PDA

View Full Version : Как влияят ниските температури на газифицираните ви алфи?



kompir
28-01-2012, 19:20
Здравейте колеги.Събирам мнения и отзиви за влияние на студа върху работата на газ на вашите алфи.Как го понасят,правят ли проблеми и много по-голям ли ви е разхода?

ecotronic
28-01-2012, 19:36
С ГИ Фобос 2 съм. При 0 гр, сравнено с 20 гр,:
Разходът е с около литър нагоре. Разлика във вървенето не усещам.

badmadafaka
28-01-2012, 19:36
Ако е наистина много студено (-6 и надолу), понякога усещам когато сменя ГИ-то на газ - леко придръпване, дори ако съм спрял и потеглям много лекичко точно в този момент се с лучвало да изгасне 2-3 пъти...
Единствения човек на когото имам доверие относно ГИ-то каза, че това е от самото LPG и е нормално, на което му вярвам, защото го прави понякога и като, че горе-долу има закономерност от къде съм заредил... 8-)

Разход аз поне не съм забелязал да се е вдигнал така, че да се усети, но е повече от логично при по-студено време разхода да е 1-2 литра нагоре на всяка кола.

Deathriderr
30-01-2012, 13:34
Ако е наистина много студено (-6 и надолу), понякога усещам когато сменя ГИ-то на газ - леко придръпване, дори ако съм спрял и потеглям много лекичко точно в този момент се с лучвало да изгасне 2-3 пъти...
Единствения човек на когото имам доверие относно ГИ-то каза, че това е от самото LPG и е нормално, на което му вярвам, защото го прави понякога и като, че горе-долу има закономерност от къде съм заредил... 8-)

Разход аз поне не съм забелязал да се е вдигнал така, че да се усети, но е повече от логично при по-студено време разхода да е 1-2 литра нагоре на всяка кола.

При мен е същото само дето разхода е с 3-4 литра отгоре :Silent:

mimouzunov
30-01-2012, 13:59
При мен пък разхода на газ зимата драстично намаля!!!
Точно леко загрее колата и оп... Вместо да прехвърли на газ аз вече съм пристигнал докъдето трябва :crazy:
Нямам принципно проблеми и по-висок разход на газ но това се компенсира от повечето работа на бензин...

raiders
30-01-2012, 18:42
Утре сутрин ~7ч. -18гр. ще кажа какво ще се случи, но дефакто до 30 градуса на антифриза газта не влияе на колата ми защото си работи на бензин.

Аз също усещам сега когато пехвърля от бенз/газ леко придърпване, но може и да е от запушени филтри, като се постопли другия месец ще ги сминя. Свири ми хидравликата, но дали е за доливане или и е много студено и на нея ще проверя тези дни.

По-важното е дали да изчакам да порабити колата на място или веднага да тръгна?

ecotronic
30-01-2012, 21:07
Утре сутрин ~7ч. -18гр. ще кажа какво ще се случи, но дефакто до 30 градуса на антифриза газта не влияе на колата ми защото си работи на бензин.

Аз също усещам сега когато пехвърля от бенз/газ леко придърпване, но може и да е от запушени филтри, като се постопли другия месец ще ги сминя. Свири ми хидравликата, но дали е за доливане или и е много студено и на нея ще проверя тези дни.

По-важното е дали да изчакам да порабити колата на място или веднага да тръгна?

Имай на предвид, че ако запалиш при -15 гр и тръгнеш веднага, разходът на бензин през първия изминат километър е около 30/100, без да говорим за съсипването на цилиндри, бутала и сегменти. Аз препоръчвам работа на място на тихи обороти поне до температура 50 гр. Дори я изчаквам да обърне на газ и тогава тръгвам.

roverbulgaria
03-02-2012, 15:16
Колеги , да питам нещо . Паля сутрин колата - 15 примерно , давам газ и тя се мъчи да угасне ( не може да се изфорсира нормално ) . Ако си поиграя с педала да го понапомпам си се форсира . Цялата идея ми е , че когато не е работила 2- 3 минути на место не мога да тръгна :) . Това като беше по-топло не забелязох да го прави ( и май го прави само като е студена ) . Нарочно ли е така ( да не се юрка докато е студена или имам някакъв проблем ?? ) . И като е много студено хидравликата свири много - тръгвам минава малко време и всичко млъква . Нормално ли е това свирене или ??

П.С. с Газ съм и аз ( ГИ ) .

dilian alfa gtv
03-02-2012, 15:19
Колеги , да питам нещо . Паля сутрин колата - 15 примерно , давам газ и тя се мъчи да угасне ( не може да се изфорсира - нормално ) . Ако си поидрай с педала да го понапомпам си се форсира . Цялата идея ми е , че когато не е работила 2- 3 минути на место не мога да тръгна :) . Това като беше по-топло не забелязох да го прави ( и май го прави само като е студена ) . Нарочно ли е така ( да не се юрка докато е студена или имам някакъв проблем ?? ) . И като е много студено хидравликата свири много - тръгвам минава малко време и всичко млъква . Нормално ли е това свирене или ??

Студена кола не се форсира колега,остави я на тихи обороти да си работи докато вдигне някаква температура.

roverbulgaria
03-02-2012, 15:22
Студена кола не се форсира колега,остави я на тихи обороти да си работи докато вдигне някаква температура.

Да , колега това ми е ясно , че трябва да се изчака . Идеята ми беше - това нарочно ли е направено ( нещо като защита или имам някакъв проблем ?? )

Не говоря за форс от рода на 3 -4К оборота . Просто не е ли поработила не мога да тръгна - давам леко газ да тръгна , тя глъхне .

ecotronic
03-02-2012, 15:41
При мен и при температура +10 да запаля, мога да тръгна, но я усещам, че се мъчи (едва ли е нарочно направено а по-скоро си е резултат от ниската температура на двигателя).
Впредвид и на драконовския разход на гориво на студен двигател, по-добре е да поработи намясто.

Това с хидравликата също е нормално (предполагам под "свири" нямаш впредвид звука от приплъзващ ремък). Като е студено маслото, вискозитетът му е много висок (много гъсто е) и поради това възниква така нареченото явление "кавитация" в помпата. Като поциркулира малко по трасето, се затопля от триенето, вискозитетът му се нормализира и спира да се чува виенето.
Най бързо загрява при упражняване на усилие с волана в някоя посока (т. е тогава когато се чува най-силно виенето)

alex052
03-02-2012, 18:47
не виждам разлика във вървенето...........виж разхода скочи с 2-3 литра.

nikolaaaay
03-02-2012, 21:00
Паля сутрин колата - 15 примерно , давам газ и тя се мъчи да угасне ( не може да се изфорсира нормално ) . Ако си поиграя с педала да го понапомпам си се форсира . Цялата идея ми е , че когато не е работила 2- 3 минути на место не мога да тръгна :) . Това като беше по-топло не забелязох да го прави ( и май го прави само като е студена ) .
П.С. с Газ съм и аз ( ГИ ) .
Моята е още по-зле. След като запали, работи 15-20 сек. нормално и после почва да клати оборотите 300-500 об/м., тресе двг-то и гасне. Проблемът е, че когато газта не е настроена оптимално (инжекторни времена и т.н.) еку-то се адаптира спрямо новото гориво (газта) и когато сутрин тръгне бенз. почва да ги прави тия неща. При мен поне ако карам 1 ден само на бенз., на другата сутрин няма и помен от клатене на обороти и мога да я вкарам в лютеницата на 2 сек. след запалване ако реша. Няма никакви защити за студено форсиране.
Опитен газаджия като Роби може да оправи нещата, но е доста играчка по неговите думи.

Jivko7777
03-02-2012, 21:32
Имай на предвид, че ако запалиш при -15 гр и тръгнеш веднага, разходът на бензин през първия изминат километър е около 30/100, без да говорим за съсипването на цилиндри, бутала и сегменти. Аз препоръчвам работа на място на тихи обороти поне до температура 50 гр. Дори я изчаквам да обърне на газ и тогава тръгвам.

Да правилно правиш!

Ето едно видео какво е маслото при минусови температури, коментарите оставям на Вас!

http://www.youtube.com/watch?v=cL6uMHqSSJ4

roverbulgaria
03-02-2012, 22:43
Без коментар !!

Jivko7777
03-02-2012, 22:58
от тук на сетне вие преценете с какви масла да си карате колите и как да ги карате и т.н.

ecotronic
03-02-2012, 23:22
Някой беше смятал, че едно палене при температура под -10 гр. и НЕизчакване да загрее мотора, води до износване, което би се получило но няколко-хиляди км. нормален пробег.

Jivko7777
04-02-2012, 15:37
Някой беше смятал, че едно палене при температура под -10 гр. и НЕизчакване да загрее мотора, води до износване, което би се получило но няколко-хиляди км. нормален пробег.

Ойл чека на бмв смята така маслото до смяна, 1км каране на студен мотор на 5000 об. го смята като 10км пробег за маслото, това ще рече че ако ти се съберът 1000км да даваш газ на студен мотор ще ти светне чека да си смениш маслото, за мене единственото хитро нещо на БМВ ;)
И друго ако си караш кротичко и си изчаква чак на 15 хил ще ти светне...

ecotronic
04-02-2012, 16:00
Ойл чека на бмв смята така маслото до смяна, 1км каране на студен мотор на 5000 об. го смята като 10км пробег за маслото, това ще рече че ако ти се съберът 1000км да даваш газ на студен мотор ще ти светне чека да си смениш маслото, за мене единственото хитро нещо на БМВ ;)
И друго ако си караш кротичко и си изчаква чак на 15 хил ще ти светне...

От това излиза, че не само двигателят се износва при студен старт, но и маслото. Това не го знаех.

stelt
04-02-2012, 17:14
Естествено, че маслото се износва, то ако не беше така - нямаше да го сменяме.
Не е правилен обаче и похвата ви да си загрявате колите на място.
Колата се запалва и се кара, като се кара внимателно.
Освен двигателя, има и други елементи, които трябва да загреят - лагери, ск.кутия и т.н.
Да не говорим, че докато загрява кола на място избълва много повече вредни емисии.
В Германия например, ако си запалиш колата и я оставиш да работи на място - отнасяш глоба.

ecotronic
04-02-2012, 17:24
Естествено, че маслото се износва, то ако не беше така - нямаше да го сменяме.
Не е правилен обаче и похвата ви да си загрявате колите на място.
Колата се запалва и се кара, като се кара внимателно.
Освен двигателя, има и други елементи, които трябва да загреят - лагери, ск.кутия и т.н.
Да не говорим, че докато загрява кола на място избълва много повече вредни емисии.
В Германия например, ако си запалиш колата и я оставиш да работи на място - отнасяш глоба.

Аз мога да обясня, защо двигателят се износва при студен старт. А ти можеш ли да обясниш, защо маслото се износва от СТУДЕН СТАРТ , като е толкова естествено?

stelt
04-02-2012, 17:46
Накратко -продуктите на горенето при студен старт са различни от тези на загрят двигател. Това е една от причините маслото да влошава качествата си при по чести студени стартове.
Както по горе казаха, напоследък ЕКУ-тата на колите броят колко пъти сме запалили колата студена и пресмятат от там интервала за смяна на масло.
Естествено върху стареенето на маслото влияят и доста други фактори, но темата е доста обширна.

ecotronic
04-02-2012, 18:10
Ако правилно съм разбрал, при студен старт маслото "старее" защото в него попада известно количество гориво. Това пък и до голяма степен зависи от износването на бутала, сегменти и цилиндри.

Jivko7777
04-02-2012, 23:52
Ако правилно съм разбрал, при студен старт маслото "старее" защото в него попада известно количество гориво. Това пък и до голяма степен зависи от износването на бутала, сегменти и цилиндри.

и не само, когато се кара на кратки разстояния особено в студено време като сега и не успява да загрее в маслото се образува голямо количество конденз сиреч водица и също влошава неговите качества доста... за да може тоя кондез, водица да се изпари трябва маслото да загрее хубаво, т.е. и колата да загрява хубаво това е! Иначе не я чакайте на място да загрява това е грешно! Палиш и 30сек до 1 мин ако е доста студено и тръгвате и ускорявате плавно до 2000 и така, целта е колкото по бързо загрее, толкова по малко износване...

BLUE1
05-02-2012, 07:43
От доста време се каних да питам, но тук намерих отговора. Книжката на алфата ми е на италиански и не съм я чел, но на ситроена е на български, та там подчертано е написано при студено време колата да не загрява на място а да се кара като в началото да е без напъване, а когато е много студено да се пали двигателя със задължително натиснат съединител и пак плавно потегляне. ОТ както прочетох това, така и правя и установих, че температурата се вдига по-бързо от колкото при работа на място.

Deathriderr
05-02-2012, 10:38
Значително по-бързо се дига температурата, но дали е по-далавера или е същата работа от към разход на гориво?

Jivko7777
05-02-2012, 11:12
От доста време се каних да питам, но тук намерих отговора. Книжката на алфата ми е на италиански и не съм я чел, но на ситроена е на български, та там подчертано е написано при студено време колата да не загрява на място а да се кара като в началото да е без напъване, а когато е много студено да се пали двигателя със задължително натиснат съединител и пак плавно потегляне. ОТ както прочетох това, така и правя и установих, че температурата се вдига по-бързо от колкото при работа на място.

ами ще загряват щото са в обороти!
Да загряваш на място е грешно, целта е пак казвам да се загре максимално бързо мотора до работна температура, но с минимално натоварване, дизел 2000, бензин 2000-2500...

---------- Post added at 11:12 ---------- Previous post was at 11:11 ----------


Значително по-бързо се дига температурата, но дали е по-далавера или е същата работа от към разход на гориво?

колкото по бързо загрее толкова по рано ще спре да ти харчи началните 30/100 че и повече на студена ;)

ecotronic
05-02-2012, 12:20
ами ще загряват щото са в обороти!
Да загряваш на място е грешно, целта е пак казвам да се загре максимално бързо мотора до работна температура, но с минимално натоварване, дизел 2000, бензин 2000-2500...

---------- Post added at 11:12 ---------- Previous post was at 11:11 ----------



колкото по бързо загрее толкова по рано ще спре да ти харчи началните 30/100 че и повече на студена ;)

Всичко това е вярно, но с едно уточнение:
По-бързото загряване не става заради по-високите обороти, а заради това, че двигателят е натоварен.
Или казано друго яче - Ако един двигател работи на 2000 оборота без товар, ще загрее по-бавно от същия двигател, работещ при 2000 оборота под товар. И колкото е по-голям този товар - толкова по-бързо ще загрее. Защо е така - заради закона на Бойл и Мариот. И тук е тънкият момент в цялата работа. Тъй като пък високото натоварване и лошото мазане водят до високо износване, така да подбереш натоварването, че да постигнеш по-бързо загряване без да тормозиш лагери, бутала, сегменти......

Jivko7777
05-02-2012, 16:08
Всичко това е вярно, но с едно уточнение:
По-бързото загряване не става заради по-високите обороти, а заради това, че двигателят е натоварен.
Или казано друго яче - Ако един двигател работи на 2000 оборота без товар, ще загрее по-бавно от същия двигател, работещ при 2000 оборота под товар. И колкото е по-голям този товар - толкова по-бързо ще загрее. Защо е така - заради закона на Бойл и Мариот. И тук е тънкият момент в цялата работа. Тъй като пък високото натоварване и лошото мазане водят до високо износване, така да подбереш натоварването, че да постигнеш по-бързо загряване без да тормозиш лагери, бутала, сегменти......

Също и пуснатите повече консуматори в колата водят също до по бързо загряване от именно това натоварване!

Bobo
05-02-2012, 16:32
Много ме кефите всичко написано е вярно и полезно някой да вземе да отдели постовете за маслото и да направи важна тема ;)

nikolaaaay
05-02-2012, 23:10
Аз пък мисля, че не е задължително двг-то да загрее по-бързо в движение, отколкото на място. Моят ГИ е настроен да пуска газта при достигането на определена температура. Ако седя 1-2 минути на място и после тръгна, минава на газ много бързо (200-300 метра). Ако тръгна веднага (по Цариградско в посока центъра) газта се включва след 7-8 до 10 км. след потегляне. Т.е. ако тръгнете по път, който натоварва слабо двигателя, той може да не загрее толкова бързо колкото на място, понеже в движение се обдухва през радиатора, а на място не.

П.С. За загряването на място съм чел мнения, че се създава кофти конденз от картерните газове, който е по-вреден от слабото мазане на студения двг.

raiders
05-02-2012, 23:45
В крайна сметка запалих при -19, кое от казаното е по-вярно не знам, но зимата така или иначе времето за чистене от сняг и стържене на джама ми стигат за да прехвърли на газ (30гр.), искам или не това е което правя. Пршинцип при мен е да не чакам да загрява, ако не се налага, като замръзнал преден прозорец отвътре... освен от парното нямам друг вариянт за чистене.

Другото лошо е, че сме в климат с големи температурни амплитуди, някъде даже сменят зимно и лятно масло, но за нашите коли сперд мен не си заслужава, а и има сигурно единици хора да го правят, 10В40 е маслото с което карам аз и сперед мен е добър избор. Има и интересни таблици за това с какви показатели е маслото и при какви условия и температури се кара.

nikolaaaay
06-02-2012, 00:55
Аз карам със Селения 5W50.

ecotronic
06-02-2012, 10:20
Аз пък мисля, че не е задължително двг-то да загрее по-бързо в движение, отколкото на място. Моят ГИ е настроен да пуска газта при достигането на определена температура. Ако седя 1-2 минути на място и после тръгна, минава на газ много бързо (200-300 метра). Ако тръгна веднага (по Цариградско в посока центъра) газта се включва след 7-8 до 10 км. след потегляне. Т.е. ако тръгнете по път, който натоварва слабо двигателя, той може да не загрее толкова бързо колкото на място, понеже в движение се обдухва през радиатора, а на място не.

П.С. За загряването на място съм чел мнения, че се създава кофти конденз от картерните газове, който е по-вреден от слабото мазане на студения двг.

Този ефект би се получил при неизправен термостат. Докато се достигне температурата при която термостатът отваря големия кръг, обдухването на радиатора не влияе на температурата на двигателя.

Jivko7777
06-02-2012, 18:23
Този ефект би се получил при неизправен термостат. Докато се достигне температурата при която термостатът отваря големия кръг, обдухването на радиатора не влияе на температурата на двигателя.

Абсолютно подкрепям за тия 7-8км трябва да си на 90 градуса отдавна при положение че си бензин, че то JTD загрява за толкова бе ;)

nikolaaaay
06-02-2012, 22:38
Е аз съм си на 90, но допреди няколко дни газта ми беше настроена да тръгва на по-висока темп. При същите настройки, тръгваше много по-бързо ако седя 2-3 мин на място и после тръгна. Термостатът ми не знам колко е изправен (все пак колата е 156), но си показва на таблото кога се отваря.

Gogata
07-02-2012, 13:47
Аз пък мисля, че не е задължително двг-то да загрее по-бързо в движение, отколкото на място. Моят ГИ е настроен да пуска газта при достигането на определена температура. Ако седя 1-2 минути на място и после тръгна, минава на газ много бързо (200-300 метра). Ако тръгна веднага (по Цариградско в посока центъра) газта се включва след 7-8 до 10 км. след потегляне. Т.е. ако тръгнете по път, който натоварва слабо двигателя, той може да не загрее толкова бързо колкото на място, понеже в движение се обдухва през радиатора, а на място не.

П.С. За загряването на място съм чел мнения, че се създава кофти конденз от картерните газове, който е по-вреден от слабото мазане на студения двг.

При мен е абсолютно същото.Обикновено изчаквам докато паднат оборотите около 1000 и тогава тръгвам.Ако тръгна веднага преминаването на газ става 3-4 км по-късно,което не ми е проблем,но не обичам да си тормозя колата.

qpwo
07-02-2012, 14:16
Термостатът ми не знам колко е изправен (все пак колата е 156), но си показва на таблото кога се отваря.
Моят термостат е изправен и по никакъв начин не се усеща кога отваря и затваря;-)

Jivko7777
07-02-2012, 19:15
Моят термостат е изправен и по никакъв начин не се усеща кога отваря и затваря;-)

На 156 мърда стрелката и виждаш, на 166-цата не мърда на таблото, макар реално и при нея температурата да ходи нагоре надолу ;)

kolev
08-02-2012, 12:14
да, таблата на някои автомобили са направени с "успокоители" в зоната на работната температура. може да се клати примерно от 80 до 100 градуса, а таблото все си показва 90 да не се шашка шофера.

Jivko7777
08-02-2012, 12:39
да, таблата на някои автомобили са направени с "успокоители" в зоната на работната температура. може да се клати примерно от 80 до 100 градуса, а таблото все си показва 90 да не се шашка шофера.

сиреч, всичко немско, френско, вече и италиянско....
Специално при ТДИ от 75 до 105 градуса показва 90....