PDA

View Full Version : Състезания с коли



Susscrofa
29-03-2012, 14:34
Гледах онзи ден един репортаж за организиране на такава гонка и ми стана изключително интересно.
Аз не разбирам що за дебилна работа е това, честно Ви казвам, за мен хората, които участват в такива незаконни мероприятия нещо не са в ред с главата.
Наскоро на бул. България на една спирка размазаха двама души, защото две дебилчета се разбрали да си правят гонка.

Но да се върнем на темата. Там по време на репортажа се изтъпани един такъв гонкаджия дебил, който заяви разпалено пред журналистката: /цитирам по памет/ "Докато държавата не ни направи място за гонки, така ще е".....Казвам Ви, че този за мен не е в ред:)
От какъв зор държавата ще харчи пари за създаване на условия за провеждане на гонки?
Абе момчета, вземете се организирайте, съберете си парички, направете си някакво сдружение, регистрирайте си нещо, намерете си спонсори и си създайте сами необходимата инфраструктура. Не може всеки, който иска да практикува пишкомерство да харчи държавни пари за това. Утре например любителите на улични мелета, ще поискат държавата да им осигурява субекти за нощен кютек. Ще им отпуска и линейка, за да прибират набития бързо.
Тоя народ изперка тотално, напълни се с безделници и нехранимайковци.
Моля, да не бъда разбиран неправилно, не отричам правото на всеки да се забавлява, както сметне за добре, но не може да се опитва да оправдаваме беззаконието с липса на условия за нещо. Създайте си ги сами.
И те така...........

Та питам Ви колеги, длъжна ли е държавата да даде пари за създаване на инфраструктура за провеждане на гонки?:on_da_beach::on_da_beach::on_da_beach:

mim
29-03-2012, 14:37
тоя път ще взема да се съглася с теб

rusiq86
29-03-2012, 14:39
Съгласен съм с теб, това си е пълна глупост.

-Bobby-
29-03-2012, 15:00
Дебилчето не е запознато, че у нас има и писта (Калояново - цък (http://www.fastermitsubishi.com/wp-content/uploads/2012/02/dracon_circuit2.jpg)), а и гръцката в Серес (цък (http://static.panoramio.com/photos/original/16829042.jpg)) е колкото да отидеш до Хасково като разстояние. Там си има такса за каране в свободни дни, или такса на организатора за участие в организирани мероприятия. Могат да се карат и нелегални коли (нерегистрирани, с модификации, забранени от закона), винаги има линейка и пожарна и в общи линии - свободна зона за тези с бензин в кръвта да се трепят колкото си искат.
Въпросът е, че тези като това дебилче, искат да си направят гонка, която да им излезе 10 кинта. Не им се дават пари да отидат чак до пистата, не им се дават 20 или 50 лв за такса, да не говорим за още други разходи... та от тази гледна точка, и да има писта като слънце, пак ще има мрънкач, дето ще предпочита улицата, щото му било скъпо, на дзифтаря...

Че държавата би могла да цакне някой лев за това - само за това е прав. На гърците, целия комплекс е собственост 100% на държавата, построен е началото на 80-те, и всичко, което се изкарва там от такси, наем на боксове и т.н., си отива в държавата, която реално е направила една дългосрочна инвестиция. Всички служители на пистата там, са държавни служители.
У нас обаче не се мисли за подобно нещо, за сметка на това излизат такива като Румен Петков и Богдан Николов, с високопарните проекти за писта, ставаща и за Формула 1. Унгарците имали, пък ние не... е да де, ама и в Унгария пистата е държавна, като 50% от нея е собственост на Бърни Екълстън, затова и там ще има кръгове още години напред.
Ние за нещо повече от писта тип Серес, не можем да си помислим, ама в нея няма краткосрочно яко печеливша далавера, затова на никой не му се занимава.

V@K@T@
29-03-2012, 17:32
Хем тъй хем инъче ... не е редно и е опасно и е незаконно да се състезаваш по улиците но ако до София и до Хасково има писти то на другите места няма ... ако има една писта , като свят в централна България да речем с удоволствие ще ходя там да си чеша крастата . За съжаление обаче няма кой да я направи . Ако държавата мисли за безопасноста и здравето на хората според мен би било редно да се направи писта с държавни средства така или инъче няма 100% от средствата да дойдат от държавата предполагам ЕС ще финансира по-голямата част стига да се предложи , като проект . другото решение е всички такива пишман състезатели да ги нарека е да бъдат изловени , което няма как да стане ...

Flame
29-03-2012, 19:25
Лоша тема на разговор подхванахте-само да кажа едно-Никога не поставяйте всички хора които карат бързо или провеждат "гонки" под един знаменател.
А по темата за пистата за гонки-в БГ няма условия за мотоспорт от какъвто и да е бил тип.

Alfation
29-03-2012, 23:51
Утре например любителите на улични мелета, ще поискат държавата да им осигурява субекти за нощен кютек. Ще им отпуска и линейка, за да прибират набития бързо.
Тоя народ изперка тотално, напълни се с безделници и нехранимайковци.

Е добре сравнението на любителите на високата скорост с "любителите на улични мелета" адекватно ли е според теб? Ако е, значи имаш много грешна представа за тези два типа хора....

За мен 90% от инцидентите вследствие от гонки или по-спортно каране, са от пълна заблуда на шофьора къде, кога и какво може самия той и возилото му. Ако има повече писти, то прогресивно се и увеличават и хората които ги посещават, съответно следва да има повече шофьори които знаят какво правят, защото точно на пистити можеш свободно да изпробваш себе си и колата си. Така че колкото и нелогично да звучи, увеличаването на достъпа до тресета за гонки, води до намаляване на селските изпълнения по пътищата. Гонки и страст към високата скорост винаги ще има, въпроса е къде да можем да си начешем крастата без да пречим.
Разбира се, това е само едната гледна точка, но не мисля че трябва да се поддавате на зомбирането от медиите, че всеки превишил ограничение, потенциално се 'цели' в пешеходец..

-Bobby-
30-03-2012, 10:29
Малко хора имат култура за тези неща у нас. Както за много други неща, и за това нещо медиите промиват мозъците на незаинтересованите и незапознатите. И до ден днешен например, продължавам да чувам подхвърляния, че дрифтаджиите били хулиганчета. Като, искам да уточня - говорим за дрифтаджиите, които имат специално подготвени коли за това, които ги возят с платформи и се карат само по състезания, на специално отделени полигони или писти за това.
Alfation е абсолютно прав за карането и опознаването на колата. А държавата какво прави, за да озапти уличните гонкаджии - купува камерки на лейт. Мизерник и на кап. Пропадняк, да ги снимат скришом от храстите... не за да ги превъзпитат, а за да вкарат още някой лев в бюджета... явно все още не им стана ясно, че някой превишил без да иска 1-2 пъти, ще си вземе поука, като плати 2 глоби и му вземат точки. Ама гонкаджиите продължават да си карат и не им дреме, но никой не оглежда нещата и от другата страна - просто всичкото Милчев, Стратиев и оттам нагоре по министерства и правителство, не знаят нищо за автомобилния спорт. Евентуално може би са чували кой е Михаел Шумахер, и нищо повече...

Susscrofa
30-03-2012, 10:39
Малко хора имат култура за тези неща у нас. Както за много други неща, и за това нещо медиите промиват мозъците на незаинтересованите и незапознатите. И до ден днешен например, продължавам да чувам подхвърляния, че дрифтаджиите били хулиганчета. Като, искам да уточня - говорим за дрифтаджиите, които имат специално подготвени коли за това, които ги возят с платформи и се карат само по състезания, на специално отделени полигони или писти за това.
Alfation е абсолютно прав за карането и опознаването на колата. А държавата какво прави, за да озапти уличните гонкаджии - купува камерки на лейт. Мизерник и на кап. Пропадняк, да ги снимат скришом от храстите... не за да ги превъзпитат, а за да вкарат още някой лев в бюджета... явно все още не им стана ясно, че някой превишил без да иска 1-2 пъти, ще си вземе поука, като плати 2 глоби и му вземат точки. Ама гонкаджиите продължават да си карат и не им дреме, но никой не оглежда нещата и от другата страна - просто всичкото Милчев, Стратиев и оттам нагоре по министерства и правителство, не знаят нищо за автомобилния спорт. Евентуално може би са чували кой е Михаел Шумахер, и нищо повече...

Това им е малко, според мен за организиране на незаконни гонки трябва да има затвор и отнемане на книжка за 10 години. Ако искаш да нараниш художника, вземи му четката.
Дрифтаджиите са хулигани, ако искам да се боксирам ще се запиша да тренирам бокс и след 2 години ще ме пуснат и на ринга, а няма да ходя да налагам хора по улиците.

---------- Post added at 07:39 ---------- Previous post was at 07:37 ----------


Е добре сравнението на любителите на високата скорост с "любителите на улични мелета" адекватно ли е според теб? Ако е, значи имаш много грешна представа за тези два типа хора....

За мен 90% от инцидентите вследствие от гонки или по-спортно каране, са от пълна заблуда на шофьора къде, кога и какво може самия той и возилото му. Ако има повече писти, то прогресивно се и увеличават и хората които ги посещават, съответно следва да има повече шофьори които знаят какво правят, защото точно на пистити можеш свободно да изпробваш себе си и колата си. Така че колкото и нелогично да звучи, увеличаването на достъпа до тресета за гонки, води до намаляване на селските изпълнения по пътищата. Гонки и страст към високата скорост винаги ще има, въпроса е къде да можем да си начешем крастата без да пречим.
Разбира се, това е само едната гледна точка, но не мисля че трябва да се поддавате на зомбирането от медиите, че всеки превишил ограничение, потенциално се 'цели' в пешеходец..

Значи ти си подготвен дрифтаджия, който внимава.
Страхотно, ама мен това не ме успокоява.
Вземаш си бързата таратайка и отиваш да износваш гуми на регламентирано за целта място срещу добра сума.

-Bobby-
30-03-2012, 10:41
Дрифтаджиите са хулигани, ако искам да се боксирам ще се запиша да тренирам бокс и след 2 години ще ме пуснат и на ринга, а няма да ходя да налагам хора по улиците.

Ето го поредния. На колко състезания в живота си си стъпвал? Ама не тия уличните незаконни, а съвсем легално организираните?

Susscrofa
30-03-2012, 10:46
Ето го поредния. На колко състезания в живота си си стъпвал? Ама не тия уличните незаконни, а съвсем легално организираните?

Едно тук на някакво летище ме закараха, не ми допадна.
Гледал съм малко и едно рали минаваха покрай язовир Батак, не знам каква обиколка беше там:)

-Bobby-
30-03-2012, 10:50
Едно тук на някакво летище ме закараха, не ми допадна.
Гледал съм малко и едно рали минаваха покрай язовир Батак, не знам каква обиколка беше там:)

Спри дотук, че вече почвам да се смея. :waving:

И ти си от типичните българи, дето всичко знаят и разбират, щото чули-недочули нещо по телевизора и от комшията, дето негов приятел така му казал...

Susscrofa
30-03-2012, 10:53
Спри дотук, че вече почвам да се смея. :waving:

И ти си от типичните българи, дето всичко знаят и разбират, щото чули-недочули нещо по телевизора и от комшията, дето негов приятел така му казал...

Ти какво очакваш да ти отговоря?
Аз състезания с коли не харесвам.
Трябва ли да ги харесваме всички?
Бях там по работа, случайно попаднал.
Не разбрах само защо ми ги маркира тези думички?
Аз се смея всеки ден, постоянно когато пиша във форума.

-Bobby-
30-03-2012, 11:04
Защото дефинираш и определяш определена група хора като хулигани и едва ли не като престъпници, само защото се занимават с нещо, което не харесваш.
Маркирах ти тези думи, точно за да покажа, че си ги плямпаш наизуст, без да си запознат. По ралитата има специални етапи и отсечки, които са от т.А до т.Б, там няма обиколки като по пистите, провеждат се по републиканската пътна мрежа, като по време на специалните етапи, тези отсечки се затварят за движение.

И аз не харесвам рибарите и авджиите, защото за мен са хора, които избиват животни заради собствения им кеф, не защото от това им зависи изхранването, ама не се пиша супер разбирач в тяхната сфера, и не ги наричам убийци.

Susscrofa
30-03-2012, 11:10
Защото дефинираш и определяш определена група хора като хулигани и едва ли не като престъпници, само защото се занимават с нещо, което не харесваш.
Маркирах ти тези думи, точно за да покажа, че си ги плямпаш наизуст, без да си запознат. По ралитата има специални етапи и отсечки, които са от т.А до т.Б, там няма обиколки като по пистите, провеждат се по републиканската пътна мрежа, като по време на специалните етапи, тези отсечки се затварят за движение.

И аз не харесвам рибарите и авджиите, защото за мен са хора, които избиват животни заради собствения им кеф, не защото от това им зависи изхранването, ама не се пиша супер разбирач в тяхната сфера, и не ги наричам убийци.

Е, това не е вярно. Прочети ми първия пост. Казах, е не отричам правото на всеки да се забавлява както сметне за добре.
Не е ли хулиганска проява, това да дрифтиш или да се надбЕгваш на републикански или общински път?

Било е етап от някаква обиколка, това толкова голямо значение ли има за теб?

-Bobby-
30-03-2012, 11:19
Пак четеш само каквото ти отърва. Категорично не одобрявам драгаджиите по булевардите, които си правят гонки, и дрифтаджиите, които се правят на майстори по улиците и пътищата.
Истинските дрифтаджии ходят само на специално отделени за целта места, със специално подготвени коли, и не застрашават никого на пътя.
Ралиджиите карат по републиканската мрежа, но по отсечки блокирани от полицията докато те карат - това се прави по целия цивилизован свят, от Франция и Англия до Балканите и Скандинавието, от Аржентина до Канада, и от Урал до Япония.
Всички останали автомобилни дисциплини са предназначени за писта и се провеждат там.
Тези, които си мислят, че пътя и улицата е писта - абсолютно съм за, да бъдат наказвани, дори и със затвор, защото имам и убити познати на пътя от подобни изроди, които бъркат понятията.

Но да наричаш спорта и хората, занимаващи се напълно легално с него - хулигани, идиоти, престъпници - е сори, пич, говориш глупости. Аз се занимавам с това от 8 години активно, преди това още от дете съм се интересувал от различните видове моторспорт дисциплини. Ходенето по пистите и адреналина, който получавам там, дотолкова ми е достатъчен, че после като изляза на пътя, изобщо не ми е интересно и си се возя културно и по правилата. Много хора са като мен.
Затова, на въпроса ти, с който започна темата - да, ИМА нужда от писти, да, ИМА нужда от участие и на държавата в това, като част от политиката им да намалят безобразията по пътищата.

BatVas
30-03-2012, 11:20
Aз пък подкрепям направата на писта за д аможе любителите да карат на писта, да има гонки на писта и т.н.т
В България НЯМА ПИСТА (Калояново не е писта_
А Англия има много писти, в Германия също си карат.

За противниците да поясня информация от изследвания на англичаните.
Два дни прекарани на обезопасената писта и карайки автомобила на гранични режими, не застрашаваш никого, дори себе си при писти с добри буферни зони, НО тези два дни ти дават умения да опознаеш автомобила и опита и рефлекса да реагираш адекватно в критични ситуации и забележете, че тези умения за два дни се равняват на среден опит от 5-6 години. Това е така защото при нормално каране за тези години няма как да тренираш ситуация на поднасяне в лоши метероологични условия, да умееш да спреш екстремно, да увладееш колата, да избегнеш сблюсък и т.н.т. Но на пистата ти знаеш как се държи колата, знаеш как да завъртиш волана при подхлъзване, знаеш при бавен завой каква е граничната зона, имаш много по-добро усещане за колата. Не помня къде беше, но имаше статистика за процента ПТП на любители каращи по писта и хора никога не управлявали автомобил по писта в спортни условия. Резултата беше няколко пъти по малък процент ПТП за хора управляващи на писта. Като прибавим км това и факта, че наличието на писта намалява нелегалните гонки и не могат да пострадат случайни хора. Резултата е ясен - има полза от пистите. Знаете ли курса за шофьори в Швеция, Норвегия как е - има завъртания с ръчна , контролирано пързаляне на колата и това е за да са потготвени хората, а това са и страни с множество любителски състезания (доста е масово) Та извода е, че писта трябва.

-Bobby-
30-03-2012, 11:41
В скандинавието, за да вземеш книжка, се иска да се научиш на висш пилотаж, наистина. Курсът е нещо, което тук у нас, ако го приложат - първо 99% от жените ще ги пратят да си ходят пеша, с градския или да ги вози гаджето, а от останалите - едно 50% сигурно ще се издънят. Бях гледал дори разни клипчета в тубата за тези курсове (май във Финландия), и се втрещих на какво учеха един 15-годишен. После - защо имали един куп шампиони по рали, че дори и на писта...

Митко Илиев, многократния ни рали шампион, се шокирал, когато на рали Швеция, в снега, преди началото на етапа, полицая пуснал една баничарка по затвореното трасе, точно минута-две преди той да потегли. Ходил при полицая да му вдига гири, що го пуснал този на трасето, бла-бла... полицая само му казал "споко бе, това е местния хлебар - няма да го настигнеш". :plane: :falos2:
Още по-втрещен, Митко се качил в бегачката, започнал етапа и наистина - онзи с баничарката го нямало. Къде е една нафтова баничарка стотина коня, натоварена с хляб, срещу рали бегачка 4х4, с 200-300 коня... всеки сам да си прави изводите, историята е истинска.

А у нас какво се прави - писти няма на практика, книжките се дават срещу съответната сума, често без дори да си карал, и келеши без грам познания за поведението на автомобила се правят на състезатели... печалния край го четем всички в черната хроника.
Като не могат да преборят тази корупционна мафия с книжките, поне да има писти и повече хора да карат там. Защото аз дори по себе си съдя - знам какъв лимон зад волана бях преди 8-9 години, преди да започна активно да се занимавам със спорта, и знам сега какви рефлекси и реакции имам на пътя, като в някои случаи съм успявал да избегна и ПТП с кола, управлявано от видимо неумеещ да кара (без значение пола и възрастта).

Dagi
30-03-2012, 11:57
Гледах онзи ден един репортаж за организиране на такава гонка и ми стана изключително интересно.
Аз не разбирам що за дебилна работа е това, честно Ви казвам, за мен хората, които участват в такива незаконни мероприятия нещо не са в ред с главата.
Наскоро на бул. България на една спирка размазаха двама души, защото две дебилчета се разбрали да си правят гонка.

Но да се върнем на темата. Там по време на репортажа се изтъпани един такъв гонкаджия дебил, който заяви разпалено пред журналистката: /цитирам по памет/ "Докато държавата не ни направи място за гонки, така ще е".....Казвам Ви, че този за мен не е в ред:)
От какъв зор държавата ще харчи пари за създаване на условия за провеждане на гонки?
Абе момчета, вземете се организирайте, съберете си парички, направете си някакво сдружение, регистрирайте си нещо, намерете си спонсори и си създайте сами необходимата инфраструктура. Не може всеки, който иска да практикува пишкомерство да харчи държавни пари за това. Утре например любителите на улични мелета, ще поискат държавата да им осигурява субекти за нощен кютек. Ще им отпуска и линейка, за да прибират набития бързо.
Тоя народ изперка тотално, напълни се с безделници и нехранимайковци.
Моля, да не бъда разбиран неправилно, не отричам правото на всеки да се забавлява, както сметне за добре, но не може да се опитва да оправдаваме беззаконието с липса на условия за нещо. Създайте си ги сами.
И те така...........

Та питам Ви колеги, длъжна ли е държавата да даде пари за създаване на инфраструктура за провеждане на гонки?:on_da_beach::on_da_beach::on_da_beach:
То по тази логика от какъв зор държавата трябва да строи стадиони,закрити зали за баскетбол,детски площадки и изобщо от какъв зор държавата да строи нещо?Аз викам да не строи нищо, а парите отделени за тези неща да бъдат похарчени за лични почивки на управляващите ;).Или да обърнеме нещата така че представиси че ти имаш хоби,което няма къде да го практикуваш във България,докато в целия свят хората нямат проблем с това...и тогава как ще мислиш ?Много е лесно човек да е егоист,защо трябва да се строи неща виждаш ли ти щом аз няма да го използвам?Защото и аз не харесвам футбол,защото не виждам нищо интересно някой да тича 90м след една топка,и затова дай да бутнат стадионите,нищо че на 2милиона от населението им харесва ;)

Susscrofa
30-03-2012, 12:02
То по тази логика от какъв зор държавата трябва да строи стадиони,закрити зали за баскетбол,детски площадки и изобщо от какъв зор държавата да строи нещо?Аз викам да не строи нищо, а парите отделени за тези неща да бъдат похарчени за лични почивки на управляващите ;).Или да обърнеме така представиси че ти имаш хоби,което няма къде да го практикуваш във България,докато в целия свят хората нямат проблем с това...и тогава как ще мислиш ?

Стадионите, и площадките са за да спортуват подрастващите там. Държавата влага средства в образование, дава средства за подрастващите тук имаме възвращаемост.
Жуленето на гуми и пръдливите ауспуси са за големите деца.

-Bobby-
30-03-2012, 12:20
Напротив, знаеш ли колко дечурлига идват по пистите да гледат и са запалени по моторните спортове? Няма как да знаеш, след като не си стъпвал там.
Освен това, за малките деца има легален моторен спорт - картинга. Има категории по възрасти и там се учат от малки. Включително аз и хората, които се занимаваме с това, сме почти официално призната школа по картинг от БФКС, след като ни издават официални пилотски лицензи, защото от нашия шампионат излязоха деца, които после станаха Републикански шампиони. Когато станат големи деца, преминават на по-сериозните машини. Това пак няма как да го знаеш, стана ясно защо.

Освен това, форумът, от който стартирахме любителския шампионат по картинг преди години, има и футболен отбор, който се включи във Форумната Лига. Вероятно няма да повярваш, обаче момчетата във футболния отбор, често са с много повече контузии, отколкото картингистите. Дали да отворим приказка кой спорт е културен и кой за хулигани, и кой спорт е по-опасен за здравето?

V@K@T@
30-03-2012, 20:49
Bobby --- подкрепям напълно твоите коментари . Единственото , което ще добавя , е че за да се направи писта в БГ трябва да нашуми , като идея по медиите друг вариант не мисля , че има за съжаление :/ .

nicola 59
01-04-2012, 23:15
То по тази логика от какъв зор държавата трябва да строи стадиони,закрити зали за баскетбол,детски площадки и изобщо от какъв зор държавата да строи нещо?Аз викам да не строи нищо, а парите отделени за тези неща да бъдат похарчени за лични почивки на управляващите ;).Или да обърнеме нещата така че представиси че ти имаш хоби,което няма къде да го практикуваш във България,докато в целия свят хората нямат проблем с това...и тогава как ще мислиш ?Много е лесно човек да е егоист,защо трябва да се строи неща виждаш ли ти щом аз няма да го използвам?Защото и аз не харесвам футбол,защото не виждам нищо интересно някой да тича 90м след една топка,и затова дай да бутнат стадионите,нищо че на 2милиона от населението им харесва ;)

Подкрепям 100 процента колегата България има нужда от писти ние понеже нямаме писти и хората се състезават по улиците.После за да станеш номер едно в автомобилните спортове също трябва да започнеш от дете, по голямата част от пилотите във формула едно са започнали от деца с картинг и така на татък няма спорт в света кадето да започваш да го тренираш когато пораснеш.Инстинкти и навици се изграждат от малко дете още.Аз понеже преди ходех често по пистите и ви казвам ,че няма нищо по хубаво да гледаш как малки деца по на 5 годинки вече карат минибаикове и миникартинги,затова хората имат световни шампиони в тези спортове а ние нямаме нищо.

M.Gruev
02-04-2012, 12:22
Стадионите, и площадките са за да спортуват подрастващите там. Държавата влага средства в образование, дава средства за подрастващите тук имаме възвращаемост.
Жуленето на гуми и пръдливите ауспуси са за големите деца.

За пистите може да се каже абсолютно същото. Това, че ти не можеш да го разбереш e индикатор, че явно не си достатъчно запознат с нещата за да ги коментираш компетентно. Поради тази причина аз няма да влизам в спорове с теб, да спориш с радиото няма смисъл...

Тъй като не съществуват условия подходящи за развитието на подобен вид спорт само "големите деца" го практикуват и те не са много. Това точно трябва да се промени и ДА Държавата определено трябва да се намеси по един или друг начин за да подпомогне този вид спорт. Това би имало положителен ефект и на пътя където ще се срещат все повече хора с опит, които познават колите си и знаят, че когато им се кара бързо имат реалната възможност да го направят на място където това е легално и безопасно.

Susscrofa
02-04-2012, 14:07
За пистите може да се каже абсолютно същото. Това, че ти не можеш да го разбереш e индикатор, че явно не си достатъчно запознат с нещата за да ги коментираш компетентно. Поради тази причина аз няма да влизам в спорове с теб, да спориш с радиото няма смисъл...

бързо имат реалната възможност да го направят на място където това е легално и безопасно.

Не е вярно, баскетбол могат да играят и деца на по 10 години, а зад волана сядаш чак на 18, да не говорим, че това не спорт, който може да развива физика при подрастващите.

-Bobby-
02-04-2012, 14:18
Не е вярно, баскетбол могат да играят и деца на по 10 години, а зад волана сядаш чак на 18, да не говорим, че това не спорт, който може да развива физика при подрастващите.

хахахаха :static:
Ще ти стана фен на лафовете, честно...

Направи 10 обиколки в състезателно или дори квалификационно темпо на коя да е картинг писта, после искам да си говорим в какво състояние са ти ръцете, раменете, тялото цялостно, и колко литра пот е изтекла от теб.
Ако имаше и бегла представа каква физическа кондиция се изисква, за да практикуваш автомобилен спорт, нямаше да пишеш поредния си бисер в тази тема.
Само ще ти кажа, че особено при батковците, в класовете за 13-16 и 16+ години, пилотите тренират усилено, като в програмата им влиза и тичане по няколко км сутрин. Едно момче или момиче не съм видял там, който да е със слаба физическа подготовка, и с видимо занемарено състояние и кондиция на тялото. Докато шишкави дечица, ритащи топка или играещи баскетбол, виждам редовно.

А от гледна точка възрастите - клас Мини БГ в Републиканския шампионат по картинг, е за деца 7-9 годишна възраст.

Susscrofa
02-04-2012, 14:27
хахахаха :static:
Ще ти стана фен на лафовете, честно...

Направи 10 обиколки в състезателно или дори квалификационно темпо на коя да е картинг писта, после искам да си говорим в какво състояние са ти ръцете, раменете, тялото цялостно, и колко литра пот е изтекла от теб.
Ако имаше и бегла представа каква физическа кондиция се изисква, за да практикуваш автомобилен спорт, нямаше да пишеш поредния си бисер в тази тема.
Само ще ти кажа, че особено при батковците, в класовете за 13-16 и 16+ години, пилотите тренират усилено, като в програмата им влиза и тичане по няколко км сутрин. Едно момче или момиче не съм видял там, който да е със слаба физическа подготовка, и с видимо занемарено състояние и кондиция на тялото. Докато шишкави дечица, ритащи топка или играещи баскетбол, виждам редовно.

А от гледна точка възрастите - клас Мини БГ в Републиканския шампионат по картинг, е за деца 7-9 годишна възраст.

За съжаление много от тези деца после посягат към на татко автомобила.
Натоварването е голямо, но в никакъв случай не натоварва скелетно мускулния апарат, така както баскетбола, тениса или футбола.
Да не говорим, че стреса е доста по-голям.
Това не е типичния спорт. Не отричам, че има натоварване. Потенето е от стрес и от адреналин повечко.

-Bobby-
02-04-2012, 14:39
Пак да ти повторя, ако не си прочел малко по-назад в тема - спри дотук, че започвам да се смея...
За да си в кондиция да издържаш натоварването, ти се НАЛАГА да тренираш и другите спортове. Минимумът е фитнес и тичане. Немалко практикуват и колоездене. Когато някой ми тръгне с теорията, че само се возиш и това не било спорт в истинския му смисъл, просто му казвам да сяда в машината и да направи 10 тура в състезателно темпо. По възможност му помагам, като заставам пред него да ме гони. След това му цитирам Хемингуей: "има 3 вида спорт - алпинизъм, корида и автомобилизъм, останалото са просто игри". И допълнение от мен - всички спортове се играят с 1 топка, в автомобилизма се искат 2.

В класовете след Мини, където се преминава към по-истинското каране, скорости и т.н., има писти, на които натоварванията в завоите са по 2.5-3 G. Ускорението при старт от място на шифтърите (картовете с 6 скорости, най-високия клас, които са 50 коня при 165 кг на машината с пилота), е от 0-100 км/ч за 3 секунди. След всяко излизане от завой на правата, пилота понася подобен тип натоварвания при ускорение.
Ела, и пак ми кажи, че потенето идва от адреналина, и ще започна да лазя, честно...

Хал хабер си нямаш какво е този спорт за самия състезател зад волана като натоварване и изискване към анатомията, обаче излизаш с едни уверени теории какво и що било. И то, да си говорехте с някой частично незапознат - иди-дойди... ама точно на мен да ми излизаш да ми продаваш краставици - много жестока грешка правиш и спора ти е обречен на epic fail...

А това с посягането на колата на тати не ща да го коментирам, щото и там си в дълбока заблуда. Тези, дето посягат към колите на тати, са онези, дето не са стъпвали на писта и имат натрупан запас от неизразходван адреналин, в същото време съчетан с близки до нулата умения зад волана...

denq
02-04-2012, 14:45
Именно .... за да могат да издържат на натоварванията по време на гонката човека трябва да е физически издръжлив. С тези думи мисля, че не опровергаваш колегата , а го подкрепяш .... Познавам лично един мн, известен в Бг състезател. Учихме заедно, никога през живота не е спортувал активно, но от както е проходил е започнал да кара. Сега е един от най добрите. Но ако ти кажа как бяга - като с два куци леви крака и колко блед излиза от колата след всяко състезание, сигурно няма да повярваш. Издържа единственно благодарение на това, че е млад. Така че съм съгласен със "скрофа" че авто-спорта сам по себе си не развива атлетически умения, но ги изисква, като задължителни. Именно за това състезателите спортуват.
А за дебилчетата мисля, че е до манталитета им. На всяка крачка им направи писти, докато никой не ги изгони от пътищата, няма да отидат на писта. Това е един слой от комплексари, възмъжаващи чрез страха на околните, като ги плашат с неадекватните си постъпки на пътя в колите си. Те трябва да се докажат пред нормалните хора колко са велики. Няма да стъпят на писта, защото там трябва смелост, самообладание и сила на волята да приемеш поражението, да си готов да работиш над себе си. На пистата няма да те пуснат с неподготвена кола и стари гуми. Там трябва да се изпълнят сумати условия. т.е. да се спази някакъв локален минизакон. Съгласен съм, че трябва да се строят писти, но на фона на това трябва хората да имат възможност да се въсползват от тях , а не да пускат лиги, гледайки как по заможните горят тонове бензин и гуми. Ако имахме нормална държава и хората в нея щяха да са нормални и всеки средностатистически жител щеше да си знае , че веднъж в месеца ще иде на 50км от дома си с платформата, бегачката, 5тях чифта гуми, 200-та литра бензин а може и с децата си да го погледат от трибуните ...

-Bobby-
02-04-2012, 14:49
Кажи му името поне на този най-добър състезател в момента, щом сте учили заедно, не може да не го знаеш.

А по пистите не е задължително да ходиш само с платформа и със специално подготвена бегачка. Има отворени дни, в които всеки може да кара каквото има, има и състезания, в които има т.н. "стрийт" класове, в които може да караш напълно легална за пътя кола, като същевременно е забранено да ползваш каквито и да било "рейсинг" неща, като ролбари, състезателни гуми и пр.

Susscrofa
02-04-2012, 14:58
Пак да ти повторя, ако не си прочел малко по-назад в тема - спри дотук, че започвам да се смея...
За да си в кондиция да издържаш натоварването, ти се НАЛАГА да тренираш и другите спортове. Минимумът е фитнес и тичане. Немалко практикуват и колоездене. Когато някой ми тръгне с теорията, че само се возиш и това не било спорт в истинския му смисъл, просто му казвам да сяда в машината и да направи 10 тура в състезателно темпо. По възможност му помагам, като заставам пред него да ме гони. След това му цитирам Хемингуей: "има 3 вида спорт - алпинизъм, корида и автомобилизъм, останалото са просто игри". И допълнение от мен - всички спортове се играят с 1 топка, в автомобилизма се искат 2.

В класовете след Мини, където се преминава към по-истинското каране, скорости и т.н., има писти, на които натоварванията в завоите са по 2.5-3 G. Ускорението при старт от място на шифтърите (картовете с 6 скорости, най-високия клас, които са 50 коня при 165 кг на машината с пилота), е от 0-100 км/ч за 3 секунди. След всяко излизане от завой на правата, пилота понася подобен тип натоварвания при ускорение.
Ела, и пак ми кажи, че потенето идва от адреналина, и ще започна да лазя, честно...

Хал хабер си нямаш какво е този спорт за самия състезател зад волана като натоварване и изискване към анатомията, обаче излизаш с едни уверени теории какво и що било. И то, да си говорехте с някой частично незапознат - иди-дойди... ама точно на мен да ми излизаш да ми продаваш краставици - много жестока грешка правиш и спора ти е обречен на epic fail...

А това с посягането на колата на тати не ща да го коментирам, щото и там си в дълбока заблуда. Тези, дето посягат към колите на тати, са онези, дето не са стъпвали на писта и имат натрупан запас от неизразходван адреналин, в същото време съчетан с близки до нулата умения зад волана...

Хемингуей е голям спортист:).
Разбрах, че се забавляваш, и че аз не разбирам нищо от въртене на волан и натискане на педали:)
Няма как да ме убедиш, физическото натоварване на един хокеист или баскетболист е по-малко от това на един автомобилен съзтезател.
Стрес, стрес и пак стрес, много сетива работят тук далеч над своя предел.
Нали се сещаш, че реакция при тичане с 30 км в час е едно, а съвсем друга е тя при скорост от 150 км в час.
Не казвам, че няма физическо натоварване, но то е различно в известна степен. Не отричам, че натоварването е голямо, но явно говорим за различни неща.
За мен това не е спорт, така както не е спорт и парапланеризма и гмуркането, и голфа и конната езда:)
Въпрос на разбиране.
Отклонихме се от темата.
Колко процента от населението в БГ се интересува от автомобилни спортове/без формула 1/ и колко от футбол, баскетбол и волейбол. И в този ред на мисли, трябва ли държавата да инвестира в писти за гонки с лични мпсета? Според мен не.

Mind_Control
02-04-2012, 15:18
За съжаление много от тези деца после посягат към на татко автомобила.
Натоварването е голямо, но в никакъв случай не натоварва скелетно мускулния апарат, така както баскетбола, тениса или футбола.
Да не говорим, че стреса е доста по-голям.
Това не е типичния спорт. Не отричам, че има натоварване. Потенето е от стрес и от адреналин повечко.

Принципно си прав, но за физическото натоварване не си. Аз се имам за доста добре подготвен физически- над 15 години тренирам бойни изкуства, ходя и по фитнес залите и т.н. Един ден си взех 7 или 8 обиколки на картинг пистата в Красна поляна и след 5-тата обиколка вече исках да свърши по бързо :D не си чувствах ръцете просто.

-Bobby-
02-04-2012, 15:23
Suss, тъжното и трагичното не е, че си на такова мнение и че има мислещи като теб. Тъжното е, че там във властта има такива, мислещи като теб...
Аз отдавна се чувствам като някакъв мисионер, борещ се с causa perduta. Но, това е моята страст, това е моят спорт, и няма да ме спре мнението и виждането на псевдо-разбирачи, дето за тях това не било спорт. Останете си в неведение, ама само не ни убаждавайте в такива глупости, щото в нашите очи изглеждате много забавно.
Ама то кое ли е наред у нас, че автомобилизма да ни е наред.

Един румънец го слушах как се смееше, при едно от състезанията на югоизточно европейската картинг зона, когато разбра, че голямата петролна компания на България - Лукойл, спонсорира... баскетбол. Коментарът, с насмешка, беше само "това дори при нас го няма, ПетРом и Ромпетрол наливат в автомобилизма, вие нещо сте сбъркани"... по-големия срам дойде миналия октомври, когато в Букурещ нашите Тодор Дунев и Краси Стефанов се оказаха с най-маломощните и слаби коли на дрифт състезанието... срещу власите, дето допреди няколко години ги смятахме за по-бедни и пропаднали цигани от нас...

denq
02-04-2012, 15:25
Кажи му името поне на този най-добър състезател в момента, щом сте учили заедно, не може да не го знаеш.

Разбира се, че го знам, но предпочитам да запазя името му неспоменато, за да не изглежда като клевета или нещо подобно. 8) Виждам го като жив случай на това, че гонките не го правят по здрав, издръжлив, силен и т.н. Същата хилка си е и му свирят дробовете при интензивно дишане :grandpa: Умее да кара на писта, не отричам, но пича тренира на републиканските пътища ... с хора в колата .. едната си ежедневка я беше направил на смачкана консервна кутия , та се чудех , как не е пострадал никой :shocking: Акъла не му е дошъл и движението на улиците не му изглежда скучно ... манталитет, батка .. манталитет!

thecleaner
02-04-2012, 15:26
Хемингуей е голям спортист:).
Разбрах, че се забавляваш, и че аз не разбирам нищо от въртене на волан и натискане на педали:)
Няма как да ме убедиш, физическото натоварване на един хокеист или баскетболист е по-малко от това на един автомобилен съзтезател.
Стрес, стрес и пак стрес, много сетива работят тук далеч над своя предел.
Нали се сещаш, че реакция при тичане с 30 км в час е едно, а съвсем друга е тя при скорост от 150 км в час.
Не казвам, че няма физическо натоварване, но то е различно в известна степен. Не отричам, че натоварването е голямо, но явно говорим за различни неща.
За мен това не е спорт, така както не е спорт и парапланеризма и гмуркането, и голфа и конната езда:)
Въпрос на разбиране.
Отклонихме се от темата.
Колко процента от населението в БГ се интересува от автомобилни спортове/без формула 1/ и колко от футбол, баскетбол и волейбол. И в този ред на мисли, трябва ли държавата да инвестира в писти за гонки с лични мпсета? Според мен не.

Иди и виж като има легален драг кръг на Божурище колко хора има, или кръг на Рали София, и иди виж на някое дерби Левски-Цска колко са и сам ще си отговориш. За доста сериозен хейтър доводите ти издишат отвсякъде, трябва малко да вложиш фантазия, че така звучиш като ''чичката с Москвича" дето жИна му го тормози и до обед мрази себе си а следобед всички останали. За сряда при Румен си остава нали :)

-Bobby-
02-04-2012, 15:31
Разбира се, че го знам, но предпочитам да запазя името му неспоменато, за да не изглежда като клевета или нещо подобно. 8) Виждам го като жив случай на това, че гонките не го правят по здрав, издръжлив, силен и т.н. Същата хилка си е и му свирят дробовете при интензивно дишане :grandpa: Умее да кара на писта, не отричам, но пича тренира на републиканските пътища ... с хора в колата .. едната си ежедневка я беше направил на смачкана консервна кутия , та се чудех , как не е пострадал никой :shocking: Акъла не му е дошъл и движението на улиците не му изглежда скучно ... манталитет, батка .. манталитет!

С тези лафове от вида "знам един, ама няма да му кажа името, щото...", не си ми сериозен. ;)
Дори не спомена в кой шампионат е най-добрия, защото аз като тръгна да превъртам най-добрите у нас, нещо ми се губи кой от тях се вписва в това, което обрисува.

Susscrofa
02-04-2012, 15:42
Suss, тъжното и трагичното не е, че си на такова мнение и че има мислещи като теб. Тъжното е, че там във властта има такива, мислещи като теб...
Аз отдавна се чувствам като някакъв мисионер, борещ се с causa perduta. Но, това е моята страст, това е моят спорт, и няма да ме спре мнението и виждането на псевдо-разбирачи, дето за тях това не било спорт. Останете си в неведение, ама само не ни убаждавайте в такива глупости, щото в нашите очи изглеждате много забавно.
Ама то кое ли е наред у нас, че автомобилизма да ни е наред.

Един румънец го слушах как се смееше, при едно от състезанията на югоизточно европейската картинг зона, когато разбра, че голямата петролна компания на България - Лукойл, спонсорира... баскетбол. Коментарът, с насмешка, беше само "това дори при нас го няма, ПетРом и Ромпетрол наливат в автомобилизма, вие нещо сте сбъркани"... по-големия срам дойде миналия октомври, когато в Букурещ нашите Тодор Дунев и Краси Стефанов се оказаха с най-маломощните и слаби коли на дрифт състезанието... срещу власите, дето допреди няколко години ги смятахме за по-бедни и пропаднали цигани от нас...

Аз пък мисля, че докато има хора като теб, този спорт има бъдеще в България.
Ако не друго, поне те накарах да напишеш всичко това, а ти се справи доста добре, признавам:)
Успех и умната с високите скорости.:picnic:

denq
02-04-2012, 15:43
С тези лафове от вида "знам един, ама няма да му кажа името, щото...", не си ми сериозен. ;)


Зная прекрасно как изглеждам, но предпочитам да си остане в тайна ... светът е малък , българия е нищожна и клюките се разпространяват бързо ;) не смятам повече да доказвам че съм прав , порсто го познвам човека , това е. Но знам по самия мен, че когато карах Лада-та си, едно е да си хилка и по време на пракиране да ти умаляват ръчичките, друго е да работиш на лежанка с 90кг , което ти дава възможност с една ръка да въртиш волана спокойно.

Susscrofa
02-04-2012, 15:45
Иди и виж като има легален драг кръг на Божурище колко хора има, или кръг на Рали София, и иди виж на някое дерби Левски-Цска колко са и сам ще си отговориш. За доста сериозен хейтър доводите ти издишат отвсякъде, трябва малко да вложиш фантазия, че така звучиш като ''чичката с Москвича" дето жИна му го тормози и до обед мрази себе си а следобед всички останали. За сряда при Румен си остава нали :)

Прав си. Но когато отсреща има такъв противник, никак не е лесно да си трол, хейтър или скейтър:)

п.п.Еми и аз кола карам, и аз масло трябва да сменям от време на време.:) Всъщност винаги след 7000 километра.

sasho_n2
02-04-2012, 16:40
Не искам да коментирам футбол и баскетбол като спортове, просто защото не разбирам от тях ( освен от обща култура), но като запален фен на автомобилизма не можах да се сдържа да се намеся в спора. Категорично съм на мнение, че държавата трябва да се намеси най-накрая и да има поне една подобна на Серес писта, където хората харесващи този спорт биха могли да го практикуват, като любители. Знаете ли например защото от 2009 г. вече не се провежда едно от най-мащабните пистови състезания в БГ - писта София - отговора е много простичък - зашото няма условия ( писта за това), а частично затваряне на околовръзното шосе за няколко часа веднъж годишно чвно е изключително сериозен проблем за управляващите и за хората неразбиращи от този вид спортове. В същото време писта София събираше толкова хора, че в БГ няма футболен мач, който може да събере толкова публика. Относно развитието на децата, всичко е много условно - имаме много хлапета, които имат огромно желание да практикуват подобни спортове, започващи с картинг състезанията и продължаващи с автомобилизъм. Смятам за абсолютно несериозно изкавания от сорта "...деца практикуващи подобни спортове, в последствие посягат на автомобилите на родителите...". Всичко зависи как възпитаваш детето си - дали ще практикува борба, футбол, или моторни спортове, ако не е възпитано правилно детето, ясно е, че ще прибегне до подобни действия като тийнеджър. Спокойно мога да твърдя, че децата и хората като цяло, практикуващи подобни спортове са много по-внимателни, отговорони и способни да реагират в крични ситуации на пътя от доста хора, дори в този форум. Разбира се слагам една голяма скоба, защото както се казва в поговорката - във всяко стадо има и мърша, та и тук мога твърдя, че има изключения, но те са навсякъде. Освен това смея да твърдя, че освен фисическата подготовка изключително важна е психическата подготовка в този спорт, както и максималната концентрация - все неща изключително важни при развитието на младежите...В заключение, категорично съм против практикуването на автомобилни спортове ( независимо дали това са т.н. "гонки" или дрифт състезания ) по улиците и на необезопасени трасета - твърдо съм "ЗА" пълно спазване на ЗдвП, убеден съм, че и повечето истински фенове и практикуващи автомобилни спортове са на това мнение.
И накрая стига сме си мислили, че спортовете свършват до футбол баскетбил или болейбол :wallbash:....Нека бъде малко по-широкоскроени и нека държавата мисли и за останалите спортове, какъвто е автомобилизма и им анужда от КРЕЩЯЩА подкрепа от страна на държавата...

Lei-chery
02-04-2012, 23:00
Смятам, че е по-разумно да бъдат изградени такива писти.
По-безопосно би било, даже и за самите щураците, любители на бързите скорости.
На който му е кеф...отива там и се състезава при опеделени правила.
Организирането на тези мероприятия по улиците е рисково и опасно.

morfius
03-04-2012, 11:14
Баси торбата двойни стандарти...
Докато автомобилизма е официално приет спорт, не виждам с какво е по-различен от футбола или баскетбола.
Та след като може да се занимава държавата със зали и стадиони, напълно в рамките на нормалното е да се занимае и с писта.
Е ако успее някой да привлече и външни инвеститори, че и спонсор/и после, нещата стават много по-вероятни за реализация.

-Bobby-
04-05-2012, 12:03
Малко да повдигна темата, понеже се задаваше въпроса - трябва ли държавата да подпомага спорта с наливане на средства в писти и т.н.

От 21 май до 1 август, писта Серес в Гърция ще бъде затворена. Причината - тотално преасфалтиране. Само да припомня, че целия автокомплекс в Серес, е 100% собственост на държавата. А гърците са в криза...
И отгоре на всичкото, пистата като настилка е десеторно по-добре от това подобие, единствено у нас, което имаме, наречено писта Дракон.
Все още нямам инфо дали преасфалтирането ще засегне и картинг пистата, която определено има нужда от такова.

И ние, според Бойко и Дянков, цъфтим, та връзваме дори. :wallbash:

ФЕРАРИСТ
04-05-2012, 12:09
Причината - тотално преасфалтиране. Само да припомня, че целия автокомплекс в Серес, е 100% собственост на държавата. А гърците са в криза...
И отгоре на всичкото, пистата като настилка е десеторно по-добре от това подобие, единствено у нас, което имаме, наречено писта Дракон.
Мноо добре, дано да яде гумите по малко.....предпочитам да ида веднъж на Серес отколкото 10 пъти на Кал....

Kuku
04-05-2012, 12:48
Мани другото, ама за 2 месеца оправят цяла писта, а ние тук една улица не можем да оправим за цяла година.... :D

Stoyan Georgiev
04-05-2012, 13:51
Мани другото, ама за 2 месеца оправят цяла писта, а ние тук една улица не можем да оправим за цяла година.... :D

едно от нещата, които си помислих...

България и начина на правене на политика и полагане на идеи и препдоставки за бъдеще развитие са тотално сбъркани на този етап.

Не сме узрели за такива съоражения...


между другото суси - пилотите от формула 1 редовно участват в триатлони и биатлони, даже Бътън взе 4то място преди 3-4 седмици в кръг от световното по триатлон

digitalundgrd
04-05-2012, 14:05
.....предпочитам да ида веднъж на Серес отколкото 10 пъти на Кал....

След като покарах за първи път на Серес миналата година (2011), повторих и тази (2012) и аз стигнах до този извод :spiteful:

Да сме живи и здрави ще ида да покарам и 2013 на новия Хасфалт :)

Кайо
05-05-2012, 00:29
След като покарах за първи път на Серес миналата година (2011), повторих и тази (2012) и аз стигнах до този извод :spiteful:

Да сме живи и здрави ще ида да покарам и 2013 на новия Хасфалт :)

Я па викам да си анексираме Серес и пистата да си е наша :):):):)