PDA

View Full Version : За бонусите



Susscrofa
29-02-2012, 08:17
ГЕРБ: Предишните управляващи са взели бонуси за стотици хиляди

По цяла вечер слушам за тези бонуси.
Не разбирам защо тези бонуси са проблем.
Писал съм за държавната администрация. Считам, че държавата е голям длъжник на тези "свои" служители, защото това е нейният основен екип. Няма частна компания, която да мачка своя екип и да очаква добри резултати.
Шефката на здравната каса си била дала бонус от чутовните 12 000 лева, е и? Това са по 1000 лева над предполагам не високата и месечна заплата, но как ще задържиш иначе кадърен специалист на такъв отговорен пост?
Може един генерал от БА да взема към 3 000 лева заплата и никой нищо да не казва, а един служител отговарящ за всичките пари за здравеопазване да взема 2 000 лева??????? Не ми се връзва нещо.
Но да се върнем на ГЕРБ-аджийското заключение.
По време на тройната коалиция, средно по два пъти вдигаха заплати и пенсии, всички държавни служители вземаха бонуси, премии и т.н, и като краен резултат фискалния резерв нарасна почти два пъти. Да, наистина ГЕРБ управлява по време на криза, но няма как да критикуваш някой за раздавани бонуси, когато ти е спестил и някой друг милиард, а и е вдигал заплати и пенсии. Така че ГЕРБ, този път са се объркали нещо. Мисля си, дали вече остана нещо, с което да криткуват предишните управляващи, та стигнаха до тази напълно лишена от съдържание критика? Остана ли нещо в торбата с оправдания? Според мен не.:starwars:

fred
29-02-2012, 09:24
Единственият проблем е, че шефовете сами си определят бонусите.Служителят взима примерно N, а шефът 10*N. Веднъж той определя, най често разбира се чисто субективно какво да даде на подчинените си, а след това се възнагржадва сам себе си доста добре :) Тоест методиката куца яко.
Иначе бонусите не са проблем-проблемът е че сме прости и бедни, от там искаме всички да са равни в бедността, както беше по соц време (почти всички)

old alfist
29-02-2012, 09:48
Както почти всичко у нас и определянето на трудовите възнаграждения е сбъркано и някои хора използват това несъвършенство по различен начин - едни злоупотребяват в материално изражение, а други както в случая го използват за придобиване на популярност, чрез разкриване и представяне на ситуацията по неподходащ начин.Заплатите на повечето държавни служители на неадекватно ниски и никой през годините не посмя да прави оптимизация в това отношение. В държавния сектор се вихри всичката уродливост при заплащането, която я има в по-малка степен и в големите частни фирми. При наличието на ниска производителност, заемане на длъжности от мой и твой човек, неангажираност, безотговорност и др. е трудно да се определи справедливо индивидуално заплащане, регламентирано в трудовия договор.Тези допълнителни възнаграждения са опит за корегиране на несъвършенствата, но в повечето случаи увеличават отрицателния ефект.Според мен за да не се получават тези аномалии, трябва наистина да бъдат предварително определени едни справедливи официални доходи, да се изискват текущо данни за свършената работа от всеки служител и тогава да следват текущи корекции в заплащането.

LeoVin4i
29-02-2012, 10:00
Заплатите на повечето държавни служители са си съвсем адекватно ниски, като се има впредвид както точно вършат като полезна работа. Оптимизиацията там би могла да стане като например последваме примера на братска Грузия. Като за начало да им вдигнат заплатите двойно и да уволнят половината.

starata alfa
29-02-2012, 11:07
няма как да си добър мениджър,да въртиш милиарди и да седиш за 500 лв,все пак касиерките в супермаркетите взимат повече.проблема нее че мениджърите взимат много,то нее много а си е нормално.проблема е че служителите взимат малко:doctor:

morfius
29-02-2012, 11:22
Проблемите тук са 2... методиката по която се определят бонусите (сам да си даваш бонус е малко грубо) и че сирахомилството не прощава.
Според счетоводители специално агенцията по вписванията има доста голямо развитие през последната година, докато НЗОК си е черна дупка за пари от край време.
Но покрай бонусите и уволненията в НЗОК и МЗ има игра с лекарствата и цените им та не знам дали не е димна завеса за масовия сирахомил целия медиен напън.

Коки
29-02-2012, 12:07
Напълно съм съгласен. Някой е решил да дърпа тънката струна на сиромахомилството. Въпросът е защо и защо сега.

gigi
29-02-2012, 12:45
Напълно съм съгласен. Някой е решил да дърпа тънката струна на сиромахомилството. Въпросът е защо и защо сега.

Защото престъпността всеки момент ще ескалира, и трябва да се отклонява вниманието на хората.

JORDI
29-02-2012, 20:04
Споко...Бойко им каза до петък да ги връщат, ама те ги били похарчили и сега събират джобните! Дянков пък ги преброил наум...абе към 100х.лв.
Помнете ми думата, но тези управляващи ще ни доведат до положението на Гърция!Държавните служители лапат милиони,а народа стяга колана и плаща със стотинки! Ще се стопят всички резерви,после почват Европейските заеми защото бюджета ще издиша и парите ще се събират пак от хората. Да ама колана е стегнат на последната дупка!Накрая ще трябва да се излезе на улицата...ама друг път..щото сме овце, а не гърци!!!:grandpa:

fred
29-02-2012, 20:09
Ако е до Гърция добре, там минималтата заплата сега ще става около 700 евро :Lkingsmiley:

Alfa_Fenka
29-02-2012, 20:16
Единственият проблем е, че шефовете сами си определят бонусите.Служителят взима примерно N, а шефът 10*N. Веднъж той определя, най често разбира се чисто субективно какво да даде на подчинените си, а след това се възнагржадва сам себе си доста добре :) Тоест методиката куца яко.
Иначе бонусите не са проблем-проблемът е че сме прости и бедни, от там искаме всички да са равни в бедността, както беше по соц време (почти всички)
Тук не съм съвсем съгласна с теб, "шефът" не си определя сам бонусите, а и дори сам да си ги определя, след това доста по-висшестоящи хора ги подписват тези бонуси(преди да бъдат раздадени). И по тази логика, тези въпросни директори ги махат, защото не са удобни вече, бонусите са един добър претекст.

fred
29-02-2012, 20:24
Тук не съм съвсем съгласна с теб, "шефът" не си определя сам бонусите, а и дори сам да си ги определя, след това доста по-висшестоящи хора ги подписват тези бонуси(преди да бъдат раздадени). И по тази логика, тези въпросни директори ги махат, защото не са удобни вече, бонусите са един добър претекст.

Ти може и да не си съгласна, ама вервай ми това е хода.Не ми се влиза в подробности но съм 100% сигурен в това, което говоря.
А в подкрепа на това виж как са си взели бонуси и тая на здравната каса, на Агенцията по вписвания и т.н.

old alfist
29-02-2012, 21:29
Така добре са разпределили средствата в НЗОК, че средностатистическите лекуващи и средностатистическите пациети се чудят, как да направят така, че да останат здрави хора.
Тук във форума преобладават предимно млади и здрави хора, но рано или късно, ще разберат за какво става въпрос.

starata alfa
29-02-2012, 21:36
Напълно съм съгласен. Някой е решил да дърпа тънката струна на сиромахомилството. Въпросът е защо и защо сега.
сега се предоговарят цените на лекарствата

Кайо
01-03-2012, 06:55
Ако е до Гърция добре, там минималтата заплата сега ще става около 700 евро :Lkingsmiley:

Грешни данни Фреди.....400 евро ше става от днес минималната за хората в частният сектор до 25 години,над 25 години 500 и кусур,и лошото е,че дори и да не я намали заплатата даденият работодател до края на май заплатата се намалява автоматично......
Иначе да не съм луд да си обирам от тук крушите ;)

fred
01-03-2012, 21:13
Възможно е-беше преди около 2 седмици, съобщиха го в новините по радио Хоризонт.
Но и така са по - добре като се видим ние къде сме.

http://www.dnes.bg/politika/2012/02/21/stoim-si-na-dynoto-s-nai-niska-minimalna-zaplata-v-es.151935,5

dimitar_vd62
02-03-2012, 00:26
Бонусите са бял кахър.И за какво да вдигат минималната заплата.Тенденцията е да се върши повече работа от по-молко хора за същите че и по-малко пари,въпросът е едвам да връзваш двата края,като прибавиш и безработните си оставаме социално слаба нация в която почти всички имат жилище.Като приемат едни закони за саниране и ги принудиш да изтеглят кредити които ни биха могли да изплащат, като ги принудиш да си махнат сатилитките и климатиците като си поставят общи такива на покрива, които струват по 200 000, как един вход с 20 апартамента може да си го разреши ако не с кредит от банка която ще спечели конкурса...В края на краищата целта е олигарсите да сложат ръка на сградния фонд.Като не можеш да си плащаш кредита се оказва един прекрасен ден че жилището не е твое а на банката, която е на...неслучайни хора.2 500 000 жилища, за всяко като се платят по 200-300 лв за сградни документи, за да се оеднаквят фасадите и дограмите/а защо не и пердетата и полилеите/, като платят по 5000 лв заем за саниране със 7-8 % лихва първата година, после банката може да го променя както си иска, и т.н. а направете сметка за какво иде реч.Ми ще стане щото сме си стадо.

old alfist
02-03-2012, 00:47
Бонусите са бял кахър.И за какво да вдигат минималната заплата.Тенденцията е да се върши повече работа от по-молко хора за същите че и по-малко пари,въпросът е едвам да връзваш двата края,като прибавиш и безработните си оставаме социално слаба нация в която почти всички имат жилище.Като приемат едни закони за саниране и ги принудиш да изтеглят кредити които ни биха могли да изплащат, като ги принудиш да си махнат сатилитките и климатиците като си поставят общи такива на покрива, които струват по 200 000, как един вход с 20 апартамента може да си го разреши ако не с кредит от банка която ще спечели конкурса...В края на краищата целта е олигарсите да сложат ръка на сградния фонд.Като не можеш да си плащаш кредита се оказва един прекрасен ден че жилището не е твое а на банката, която е на...неслучайни хора.2 500 000 жилища, за всяко като се платят по 200-300 лв за сградни документи, за да се оеднаквят фасадите и дограмите/а защо не и пердетата и полилеите/, като платят по 5000 лв заем за саниране със 7-8 % лихва първата година, после банката може да го променя както си иска, и т.н. а направете сметка за какво иде реч.Ми ще стане щото сме си стадо.
Митко, все още имаме възможност да си оправим сбърканите бакии по блоковете, но хората нямат съзнанието сами да се организират и да го направят доброволно - в същото време тези бокове приличат на някакви призраци с грозни фасади и изобщо имат неугледен вид.
Тъй като хората не могат да разберат, че общото в сградата не е чуждо, а е и тяхна собственост ще ни принудят, и затова ще плащаме всички много повече.
Един пример в нашия блок - един си купил някакво скъпо Ауди, като в същото време не иска да чува за подържка на сградата.
Та идеята ми е - ако може всеки да прави необходимото, а каквото стане.
Доколкото си спомням и ти искаш да купиш още една кола, а ревеш, че ще те задължат да си оправиш жилището.

Кайо
02-03-2012, 00:55
Доколкото си спомням и ти искаш да купиш още една кола, а ревеш, че ще те задължат да си оправиш жилището.

Олди това със санирането са го са го живяли и в други държави,но или със субсидии от държавата или с нисколихвени и дългосрочни заеми(дефакто се субсидират лихвите в даденият случай)...........

old alfist
02-03-2012, 00:59
Олди това със санирането са го са го живяли и в други държави,но или със субсидии от държавата или с нисколихвени и дългосрочни заеми(дефакто се субсидират лихвите в даденият случай)...........
Кайчо, не ми се иска да навлизаме в подробности, защото темата е друта - дават се пари отвън, но искат самоучастие, а ако могат хората сами да го направят е най-добре.

Кайо
02-03-2012, 01:13
Кайчо, не ми се иска да навлизаме в подробности, защото темата е друта - дават се пари отвън, но искат самоучастие, а ако могат хората сами да го направят е най-добре.

Не бе Олди,с положението в България не съм запознат и не мога да споря,просто казвам как се санира по други страни....

old alfist
02-03-2012, 01:16
Не бе Олди,с положението в България не съм запознат и не мога да споря,просто казвам как се санира по други страни....
Ние не ядем доматите с коловете - чували сме и за другите страни.

Кайо
02-03-2012, 01:21
Ние не ядем доматите с коловете - чували сме и за другите страни.

Абе ядете ги :):):),може би не всички но повечето ги ядът :):):):)
Та за бонусите,прекрасно нещо стига да си ги заслужил,имал съм шанс да си пиша бонуси ощетявайки останалите но не съм го правил,лесно е да си пишеш бонус,трудно е да го заслужиш..........

old alfist
02-03-2012, 01:27
Та за бонусите,прекрасно нещо стига да си ги заслужил,имал съм шанс да си пиша бонуси ощетявайки останалите но не съм го правил,лесно е да си пишеш бонус,трудно е да го заслужиш..........
Сбърканото е сам да си определяш бонуса.
Достатъчно показателно е, че Бати Ти Бойко, им каза да върнат парите които са взели.

Кайо
02-03-2012, 01:31
Сбърканото е сам да си определяш бонуса.
Достатъчно показателно е, че Бати Ти Бойко, им каза да върнат парите които са взели.

Сбъркано не е,а бат Бойко за мен не е показател,показател е,че в България няма добро здравеопазване.......

old alfist
02-03-2012, 01:34
Сбъркано не е,а бат Бойко за мен не е показател,показател е,че в България няма добро здравеопазване.......
Струва ми се, че прекалено ти щъка мисълта и не можеш да се концентрираш.

CBET
02-03-2012, 18:47
Бонуси се получават веднъж годишно и то само ако си свършил работата си перфектно, в срок и дори си направил нещо повече, от това което е било планувано. За това, че ходиш всеки ден на работа се получава заплата. Ако си ръководител - по-висока заплата, ако си висш управленски кадър - по-висока заплата + социални придобивки (сл. телефон, сл. автомобил, представителни средства и т.н.). Моля ви да не бъркаме понятията. Годишен бонус, който надхвърля годишната ти заплата е ненормален, неморален, съмнителен и т.н.
Не си мислете, че шефката на НЗОК или зам. министри работят за по 400 лв. месечно!

dimitar_vd62
02-03-2012, 20:47
Митко, все още имаме възможност да си оправим сбърканите бакии по блоковете, но хората нямат съзнанието сами да се организират и да го направят доброволно - в същото време тези бокове приличат на някакви призраци с грозни фасади и изобщо имат неугледен вид.
Тъй като хората не могат да разберат, че общото в сградата не е чуждо, а е и тяхна собственост ще ни принудят, и затова ще плащаме всички много повече.
Един пример в нашия блок - един си купил някакво скъпо Ауди, като в същото време не иска да чува за подържка на сградата.
Та идеята ми е - ако може всеки да прави необходимото, а каквото стане.
Доколкото си спомням и ти искаш да купиш още една кола, а ревеш, че ще те задължат да си оправиш жилището.

Аз не рева за жилището, защото все пак успяхме във входа да стигнем до съгласие че трябва да оправим фасадата, аз всъщност изчаквах щото няма смисъл под мен и над мен да не е направено.Но е не е това начина да накарат хората да си поддържат фасадите, а и дори вече направени сгради с топлоизолация и дограми няма да се признават, защото проекта няма да е от лицензираната фирма, и изпълнението няма да е от "спечелилата" конкурса ако ще и по не знам какви стандарти да е работила.Защото човека по телевизията каза - имам фирма която санира сгради, на един двустаен апартамент излиза около 2500 - 2800.Останалите...?

Та въпреки че темата е друга, влиза в графа ограбване на народа.А ми направи осигуровкине поименни и с натрупване от година на година, а не като сега - на края на годината пито-платено, който се е разболял разболял, който не е - да се е разболял.Нагло е да си самодаваш бонус с чужди пари.

dimitar_vd62
05-03-2012, 00:40
Вече сме богата държава или по принцип?

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4618691

Derry
10-03-2012, 11:44
Вече сме богата държава или по принцип?

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4618691

По принцип, богата държава не значи богати хора. Пък и какво значи да си богат?

Orm
10-03-2012, 23:47
Баси , аз май съм го пропуснал момента с бонусите..... Никой нищо не ми е давал:paddle: