, които нямат стикери или имат стикер с изтекъл срок или имат неизправности.

По подобен начин в цялата наредба за променени текстовете и са премахнати тези, които се отнасят до АГУ.

В преходните и заключителните разпоредби на Наредбата за условията и реда за издаване на лицензии за осъществяване на технически надзор на съоръжения с повишена опасност и за реда за водене на регистър на съоръженията, се създава § 1е, който гласи:
„§ 1е. От 1 януари 2012 г. действието на издадените досега лицензии за технически надзор, в обхвата на които са включени автомобилни газови уредби за компресиран природен газ или втечнен въглеводороден газ или инсталации и уредби, монтирани на превозни средства, използващи втечнен въглеводороден или природен газ като гориво, се прекратява по отношение на изброените съоръжения.“

В Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на съоръжения под налягане, се правят промени в терминологията по т. 15, 16 и 17 на §1 по следния начин:

„15. „Транспортируеми съоръжения под налягане“ са съоръженията, попадащи в обхвата на Наредбата за съществените изисквания и оценяване съответствието на транспортируемо оборудване под налягане.
16. „Цистерни“ са цистерни съгласно определенията, посочени в ADR, RID и AND.
17. „Резервоари“ са бутилки, тубуси, варели, криогенни съдове и батерии от бутилки, предназначени за транспортиране на газове от клас 2 по ADR, RID и ADN, където:
а) „бутилка“ е цилиндрична бутилка по смисъла на ADR, RID и ADN с обем до 150 литра;
б) „тубус“ е тубус по смисъла на ADR, RID и ADN с обем от 150 до 3000 литра;
в) „варел“ е барабан под налягане по смисъла на ADR, RID и ADN (например цилиндрични съдове с обръчи за търкаляне, сфери, поставени върху плъзгачи);
г) „криогенен съд“ е затворен криогенен съд по смисъла на ADR, RID и ADN;
д) „батерия от бутилки“ е връзка от цилиндрични балони по смисъла на ADR, RID и ADN.“

Целта на тази публикация е да насочи вниманието ви към промените и не претендира за изчерпателност, така че ако темата ви интересува, е необходимо много внимателно да изчетете всички текстове и направени промени."


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Това копирах като ориентир за какво иде реч.
С две думи: Газовата система е неразделна част от автомобила и следва да се преглежда заедно с последния. Дотук добре, само, че хората които трябва да го правят нямат изобщо идея как, какво, що...
Донякъде отговора на този въпрос е във времето, тъй като персонал ще се намери, ще се обучи, ще се закупят необходимите съоръжения за хидравлично изпитание и.т.н., но всичко това е в бъдещо време.
Изказвам мнението си като потребител, а не като човек занимаващ се с тази работа. Приветствам решението всичко да е накуп и най-после да се оеднакви стандарта, но това ли е начина?
Хората работещи в пунктовете ли ще следят за правилното разположение на елементите, те ли ще подменят сондите с "Евро" такива? Кой ще следи за 5-годишната годност на съдовете? Ще има ли единен регистър както беше досега, че бутилка, номер е монтирана на еди коя си кола? Кой ще узаконява съдовете първоначално?

Сигурно има още много въпроси за които няма отговор.
Важното е, че има промени в наредбите и те са гласувани!:notworthy:

ecotronic
06-01-2012, 15:10
Това с отмяната на чл. 320 ме учуди.

Не е лоша идеята с едно ходене на преглед, да се проверява и ГУ, но неща като хидравлични изпитания на такова място, не си го представям. Тези, които са зад мен на опашката да се молят затова да не ми е дошло времето за хидравлично изпитание.:notworthy:

robygas
06-01-2012, 15:15
Какво им пука. Важното е да минат на преглед.


П.П. Как може да се нарича "преглед" нещо което в повечето случай не е такова?

badmadafaka
06-01-2012, 15:15
А това, че се отменя въпросния член 320, значи ли (индиректно), че вече не си длъжен да имаш стикер с обозначение "GAS!"..? Иначе за прегледа какво се чудите - колко от вас са минавали ГТП през последните 5 години, на който наистина (ама наистина) да се прави пълна проверка на всяка система на автомобила, включително и газ-анализ..?

robygas
06-01-2012, 15:30
Това се опитвам да кажа.

Взима се решение нещо да отпадне от закона и реда да стане друг-това добре.
Само, че не виждам никъде пък и нямам информация да съществува нормативна уредба отговаряща за точните указания и реда за изпълнение.

А конкретно на въпроса ти-Стикера-ГАЗ си е твое задължение.

ecotronic
06-01-2012, 15:39
А това, че се отменя въпросния член 320, значи ли (индиректно), че вече не си длъжен да имаш стикер с обозначение "GAS!"..? Иначе за прегледа какво се чудите - колко от вас са минавали ГТП през последните 5 години, на който наистина (ама наистина) да се прави пълна проверка на всяка система на автомобила, включително и газ-анализ..?

Докато потребителите на МПС гледат на ГТП като на досадно задължение, ситуацията ще е все така ненормална (за каквато говориш). Мен лично от това негативно явление ме побиват тръпки.

kolev
06-01-2012, 16:34
А това, че се отменя въпросния член 320, значи ли (индиректно), че вече не си длъжен да имаш стикер с обозначение "GAS!"..? Иначе за прегледа какво се чудите - колко от вас са минавали ГТП през последните 5 години, на който наистина (ама наистина) да се прави пълна проверка на всяка система на автомобила, включително и газ-анализ..?
аз разбрах 3 неща
1-сега едни "наши хора" ще правят проверки
2-да имаш АГУ означава че превозваш опасен товар :D
3-ще ни слагат лепенки с надпис "Пи"
всичко друго за паспорти,стикери, хидравлични изпитания и т.н.т. е тъмна индия. браво браво :pain:

ecotronic
06-01-2012, 16:44
Че аз до момента като съм минавал на преглед газовата, само веднъж един юнак се разходи с гъбата и сапунката по връзките и толкоз. В останалите случаи нещата се свеждаха до писане в книжката, лепене на етикета на бутилката и прибирането на едни пари.

kolev
06-01-2012, 16:51
Че аз до момента като съм минавал на преглед газовата, само веднъж един юнак се разходи с гъбата и сапунката по връзките и толкоз. В останалите случаи нещата се свеждаха до писане в книжката, лепене на етикета на бутилката и прибирането на едни пари.

сега тия юнаци може да са неудобни и някой друг ще полива със сапунената вода ама за повечко пари че лиценза...... :D

robygas
06-01-2012, 17:19
Не говоря изобщо за пари. Все тая ми е дали парите отиват в 5 лицензирани сервиза или в 5 лицензирани пункта за ГТП.

Написаното от мен беше продиктувано от това, че днес идват хора и си търсят "стикерчетата" защото не ги зареждат на газ станцията. Обяснявам, че вече няма такова понятие в сервизите. Хората естествено питат къде да отидат да им издадат- а аз нямам отговор.

Това е парадокса.

Tedo
06-01-2012, 17:25
Да, освен потребителите, явно и повечето бензиностанции не знаят за новите наредби
Днес един юнак на колонката ме пита "може ли да видя прегледа" викам кво има да му гледаш, изтекъл е, след което отказа да ми сипе съответно отидох на друга газостанция и те така

ecotronic
06-01-2012, 17:27
Ами ето:

http://store.picbg.net/thumb/C7/EF/b8df330b2bcdc7ef.jpg

трябва им само цветен принтер:smoke:

kolev
06-01-2012, 17:38
Не говоря изобщо за пари. Все тая ми е дали парите отиват в 5 лицензирани сервиза или в 5 лицензирани пункта за ГТП.

Написаното от мен беше продиктувано от това, че днес идват хора и си търсят "стикерчетата" защото не ги зареждат на газ станцията. Обяснявам, че вече няма такова понятие в сервизите. Хората естествено питат къде да отидат да им издадат- а аз нямам отговор.

Това е парадокса.
парадокса е че управляващите изглежда нямат идея какво правят опитвайки се да следват евро изискванията. в тоя случай и да искаш да си изряден-неможеш.
пп
за стикерите на бутилките ли става въпрос.

ecotronic
06-01-2012, 17:55
Ако наистина това е продиктувано от европейските изисквания, то аз се питам "накъде сме се запътили?".
Не е далеч от акъла това, че сервизите, които са специализирани в монтаж, настройка и диагностика на АГУ, биха били и много по-компетентни в извършването на прегледи в сравнение с другите сервизи, където не е много ясно що е това нещо наречено "изпарител".
Тогава, ако законът наистина претендира затова, че работи за доброто на хората, защо просто не даде право на избор? Нека да може да се минава преглед и на двете места. На който времето му е толкова ценно, да си ходи на комбиниран преглед. Който иска наистина да е наясно с техническото състояние, да има възможността да избира.

kolev
10-01-2012, 12:14
от фиат форума

Колеги,днеска ходих до пункт на СБА и питах за този вече общ преглед,защото минах ГТП на автомобила декември 2011г.,а този месец трябваше да мина ГТП на ГУ.
Отговора беше:Карай спокойно,и декември 2012г. двата прегледа едновременно.
Обаче са вдигнали цените спрямо миналогодишните:
1.ГТП автомобил от 25 на 32лв.
2.ГТП ГУ-10лв.+10лв. заверка паспорт ГУ.

честити ви нови тарифи :D , на другите места-по скъпо :D

Mupo
10-01-2012, 20:38
Това добре, ама ето един пример - приятел с изтекъл преглед на газовата. Спираме на една от големите вериги. Момчето там забелязва, и не пълни бутилката с обяснението, че прегледа е изтекъл. Веднага му зададохме въпроса - Ако автомобила няма ГТП, ще ни сипеш ли бензин? Той отговаря с - Да. За мен си е парадокс цялата ситуация. Още повече, че в наредбата става дума за сгъстен природен газ, което леко се отклонява от пропан-бутана. Даже по спомен си имаше отделни изисквания за природен газ и пропан-бутан.

alex052
11-01-2012, 18:16
поредна българска простотия.Ясно е ,че няма кадри подготвени за преглед на АГУ в пунктовете за преглед.Ясно е и как се минава преглед по документи.........или почти по документи.Резила от цялата работа пак е ясен-никакъв контрол в/у АГУ.съответно няма да има подръжка -повече аварии и пожари заради АГУ.Аз лично никога не съм разчитал на прегледа за газовата,ходя поне веднъж годишно в сервиза където ми я монтираха и искам преглед.Така съм по спокоен.

bocko
11-01-2012, 18:48
Новините в 19.00 по БТВ
Да видим какво ще кажат и дали ще почнат да проверяват сериозно по ГТП.То с тия камери където има де няма как да не проверяват

dilian alfa gtv
12-01-2012, 10:30
Че аз до момента като съм минавал на преглед газовата, само веднъж един юнак се разходи с гъбата и сапунката по връзките и толкоз. В останалите случаи нещата се свеждаха до писане в книжката, лепене на етикета на бутилката и прибирането на едни пари.

Ако във пунктовете за ГТП не извършват никаква проверка на автомобила,тогава какво да кажем за тея които проверяват газова уредба-още по зле са нещата.

За разлика от тоя със сапунката и това че на всеки преглед на газова ти вземат пари и за изпитване на бутилката,а него правят а не е и нужно защото досега беше на 5год за пропан бутан,то вече пунктовете за ГТП са обурудване със уреди за изтичане на ГАЗ и се проверява уредбата,а това как тя функционира не ги интересува,защото не са сервиз а контролен орган.

---------- Post added at 10:28 ---------- Previous post was at 10:27 ----------


Новините в 19.00 по БТВ
Да видим какво ще кажат и дали ще почнат да проверяват сериозно по ГТП.То с тия камери където има де няма как да не проверяват

Камери има във всеки пункт във цяла България,и изцяло нова наредба и нова система като цяло,честито на всички собственици на таралясници.

---------- Post added at 10:30 ---------- Previous post was at 10:28 ----------


поредна българска простотия.Ясно е ,че няма кадри подготвени за преглед на АГУ в пунктовете за преглед.Ясно е и как се минава преглед по документи.........или почти по документи.Резила от цялата работа пак е ясен-никакъв контрол в/у АГУ.съответно няма да има подръжка -повече аварии и пожари заради АГУ.Аз лично никога не съм разчитал на прегледа за газовата,ходя поне веднъж годишно в сервиза където ми я монтираха и искам преглед.Така съм по спокоен.

Това по документи беше............!!!
А това изцяло беше изискавне на клиента,защото го е страх да покаже колата си във какво състояние е,така че,досега който е минавал така е лъгал само себе си,но вече са други нещата.

kolev
12-01-2012, 10:38
.....

газдетектори имат в СБА отдавна. друг е въпроса колко са в час и факта че търсят за течове само при загасен автомобил. "проверката" е 30 секунди, другото е бумащина.предпочитам прегледа със сапунката, тя е по-достоверна.
а тия камери са толкова фалшива работа. записват ли, денонощно ли работят, някой гледа ли ги..... същата работа като тая простотия че един преглед не можело да е по-кратък от 30 минути ли колко беше и висиш пред пункта като прани гащи за тоя дето духа.

dilian alfa gtv
12-01-2012, 11:01
газдетектори имат в СБА отдавна. друг е въпроса колко са в час и факта че търсят за течове само при загасен автомобил. "проверката" е 30 секунди, другото е бумащина.предпочитам прегледа със сапунката, тя е по-достоверна.
а тия камери са толкова фалшива работа. записват ли, денонощно ли работят, някой гледа ли ги..... същата работа като тая простотия че един преглед не можело да е по-кратък от 30 минути ли колко беше и висиш пред пункта като прани гащи за тоя дето духа.

Ок досега цената за преглед на газова уредба беше около 25лв,а това отпада и се извършва във пунктовете за ГТП и за 30лв цена за цялостен преглед на автомобила,4 човека комисия колко време изкаш да ти проверяват газовото според теб,как мислиш.

badmadafaka
12-01-2012, 11:32
А това изцяло беше изискавне на клиента,защото го е страх да покаже колата си във какво състояние е,така че,досега който е минавал така е лъгал само себе си,но вече са други нещата.
Именно.

kolev
12-01-2012, 11:36
Ок досега цената за преглед на газова уредба беше около 25лв,а това отпада и се извършва във пунктовете за ГТП и за 30лв цена за цялостен преглед на автомобила,4 човека комисия колко време изкаш да ти проверяват газовото според теб,как мислиш.

абе ти имаш ли автомобил с АГУ. прегледа в СБА само на газовото беше от рода на 10-15лв /12 ако си спомням добре/. сега със същата техника и по същия начин е 20. прегледа на автомобила е отделно и неговата цена също е скочила. една проверка не трябва да зависи от време- тоест колкото е нужно.

dilian alfa gtv
12-01-2012, 11:55
абе ти имаш ли автомобил с АГУ. прегледа в СБА само на газовото беше от рода на 10-15лв /12 ако си спомням добре/. сега със същата техника и по същия начин е 20. прегледа на автомобила е отделно и неговата цена също е скочила. една проверка не трябва да зависи от време- тоест колкото е нужно.

НЕ нямам,собственик съм на пункт за ГТП по ЕКТМ/CEMT

Eдна проверка във зависимост от МПС-то вече по новата наредба не зависи от време,има само начало на техническата проверка дата/час/във реално време,придружена със снимки и видеозапис,съхранявани във пункта и на сървър във автомобилна администрация и изцяло нов формуляр за техническата годност на МПС където всички неизправности,дори и незначителни ги пише на него и ако кат те спре и не са отстранени-мпс-то се спира от движение.При значителни повреди мпс-ТО има срок от 14 дни за отстраняването им,като след това няма право,а и системата не позволява да премине ГТП във друг технически пункт,освен във този който са установени значителните неизправности.
При така наречените опасни неизправност,автомобила не се допуска за движение по пътищата за обществено ползване и пункта незабавно праща писмо до близкото РПУ което се заверява,за спиране на МПС-то от движение,след което клиента придвижва МПС-на собствена отговорност до място за остраняване на неизправностите.
Това е информация от първа ръка,мисля че ще е полезна за всички джигити.Относно камерите работят,записват и се наблюдават всички пунктове от изграден видеоцентър от ИААА.

kolev
12-01-2012, 12:29
НЕ нямам,собственик съм на пункт за ГТП по ЕКТМ/CEMT

Eдна проверка във зависимост от МПС-то вече по новата наредба не зависи от време,има само начало на техническата проверка дата/час/във реално време,придружена със снимки и видеозапис,съхранявани във пункта и на сървър във автомобилна администрация и изцяло нов формуляр за техническата годност на МПС където всички неизправности,дори и незначителни ги пише на него и ако кат те спре и не са отстранени-мпс-то се спира от движение.При значителни повреди мпс-ТО има срок от 14 дни за отстраняването им,като след това няма право,а и системата не позволява да премине ГТП във друг технически пункт,освен във този който са установени значителните неизправности.
При така наречените опасни неизправност,автомобила не се допуска за движение по пътищата за обществено ползване и пункта незабавно праща писмо до близкото РПУ което се заверява,за спиране на МПС-то от движение,след което клиента придвижва МПС-на собствена отговорност до място за остраняване на неизправностите.
Това е информация от първа ръка,мисля че ще е полезна за всички джигити.Относно камерите работят,записват и се наблюдават всички пунктове от изграден видеоцентър от ИААА.
още по-добре. кажи коя е новата наредба, да я прочетем.
а тия камери ако записват постоянно и сървърите на гугъл няма да ви стигнат. аз си оставам скептичен относно "качеството" на прегледа. можеш ли да ми кажеш какви са изискванията за спирачното усилие на задна ос на лек автомобил на крачна и на ръчна спирачка.

---------- Post added at 12:29 ---------- Previous post was at 12:11 ----------

няма вече хидротест....

Занижени изисквания за преглед на газовите уредби
11.01.2012 21.41

От няколко дни вече има нови, по-занижени изисквания за преглед на техническото състояние на газовите уредби.

В България в момента има над 1 милион автомобили с газови уредби, като над 95% са допълнително оборудвани, а не с оригинални уредби. По неофициална статистика експертите считат, че поне 50-60% от тези автомобили са с неизправни документи - много от тях нямат задължителен паспорт за монтаж на уредите.

Това, което се промени от първи януари е, че вече ще се прави само визуален преглед на инсталацията без изпитване на бутилките.

До края на миналата година нормативната уредба казваше, че бутилките на газ пропан-бутан трябва да се изпитват за издръжливост по специален метод с пълнене с вода под много високо налягане на всеки 5 години, а метановите бутилки на всеки 10. Това вече няма да се прави и на практика ще може да се кара и с над 30-годишни бутилки, което вече става много опасно.

От първи януари специализираните пунктове за тестване на газовите бутилки вече са с прекратени лицензи, а проверката за изправност на инсталациите се прави в пунктовете за редовен годишен технически преглед.

Прегледите ще се правят визуално. Експертите ще проверяват единствено как е закрепена инсталацията, има ли изтичане на газ по някоя от връзките и дали паспорта на газовата уредба е изряден.

От Държавната агенция за метрологичен и технически надзор твърдят, че промяната е свързана с изискване на евро директива. Досега агенцията имаше ангажимент да санкционира шофьорите, които карат автомобили с неизправни газови уредби. Годишно са се налагали между 350 и 400 акта.

„Директните проверки се извършваха съвместно с органите на полицията. Те трябва да спрат автомобила, а ние да извършим проверката, което става сложно, дълго,” коментира Ангел Ангелов. Според председателя на агенцията, новият регламент е по-добър за шофьорите. Ангелов твърди, че това е световна практика:
„Ние сме говорили с наши колеги от бившите социалистически страни Русия, Румъния и никой от тези страни не контролира автомобилни газови уредби.” /bTV

Днес+

dilian alfa gtv
12-01-2012, 12:32
Така е вече отпада изпитването на бутилките,което за мен не е правилно.Майка България -Държавност кво да праиш.
Наредбата я има във Държавен вестник,като изцяло нова,не е изменение или допълнение и последната беше от 1999год.

ecotronic
12-01-2012, 13:02
НЕ нямам,собственик съм на пункт за ГТП по ЕКТМ/CEMT

Eдна проверка във зависимост от МПС-то вече по новата наредба не зависи от време,има само начало на техническата проверка дата/час/във реално време,придружена със снимки и видеозапис,съхранявани във пункта и на сървър във автомобилна администрация и изцяло нов формуляр за техническата годност на МПС където всички неизправности,дори и незначителни ги пише на него и ако кат те спре и не са отстранени-мпс-то се спира от движение.При значителни повреди мпс-ТО има срок от 14 дни за отстраняването им,като след това няма право,а и системата не позволява да премине ГТП във друг технически пункт,освен във този който са установени значителните неизправности.
При така наречените опасни неизправност,автомобила не се допуска за движение по пътищата за обществено ползване и пункта незабавно праща писмо до близкото РПУ което се заверява,за спиране на МПС-то от движение,след което клиента придвижва МПС-на собствена отговорност до място за остраняване на неизправностите.
Това е информация от първа ръка,мисля че ще е полезна за всички джигити.Относно камерите работят,записват и се наблюдават всички пунктове от изграден видеоцентър от ИААА.

Замисълът е чудесен, но не ми станаха ясни някои неща:

На ГТП се установява някаква дребна неизправност.
Предполагам, че това се отразява в протокола от прегледа.
Трябва ли след отстраняването на дребната неизправност в законния срок отново да мина на преглед?
Ако не трябва и след 2 месеца ме спре КАТ и видят това в протокола, как се доказва това дали съм или не съм отстранил проблема?
Изобщо при установени проблеми (големи или малки) и след тяхното отстраняване трябва ли отново да се минава преглед, къде и колко ще се заплаща?
И в крайна сметка има ли ясно разписани критерии затова кое е голяма и кое малка неизправност?

kolev
12-01-2012, 13:24
Така е вече отпада изпитването на бутилките,което за мен не е правилно.Майка България -Държавност кво да праиш.
Наредбата я има във Държавен вестник,като изцяло нова,не е изменение или допълнение и последната беше от 1999год.
значи няма нова наредба която да разясни положенията в променения закон.
хората ги интересуват следните неща
-какво правим с евросондите
-какво правим с агу без паспорти и кой ще ги издава
-какво правим с жълтите стикери "ГАЗ" на задния прозорец
-какво правим ако прегледа на автомобила и този на агу са на различни дати
-какво правим с катализаторите
-ако имаш агу, теста за изгорелите газове на кое гориво мерим
-какво правим с ксеноните и със светлините като цяло
-какво е дребна,средна и голяма неизправност и как се процедира
-какво правим при заварените положения
-защо цените са вдигнати

а мен ме интересува и това за спирачките на заден мост.

за "видеонаблюдението" информацията навсякъде е че при ГТП се прави снимка .... повтарям - СНИМКА че автомобила наистина е минал ГТП , а някой чиновник следи някъде понякога евентуално как се извършва прегледа... ама евентуално.

dilian alfa gtv
12-01-2012, 13:34
значи няма нова наредба която да разясни положенията в променения закон.
хората ги интересуват следните неща
-какво правим с евросондите
-какво правим с агу без паспорти и кой ще ги издава
-какво правим с жълтите стикери "ГАЗ" на задния прозорец
-какво правим ако прегледа на автомобила и този на агу са на различни дати
-какво правим с катализаторите
-ако имаш агу, теста за изгорелите газове на кое гориво мерим
-какво правим с ксеноните и със светлините като цяло
-какво е дребна,средна и голяма неизправност и как се процедира
-какво правим при заварените положения
-защо цените са вдигнати

а мен ме интересува и това за спирачките на заден мост.

за "видеонаблюдението" информацията навсякъде е че при ГТП се прави снимка .... повтарям - СНИМКА че автомобила наистина е минал ГТП , а някой чиновник следи някъде понякога евентуално как се извършва прегледа... ама евентуално.

Колега нали ти казвам Майка -България-Държавност,на нас няма кой да ни го разясни,а ти очакваш на теб да ти стане ясно.Има наредба от 16.12 на Министерство на транспорта,потърси я ,прочети я,и ако успеш да разбереш нещо,кое как се извърша по конкретен начин ще те призная.Наребдата е написана така,че касае единствено пунктовете за ГТП,за водача,клиента или както дам го наречем нищо не става ясно.На всичкото отгоре всички наредби във нашата държава са написани по същия ред,всяка една точка може да се тълкува така както на някой му е удобно.........рАЗБИРАШ луда работа :screwy::screwy::screwy:

stelt
12-01-2012, 13:34
Колев, относно въпроса за повишените цени - ами нали някой инвестира в камери, компютри и т.н.
Доколкото знам,новата техника не е платена от собствениците на пунктовете. Това ме навежда на мислълта, че нещата са по-дълбоки отколкото си мислим.

dilian alfa gtv
12-01-2012, 16:00
Колев, относно въпроса за повишените цени - ами нали някой инвестира в камери, компютри и т.н.
Доколкото знам,новата техника не е платена от собствениците на пунктовете. Това ме навежда на мислълта, че нещата са по-дълбоки отколкото си мислим.

Точно така техниката е доставена от фирма със която има договор министерството на транспорта,за изграждане на цялата система,вкючително и мобилния интернет който предоставят,НО от там нататък нашата цена за консумативи,или материали за извършване на преглед на МПС скочи тройно,или със една моя заявка за консумативи фирмата си избива цялата техника,и от там нататък разходидите им са минимални,а парите вече как се поделят между фирмата и министерството не съм наясно.Отделно други изисквания за друга техника,спирачен стенд за 4WD и т.н.,всички пунктове са сертифицирани по TUV NORD ISO 9001 2000 и т.н

За това цените тепърва ще се променят.

kolev
12-01-2012, 16:10
Точно така техниката е доставена от фирма със която има договор министерството на транспорта,за изграждане на цялата система,вкючително и мобилния интернет който предоставят,НО от там нататък нашата цена за консумативи,или материали за извършване на преглед на МПС скочи тройно,или със една моя заявка за консумативи фирмата си избива цялата техника,и от там нататък разходидите им са минимални,а парите вече как се поделят между фирмата и министерството не съм наясно.Отделно други изисквания за друга техника,спирачен стенд за 4WD и т.н.,всички пунктове са сертифицирани по TUV NORD ISO 9001 2000 и т.н

За това цените тепърва ще се променят.
айде да те помоля като излезе нещо по горните точки, понеже вие ще сте първите които ще научите, да споделиш. също и разяснение за новите талони за минат преглед.

robygas
12-01-2012, 16:46
За това цените тепърва ще се променят.

Което си е в реда на нещата.
Много "граждани" не го осъзнават обаче.
При газ сервизите беше същото само дето много хора си мислят, че "подписа" не струва нищо.

Както казах темата беше точно за това озаглавена така: "Отзад-напред" - такава ни е системата. Сега тепърва ще си видим пропуските в закона и ще има гратисни периоди за да направим нормативната база и и обучим хора.

dilian alfa gtv
12-01-2012, 18:39
Което си е в реда на нещата.
Много "граждани" не го осъзнават обаче.
При газ сервизите беше същото само дето много хора си мислят, че "подписа" не струва нищо.

Както казах темата беше точно за това озаглавена така: "Отзад-напред" - такава ни е системата. Сега тепърва ще си видим пропуските в закона и ще има гратисни периоди за да направим нормативната база и и обучим хора.

Така е всичко се случва Отзад-напред,за съжаление.....!!!

badmadafaka
13-01-2012, 11:05
А според мен нещата тук се случват предимно "Отзад"... :online2long:
Аз вече разбрах за един "преглед" при който "преглеждащите" на пункта са се оплакали, че им се налага поне 20-тина минути да се суетят около колата и да се правят, че проверяват нещо, за да се запише на камерата... На цена от 50 лева (поне така ми каза човека, който е "минал" успешно "прегледа")...
Така, че какво се казваше в оная сентенция - "Нов бардак със старите к*рви не се прави", или нещо такова беше..?

ecotronic
13-01-2012, 11:13
Някой яко се е налапал от доставката на оборудването за контрол и изграждането на информационната система. Независимо, че става въпрос за евро-директиви, и там важи онова от филма "Хлапето"

kolev
13-01-2012, 11:28
Някой яко се е налапал от доставката на оборудването за контрол и изграждането на информационната система. Независимо, че става въпрос за евро-директиви, и там важи онова от филма "Хлапето"

то това е ясно, само че сега ние ще платим целия мурафет. а кои са тия с мобилния интернет че ми е интересно. по скоро мтел или можеби мтел :D

nicks1
14-01-2012, 10:11
Имам конкретен въпрос. на 06.01 минах на преглед. Оня Нищо не ми каза за газовата. Да разбирам ли, че в документите за пргледа е описана и газовата или март трябва пак да я прглеждам?

kolev
14-01-2012, 10:16
Имам конкретен въпрос. на 06.01 минах на преглед. Оня Нищо не ми каза за газовата. Да разбирам ли, че в документите за пргледа е описана и газовата или март трябва пак да я прглеждам?

щом нищо не е казал, вероятността да не е забелязал че си с АГУ е твърде голяма. ма те тия къде ли гледат....
не можеш да минеш само преглед на газовата, така че до година... :D

nicks1
14-01-2012, 10:39
Забеляза, защото на газанализатора му излизаха много ниски стойности и ме пита дали съм на газ. Но до там.

mian4o
17-01-2012, 19:25
В крайна сметка на 21.01.2012 трябва отново да си заверя паспорта къде да ходя. ГТП минах 12.2011 г.

Поздрави

kolev
18-01-2012, 10:41
В крайна сметка на 21.01.2012 трябва отново да си заверя паспорта къде да ходя. ГТП минах 12.2011 г.

Поздрави

ще се върнеш там където са ти правили прегледа и ще им кажеш че са пропуснали да ти напишат газовата като ще гледаш да минеш без пари щото това е тяхна грешка. проверка на агу не може да минеш самостоятелно.

mian4o
18-01-2012, 19:21
ще се върнеш там където са ти правили прегледа и ще им кажеш че са пропуснали да ти напишат газовата като ще гледаш да минеш без пари щото това е тяхна грешка. проверка на агу не може да минеш самостоятелно.

Сега четох постановлението и напрактика то е влязло в сила преди датата на прегледа ми. В петък ще ходя да се боря с вятърните мелници и ще кажа.

Поздрави

ecotronic
18-01-2012, 20:44
Сега четох постановлението и напрактика то е влязло в сила преди датата на прегледа ми. В петък ще ходя да се боря с вятърните мелници и ще кажа.

Поздрави

Кога е влязло в сила? Че и аз минах през декември. Но не и газовата.

dilian alfa gtv
20-01-2012, 09:04
ще се върнеш там където са ти правили прегледа и ще им кажеш че са пропуснали да ти напишат газовата като ще гледаш да минеш без пари щото това е тяхна грешка. проверка на агу не може да минеш самостоятелно.

Ти обаче си бил голям философ,ама си и много прост,без да се сърдиш,100 пъти пита какво ли не и на края прати човека за зелен хайвер да му пишели газовата и да гледал без пари щото не било негова грешка.
Вземи сега като си много компетентен да обясниш какво искаш да кажеш,такива като теб знаеш ли как ги обичам
,голям сладур си,3 странници писане и пак не разбра за какво става въпрос иначе акъл даваш.:shocked::shocked::shocked:

kolev
20-01-2012, 10:42
Ти обаче си бил голям философ,ама си и много прост,без да се сърдиш,100 пъти пита какво ли не и на края прати човека за зелен хайвер да му пишели газовата и да гледал без пари щото не било негова грешка.
Вземи сега като си много компетентен да обясниш какво искаш да кажеш,такива като теб знаеш ли как ги обичам
,голям сладур си,3 странници писане и пак не разбра за какво става въпрос иначе акъл даваш.:shocked::shocked::shocked:

:D
абе да не си му правил ти прегледа че си го взел навътре :D . помолих те като човек , да дадеш отговор на горните въпроси които вълнуват всички ни ,да не говорим че по тоя начин само ще спечелиш клиентела. до тогава те смятам за точно толкова некомпетентен колкото съм и аз ;)

dilian alfa gtv
20-01-2012, 10:56
:D
абе да не си му правил ти прегледа че си го взел навътре :D . помолих те като човек , да дадеш отговор на горните въпроси които вълнуват всички ни ,да не говорим че по тоя начин само ще спечелиш клиентела. до тогава те смятам за точно толкова некомпетентен колкото съм и аз ;)

Дал съм отговор на момчето на Л.с ,и във темата съм писал доста,ако на теб нещо не ти я ясно,заповядай във някой от пунктовете за ГТП във България.Просто имаш страшно негативно и обидно отношение към колеги,извършващи тази дейност...!!!

kolev
20-01-2012, 11:16
Дал съм отговор на момчето на Л.с ,и във темата съм писал доста,ако на теб нещо не ти я ясно,заповядай във някой от пунктовете за ГТП във България.Просто имаш страшно негативно и обидно отношение към колеги,извършващи тази дейност...!!!

ми такова ми е отношението към тях щото те се отнасят по същия начин към клиентите. все едно съм им длъжен нещо. гледам и ти не се цепиш от колектива ;)
айде отговори ми и на мен както си избереш, евросондите задължителни ли са за старите инсталации ?

nicks1
22-01-2012, 19:58
Поразпитах тук там и положението е следното. Ако сте минали ГТП след 01.01.2012 можете да изхвърлите талоните на газовите си уредби. Всичко влиза в големия талон за преглед, който са ви дали.

dilian alfa gtv
23-01-2012, 09:56
Поразпитах тук там и положението е следното. Ако сте минали ГТП след 01.01.2012 можете да изхвърлите талоните на газовите си уредби. Всичко влиза в големия талон за преглед, който са ви дали.

Вземете си изхвърлете и паспортите на уредбите сега.:no_no_no:

kolev
23-01-2012, 10:33
Вземете си изхвърлете и паспортите на уредбите сега.:no_no_no:

да разбирам че няма да ми отговориш на горния въпрос....

nicks1
24-01-2012, 18:15
Имах предвид точно паспортите.

robygas
25-01-2012, 07:44
Имах предвид точно паспортите.

Колега, нищо не си изхвърляй. Темата е точно за това.

Преди 2012-та имаше "Държавна агенция за технически надзор" с чиято наредба №21 се указваше какъв е реда за надзора на съоръженията под налягане. Същата агенция се занимаваше с това да сертифицира НЯКОЙ /независимо от това дали е сервиз, лаборатория, пункт и.т.н./ ,че има право и необходимите съоръжения и квалификация да извършва такъв надзор. Във въпросната наредба бяха описани точно вида, начина на вписване, регистрите, паспортите, стикерите, изискванията и.т.н. дейности свързани с надзора.
В случая стява дума НЕ КОЙ а КАК ще процедира и на базата на КАКВИ документи.
Понеже това още не е ясно, пък и с настоящия закон мисля, че тази агенция е закрита, е ясно, че в ЗАКОНА има голяма дупка, защото няма НАРЕДБА за прилагането му и ОРГАН който да я издаде.
Затова в момента нещата са такива каквито си бяха.
Поне тук Пунктовете за ГТП, КАТ и Пълначните станции продължават да си искат прегледите на АГУ и старите сертифицирани са принудени да ги правят.
Така, че нищо не изхвърляи още. Пък и няма начин един съд под налягане да няма отделен сертификат за годност-било то паспорт ,книга ,листче или каквото и ще да е.

nicks1
25-01-2012, 18:24
Не споря. Това са думи на човека, при който минавах ГТП тази година.

Gogata
20-03-2012, 12:25
Някой да знае дали има развитие по темата?Скоро ми предстои преглед на газовата и къде трябва да го направя - в местата за преглед на АГУ или в пунктовете за ГТП ?

kolev
20-03-2012, 12:33
нищо няма още :dyrvo_v_kenefa:

nicks1
23-03-2012, 13:46
Местата, където правеха прегледи на газови уредби вече нямат лицензи и не извършват тази услуга.

alex052
23-03-2012, 18:25
Това се оказва поредната недомислица в този наш абсурдистан.На 19 минах преглед,и в пункта казаха,че наредбата не била влязла в сила,не били компетентни и т.н. Ходих на сервиза където до сега съм минавал преглед и човека каза.......да заповядай другия месец на преглед.Е добре де ама нали тези места вече нямат лицензи?Как да стане -попитах има ли лиценз отговориха ми :
Да другата наредба не е в сила.Ходи че разбери.

robygas
23-03-2012, 20:19
Това се оказва поредната недомислица в този наш абсурдистан.На 19 минах преглед,и в пункта казаха,че наредбата не била влязла в сила,не били компетентни и т.н. Ходих на сервиза където до сега съм минавал преглед и човека каза.......да заповядай другия месец на преглед.Е добре де ама нали тези места вече нямат лицензи?Как да стане -попитах има ли лиценз отговориха ми :
Да другата наредба не е в сила.Ходи че разбери.

А ти що не си караш колата и да не се занимаваш с глупости?
Имаш излишни 20 лв. ли :Suicide:
Кой те гони да си го правиш тоя преглед и какво ще си преглеждаш. Ако искаш някой да ти прегледа уредбата относно изправност и да и направи един газоанализ и да я настрои това могат всички. Това -за теб. Иначе кво ти пука?

alex052
23-03-2012, 20:40
Как какво-всичко трябва да е изрядно по документи.Личен принцип.

Tedo
23-03-2012, 20:54
Как какво-всичко трябва да е изрядно по документи.Личен принцип.
В момента си изряден по документи

ecotronic
23-03-2012, 21:14
Минал съм на преглед газовата в сервиз за АГУ - та през октомври 2011. На ГТП съм минал през декември 2011. Живея с убеждението, че с газовата не съм в нарушение преди октомври 2012. Възнамерявам да карам с повече късмет 2 месеца, а живот и здраве декември 2012 да мина на преглед всичко.

robygas
23-03-2012, 22:02
Как какво-всичко трябва да е изрядно по документи.Личен принцип.
Това е много хубаво. Само, че в случая ти си изряден от гледна точка на закона-минал си технически преглед на автомобила си.
Аз минах преглед на 02.02.2012г.
В талона с проверените неща имаше, освен спирачки, фарове и.т.н. и газова уредба. Сиреч и тя е проверена. Как и какво са проверявали не знам щото не ме интересува. Това е една недомислица която ще се оправи с времето. Засега е така обаче.
Ето ти още инфо /или разсъждения/:

http://www.tehnad.com/news/f91a92
Втория линк може да си го разпечаташ и да го показваш на незапознатите по газ станциите.

http://otgovori.info/promeni-normativni-aktove-spo/

lamborghini miura sv
12-01-2019, 23:15
колеги, интересува ме има ли газаджия, т.е. сервиз за газови уредби у нас който да е сертифициран по немският TÜV и монтираната при тях уредба да бъде законна в Германия?

Ghostface86
13-01-2019, 09:25
Предполагам официалните сервизи, за конкретната марка газова уредба. А най-добре, задай въпроса си тук http://www.abags.bg/

robygas
13-01-2019, 22:50
Много уредби имат TÜV но това не изключва сертифицирането им в съответната държава.

robygas
20-02-2020, 17:03
Та, понеже пак стигнахме до тази тема/ която е доста стара/ ще споделя какво знам аз за реда в кочината:
С поредната офанзива КАТ пише актове на водачи които не са променили талоните на автомобилите си /до 3 години/ след монтажа на газова уредба. Акта е 150лв. Това е ясно от оповестеното в публичното пространство. Къде с глашатай, къде на ухо -все тая. Телефона ми пламна с въпроси - Какво правим?

От 2013г. за всеки монтаж или смяна на бутилка/аз поне/ издавам "Протокол". С тази хартия се отива в пункт за ГТП който има лиценз за Първоначална регистрация в системата на Автомобилна администрация на Допълнително монтираната газова система, заплаща се съответната такса /ако е рекъл проверяващия/ и се сдобивате с една друга Розова хартия на която пише: -Честито! Вече сте вписали газовата си уредба в нашия регистър. После си взимате розовата хартия и талона на колата и отивате да се редите в КАТ за да смените надписа - БЕНЗИН на БЕНЗИН-ГАЗ.

Няколко неща ме притесняват обаче:
1. Как така един агрегат вписан с уникален номер в СВЕТА като бензинов според производителя, тестван, изпитван, получил хомологация за такъв става двугоривен?
2. Според тази схема няма как двугоривен автомобил да мине преглед само на едното гориво. От една страна добре ще се затегне контрола, от друга страна ако утре не ми е изгодно да карам на газ по някакви причини трябва да продължа да поддържам втората система.
Сигурно има и други въпроси като еконорми и данъци ама телефона пак звъни.


П.П. Може всичко и да е за добро.

Friday
20-02-2020, 19:49
В малкия талон май никъде не се упоменава за LPG, докато в големия си го пише. Трябва ли да се носи и големия талон за регистрация, или катаджиите ще проверяват на по висше ниво.!?
Отделно за МПС с монтирани АГУ преди 2013г може ли да се мине с паспорта на АГУ, където пише дата на монтаж и печат на фирмата извършила монтажа?

El Caballero
20-02-2020, 20:51
А какво се прави, ако имаш кола с газова и нямаш никакви документи за нея. В пункт за ГТП ще дадат ли тази Розова бележка и ще може ли да се регистрира в кат без документи за монтаж. При вече монтирана кой дава документ за монтаж и колко ще струва.

robygas
20-02-2020, 21:26
Нямам отговор на тези въпроси.
Освен смяна на бутилка и нов документ.
Може и някой да започне да си слага подписа под такива протоколи. Нямам идея. Засега хората идват от пунктовете за прегледи директно за смяна на бутилка, ако има сонда с клапан и зарядното е навън. Ако -не директно всичко. Питат ме и само за протокол, ама как да издам такъв като нямам заводския сертификат.

robygas
29-02-2020, 00:32
.....
https://www.youtube.com/watch?v=aXumK3fYqVM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0G6p11zWW5wiGAw2_0nvDPSa1zM77JPlnUS5CSB Y5q6V9b0ZhxWYnkGTc

ecotronic
22-06-2020, 12:14
https://www.24chasa.bg/novini/article/8728442

mimouzunov
22-06-2020, 13:53
https://www.24chasa.bg/novini/article/8728442

Това ще е нещо хубаво, но смятам че няма да мине...

ecotronic
22-06-2020, 14:01
И аз мисля, че няма да мине, но е крайно време газта да започне да се взема в предвид при образуването на данъка.

robygas
10-07-2020, 00:31
Срокът за регистрация на автомобили с газови уредби в КАТ е удължен до 3️⃣0️⃣ ноември 2020г‼
В: Как се регистрира газова уредба стъпка по стъпка?
О: На първо място трябва да притежавате протокол от оторизиран сервиз за монтажа на бутилката. Ако не сте получили такъв при монтажа на бутилката си, можете и сега да се обърнете към сервиза, който е извършил монтажа. Имайте предвид, че много от сервизите искат такса за тази услуга. Таксата не е фиксирана и по наши данни варира от 10 до 50 лв.
Със сертификата за монтаж на бутилката трябва да посетите пункт за първоначално въвеждане в експлоатация на газовата уредба. Към 27.02.20 г. има 157 контролно-технически пунктове, получили разрешение за извършване на проверка на газови уредби в България. Цената на тази услуга е около 40 лв, но не е фиксирана, така че можете да срещнете както по-ниска, така и значително по-висока.
След като преминете първоначален технически преглед на газовата уредба ще получите удостоверение. С този розов лист можете да отидете в КАТ, където да си подмените талоните. Не забравяйте да носите със себе си документ за самоличност (за собственици) или заверено пълномощно, големия и малкия талон на автомобила, както и Гражданска отговорност. Услугата за смяна на свидетелство струва 23 лв.
В: Необходимо ли е да отида в КАТ с автомобила? Минават ли се пак канали?
О: Не. Услугата по подмяната на талоните се извършва на гише. Не е необходимо да отивате с автомобил, не се минава през каналите за технически преглед. Има само технологично време, докато станат готови новите документи, които гражданинът може да вземе още същия ден. Това са комплект нови талони – така наречения малък и голям талон.
В: Какво ще стане, ако не си сменя талоните?
О: На първо място, ако Ви спрат, ще бъдете глобени. Глобата е 150 лв. По-съществения проблем обаче ще срещнете още при следващия годишен технически преглед. С промени в системата на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ (ИААА) е създадена така, че ако има данни, които не са отразени в талона, в това число и наличието на АГУ, прегледът трябва да бъде прекратен. Ако искате да минете преглед, ще се наложи да си смените талоните.
В: Газовата бутилка е поставена 2012 година, но това не е отразено в талоните. Новата наредба е от 2014 година. Трябва ли да се сменят талоните в този случай?
О: Да, отново трябва да се сменят. Ако газовата уредба е монтирана преди влизането в сила на новата наредба, собственикът на автомобила може да си смени талоните само с удостоверение за ГТП с отразено наличие на АГУ. Не е необходимо да преминава през първоначална проверка и да търси сертификат за монтаж.
След като новата наредба влезе в сила през 2014 година, на шофьорите беше даден 3-годишен гратисен период за отразяване на промените в талона. През първата година можеха да си сменят талоните само с попълване на декларация в КАТ. През следващите 2 години промяната се правеше чрез представяне на удостоверение за ГТП. Към момента няма въведена нова процедура след изтичане на гратисния период, така че описаните по-горе стъпки остават същите.
Важно е да знаете още, че ако газовата ви бутилка е 9-годишна, догодина ще трябва да я смените. След подмяна трябва отново да минете през пункт за първоначална проверка, за да бъде въведен новият номер на бутилката.
В: Ако един собственик на автомобил с АГУ притежава документ за извършен монтаж, преминал е през задължителната първоначална проверка в лицензиран сервиз и има необходимия документ, но не си е сменил талона в дадения 3-годишен срок, какво следва да направи? Може ли да се яви в Пътна полиция с необходимите документи и да поиска промяна в свидетелството за регистрация? Ще бъде ли глобен или не?
Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Когато доброволно се яви в Пътна полиция, а не е спрян при пътна проверка, няма да бъде санкциониран. Просто отива на гишето, подава необходимите документи и промяната на данните в свидетелството за регистрация на автомобила ще бъде извършена, без да му се налага глоба.
В: Ако автомобилът има АГУ и съответно това е отразено в свидетелството, но собственикът реши да я смени с друга, трябва ли да си подменя отново свидетелството за регистрация?
Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Не, след като веднъж е вписана, не се налага вадене на нови талони. Но това не означава, че не трябва да се минава отново през лицензиран сервиз, тъй като всяка газова уредба си върви със съответния номер, който се отразява в базата данни и се издава протокол.
В: Купил си кола с газова уредба през 2009 г., но през 2016 г. си сменил газовата бутилка. Минал си през лицензиран сервиз, откъдето имаш документ, но не си заявил за промяната в Пътна полиция. Може ли сега, през 2020 г, с този документ от сертифицирания сервиз да отидеш в Пътна полиция и да заявиш промяна в свидетелството за регистрация или трябва да минаваш отново през сервиз за първоначална проверка?
Отговор на Христо Петров от столичната Пътна полиция: Може, щом гражданинът вече има такъв документ. Ако обаче бутилката е от 2009 г., трябва да се вади ново удостоверение за първоначален преглед. Годността на газовата бутилка е 10 години.

acho_
10-07-2020, 01:21
Моята газова е монтирана през 2014-та, но бутилката е произведена през 2013-та, така че просто отидох с удостоверението за ГТП, в което е вписан и прегледът на АГУ-то + талоните, и ми ти смениха без протокол за монтаж и удостоверение за първоначален преглед.

mimouzunov
10-07-2020, 08:51
Моята газова е монтирана през 2014-та, но бутилката е произведена през 2013-та, така че просто отидох с удостоверението за ГТП, в което е вписан и прегледът на АГУ-то + талоните, и ми ти смениха без протокол за монтаж и удостоверение за първоначален преглед.

Преди месец минах и аз през КАТ...
Бях с документите на 2 коли и си минах за 30мин.
Граждански, лична карта и талоните на машините и в моя случаи по-важното е че в синкавото листче от ГТП-то и на двете машини беше вписано че имат газови.
Трябва да имате копия на тези синкавите листчета защото остават при тях те (копията)!!!
Та вписана ли е уредбата в това въпросното листче, в кат грам не ги интересува от коя година е бутилката, в моя случаи на едното возило е от 2004-та и никакъв проблем.
Ще добавя и една снимка от входа на КАТ, точка "3" е тази която ни вълнува.

acho_
10-07-2020, 09:01
Имам предвид, че дори да е монтирана след влизане на наредбата през 2014-та, ако е вписана в листа за ГТП, не е нужно да се вадят останалите протоколи.

mimouzunov
10-07-2020, 12:40
Имам предвид, че дори да е монтирана след влизане на наредбата през 2014-та, ако е вписана в листа за ГТП, не е нужно да се вадят останалите протоколи.

В допълнение, може и да е над 10г бутилката в КАТ не гледат от кога е... Там изискват само да видят че в картончето за прегледа пише че е със уредба там газова метанова и тн...

acho_
10-07-2020, 13:23
Именно, някаква проформа процедура, която не допринася с нищо към безопасността, но пък ще генерира за някой някакви приходи - къде от смяна на талони, къде от протоколи, къде от глоби за който не я е спазил...

dhtj
10-07-2020, 13:39
Но не е лошо да се сменят бутилките и без тоя закон.
Като остарее една бутилка почва да пуска ръжда отвътре и да цапа филтрите често.

acho_
10-07-2020, 13:52
Факт, но масово се гледа да се мине по тънката линия, и ако не стане задължително, то малка част ще се занимават със смяна на бутилките доброволно.

Friday
10-07-2020, 14:06
Аз не разбрах, на който му е вписана АГУ в талона къде трябва да минава ГТП (да получи удостоверение и стикерче),
само на специализираните пунктове получили разрешение за извършване на проверка на газови уредби
или
навсякъде в кой да е пункт.

Някой от тези: https://rta.government.bg/images/Image/registri/gasPermits.html

acho_
10-07-2020, 14:39
Това от линка май е за розовото удостоверение за първоначален преглед, с което се вписва в талона, ако е монтирана след 2014-та. Не съм чул за промени в ГТП до сега.

robygas
11-07-2020, 01:09
Когато веднъж са вписани в регистъра на Автомобилна администрация, поделение на която са пунктовете за ГТП, би трябвало в който и да е пункт автоматично да излиза , че колата е с допълнително монтирана уредба. Това е и идеята на закона. Да се следят съдовете под налягане.
Смяната на талоните, според мен е единствено обоснована от гледна точка на статистика и по-важното за предстоящото въвеждане на ЕКО стикери и работа в посока облекчения за колите с по-висок такъв. Такава е идеята. Все някога трябваше да се започне от някъде.

От друга страна се извършва контрол и над монтажите и фирмите имащи право на това.

Gogata
21-01-2021, 23:25
Имам следния казус: бутилката ми е произведена 2010г., но монтирана 2014г.
Миналата година минах първоначален преглед и смених талоните. В ГТП са ми записали, че бутилката произведена е от 2014г.
Питах в СБА, където я узакониха и направиха първоначалния преглед и ми издадоха удостоверението, дали трябва да сменям бутилката, но не знаеха. Консултираха се с някакъв шеф, но и той не даде смислен отговор. Питах на още едно място за прегледи, но и там не знаеха. Казаха, че едва ли е ще проблем да мина преглед, но не мога разчитам на това.

robygas
22-01-2021, 00:19
Някой не си е свършил работата. Важно е кога е произведена. Заводите дават 10 години гаранция на съдовете и затова годността им е толкова. В твоя случай регистрацията на тази бутилка в Автомобилна администрация е, че е произведена 2014г. Предполагам, че няма да имаш проблем защото това излиза автоматично в досието за прегледа на колата и малко от надзорниците пункта ще го проверят. Ако го проверят ще те върнат да смениш бутилката. Или пункта.

Gogata
22-01-2021, 11:36
Благодаря за отговора.
Както и предполагах, за да съм сигурен, ще трябва да я сменя.

Grishata
07-09-2021, 15:05
Имам предвид, че дори да е монтирана след влизане на наредбата през 2014-та, ако е вписана в листа за ГТП, не е нужно да се вадят останалите протоколи.

Колеги да се включа и аз с един казус. На баща ми колата й сложихме газова уредба 2015та година и си е супер колицата , но не са му дали този розовия лист / сертификат при първоначалното слагане. Искам сега да му го оправя ама се натъкнах на един проблем - фирмата сложила уредбата я няма вече - или поне не се намира на адреса на който бяха , та не мога да взема от тях този сертификат. От последния ГТП са добавили коментар за газовата уредба и че е изрядна - да разбирам ли че сега мога да отида с копие на този преглед в КАТ и да сменя талоните ? :)

mimouzunov
07-09-2021, 16:39
Миналото лято го играх това с талоните...
В Кат се ходи или с "розовото" листче за първоначален преглед на газовата ИЛИ с по-голямото листче от нормалния преглед на колата в което обаче е опомената газовата инсталация!

Първоначалната регистрация на газовата може да се направи и в друг акредитиран за тая работа сервиз (в нета ги има опоменати кои са)

(сега видях, че малко по-нагоре пак съм качвал фотото от Кат за нужните документи)

Grishata
07-09-2021, 16:48
Миналото лято го играх това с талоните...
В Кат се ходи или с "розовото" листче за първоначален преглед на газовата ИЛИ с по-голямото листче от нормалния преглед на колата в което обаче е опомената газовата инсталация!

Първоначалната регистрация на газовата може да се направи и в друг акредитиран за тая работа сервиз (в нета ги има опоменати кои са)

(сега видях, че малко по-нагоре пак съм качвал фотото от Кат за нужните документи)

Благодаря за бързия отговпр Мимо , тоест реално с това https://ibb.co/2ZGY2gw + изкарвам първоначална регистрация на уредбата от акредитиран сервиз и мога да мина през Кат , нали правилно разбирам ?

въпреки че като гледам списъка с нужни документи , "и/или" не означава ли че техническия преглед е достатъчен?

mimouzunov
07-09-2021, 17:26
За смяна на талоните в Кат и САМО това което имаш е достатъчно.

(направи си копие обаче, защото то остава в Кат, говоря за талона от прегледа които имаш)

Grishata
07-09-2021, 18:29
Перфектно! Ще се разходя тези дни :)