PDA

View Full Version : Скърцане



Алфист11
15-02-2012, 17:46
Здравейте.Имам ново въпросче-днес започна да скърца нещо,когато въртя волана.Не скърца много силно и не скърца на пълен оборот,а само на части от оборота на волана.Някаква идея какво може да е.Звука е все едно нещо иска смазване и започна да скърца изведнъж.Може ли да е някоя рейка или накрайници или втулка ?
Благодаря ви предварително:)

Bobo
15-02-2012, 19:30
Здравейте.Имам ново въпросче-днес започна да скърца нещо,когато въртя волана.Не скърца много силно и не скърца на пълен оборот,а само на части от оборота на волана.Някаква идея какво може да е.Звука е все едно нещо иска смазване и започна да скърца изведнъж.Може ли да е някоя рейка или накрайници или втулка ?
Благодаря ви предварително:)

А каква е колата и къде се чува скърцане? Вътре вънка, дясно или ляво ? :unsure:

Алфист11
15-02-2012, 23:56
Колата е 166,2.0 - 1999 г.Скърцането се чува в дясно,по-малко вън и повече вътре само когато въртя волана

Bobo
16-02-2012, 02:27
Колата е 166,2.0 - 1999 г.Скърцането се чува в дясно,по-малко вън и повече вътре само когато въртя волана

Така немога да определя точно но или е шарнир или е лед ;)

Алфист11
16-02-2012, 10:34
Благодаря ти.Аз в събота ще отида в сервиз.Предполагам не е проблем да карам така да събота? Колко струва въпросния шарнир?

lordliness
16-02-2012, 16:12
Ако е шарнир и не е разбит може да го смажеш само.

Алфист11
16-02-2012, 16:24
А как да разбера дали е разбит ?

lordliness
16-02-2012, 16:41
Става с лост натискаш и той се движи нагоре надолу,но ако нямаш опит може и да не успееш,огледай дали всички маншони са здрави,ако има скъсан той е.

Алфист11
16-02-2012, 17:16
Честно да си призная нямам претенции,че имам опит,макар че карам тази кола вече пета година.Утре ще ида в сервиз и ще ви пиша какъв е бил проблема:)

---------- Post added at 17:16 ---------- Previous post was at 17:13 ----------

Скъсани маншони няма

lordliness
16-02-2012, 17:37
Ако ти кажат ,че има нещо разбито поискай да ти покажат,иначе като нищо може да ти сменят цялото окачване,не ги познавам,но вяра никому :),как разбра ,че няма скъсани,може да има малка цепка и да влиза вода.

didko_boy
16-02-2012, 17:47
3-те неща който могат да скърцат при въртене на гума без да се движи колата са 1 долен шарнир (най вероятно е той) 2 горен шарнир и 3 външния кормилен накрайник ! ако е някой от шарнирите за да се смаже качествено трябва да се свали целия носач , защото ябълката е отгоре , иначе със смазващи спрейове ще се разскърца много скоро пак. Ако е накрайник там просто се откача от шенкела маха се маншончето пълни се с масло и се раздвижва за да поеме маслото

lordliness
16-02-2012, 17:50
Става без разглобяване,втечнявам грес,спринцовка ,игла и се ижектира през маншона,после изстива и се втвърдява.Бързо ,лесно и евтино.

didko_boy
16-02-2012, 17:53
Става без разглобяване,втечнявам грес,спринцовка ,игла и се ижектира през маншона,после изстива и се втвърдява.Бързо ,лесно и евтино.

при 166 шарнирите гледат надолу ябълката е отгоре как ще качиш грес до горната част на ябълката

lordliness
16-02-2012, 18:08
Знам накъде гледат,като помислиш винаги има решение,маншона е гумен и може да го мачкаш и повдигаш както си поискаш,заедно с това което си ижектирал вътре,после болта се движи от неравностите по пътя и се самосмазва от смазката в маншона,която не трябва да е прекалено много защото,ако е много може да извади маншона.Дори да свалиш маншона ,не може да вкараш смазка под болта ,мажеш само отгоре,отстрани и отдолу прониква сама ако може.

didko_boy
16-02-2012, 18:42
колега не си мисли ,че се заяждам с теб ,но АКО вдигнеш колата на крик и завъртиш кормилото скърцането ще изчезне защото няма тежест върху шарнира , това е ясно доказателство ,че скърцането идва от средната и горна част на ябълката! В полиамидната втулка която се намира вътре има канали на чийто предназначението им е точно да задържат смазката покрай ябълката. Когато носачът е на колата земното притегляне не позволява на смазката да се качи нагоре (освен WD40 но с него ефектът е краткотраен) колкото и да мачкаш маншона ! Горещата (втечнена) грес при допира си с студения метал изстива (втвърдява се) и пълни само началото на ябълката , на всичкото отгоре вече си пробил 10-12 годишния маншон което неминуемо ще доведе до скъсването му в най скоро време

ecotronic
16-02-2012, 20:11
Щом се е разскърцал, вероятно е тръгнал да заминава и най-добре е да се смени. Но докато настъпи моментът на смяната, смазването по способа със спринцовката е по-добро от това нищо да не се предприеме.

А бяха времена, когато шарнирите имаха гресьорки....:grandpa:

lordliness
16-02-2012, 20:37
Щом се е разскърцал, вероятно е тръгнал да заминава и най-добре е да се смени. Но докато настъпи моментът на смяната, смазването по способа със спринцовката е по-добро от това нищо да не се предприеме.

А бяха времена, когато шарнирите имаха гресьорки....:grandpa: Точно така е,да се използва максимално останалия ресурс.

Алфист11
16-02-2012, 23:18
Хаха.Имахме Трабант 17 г. и той имаше гресьорки:)

Алфист11
17-02-2012, 12:52
Оказа се горен шарнир,но не е разбит,а явно се е позаледил и намокрил повечко.Даже днес спря да скърца,но ако пак се разскърца ще търсим начин за смазване.Това бяха думите на човека от сервиза.

ecotronic
17-02-2012, 13:00
Оказа се горен шарнир,но не е разбит,а явно се е позаледил и намокрил повечко.Даже днес спря да скърца,но ако пак се разскърца ще търсим начин за смазване.Това бяха думите на човека от сервиза.

Човекът от сервиза дали се е сетил, че за да скърца, много вероятна причина е недоброто смазване. А и той е допуснал, че е проникнала вода, лед, кал..... Това нормално ли е според него?

andro88
17-02-2012, 13:54
Моята кола я купих с такова влудяващо скърцане в студа. Още на следващия ден я закарах в сервиза, преди да пиша дори и ми свалиха целия носач и го смазаха. Доколото си спомням не беше скъпо и до сега не скърца.
Сега ако се случи обаче , не знам дали бих я закарал. По-скоро ще пробвам със спрей. Така или иначе инвестицията не е висока и си струва да се опита

Алфист11
17-02-2012, 16:59
И аз мисля да си взема един такъв спрей.Кажете нещо повече за този продукт.

qpwo
18-02-2012, 19:07
И при мен ми скърца в студа при разтегляне-слизане от легнал полицай... Мисля ,че е от горните носачи отпред. Качете някаква снимка на този спрей и къде да се пръска.....:question:

lordliness
18-02-2012, 22:39
Спрея е мое откритие-още е тиха,бях писал в друга тема

Алфист11
19-02-2012, 23:54
И аз я напръсках,спря да скърца

lordliness
20-02-2012, 07:42
Ще напиша пак как го постигнах-вдигнах колата с крика да увисне колелото,после пръсках със спрея тампоните на горния носач(моите са гумени),после пуснах колата,хванах я за калника и я движех нагоре- надолу известно време,да проникне спрея.Вчера карах по едни замръзнали ледове и коловози,въобще не скърца,може би минаха няколко месеца от както я напръсках.Трябва да е суха,защото водата ще отблъсне смазката.
Спрея е HНS 2000 89015 Когато се пръска е много рядък,като вода,от въздуха става много гъст и лепкав,тези му качества осигуряват добро проникаване и добро смазване после,с него си смазвам периодично и ролките на пистовия ремък и други неща,не поврежда пластмасата по мои наблюдения.Смазването го направих два пъти през няколо дни. Проста сметка-два носача по 90 лева или четири тампона по 20 лева,при положение ,че не са увредени необратимо -решението е перфектно-срещу един спрей и 10-15 мин като време

qpwo
20-02-2012, 11:51
Спрея е HSS 2000 89015 Когато се пръска е много рядък,като вода,от въздуха става много гъст и лепкав,тези му качества осигуряват добро проникаване и добро смазване после,с него си смазвам периодично и ролките на пистовия ремък и други неща,не поврежда пластмасата по мои наблюдения.
Мерси мн за информацията, колега. Само да уточня спрея HSS 2000 ли е? Или просто си имал снимка на
HHS 2000 .
Благодаря!

lordliness
20-02-2012, 12:32
Да точно този е .

qpwo
20-02-2012, 13:12
Да точно този е .
В смисъл - HHS или HSS

lordliness
20-02-2012, 19:53
HHS

lordliness
19-03-2012, 11:10
:whistle: Все още не скърцат,сега, като сменях гумите огледах носачите -нямат залепнал пясък и прах повече от обикновено.Напръсках профилактично още веднъж докато бях свалил колелото.

qpwo
19-03-2012, 16:27
Ей, утрепах се да го търся тва HHS2000, няма и няма!!!:gruebel:

lordliness
19-03-2012, 19:10
Обади се на производителя,трябва да имат офис при вас