PDA

View Full Version : Шистов газ. За или против?



Omni
30-03-2012, 16:01
След като България се отказа от шистовия газ, Румъния разреши на "Шеврон" да да действа в 3 района на 1км от границата с България. "Шеврон" ще инвестира 65млн. $ за проекта да разучи 3-те находища. Ето я новината
(http://www.standartnews.com/svyat/rumaniya_puska_shevron_da_tarsi_shistov_gaz_na_1_k m_ot_balgariya-142311.html)
Моето мнение, че е закъсняло решението България да разреши добива и проучването на шистов газ и за пореден път изпускаме голям инвеститор. Все едно някой голям автомобилен концерн да иска да построи завод, а ние да му кажем НЕ НЕМОЖЕ.

Pepo
30-03-2012, 16:22
Интересна житейска история --> ТУК (http://e-vestnik.bg/13713)

Ако ви се чете в оригинал --> ТУК (http://www.nytimes.com/2011/11/20/magazine/fracking-amwell-township.html?_r=1&pagewanted=all)

Mind_Control
30-03-2012, 16:32
Интересна житейска история --> ТУК (http://e-vestnik.bg/13713)

Ако ви се чете в оригинал --> ТУК (http://www.nytimes.com/2011/11/20/magazine/fracking-amwell-township.html?_r=1&pagewanted=all)

А сега хем има вероятност да ни съсипят живота ( копят само на 1 км. от границата), а освен това няма да вземем и лев от цялата работа.
А и какво му е сложното слещу прилична сума да преместят 100 семейства да живеят другаде.

Omni
30-03-2012, 16:35
Като всички изкопаеми и този си има рискове. Случайно добива и транспорта на петрол да не би да са по безвредни. Знаете ли колко разлива на петрол стават всяка годинаи колко екосистеми изчезват със тези разливи. Този не е по различен от другите фосилни добиви и този си има рискове.

Susscrofa
30-03-2012, 16:37
А сега хем има вероятност да ни съсипят живота ( копят само на 1 км. от границата), а освен това няма да вземем и лев от цялата работа.

Защо аз не си продадох тялото, сега съседката си го продава и мъжа ми ходи при нея.:)
Поне аз да се бях продала, та да взема някой лев.
Искам Белене, Шеврон не ми трябват.:)

---------- Post added at 13:37 ---------- Previous post was at 13:36 ----------


Като всички изкопаеми и този си има рискове. Случайно добива и транспорта на петрол да не би да са по безвредни. Знаете ли колко разлива на петрол стават всяка годинаи колко екосистеми изчезват със тези разливи. Този не е по различен от другите фосилни добиви и този си има рискове.

Глупости!
Нефта се добива МЕХАНИЧНО.
При този газ имаме ХИМИКОМЕХАНИЧЕН добив.
Дай друг пример.

Mind_Control
30-03-2012, 16:39
Защо аз не си продадох тялото, сега съседката си го продава и мъжа ми ходи при нея.:)
Поне аз да се бях продала, та да взема някой лев.
Искам Белене, Шеврон не ми трябват.:)

---------- Post added at 13:37 ---------- Previous post was at 13:36 ----------



Глупости!
Нефта се добива МЕХАНИЧНО.
При този газ имаме ХИМИКОМЕХАНИЧЕН добив.
Дай друг пример.

Твърдо примерът ти не е подходящ.

Би трябвало да звучи така- аз не си продадох тялото.
Съседката си продаде тялото взе парите, обаче в крайна сметка мене ме оправят..

Omni
30-03-2012, 16:46
Защо аз не си продадох тялото, сега съседката си го продава и мъжа ми ходи при нея.:)
Поне аз да се бях продала, та да взема някой лев.
Искам Белене, Шеврон не ми трябват.:)

---------- Post added at 13:37 ---------- Previous post was at 13:36 ----------



Глупости!
Нефта се добива МЕХАНИЧНО.
При този газ имаме ХИМИКОМЕХАНИЧЕН добив.
Дай друг пример.
Аз говоря за рисковете, а не за методите на добив. Защо хората в България отхвърли идеята за добив? Защото е много рискован, да ама колко. Правилният въпрос е колко е рискован? В сравнение с един разлив на петрол или възпламенил се кладенец на петрол който неможе да се загаси месеци, взрив на газопровод и т.н.

Susscrofa
30-03-2012, 16:55
Аз говоря за рисковете, а не за методите на добив. Защо хората в България отхвърли идеята за добив? Защото е много рискован, да ама колко. Правилният въпрос е колко е рискован? В сравнение с един разлив на петрол или възпламенил се кладенец на петрол който неможе да се загаси месеци, взрив на газопровод и т.н.

Еми нали ти казах. Когато имаш химичен способ е ясно, че ще имаш в пъти по-голяма щета за околната среда. Кофтито тук е, че сипваш една отрова в земята без да знаеш къде точно ще отиде тя. При това в големи дози.
Петролен разлив се преодолява, той е проблем основно във водни площи и то е проблем за туризма и организмите населяващи тази водна площ. Няма как бургазлии да се натровят от разлив на нефт в Бургаския залив.
При токсичен химикал в подземни води, връзката е много коварна, от там в почвите, от почвите в растенията, от растенията в добитъка или направо в човешкия организъм, последствията ще са непредсказуеми.
Тая гадост не можеш да я проследиш къде точно ще отиде и ще се фиксира или натрупа с времето.

---------- Post added at 13:55 ---------- Previous post was at 13:54 ----------


Твърдо примерът ти не е подходящ.

Би трябвало да звучи така- аз не си продадох тялото.
Съседката си продаде тялото взе парите, обаче в крайна сметка мене ме оправят..

Не е точно така. По добре ще стне така:аз не си продадох тялото. Съседката си продаде тялото взе парите, обаче в крайна сметка мен ме опръскаха.

S_G_M
30-03-2012, 17:00
Докато не се спре в световен мащаб добиването на "полезни' изкопаеми от този тип , няма да се оправим нито ние , нито планетата.... едни ще стават все по-богати за сметка на здравето на други... Докато има алчни и ненаситни човечета , ще има и такива компании които съсипват цялото човечество. Трябва да се търсят алтернативни източници на енергия. Но като гледам на къде е тръгнала човешката глупост .. тежко им на тези след нас......

ФЕРАРИСТ
30-03-2012, 17:02
Докато не се спре в световен мащаб добиването на "полезни' изкопаеми от този тип , няма да се оправим нито ние , нито планетата.... едни ще стават все по-богати за сметка на здравето на други... Докато има алчни и ненаситни човечета , ще има и такива компании които съсипват цялото човечество. Трябва да се търсят алтернативни източници на енергия.
+1......

Pepo
30-03-2012, 17:03
А сега хем има вероятност да ни съсипят живота ( копят само на 1 км. от границата), а освен това няма да вземем и лев от цялата работа.
А и какво му е сложното слещу прилична сума да преместят 100 семейства да живеят другаде.
Бедни глупаци...
Бедността винаги води до това да се вземат глупави решения.
Все повече държави налагат забрана за използването на фракинг технологията. Въпрос на време е това да се случи дори в САЩ - единствено селяците от Юга са ЗА такъв вид добив. Причините са лобита и корупция.

Omni
30-03-2012, 17:06
Петролният разлив не се преодолява така лесно както го казваш ти. Провери в нета да видиш, че трябват векове за да се възстанови екосистема, най простият и скорошен огромен разлив е този който съсипа Мексиканския залив и все още немогат да поправят щетите от него (впоследствие световен лидер като "ВР" щеше да фалира, а с това щяха да останат без работа стотицихиляди хора по света)
И, защо си мислиш само за Бургас или както би казал дядо ми "Собствения си задник" (имам редвид само нашите земи). Ако се зарази почвата в Румъния само те ли ще пострадат? Искам да кажа, че рисковете се отценяват само в рамките на местната зона(район, държава и т.н.), а и в световен мащаб.

Susscrofa
30-03-2012, 17:09
Петролният разлив не се преодолява така лесно както го казваш ти. Провери в нета да видиш, че трябват векове за да се възстанови екосистема, най простият и скорошен огромен разлив е този който съсипа Мексиканския залив и все още немогат да поправят щетите от него (впоследствие световен лидер като "ВР" щеше да фалира, а с това щяха да останат без работа стотицихиляди хора по света)
И, защо си мислиш само за Бургас или както би казал дядо ми "Собствения си задник" (имам редвид само нашите земи). Ако се зарази почвата в Румъния само те ли ще пострадат? Искам да кажа, че рисковете се отценяват само в рамките на местната зона(район, държава и т.н.), а и в световен мащаб.

Нали четеш внимателно:)
Екосистемите се променят, само за нас хората съществува понятието разрушена и възстановена екосистема:), тя посто е променена.

Аз ти говоря за вреда върху човешката популация, населението на тези територии.
И отчитай все пак, че нефтът се среща естествено в природата, той е естествен продукт, докато химикалите при фракинга са изкуствено синтезирани вещества, силно токсични.

Omni
30-03-2012, 17:18
Интересна житейска история --> ТУК (http://e-vestnik.bg/13713)

Ако ви се чете в оригинал --> ТУК (http://www.nytimes.com/2011/11/20/magazine/fracking-amwell-township.html?_r=1&pagewanted=all)

Той не се синтезира от химикалите прочети това:
"Както е известно, “хидрофракинг” е технология за добив на природен газ чрез използване на сондаж, която представлява напомпване на огромни количества вода, пясък и химикали на няколко хиляди фута под земята, за да се пропукат дълбоките шистови пластове и да освободят газовите мехури, останали от древността в порестите скали."
Може да се каже, че кара скалата да се изтиска като лимон.:crazy:

S_G_M
30-03-2012, 17:18
И отчитай все пак, че нефтът се среща естествено в природата, той е естествен продукт, докато химикалите при фракинга са изкуствено синтезирани вещества, силно токсични.

Среща се , ДА , но не на повърхността , а под земята. Да има и на места където извира по естествен начин и погледни как е наоколо природата... а сега си представи, какво ли сме причинили на природата от всичките разливи до този момент..... една капка нефт , прави негодни десетки литри вода .....

kolev
30-03-2012, 17:20
Изучаването на подземните води в България датира от началото на XX век.

Първи данни за тях има в трудовете на чуждестранните геолози Ami Boue, Auguste Viquesnel, F. Von Hochstetter, Franz Toula През 1895 г. Л. Ванков публикува резултатите от геоложките изследвания в околностите на с. Меричлери и дава данни за минералната вода в района. През 1901 и 1903, Л. Ванков публикува данни за геологията и хидрогеологията в района термалните извори. около гр. Вършец и с. Джиново /Сливенски минерални бани/.

През 1905 г. българското правителство кани професор Де Лоне, от Минната академия в Париж, да извърши хидрогеоложко проучване във връзка с водоснабдяването на Добруджа. Той работи в сътрудничество с Л. Ванков и минния инженер Т. Михайловски. Извършено е геоложко и хидрогеоложко картиране, изучени са кладенци и извори, и е съставена карта с хидроизохипси.

Проучванията в Добруджа продължават по-късно и от Г. Бончев, който публикува работата “Геологично-хидрологични проучвания на Делиормана” /1923 г./.

След първата световна война геологията в България бележи значителен напредък. Броят на геолозите се увеличава, както и проучванията на територията на страната.

През годините от 1926 до 1932 г. Н. Николов и В. Г. Радев извършват регионални геолого-хидрогеоложки проучвания в района на термалните извори в Карловско, а Ел Коен изучава водоносността на скалите в Шуменско, с оглед водоснабдяване на гр. Шумен. Ел Коен и В. Цанков описват водоносните качества на солния щок при гара В. Коларов и Провадийската синклинала.

През 1939 г. Р. Берегов публикува резултатите от изследванията на плиоцена в Ломско. В работата си той дава кратко описание на понтския напорен водоносен хоризонт, който оводнява въглищния залеж и е сериозна пречка за експлоатацията на въглищата. Изяснена е хидравличната връзка на понтския напорен хоризонт с река Дунав.

През 1940-1941 г. В. Цанков, Р. Берегов и Ел Коен публикуват резултатите от сондажните и геоложките проучвания за нефт във Варненско. През 1942 г. П. Мандев публикува резултатите от геоложките и хидрогеоложките проучвания в Тузлука. Описани са находищата на солени води и е направено тълкувание за произхода им.

Използването и изучаването на пресните термоминерални води в Средногорската и Рило-Родопската област датира от дълбока древност. Множество термоминерални извори са каптирани по времето на Римската империя и са използвани за лечение и питейни нужди. Останки от римски каптажи са запазени и до наши дни. Заслужава да се спомене трудът на проф. Ас. Азманов – “Българските минерални води” /1940 г./, в който се дава хидрохимична характеристика на минералните води и кратки данни за геоложкия строеж около изворите.

След края на Втората световна война се налага извършването на детайлни хидрогеоложки и инженерно-геоложки проучвания в много райони на България, във връзка с нуждите на хидромелиоративното, хидроенергийно, промишлено и гражданско строителство. Методиката на хидрогеоложките проучвания е разработена с помощта на съветските хидрогеолози М. Е. Альтовски и Н. А. Плотников.

През 1945 г. към “Водоканалпроект” е създаден хидрогеоложки отдел, който започва проучвания на подземните води за водоснабдяване. През 1948 г. към “Енергопроект” е сформирана дирекция за хидрогеоложки и инженерно-геоложки проучвания. В продължение на няколко години са проведени хидрогеоложки проучвания в района на Димитровград, Горнотракийската низина, Казанлъшката и Софийската низина, както и в Крайдунавските низини с цел определяне ресурсите на пресните подземни води и условията за тяхното използване за питейно битово и промишлено водоснабдяване, и напояване. През 1951 г. е извършено проучване на подземните води в Добруджа за водоснабдяване. В района на Шабла и Дуранкулак е изградена първата напоителна система от подземни води с капацитет 1,5 m3/s. Проучени са Провадийската синклинала, Маришкия каменовъглен басейн, Сливенската котловина и долното течение на р. Тунджа.

През 1956 г. е поставено началото на изграждането на опорната наблюдателна мрежа за изучаване режима и баланса на подземните води при естествени условия и нарушен режим /напоителни системи/, създадени са секции по хидрогеология към института по Хидрология и Метеорология. и секция по хидрогеология и инженерна-геология към Геологическия институт на БАН.

През 1968 г. започват детайлни изследвания на пресните подземни води и съставянето на Хидрогеоложка карта на България. През 1976 г. започват теоретични, лабораторни, научно-експериментални изследвания върху замърсяването и самопречистването на пресните подземни води, както и върху микробиологичния им състав.

В проучвателните организации и научните институти е натрупан огромен фактически материал, в резултат на което се появяват Хидрогеоложкото райониране на България /1962 г./, Карстовите подземни води в България /1959 г./, минералните води в България /1964 г./.

В областта на регионалната хидрогеология, подземната хидродинамика, режима и баланса на подземните води, хидрохимията на водите в България работят множество известни учени – Н. Бояджиев, А. М. Овчинников, В. Н. Шелкачев, Д. Яранов, Л. Беров, П. Ст. Петров, Д. Моллов, М. Гълъбов, Хр. Антонов, Д. Данчев, П. Бецински, К. Щерев, К. Петров, Ив. Станев, П. Г. Петров, В. Спасов, Ил. Йотов, Е. Пенчева, И. Стефанов, Ю. Страка, Бл. Райкова, Евг. Стоева, Й. Ганчев, Л. Василева, К. Ботева и много др.



Подземни води в България –Х. Антонов, Д. Данчев - ДИ “Техника”, София. 1980.

.....


Геоложката информация, която имаме от проведените нефтени проучвания в Северна България и оценката, която съм направил сочат, че ние нямаме перспективи за намиране на промишлени количества от шистов газ. В този район, към който са насочени основните интереси, тоест Североизточна България, едва ли ще бъде намерен въобще някакъв шистов газ.

Така доц.- д-р Георги Георгиев, преподавател по геология на нефта и газа в СУ "Св. Климент Охридски", коментира в интервю за БГНЕС дали в България има предпоставки за намиране и добиване на промишлени количества от шистов газ.

"В публичното пространство се оперира с големи количества, които евентуално можело да бъдат намерени в България. Оперирането с тези количества обаче обикаля реалната геоложка ситуация. Оценката за шистов газ не може да се основава на нищо друго, освен на реални резултати от геоложките проучвания в дълбочина, т.е на резултатите, които сме получили от прокарването на дълбоки сондажи за нефт и газ. Базирайки се на тези резултати, количества, за които се говори в България са силно преувеличени, както неведнъж и на два пъти съм заявявал. Това са спекулативни количества, за които въобще не е ясно на какво се основават", добави доц. Георгиев.

Освен това той поясни, че в България се е тръгнало с една не много правилна терминология, като този газ бе наречен шистов, тъй като правилното име на газа е "шейл газ", което означава глинест или аргилитов газ. "Шистовият газ по състав и произход е като нормалният газ в газовите залежи. Разликата е, че газът в залежите е напуснал скалните формации, които са го генерирали, и по пътя на миграцията е стигнал до т.нар. капани, в които се е акумулирал и са се формирали залежи. Шистов газ е онзи газ, който е останал там, където се е генерирал. Той се образува само в тези скални формации (предимно глинести), в които има повишено съдържание на органично вещество. Ако това органично присъствие е незначително, то и количествата газ, които се генерират са малки и нито ще доведат до формиране на газови залежи, нито ще осигурят някакъв приток от шистов газ с промишлено значение", сподели още доц. Георгиев.

Георгиев разказа и каква точно е геоложката ситуация в Североизточна България: "Там имаме две нива, в които има развити такива глинести комплекси – едното е в долната част на палеозоя, което с по-голяма дебелина, а другото е в горната част на палеозоя, но е с по-малка дебелина от 80 метра и много ограничено площно развитие. С тези две нива най-вероятно са свързани интересите за проучване в Североизточна България, защото там други нива няма в целият геоложки разрез. В тези две нива обаче органичното присъствие е много малко и то може да генерира много малки количества газ".

"Генерацията на газа е протекла много отдавна, защото това са стари като геоложка възраст нива. Тя е приключила още преди най-малко 250 милиона години. След това тази територия е подложена на издигане, разломяване и дълбока ерозия в отделни блокове. По време на тези процеси всичко, каквото е имало като генерирани количества газ е мигрирало по разломите нагоре, стигнало е до земната повърхност и е отишло в атмосферата. След това започва нов етап на геоложко развитие и този силно разломен и ерозиран мозаичен релеф се покрива с по-млади седименти, в които е и т.нар. «основен водоносен хоризонт за Добруджа». Тоест този хоризонт е в покривката на тази мозайка от блокове. Ако сега започнат проучвания за шистов газ, свързвани с тези две нива, те няма да намерят никакви количества, защото каквото е имало, а то не е било много, е излязло и отишло в атмосферата още преди 200 - 250 милиона години ", каза още доц. Георгиев.

Доцент Георгиев обясни и как точно протича процеса по добиване на шистов газ. "Трябва да се прокарат по-специфични сондажи. Това са сондажи, които имат първо вертикален ствол, който не може да бъде по-къс от 700-800 метра, след което се прави изкривяване и прокарване на хоризонтален интервал с дължина до 1000 м. Именно в хоризонталния интервал ще се търси и доказва шистов газ. Защо? Защото хоризонталната част от ствола на сондажа трябва да мине по средата на този глинест пласт, обогатен с органично вещество, в който се очаква присъствие на не излязъл (не мигрирал) газ, останал заключен вътре. В сондажния хоризонтален ствол трябва първо трябва да се направи перфорация, което се извършва със специална апаратура. Това е изстрелване на железни сачми, които пробиват желязната и циментовата конструкция на сондажа и навлизат в скалния глинест пласт на малки разстояния. По този начин се осъществява връзката между пласта и сондажния отвор. Второто специфично нещо е така нареченият "хидрофракинг". Той се състои в следното: вкарват се в сондажа големи обеми химически обработена вода под високо налягане; целта е тази вода да достигне хоризонталната част на сондажа, която вече е надупчена и през отворите да се инжектира в пласта. За да се получи това тези големи обеми вода трябва да бъдат вкарани в сондажа под много високо налягане, два пъти и повече над нормалното. Химическата обработка на водата цели две неща - да отслаби здравината на глинестите скали, за да може те да се понапукат по-мащабно, и второ нещо - чрез протичането на специфични реакции да се освободи по-пълно заключения газ, ако го, тоест да улесни и ускори освобождаването на скалния газ и неговото придвижване към сондажния отвор и след това към земната повърхност", поясни още доц. Георгиев.

Специалистът по геология на нефта и газа разкри и какви се основните опасности при проучванията и евентуалния добив на шистов газ. "Опасностите са свързани главно с две неща - химическата обработка и високите налягания. Използваната химически обработена вода може по разломните и напукани зони, които изобилстват в Североизточна България, да проникне нагоре и да отиде в основния водоносен хоризонт за населението и земеделието в Добруджа. Втората опасност идва от много високото налягане, с което трябва да се инжектира тази вода в сондажите - два пъти и повече над нормалното. Примерно на дълбочина 2500 метра нормалното налягане е 250 атмосфери, на 3000 метра - е 300 атмосфери. А необходимото налягане за "хидронапукване" трябва да бъде над 500 или над 600 атмосфери. Това са огромни налягания, при които рискът някъде конструкцията на сондажа да не издържи е голям. Ако това се случи, химически обработената вода ще тръгне по сондажния отвор обратно нагоре , при което може да достигне отново до основния водоносен хоризонт. Това е основното, според което аз считам, че в България не трябва да се провеждат проучвания за шистов газ. Първо, че нямаме геоложки предпоставки за наличието на шистов газ. Ние сме прокарали вече два сондажа - единия в края на 50-те години, а другия през 80-те години в тази част от Добруджа, те са пресекли споменатите две глинести нива на значителна дълбочина, и ако имаше някакъв газ останал в тях, той веднага щеше да се прояви в сондажната промивна течност, с която сондираме. И в двата сондажа не са получени никакви газопроявления по време на сондиране, което е най-силното доказателство, че няма газ и надеждите за намиране на такъв газ нямат реална обосновка", добави доц. Георгиев.

Помолен да коментира дали има разлика при проучването и добиването на шистов газ, доц. Георгиев: "Има разлика в проучването и добива на шистов газ. Проучванията минават през два основни етапа - най-напред се извършват т.нар. геофизични и по-точно сеизмични проучвания. При тяхното провеждане няма толкова тревожеща опасност, защото такива сеизмични проучвания в тази част на България сме провеждали вече повече от 50 години. Целта им е да покажат дълбочината, структурата и площното развитие на евентуалните глинести комплекси, с които се свързва надеждата за намиране на шистов газ. На базата на получените резултати се избира точка за сондиране и започва втория етап от проучването, а именно търсене и доказване на количества от шистов газ със сондиране, без което за никакви обеми шистов газ не може да се говори".

"Когато започне сондирането обаче започват опасностите, свързани с възможната миграция на използваната химически обработена вода нагоре към основния водоносен хоризонт и с евентуалния риск от аварии в конструкциите на сондажите, заради големите дълбочини и налягания. Също така използваните големи обеми химически обработена вода след "хидрофракинга" трябва да се изтеглят от сондажите и къде ще отидат ? Ако се излеят на земната повърхност ще проникнат пак до основния водоносен хоризонт. В крайна сметка остава големият въпрос. Защо да се правят такива проучвания, когато от това, което знаем досега, ние няма геоложки условия за наличие на очакваните количества, които да представляват някакъв, макар и минимален промишлен интерес", завърши доц. Георгиев. /БГНЕС

Omni
30-03-2012, 17:21
Среща се , ДА , но не на повърхността , а под земята. Да има и на места където извира по естествен начин и погледни как е наоколо природата... а сега си представи, какво ли сме причинили на природата от всичките разливи до този момент..... една капка нефт , прави негодни десетки литри вода .....
Да, освен това да сте видяли около местата за добив да сеят заленчуци и плодове. Стотици декари земя в околноста за добив стават необработваеми тоест пустиня.

Susscrofa
30-03-2012, 17:24
Среща се , ДА , но не на повърхността , а под земята. Да има и на места където извира по естествен начин и погледни как е наоколо природата... а сега си представи, какво ли сме причинили на природата от всичките разливи до този момент..... една капка нефт , прави негодни десетки литри вода .....

Вие отклонихте темата.
Аз казах, че вредата от нефтените разливи е локална , докато при фракинга е "незнайна".

Omni
30-03-2012, 17:24
"Геоложката информация, която имаме от проведените нефтени проучвания в Северна България и оценката, която съм направил сочат, че ние нямаме перспективи за намиране на промишлени количества от шистов газ. В този район, към който са насочени основните интереси, тоест Североизточна България, едва ли ще бъде намерен въобще някакъв шистов газ.

Така доц.- д-р Георги Георгиев, преподавател по геология на нефта и газа в СУ "Св. Климент Охридски", коментира в интервю за БГНЕС дали в България има предпоставки за намиране и добиване на промишлени количества от шистов газ."

Това са глупости корпорации като Шеврон влагат милиони (а по точно като в Румъния за проучване на 3 възможни находища 65млн $) за да стигнат до този извод, а нашият доцент веднага разрешава работата без да даде един лев.

S_G_M
30-03-2012, 17:25
Да тоест все по-голяма част от земята става необитаема за живот, на фона на нарастващото население и от все по-голямата нужда от обработваема земя за храна и за живеене ... излиза че на сила си съкращаваме жизненият път. После не горивата ще са скъпи а малко останали полезни ресурси...

Susscrofa
30-03-2012, 17:28
Да тоест все по-голяма част от земята става необитаема за живот, на фона на нарастващото население и от все по-голямата нужда от обработваема земя за храна и за живеене ... излиза че на сила си съкращаваме жизненият път. После не горивата ще са скъпи а малко останали полезни ресурси...

Имаме си привърженик на Устойчивото развите:)
Човекът измисля нови неща, когато е поставен до стената и е в безизходица.
Като свършат тези източници на енергия ще намерим нови.:humpx: Те вече са намерени:)

kolev
30-03-2012, 17:30
"Геоложката информация, която имаме от проведените нефтени проучвания в Северна България и оценката, която съм направил сочат, че ние нямаме перспективи за намиране на промишлени количества от шистов газ. В този район, към който са насочени основните интереси, тоест Североизточна България, едва ли ще бъде намерен въобще някакъв шистов газ.

Така доц.- д-р Георги Георгиев, преподавател по геология на нефта и газа в СУ "Св. Климент Охридски", коментира в интервю за БГНЕС дали в България има предпоставки за намиране и добиване на промишлени количества от шистов газ."

Това са глупости корпорации като Шеврон влагат милиони (а по точно като в Румъния за проучване на 3 възможни находища 65млн $) за да стигнат до този извод, а нашият доцент веднага разрешава работата без да даде един лев.

ще почакаме и ще видим какво ще намерят румънците :D
предпочитам мнението на специалист основаващо се на факти отколкото да съм като удавник за сламка. тука има, тука няма .... газ :crazy:

Omni
30-03-2012, 17:30
Вие отклонихте темата.
Аз казах, че вредата от нефтените разливи е локална , докато при фракинга е "незнайна".
Целият Мексикански залив не ми изглежда много локално това засяга няколко еко системи тоест целия свят в който живеем, за това всеки ден изчезват по няколко вида животни. Да отклоних ме се малко, за да разберем, че това което казваш не е точно така.
Въпросът е губим или печелим от това, че пратихме Шеврон на съседите?
И след като стигнахме до извода, че при една еко катастрофа в съседа и ние ще пострадаме сериозно. Как се наклоняват везните в полза на нашето решение или против?

Susscrofa
30-03-2012, 20:08
Целият Мексикански залив не ми изглежда много локално това засяга няколко еко системи тоест целия свят в който живеем, за това всеки ден изчезват по няколко вида животни. Да отклоних ме се малко, за да разберем, че това което казваш не е точно така.
Въпросът е губим или печелим от това, че пратихме Шеврон на съседите?
И след като стигнахме до извода, че при една еко катастрофа в съседа и ние ще пострадаме сериозно. Как се наклоняват везните в полза на нашето решение или против?

Имах предвид разливите на сухо:)
Мексиканския залив е с променена екосистема, там сега едни гадинки ще отстъпят път на други, човекът е твърде малък и незначителен, за да успее да унищожи напълно живите системи, виж те него могат да го гътнат.
Твърдо против!. Тук опитите щяха да са в изключително плодороден район, земеделски район, житница, а в Румъния ще е в тресавища, не знам дали знаеш, че румънската част, в която ще изследват е пълен шит, там нищо не се прави.

viki
30-03-2012, 20:24
Докато не се спре в световен мащаб добиването на "полезни' изкопаеми от този тип , няма да се оправим нито ние , нито планетата.... едни ще стават все по-богати за сметка на здравето на други... Докато има алчни и ненаситни човечета , ще има и такива компании които съсипват цялото човечество. Трябва да се търсят алтернативни източници на енергия. Но като гледам на къде е тръгнала човешката глупост .. тежко им на тези след нас......
Във фейсбук наскоро циркулираше тази картинка :)

http://hateandanger.files.wordpress.com/2012/01/we-cant-eat-money.jpg

http://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/52226.gif

myato
30-03-2012, 23:15
Нека да уточним първо, че в шистите няма газ, а нефт.
Целта на мероприятието, наречено хидравличен фракинг, което аз наричам факинг е освен разбиването на структурата на пласта, за достигане до микроджобовете, съдържащи нефта е и под влияние на висока температура и налягане той да се разложи на смес от късоверижни въглеводороди, който наричат шистов газ.За целта се използват куп знайни и незнайни химикали, все вредни за всичко живо и огромно количество вода, която после не става за нищо.
Който има интерес, да си изтегли от "колибка"-та филма "Gasland" - http://kolibka.com/2.html
Аз съм твърдо против подобни изпълнения.
В същност, дори да се добиваше безопасно въпросния газ, ние пак сме прецакани, защото ще си го копуваме от концесионера на пазарни цени.
Запознайте се със законът за концесиите.

Pepo
02-04-2012, 13:17
''Chevron няма да търси шистов газ в Румъния, засега" (http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2012/04/02/1799965_chevron_niama_da_tursi_shistov_gaz_v_rumun iia_zasega/?ref=novo24)

Що ли и там стана така :pimp:

fred
02-04-2012, 22:22
Ако се докаже наличието на шистов газ у нас и без добив цената на природния ще падне поне с още 10%.

Pepo
03-04-2012, 09:17
Ако се докаже наличието на шистов газ у нас и без добив цената на природния ще падне поне с още 10%.
Все едно слушам губернатора Уорлик - Той е загрижен за нас. Той мисли за нас. Той ни съветва :screwy:



Той допълни, че ако се вдигне наложеният от парламента мораториум върху проучването на шистов газ, освен „Шеврон” и други компании могат да проявят интерес към проучванията.

Много се надявам да си тръгне заедно с Шеврон :dance:

morfius
03-04-2012, 11:10
Правите ли разлика между проучвания и добив?
Запитва ли се някой защо мораториума е върху проучванията, а не върху добива?

Pepo
03-04-2012, 11:20
Правите ли разлика между проучвания и добив?
Запитва ли се някой защо мораториума е върху проучванията, а не върху добива?
Забраната е върху проучванията и добива по метода Хидравлично разбиване.



Решение за забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и/или добив на газ и нефт на територията на Република България
23/11/2011





РЕШЕНИЕ




за забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучванеи/или добив на газ и нефт на територията на Република България


Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 78 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и изхождайки от принципа на предпазливостта по отношение на опазването на човешкото здраве и околната среда,



РЕШИ:


1. Забранява прилагането на технологията хидравлично разбиване, хидравличен удар, хидравлично разпукване, хидрофракинг, фракинг и/или всяко друго наименование, което описва вкарването на смес от вода или други течни или гелообразни субстанции с химични съединения, елементи или компоненти, пропанти, флуиди, както и механични и/или органични пълнители, под налягане, по-голямо от 20 атмосфери под земята, при проучване и/или добив, с цел извличане на нефт или природен газ на територията на Република България.

2. Забранява добива на шистов газ на територията на Република България с технологията по т. 1.

3. Забранява теренни проучвания за издирване на находища или възможности за добив на нефт и природен газ, в т. ч. и шистов газ, на територията на Република България, които използват методите по т. 1.

4. Всички проучвателни или добивни дейности, предвиждащи описаната в т. 1 или подобна технология, се преустановяват незабавно, считано от деня на обнародване на това решение. Нарушителите ще бъдат санкционирани с глоба от 100 млн. лв.

5. На физически и/или юридически лица, получили вече разрешение за проучване или концесия за добив на нефт и газ, засегнати от настоящата забрана, се дава срок от 3 месеца от влизането в сила на настоящото решение, през което време трябва да представят за одобрение преработени работни проекти, невключващи забранените методи.

6. Лицата по т. 5, непредоставили в срок или чиито нови работни проекти не отговарят на изискванията на това решение, губят правата, дадени им със съответното решение или концесия, без право на компенсация.

7. Забраните не се прилагат за научни изследвания, които едновременно отговарят на следните условия: извършват се от независими научни организации, нямат търговска цел, имат за предмет проучване рисковете от добива на нефт и природен газ и не използват методите по т. 1.

8. Забранява издаването на лицензии, сключването на концесионни и други договори, както и извършването на всякакви правни и фактически действия в нарушение на настоящото решение.

9. Настоящата забрана е безсрочна и важи за цялата територия на Република България, включително и за акваторията ни в Черно море.

10. Контролът по прилагането на решението се възлага на Министерския съвет.

11. Решението влиза в сила от датата на обнародването му в „Държавен вестник“.

Решението е прието от 41-ото Народно събрание на 18 януари 2012 г. и е подпечатано с официалния печат на Народното събрание.



Председател на Народното събрание: Цецка Цачева


654

Susscrofa
03-04-2012, 16:51
:whistle::whistle::whistle:
Оооо, пепи, имаш ли от кренвиршитИ:):lol_sign:

morfius
03-04-2012, 16:54
Добре де, на кого пречи проучването не разбирам?
Технологията за добив може да не е добра в момента, но какво пречи да се знае има ли, няма ли изобщо нещо там?
Те и дълбоките нефтени находища ги пишеха недостъпни, пък руснаците се заиграха с дълбочинно сондиране.

Omni
03-04-2012, 17:23
Много добър въпрос морфиус. И на мен ми е интересно, защо поне не проучиха, ако в бъдеще се развият технологии за по безопасен добив да се разреши добивът.

fred
03-04-2012, 20:17
Все едно слушам губернатора Уорлик - Той е загрижен за нас. Той мисли за нас. Той ни съветва :screwy:


Много се надявам да си тръгне заедно с Шеврон :dance:

Предпочитам ги тях пред съветските глашатаи и инвеститори определено.Виж разликите между бившата ГФР и ГДР и си прави изводи кой кого като слуша какво става.А ГДР в крайна сметка хука при ГФР :)

myato
03-04-2012, 21:04
Добре де, на кого пречи проучването не разбирам?
Технологията за добив може да не е добра в момента, но какво пречи да се знае има ли, няма ли изобщо нещо там?
Те и дълбоките нефтени находища ги пишеха недостъпни, пък руснаците се заиграха с дълбочинно сондиране.


Много добър въпрос морфиус. И на мен ми е интересно, защо поне не проучиха, ако в бъдеще се развият технологии за по безопасен добив да се разреши добивът.

Колеги,моля не пишете повече за проучвания.По стечение на обстоятелствата тъща ми е геолог, макар и вече пенсионер, та от нея знам, че всичко отдавна е проучено и картирано.Въпросните дани са се съхранявали от държавата до идването на "демокрацията", след което попадат в частни ръце.
Никой нищо няма да проучва.Целта е да се бодне сонда и да се обяви "търговско откритие", което автоматично води до получаване на концесия.
Стига с тия евтини димки.
Получилият концесия, продава на държавата 30% от добива, а останалото количество прави каквото си ще.На държавата заплаща концесионна такса в размер 0,03% от печалбата.
Стига емоции, русофили - русофоби, американофили и т.н.
Научете се да бъдете Българи.

---------- Post added at 21:04 ---------- Previous post was at 21:03 ----------


Предпочитам ги тях пред съветските глашатаи и инвеститори определено.Виж разликите между бившата ГФР и ГДР и си прави изводи кой кого като слуша какво става.А ГДР в крайна сметка хука при ГФР :)

И поради що ги предпочиташ?

morfius
03-04-2012, 22:15
Е като е известно защо някой не ги обяви тия данни бре?
Димки били.

myato
04-04-2012, 08:59
Е като е известно защо някой не ги обяви тия данни бре?
Димки били.

Ами като ги обявят, как ще въртят делаверите с концесиите?
Току виж, някой им потърсил сметка.
Плюс това, за да ги притежава, държавата трябва да си ги откупи обратно от "честните часници" на които ги е харизала.
Не е ли готино?

fred
04-04-2012, 12:31
И поради що ги предпочиташ?
Достатъчен ми е фактът, че ние, купуваме най скъпия газ в Европа оп Русия, а в повечето държави в Европа са направени поне проучвания за шистов газ или предстои да започнат.

Pepo
04-04-2012, 13:13
:whistle::whistle::whistle:
Оооо, пепи, имаш ли от кренвиршитИ:):lol_sign:

Имам!
К'во стаа мен, смени ли маслото :pain:



Добре де, на кого пречи проучването не разбирам?
Технологията за добив може да не е добра в момента, но какво пречи да се знае има ли, няма ли изобщо нещо там?
Те и дълбоките нефтени находища ги пишеха недостъпни, пък руснаците се заиграха с дълбочинно сондиране.


Много добър въпрос морфиус. И на мен ми е интересно, защо поне не проучиха, ако в бъдеще се развият технологии за по безопасен добив да се разреши добивът.

Точна оценка при проучване за наличие на шистов газ се прави по метода хидравлично разбиване. По тази причина Шеврон не направиха само проучване в България.



Предпочитам ги тях пред съветските глашатаи и инвеститори определено.Виж разликите между бившата ГФР и ГДР и си прави изводи кой кого като слуша какво става.А ГДР в крайна сметка хука при ГФР :)
Защо аз да ги предпочета - заради вероятните комисионни и дребните суми ,които Шеврон ще вкара в бюджета? Според теб колко газ потребява дадената за пример Германия и какво част от него е шистов? А каква част от него е руски?
Така нареченият 'Газ Форум' обединява членство на 11 страни износителки на газ - една от тях е и Русия. От известно време Европа (разбирай точно Германия, която ползва точно руски газ) натиска за сваляне на цените, забележи, не Русия, а страните членки на Форума, защото Русия не определя сама цените, на които продава.
Пример - Норвегия продава на цени на каквито продава и Русия, за Катар мога да предполагам същото.
Това с 10-те процента моментално намаление, което спомена по-горе как го изчисли :)
Диверсификация на източниците за Европа има за цел да подобри редовността на доставките, а не цената.
А целуващият дали намира разлика между руско и хамериканско дупе :wub:


Достатъчен ми е фактът, че ние, купуваме най скъпия газ в Европа оп Русия, а в повечето държави в Европа са направени поне проучвания за шистов газ или предстои да започнат.

Това изобщо не е вярно :)

Omni
04-04-2012, 13:21
Купуваме двойно по-скъпо газта, сравнено с Германия. Изразено в реални цени и числа: "в момента България купува горивото на цена от 600 долара за 1000 кубически метра газ, а Германия – за 330 долара." това без намалението за което говорят от 11%. Не искаме шистов газ, но пък сме достатъчно "умни" да купуваме двойно. Бойко ми допада тъй като няма друга алтернатива за управляващи, но приказките му за Газова централа са пълни глупости при тези цени на газта.

Най-интересното за мен е, че тези цени за газта са сключени от Тройната коалиция, онзи п*дал Станишев и сестра му Първанов, продажниците долни гледат само руските интереси да са приоритет. Трябва да ги накажат със смъртна присъда.

Susscrofa
04-04-2012, 13:32
Имам!
К'во стаа мен, смени ли маслото :pain:







Това изобщо не е вярно :)

Смених го и две биалетки отзад:)
Ще го бъде ли шистовия газ?
Гледам добре водиш темата. Понаучил си се вече, как се води дисПУТ.

Pepo
04-04-2012, 14:08
Смених го и две биалетки отзад:)
Ще го бъде ли шистовия газ?
Гледам добре водиш темата. Понаучил си се вече, как се води дисПУТ.

Тцъ... Бързо губя интерес. Искаш ли да почваме да спамим?

myato
04-04-2012, 14:45
Достатъчен ми е фактът, че ние, купуваме най скъпия газ в Европа оп Русия, а в повечето държави в Европа са направени поне проучвания за шистов газ или предстои да започнат.


Купуваме двойно по-скъпо газта, сравнено с Германия. Изразено в реални цени и числа: "в момента България купува горивото на цена от 600 долара за 1000 кубически метра газ, а Германия – за 330 долара." това без намалението за което говорят от 11%. Не искаме шистов газ, но пък сме достатъчно "умни" да купуваме двойно. Бойко ми допада тъй като няма друга алтернатива за управляващи, но приказките му за Газова централа са пълни глупости при тези цени на газта.

Най-интересното за мен е, че тези цени за газта са сключени от Тройната коалиция, онзи п*дал Станишев и сестра му Първанов, продажниците долни гледат само руските интереси да са приоритет. Трябва да ги накажат със смъртна присъда.

Ако не знаете, да ви кажа, че купуваме скъп газ не от руснаците, а от троицата посреднически фирми, инсталирани между Газпром и Булгаргаз.
Ако руснаците направят 11% отстъпка, то на вас няма да ви намалее цената, а ще се качи печалбата на посредниците.
Дори и безопасно да се добиваше "шистовия газ", цената на която ще го получаваме от концесионера е "пазарна".
Обърнете внимание на това, което съм написал за концесиите.

Pepo
04-04-2012, 15:51
Купуваме двойно по-скъпо газта, сравнено с Германия. Изразено в реални цени и числа: "в момента България купува горивото на цена от 600 долара за 1000 кубически метра газ, а Германия – за 330 долара." това без намалението за което говорят от 11%. Не искаме шистов газ, но пък сме достатъчно "умни" да купуваме двойно. Бойко ми допада тъй като няма друга алтернатива за управляващи, но приказките му за Газова централа са пълни глупости при тези цени на газта.

Най-интересното за мен е, че тези цени за газта са сключени от Тройната коалиция, онзи п*дал Станишев и сестра му Първанов, продажниците долни гледат само руските интереси да са приоритет. Трябва да ги накажат със смъртна присъда.


Ясно може да видите цената на която руският газ влиза в Германия. С черните линийки се вижда по каква среднопретеглена цена се е пазарувал от Булгаргаз. Както е видно, няма драстични разлики или иначе казано - руснаците ни третират като германци.


http://prikachi.com/images/326/4602326v.png

Да се придържаме към темата за шистовия газ, все пак, а :)

Omni
04-04-2012, 19:47
Мисля, че в цялата работа има голям интерес и приоритет майката Русия, иначе казано каквото за тях е добре това ще стане. Шистовият газ би бил много добра ръка(карти), ако бъде изиграна добре, но ние без да сме видели какви карти имаме се отказахме(проучването) .Може това правителство да не действа изцяло за Руския интерес, но следващото със сигурност ще действа за тях.

fred
04-04-2012, 19:53
E аз понеже не броя Русия за майка, поддържам, че трябва да се направят добри проучвания за шистов газ поне на първо време.:native:
А кое ще е следващото ще видим, правителство имам предвид.Мисля, че русофилите няма да ги огрее май

old alfist
04-04-2012, 22:18
Историите с тази технология са някаква дребна история, която и ние бихме могли да си я правим.
Както каза колегата доктор от Плевен находищата са ясни и плевенската фирма "Нефт и Газ" от много години ги прави тези проучвания и добиви, но явно трябва да се мажем на някои западняци и да дадем възможност на тях.
Руснаците не се занимават с такива дребни находища - не, че са голяма работа, но просто нямат опит, защото не са им трябвали.

Omni
04-04-2012, 22:30
Руснаците не ги интересува находището, а потреблението, ако намалее, намаляват им и приходите.

Pepo
04-04-2012, 23:01
Руснаците не ги интересува находището, а потреблението, ако намалее, намаляват им и приходите.
Одеве с "двойно по-високата" цена и $600 за 1000m3 изби рибата, сега се опитваш да повториш ли :bouncing_smiley:
Потреблението може да намалее единствено ако износителите спрат кранчето. От няколко години тенденцията е такава, че доставките не достигат да покрият търсенето , а и мислиш ли, че сме толкова як пазар, че да притесним, който и да било с нещо :spell:

Omni
04-04-2012, 23:31
Това за 600$ съм го писал, тъй като съм го прочел някъде ето (http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/traikov-gazova-elektrocentrala-shte-e-izgodna-samo-pri-evtin-gaz,132387/)къде, не съм си го измислил нито пък имам информация до такива документи, а честно казано и ми е през оная работа колко струва и ще струва газта, аз съм имал единствено и само дизелови автомобили, а в дома само на ток.
Това: "Руснаците не ги интересува находището, а потреблението, ако намалее, намаляват им и приходите." съм го казал във връзка с това изказване: "Руснаците не се занимават с такива дребни находища - не, че са голяма работа, но просто нямат опит, защото не са им трябвали."
Доколкото до това, че сме малък пазар малко не си прав. Казвам малко, защото си прав, че сме малки в сравнение с други по големи, но като се замислиш ще разбереш, че колкото и да сме малки, ние плащаме стотици милиони за газ и никой не би изпуснал такъв "малък" пазар. Щом има милиони, значи има много пари. Ако БГ има находище на газ и вътрешния пазар почне да консумира от това находище разбираемо на по изгодна цена от вносната това би довело до драстично намаление на вноса и от там загуба за Русия.

myato
05-04-2012, 09:36
...........Ако БГ има находище на газ и вътрешния пазар почне да консумира от това находище разбираемо на по изгодна цена от вносната това би довело до драстично намаление на вноса и от там загуба за Русия.

Колега, кое не разбра от това, дето съм го написал, че се надяваш на по-ниски цени?
За затвърждаване:
Концесионерът е длъжен да продаде на държавата 30% от добитото количество на пазарна цена.С останалите 70% оперира свободно.
На държавата се заплаща концесионна такса в размер до 10% от печалбата, според законодателството, но до момента няма концесионер, внасяш повече от 0,5%.

Колкото за проучванията за "шистов газ", ами такъв просто няма.
В шистите има малки кухини, изпълнени с нефт.Така нареченият "шистов газ" е техногенен.Получава се по физико-химечен способ - т.нар. хидравличен фракинг.
Съдържанието на нефт в шистите и неговото разпределение е проучено отдавна.

kolev
05-04-2012, 11:00
E аз понеже не броя Русия за майка, поддържам, че трябва да се направят добри проучвания за шистов газ поне на първо време.:native:
А кое ще е следващото ще видим, правителство имам предвид.Мисля, че русофилите няма да ги огрее май

сондажи в района са правени. информацията е че въпросния слой в който трябва да е газа съществува, но газ в него няма. ако имаше, трябва да се направи хидравлично разбиване и да се докажат количества. другото нещо е че точно над този слой има води. към тях има сондажи и каптажи и водата се ползва за питейна в Добрич примерно. житницата не я коментираме изобщо.
очевидно от шеврон най-накрая са си написали домашното, видели са че това което търсят го няма и се отказаха дори от проучванията в румъния.
ние обаче ще гледаме повторението на други наши филми. понеже сме много ербап и постоянно мислим че някой ни цака, сега ще има едни комисии едни консултанти едни търгове за сондажи едни пари ще се източат и накрая държавата ще иска сама да си плати проучванията щото нямало други заинтересовани ама за нас щяло да бъде по-добре така :D

fred
07-04-2012, 18:33
Е, не знам дали е така, може и да е.Но аз четоп становище на БАН, където пък се казва, че специално добивът не е безопасен.Сигурно има и по модерни и ефективни методи, но ще видим де

Alexanderbb
07-04-2012, 20:01
Това за 600$ съм го писал, тъй като съм го прочел някъде ето (http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/traikov-gazova-elektrocentrala-shte-e-izgodna-samo-pri-evtin-gaz,132387/)къде, не съм си го измислил нито пък имам информация до такива документи, а честно казано и ми е през оная работа колко струва и ще струва газта, аз съм имал единствено и само дизелови автомобили, а в дома само на ток.
Това: "Руснаците не ги интересува находището, а потреблението, ако намалее, намаляват им и приходите." съм го казал във връзка с това изказване: "Руснаците не се занимават с такива дребни находища - не, че са голяма работа, но просто нямат опит, защото не са им трябвали."
Доколкото до това, че сме малък пазар малко не си прав. Казвам малко, защото си прав, че сме малки в сравнение с други по големи, но като се замислиш ще разбереш, че колкото и да сме малки, ние плащаме стотици милиони за газ и никой не би изпуснал такъв "малък" пазар. Щом има милиони, значи има много пари. Ако БГ има находище на газ и вътрешния пазар почне да консумира от това находище разбираемо на по изгодна цена от вносната това би довело до драстично намаление на вноса и от там загуба за Русия.

Някой от ГЕРБ като ти каже добро утро ти гледай къде е слънцето. Всички са на заплата при някой заинтересован субект. Доставните цени на газ до българската граница са като на немците ако не и по-ниски. Ама от там почват хранилките за наши хора. А ние сме такъв смешен пазар че ако не купуваме от Русия тя даже няма да разбере. Да не говорим че веднага ще се появят поне 3 купувача за този газ

fred
08-04-2012, 19:08
Някой от ГЕРБ като ти каже добро утро ти гледай къде е слънцето. Всички са на заплата при някой заинтересован субект. Доставните цени на газ до българската граница са като на немците ако не и по-ниски. Ама от там почват хранилките за наши хора. А ние сме такъв смешен пазар че ако не купуваме от Русия тя даже няма да разбере. Да не говорим че веднага ще се появят поне 3 купувача за този газ

Нашите цени са най виски в ЕС, а не знам определение смешен и несмешен пазар-защото всеки пазар, вкл и нашия носи десетки милиони долари на Газпром, като е "смешен" да ни го дават без пари.
Чудя се тия дето защитават Русия и Газпром българи ли са или руснаци?Защото аз съм българин и не ми дреме за интересите на Газпром въобще.
Това е официално изказване на зам министъра на икономиката-за цената на газта, не че няма още такива, ама като най актоулно:

http://money.bg/news/id_988685862

Susscrofa
08-04-2012, 19:52
Това за 600$ съм го писал, тъй като съм го прочел някъде [URL="http://www.investor.bg/ikonomika-i-politika/332/a/traikov-gazova-elektrocentrala-shte-e-izgodna-samo-pri-на по изгодна цена от вносната това би довело до драстично намаление на вноса и от там загуба за Русия.

Къде в България се ползва най-много газ?
За какво ползваме този газ?
Знаеш ли?

Omni
08-04-2012, 23:30
1ТЕЦ, 2битови услуги и т.н. Познах ли? Все пак Вие ще кажете, хората с по-големия житейски опит.

mordohy
08-04-2012, 23:47
Къде в България се ползва най-много газ?
За какво ползваме този газ?
Знаеш ли?
Торовите заводи, керамичните заводи, топлофикациите и изобщо парните котли, хранително-вкусовата промишленост....
За бита са под 5%

Susscrofa
09-04-2012, 08:35
Торовите заводи, керамичните заводи, топлофикациите и изобщо парните котли, хранително-вкусовата промишленост....
За бита са под 5%

Правилно.
:tequilla:

Pepo
09-04-2012, 11:29
Къде в България се ползва най-много газ?
За какво ползваме този газ?
Знаеш ли?

За нещо такова ще да е:

http://prikachi.com/images/536/4622536T.jpg



К'во ста'а сЯ - нещо ново около цените на ГЪзпром за България има ли? :butt:

Susscrofa
09-04-2012, 12:05
К'во ста'а сЯ - нещо ново около цените на ГЪзпром за България има ли? :butt:

Има, сега като построят газовата централа на мястото на Белене и ще станем по-независими:)

Omni
09-04-2012, 12:12
Майка Русия ще се погрижи за нас, както се е грижела всички тези години от освобождението до сега:bg::tequilla:.

Pepo
09-04-2012, 12:36
Майка Русия ще се погрижи за нас, както се е грижела всички тези години от освобождението до сега:bg::tequilla:.

А ти какво предлагаш? Шистов газ ли :gay[1]:

Е ти цените, отдолу пише на какво. Хубаво е да се коментира с факти.


http://prikachi.com/images/547/4622547h.jpg
Russian Natural Gas border price in Germany, US Dollars per Thousands of Cubic Meters

Susscrofa
09-04-2012, 13:19
А ти какво предлагаш? Шистов газ ли :gay[1]:

Е ти цените, отдолу пише на какво. Хубаво е да се коментира с факти.


http://prikachi.com/images/547/4622547h.jpg
Russian Natural Gas border price in Germany, US Dollars per Thousands of Cubic Meters

От русофила по-тъп е само русофобЪт.:)
Тежка манипулация е клишето за някаква енергийна зависимост от Русия. Та това е най-малката ни зависимост.:tequilla:
Тук най-смешното, е че някой си мисли, че добиването на шистов газ ще свали цената на един продукт, чиято употреба в БГ тепърва ще расте, тепърва предстои значително нарастване на търсенето, което напълно изключва възможността за сваляне на цените, напротив!
Глупави, наивни, манипулирани, медийно облъчени, некомпетентни, надъхани като виетнамски петлета.
Мъка....:big_beer:

Omni
09-04-2012, 18:11
От русофила по-тъп е само русофобЪт.:)
Тежка манипулация е клишето за някаква енергийна зависимост от Русия. Та това е най-малката ни зависимост.:tequilla:
Тук най-смешното, е че някой си мисли, че добиването на шистов газ ще свали цената на един продукт, чиято употреба в БГ тепърва ще расте, тепърва предстои значително нарастване на търсенето, което напълно изключва възможността за сваляне на цените, напротив!
Глупави, наивни, манипулирани, медийно облъчени, некомпетентни, надъхани като виетнамски петлета.
Мъка....:big_beer:
С тези твои изказвания все повече си мисля, че може да си партиен член на БСП :puke:. Другото нещо, което забелязвам, че се имаш за много умен и с много високи акции, което е много далече от истината.
Шистовия газ е добра алтернатива, но като всичко си има риск, който ние не го приехме с времето ще стане ясно дали е за добро.

Susscrofa
09-04-2012, 20:30
С тези твои изказвания все повече си мисля, че може да си партиен член на БСП :puke:. Другото нещо, което забелязвам, че се имаш за много умен и с много високи акции, което е много далече от истината.
Шистовия газ е добра алтернатива, но като всичко си има риск, който ние не го приехме с времето ще стане ясно дали е за добро.

Не позна.
Но съм свикнал да ме клеймосват.:)
Ти моето момче си твърде зелен и неопитен.
Много по-малък риск има при АЕЦ Белене, но го спряха и сега най-нагло искат пак да ни пробутат шистов газ. И всичко това след едно посещение на каката, която заяви, че няма нищо лошо в показното убийство на един неосъден човек.
Отвори си съзнанието и мисли.
И разгледай внимателно на бате ти Пепо графиките, че май не ги следиш внимателно.
Аз го поздравявам за положените усилия.:tequilla:

Omni
09-04-2012, 21:25
Може да съм зелен, но не се занимавам с графики, а с факти. Графиката е много красива, но не променя факта, че синьото гориво се покачва, нищо , че се говори за някакви -10% отстъпка на газа точно обратното то се покачва, разбира се че сте гледали новините за новото покачване и съответно парно, т. вода и т.н.
Белене беше един приятен спектакъл (мираж), който бе създаден за народа, който като тебе не поглежда зад кулисите точиха мангизи 33год., но и така не се показа документ или някой който да каже "ДА" този проект е ефективен и "ДА" ние сме малка и бедна държава, но все пак имаме сили да построим тази централа без да натоварим и без това бедния народ и да потънем в дългове.

mordohy
09-04-2012, 22:56
Не знам защо си мислите, че като се намали цената на газта, ще се намали и цената за потребителя.
Схемата у нас от 22 години е: вдига се цената на световния пазар- вдига се цената и на дребно. Пада цената на световния пазар- вдига се акциза или някой данък, такса или прочие тегоба.
Не знам защо изобщо се занимавате с АЕЦ, газопроводи и прочие. Каквото и да става, нас пак ще ни клецат, защото сме го заслужили.
Защото си траем.
Цени на световните борси и прочие са неща за наивници.
Защо в Катар например, цените на хранителните продукти са 2-3 пъти по-ниски от нашите, при положение, че и водата я внасят.
Как така тях не ги интересуват борсите, а директно договарят.
Ако ще и 20 ЕАЦ-а да имаме, пак ще плащаме пре-скъп ток.
Ако ще газът да започне да извира по дворовете, пак ще ни дерат.
Водата у нас навсякъде, а водомери сложиха дори и на сондажите.
Осемдесетте години се пуснаха в продажба турбини за мини вецове с мощност 5; 10; 15 и 20 кВ.
Оказаха се много ефективни, особено в планинските райони. Само след половин година ги конфискуваха тихомълком.
Така и със всичко останало.

Омни, бай-Тошо 1984-та говори, че трябва да продължим да развиваме и изнасяме електронни елементи, биотехнологии, програмни машини и електронни чипове.
Не знам , колко си голям, но аз помня по силата на служебните ми задължения, как се развиваха тия неща.
Една година , преди тая лекция, Т. Живков говорейки за интеграцията ни с водещите индустриални страни, посочва, че не трябва да се боим от автоматизацията и роботизирането на промишлеността, защото това няма да изхвърли работниците на улицата, а ще им даде повече време за мислене и изобретения.
Още тогава той посочва неща, които се доказаха в сегашно време.
Всички фирми, които си изхвърлиха работниците, след модернизацията им , закъсаха или направо фалираха. Съвсем логично, ако прочетеш цялата лекция.
Приоритетите, които дава преди 28-29 години са валидни и до днес.
Какво и пука на една високотехнологична промишленост, че се вдига газа или тока.
За съжаление вече не произвеждаме дори ЕЛКА. За компютри, програмни стругове и космическа техника само си мечтаем.
В днешно време нямаме това държавническо мислене и за това нито АЕЦ, нито въглищата нито газа са мои.
Нито ме интересува , кой и как ще ги строи.
Като не ми изнаса, светът е отворен за мен.

546
09-04-2012, 23:20
Не знам защо си мислите, че като се намали цената на газта, ще се намали и цената за потребителя.
Схемата у нас от 22 години е: вдига се цената на световния пазар- вдига се цената и на дребно. Пада цената на световния пазар- вдига се акциза или някой данък, такса или прочие тегоба.
Не знам защо изобщо се занимавате с АЕЦ, газопроводи и прочие. Каквото и да става, нас пак ще ни клецат, защото сме го заслужили.
Защото си траем.
Цени на световните борси и прочие са неща за наивници.

Е бива ли сега да пишеш така,ако Дянков го прочете знаеш ли какъв акциз ще ни сложи върху яйцата след Великден и на агнешкото след Гергьовден!

Omni
10-04-2012, 00:32
Омни, бай-Тошо 1984-та говори, че трябва да продължим да развиваме и изнасяме електронни елементи, биотехнологии, програмни машини и електронни чипове.
Не знам , колко си голям, но аз помня по силата на служебните ми задължения, как се развиваха тия неща.
Една година , преди тая лекция, Т. Живков говорейки за интеграцията ни с водещите индустриални страни, посочва, че не трябва да се боим от автоматизацията и роботизирането на промишлеността, защото това няма да изхвърли работниците на улицата, а ще им даде повече време за мислене и изобретения.
Още тогава той посочва неща, които се доказаха в сегашно време.
Всички фирми, които си изхвърлиха работниците, след модернизацията им , закъсаха или направо фалираха. Съвсем логично, ако прочетеш цялата лекция.
Приоритетите, които дава преди 28-29 години са валидни и до днес.
Какво и пука на една високотехнологична промишленост, че се вдига газа или тока.
За съжаление вече не произвеждаме дори ЕЛКА. За компютри, програмни стругове и космическа техника само си мечтаем.
В днешно време нямаме това държавническо мислене и за това нито АЕЦ, нито въглищата нито газа са мои.
Нито ме интересува , кой и как ще ги строи.
Като не ми изнаса, светът е отворен за мен.

84год. не съм бил заплануван дори, но това не ми пречи да разсъждавам правилно, нито ме интересува какво е казал поредният държавник като Живков,Станишев ,Първанов или както искаш така го наречи. Другото нещо е че през 84 във америка вече е започнала автоматизацията, но повечето хора не са знаели в България. Живков и всички до ден днешен според мен са пионки на Руските интереси, но в същото време им се нарежда да лижат за*ниците и на другите. А това, че никой не иска да протестираи и да знае и да бъде информиран какво, как, защо и т.н. е начин на разбиране, поглед върху нещата останал от комунистическото управление и това най-вече си личи на хора около 40 и нагоре. Защо си мисля, че е на по големите от мен ли, защото повечето млади се интересуват (поне тези които все още не са забегнали за чужбина и тези които имат малко капацитет горе) като мен и мои приятели и връстници. Съгласен съм с теб че неможем само ние да променим държавата (начина на мислене на българина), но и това ще се случи, но все още сме една много зелена държава като мен:smartass:, която има още много да я опъват и Руснаци и Американци, Европейци:hump: Възможно е да греша,да не разсъждавам правилно, но с времето ще се науча ако е така.

Susscrofa
10-04-2012, 08:35
84год. не съм бил заплануван дори, но това не ми пречи да разсъждавам правилно, нито ме интересува какво е казал поредният държавник като Живков,Станишев ,Първанов или както искаш така го наречи. Другото нещо е че през 84 във америка вече е започнала автоматизацията, но повечето хора не са Руснаци и Американци, Европейци:hump: Възможно е да греша,да не разсъждавам правилно, но с времето ще се науча ако е така.

Ти знаеш ли какво е автоматизация?
Какво е Американец и какво за бога означава Европеец:)
Всички умни млади хора са зад граница, в България остават малцинства и амбициозни провинциалисти:)
И все пак се радвам, че се опитваш да разсъждаваш и да мислиш, което е рядкост сред твоя набор.
:drunk:
Ние българите и преди комунизма не сме били по различни:)

myato
10-04-2012, 09:29
84год. не съм бил заплануван дори, но това не ми пречи да разсъждавам правилно........... Другото нещо е че през 84 във америка вече е започнала автоматизацията, но повечето хора не са знаели в България. Живков и всички до ден днешен според мен са пионки на Руските интереси, но в същото време им се нарежда да лижат за*ниците и на другите. А това, че никой не иска да протестираи и да знае и да бъде информиран какво, как, защо и т.н. е начин на разбиране, поглед върху нещата останал от комунистическото управление и това най-вече си личи на хора около 40 и нагоре. Защо си мисля, че е на по големите от мен ли, защото повечето млади се интересуват (поне тези които все още не са забегнали за чужбина и тези които имат малко капацитет горе) като мен и мои приятели и връстници. Съгласен съм с теб че неможем само ние да променим държавата (начина на мислене на българина), но и това ще се случи, но все още сме една много зелена държава като мен:smartass:, която има още много да я опъват и Руснаци и Американци, Европейци:hump: Възможно е да греша,да не разсъждавам правилно, но с времето ще се науча ако е така.

Когато тук се развиваше автоматизацията и компютъризацията, в процентно отнощение от населението, повече хора в България знаеха за какво става въпрос в сравнение с хамериканците, просто защото бяха по-образовани.Сега вече сме "симетрично" тъпи и ги задминаваме с невиждана амбиция.
Лизането на задници не става по нареждане, а по личен избор и с надежда "да се хване келепира".
Хората на 40 години, по време на промените бяха по на 18 - 20 години и изнесоха на гърба си толкова, че не можеш и да си го представиш.Ако си мислиш, че сега организирате протести, намери малко архивни материали, за да видиш как се прави.С тези вяли изяви изобщо никой не ви забелязва, да не говорим, че точно "твоето поколение" пак го няма на протестите.Там са децата до 17-18 години и "дъртаците" око 40 и горница.
За информацията е въпрос на лично желание в това време да я придобиеш.
Опъват всеки, който си развява на вятъра задните части.
А опитите за мислене са хубаво нещо.От тях не боли.
И между другото, моля стига с този пещерен антикомунизъм, защото това е една от мантрите, докарала ни до този хал.

Pepo
04-05-2012, 14:21
Ново два'есе :picnic:




Новото румънско правителство е заложило в програмата си за управление въвеждане на незабавен мораториум върху експлоатацията на шистов газ до приключване на изследванията на европейско равнище за въздействието на този метод върху околната среда, предаде агенция Медиафакс, цитирана от БТА.

Новият кабинет, съставен от лидера на Социалдемократическата партия Виктор Понта, ще поиска одобрение в парламента на 7 май. Програмата за управление на новия кабинет бе внесена снощи в законодателния орган.

Американската компания Шеврон има подписани петролни споразумения с Румъния за четири периметъра за проучване, добив и експлоатация - един в град Бърлад, окръг Васлуй (Източна Румъния) и три в окръг Констанца - в района на селищата Адамклиси, Костинещ и Вама Веке в близост до границата с България.

В прессъобщение на Шеврон от 2 април се посочва, че тази година компанията ще използва само конвенционални технологии в окръг Васлуй, а в окръг Констанца за 2012 г. Шеврон предвижда само геофизични проучвания, след които ще реши дали да постави стандартна сонда.

Социал-либералният съюз, в който номинираният за премиер Виктор Понта е водеща фигура, свали правителството на Михай Ръзван Унгуряну с вот на недоверие в парламента на 27 април. Една от основните критики на Социал-либералния съюз бе "липсата на прозрачност" в споразуменията с Шеврон.

Обществените и политическите критики принудиха правителството на Унгуряну да разсекрети последните три споразумения с Шеврон за периметрите в окръг Констанца, което стана ден преди падането на правителството. В град Бърлад през последните месеци бяха организирани няколко протеста срещу добива на шистов газ, поради опасения за околната среда и здравето на населението, припомня БТА.

На 1 април Виктор Понта, в качеството си на лидер на опозицията, заяви, че правителството на Унгуряну няма връзка с интересите на страната и продава онова, което е останало от природните ресурси на Румъния.

www.capital.bg (http://www.capital.bg)