PDA

View Full Version : Фотоволтаични системи.



Derry
09-04-2012, 07:43
Обмислям да инвестирма в малка фотоволтаична електроцентрала с мощност 5-6 kw. Гледах, четох и съм в процес на размисъл, някой пробвал ли се е и ако може да сподели, интересувам се най вече от купа документи и имали положителен икономически ефект или аз съм леко заблуден.

morfius
09-04-2012, 08:22
С бумащината е проблема до колкото знам, а и КПД е доста ниско.

Susscrofa
09-04-2012, 08:33
С бумащината е проблема до колкото знам, а и КПД е доста ниско.

То може да е ниско, но каквото произведеш ти се изкупува задължително при това на космически цени.
Инвестицията има добра възвращаемост.
Няма чак толкова голяма бумащина, но за тези съвети си има консултантски фирми, които също трябва да се хранят.:)

Mind_Control
09-04-2012, 10:00
То може да е ниско, но каквото произведеш ти се изкупува задължително при това на космически цени.
Инвестицията има добра възвращаемост.
Няма чак толкова голяма бумащина, но за тези съвети си има консултантски фирми, които също трябва да се хранят.:)

Беше тая с космическите цени.. От почти лев на киловат, миналата година падна на 30 и няколко стотинки. Който трябваше (разбирай наще хора) си направи централите.

В момента не си струва да се инвестира в такова нещо, още повече ако е само 5-6 кВт.

Ако все пак решиш, мога да ти изготвя проект, за да кандидатстваш по европейските програми.

Susscrofa
09-04-2012, 10:15
Беше тая с космическите цени.. От почти лев на киловат, миналата година падна на 30 и няколко стотинки. Който трябваше (разбирай наще хора) си направи централите.

В момента не си струва да се инвестира в такова нещо, още повече ако е само 5-6 кВт.

Ако все пак решиш, мога да ти изготвя проект, за да кандидатстваш по европейските програми.


Ето и проектът е готов, е тва е.
:tequilla:

bobi_kvo
09-04-2012, 11:01
Беше тая с космическите цени.. От почти лев на киловат, миналата година падна на 30 и няколко стотинки. Който трябваше (разбирай наще хора) си направи централите.

В момента не си струва да се инвестира в такова нещо, още повече ако е само 5-6 кВт.

Ако все пак решиш, мога да ти изготвя проект, за да кандидатстваш по европейските програми.

Изкупни цени на тока от слънчеви централи (лв. на мегватчас без ДДС)

- Върху покриви и фасади до 30 киловата - 605.23; наземни - 576.5
- Върху покриви и фасади от 30 до 200 киловата - 596.5; наземни - 567.41
- Върху покриви и фасади до 1 мегават - 583.77; наземни над 200 киловата - 485.6

bouncer
09-04-2012, 11:29
Една от компаниите, в които работя, е най-голямото дружество за фотоволтаична енергетика в България. Казва се Соларпро холдинг - www.solarpro.bg .

Колегите по-нагоре са ти казла доста глупости, като единствено тарифата е вярна. За европейски проект ако нямаш вече създаден и одобрен вече няма смисъл да се кандидатства. 5-6 kW централа може да се сложи на поркив - южен скат. Условието е да издържа 20 кг на квадратен метър.

Ориентировъчно може да си сметнеш около 1,8 евро на инсталиран ват мощност. Това е цена с всичко "до ключ" - изготвяне на индивидуалнен проект, модули, инвертор, конструкция, монтаж. Единствено в тази сума не се включва присъединяване, защото много зависи от наличната инфраструктура - трафопост, състояние на мрежата ит.н.

Сметката е следната: централата има живот над 20-25 години, а инвестицията се изплаща до 7-мата година. Срока за изпълнение на единтакъв проект е малко повече от месец. Ако имаш сериозен интерес виж в сайта и се обади за среща - ще се погрижа да ти обяснят всичко.

Susscrofa
09-04-2012, 12:00
A какво означава европейски проект?
:big_beer:
Голям смях. Европейски проект:)

Derry
09-04-2012, 12:23
Благодаря за информацията :). Ще дообмисля нещата, но си мисля с европроект нещата ще живнат.

Mind_Control
09-04-2012, 12:55
Изкупни цени на тока от слънчеви централи (лв. на мегватчас без ДДС)

- Върху покриви и фасади до 30 киловата - 605.23; наземни - 576.5
- Върху покриви и фасади от 30 до 200 киловата - 596.5; наземни - 567.41
- Върху покриви и фасади до 1 мегават - 583.77; наземни над 200 киловата - 485.6

Не съм сигурен дали са верни тези цени, защото отдавна спрях да се занимавам с това (от както цената падна миналата година). Но 100% изкупната цена, ако си взел евро пари, е 30 и няколко стотинки.
Може би цитираните цени са ако правиш централата без субсидия.

Derry-ако ще го правиш за собствен кеф- давай. Ако ще го правиш за печалба гони 100 кВт и нагоре, иначе е хамалогия за нищо.

bouncer
09-04-2012, 14:13
Не съм сигурен дали са верни тези цени, защото отдавна спрях да се занимавам с това (от както цената падна миналата година). Но 100% изкупната цена, ако си взел евро пари, е 30 и няколко стотинки.
Може би цитираните цени са ако правиш централата без субсидия.

Derry-ако ще го правиш за собствен кеф- давай. Ако ще го правиш за печалба гони 100 кВт и нагоре, иначе е хамалогия за нищо.

Нищо вярно в това. Цени към момента:
Днес, 21 юни 2011, ДКЕВР излезе с официално решение N-Ц018, според което преференциалните цени за изкупуване на електроенергия от фотоволтаични централи е, както следва:

- за централи до 30kWp, монтирани на покриви и фасади - 605.23 BGN/MWh (309.45EUR/MWh)

- за централи над 30kWp до 200kWp, монтирани на покриви и фасади - 596.50 BGN/MWh (304.99EUR/MWh)

- за централи над 20kWp до 1 000kWp, монтирани на покриви и фасади - 583.77 BGN/MWh (298.48EUR/MWh)


- за централи до 30kWp - 576.50 BGN/MWh (294.76EUR/MWh)

- за централи над 30kWp до 200kWp - 567.41 BGN/MWh (290.11EUR/MWh)

- за централи над 200kWp - 485.60 BGN/MWh (248.28EUR/MWh)

Цените влизат в сила от 1 юли 2011 и ще бъдат валидни до 1 юли 2012г.

Това е според ДКЕВР и няма мърдане от там независимо как се финансираш.

За мярки 311 и 312 от ЕС в момента тече преструктуриране и ревизия на фонда и ако няма готов и вече одобрен проект няма смисъл да се кандидатства. Ако отидеш при някой консултант той ще ти вземе парите да ти подготви и пусне проекта, но накрая пак няма да успееш да вземеш финансиране. Гарантирам ти. Има банки, които ще те финансират, но искат самоучастие до 30%.

"За собствен кеф" е абсурдно да се прави такъв проект. Винаги се гони печалба от продажбата на тока. Ако се прави да се ползва е нерентабилно. Проста сметка - правим ток, който можем да продадем на 60 стотинки, но си го ползваме. В същото време НЕК ни продава този ток на 20 стотинки. Както и да го гледаш си е загуба на 40 стотинки да си правиш сам тока от слънчеви панели.

колкото по-голяма е инсталацията - толкова повече пари ще изкарава - да. Но и толкова повече инвестиция е нужна. Дал съм ориентировъчна цена - смятайте си. Това е до 30 киловата.

Susscrofa
09-04-2012, 15:22
Нищо вярно в това. Цени към момента:
"За собствен кеф" е абсурдно да се прави такъв проект. Винаги се гони печалба от продажбата на тока. Ако се прави да се ползва е нерентабилно. Проста сметка - правим ток, който можем да продадем на 60 стотинки, но си го ползваме. В същото време НЕК ни продава този ток на 20 стотинки. Както и да го гледаш си е загуба на 40 стотинки да си правиш сам тока от слънчеви панели.

Това е до 30 киловата.

Е, нали имаше някакви термопомпени инсталации, които имаха в пъти по-добра ефективност от конвенционалните. Те могат да бъдат почти изцяло финансирани по енергийната ефктивност. Та не съм убеден, че винаги е по-изгодно да я продаваме на НЕК.

bouncer
09-04-2012, 15:24
В случая говорим за фотоволтаици. А и за каквото и друго да говорим ако е по-изгодно да го продадеш, вместо да си го позлваш, ще е нерентабилно.

Susscrofa
09-04-2012, 15:35
В случая говорим за фотоволтаици. А и за каквото и друго да говорим ако е по-изгодно да го продадеш, вместо да си го позлваш, ще е нерентабилно.

Отоплението с ток е доста по скъпо и е до 6-8 пъти по енергоемко от термопомпеното отопление с външно подгряване, за което говорим.
Излиза на сметка да се отоплява с тези фотоволтаици, отколкото да продава този ток и със спечелените пари да се отоплява с климатици например.:tequilla: /може и да бъркам нещо/:)
Една 4-5 етажна сграда например.


п.п. Едното е за нагряване май, а другото за електричество.:)
Така го приемам, прав си.

alex052
09-04-2012, 15:42
някъде ми се търкаля проучване за фотоволтияна централа,че май и проект пресниман имах.Ако се интересуваш мога да се поразровя.Като цяло към момента мисля че малко е безмисленно това.Ако ме не лъже паметта първо трябва да си направиш изследване на самич парцел/или мястото за монраж на волтиците/ за осветеност/слънцегреене/,после запрашеност и т.н.

Nimi
09-04-2012, 17:33
b_angelov работи във фирма която се занимава с това.

Mind_Control
10-04-2012, 10:29
"За собствен кеф" е абсурдно да се прави такъв проект. Винаги се гони печалба от продажбата на тока. Ако се прави да се ползва е нерентабилно. Проста сметка - правим ток, който можем да продадем на 60 стотинки, но си го ползваме. В същото време НЕК ни продава този ток на 20 стотинки. Както и да го гледаш си е загуба на 40 стотинки да си правиш сам тока от слънчеви панели.

колкото по-голяма е инсталацията - толкова повече пари ще изкарава - да. Но и толкова повече инвестиция е нужна. Дал съм ориентировъчна цена - смятайте си. Това е до 30 киловата.

Под "собствен кеф" нямах предвид той да си я ползва, а да я продава. Но от 5 кВт със сигурност нищо няма да спечели.

Сметката е проста- ако се изплати за 7 години (което мен лично ме съмнява, но ти като човек продаващ такива системи е естествено да съкращаваш срокът на изплащане), това е по- малко от 14% доходност на година. Сметни 5% инфлация и доходността пада на едни 9%. Отделно ефективността на клетката за тия 7 години ще падне с няколко % и следователно и добива. Да не говориме, че след 7 години, я камилата, я камиларя.. Ами ако падне градушка и му потроши панелите? Може да ги застрахова разбира се, но това струва парички допълнително.

Derry или се насочи към нещо друго или си сложи паричките на един дългосрочен депозит с 7-8% сигурна лихва...

П.С. Тази година изкупната цена ще е надолу отново!!!

bouncer
10-04-2012, 10:56
Под "собствен кеф" нямах предвид той да си я ползва, а да я продава. Но от 5 кВт със сигурност нищо няма да спечели.

Сметката е проста- ако се изплати за 7 години (което мен лично ме съмнява, но ти като човек продаващ такива системи е естествено да съкращаваш срокът на изплащане), това е по- малко от 14% доходност на година. Сметни 5% инфлация и доходността пада на едни 9%. Отделно ефективността на клетката за тия 7 години ще падне с няколко % и следователно и добива. Да не говориме, че след 7 години, я камилата, я камиларя.. Ами ако падне градушка и му потроши панелите? Може да ги застрахова разбира се, но това струва парички допълнително.

Derry или се насочи към нещо друго или си сложи паричките на един дългосрочен депозит с 7-8% сигурна лихва...

П.С. Тази година изкупната цена ще е надолу отново!!!

И отново изобщи не си прав.

1. Изплащането е ДО 7 години. Твърде вероятно е да изплати и преди това. Проста схема на финансиране-самоучастие-лихва-стойност. И не, аз не ги продавам. Изобщо не съм търговец. Колегата пита - казвам му.

2. Средното ниво на слънчева радиация в България е около 1150 слънчеви часа на квадратен метър. Една централа с пикова мощност от 5000 вата и цена на изкупуване 0.60 стотинки. Цена на EPC услуга (гледам много коментираш, значи знаеш какво е EPC) за такава централа е около 1,8 евро на ват. Смятай.

3. Панела има гаранция за производителността и процентите амортизация, в зависимост от условията на производителя. Но те са грубо казано 90% от пиковата мощност на 10тата година и 80% от пиковата мощност на 25-тата година.

4. След седем години всичко ще си е същото, защото в договора за окончателно присъединяване има клауза, ГАРАНТИРАЩА преференциалната тарифа към този момент за 20 години. Колко сменят и как сменят след това не те интересува.

5. Панела не може да се строши от градушка, защото такива градушки в тази част на света НЯМА! Панела представлява метална рамка, полимерна плоскост и поликристални клетки върху полимера. Не можеш да го строшиш.

6. Доходността от такава инвестиция надвишава значително 7-8%. Ама много ги надвишава.

Не знам какво друго ще измъдриш, но поне не пиши неистини.

Susscrofa
10-04-2012, 11:27
И отново изобщи не си прав.

1. Изплащането е ДО 7 години. Твърде вероятно е да изплати и преди това. Проста схема на финансиране-самоучастие-лихва-стойност. И не, аз не ги продавам. Изобщо не съм търговец. Колегата пита - казвам му.

2. Средното ниво на слънчева радиация в България е около 1150 слънчеви часа на квадратен метър. Една централа с пикова мощност от 5000 вата и цена на изкупуване 0.60 стотинки. Цена на EPC услуга (гледам много коментираш, значи знаеш какво е EPC) за такава централа е около 1,8 евро на ват. Смятай.

3. Панела има гаранция за производителността и процентите амортизация, в зависимост от условията на производителя. Но те са грубо казано 90% от пиковата мощност на 10тата година и 80% от пиковата мощност на 25-тата година.

4. След седем години всичко ще си е същото, защото в договора за окончателно присъединяване има клауза, ГАРАНТИРАЩА преференциалната тарифа към този момент за 20 години. Колко сменят и как сменят след това не те интересува.

5. Панела не може да се строши от градушка, защото такива градушки в тази част на света НЯМА! Панела представлява метална рамка, полимерна плоскост и поликристални клетки върху полимера. Не можеш да го строшиш.

6. Доходността от такава инвестиция надвишава значително 7-8%. Ама много ги надвишава.

Не знам какво друго ще измъдриш, но поне не пиши неистини.

Абе, на теб как ти остава време да научаваш тези неща с тези три капризни каляски?:)
Браво, този последния пост го проверих точка по точка и няма за какво да се хване човек.:lol:

Mind_Control
10-04-2012, 12:58
И отново изобщи не си прав.

1. Изплащането е ДО 7 години. Твърде вероятно е да изплати и преди това. Проста схема на финансиране-самоучастие-лихва-стойност. И не, аз не ги продавам. Изобщо не съм търговец. Колегата пита - казвам му.



До 7 години казваш, като минималното е 6.5 :)

Дай сега да направиме най- кръчмарската сметка, че от повече от година не съм ги правил тия сметки и съм позабравил.

Добива от kWp инсталирана мощност за София е средно 1050 kWh., като махнем загубите от инверторите средно 5% се получават 997 kWh умножено по 0.55 стотинки са има няма 548 лв. или 2740 лв на година. Няма да отварям дума за загубите, когато температурата се вдигне над 25 градуса. Все пак максималната мощност я дават при температура от 25 градуса, а лятото, когато е урожая, темепературата на тоя покрив под 35 градуса няма да падне.
От друга страна един инсталиран ват пик струва 3.52 ст. или 17600 лв за една 5kWp централка. Незнам в тази цена влиза ли инвертора обаче. Присъединяването и то струва някой и друг лев. Примерно 500 лв. Проектна документация още 500 лв. Разходи за поддръжка- я някое инверточе ще сдаде багажа, я някое кабелче- а бе най- оптимистични 100 лв на година.

Няма да отварям дума, че теча на покрива ти е гарантиран, ако се монтира на жилищна сграда.


При сегашните цени, ДА, може и да се изплати за 7 години и след това да си докарваш един годишен доход от около 2000 лв.

bouncer
10-04-2012, 15:09
До 7 години казваш, като минималното е 6.5 :)

Дай сега да направиме най- кръчмарската сметка, че от повече от година не съм ги правил тия сметки и съм позабравил.

Добива от kWp инсталирана мощност за София е средно 1050 kWh., като махнем загубите от инверторите средно 5% се получават 997 kWh умножено по 0.55 стотинки са има няма 548 лв. или 2740 лв на година. Няма да отварям дума за загубите, когато температурата се вдигне над 25 градуса. Все пак максималната мощност я дават при температура от 25 градуса, а лятото, когато е урожая, темепературата на тоя покрив под 35 градуса няма да падне.
От друга страна един инсталиран ват пик струва 3.52 ст. или 17600 лв за една 5kWp централка. Незнам в тази цена влиза ли инвертора обаче. Присъединяването и то струва някой и друг лев. Примерно 500 лв. Проектна документация още 500 лв. Разходи за поддръжка- я някое инверточе ще сдаде багажа, я някое кабелче- а бе най- оптимистични 100 лв на година.

Няма да отварям дума, че теча на покрива ти е гарантиран, ако се монтира на жилищна сграда.


При сегашните цени, ДА, може и да се изплати за 7 години и след това да си докарваш един годишен доход от около 2000 лв.

1. До 7 години се изплаща инвестицията - така ли е? Да. толкоз.
2. Дал съм средни стойности на слънцегреене, защото колегата не е казал къде ще слага инсталацията. Лично според мен в София не е оферта по ред причини - слънчево греене, запрашаване и т.н.
3. Загубите се изчисляват в проекта. Казваш 5 киловата и 5 киловата се присъединяват.
4. Лятото проблеми няма. Вервай ми.
5. като ти дадох цена на EPC услуга не знам защо реших, че имаш някакви бегли познания по темата. 1.8 евро на инсталиран ват мощносте цена на ВСИКЧКО! Завършена централа без присъединяване. В градски условия присъединяване на 5 киловата е елементарно.
6. Всички вложени материали ипродукти си имат гаранции и гаранционно обслужване. Разходи за отстраняване на производствени дефекти няма.
7. Абусрно е да се обсъжда дори твоето маргинално заключение относно протичането на покрива. Това е малко като "всички които си сложат газови ще им грумне мотора".
8. Сам казваш, че инвестицията се изплаща до 7мата година и после само се печели. Ако за теб 2000 лв на година чиста печалба в продължение на минимум 13 години (26 000 лв) не си заслужава.......

Доко
10-04-2012, 15:22
...........................................
8. Сам казваш, че инвестицията се изплаща до 7мата година и после само се печели. Ако за теб 2000 лв на година чиста печалба в продължение на минимум 13 години (26 000 лв) не си заслужава.......

Следа ви дискусията с интерес, но ми стана любопитно за тези резултати колко е инвестицията в лева?

Old Fox
10-04-2012, 16:02
Следа ви дискусията с интерес, но ми стана любопитно за тези резултати колко е инвестицията в лева?


.... 1.8 евро на инсталиран ват мощносте цена на ВСИКЧКО! Завършена централа без присъединяване. В градски условия присъединяване на 5 киловата е елементарно.


1.8*5 000= 9 000eвро ~ 17 600лв

RPWWD
10-04-2012, 16:26
Тя тая с PV централите вече свърши, първо капацитетът за присъединяване вече на практика е изчерпан, а и ЕРП-тата имат интерес да правят собствени такива, вместо да плащат на Сульо и Пульо преференциалната цена, второ самата нея я намалиха драстично предвид акцента върху производството на енергия от биомаса. Защо биомаса ли? Поинтересувайте се колко стотици хиляди декара земя са арендувани или закупени от Цветелина Бориславова и нейната банка из северна България и с какво ги засяват ;-)

bouncer
10-04-2012, 16:31
1.8*5 000= 9 000eвро ~ 17 600лв

това е стойността на цялата инвестиция за 5 kW инсталация. От тази стойност банката иска до 30% самоучастие. Ако не се използва банково финансиране е още по-добре.

Много различно седи въпроса с една такава инсталацаия в София и във Варна, например. Тази във Варна ще се изплати по-бързо и ще прави повече ток и съответно приходи.

---------- Post added at 13:31 ---------- Previous post was at 13:28 ----------


Тя тая с PV централите вече свърши, първо капацитетът за присъединяване вече на практика е изчерпан, а и ЕРП-тата имат интерес да правят собствени такива, вместо да плащат на Сульо и Пульо преференциалната цена, второ самата нея я намалиха драстично предвид акцента върху производството на енергия от биомаса. Защо биомаса ли? Поинтересувайте се колко стотици хиляди декара земя са арендувани или закупени от Цветелина Бориславова и нейната банка из северна България и с какво ги засяват ;-)

Квотата за големи прокекти над 1 мегават е изчерпана, да. В смисъл има готови приокети, които още не са построени, но имат предварителни договори и т.н. за много, ама много мегавати. Много малка част от тях наистина ще се случат. ЕРП-тата инвестираха в перки преди време и сега се чудят как да ги продадат. Хубавото на фотоволтаиците е, че може да се направи доста точна прогноза коко ток ще направят за един много дълъг период от време, докато вятъре не знаеш кога и колко ще духа.

За биомаса в България само се говори. За сега има само една действаща инсталацаи край Етрополе. Това е. И освен това ток от биомаса се прави по конвенционална методика от дървен чипс, а не от нещо, което се сади и отглежда.

RPWWD
10-04-2012, 16:38
Следа ви дискусията с интерес, но ми стана любопитно за тези резултати колко е инвестицията в лева?

За 30 киловата около 90 000 лв.




---------- Post added at 13:31 ---------- Previous post was at 13:28 ----------

[/COLOR]

Квотата за големи прокекти над 1 мегават е изчерпана, да. В смисъл има готови приокети, които още не са построени, но имат предварителни договори и т.н. за много, ама много мегавати. Много малка част от тях наистина ще се случат. ЕРП-тата инвестираха в перки преди време и сега се чудят как да ги продадат. Хубавото на фотоволтаиците е, че може да се направи доста точна прогноза коко ток ще направят за един много дълъг период от време, докато вятъре не знаеш кога и колко ще духа.

За биомаса в България само се говори. За сега има само една действаща инсталацаи край Етрополе. Това е. И освен това ток от биомаса се прави по конвенционална методика от дървен чипс, а не от нещо, което се сади и отглежда.

Ток от биомаса може да се прави от силаж, от животински изпражнения от ферми, от слонска трева и прочее. Има едни готина технология за естественото им гниене и отделяне на съответният газ 60 % метан и разни други гадости... Тепърва не само ще се говори, но и ще се строи, пак от "нашите хора" ;-)

п.п. Що ли "Белене" решиха да го правят на "газова централа" ;-)

bouncer
10-04-2012, 16:56
За 30 киловата около 90 000 лв.



Ток от биомаса може да се прави от силаж, от животински изпражнения от ферми, от слонска трева и прочее. Има едни готина технология за естественото им гниене и отделяне на съответният газ 60 % метан и разни други гадости... Тепърва не само ще се говори, но и ще се строи, пак от "нашите хора" ;-)

п.п. Що ли "Белене" решиха да го правят на "газова централа" ;-)

Принципно си прав - може да се произвежда метан чрез гниене и ферментация на природни продукти. Не знам - не съм тесен специалист в областта на биомасата. В нашата родина за сега се прави само горене на дървесен чипс, при което се задвижда турбина. И се отделя много, ама много голямо количество вредни емисии, главно катрани.

Доко
10-04-2012, 16:59
1.8*5 000= 9 000eвро ~ 17 600лв


Обмислям да инвестирма в малка фотоволтаична електроцентрала с мощност 5-6 kw. Гледах, четох и съм в процес на размисъл, някой пробвал ли се е и ако може да сподели, интересувам се най вече от купа документи и имали положителен икономически ефект или аз съм леко заблуден.

Ами това означава, че ще са необходими малко повече от 7 години да си възвърнеш инвестицията, като имаме в предвид, че прихода ще е 2000лв на година, все пак колкото и минимални да са, разходи ще има.
Второ: ако искам да печеля по - 20000 или по - 200000 годишно ще трябва да инвeстирам средства, където в малко по-рисков бизнес печалбите ще се възвърнат в пъти по-бързо и в по-големи размери, което прави безмислена една такава инвестиция в малки мащаби и с малко средства.;-)

Mind_Control
10-04-2012, 17:10
Ами това означава, че ще са необходими малко повече от 7 години да си възвърнеш инвестицията, като имаме в предвид, че прихода ще е 2000лв на година, все пак колкото и минимални да са, разходи ще има.
Второ: ако искам да печеля по - 20000 или по - 200000 годишно ще трябва да инвистирам средства, където в малко по-рисков бизнес печалбите ще се възвърнат в пъти по-бързо и в по-големи размери, което прави безмислена една такава инвестиция в малки мащаби и с малко средства.;-)

Точно за това по- горе казах, че може да се инвестира във фотоволтайци, само ако го правиш за собствено удволетворение.

Доко
10-04-2012, 17:21
Точно за това по- горе казах, че може да се инвестира във фотоволтайци, само ако го правиш за собствено удволетворение.

Трябва да си по-богат от Бойко, че да изпиташ някакво удволетворение от нерентабилна инвестиция. :crazy:

Susscrofa
10-04-2012, 20:48
За 30 киловата около 90 000 лв.



Ток от биомаса може да се прави от силаж, от животински изпражнения от ферми, от слонска трева и прочее. Има едни готина технология за естественото им гниене и отделяне на съответният газ 60 % метан и разни други гадости... Тепърва не само ще се говори, но и ще се строи, пак от "нашите хора" ;-)

п.п. Що ли "Белене" решиха да го правят на "газова централа" ;-)

Ехооо, ти имаш ли представа какво количество лайна ти трябват, за да печелиш от метан?
Има огромни депа за битови отпадъци, които снабдяват с газ няколко административни сгради, да не говорим, че процесът е толкова "шибан" и метанът е толкова лесно запалим, че системите за сигурност ще ти изядат цялата инвестиция. Тази игра е за общинско ниво, за да се правим на зелени.
По-добре прави компост.

dimitar_vd62
10-04-2012, 21:03
Суската е прав - доскоро работих в Далкия-Варна и щом те се отказаха да правят котел на биомаса, може да си представите за какво става въпрос.Дали ще правиш ток или топла вода, а ние правихме и двете, ти трябва сериозно количество биомаса.Само единия генератор с мощност 2400 kw. изразходва около 680 куб.м. на час метан.Ето едно по-добро решение.Соларен стърлингов генератор с мощност около 25 MW.За цената мога само да гадая.

code
10-04-2012, 21:49
В тия сметки аз ще вметна 2 неща:
- цените за изкупуване хубаво са постоянни, но инфлацията за периода няма да е малка ;) т.е. след толкова много години с печалбата от 26 000лв може и да си купиш нещо, което сега струва 15 000 :crazy: . ..примерно
- тия панели трябва да ги сложиш някъде т.е. имот

bouncer
11-04-2012, 09:52
Ами това означава, че ще са необходими малко повече от 7 години да си възвърнеш инвестицията, като имаме в предвид, че прихода ще е 2000лв на година, все пак колкото и минимални да са, разходи ще има.
Второ: ако искам да печеля по - 20000 или по - 200000 годишно ще трябва да инвистирам средства, където в малко по-рисков бизнес печалбите ще се възвърнат в пъти по-бързо и в по-големи размери, което прави безмислена една такава инвестиция в малки мащаби и с малко средства.;-)

Не вниманавате :)

Цитираш печалбата за 5 kW и инвестицията за 30 kW. За това не ти излиза сметката. :)

Доко
11-04-2012, 10:04
Не вниманавате :)

Цитираш печалбата за 5 kW и инвестицията за 30 kW. За това не ти излиза сметката. :)

А ти не четеш внимателно:
"Второ: ако искам да печеля по - 20000 или по - 200000 годишно ще трябва да инвeстирам средства, където в малко по-рисков бизнес печалбите ще се възвърнат в пъти по-бързо и в по-големи размери, което прави безмислена една такава инвестиция в малки мащаби и с малко средства.;-)" )
Тази сметка сме я правили, и както и да я смяташ няма да излeзне, затова ще се изразя простичко:

Бизнеса със слънчева енергия е нерентабилен като цяло, в обратния случай щеше вместо хотели по черноморието да има фотоволтаични паркове. ;-)
Пазарът е вакум, празни "дупки" не оставя . ;-)

п.с. Не, че на някои хотелиери и строители им излезе сметката, но това е друга тема.

bouncer
11-04-2012, 10:54
А ти не четеш внимателно:
"Второ: ако искам да печеля по - 20000 или по - 200000 годишно ще трябва да инвeстирам средства, където в малко по-рисков бизнес печалбите ще се възвърнат в пъти по-бързо и в по-големи размери, което прави безмислена една такава инвестиция в малки мащаби и с малко средства.;-)" )
Тази сметка сме я правили, и както и да я смяташ няма да излeзне, затова ще се изразя простичко:

Бизнеса със слънчева енергия е нерентабилен като цяло, в обратния случай щеше вместо хотели по черноморието да има фотоволтаични паркове. ;-)
Пазарът е вакум, празни "дупки" не оставя . ;-)

п.с. Не, че на някои хотелиери и строители им излезе сметката, но това е друга тема.

Крайно несъгласен съм с теб за рентабилността на соларната енергетика, но всеки има право на мнение. Па и по морето е пълно с фотоволтаици. Еле па около варна. на прима виста се сещам за 20 мегавата. И това са само нашите проекти.

Доко
11-04-2012, 11:05
Крайно несъгласен съм с теб за рентабилността на соларната енергетика, но всеки има право на мнение. Па и по морето е пълно с фотоволтаици. Еле па около варна. на прима виста се сещам за 20 мегавата. И това са само нашите проекти.

Така е, но все пак търсим бърза печалба, Китайците да му мислят. Мога да ти изброя множество големи компании които се изтеглиха от нашия пазар подведени от желание за реализиране на сигурна печалба за своите акционери. А и все пак темата е за малка инвестиция и дали си заслужава начинанието - отговора е НЕ.

bouncer
11-04-2012, 11:54
Така е, но все пак търсим бърза печалба, Китайците да му мислят. Мога да ти изброя множество големи компании които се изтеглиха от нашия пазар подведени от желание за реализиране на сигурна печалба за своите акционери. А и все пак темата е за малка инвестиция и дали си заслужава начинанието - отговора е НЕ.

Ако търсиш БЪРЗА печалба, то - да, по-добре е да се насочиш към по-рискова инвестиция с по-висока доходност.

От друга страна кажи ми друга инвестиция, която ти ГАРАНТИРА печалба в пъти в дългосрочен план.

Mind_Control
11-04-2012, 12:25
Ако търсиш БЪРЗА печалба, то - да, по-добре е да се насочиш към по-рискова инвестиция с по-висока доходност.

От друга страна кажи ми друга инвестиция, която ти ГАРАНТИРА печалба в пъти в дългосрочен план.

Принципно това с гарантирането, не е баш, така. Гарантират ти ако подпишеш договор. Но дали ще подпишеш договор и кога никой не ти гарантира :)

bouncer
11-04-2012, 12:36
Задължително подписваш договор за гаранция на преференциалната цена на изкупуване за 20 години при окончателното присъединяване на Акт 16.

Mind_Control
11-04-2012, 12:50
Задължително подписваш договор за гаранция на преференциалната цена на изкупуване за 20 години при окончателното присъединяване на Акт 16.

Незнам.. аз имам познати дето още чакат (вече 2 години) да ги присъедият и все ги мотаят- това не било така, онова незнам какво било..

Както и да е де. Според мен соларната енергия в този вид не е бъдещето или поне докато не стане по евтина.

bouncer
11-04-2012, 12:57
Незнам.. аз имам познати дето още чакат (вече 2 години) да ги присъедият и все ги мотаят- това не било така, онова незнам какво било..

Както и да е де. Според мен соларната енергия в този вид не е бъдещето или поне докато не стане по евтина.

Прав си. Много зависи кой и как ти подготвя проекта.

infernus
11-04-2012, 13:32
- Покриви с южно изложение и без засенчване
- За инсталация от 30 кВт и приложение на наклонения едноосен тракер на Соларпро необходимата площ е 1200 кв.м. - следователно за 6 kW ти трябват 240кв.м. площ... нали да почнем малко по от далеко.

vertan
11-04-2012, 17:00
Хубава тема,прочетох я цялата.Само едно не разбрах (простете невежеството ми).Как купувате нещо,за 17600 лв.Което ще ви докарва по 2000 лв. на година и ще си върне парите за 7 години?

bouncer
11-04-2012, 17:32
- Покриви с южно изложение и без засенчване
- За инсталация от 30 кВт и приложение на наклонения едноосен тракер на Соларпро необходимата площ е 1200 кв.м. - следователно за 6 kW ти трябват 240кв.м. площ... нали да почнем малко по от далеко.

а защо ще слагаш тракери, а не монтираш панелите директно върху конструкция на покрива? Тракера е система, която следи (движи панелите) според позицията на слънцето и покачва добива с между 20% и 25%. Препоръчва се за големи централи, а не за покривни инсталации от 30 киловата.

Освен това спецификациите на тракера са смятани за тънкослойни панели с пикова мощност от 44 ватпика. На покривни инсталации се монтират пполикристални панели, които са с мощност от 220 до 250 ватпика. В зависимост от панелите и желаната мощност можеш да си сметнеш колко броя панели ще ти трябват и да си сметнеш площта.

60 кв.м. покрив спокойно позволяват мощности от 30 киловата.

Относно изплащането на инвестицията - средно годишно в България падат 1150 слънчеви часа. Една централа от 5 киловата за една година ще направи 1150 х 5 = 5750 киловата електроенергия. Всеки киловат се купува по 0.60 лв от НЕК. Това прави 5750 х 0,60 = 3450 лв на година. СРЕДНА стойност за България.

Инвестицията е около 1,8 евро на инсталиран ват мощнст. 5 киловата са 5000 вата, което прави 5000 х 1,8 = 9000 евро или 17 602 лв. По проста сметка СРЕДНО централа от 5 киловата ще се изплати за малко повече от 5 години. Ако предположим, че още една година ще отидат за лихвите да го кажем 6 години. От друга страна се изисква самоучастие до 30% от инвестицията и може да не се налага една допълниителна година.

Това показва простата сметка. Това е по средни стойности и нещата много могат да се променят ако слънцегреенето е над 1150 часа годишно - примерно ако е в южните райони или около Варна и Добрич.

Доко
11-04-2012, 18:17
bouncere, друже, искам след 6-7 години да ми дадеш пак пример с някой който си е избил инвестицията при тези условия в тази държава. А и защо никъде не включваш в сметката парцела, където стойноста му в някои от цитираните райони може и да надхвърли тази на инвестицията. ;-)

RPWWD
12-04-2012, 00:35
Пък нощта е 4315 часа годишно ;-) П.П. инвестицията вече е и под 1,5 евро/Wp, щото братята китайци не спят, но изкупната цена ще пада още надолу и без "зелени сертификати" няма да се мине.

BatVas
12-04-2012, 09:52
Абе за 311 и 312 вече е късно. Но за сметка на това проектчетата дето прекарах преди време са одобрени на такива цени, че сега само субсидията изплаща цялата централа. Вече има получени плащанияи от фонда централата е избита - сега остава да си събират паричките 20 години :)

Сега още няколко очакват плащане.
Яд ме е че се поуплаших навремето и продадох проекта си (но тогава не очаквах такова падане на цените на панелите)

Сега ще паднат след средата на годината цените на изкупуване още. (но това за нови централи) към момента на издаване на Акт 15 подписваш договор на действащата цена и си получаваш парите по тази цена. А ако имате съмнения на вече работещи централи няма проблем и разпределителите си плащат точно на деня (като държавна заплатка :) )

Mind_Control
12-04-2012, 10:23
Сега още няколко очакват плащане.
Яд ме е че се поуплаших навремето и продадох проекта си (но тогава не очаквах такова падане на цените на панелите)



При положение, че си бил навътре в нещата и си видял ползата, но въпреки това си се отказал, това е поредното доказателство, че нещата са направени за "нашите хора". Пари при пари отиват, железна поговорка.

Доко
12-04-2012, 10:29
При положение, че си бил навътре в нещата и си видял ползата, но въпреки това си се отказал, това е поредното доказателство, че нещата са направени за "нашите хора". Пари при пари отиват, железна поговорка.

Ха ха, с лека поправка, за момента важи - "пари при Бойко отиват". :oops::gruebel:

bouncer
12-04-2012, 10:29
bouncere, друже, искам след 6-7 години да ми дадеш пак пример с някой който си е избил инвестицията при тези условия в тази държава. А и защо никъде не включваш в сметката парцела, където стойноста му в някои от цитираните райони може и да надхвърли тази на инвестицията. ;-)

Нали говорим за покриви, бе друже? Не вярвам да си продадеш покрива след време, нали?

Иначе - инфраструктурата си е твоя и ти си гарантираш за нея. Нашата работа е да строим и проектираме.

Цена за 1,5 евро на ватпик за малка централа около 30 киловата е много ниска. Ама много. Кажи кой я дава , че ми е интерено :)

ПП - Той Бойко от всичко се блажи. Ама от ВСИЧКО!!!

Доко
12-04-2012, 10:39
Нали говорим за покриви, бе друже? Не вярвам да си продадеш покрива след време, нали?

Иначе - инфраструктурата си е твоя и ти си гарантираш за нея. Нашата работа е да строим и проектираме.

Цена за 1,5 евро на ватпик за малка централа около 30 киловата е много ниска. Ама много. Кажи кой я дава , че ми е интерено :)

Умешваме си разсъжденията, няма значение. Колегата B.Angelov работеше в такава компания, казвам работеше защото, ако не бе в минало време щеше да означава, че фотоволтаичните с-ми са рентабилни, леснодостъпни като бизнес за средно-статически бизнесмен, и Борко нямаше да си търси работа. ;-) Ясно е кой може да влезне в схемата, този който връща.... ;-) Вероятно си наясно кой в момента има договор на изгодно-изкупна цена, и защо вече не е на такава? Ако не се субсидира като в селското стопанство е загубена кауза. ;-)

п.с. Добре, имам едно въпросче от зад на пред: ако искам печалба от 250000лв годишно на колко ще ми стъпи инвестицията и какви годишни разходи ще има?

bouncer
12-04-2012, 12:37
Умешваме си разсъжденията, няма значение. Колегата B.Angelov работеше в такава компания, казвам работеше защото, ако не бе в минало време щеше да означава, че фотоволтаичните с-ми са рентабилни, леснодостъпни като бизнес за средно-статически бизнесмен, и Борко нямаше да си търси работа. ;-) Ясно е кой може да влезне в схемата, този който връща.... ;-) Вероятно си наясно кой в момента има договор на изгодно-изкупна цена, и защо вече не е на такава? Ако не се субсидира като в селското стопанство е загубена кауза. ;-)

п.с. Добре, имам едно въпросче от зад на пред: ако искам печалба от 250000лв годишно на колко ще ми стъпи инвестицията и какви годишни разходи ще има?

отговарям ти - централа от около половин мегават (500 kW) е ти докарва НАД тази сума ПРИХОДИ на горишна база. Цена и възвращаемост мога да ти дам след като ми кажеш къде ще е, с какви панели и т.н.

Инвестицията зависи от МНОГО неща но ще е около 500 000 евро.

Годишните разходи ще зависят от това дали ще искаш поддръжка, дали ще искаш миене повече от веднъж годишно, каква и колко охрана ще искаш, кой и как ще ти поддържа тревните площи и дали ще садиш нещо на тях, ще искаш ли мониторинг на централата и какъв точно.

Повече инфо, друже, по телефона или на живо.

Доко
12-04-2012, 12:49
Thank you. ;-)

Mind_Control
12-04-2012, 13:01
отговарям ти - централа от около половин мегават (500 kW) е ти докарва НАД тази сума ПРИХОДИ на горишна база. Цена и възвращаемост мога да ти дам след като ми кажеш къде ще е, с какви панели и т.н.

Инвестицията зависи от МНОГО неща но ще е около 500 000 евро.

Годишните разходи ще зависят от това дали ще искаш поддръжка, дали ще искаш миене повече от веднъж годишно, каква и колко охрана ще искаш, кой и как ще ти поддържа тревните площи и дали ще садиш нещо на тях, ще искаш ли мониторинг на централата и какъв точно.

Повече инфо, друже, по телефона или на живо.

А ти инвестирал ли си в такава централа? В смисъл- ако е такава далавера то в момента би трябвало да си заложил де що имаш и да береш плодовете.

Доко
12-04-2012, 13:12
В смисъл- ако е такава далавера .....

Малко по-нагоре БатВас споменава как се печели . ;-)

bouncer
12-04-2012, 15:11
всъщност да, в момента подготвям един собствен малък проект. За големите проекти трябват голи топки и големи кинти. Аз ги нямам.

Mind_Control
12-04-2012, 15:17
всъщност да, в момента подготвям един собствен малък проект. За големите проекти трябват голи топки и големи кинти. Аз ги нямам.

Правиш АД и всички приятели твои се включват :)

bouncer
12-04-2012, 15:53
Правиш АД и всички приятели твои се включват :)

Нямам толкова приятели, а и те нямат толкова пари.

dimitar_vd62
12-04-2012, 23:51
Стани приятел с ББ и нямаш грижи.

Доко
13-04-2012, 00:09
Ето нещо по темата: http://www.dnes.bg/obshtestvo/2012/04/12/6-5-mln-za-pyrviia-goliam-solaren-park-krai-shishmanci.156450

BatVas
13-04-2012, 11:27
всъщност да, в момента подготвям един собствен малък проект. За големите проекти трябват голи топки и големи кинти. Аз ги нямам.

Бързай, че и сега след юли цената ще падне малко, след шест месеца пак. Общо взето първите ще спечелят, после ще стане като последните стройтели дето се набълбукаха.

П.П. Аз се отказах от едното проектче, защото се забавих, а исках да ми излезе без пари със субсидията по ПРСР, а после се поуплаших от финансирането и лихвените нива 2010 г. Обаче цените на панелите паднаха и сега се надявам да финализирам един до 2 месеца- дето съм съдружник. Има всички разрешителни и ще се изгради за 35 дни. (без субсидия, но е с добра цена на панелите 0.70-0.80 $ за W с инверторите под 3 лева на ват общо. 100 кв за 280 хил лева.

Mind_Control
13-04-2012, 12:06
Бързай, че и сега след юли цената ще падне малко, след шест месеца пак. Общо взето първите ще спечелят, после ще стане като последните стройтели дето се набълбукаха.

П.П. Аз се отказах от едното проектче, защото се забавих, а исках да ми излезе без пари със субсидията по ПРСР, а после се поуплаших от финансирането и лихвените нива 2010 г. Обаче цените на панелите паднаха и сега се надявам да финализирам един до 2 месеца- дето съм съдружник. Има всички разрешителни и ще се изгради за 35 дни. (без субсидия, но е с добра цена на панелите 0.70-0.80 $ за W с инверторите под 3 лева на ват общо. 100 кв за 280 хил лева.

А какво става ако прокараш един кабел от съседното село и го боднеш да "произвежда" ток? И после препродаваш на електрото?

546
13-04-2012, 19:59
А какво става ако прокараш един кабел от съседното село и го боднеш да "произвежда" ток? И после препродаваш на електрото?

Става: пари-ток-пари'

BatVas
13-04-2012, 22:12
А какво става ако прокараш един кабел от съседното село и го боднеш да "произвежда" ток? И после препродаваш на електрото?

Пробвай!