PDA

View Full Version : Размисли и страсти за МЕТАНА!



reloading
29-01-2012, 22:46
Здравейте колеги , от много време обмислям да си взема ежедневен автомобил, който да гоня икономия. В него мисля да поставя Метанова уредба. Какво бихте ме посаветвали ?

Обикновен Метан или Инжекция?
Дали си заслужава при положение че минавам годишно около 25 000 + километра?
Колко мога да се доверя на втора употреба ?
И каква е разликата като спестени пари като съпоставка Дизел , Бензин , Газ , Метан . какви ще са ми разходите при един средно статистически автомобил.

п.с. колата която обмислям да взема за ежедневен автомобил мисля да е Пасат Б5 комби.

d3v1l
30-01-2012, 00:04
Мое мнение е, че метана определено си заслужава. Малко ще ти убие динамиката, но щом е за ежедневка не е проблем. Икономията определено е доста голяма и дето се казва се возиш "без пари". Някой може да ти каже, че ще си съсипеш колата с този метан, но според мен, докато се съсипе колата ти вече ще си я избил двойно и тройно :yes:

Алфист11
30-01-2012, 09:23
А някой от форума има ли метанова и какви са му наблюденията.Нека сподели:)

kolev
30-01-2012, 10:49
обикновена или инжекцион зависи от колата и двигателя и колко пари си готов да дадеш. проблема на метана са скъпите тежки и големи бутилки. втора употреба сам си прецени дали си заслужава. в интернет има калкулатори за какъв пробег ще си избиеш уредбата, но при теб мисля че ще е по-изгодно пропан-бутан.

Da_Fuse
30-01-2012, 10:52
Баща ми има венто 1.8 моно с метан. Колата е с метан от третия ден след закупуването си като нова. Сиреч и 16 години. Лично съм отварял двигателя по съмнение за сегменти - оказаха се гумички - бяха дървени(буквално). Когато го отворих със изненада открих, че блока има едва забележим ръб и следите от хьонинг-а по цилиндрите си стоят. Няма вкопаване или нарушаване на контактуването между клапаните и леглата - въобще двигателя си беше екстра. А имайте в предвид колко километра е минала тази кола в Италия, за да и сложат метан 94-та още на следващия ден след закупуването?! Иначе при бащами - е с ламбда контрол на газчицата, и аванс процесор. Колата като я взехме беше със свален аванс процесор, и на мястото на стъпковия мотор на ламбда контрола имаше обикновена врътка. След като възстановихме ламбда контрола, да определя количеството газ и сложихме аванс процесор отново - колата стана друга. В момента динамиката се доближава до бензиновата(все пак е 1.8 моно).

reloading
30-01-2012, 11:27
Да разбирам ли, че обикновена или инжекционна метановата уредба е като ГУ ? разликата от 2-те е процентното намаляне на мощността. И това сам си го решавам до колко искам да "НЕ върви" :) . Има ли разлика в разхода при 2та вида метан ?

Става дума за Passat B5 комби . На такъв автомобил съм се спрял за Daily, ще е или 1.6 или 1.8Т


П.С. Забравих да питам , някой има ли наблюдение от сервиза Metan-bg.com ?

kolev
30-01-2012, 11:45
ами при обикновената метанова си имаш изпарител за метан с кранче и плочка. регулацията е същата като на обикновена на пропан. при ГИ на метан имаш редуктор-изпарител за метан за ГИ, компютър и дюзи. и при двете разхода и вървежа зависят от настройката. въпроса е че за метан ти трябва и аванс процесор.

reloading
30-01-2012, 11:52
Тоест не е чак от такова от голямо значение дали е ГИ или обикновена , а как е настроена . А за този Аванс процесор разбрах, че е хубаво да го има понеже регулирал впръскването и общо взето се държала колата по - добре ;)

Изникна друг въпрос , Колко са най- големите бутилки? и за какъв преход става на въпрос , Има ли някакви който са за към 300 км ?

d3v1l
30-01-2012, 12:11
За в пасат комби ще можеш да събереш доста бутилки :D Така че 300 км извънградско с около 100 литрова бутилка ще ги минеш според мен. При баща ми има служебни шкодички (фелиция мисля бяха) и минават по 300 км на метан, къде са ги събрали тия бутилки незнам ...

kolev
30-01-2012, 12:11
не, аванспроцесора променя времето на подаване на искрата към свещите щото метана ти е 130 октана. без това нещо колата ще е много умряла.

за бутилките ето тук има примерни таблици
http://www.mgas-bg.com/?sub=metan21

за 300 километра пробег да речем че ти трябват около 15 килограма метан /метана се мери в килограми, а не в литри щото се съхранява в газообразно състояние/. това значи че ще ти трябват бутилки с обем да речем 100 литра. металните такива са изключително тежки и цената е в небето. само бутилките ще ти струват колкото пасата сигурно. има и композитни леки бутилки, ама и цената им е по-по-най :D

d3v1l
30-01-2012, 12:15
Не се шашкай, има и бутилки втора употреба които не са чак с такива цени

reloading
30-01-2012, 12:28
да и според мен най - добре е бутилката поне да е Втора употреба.. за другото може и ново. А в София къде може да намеря човек който наистина да ми го направи добре.


По окачването разбрах , че е хубаво да се сложат по твърди задни пружини.

bocko
30-01-2012, 13:53
Ето ти и бутилка и метанов инжикцион. http://www.clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=66979&page=2
Колегата е пуснал голяма ПРИМОЦИЯ:thumbup:

RPWWD
30-01-2012, 21:26
Ако ще караш метановият Пасат от Троян до Ловеч или Плевен е ОК, но имай предвид, че метановата уредба предполага големи ограничения при по-далечни разстояния.

п.п. И е с 8 алуминеви носача отпред ;-)

688757
30-01-2012, 22:54
Колега,метана е най евтин но цената му се вдигна доста а и ще продължава да се вдига.Понеже има много митове и легенди за разхода ще ти кажа реално как е при мене.Fiat Marea 1.6/16 в с обикновена уредба с аванспроцесор.Значи разхода ми се движи при нормално каране извън града около 4,2 кг/100 което при цената във Варна ми прави 7,1 лв/100 км.Градско не карам много но разхода е около 6,5-7 кг/100 което в пари ми е 11-12 лв.Имам една бутилка 95 литра която събира около 15 кг и съответно стига за около 350 км извън града и около 200 в града.Тежи 85 кг празна и 100 кг пълна.За вървенето като си оправих и бензиновата система,няма нищо общо метан със бензин.Като максимална скорост и поддържане на скорост по равно е добре,вдига 180 км колата няма проблеми.Но на ускорение и натоварена по баир е трагедия.Ако един наклон се качва на метан на 4 та с пълна газ ,то на бензин е на 5 та с леко газ.На ускорение и с климатик също е доста по тромава.Ако се сметне цената че същата кола би горяла на бензин около 7/100 и на газ около 8,5-9 /100 все още си струва метана,като е имало периоди когато е било доста по евтино както и когато е било равно на пропан бутана.Аз имам колата от 4 год. и съм минал 100 000 км с нея.

reloading
30-01-2012, 23:53
Ако ще караш метановият Пасат от Троян до Ловеч или Плевен е ОК, но имай предвид, че метановата уредба предполага големи ограничения при по-далечни разстояния.

п.п. И е с 8 алуминеви носача отпред ;-)

Това че съм от Троян не значи че не излизам извън табелата :) . Живея в София , и все пак тези ограничения ако са единствено метан станциите добре - защото до мен има метан..



Колега,метана е най евтин но цената му се вдигна доста а и ще продължава да се вдига.Понеже има много митове и легенди за разхода ще ти кажа реално как е при мене.Fiat Marea 1.6/16 в с обикновена уредба с аванспроцесор.Значи разхода ми се движи при нормално каране извън града около 4,2 кг/100 което при цената във Варна ми прави 7,1 лв/100 км.Градско не карам много но разхода е около 6,5-7 кг/100 което в пари ми е 11-12 лв.Имам една бутилка 95 литра която събира около 15 кг и съответно стига за около 350 км извън града и около 200 в града.Тежи 85 кг празна и 100 кг пълна.За вървенето като си оправих и бензиновата система,няма нищо общо метан със бензин.Като максимална скорост и поддържане на скорост по равно е добре,вдига 180 км колата няма проблеми.Но на ускорение и натоварена по баир е трагедия.Ако един наклон се качва на метан на 4 та с пълна газ ,то на бензин е на 5 та с леко газ.На ускорение и с климатик също е доста по тромава.Ако се сметне цената че същата кола би горяла на бензин около 7/100 и на газ около 8,5-9 /100 все още си струва метана,като е имало периоди когато е било доста по евтино както и когато е било равно на пропан бутана.Аз имам колата от 4 год. и съм минал 100 000 км с нея.

Хм от много други места чувам за по евтини суми на 100 км. Не че твоите са високи но обикновено знам че е някъде около 5лева на 100км... (като някаква средна цена)

RPWWD
31-01-2012, 02:15
Това че съм от Троян не значи че не излизам извън табелата :) . Живея в София , и все пак тези ограничения ако са единствено метан станциите добре - защото до мен има метан..

Значи ще качваш Витиня на трета, като си ходиш на село в почивните дни, а с бурканите обратно ще си като самолет :crazy:

reloading
31-01-2012, 11:18
не мисля че това може да го считаме за проблем...

688757
31-01-2012, 12:28
Хм от много други места чувам за по евтини суми на 100 км. Не че твоите са високи но обикновено знам че е някъде около 5лева на 100км... (като някаква средна цена)[/QUOTE]


Затова и написах за митовете за метана.Това с 5 лв/100 беше от едно време преди 3-4 години ,ама тогава цената на метана беше 0,8-0,9 лв за кг сега е 1,72 лв /кг а някои хора продължават да говорят за 5 лв/100 ,е това няма как да стане вече да имаш предвид.Най общо минимума разход за кола 1,6-1,8 е 4 кг/100 вече си го смятай според това колко ти е кг в града.А за чисто градско вече си говорим за 6,5-7 кг.Ако някой ти се хвали за по малко не му се връзвай :) .

mladej_it
02-02-2012, 06:50
Подкрепям поста на колегата 688757! Митовете за 5 лв. на 100 км са нереални и смешни при цена на метана 1.57 за кг. И аз като теб от около година се вманячих по метанизиране на някаква кола за ежедневка! Резултата беше закупуването на старо фауве голф3 (това си е ерес за този форум) с двигател 1.4 моноинжекцион и поставена 95 литрова бутилка и обикновенна уредба, като на колегата с мареата преди около 10 месеца! Искаше ми се да си купя фиат мултипла с фабричен метан ,но не изпадна добра оферта! И резултата "о боже" имало начин да се изминават повече от 200 км градско с 20 лв. Отначалото с 17 лева изминавах 230-240 км. със същите пари извън градско около 340 км! Да не върви, да свалям по две предавки надоло, да изпрееварвам с прекръстване, но има едно голямо "но" Едно ходене и връщане от София до Калояново ми излизаше 17 пари(някаде около 320 км.)! Сега с новите цени всичко това е за около 23 лв. С толкова се пълни тази 95 литрова бутилка! А за сапостафка ще ти кажа как е с Фиата ми който е само на бензин 2.0 16в Купе ! Нито е някаква бърза кола нито е нещо особенно с 20 лв сипвам около 7 литра бензин и с тях минавам 60 км с каране до 2000 оборота! Разликата и изводите си прави сам! Към момента единственото което ме спира да поставя метан на фиата е цената на хубав метанов инжекцион, просто защото струва колкото колата с бутилките иначе не бих се замислял (все пак не е алфата)

Zarini
08-02-2012, 14:30
Хич не се замисляй, особено за ежедневка. Това със загубата на мощност е бял кахър - винаги можеш да превключиш на бензин и да я "изстреляш", разбира се - при изправна бензинова с-ма. Мойта ежедневка е метанизирана преди 7г. Киа - най-сигурният и евтин автомобил в семейството, няма ТАП-мап - най-обикновена уредба, но просто "железна":wub:, всъщност това са ми домашните пантофки 8)

Вечно я паля на метан, освен в големите студове, тя и тогава си пали де. А бе забравям за бензина, та веднъж в годината нарочно я превключвам, за да изгоря застоялия и стар бензин. Двигателят мърка, износване никакво, количката е на почти 300к, от които към 200 вече на метан, взех я 2000г. нова.

Разход в момента - от 7лв. до 11лв. /100км. Метан-станции - под път и над път, пък в края на краищата винаги имаш в резервоара 10-20л. бензин.

ecotronic
08-02-2012, 14:59
Хич не се замисляй, особено за ежедневка. Това със загубата на мощност е бял кахър - винаги можеш да превключиш на бензин и да я "изстреляш", разбира се - при изправна бензинова с-ма. Мойта ежедневка е метанизирана преди 7г. Киа - най-сигурният и евтин автомобил в семейството, няма ТАП-мап - най-обикновена уредба, но просто "железна":wub:, всъщност това са ми домашните пантофки 8)

Вечно я паля на метан, освен в големите студове, тя и тогава си пали де. А бе забравям за бензина, та веднъж в годината нарочно я превключвам, за да изгоря застоялия и стар бензин. Двигателят мърка, износване никакво, количката е на почти 300к, от които към 200 вече на метан, взех я 2000г. нова.

Разход в момента - от 7лв. до 11лв. /100км. Метан-станции - под път и над път, пък в края на краищата винаги имаш в резервоара 10-20л. бензин.

А защо не сложиш ТАП? Теорията гласи, че хем ще е по-добре за двигателя (за изпускателните клапани) хем ще стане по-ефективно изгарянето. Т.e. ще ти се вдигне малко мощността и ще падне разходът.

Zarini
09-02-2012, 00:53
А защо не сложиш ТАП? .....

Ми тя временно е така - без ТАП, вече 6-7 години :big_whoops:

ecotronic
09-02-2012, 09:53
Ми тя временно е така - без ТАП, вече 6-7 години :big_whoops:

Слагай ТАП и ще видиш, че ще има положителен ефект.
Аз дори на пропан бутан съм усещал разликата.
А за метана си е направо задължително. А и не е кой-знае какви пари. За нула време ще си го избиеш.
Слагай - по-добре късно отколкото никога.:cheers:

reloading
13-02-2012, 14:54
Колеги привет , последно съм се насочил към Бора комби , двигателя или 1.8 или 1.8Т другото което се колебая е дали да си взема Метанов инжекцион или чист метан.

Mind_Control
13-02-2012, 15:42
Слагай ТАП и ще видиш, че ще има положителен ефект.
Аз дори на пропан бутан съм усещал разликата.
А за метана си е направо задължително. А и не е кой-знае какви пари. За нула време ще си го избиеш.
Слагай - по-добре късно отколкото никога.:cheers:

Никога не пипай нещо работещо! По- хубавото е враг на хубавото.

ecotronic
13-02-2012, 21:05
Никога не пипай нещо работещо! По- хубавото е враг на хубавото.

В този принцип има голяма доза истина, но в конкретния случай не е верен.
Всеки, който си има поне малко понятие от метанови уредби, ще потвърди това. А именно, че трябва по някакъв начин да бъде реализирано нужното за метана предварение на запалването. В противен случай резултатът е неефективна работа на двигателя и голяма вероятност да се сдухат изпускателните клапани.

Zarini
14-02-2012, 00:36
В моя случай - с Киа-та, необходимото изпреварване е осъществено с врътване на делкото, щото навремето нямаше в момента подходящ ТАП. Когато се появи, вече не ми се даваха 120лв. за нещо толкова необходимо, колкото сливиците и апендикса при човека, количката и без него си вървеше (а и продължава да върви) доволно.

Вярно, случвало се е при кофти бензин да се разцъка свръхавансът, ма кво от тва - бензинът за нея е деликатес - дава й се веднъж в годината и по малко, та да не свиква :haha:

Уви, това е невъзможно при капризните и насвяткани с електроника хай-тек италианки!

ecotronic
14-02-2012, 10:23
В моя случай - с Киа-та, необходимото изпреварване е осъществено с врътване на делкото, щото навремето нямаше в момента подходящ ТАП. Когато се появи, вече не ми се даваха 120лв. за нещо толкова необходимо, колкото сливиците и апендикса при човека, количката и без него си вървеше (а и продължава да върви) доволно.

Вярно, случвало се е при кофти бензин да се разцъка свръхавансът, ма кво от тва - бензинът за нея е деликатес - дава й се веднъж в годината и по малко, та да не свиква :haha:

Уви, това е невъзможно при капризните и насвяткани с електроника хай-тек италианки!

Щом си реализирал предварението с въртене на делкото, значи няма нужда от ТАП.