PDA

View Full Version : Топлоизолация



kris11
09-11-2006, 19:27
Колегата от Сливен да каже за резултата от топлоизолацията на изпускателният колектор.!!

IXIBIT
09-11-2006, 22:23
oще не съм я сложил..........нямам време :oops:
Като стане ще пиша какъв е резултата :D

Z:)m
13-11-2006, 11:51
Колегата от Сливен явно още няма какво да сподели, но аз мога да споделя своите наблюдения от своя скромен (няколкомесечен) опит.
Относно динамиката на колата:
- може да си въобразявам, но може и да не - мисля че има подобрение във високите обороти - след 4000-4500. Двигателя се развърта доста по-бързо.
- гореописания ефект, при ниски температури (сега, на прага на зимата) е доста по-осезаем ;)

Други наблюдения:
- колекторите се запазват горещи по-дълго време, което пък от своя страна държи двигателя топъл за по-дълго време. Колата достига работна температура по-бързо и парното по-рано почва да духа топло. Дори и след 2-3 часа, двигателя запазва температура от около 50-60 градуса, което е добре при стартиране при ниски температури на околната среда.
- лятно време загрява повече и перката се включва доста по-често. Има опасност от ПРЕГРЯВАНЕ на двигателя. При спрял автомобил и загасен двигател, топлината от колекторите се предава към главата на двигателя и след около 10-15 мин, охладителната течност в ДВГ'то вече не е 92-95 градуса, а близка до 100 !!! Този факт ме притеснява, за да не се получи спукване на главата или изгаряне на гарнитурата. Смятам да "боря" този проблем, като сложа по-дебели и качествени гарнитури м/у главата и изпускателния колектор.

Това са + и - според моите наблюдения... Вие преценявайте!

75 2.0 turbo
13-11-2006, 22:11
:lol: и колко км си минал за тея няколко месеца :?: и втория ми въпрос свали ли ти разхода колата щот ако наистина е подобрила динамиката и т.н трее и по малко да арчи сеа :?:

Z:)m
14-11-2006, 12:46
...ами да ти кажа, няма осезаема разлика в разхода... Пък и сега малко повечеко натискам ... ;) - нали то ефекта се усеща чак във високите обороти :P

75 2.0 turbo
14-11-2006, 20:42
е нали знаеш че повишаването на мощноста за което ти твърдиш че си усетил трябва да намали и разхода :wink: и друго не знам дали знаеш ама чугунен колектор не се увива с изолация защото много скоро чугуна се цепи :idea: доказано е :!:

Z:)m
15-11-2006, 09:44
е нали знаеш че повишаването на мощноста за което ти твърдиш че си усетил трябва да намали и разхода :wink: и друго не знам дали знаеш ама чугунен колектор не се увива с изолация защото много скоро чугуна се цепи :idea: доказано е :!:

...да, чувал съм че е така.. от препатили хора ;)
...но така или иначе, аз не успях да увия от край-до край моите колектори, а само в първата им част - от главато до първото разхлонение, защото извършвах процедурата на място - без да свалям колекторите... Факта обаче, че нагрятите колектори предават топлина към главата на двигателя ме тревожи и затова смятам, като мине зимата да сваля изолацията и си търся майстор да ми направи колектори от неръждавейка...

75 2.0 turbo
15-11-2006, 21:42
са сетиш :wink:

Z:)m
16-11-2006, 12:16
са сетиш :wink:
Бе аз съм се сетил отдавна... даже и едни сметки се опитвах да правя (изчисления за определяне диаметъра и дължините на изпускателния колектор), но у наше село ни един свестен майстор не ще да се захване с таз нелека задача - направа на колектор от inox. Само разни "майсторчета", дето не знаят в какво приключение се впускат си предлагат услугите... ма от такива - аман!!! :-(

Bobo
16-11-2006, 12:22
[quote="75 2.0 turbo":2cwhhcvz]са сетиш :wink:
Бе аз съм се сетил отдавна... даже и едни сметки се опитвах да правя (изчисления за определяне диаметъра и дължините на изпускателния колектор), но у наше село ни един свестен майстор не ще да се захване с таз нелека задача - направа на колектор от inox. Само разни "майсторчета", дето не знаят в какво приключение се впускат си предлагат услугите... ма от такива - аман!!! :-([/quote:2cwhhcvz]

Ако си го сметнал и нарисувал аз имам кой да го изпълни перфектно :wink: Но цената няма да е ниска :wink:

Z:)m
16-11-2006, 17:24
Ако си го сметнал и нарисувал аз имам кой да го изпълни перфектно :wink: Но цената няма да е ниска :wink:

Мисля, че се сещам за кого става въпрос... предполагам имаш пред вид този, който направи и твоите :)
но като калкулирам и бензина за поне едно отиване до Сф и обратно ( около 600км) - направо златни ще ми излезнат ;)

А докато мине зимата и дойде пролетта, може да се снабдя и с др валове, та тогава сметките ще станат различни май ;)

IXIBIT
21-11-2006, 21:21
Тая вечер намерих малко време и си омотах колекторите 8)

Bobo
22-11-2006, 10:49
Добре е кефи :wink:

Z:)m
22-11-2006, 13:23
Верно... личи си, че е вложено голямо старание :)
Обаче, не мога да разбера с какво точно си ги увил? - термолента от проспиид или с термоизолационен плат?
Колектора чугун ли е?

Bobo
22-11-2006, 14:34
Верно... личи си, че е вложено голямо старание :)
Обаче, не мога да разбера с какво точно си ги увил? - термолента от проспиид или с термоизолационен плат?
Колектора чугун ли е?

Ми увити са с материали издържащи на високи температури от БГ производители. Не са от проспиид :wink: И колектора не е чугун :wink:

Z:)m
22-11-2006, 14:40
Ми увити са с материали издържащи на високи температури от БГ производители. Не са от проспиид :wink: И колектора не е чугун :wink:

...ми нещо много черни ми се видя цвета на тръбите, затова си помислих, че са от чугун :-?
Пък като гледам структурата на материалите - струва ми се , че колекторите са увити с един материал, а тръбите, след сдвояването - с друг... затова попитах... Но всичко може да изглежда така, заради качеството на снимката де ;)

Mury
22-11-2006, 17:38
Тая вечер намерих малко време и си омотах колекторите 8)

Добре бе баце двуцефката не трябва ли двете тръби да се увият поотделно :?: :?: не е ли по-правилно :?: :oops:

IXIBIT
22-11-2006, 19:13
Така,сега да поясня..........колекторите са си оригиналните на 2.0 T.S-така наречения октопод (може и само аз така да му казвам ) :lol:
Увити са с 2 пласта плат,като първия пласт (издържа 1100 градуса) се продава на линеен метър и трябва да се режи на ленти.........всичко много хубаво ама много се нищи,защото плетката му е едра и затова се налага да се увие с втори пласт лента,която е широка 2.5 см и е подобна на тази която се продава в Prospeed.
Аз си купих 2 вида лента-едната издържа на около 650 градуса-с нея съм увил октопода и втори я вид,който държи на около 350 градуса-с него съм направил двуцевката.
Двете тръби на двуцевката са увити поотделно и след това са стегнати с лентата...........ето и как изглежда въпросния плат нарязан и навит :wink:

Ето и някои от въпросните материали
http://snimka.bg/profile.php?view_album&album_id=62044

nikicarbg
22-11-2006, 23:42
Колектори от INOX изработваме в Италия по индивидуална поръчка .Ако някой се интерисува може да пише на лични
0888/613-018 Ники.
http://www.adventurecar.com/catalogo.tuning.php

Z:)m
23-11-2006, 09:14
Увити са с 2 пласта плат,като първия пласт (издържа 1100 градуса) .........
Аз си купих 2 вида лента-едната издържа на около 650 градуса-с нея съм увил октопода и втори я вид,който държи на около 350 градуса-с него съм направил двуцевката.

Колега, аз не съм наясно, каква точно температура развиват колекторите, но определено посочените от теб температури малко ме смущават.
При мен, колекторите са увити с въпросния нищещ се плат (1100 градуса) и отгоре са обмазани с високотемпературен силикон, който издържа също около 1000 градуса...
Първия път, като заработи двигателя, след като позагря, силикона започна да пуши... Естествено, след време спря да пуши, защото вече се опече, но аз не знам температурата при която силикона се опича, а си мисля, че не е много ниска...
Просто имай предвид изложените факти, при твоя опит ;)
Успех!!!
Пиши за резултатите...

IXIBIT
24-11-2006, 19:00
Днес сложих генерацията.......и както запалих колата около 20 мин не спря да пуши докато се опече силикона,даже по едно време се запали и трябваше да използвам пожарогасителя :twisted:
Сега всичко е наред,не дими и не пуши,..........................обаче
не усетих почти никакво подобрение във вървенето или ако го има е много,много малко :evil:
Единственото подобрение е че колата държи в града 100 градуса...незнам дали да го нарека подобрение и естествено температурата под капака е по-ниска
Това са моите впечатления засега :roll:

kris11
24-11-2006, 20:47
[quote="Z:)m"][quote="IXIBIT"]
При мен, колекторите са увити с въпросния нищещ се плат (1100 градуса) и отгоре са обмазани с високотемпературен силикон, който издържа също около 1000 градуса...
quote]
Koлега голяма грешка -силикона е само на 1500 градуса - "Calofer" на "Sodal" Белгия. Нищещият се плат е рашан машина ТК 1100. Лентата дето е увивал колегата от Сливен е испанско производство на "Montero" .25мм широка 2 мм дебела. Имате инфо от извора :D

Bobo
27-11-2006, 21:57
Сега всичко е наред,не дими и не пуши,..........................обаче
не усетих почти никакво подобрение във вървенето или ако го има е много,много малко :evil:
Единственото подобрение е че колата държи в града 100 градуса...незнам дали да го нарека подобрение и естествено температурата под капака е по-ниска
Това са моите впечатления засега :roll:

Както ти казах и преди това се и очакваше разлика почти няма при атмосверка а температурата в коша наистина пада :wink: Обаче ме смущава това че се е вдигнала температурата на колата - според мен това се дължи на увиването на двуцевката според мен трябваше да увиеш по малка част от двуцевката за да има накъде да "разпуска" температурата :wink:

Z:)m
04-12-2006, 16:59
Сега всичко е наред,не дими и не пуши,..........................обаче
не усетих почти никакво подобрение във вървенето или ако го има е много,много малко :evil:
Единственото подобрение е че колата държи в града 100 градуса...незнам дали да го нарека подобрение и естествено температурата под капака е по-ниска
Това са моите впечатления засега :roll:

Както ти казах и преди това се и очакваше разлика почти няма при атмосверка а температурата в коша наистина пада :wink: Обаче ме смущава това че се е вдигнала температурата на колата - според мен това се дължи на увиването на двуцевката според мен трябваше да увиеш по малка част от двуцевката за да има накъде да "разпуска" температурата :wink:

При мен двуцевката не е увита, а колата ми поддържа 96 градуса на охлаждащата течност, при това в студено време... :( Лятно време, перката се включва много често. Не знам дали тази работна температура е добра за двигателя или може да прцака нещо ?! :-?

Furious 155
17-10-2008, 01:38
я да поизровя тая тема и да каже Z:)m докъде стигна с лентата и така изолирания колектор???
Проблем ли е да се изолира чугунен колектор като на наще ризници и отделно ако се направи само частично, до началото на двуцевката - както Бобо е писал по-напред, да "разпуска температурата мотора?!

WhitePower
17-10-2008, 11:13
Предполагам че за тва иде реч чиста неръждавека
ленатата от проспиид

при мене колектора ми излезе ефтино в сравнение с други места в софия , само термолентата си я купих отделно
но съм доволен, сега ще увия и турбината , и даунпайпа ;))

единия фланец е рязан на лазер и не стана добре , за това вече се режат на водоструйка ( фланеца на турбината )


http://i202.photobucket.com/albums/aa151/orlingenchev/Punto%20GT%20tuning/DSC00027.jpg

Furious 155
18-10-2008, 00:38
То за неръждавейката ясно че може да се изолира - някакви конкретни параметри на изолирането - примерно до къде по колекторите и тръбите след тях може и е добре да се изолира или пък не?
И второ питане: чугунен колектор може ли да се увие, без да има негативни последствия и за главата и за самия колектор?

traiko_89
18-10-2008, 19:31
един въпрос .това не е ли добре да се използва само за коли с турбини за да се запазва по-висока температура до турбината.имали някакво обяснение че да има подобрение за атмосверката.само питам

Furious 155
19-10-2008, 00:15
един въпрос .това не е ли добре да се използва само за коли с турбини за да се запазва по-висока температура до турбината.имали някакво обяснение че да има подобрение за атмосверката.само питам
Ами не само! Идеята е да запазиш високата температура на газовете колко се може повече - по-висока температура на изгорелиете газове - по-висока скорост на движение. Това при високи обороти спомага, при атмосферските, да има по-добро пълнене, а и при турбо моторите - по-висока скорост на газовете, означава по-бързо въртене на турбината :)

WhitePower
19-10-2008, 11:17
:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thum bup:

Furious 155
19-10-2008, 14:30
добре де, а чугунен колектор добра идея ли е да се увива?

ФЕРАРИСТ
19-10-2008, 15:29
Аз имам към 2 метра такава, но все още не съм намерил време да я сложа.....

Novachev
19-10-2008, 16:36
А някой мерил ли е колко изолация трябва за ТS мотора за четирицевката да знам колко да поръчам

Mury
19-10-2008, 18:09
Оти се занимавате с глупости :prescription: смисъла при атмосферки,освен ако не са със спортен колектор е нулев :pp: :pp:

Novachev
19-10-2008, 19:26
Че то при алфата колектора е спортен по дефолт

ne0
19-10-2008, 21:31
верно ли, аз съм бати тЪпака че дадох 2000 лева за железа......

Novachev
20-10-2008, 06:55
Аве рус ся ко са заяждаш не разбирам. Тя твойта кола е друга бира. Кажете колко лента е необходимо и оставете тунинга на нас има или няма ефект ще се разбере.

Z:)m
20-10-2008, 10:57
я да поизровя тая тема и да каже Z:)m докъде стигна с лентата и така изолирания колектор???
Проблем ли е да се изолира чугунен колектор като на наще ризници и отделно ако се направи само частично, до началото на двуцевката - както Бобо е писал по-напред, да "разпуска температурата мотора?!

Лентата вече е разкарана, защото не влияе добре на корозоустойчивостта на чугунения колектор. Единствения "+" е намаляване температурата в коша, но това може да се постигне и чрез направата на подходящ щит.

WhitePower
20-10-2008, 14:42
верно ли, аз съм бати тЪпака че дадох 2000 лева за железа......

Батенце при Драго е толкова 2000 лева , на други места е на половина

ne0
20-10-2008, 15:50
Батенце при Драго е толкова 2000 лева , на други места е на половина

тАпАк.... слагам 5000 бона, аз давам колата, аз плащам майсторите и материалите и мерим на дино, ок.. давай го твоя майстор ама искам да го направи за 1000 лева по-добре... ;)

само му обясни на майсторчето за дефазираните валове и променливото газорапределение да му се досере....

и разхода ще мерим ;), и секунди на 402,3 метра

WhitePower
20-10-2008, 23:16
5 бона ще ти го извади с позлатени рънети

Незнам що си милиш че един колектор е неква зверкска философия и че в Асеноград пассат трева и ядят доматите с колците и що си милиш че драго е бог, не казвам нищо лошо човека бачка къдърно но не е по джоба да 80 % от този форум
имам 3 коли с генерации при него , вкючително и едно ГТ ,не е лоша но има някой недостатъци който е напраил
едно от тях е задното гърне което спъва колата , но както викам прй него за 700 лева толкова даже не е от неръждавейка
Ако искаш ще ти омотам колекторите на възел , въпроса е има смисъл да даваш толкова пари за един колектор като от там няма да изкараш кой знае толкова много
Както и да е за валовте фсички си знаем и фази и променливо газо разпределение и презастъпване на фазите само незнам що си милиш че откриваш топлата вода
:)) и ако искаш пак се пени и ругаи и обиждай
Ако си сериозен ти давам телефона и се разбирате какво искаш и ти го прави
пък ако искаш след това го продай за 2 бона

Факта е че у тоя форум не си полезен щото нема нито една снимка или обяснение на вашите проекти а само си мериш пишката с другите и се фукате кате девоика
И за последно спри да обиждаш щото ми писна от пуберски изпълненя дръж се като голям човек говори с факти а не с ругатни
Ако искаш доказателсво погледни моя проект колко е пълен с информация !!! а къде е твоя ??

И наи накрая спора пак го започваш ти !!!

rijko
21-10-2008, 01:49
Абе що не си напраите едно рали на затворена писта и да ни викнете да гледаме така ще разберем коя генерация е по добра на кола за 5лв или на колата за 1лев
И след това на маса с бира или кафенце ще седнете ще се разберете как газовет илизащи от твигателя докато стигнат до турбото нетрябва да им пречи нищо да няма големи завой да им се запази температурата за да не сее свият и да може да се движат по бързо докато са топли но и да нямат дълаг път .

Идеята ми е добра

hsr
21-10-2008, 07:54
Факта е че у тоя форум не си полезен щото нема нито една снимка или обяснение на вашите проекти а само си мериш пишката с другите и се фукате кате девоика
И за последно спри да обиждаш щото ми писна от пуберски изпълненя дръж се като голям човек говори с факти а не с ругатни
Ако искаш доказателсво погледни моя проект колко е пълен с информация !!! а къде е твоя ??

И наи накрая спора пак го започваш ти !!!


:bowdown: даже си мисля направим темата с Пунто-то "важна" :naughty:

WhitePower
21-10-2008, 10:48
:bowdown: даже си мисля направим темата с Пунто-то "важна" :naughty:
това си е ваша преценка
мене не ми се заяжда с никой ама ми писна от някой хора дето немат цедка на устата

WhitePower
21-10-2008, 10:50
Абе що не си напраите едно рали на затворена писта и да ни викнете да гледаме така ще разберем коя генерация е по добра на кола за 5лв или на колата за 1лев
И след това на маса с бира или кафенце ще седнете ще се разберете как газовет илизащи от твигателя докато стигнат до турбото нетрябва да им пречи нищо да няма големи завой да им се запази температурата за да не сее свият и да може да се движат по бързо докато са топли но и да нямат дълаг път .

Идеята ми е добра
:) и това ще стане