PDA

View Full Version : Зимна драма, не само със стaртер...



TRENDi
06-02-2012, 17:45
Вчера от веднъж, стартерът ми се предаде. Отделно, че затъвах няколко пъти, прецакаха ми се степените на парното, отчупих парче от предната броня и установих, че единия от амортисьорите на 5-тата врата хвърля яко масло. Също така, докато оглеждах стартера видях, че десния маншон на корм. рейка е скъсан, ама това остава за пролетта, ако изкара.
Проблемът със стартера се появи, след като паркирах на\буквално се забих в\ едно неизчистено парко място. Реших да я мръдна леко и цък-цък - нищо. По-късно съвсем леко ме бутнаха, запалих и се прибрах.

Днес за около час го свалих и пробвах на акумулатора - не гъкна. Кабелчето за шалтера беше тествано още сутринта преди демонтажа на стартера и при завъртене на конт. ключ се появяват 12 V на него. Разглобих го\стартера\ в нас, и излетях до най-близкия майстор на стартери и алтернатори. От него си купих шалтер за 35 кинта, а за още 20 точки ми запои нови четки за четкодържателя. Прибрах се, зглобих го и тествах на акумулатора. Изхвърли и завъртя, но нещо ялово ми се видя. Акумулаторът се оказа, че е паднал, та това може да се добави към проблема, защото принципно нямам ядове с него, а сега се е сринал за 24 часа. Монтирах си стартера, сглобих всичко пробвах да запаля и .УР :censored:. Абсолютно същото поведение, както вчера, след като паркирах на прокълнатото място. Чува се реленцето да цъка, което в АДата дават, че е за веригите по запалване\още вчера даже го сменявах с това за дългите - без ефект\ и нищо. Викам си, много е паднал акумулатора и затова неще. Бащата прекара неговия кошер и с хубави кабели ми даде ток. Абсолютно никаква разлика - пак не се случва нищо - не изхвърля и не върти съответно. Оглеждах разните силови кабели и маси, но нищо подозрително не забелязах. Не знам дали зарежда, защото не можах да я запаля\няма кой да бута\, но при положение, че с кабелите за ток нямаше промяна, не мисля ,че това оказва влияние за отказа да стартира. Принципно в събота и неделя ща продължа да изследвам, но до тогава може да давате акъл и идеи :?:.


Та, нека да похвърляме боб заедно, какво се е скапало?

Ето малко фото от днешната зимна веселба:

TRENDi
06-02-2012, 17:50
Ще съм благодарен на модератор да оправи стъртер-а в заглавието :lol:.

kolev
06-02-2012, 18:11
първо виж втулките как са. след това мери идват ли ти 12 волта на малката букса като въртиш на стартер- те са от клемореда, ако няма -той е. виж сивото цилиндърче долу в центъра на тая снимка трябва съвсем свободно да се движи http://www.clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=88208&d=1328542936
и май много са те одрусали за тия четки.

155_8000rpm
06-02-2012, 19:44
Тренди,ако имаш телефона на Алекс(alfa user),звънни му или на лични май ще стане по-безболезнено...та мисълта ми е,че той имаше същият проблем и при него съмненията бяха в клемореда.Съвсем скоро се видяхме с него,ама нито се оплака нито се похвали за проблема,а и аз не го питах как са се развили нещата.Поздрави!!!И пожелания за бързо отстраняване на извънземната намеса!

TRENDi
06-02-2012, 20:15
...сивото цилиндърче... - ако имаш предвид редуктора - лесно се движи :dunno:.

Кабела от клемореда е ок:


Кабелчето за шалтера беше тествано още сутринта преди демонтажа на стартера и при завъртене на конт. ключ се появяват 12 V на него.

Втулките окомерно са ОК, а и тествах оправения стартер преди да го кача на колата - изхвърля и върти\лениво, заради паднала батерия - 11.85V показа след пробата\.

Забивам се в дълбок сняг -> стартера повече не се чува\силовите кабели и масите са прекалено високо и прекалено дебели, за да бъдат скъсани евентуално - все пак, когато успея да завра крика отдолу ще прегледам и тази възможност\;
Оправям стартера\99%, че вече е ОК\ -> стартера пак не се чува; паднал ми е акумулатора, но и след подаване на ток с кабели - пак така - няма никой.

Утре след бачкане, ако е светло ще проверя за евентуалния консуматор, който ми е свалил тоците.
Благодаря за първите предположения. Някой друг нещо?

митака-пловдив
06-02-2012, 21:37
Пробвай стартера на здрав акумулатор и ако и тогава е ленив,втулки!!Защото заради скапани втулки,най-добре се бута акумулатора.

Далече си ми,иначе бих ти дал един стартер за проба (тамън 3 са ми под ръка).Обаче единия,преди да го "ремонтирам" правеше същита номера,затова според мен втулките са ти проблема.

nikola 155
06-02-2012, 23:02
Пярво да те питам след като го разглоби,случайно да си смазвал с грес шалтера? Аз лятото подобен проблем имах след като бях разглобил стартера и изглежда смазах повечко дето влиза самия шалтер и се получи вакуум и не можеше да издърпа пластмасовата ''вилица'',която държи бендикса.

Alexandrov70
07-02-2012, 00:15
Ако искаш обади ми се утре да го погледнем заедно .С чисто нов акумулатор съм(на 1 седмица),имам читави кабели и съм ял дървото със стартери доста пъти , та смятам ще го преборим.
Като даваш ток закачи минуса на мотора , а не на клемата на батерията , все пак може масата м/у мотора и купето да се е изкъртила някак.
Ако ми нямаш телефона , пращам ти го на ЛС

TRENDi
07-02-2012, 07:22
...случайно да си смазвал с грес шалтера?...
Котвата на шалтера не съм я мазал въобще. Сложих малко грес на задната втулка и отпред към редуктора.

До събота\поне\ съм плътно на бачкане и по-рано няма да мога да се занимавам. Варианта с масата директно на мотора го пробвах, без резултат. Ще те имам предвид, когато зачопла пак проблема, благодаря ти.

За сега не изключвам нищо от предложеното.

mimouzunov
07-02-2012, 10:08
Доколкото помня (а може и да бъркам при алфовия стартер) шалтера на стратера (соленоида) за да заработи ,тегли маса от самия стратер... Ако минусовите четки не дават добър контакт и соленоида не заработва...
Пробваи по някакъв начин да подадеш + дирекно на втората шпилка на соленоида, тази която "захранва" стартера за да видиш дали ще се развърти както си е на място (гледаи да не си на скорост де)...
Ако до събота нее тръгнала идвам и аз да я гледаме...
Помня че рових в някакъв стартер и по-точно в шалтера му и знам че имаше две бобини вътре, едната е вързана м-у малката клема и шпилката на която е вързан стартера ( другата шпилка е вързана за акумулатора) а другата бобинка е вързана пак за малката клема и корпус... Доколкото ми стана ясно с първата бобина понеже е по "яка" соленоида изхвърля бендикса ,а когато стане това тя престава да работи (и в двата си края има + )... Тогава соленоида се захранва от другата бобинка и тя служи само да задържа...
Незнам дали се разбира нещо от писанията ми :-(

kolev
07-02-2012, 11:02
мери с контролна лампа 12-те волта от клемореда - тоест под товар. дори с монтиран стартер подай 12 волта там и виж ще тръгне ли.
по принцип ако стартера е откачен /ненатоварен/ и му подадеш захранване, трябва да завърти яката.

TRENDi
07-02-2012, 19:14
Ще послушам последните 2 съвета за тестовете натам, а междувременно акумулатора към момента се зарежда. Преди да го сваля замерих за утечка - 70mA с вкл. аларма, което е леко над нормалните до 50, но не мисля, че е решаващо. Дано не се окаже само, че батерията е умряла като Форд - от веднъж...

nblagoev
07-02-2012, 20:27
Допреди 10-ина години имахме една Regata DS, която все още гние в двора.
При нея се появи същия проблем без видима причина!
След 2 дни умуване, сменяне на четки, втулки и т.н., проблема се реши с почистване и притягане на масите!
Провери дали и при теб проблема не е същия! :)

mimouzunov
07-02-2012, 22:40
Допреди 10-ина години имахме една Regata DS, която все още гние в двора.
При нея се появи същия проблем без видима причина!
След 2 дни умуване, сменяне на четки, втулки и т.н., проблема се реши с почистване и притягане на масите!
Провери дали и при теб проблема не е същия! :)

Аз затова му написах да пробва по някакъв начин да подаде + на стартера дирекно след соленоида му...
Сега се загледах в снимките... На соленоида (новия) виждам няколко клеми, като едната остава празна маи?!
Тази празната да нее края на едната намотка (ако е празна де)!?

TRENDi
08-02-2012, 07:08
Празната е за вариатор\каквато и роля да изпълнява\, който се ползва при Цедесите и БМВ, при нас не играе.

mimouzunov
08-02-2012, 09:37
Празната е за вариатор\каквато и роля да изпълнява\, който се ползва при Цедесите и БМВ, при нас не играе.

Сетих се аз къде съм ровил... В Сиерата..
Та там в соленоида има 2 бобини! Едната е яка и служи да изхвърли бендикса, абе да сработи стартера и да почне да върти.. Обаче тая бобина е с доста дебела жица намотана и харчи доста ток... Идеята е след като сработи дебелата намотка тя да се самоизключи и да не харчи безброи ампери... Тогава докато държиш ключа и стартера вече върти остава другата навивка в соленоида под напрежение (тя е доста по-слаба и служи само за задържане но не и за първоначално изхвърляне на бендикса) ...

vegatta
08-02-2012, 10:56
Виж си все пак и клемите на акумулатора (Пак)

И на Типото имаше едни маси под стойката Виж ги и тях

kolev
08-02-2012, 11:50
Сетих се аз къде съм ровил... В Сиерата..
Та там в соленоида има 2 бобини! Едната е яка и служи да изхвърли бендикса, абе да сработи стартера и да почне да върти.. Обаче тая бобина е с доста дебела жица намотана и харчи доста ток... Идеята е след като сработи дебелата намотка тя да се самоизключи и да не харчи безброи ампери... Тогава докато държиш ключа и стартера вече върти остава другата навивка в соленоида под напрежение (тя е доста по-слаба и служи само за задържане но не и за първоначално изхвърляне на бендикса) ...

а тука е както си го писал, мисля. минус на соленоида се явява плюса на ротора на стартера. пада в напрежението е достатъчен да го държи затворен след като завърти ротора.

ecotronic
08-02-2012, 14:50
Много правилни съвети дава колегата mimouzunov в пост № 10.

Наистина токът за соленоида протича последователно през четките. При студено време понякога, четките не правят достатъчно добър контакт с колекторите. Когато протече големият работен ток, тази лоша връзка се оправя сама (пробива) но малкият ток на соленоида не може да пробие.
Направи експеримента за който ти говори колегата - това да дадеш накъсо с дебел проводник двете дебели шпилки, които излизат от задната част на соленоида. Внимателно - при изключена от скорост и без да се допира друго освен шпилките.

petiapee
08-02-2012, 21:27
Ти хубаво си сменил четките, а сети ли се да тръкнеш колектора със фина шкурка? После колко време баща ти ти дава ток. Щото с каквито и кабели да си по тях не може да премине такъв ток, че веднага да ти завърти стартера и да запалиш. Имам предвид, ако акумулатора ти е тотална щета с тия кабели за ток дето правят контакт като за умряло няма да изхвърли, камо ли да завърти. Варианта е баща ти да бръмчи покрай теб 20-на мин докато повъзбуди твоя акумулатор. Направо слагай акумулатора на баща си - така се тества. С кабели за ток такъв съм го ял, че ... И най простия тест - подай един плюс на бобината на шалтера да видиш дали изхвърля бендикса. Ама махни плюса на стартера преди това да не земе да завърти нещо и да ти изкара акъла.

---------- Post added at 21:27 ---------- Previous post was at 21:22 ----------


Доколкото помня (а може и да бъркам при алфовия стартер) шалтера на стратера (соленоида) за да заработи ,тегли маса от самия стратер... Ако минусовите четки не дават добър контакт и соленоида не заработва...
Пробваи по някакъв начин да подадеш + дирекно на втората шпилка на соленоида, тази която "захранва" стартера за да видиш дали ще се развърти както си е на място (гледаи да не си на скорост де)...
Ако до събота нее тръгнала идвам и аз да я гледаме...
Помня че рових в някакъв стартер и по-точно в шалтера му и знам че имаше две бобини вътре, едната е вързана м-у малката клема и шпилката на която е вързан стартера ( другата шпилка е вързана за акумулатора) а другата бобинка е вързана пак за малката клема и корпус... Доколкото ми стана ясно с първата бобина понеже е по "яка" соленоида изхвърля бендикса ,а когато стане това тя престава да работи (и в двата си края има + )... Тогава соленоида се захранва от другата бобинка и тя служи само да задържа...
Незнам дали се разбира нещо от писанията ми :-(
Тегли маса от масата. Бобината е закрепена за стартера, той за двигателя. Масата си минава по тях.

TRENDi
09-02-2012, 09:27
Колектора светеше, не съм го минавал с шкурка. Изчистих му само каналчетата, от натрупалия се графит в тях от старите четки.
Със същите кабели паля 75-цата, която е с тотално умряла батерия\най-близката клетка до +-овата клема е прекъсната\. Завърта веднага след закачането им.
Акумулаторът вече е зареден и "окото" му свети зелено. Само, че съм с температура и на антибиотик, а следобяд съм на лекар, та ще видя кога ще се занимавам пак...

Иначе планът, който си подготвям за тестване е следния:
1. Зашкурвам клемите на акумулатора, масата на скоростите и евентуално, тая под стойката;
2. Пробвам и ако няма ефект давам на късо 2-те шпилки на шалтера;
3. Ако врътне с пробна лампа тествам кабелчето на шалтера\идващо от конт. ключ\;
4. Ако светне, а не върти -> няма я масата; ако не светне -> слагам си клемореда от 155-цата;
5. Ако пак не завърти вече не знам....

vegatta
09-02-2012, 11:04
има и друг вариант, този дето ти е запойвал четките да са е усрал...

mordohy
09-02-2012, 11:26
има и друг вариант, този дето ти е запойвал четките да са е усрал...
Той се е осрал по презумпция!
Четки не се запояват с калай
Това си го набийте в тиквите!
Не , че и аз не съм го правил, но много отдавна съм прекратил с тая практика.
Съгласни сме, че не бачка от хлабава връзка.
Ще ги разгледам по степен на вероятност:

Заяждаща четка- шалтера не чука. Няма голяма консумация. Оправя се временно с почукване по стартера с чук или каквото имаме в момента.
Разпоена четка- симптомите са същите. Лечението е смяна на майстора. Четките се монтират с пресова или винтова сглобка.
Същите симптоми при износени четки и при проблем в нитовете на четкодържателя, които дават маса на масовите четки.(ако има такива)
Шалтера чука,но нещо не иска да завърти или завърта бавно. Има голяма консумация. - износени втулки, износени клеми в шалтера или проблемен бендикс.

Накратко: Ако не чука шалтера, налагаш няколко пъти стартера. Завърти ли, ясно е , че четките заяждат. Не завърти ли , пак е за аутопсия. Четките са износени и не дават контакт.
Чука ли и не ще да върти добре - значи са втулките, бендикса или мотора.
Всичко това е валидно, когато акумулатора е зареден и клемите и кабелите са наред!

kolev
09-02-2012, 11:28
точно. тия четки не се запояват. или сглобка или точкова заварка.

vaklinator
10-02-2012, 09:50
провери дали не ти се е изкривила оста точно зад предната втулка. на тънкото място

TRENDi
11-02-2012, 16:54
Вече е сигурно, че е стартерът. Като е свален и няма товар - върти. Ако го сложа или дори, докато го тествам на акумулатора, му подпра бендикса - няма никой. 2-3 пъти го разглобявах, опънах\разтегнах\ малко пружините на четките - същата работа. Леко подпрян с отвертка бендикс и не иска да мъцне, а трябва да върти маховика и целия мотор все пак. Утре май ще се ходи до Ел. Пелин.

mordohy
11-02-2012, 17:24
В тоя случай е шалтера.
Тока минава само през бобината на шалтера и за това няма мощност.
Обърнете внимание, че в тоя случай, тока през релето е доста голям.
Такава авария, когато няма реле в схемата, а тока идва директно от контактния ключ, поради големия ток горят контактите на ключа. Тука респективно може да нагорят или направо изгорят клеми 30 и 87 на релето за стартера.
Не става винаги, но да сте готови и са тоя вариант

Едит: пробвай да подадеш ток директно на клемата след шалтера.
Ако завърти зверски ще си на 98% сигурен, че е той!
Успех!

TRENDi
11-02-2012, 20:48
Едит: пробвай да подадеш ток директно на клемата след шалтера.
Това го пробвах, преди малко с кабел, а и още като беше на колата. С дебелия кабел, който идва от +-овата клема на батерията, допрях шпилката на шалтера, която е директна към четките. Само приискри, но не завъртя. А преди малко\в нас\ с кабел, директно вързан на същата шпилка си завъртя, но пак го спирам прекалено лесно с отвертката. Така или иначе, за утре съм запазил 1 стартер в Ел. Пелин :yes:. Не мога да си обясня защо тоя ремонт излезе несполучлив.

Alfa User
12-02-2012, 00:24
Нема да са плашиш ... и аз миналата пролет направих пълна ревизия на стартера, и пак продължава да не врътка от време на време ...
Дано имаш повече късмет с "новия" стартер от нашия човек :)

Tonimir
12-02-2012, 08:59
Не мога да си обясня защо тоя ремонт излезе несполучлив.
И аз ми е ремонтиран стартера и пак ми прави по някой мръснишки номер.
Симптомите при мен са, сядам, връткам ключа и няма никой. (нито чуква, нито врътва, все едно няма никой) Връщам ключа, пак давам на контакт (може би 3-4 пъти) и изведнъж врътва.
Този номер за миналата година ми го е направил едно 5-6 пъти , така и не разбрах причината. Иначе съм купил друг работещ стартер и съм в процес на изчакване този стартер да стане като твоя, че да го подменя.

kolev
12-02-2012, 09:25
Това го пробвах, преди малко с кабел, а и още като беше на колата. С дебелия кабел, който идва от +-овата клема на батерията, допрях шпилката на шалтера, която е директна към четките. Само приискри, но не завъртя. А преди малко\в нас\ с кабел, директно вързан на същата шпилка си завъртя, но пак го спирам прекалено лесно с отвертката. Така или иначе, за утре съм запазил 1 стартер в Ел. Пелин :yes:. Не мога да си обясня защо тоя ремонт излезе несполучлив.

значи се връщаш на вариант втулки.

TRENDi
12-02-2012, 09:46
Предната и задната според мен са ОК. Тая в редуктора не я знам, че не съм го разглобявал него...

mimouzunov
12-02-2012, 09:55
Предната и задната според мен са ОК. Тая в редуктора не я знам, че не съм го разглобявал него...

Аз продължавам да си мисля ,че проблема е електрически..

toki4a
12-02-2012, 10:00
а сигурен ли си ,че си свързал правилно шалтера! всмисъл минуса на четките,който излиза отвън трябва да е свързан с контакта на бубинката,който е с една ламаринка!!, ако си завъртял бубинката обратно няма никога да завърти под товар!!;)

kolev
12-02-2012, 10:00
Предната и задната според мен са ОК. Тая в редуктора не я знам, че не съм го разглобявал него...

ами разглоби го и виж. то поне няма какво да губиш. на свален стартер като му подаваш захранване, трябва да се развърта зверски. може и оста да се е изкривила,както казаха по-горе.

mimouzunov
12-02-2012, 14:47
Така.. След като днес видях с очите си алфов стартер свален мога да каже следното:
В соленоида му има ДВЕ бобини!!! Който невярва да взима един уред и да мери...
Проблема е прихванат иначе, собственика ще пише...
В пдф-а е дадено това онова за стартера (за японка е маи) и там си споменават двете бобини hold-in coil и pull-in coil...

TRENDi
12-02-2012, 14:54
Втулките са ОК и стартера се оказа, че е успешно отремонтиран. Д-р М. Узунов постави тежката диагноза - мъртвирал акумулатор. Окото си свети зелено, показва 12,5 V и като се натовари пада на 2 V напрежението. Все пак не съм сглобил колата, за да мога утре като си купя нова батерия да тествам преди да събера. Беше на 3 години, но явно толкова си може.

Milcho
12-02-2012, 20:49
А аз да добавя какъв съм го ял със стартер,след смяна на четки и втулки и се очакваше всичко да е наред,но стартера пак си въртеше лениво и се оказа разпоени намотки на ротора към колектора му и под товар умираше.А инъче и аз с Темпрата преди няколко дни се метнах в половин метър вода и на другия ден тръгнах да паля и стартера отказа да завърти без да издава какъвто и да е звук а даваше товар и след като се позатопли малко времето и си запали и пак си пали без никакви проблеми...

Da_Fuse
12-02-2012, 21:40
А аз да добавя какъв съм го ял със стартер,след смяна на четки и втулки и се очакваше всичко да е наред,но стартера пак си въртеше лениво и се оказа разпоени намотки на ротора към колектора му и под товар умираше.А инъче и аз с Темпрата преди няколко дни се метнах в половин метър вода и на другия ден тръгнах да паля и стартера отказа да завърти без да издава какъвто и да е звук а даваше товар и след като се позатопли малко времето и си запали и пак си пали без никакви проблеми...

Ами сигурно ти е замръзнала вода вътре в стартера
:D

Milcho
12-02-2012, 21:48
Ами сигурно ти е замръзнала вода вътре в стартера
:D

Това и аз го помислих,че като знам как едвам изплувах,въпреки,че стартера е заврян на такова място,че се чудя как и вода може да стигне до него:wierdo:

mordohy
12-02-2012, 22:05
Втулките са ОК и стартера се оказа, че е успешно отремонтиран. Д-р М. Узунов постави тежката диагноза - мъртвирал акумулатор. Окото си свети зелено, показва 12,5 V и като се натовари пада на 2 V напрежението. Все пак не съм сглобил колата, за да мога утре като си купя нова батерия да тествам преди да събера. Беше на 3 години, но явно толкова си може.
Аз защо по-горе казах изрично, че всички простотии, дето ги казахме важат, ако електрически нещата са наред.
Ама няма какво да се пенява, щото с предишния акумулатор го ядох същия, до като се усетя, че все пак е на кръгли 10 годинки и го е хванала:hi_temerature:

TRENDi
13-02-2012, 15:47
С новия акумулатор драмата приключи. Кочината вече е в движение :go:. Разходите са отразени в темата за ремонти на 3-та страница, където ми е втория пост :new_Eyecrazy:.

Alfa User
13-02-2012, 18:24
Ми честито - поне 10 годинки да те изкара така !!! :thumbup:

vaklinator
13-02-2012, 20:49
Ми честито - поне 10 годинки да те изкара така !!! :thumbup:

Направо до пенсия ми се струва,че ще укряка :)