PDA

View Full Version : Гърми при подаване на газ и не иска да върви-помощ



kompir
25-05-2012, 11:26
Колеги спешно моля за помощ.Вчера започна да ми гърми в колекторите газта при подаване на газ и не мога да потегля от място-просто няма мощност.Двигателя е 1.6 боксер газовата е обикновенна а изпарителя е Томасето(нямам ламбда контрол).До сега не съм имал никакви проблеми и вчера изведнъж-спирам на село и след 30мин. като понечих да тръгна и "баааааам" измести кихавицата.Наместих я и тръгнах и пак бааам.Смених стария "спортен филтър" с нов пак същия защото си помислих да не е от него,но никаква промяна.Колата я бях давал на шурея за 1 ден а той малко базикня си пада,да не е разбутал нещо изпатела не знам.Дайте съвети как да я вкарам пак в кондиция и предположения защо гърми в колекторите?

ecotronic
25-05-2012, 16:16
Най често гърми от кофти свещи или кабели. Понякога гърми заради прекалено бедна или прекалено богата смес. Може да гърми и заради кофти всмукателни клапани.
Случайно да е мокрен двигателя, преди да започне да гърми?

robygas
25-05-2012, 21:53
Отвии кранчето преди плочката.

kompir
26-05-2012, 21:50
Роби, никаква разлика с развито кранче,само започна да върви доста(съответно сигурно и газчицата от бутилката бързо ще си замине) ,но пак гръмна днес на 2 пъти.
Свещите са ми NGK на няма и 5хил. км. а кабелите са на 10 000км.-Тесла.Гледах да не смуче въздух от някъде но няма от къде.По изпаритела си мисля ,че може да е проблема,но не знам как да го настроя.Има 2 месингови винта.Горния за оборотите а долния мисля за чувствителността.
На бензин си работи и върви добре.
Моля давайте още идеи и съвети?

robygas
27-05-2012, 09:48
При положение, че колата ти работи на празен ход и на високи, по-скоро мисля, че проблема е в споменатите неща от теб - запалителна система или смучене на въздух отнякъде и съответно бедна смес. Затова ти казах да отвиеш кранчето за да я обогатиш.
Това, че свещите и кабелите са на еди-колко си километра не е критерии.

Изпарител....малко вероятно, но не е невъзможно. При детонация налягането отива и към него и е възможно дори да скъса работната /предната, тънка/ мембрана.
Въпроса е ЗАЩО детонира.
За винтовете-горния почти навит, и отвиване на долния докато дойде стабилен празен ход.

kompir
28-05-2012, 11:25
Така смених свещи и кабели с чисто нови.Сега обаче гасне на празен ход-докъто обърне от бензин на газ и веднага гасне.Направих с кранчетата на изпаритела каквото ми каза Руби,но уви не задържа обороти и гасне.Ако аз ръчно прехвърля в движение- не иска да върви-натискам педала и забива муцуна не ще да се форсира.На бензин е пушка ама бензина много скъп бе да му се невиди:furious:
Моля за още насоки за настройка на тъпата газ,че не ми се кара на газаджия(във В.Търново дерат кожи и почти никой не е чак такъв майстор за какъвто се пише).

robygas
28-05-2012, 12:45
Сменял ли си филтър на газовия клапан?
Това което описваш сега прилича на недостиг на газ. Проблема може и да е в изпарителя, но почни от клапана. Затвори кранчето на бутилката/ако си със старите сонди/ отвии леко щуцера на тръбата която идва отзад в клапана/за да изтече налягането в тръбата/, отвии и другия който излиза от клапана към изпарителя и като изтече всичко го свали, разглоби и почисти.

Тук съм показал един разглобен клапан на Ловато.
http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=41869

kompir
28-05-2012, 13:07
Клапанът няма филтър(сменях го преди година защото на стария му изгоря бобината)
п.п. усещам,че ще разглабям изпарител за първи път ама ха да видим.....
http://www.tomasetto.com/foto/ING/art_33_1_rid-at-1-b.jpg
това е изпаритела ми.

kompir
29-05-2012, 13:30
Така, проблема е разрешен с нова плочка,на старата дефюзора беше на парчета(които след гърмежа бяха се набили във филтъра-добре,че не са влезли в двигатела.....:baby_bringin:)Следваше мало регулировка на изпаритела и боксерчето отново е стрела :thumbup: .Цялата процедура-40лв. за плочка и 5 лева на газаджията за настройката на изпаритела.Благодаря на хората които се опитаха да помогнат със съвети.:thumbup:

robygas
29-05-2012, 16:44
Нали рече, че си гледал във въздуховода бре?!:spell:

kompir
30-05-2012, 13:32
Гледах ама след първия гърмеж,когато смених и "спортния" филтър с нов такъв за 10лв. :rosso_racers:
Тогава на външен вид всичко беше наред.После следваха още няколко гърмежа и при някой от тях се е случило това.
Е поне покрай тази случка се сдобих и с още един комплект кабели и свещи :biggrin:

robygas
30-05-2012, 21:09
:oops:Съжалявам, че те набутах.

ecotronic
30-05-2012, 21:15
Има един начин да разбереш, дали си се набутал. Това да върнеш старите кабели и свещи.
Аз мисля, че в основата на проблема са били именно те. Онова, което се е случило със смесителя е само следствие.
Т. е. - не си се набутал.

kompir
31-05-2012, 12:51
Екотроник, и този експеримент ще стане,но за сега колата ми трябва редовно и не искам да предизвиквам съдбата.По нататък ще пробвам и дано не се окажеш прав @

kompir
03-06-2012, 09:34
Koлеги направих експеримента със старите кабели.Сложих ги и направих В.Търново-Габрово(100км.) вчера.За всеки случай си оставих новите в багажника.Изкарах до Дряново с леки прекъсвания на двигателя(но не фрапиращи)-явно някой кабел е пробил и е прехвърлял искра :hump: Спрях на Дряново и ги размених а старите ги захвърлих в една кофа.След което:go: стрела.Старите свещи ми изглеждат добре работили и ще ги запазя за на бащата Фордя.
С новия смесител и настройка ми даде 9л./100км. разход :clapping:

ecotronic
03-06-2012, 21:19
Koлеги направих експеримента със старите кабели.Сложих ги и направих В.Търново-Габрово(100км.) вчера.За всеки случай си оставих новите в багажника.Изкарах до Дряново с леки прекъсвания на двигателя(но не фрапиращи)-явно някой кабел е пробил и е прехвърлял искра :hump: Спрях на Дряново и ги размених а старите ги захвърлих в една кофа.След което:go: стрела.Старите свещи ми изглеждат добре работили и ще ги запазя за на бащата Фордя.
С новия смесител и настройка ми даде 9л./100км. разход :clapping:

Хубаво е, че си си направил труда да изследваш докрай причините за проблема. Това ще е от полза за всички нас.:grandpa:

Отсега нататък по-малко проблеми и по-малък разход!

:cheers: