PDA

View Full Version : Съвет относно покупка на 159



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32

niko_iotov
20-10-2019, 23:01
Да, тъжно е !
Също е тъжно, че някой, който си търси такава кола и не е много запознат отива и я взима и после се спуква от ремонти и казва "Това алфата е страшен кенеф"! Кефа от ниската цена отшумява бързо. Остават само болките в главата след плащане на сметката в сервиза след покупката.

mollovmd
21-10-2019, 09:49
И все пак да споменем, че има много джамбази, които умело скриват доста неща. С моята кола в началото открих драми само с демпфера, вратите и две свещи(другите драматургии дойдоха от тъпи майстори), два месеца по-късно се отвори термостат, после при повече километри замина единия горен носач и това беше що-годе за половин година, което беше в реда на нещата. Проблемите тръгнаха обаче след добавка за дюзи, откъдето се разкри с месеците вече пукната глава(беше заварявана), както и благодарение на един амортисьор, който разби хиляда неща подред в предницата, защото нямаше кой да го види навреме. И честно да Ви кажа, освен, че има много лоши попадения по автокъщите, има и адски тъпи майстори, които спомагат за остатъка от нещата. За мен майстор и лекар, които не са си свършили работата, не трябва да взимат пари, защото не е коректно да се сменят или лекуват неща, които са наред и само заради това, че някой си е некадърен, се дават пари. В подкрепа на това ще кажа, че наистина има и такива хора, като наскоро попаднахме семейно на зъболекар, който след 2 месеца лекуване ни обясни, че проблемът не е по неговата специалност и няма да ни вземе пари, защото не си е довършил работата. Поклон за такива хора !

ivo_red
21-10-2019, 11:36
Пичове,говорим за коли на по 10+ години и 200к + км пробег.Хората на Запад ги продават, когато започнат едно след друго на доста неща да им идва време за смяна. Свещи,съединители, бобини, егри, дпфи, катализатори, ремъци и ролки/вериги, дискове, окачване и т.н.Общо взето са им поизсмукали експлоатационния запас.За нас остава да ги купим и да си ремонтираме нещата едно след друго.НО все пак трябва да имаме и 1 на ум,че след един момент, някои кенефи не стават за воскресение.За съжаление при нас пазарът е наводнен предимно с такива,леко напудрени и замаскирани гробници.
Иначе цената на една кола я определя пазарът.Може да си набутал и 10 бона в нея,но, ако никой не иска да даде толкова за нея, или преглъщаш загубата, или си остава вечно твоя.

alfa racer GTA
21-10-2019, 12:32
Ъхъм.

Ама има "преглъщане" и преглъщане -всеки си знае.Така или иначе почти няма съвременен автомобил, от който да си върнеш парите или да спечелиш, ако наистина си го купил за употреба.Има един момент когато автомобилът е с намалена цена, но няма достатъчни на пазара и има търсене.В такъв момент може и да спечелиш от покупката, но ако продадеш веднага, което изключва пък ползване ...Във форума има и такива хора, има и хора които просто "инвестират" в един момент с цел печалба - "понапудрят" и айде ...

Но това не е само при алфа - има го и при другите марки.Конкретно имам познат с БМВ 750/760Li- 12 цилиндров бензин с 5.4 или нещо подобно двигател.След като я ползва няколко години реши да я продава, но не му хареса цената на която бяха готови да я закупят - сега около 6-7 години по-късно, бумърът е в двора и му и за ремонт на компа/нов комп.Вече никой не я иска ....


Моята свикнах от миналата година да водя поне веднъж годишно на "лекар", а от тази година поради тропане в окачването се случи и два пъти.

Принципно е добре 2 пъти годишно да се води на преглед - един път март/април за подготовка за експлоатация за летния сезон и един път есен - септември/октомври или ноември за подготовка за зимния сезон.

И един път годишно става, но е добре да се направи от оглед от човек който си разбира от работата.Отделно не пречи и вие да й хвърляте "по едно око" от време на време.Това го правя на 1-2 месеца време или ако ми се налага да пътувам на по-дълъг път или пък зимно време на поне 300км.


За 159-ката , а и за всеки модел независимо от марката е добре да се проучат кои са слабите "места" на модела и да се действа превантивно, а не да се чака проблемът да се прояви.
Тук получих" критики", че едва ли не действам по този начин и конкретно, че смених казанчето на хидравличната течност без да е налице изразен проблем.
ОК, само че проблемът не е само в течността/хидравличното масло - защото като по-агресивно, то води в някои случаи до разпадане на цедката/клапана на казанчето и като се раздроби и тръгнат парчетата по пътя на течността попадат на най-различни места включително и в помпата и ги съсипват.Едно казанче + течност 1 литър е значително по евтино от една помпа = 72/78 лева + 20 лева течност , помпа = 500/700 лева.Разбира се няма да тръгна да правя ремонт на двигателя само защото някой друг е правил или "защото 5 цилиндровите дизели пукат глава.Ремонти за повече пари, пари само когато е необходимо

Princo
25-10-2019, 23:46
Здравейте !
Някой гледал ли е тази ? - https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11571685985019887&slink=cwtekw

Gogata
26-10-2019, 18:10
Здравейте !
Някой гледал ли е тази ? - https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11571685985019887&slink=cwtekw

Колата изглежда много добре и цената й е доста добра. Като е гледам е нова обява. Ако имаш мерак отиди я виж най-добре, да не те изпревари някой. 🙂

Princo
26-10-2019, 19:25
Колата изглежда много добре и цената й е доста добра. Като е гледам е нова обява. Ако имаш мерак отиди я виж най-добре, да не те изпревари някой. 

Днес я погледнах,ако всичко е наред тези дни ... :)

Princo
29-10-2019, 19:58
Колата изглежда много добре и цената й е доста добра. Като е гледам е нова обява. Ако имаш мерак отиди я виж най-добре, да не те изпревари някой. 

Малко повече инфо за тази след 2 гледания в къщата и посещение в сервиз,че в крайна сметка реших да си я проверя след тая цена :

Главата е сваляна,като вихровите клапи НЕ са махнати,като трябва да се сменят веднага,каквото и да е павено с главата е правено доста зле...Имала е удар отпред със сигурност,вероятно по-лек. - ЕГР изключен,ДПФ за сега работи.
Има странен звук малко от двигателя.Казанчето на антифриза е за смяна и леглата на дюзите са кофти.
Реални километри по комп бяха около 257000. (ЕКУ-то излизаше за стария модел между другото.)
Суббуфера отзад не работи,подгрева на шофъорската седалка също не работи.Тук там отвън има леки драскотинки в задна лява врата.Тавана е очукан леко от градушка.
Кора под двигателя нямаше.Стои също така малко по-висока за ТИ.Дали е правено нещо с окачването,нямаше смисъл да стигам до там да се гледа.
Та,който има мерак да и скача. :) Аз съм пас.

dhtj
29-10-2019, 20:37
И искат 10К за тая морга?
Баси оптимистите :D

За 6500 ква запазена 159ка бях намерил, и то седан, пак 2.4, с червена кожа, босета, подгреви и т.н. , с нови гуми и регистрирана, платени данъци и прочие...
Но не можах да се пречупя, че е ръчка, а аз търся автомат....

Princo
29-10-2019, 20:49
В момента пазара е доста обран като цяло за 159 автомат с екстри ...

acho_
29-10-2019, 21:23
Запазена Ti-ка с тези екстри и година няма да струва 10к. Цените у нас са нереални, именно защото масово се внасят коптори от моргите. В Германия и Италия не ядат доматите с колците и не случайно цените в техните сайтове са такива. Никой няма да я подари на голия джамбаз от източна Европа, просто защото ни е по-нисък стандарта.

dhtj
29-10-2019, 21:46
БГ джамбазите почти не купуват от тея сайтове, които ние/вие знаете. Те са си за частни лица.
Стига сте гледали цените в mobile.de :D

Има си сайтове за търговци, откупени коли от представителства, пакетни цени и т.н....

Princo
29-10-2019, 22:40
Реално acho_ си е прав.В тоя смисъл,че ако следиш аутоскаут например,където са и от оказиони и от частници,ще видиш че в последната година читава 159 ТИ с екстри под 8-9к евра не се намира.Няма разумно мислещ джамбазин,който да я вкара,да си сложи 2к лв. печалба и да я пусне на 18-22000 лв за продажба.Нали се сещаш кой нормален ще си я купи ?! :)
Дори ние,където пазаруваме като фенове ще оплюем цената.:drool: Та в тоя ред на мисли и ние си действаме по познатата схема - търсим възможно най-качествения брак.

Gogata
29-10-2019, 23:00
Малко повече инфо за тази след 2 гледания в къщата и посещение в сервиз,че в крайна сметка реших да си я проверя след тая цена :

Главата е сваляна,като вихровите клапи НЕ са махнати,като трябва да се сменят веднага,каквото и да е павено с главата е правено доста зле...Имала е удар отпред със сигурност,вероятно по-лек. - ЕГР изключен,ДПФ за сега работи.
Има странен звук малко от двигателя.Казанчето на антифриза е за смяна и леглата на дюзите са кофти.
Реални километри по комп бяха около 257000. (ЕКУ-то излизаше за стария модел между другото.)
Суббуфера отзад не работи,подгрева на шофъорската седалка също не работи.Тук там отвън има леки драскотинки в задна лява врата.Тавана е очукан леко от градушка.
Кора под двигателя нямаше.Стои също така малко по-висока за ТИ.Дали е правено нещо с окачването,нямаше смисъл да стигам до там да се гледа.
Та,който има мерак да и скача. :) Аз съм пас.

Жалко. Изглеждаше прекалено добре, за да е истина. Ще намериш нещо читаво.

acho_
30-10-2019, 08:38
БГ джамбазите почти не купуват от тея сайтове, които ние/вие знаете. Те са си за частни лица.
Стига сте гледали цените в mobile.de :D

Има си сайтове за търговци, откупени коли от представителства, пакетни цени и т.н....
Не знам от какви сайтове и борси пазаруват, но се вижда резултатът. Имам предвид като цяло, не само алфите.

dhtj
30-10-2019, 10:30
Не знам от какви сайтове и борси пазаруват, но се вижда резултатът. Имам предвид като цяло, не само алфите.

Резултатът е, че скоро взехме за баща ми А4-ка 1.8т куатро 2002, седан, проверен в представителство на сто трийсе и няколко хил км, от първи собственик, с яко екстри и интериор като нов.
Спортни дълбоки седалки с надуване и подгряване, заводски буфер, чейнджър, ксенон с пръскалки и т.н....
... за 5500лв. Такива коли с това състояние и оборудване можеш да провериш в мобиле.де колко струват. Между 4 и 6 хил евро. :D

Имам и един приятел, който работи в представителство на ауди в германия. Когато някой Ханс дойде да си купи ново ауди, старата кола му я откупват ееевтино. После ако е много хубава могат да я вземат служителите, ако не, отива към турски и полски джамбази. И цените са 40-50% под тея в мобиле.де. :)

Grishata
30-10-2019, 12:15
резултатът е че няма значение дали е поддържана или не колата, трябва да я пусна за 4 че да се продаде :D

dhtj
30-10-2019, 12:57
Мдаа, на тва 8 дето си я пуснал не се надявай.
И моята 156ца е с нови ремъци , ролки , водна помпа и антифриз от тва лято , оригинален съединител на 2 години, чип, генерация, яка музика, газова, ксенон , спойлер и т.н. ,но ще я пусна на 2000лв , а не на 4... :D

Gogata
30-10-2019, 13:03
Хубавите коли са продават бързо. Застои ли се повече явно нещо не е както трябва. Масово колите, които се продават са гробници, особено 159ките.
Миналата година продадох 147цата за два часа след като я пуснах и то на цена доста над пазарната.

Grishata
30-10-2019, 13:46
Ем чисто принципиално ще я дам в Кентавъра за 5.5-6 ама няма да я дам на някой, който ми показва внесени гробници за 4 за пример :)

acho_
30-10-2019, 14:11
Резултатът е, че скоро взехме за баща ми...
Това не е масовият случай, а по-скоро изключение.

alfa racer GTA
30-10-2019, 15:03
НеМа СмИсЪл ...

Докато някой се "назлъндисват" на 159-ката, че видиш ли "не била баш алфа, не била като 156-цата, не била спортна, не била като ауди, БМВ и мерцедес, била дизелова, ама и бензиновата много горела и не става на газ..." някои вече се "отшофираха и откараха" на 159-ки ...

dhtj
30-10-2019, 15:09
Това не е масовият случай, а по-скоро изключение.

50:50 e според мен.
Много ясно, че се внасят и боклуци, но идват и свестни коли с минимални проблеми на добра цена доста често.
Особено от швейцария. Примери имам много, няма нужда да изброявам повече.
Аз кола от мобиле.де на двойна цена спрямо мобиле.бг няма да си купя, щото си е 99% преебавка, дори без да броим колко главоболия ще имаш и време ще загубиш за да си я докараш сам. :)

marin_mv
31-10-2019, 13:03
50:50 e според мен.
Много ясно, че се внасят и боклуци, но идват и свестни коли с минимални проблеми на добра цена доста често.
Особено от швейцария. Примери имам много, няма нужда да изброявам повече.
Аз кола от мобиле.де на двойна цена спрямо мобиле.бг няма да си купя, щото си е 99% преебавка, дори без да броим колко главоболия ще имаш и време ще загубиш за да си я докараш сам. :)
Имаш склоност да си правиш генерални изводи от единични случаи и интернет наблюдения! :-) Този филм, че масово "тъпите" немци си продават хубавите коли в представителствата на цени два пъти по ниски от сайтовете - го забрави! Ще си даде Ханс хубавата кола в Ауди за 5000 Евро при условие, че вижда, че в сайтовете е 10 000 Евро ... Има единични случаи когато им правят специални оферти за новата покупка или някой "нашенец" успее да го излъже, че колата му има сериозен дефект и е по-добре да я остави при тях, но това не е масово! Цените в Германия по принцип са по-високи от Италия, но за коли на реални под 200 000км, с изрядна история, на скоро минат ТЮФ и прочие. Хубавите коли и тук заминават за ден два. Онзи ден докато се чудих дали да се обадя за една Ti-ка, 2008, 1,9 автомат на реални 70 000км, за 7000 Евро и замина за по малко от ден. Иначе щях да я взема веднага, ей така да си има Ti. Нищо, че е два пъти по скъпа от "супер запазената" 159ка дето ти си намерил :-) Да, масата наши търговци не купуват от частни обяви в мобиле.де. Имат си хора по представитлества, които обикалят големите автокъщи, и най-вече като купиш няколко коли от едно място и то редовно ти свалят цените както не биха свалили на теб и мен за една кола. Често една хубава скъпа кола се продава в пакет с една, две евтини и кофти или се товари "плява" да не е празен курса. Все още масово колите в БГ са след удар и на по 250 - 400 000км, има и изключения като колата на баща ти, но това не променя генералната картина. Спциално Ti SV автомат ги следя в мобиле.де всеки ден от близо две години и почти всички заминава за няколко дни след като се появят за над 6000 Евро, и то коли 2007. Задържат се или проблемни или със лош външен вид и интериор и без оригиналните джанти. Може би една от причините е, че тук 159ката беше обявена за една от потенциалните коли които след време ще имат статут на олдтаймер икона и цените им ще се вдигат :-)

marin_mv
31-10-2019, 13:38
Ем чисто принципиално ще я дам в Кентавъра за 5.5-6 ама няма да я дам на някой, който ми показва внесени гробници за 4 за пример :)

За съжалние у нас обяви като твоята се сравняват с гробниците в мобиле.бг които седят по повече от година. Все още там виждам коли които гледах през 2016 като купувах моята :-) Аз затова се отказах да продавам моята, ще си я гледам и ще си я надграждам, нищо, че сега седи по месец, два в паркинга на Кентавър :-) Дано се намери човек който да оцени какво си направил по-колата! Иначе и аз бих предпочел да я продам на Кентавър, вместо да слушам глупости за модела и какви били цените в мобилето ..... Успех в продажбата все пак!

dhtj
31-10-2019, 13:42
Да, масата наши търговци не купуват от частни обяви в мобиле.де. Имат си хора по представитлества, които обикалят големите автокъщи, и най-вече като купиш няколко коли от едно място и то редовно ти свалят цените както не биха свалили на теб и мен за една кола. Често една хубава скъпа кола се продава в пакет с една, две евтини и кофти или се товари "плява" да не е празен курса.

Е, не казваш ли абсолютно същото, което казах и аз? :D


БГ джамбазите почти не купуват от тея сайтове, които ние/вие знаете. Те са си за частни лица.
Стига сте гледали цените в mobile.de :D
Има си сайтове за търговци, откупени коли от представителства, пакетни цени и т.н....

dhtj
31-10-2019, 13:48
Tози филм, че масово "тъпите" немци си продават хубавите коли в представителствата на цени два пъти по ниски от сайтовете - го забрави! Ще си даде Ханс хубавата кола в Ауди за 5000 Евро при условие, че вижда, че в сайтовете е 10 000 Евро

Никъде не съм казал, че "тъпите немци" си продават колите евтино.
Естествено, има разни лелки и дядовци, които не разбират, искат само да се возят и не знаят даже че съществуват сайтове за коли, тях е ясно, че си ги "стрижат" и пробват да им откупят по-евтино.
Също и за останалите е много по-лесно и удобно да си оставят старата кола и да взимат новата, вместо да се занимават с обяви, затова може да се склонни на малко по-ниска цена...

Но има и друга врътка. Представителството им продава нова кола с 4 000 отстъпка (примерно) в замяна на старата кола.
Но цената на новата е предварително надута с 2000, които е ясно че ще паднат, а останалите 2к, представителството ще си избие като продаде старата кола.
Естествено, че числата са груби и примерни, но общо взето така става.

Мисля че и за нови шкоди в БГ доскоро имаше промоция 5000лв отстъпка без значение каква стара кола им закараш.
Те са си я сметнали вече тая отстъпка и ще са на плюс дори и опел кадет за 500лв да им върнеш.

----------------

За съжалние у нас обяви като твоята се сравняват с гробниците в мобиле.бг които седят по повече от година. Все още там виждам коли които гледах през 2016 като купувах моята :-)

Колкото и да е запазена и оборудвана колата на колегата, кутията и е калпава - и като здравина и като усещане при превключване. Затова няма как да държи висока цена. Също и мотора е слаб за купето(според мен).

По същата причина например голф 4ките с 1.6 струват по 2000лв, а с 1.8т по 4000. Щото 1.6 не вървят им се трошат кутиите.

Само си споделям мнението, естествено. Успех му желая на колегата с продажбата и нищо против него нямам. :)

Grishata
31-10-2019, 20:51
Точно, ако не се продаде колата преди да замина ще я оставя на баща ми да си я кара пък аз ще я поддържам. В крайна на деня разправията с огледи и уговорки е доста голяма загуба на време :Д

Иначе dhtj абсолютно съм съгласен и с твоята гледна точка, но пък и от друга страна 59ка без проблеми и с нов комплект съединител маховик на под 100км, нови гуми и ti салон не мисля че е редно а я пускам за 5 :) маховика и съединителя отделно са към 1.3 салона в олкса имаше такъв наскоро за 1к. Сега ако някой е решил да пробва нов внос за по-малко пари няма нищо лошо :)

georgi_iliew
31-10-2019, 23:42
https://www.auto.bg/obiava-31216184/alfa-romeo-159-1-9-jtdm?page=1&searchres=t1775wu1 Някой да е гледал тази кола във Варна Впечатления

Pride
02-11-2019, 13:25
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11569336776279053&slink=d09fc9

Мнениея за тази в Пловдив. Поне от месец се продава, цената е направо нереално ниска.

ivo_red
02-11-2019, 20:26
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11569336776279053&slink=d09fc9

Мнениея за тази в Пловдив. Поне от месец се продава, цената е направо нереално ниска.

нереално ниска цена.Има и нещо.

batproho
03-11-2019, 07:32
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11569336776279053&slink=d09fc9

Мнениея за тази в Пловдив. Поне от месец се продава, цената е направо нереално ниска.

Не от месец, а още от Април... Казвам го със сигурност, понеже моята я взех на 15-ти Април, а тази се появи няколко дни след това...

Pride
03-11-2019, 10:37
Ясно.
По скоро само оглеждам обявите. Ориентирал съм се към 2.0Jtdm най вече заради по икономични двигател. Ако има някой по запознат с този двигател, ще се радвам да сподели плюсове и минуси с 1.9Jtdm. Доколкото разбирах скоростната кутия на 1.9 е доста чуплива, а 2.0 е с друга. Обаче 2.0 почти няма за продажба.

alfa racer GTA
03-11-2019, 11:29
Ако мислиш, че 2.0 по-икономичен от 1.9 грешиш
.

Виж графиките отдолу:
1.9 item 150 коня :https://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/1-Alfa_Romeo/885-159.html?fueltype=1&power_s=145&power_e=155&page=10&powerunit=2

2.0 jtdm :

https://www.spritmonitor.de/de/uebersicht/1-Alfa_Romeo/885-159.html?fueltype=1&power_s=166&power_e=175&powerunit=2

2.0 двигателя има една клапа-филтър който задължително се сменя на 100 000км, като я купиш също задължително се сменя, защото не знаеш кога е сменяна и в какво състояние е.По спомен се отваря картер за тази манипулация, но може и да греша.Клапата-цедка е евтина=под 10 лева.

1.9 този проблем го няма.Там пък има проблема със скоростната кутия.
То и при 2.0този проблем не е изключен.

По мое мнение се избира по -запазената 159-ка.Разбира се би трябвало по пътя на логиката по-новата да е по-запазената, но действителността показва, че всичко зависи от собственика/собствениците които са я ползвали/грижили за нея.

Scrapera
03-11-2019, 13:02
2.0 двигателя има една клапа-филтър който задължително се сменя на 100 000км, като я купиш също задължително се сменя, защото не знаеш кога е сменяна и в какво състояние е.По спомен се отваря картер за тази манипулация, но може и да греша.Клапата-цедка е евтина=под 10 лева.


Клапа-филтър-цедка.
Пхах. Нито едно от трите не е.
Откажи се най-накрая.
Иначе 159 дизелова, икономична, нЕма.
2.0 е по-проблемен двигател от 1.9 по много показатели.
Примерно - ЕГР който обича да пуска антифриз в изпускателната система.
Всмукателен колектор който е склонен към течове на антифриз и е на цена около 800лв.
Не го харесвам.

Pride
03-11-2019, 17:10
Искам да кажа,че при 2.0 имаш едни 20к.с. повече, а колата дефакто ще гори колкото 1.9. Доста мнения има,че колата си е доста тежичка и 1.9 едва ли не е малък мотор. Затова си мисля,че 2.0 ще е нещо оптимално от към вървене и разход на гориво. За съжаление подръжката на 2.4 едва ли ще ми е по джоба. Иначе преди 8-9 година карах една 159 1.9 на тестдрайв на Ауто Италия и наистина возията е уникална, макар че цялата кола тропаше и скърцаше :)

acho_
03-11-2019, 17:18
Трябва да е била смазана от каране без да се жали по скапаните ни пътища за да хлопа и скърца както го описваш.

Pride
03-11-2019, 18:22
Нямам спомен на колко км. беше . Бяха е докарали от София за тестдрайв в Бургас с едно мазерати и едно Мито. Даже човека,който седеше до мен докато е карах каза,че трябвало да и сменят носачите :) Митото м/у другото беше доста по стегнато.

Princo
03-11-2019, 19:44
Колкото и да то дъвчем и пишем,читава 159ка - само чужбина от порядъка на 6-7к евраци.
Та в такъв случай,купува повече сърцето от колкото разума.
Другия вариант е да намериш читав брак тука и да наливаш по малко с времето. :(

Gogata
03-11-2019, 21:03
И тук има читави, но са малко и се продават бързо. Друг е въпросът, че за да стане кола от нов внос, трябва да вкараш още 3-4к лв.

georgi_iliew
05-11-2019, 19:40
https://www.auto.bg/obiava-31216184/alfa-romeo-159-1-9-jtdm?page=1&searchres=t1775wu1 Някой да има отзиви за тази обява

Princo
07-11-2019, 16:28
Някой нещо за тази ? -- https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11573062576361718&slink=d2mkwk

stoian_off
07-11-2019, 16:45
Някой нещо за тази ? -- https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11573062576361718&slink=d2mkwk

И аз я загледах, но мисля че преди месец имаше една която се продаваше във Враца със същия салон и мотор. Може да е същата.По спомен беше 7, 8 хиляди. Иначе изглежда доста добре и е от последните с черната конзола, мисля.

Princo
07-11-2019, 18:41
Днес я мернах и ми стана интересно.За мен не представлява интерес,защото искам автомат,но над 2010г. са рядкост по принцип.Ако е читава е доста ок цената ...

Pride
09-11-2019, 20:32
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11572095165324379&slink=d3mckd

Още една варненска. Интересното е,че описанието е същото като на бялата 159ка от горната обява, като само телефонния номер е друг.
Мисля,че по назад в темата се коментираше точно една черна 159 2.0Jtdm, която не била много читава. Та дали не е същата само,че поизмита малко :)

Scrapera
09-11-2019, 20:47
Единият продавач е плагиатствал описанието от другия, с минимални корекции. Какво толкова чудно има? :)

Pride
10-11-2019, 22:02
Хаха, ако беше плагиатствал и цената щеше да е златен :)

Иначе за бялата алфа ми прави едно нещо впечатление. Човека пише,че е внесена през 2019 и се кара всеки ден. Тук няма нищо ненормално. Обаче прегледа и е направен на 5.11.2019. Интересно, да речен ако е внесена през март 2019 как я е карал 8 месеца без преглед ? Естествено не съм запознат дали има прави да е кара с преглед минат в Италия.

ivjordan
11-11-2019, 10:13
Еми, карана е всеки от четирите дни, откато е регистрирана. Това си е "всеки ден". Не лъже човекът...

georgi_iliew
13-11-2019, 12:41
https://www.auto.bg/obiava-74607668/alfa-romeo-159-sportwagon-1-9-jtdm-150k-s-avtomatik-euro4?page=1&searchres=y17udw61 Някой да е гледал тази в Благоевград

PagkoTo
19-11-2019, 20:25
Здравейте, черната 159ка която се коментира е моята, и колегата е копирал моята обявя от към описание. Каквото съм написал като ремонти мога да го докажа със фактури. Колата от 2014 година е само и единствени с Варненски номера (някъде се каза че била от враца)

firedragon
23-11-2019, 15:56
Тъй като не е коментирано кой знае колко, 1.9 8v мотора заслужава ли си в 159? Фабрично изглежда ще е слаб, но след ремап би трябвало да върви доста приятно, а драмата с вихровите клапи не съществува. Също, толкова ли е голяма разликата в звука на мотора от това, че единия е с хидравлични повдигачи, а другият не.

ecotronic
23-11-2019, 17:36
Един познат имаше такава и беше доволен. Върви с една идея по-слабо от моята, а тя си върви доволно добре. След ремап, вероятно нещата ще станат още по-добре.

С усещането се свиква доста бързо. И 300 коня да караш, пак "ще ти омалее", както се изразяваше един колега от форума :)

Ся - ако смисълът на живота ти са светофарните гонки, ориентирай се към нещо друго.

firedragon
23-11-2019, 18:13
Нямам претенции за каквито и да е гонки или извънземни скорости, просто малко живот в мотора. В момента карам 156 115кс и определено на моменти се усеща,че и липсва мощност, малко, но липсва. Идеята е все пак да има информация и за този мотор,защото 1.9 150 и 2.4 са обсъждани многократно и там нещата са ясни. В момента на пазара има прилично изглеждащи с малкия двигател и се чудя заслужава ли си да се чака нещо читаво 150 к.с или са излишно прехвалени спрямо 120 к.с

ecotronic
23-11-2019, 18:32
Въпросният мотор се е доказал, като надежден. Някои могат да кажат, че е малко слаб за това купе. Най-добре пробвай сам. Това е най-меродавното.

acho_
23-11-2019, 20:08
Ето някакво базово сравнение между сегашната ти и 120-ката: http://www.zeperfs.com/en/duel1466-4515.htm

firedragon
23-11-2019, 21:02
Сухите данни са ясни, гледал съм ги много пъти и затова питам как се усеща, защото 159 е едни 180 кг по-тежка. Със сигурност няма да е бегачка или нещо невероятно, въпроса е да не е мъка придвижването. И малко инфо да добавя,че май го няма споменавано - всички дизелови двигатели слагани в 159 (без 2.0) са второ поколение jtd или още известни като jtdm, като работното налягане на горивото е между 1400 и 1600 бара. 2.0 е трето поколение jtd с налягане на горивото 2000 бара и 8 впръсквания на такт. Ще пробвам как е 120 к.с (въпреки,че надали ще е нещо повече от 5 мин каране) и ще направя едно сравнение с моята.

546
23-11-2019, 23:28
Без да покараш колкото и да си пишем тук,няма да добиеш точна представа.
Ами аз пробвах три таман 120 коньови (две седан и едно комби)и трите нямаха почти никаква разлика като динамика и спрямо 156 -цата ми която имах тогава (105 к.с.) като,че бяха една идея по-бавни при ускорение.Усещат се килограмите,без въобще да има мъка,ама няма и радост.И 150 коня съм пробвал,с нея се усеща малко повече тяга,но не е голяма разликата.Петака си е друга бира,дърпа си добре,но не съм карал щот не ми бил в полезрението да купувам ,в такава само съм се возил.Но не са забавни като 156,тя си е купонджийска количка,159 пък се усеща по-солидна.Пробвай,ако ти допадне скачаш в една такава и газ.,аз послушах жената която смята ,че ни е още рано за тежък дизелов седан и купих ГТ бензинка. ;).

dhtj
24-11-2019, 03:43
Да си вземеш 159ка със 120 коня дизел е като да караш една малко по-добре обезшумена баничарка с хубава музика и автоматични чистачки, евентуално. :D

Основното е същото - маломощен 4 цил тракалник, ръчни скорости, предно предаване... Ако пък 159ката е комби, още повече се засилва чувството, че си шофьор на еконт... :D

Взимайте си коли, които ви правят кеф като ги карате, а не такива дето приличат на служебни. :)

546
24-11-2019, 04:09
Двигателчето не се чува силно ,та не мисля,че е тракалник.Но това си е твоето мнение.
120 к.с. са предостатъчни за нормална употреба.Вози на скорост доволно добре,в завоите си стои стабилно.При изпреварвания над 80 сваляш една предавка и си ти,кво толкова ,че става малко по-мудно,да не е състезателна кола ,че това да е проблем.Това,че има и по-бързи на пътя кво значение има?И с триста коня кола да си все ще има някой да те изпревари.При това с по-маломощна кола.Изпреварвания се правят и със спирачката когато не те слуша главата ,да знаеш.
Сравнението с баничарката не много на място защото това е най-бързото превозно средство след Голфа и А3 което е сътворило човечеството.
Единствено за предното съм съгласен с теб.
П.С.Благодара за съвета,и аз така правя.Ама имам и служебна.

alfa racer GTA
24-11-2019, 10:38
+1.

Тези с най-големите комплекси, са най-големите "състезатели" на пътя...

ecotronic
24-11-2019, 13:59
Сухите данни са ясни, гледал съм ги много пъти и затова питам как се усеща, защото 159 е едни 180 кг по-тежка. Със сигурност няма да е бегачка или нещо невероятно, въпроса е да не е мъка придвижването. И малко инфо да добавя,че май го няма споменавано - всички дизелови двигатели слагани в 159 (без 2.0) са второ поколение jtd или още известни като jtdm, като работното налягане на горивото е между 1400 и 1600 бара. 2.0 е трето поколение jtd с налягане на горивото 2000 бара и 8 впръсквания на такт. Ще пробвам как е 120 к.с (въпреки,че надали ще е нещо повече от 5 мин каране) и ще направя едно сравнение с моята.

Сухите данни могат да ти извъртят кофти номер, ако се довериш само на тях.
Ако екземплярът е читав, и за 1 минута шофиране, ще разбереш, че сухите данни са наистина сухи :)

Има други фактори, освен едва доловимо по-малкото ускорение, които внасят доста повече удоволствие от шофирането. Тях, няма как да ги разбереш с четене във форума.

Успех с избора!

546
25-11-2019, 12:17
Е то зора е да се намери читава,като обикалях да търся гледах над десет различни с цена до 7500 и още три-четири ги гледа сина ми.Само една-единственна според мен ставаше да се стегне до състояние за употреба,със сигурност беше на под 150 000, но беше над 13 годишна кола ,че и комби и жената категорично ме отряза.Едно готино младо русначе я продаваше ,явно много си я е харесвал алфичката,щото си беше кукличка и колата замина за няма и седмица.

firedragon
25-11-2019, 12:41
Точно там е проблема. До тук съм гледал над 10 на цени от 4400 до 7000, като тази за 7 беше най-зле.

546
25-11-2019, 12:59
Цената я определя продавача и съответно има много коли които стоят.Пролетта русначето я даваше за 5500 което си беше нормална цена ,беше си наистина пазена кола,а при търговците се нагледах на скрап,че и за бая повече пари най-често.Само убити от каране с яко върнати километражи,без сервизна история, минали през няколко ръце,блъскани и зле оправени,със аматьорски кърпежи по салона или изпокъсани и захабени,музикални рейки ,с куп течове ,пушеци,виещи турбини и какво ли не.То е ясно ,че ще се наливат куп пари над цената ,когато се купува на старо,но кола без ама никъв останал ресурс да се стяга е безмислено занимание.
Със сигурност излизат и читави ,но трябва да действаш бързо когато се появи нова на пазара.Аз изтървах една в Бургас,не от джамбазин ,която преседя в мобилето по-малко от един ден.Обадих се вечерта като излезе обявата ,по телефона всичко изглеждаше о.к. с колата,само дребни мизерии и човека ми каза да се обадя на другия ден да се разберем кога е свободен,станах по обед и като звъннах таман я капарираха.И в София отървах една,точно два дни седя обявата.Май беше само за гуми,дискове и някое лагерче по колелетата,по груби сметки под 2000 с обслужването и човека не искаше да набива пари в кола с която ще се разделя,цената беше точно 5 бона.

Princo
25-11-2019, 15:52
Някой нещо за тази ? :) ----> https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11574603154780247&slink=davr6w

Митко145
25-11-2019, 22:36
Колеги,някой знае ли нещо за тази 159. https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11573051574693146&slink=db2pg2
Ако някой може да я погледне ще съм много благодарен.

acho_
25-11-2019, 22:43
Колеги,някой знае ли нещо за тази 159. https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11573051574693146&slink=db2pg2
Ако някой може да я погледне ще съм много благодарен.
Цитирам колегата от няколко страници назад:


Малко повече инфо за тази след 2 гледания в къщата и посещение в сервиз,че в крайна сметка реших да си я проверя след тая цена :

Главата е сваляна,като вихровите клапи НЕ са махнати,като трябва да се сменят веднага,каквото и да е павено с главата е правено доста зле...Имала е удар отпред със сигурност,вероятно по-лек. - ЕГР изключен,ДПФ за сега работи.
Има странен звук малко от двигателя.Казанчето на антифриза е за смяна и леглата на дюзите са кофти.
Реални километри по комп бяха около 257000. (ЕКУ-то излизаше за стария модел между другото.)
Суббуфера отзад не работи,подгрева на шофъорската седалка също не работи.Тук там отвън има леки драскотинки в задна лява врата.Тавана е очукан леко от градушка.
Кора под двигателя нямаше.Стои също така малко по-висока за ТИ.Дали е правено нещо с окачването,нямаше смисъл да стигам до там да се гледа.
Та,който има мерак да и скача. :) Аз съм пас.

Митко145
25-11-2019, 23:01
Благодаря.

Princo
26-11-2019, 22:26
Някой колега от Бургас гледал ли е тази,да знам да се вдигам ли о София ... --- https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11574708695292904&slink=dbjevk ?

firedragon
03-12-2019, 20:57
Някой колега от Варна може ли да удари едно рамо с оглед на тази кола? Или ако знае чия е?
https://m.cars.bg/view.php?id=5dd66787856f3d01e82fdb13

dhtj
13-12-2019, 21:39
Айде и аз от днес с трактор.

2.4 автомат седан, черна с много екстри. :D
Засега 156цата ми харесва повече, но тази се кара по-мързеливо. :D
Дано да и свикна, пък ще видим коя от двете ще си оставя накрая. :)

Благодаря на ecotronic, scrapera и Undy за съветите.

stoian_off
13-12-2019, 22:17
dhtj дай да я видим де :pizza:

VFTI
13-12-2019, 22:41
Ауууу ама как дизел бре човек...той не е ли за готвене! Хайде безаварийно, ама то е ясно де, нали е дизел...не е бензин :D:D:D:)

dhtj
14-12-2019, 00:12
Утре на светло снимки.

Иначе ебаси разхода даде, противно на всички очаквания.
Постоянно със 70-90 извън и 40-50 през селата, заради мъглата, само едно тестово опъване до 200 и едно до 180, само за секунди. Рядко имах възможност да поддържам 100 че да включи 6-та.

Показа 5.2 по борд за 250км. Без дпф и без вихрови клапи.
Сигурно лъже борда де, ама айде да ми е хубаво малко сега. :D
А се бях подготвил психически за 7/100. Значи почвам да я карам по-бързо. :D

VFTI
14-12-2019, 01:22
Борда лъже...Но при такова каране разход от 5.5 е нормален...Виж после при нормалното (120-150км) каране аз залагам на 6.5-7нафта ама ти ще кажеш, хайде очакваме снимки на фритюрника :)

И явно е вярно, че човек и добре да живее в един момент минава на дизел... то няма да е задълго де, следващите години ще изчезнат, ама в момента си е все още вярно

dhtj
14-12-2019, 01:28
И явно е вярно, че човек и добре да живее в един момент минава на дизел... то няма да е задълго де, следващите години ще изчезнат, ама в момента си е все още вярно

Нямаше как, на тая голяма тежка кола и отива да се движи мазно и плавно като лимузина. Автомата и подхожда в моите разбирания.

И понеже нямам средства/желание да храня 3.2, остана само тракалника като избор. Определено трака неприятно на място ако си отвън, а и мирише на автогара, но в движение е ок. :D

italfen
14-12-2019, 06:03
Честито и от мен, не очаквах да вземеш 159 :D

ivopifeca
14-12-2019, 08:48
Безаварийно и честито.И аз от доста години карам предимно дизели,но Боксера последните 2 години ми е ежедневка,и повече ме кефи...

Gogata
14-12-2019, 09:00
Честито и безаварийно! Много да те радва тази голяма, тежка, невървяща и горяща кола 😀

acho_
14-12-2019, 10:40
Честит "тракалник" и от мен :)

ecotronic
14-12-2019, 11:05
Добре дошъл в отбора!

Повече да и се радваш и по-малко да и се сърдиш :)

alfa racer GTA
14-12-2019, 14:32
Честито.Дълги километри безаварийно шофиране.

А с пълна синтетика ПАО масло ще чуеш звук от бензин...

Ама и за това ще ти трябва време да узрееш както за 159-ката...

undy
14-12-2019, 14:50
Ай честит тракалник и от мене.
Ако си попаднал на читав екземпляр ще останеш очарован,както от автомата, така и от автомобила като цяло. Спортните очаквания леко се изпаряват, но пък идва тежестта в стъпването, повечко комфорт и тишина в купето.
Още се чудя, как се предума.... Ма поне си удържа на седана.... Че иначе верно трябваше да запаля свещ(в хубавия смисъл).
Ай кефи се и се надявам да не останеш разочарован в бъдеще ;)

KroGh
14-12-2019, 17:29
Честито.Дълги километри безаварийно шофиране.

А с пълна синтетика ПАО масло ще чуеш звук от бензин...

Ама и за това ще ти трябва време да узрееш както за 159-ката...
Ravenol VST 5-40 ?

undy
14-12-2019, 17:51
Бе то при вкопани кобилици и скапани инжекторите ще си трака винаги.

dhtj
14-12-2019, 18:03
Честито.Дълги километри безаварийно шофиране.

А с пълна синтетика ПАО масло ще чуеш звук от бензин...

Ама и за това ще ти трябва време да узрееш както за 159-ката...

Аз въртя по 60 000км на година, не по 10.
Сметни каква ще е разликата в парите дали ще сипвам Тотал по 30лв за 5л. Или американските редлайн сокчета по 30лв за 0.9л.? :D

Да не е ново тва ЮМЗ че да го глезя, италианеца за 300 000км дано да е сменил маслото десетина пъти... :D

undy
14-12-2019, 18:08
Ново, старо... все тая, сменя ли се навреме ще изкара винаги повече. А дали е от 10лв или 20лв литъра, може би ще се разбере след едни 200к....така че, за нашите е всьо равно.

dhtj
14-12-2019, 18:15
http://store.picbg.net/thumb/24/8C/e265741bfcdd248c.jpg (http://picbg.net/img.php?file=e265741bfcdd248c.jpg) http://store.picbg.net/thumb/BE/87/d4785d08c2f2be87.jpg (http://picbg.net/img.php?file=d4785d08c2f2be87.jpg) http://store.picbg.net/thumb/4D/09/c2604e7201f44d09.jpg (http://picbg.net/img.php?file=c2604e7201f44d09.jpg) http://store.picbg.net/thumb/B2/4A/eaf6f7afee3fb24a.jpg (http://picbg.net/img.php?file=eaf6f7afee3fb24a.jpg)

alfa racer GTA
14-12-2019, 18:51
Аз въртя по 60 000км на година, не по 10.
Сметни каква ще е разликата в парите дали ще сипвам Тотал по 30лв за 5л. Или американските редлайн сокчета по 30лв за 0.9л.? :D

Да не е ново тва ЮМЗ че да го глезя, италианеца за 300 000км дано да е сменил маслото десетина пъти... :D


Точно затова то трябва ПАО масло.

Аз не съм сипвал редайн.

Купих октомври ПАО равенол имаше отстъпка 5 литра за 67 лв без доставка.7 литра с доставка ми струваха 122 лева.Заедно с него поръчах спирачна течност, медна грес, пълна синтетика хиравлично масло и 5 литра концентрат антифриз.

Това масло е за 30 000км и можеш да го ползваш 2 години.Е, аз не шофирам 30 000км нито за една, нито за 2 години.Не правя дори 20000км.
Но имаше и 'Черен уикенд" - 8 литра масла пълна ПАО и естерна синтетика с 50% намаление. На трима човека 16 литра масло 0в16. 0w20, 0w30, 5w30 и 0w40 ако бяха поръчали заедно ще им струва по 50-60 лева на човек с доставка от Германия.


================================================== =======


А бре не е "Вьо равно". И на мен така ми дуднеха автотехници/монтьори докато те ми избираха и ми сипваха маслото, но се оказа друго.

Няма да ви "агитирам" де, то и аз мислех като вас...ама друго се оказа след това ...



На всеки му трябва време "да узрее" ...

=================================================


Хубава е, но си иска поддръжка.


Гледам е с летни гуми, но поне е правилния размер. В сравнение с 16-ките на 156-цата ще ти се сторят немного евтини...

Преди години и аз бях привърженик на 156-цата, но 159-ката е повече кола.

VFTI
14-12-2019, 19:40
А някой слагал ли е дизел юнак на мермерски? Сз изхарпих един резервоар и веднага усетих разлика в работата на мотора и разхода. Сега карам един без нея за да видя как е и после пак ще сипя. Но на първо четене има разлика в разхода...

alfa racer GTA
14-12-2019, 20:44
Какво мислиш че е???

Гарантирам ти че е керосин?

От 4 добавки на Равенол нкоито купих - за почистване на дюзи, за повишаване на цетановото число, за оптимизиране на горивната система, горивния процес и горивото и за стабилизиране на горивото- първите 3 са чист керосин без добавки, а първата, третата и последната сертифицирани по TUV в Германия и само четвъртото има освен керосин и добавки.
Всъщност купих 5, ама 5-тата няма керосин, а само е добавка за течливост и против парафинизация.

Ако е дизел, те съветвам принципно да не ползваш негови(на Мермерски) добавки, но ако ползваш то само зимата.

Най-вероятно е керосин, а той повишава температурата на горене и съсипва топлата част на турбото .Ползвай само зимата.

Не вярвам 1 човек да е по умен от екипите инжинери-химици, двигателни инженери и т.н. на всички останали.

Аз лично сложих в началото на ноември добавка за течливост на Равенол, която гарантира липсата на парафинизация и течливост до -25 градуса под нулата на летния дизел и до -31 на зимния дизел.Доеолен съм, защото предишните 2 зими при отрицателни температури и непалене няколко дни по планински курорти при първо стартиране след няколко дни престой миришеше на суров дизел, а това сега го няма с добавката.А най- готиното е че при предозиране няма странични ефекти.

Другата седмица ще добавя Цветан бустера и ще напълня догоре резервоара.

На пролет почивка от добавки, след това стабилизатора на горивото - освен другите функции трепе "планктона" в дизела и другата зима другите добавки.

Колко е този "Юнак" като цена???

И тоя Мермерски син голям вундеркинд - преводач и още една камара неща...

Ама едно съм разбрал - който се занимава със 100 работи, нито една не върши както трябва...


Ако ползваш добавка за бензин, то мисля няма проблем, защото всички са пречистен бензин и толуол с октаново число 106-108 ..Рейсинговият бензин го правят 116 до 130 октана, но там вече не е само бензин, а и двигателните са подготвени за такова гориво..

ecotronic
14-12-2019, 20:58
Рацер, ти освен добавки, нафта сипваш ли чат-пат? :tooth:

dimitar_vd62
14-12-2019, 21:12
http://forum.vwclub.bg/download/file.php?id=369494&mode=view
https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/ef900408e
Нищо ново не е открил,направил си чайче.

alfa racer GTA
14-12-2019, 21:14
Чат -пат сипвам.

Две(2) години бях без каквато и да е добавка.Включително 2 зими.Единствено пълнех с обикновен дизел и държах пълен догоре или на 1-2 деления резервоара от максимума.

Та сегашните са първите добавки слад 2 години без.

Преди това ползвах бардала БДЦ, ама някои хора са го зачеркнали, след като в резервоара им се е появил планктон който дори на 1 колега алфист е довел до ремонт на двигател, поради запушване и пикаеща дюза, което пък съсипало цилиндър, бутало и т.н.

Няколко колеги имаше с "планктон" и пострадали и всички ползвали БДЦ и си отглеждали бактериите в резервоара.

Тогава го зарезах, а и като разбрах че проспийд лъже и пише до 10% икономия, вместо както холандците "до 3%" го зачеркнах барабар с всичките им масла добавки и каквото се сетиш "на бардал".


П.П.

Както писах първият път когато попитаха за "Юнак"
- производство на Плама Плевен...

За тези пари предпочитам Равенол.

И Добавка против парафинизация отново на Равенол, но за 1000литра за 20лв.При 210мл на 1 резервоар дизел гарантира течливост до -25 летен и до -31 зимен дизел.

Като гледам от етикета на Юнак-а какви добавки има някои имат киселинна "насоченост" ...

undy
14-12-2019, 21:38
================================================== =======


А бре не е "Вьо равно". И на мен така ми дуднеха автотехници/монтьори докато те ми избираха и ми сипваха маслото, но се оказа друго.

Няма да ви "агитирам" де, то и аз мислех като вас...ама друго се оказа след това ...



На всеки му трябва време "да узрее" ...

=================================================


Ми аз последните години само с Liqui Moly 4200 и въобще не мисля да го сменям с недоказани във времето масла. Не е евтино, хубаво е, харесва ми как работи колата и си сипвам каквото си преценя аз.

alfa racer GTA
15-12-2019, 00:45
Равенол от 25 години е спонсор на отбори от Ф1 с маслото си-доставя им го безплатно

Принципно говорех за ПАО маслата.

Както и да е, не смятам да се правя на Дон Кихот.

Всеки плаща от собствения си джоб за глупостта си.Аз също.

undy
15-12-2019, 11:21
Въпроса е, че се предлагат постоянно нови масла с космически характеристики (които хващат в капана си такива, които повече четат отколкото разбират), както и с добавките.. Всички са еднакви, но им се връзвате на етикетчетата и олеле малеле, колко е добра и какви чудеса вършат.
За да няма драми едни 300 кинта, за почистване и настройка на дюзи и тва е, никакви добавки и прочие.
Ползвал съм Про-Тек добавка за дюзи и 2Тмасло в нафтата, но вече приключих, само нафта, хубаво масло, чисти дюзи и това е.
Те по 200-300к са ги карали, кой как се е сетил, ние сега ще им треперим...

VFTI
15-12-2019, 16:55
Митак дай по подробно. Или някой друг да каже. Аз лично имах тройка по химия и за това не мога да изразя ясно мнение. А и не искам да чета, неща които трудно разбирам и не са ми интересни. Факта е, че рекламата му е от хора които са ползвали добавката. Разни таксиметрови шофьори, камионджии и такива обикновенни юзери като мен. Факт е че мотора много утихва като се сипе. Това за разхода не мога лично да го потвърдя напълно все още, а и имам голямо разминаване между борд и пълно пълно. Всичките обаче ползватели казват, че има голям разлика в разхода. Движи се между 5 и 10% надолу...по тяхни думи...

Добавката не ми мирише на керосин, и е доста мазна по характеристики като много рядко двутактово масло, но както казах химията ми е зле и никак не ме вълнува. Ефекта ми е интересен.

acho_
15-12-2019, 17:07
"Всички" потвърждават колко са добри, защото неудобните мнения се трият.

alfa racer GTA
15-12-2019, 18:09
http://m.bg.haofeichemical.com/info/chemical-properties-and-uses-of-butyl-acetate-25635986.html


https://www.laboratuvar.com/bg/gida-analizleri/kimyasal-analizler/etil-asetat-tayini-gc


http://bg.winesino.com/conditions-treatments/prescription-drugs/1019045666.html


Има и добавка "Cetane" - което на практика е керосина.Точнп той се ползва за повишаване на цетановото число.

И аз съм на мнението че 1 път, максимум 2 пъти годишно трябва да се ползват добавки - ако е само веднъж то в края на зимата, за да почисти каквото се е наслоило по дюзи евентуално двигател през зимата.Ако 2 пъти се ползва, то в края на есента = ноември и в края на зимата.

И не мислиш ли че дали дизел, дали бензин в първият случай премиум дизел е по-добре, а във вторият случай 98-99 октана е по-добре от добавки.

Сега, ако се е стигнало до проблеми, то не пречи ако действително са дюзи да се ползва еднократно или най-много двукратно през период от време такава добавка.


Чистият керосин продавам като добавка за почистване на дюзи и горивна система освен в резервоара може да се сложи директно в чисто нов горивен филтър и да се стартира двигателя, но изрично се казва да не се превишават 2000 оборота, което е показателно.

Затова ще го ползвам праз резервоара когато ми предстои пробег от 900 или повече километра, за да го изгори почти веднага и да няма време да разлага мизерии(ако има такива) в резервоара или преди дюзите.

KroGh
16-12-2019, 09:14
А някой слагал ли е дизел юнак на мермерски? Сз изхарпих един резервоар и веднага усетих разлика в работата на мотора и разхода. Сега карам един без нея за да видя как е и после пак ще сипя. Но на първо четене има разлика в разхода...
Аз ползвам:) Откъм разход не виждам разлика, но откъм вървеж карам съвсем друга кола.. не си знае гумите :rosso_racers:

BO
16-12-2019, 11:04
но откъм вървеж карам съвсем друга кола.. не си знае гумите :rosso_racers:
Поне 30 коня отгоре. :)

KroGh
16-12-2019, 11:24
30-40, колкот толкоз. Познавам си колата и знам как върви без и как върви С добавка, независимо дали Бардал, Юнак, домашна ракия или олио.
Мисля, че всеки в този форум е достатъчно наблюдателен, за да разбере кога колата му върви повече от обикновено. Винаги карам с дизел от Ромпетрол, така че нафтата е една и съща.
Който иска да се смее, плаче, подиграва и т.н. :)

toni7508
16-12-2019, 12:28
От време на време ми излиза грещка p0404 за егр и когато сипя добавка stp за почистване на горивната система проблема изчезва за минимум 3 месеца.Така че и аз слагам от време навреме подправки на чорбата:pizza:

BO
16-12-2019, 13:04
С добавка, ... домашна ракия ...
Аз лично вярвам, че с тази добавка в човек конете стават и доста повече. И наистина вярвам в това и убеждението на хората, и усещането за колите им.

marin_mv
18-12-2019, 11:16
Тя темата е повече за разхода за гориво от колкото за съвете за покупка, но все пак да споделя. Юнак тествахме на двете коли вкъщи. Факт е, че при първата опаковка се усети някакво подобрение в поведението и на двете, минимално но имаше. Но до там. След това използвах още 15 бутилки, нула ефект. Като върнах лентата назад първото ползване на "добавката" съвпада със смяна и на бензиностанцията от която зареждаме, така, че първия факт и той отпада :-) Тествах моята кола и на газ анализатор, с и без Юнак - нула разлика. В страницата им се пускат само положителните мнения. Така, че не се подвеждайте по това. Маслото им също тествахме и то на старичък пасат- препоръчвам да не се пробва :-) Тествал съм почти всичко което се предлага на пазара, през Юнак, Бардал - (цялата им гама за дизиел), Liqui Moly, Хадо, LCA, и какво ли още не. С Бардал си задръстих дюзите. LCA изплзвам зимата. До момента единствено с Хадо имаше реален спад на разхода, но съпоставено с цената на добавката и ефекта върху разхода, не си струва. Последните 4 месеца карах без добавки .... общо взето разлика не усещам. Студените месеци ще продължа да слагам LCA за собствено спокойствие. Хадо слагам от добавката им за през 5000км, отново превантивно и защото съм доволен от маслата им. Но в никакъв случай не вярвам, че добавките са панацея и ще направят колата самолет. По скоро бих потърсил проблем в колата или в горивото ако усетя сериозне ефект от добавка.

alfa racer GTA
18-12-2019, 11:51
Аха.

Ама превантивно е добре да се слага поне 1 път в годината добавка за дюзи.
На Равенол всичкото е Керосин.От 4 добавки 3 са чист керосин.
Ма поне изрично са написали, че ако се ползва за почистване "чрез горивен филтър": Първо трябва да се купи чисто нов горивен филтър и да се монтира и налее в него и Второ да не превишава 2000 оборота двигателя след като се пусне да изгори добавката за 15 минути.

В противен случай при стар филтър всичката мизерия от него ще отиде в дюзите.

Когато "почистването"(отпушването) на дюзите се прави чрез резервоара немците пишат, че кенчето от 300мл стига за до 80 литра дизелово гориво и нищо друго не пишат.

Българският вносител е сгрешил при превода(едни момиченца на по 18-25 години), предполагам е семейна фирма и превода им е толкова колкото разбират и са написали че когато почистването е "чрез горивния филтър" е задължително да се смени филтъра СЛЕД изразходването на добавката :guillotine: ... Нормално, на женки доверие за техника да нямаш :roll2:


За почистване чрез резервоара българите(вносителя) пишат, да се налее в 10 литра дизелово гориво и да се засили по магистралата по възможност.

Независимо дали немци или българи ще слушате и за каква добавка за почистване на дюзи ще е, считам че е най-добре за да нямате проблеми след сипването горивото с добавката веднага да "се издуха" през ауспуха, защото иначе давате възможност на добавката да разгражда мизериите в горивната система от резервоара до дюзите и да закара всичката мизерия в дюзите ...


Ако се сипва само профилактично на цял резервоар, без да се изразходва веднага целият и без да се очакава ясен незабавен ефект, то зимата че е по-студено и по-трудно се разграждат мизериите.И аз така ще направя в края на тази седмица.

Досега не съм ползвал добавка за почистване на дюзи и ме беше страх, но тази зима ще сложа само един цетан буустер, който си е на практика (пре)чист(ен) керосин .

Сега в момента съм с добавка против парафинизиране/антигел на горивото при ниски температури и мога да кажа, че ефектът е положителен - преди при заплаване при ниски температури въртеше повече и най-вече стартираше с мирис на сурова нафта.

От началото на ноември съм с нея и този проблем вече го няма.Това беше само зимата и сега си го обяснявам, че в металните и други тръбички зимата при отрицателни температури и нощуване навън в горивото в тръбичките и горивния филтър се парафинизира яко и на практика е като запушена артерия - мъчат се и горивните помпи и дюзите и двигателя.


С добавка за 20 лева 1 литър достатъчни за 1000 литра гориво този проблем е решен.С 1 бутилка за поне 2 зими, аз зимата имам малко шофиране -до и от курорти.


На Юнак добавката е доста скъпа 24 лева литъра.По-евтино ще ми излезе ЕКТО дизела на Лукоил, но с добавка зимата Цетан Бустер едно кенче 300мл на резервоар е достатъчно - едновременно повече мощност, антигел и профилактично третиране на дюзи.

По евтиното = само антигел за 20 лв литъра.

BO
18-12-2019, 17:16
Баси и дилемите и разсъжденията.
Колко е по-лесно просто да наливаш гориво, да караш изправна кола и да няма разлика ни зима, ни лято как палиш.

546
18-12-2019, 19:24
Точно така.Тия от Фият са направили жтд-то наистина безгрижен автомобил по отношение на тунджата.
Добавки в горивото и маслото бих налял само ,ако мотора е с проблем.
Колкото до "премиум " горивата,единствено от авио дизела на еко съм доловил подобрение ,една идея по-пъргав и спокойно работещ мотор.Икономия никва,ни в пари,ни в литри.
Но от кофти нафта имам случай да ми светне лампата с дюзичката.Това стана на чак втория резервоар тунджа .Не съм фен на никоя верига,слагам където и каквото ми падне , кат има кинти от най-скъпото,като няма от най-ефтиното ,ама в случая смених бензиностанцията и повече не светна. В сервиза като им казах откъде съм зареждал пък смениха филтъра и това беше.

undy
19-12-2019, 12:11
Виж са....при младежта всеки кон и магаре са от значение. По-чувствителни са :drinking:

marin_mv
19-12-2019, 15:40
Колеги, някой имал ли е досег до Selespeed кутията монтирана на 159. Интересно ми е мнението на някой пробвал това нещо

dhtj
19-12-2019, 16:00
За selespeed-a не мога да кажа, но за 2.2жтс-а мога, щото по начало се бях навил такава 159ка да търся, понеже мразя тракторите...

Пробвах 3 или 4 такива 159ки (2.2 с ръчни скорости), все се надявах някоя да ме грабне, но нито една не успя.
Мотора е много тих и работи меко и мазно, без вибрации, и на място, и където и да е в оборотите. В сравнение с жтд-то направо не го разбираш че е запален. :D
На вървеж обаче е малко безличен, от място е по-умрял от твинспарка ми, а в движение г/д става, по-добре е от 1.9 жтд.
Нещото което ме отказа от него е разхода. Като сравних се оказа че 159 2.2 с ръчни скорости на предно гори точно толкова колкото А4 3.2фси куатро автомат... Направо е нелепо това.
Иначе има вариант за газова, срещу 1500-1600лв и разход 8:2 газ:бензин.

dimitar_vd62
19-12-2019, 23:00
А аз да попитам...верно ли жтс моторите са толкова проблемни, понеже само като спомена и викат бегай далеко.

marin_mv
19-12-2019, 23:35
А аз да попитам...верно ли жтс моторите са толкова проблемни, понеже само като спомена и викат бегай далеко.
Е колко да са проблемини :-) Като си купвах 159ката и за Алфите като цяло ми казваха да бягам далече :-)
Всеки по-съвремене мотор си има слаби места. За 2,2 доста се интересувам напоследък, като изключим, че има склонност да разтяга вериги малко по рано от предвиденото, си е доста надежден двигател по мненията които срещам. Разхода - тази която тествах по борд показваше 10/100 при средна скорост 23км/ч което мисля е съвсем нормално. Собственика сподели разход градско 11-12/100, извънградско 7-8/100. Склонен съм да вярвам. Selespeed-a доста ми хареса като усещане, но все пак я карах 30мин. Основното ми притеснение е за потеглянето по наклон, че нямах възможност да я тествам.Като чета мненията за предното поколение Selespeed, ще трябва да си припомням потеглянето с ръчна ако и при 159/Brera е така :-) :-) Като цяло не намирам информация дали колата има и hill holder, затова и питах дали някой има по-дълъг опит с това роботче.

dimitar_vd62
20-12-2019, 00:27
То тва за алфите ясно - чупят се през средните колонките.За директното впръскване съм чувал разни митове и легенди/по принцип за двигатели с директно впръскване, не само на алфи/, та затуй питам някой който е карал или кара такъв мотор да си каже впечатленията.За дизел не говорим.Автомата също не ме интресува.Засега избора ми е GT1,8 но все още обмислям 159-те, по точно 2,2jts.Главно преки впечатления за този двигател.

546
20-12-2019, 06:30
Виж са....при младежта всеки кон и магаре са от значение. По-чувствителни са :drinking:

Всеки си усеща колата различно,не виждам нищо лошо човек да похвали добавка от която е усетил положителна промяна .
Ако се затегнат проверките за вредни емисии при прегледите бас фащам ,че ще има отсяване на добавките които реално подобряват работата на мотора .Но да си пеем за коне и икономия на пари просто е несериозно. ;)

undy
20-12-2019, 07:58
Ами говоря от свой опит. Не веднъж и дваж съм сипвал добавки за дюзи(предимно Pro-Tec), имало е ефект, дори временен, но да правят чудеса.. ай стига. Слагах предимно от внушението, че нещо не ми харесва, после се самоуспокоявам и чакам да изчезнат всички притеснения. 2Т масло съм слагал, ей така щото ми харесва как работи мекичко двигателя и уж, че смазва дюзите.Намалява тракащия звук на дизела и т.н..но щом нещо допълнително действа по този начин, значи има нещо друго... С добавките е същата работа. Верно има случаи, когато мъртвец се събужда и заработва, но това не означава, че е решен даден проблем. Та след като ми се наложи да сваля главата, дадох дюзите в сервиз, почистиха ги, нагласиха ги, минах само с регулиране без да се сменят разпръсквачи и прочие. Сложих и нови кобилици, каквото си беше тръгнало бе сменено + всичко останало ремъци, ролки, болтове, гарнитури и т.н....еми мотора няма нищо общо, без никакви добавки и Т2 масло.
Няколко месеца преди ремонта обаче имахме един разговор с колегата ВО и аз се бях насочил към дебитомер и ЕГР, но след като човека ми обясни доста неща за взаимната им работа и къде какво се случва, понеже нещо не ми харесваше, та той ме насочи да си проверя дюзите... И по стечение на обстоятелствата се стигна до там, че да разглобя колата, ги дадох за проверка,след което се оказа, че са имали нужда от стенд и настройка.
Доста пъти съм опирал до него и до други колеги, например Любо (ecotronic), както мненията на още 5-6 колеги, които наистина са важни, но явно ще ви трябва време за да го разберете.
Та каква ми бе мисълта, козата си иска пръч.
Дано сте ме разбрали.

ПС. Поста ми обхваща и другата тема, там за стъклата, защото нещата опират до едно и също нещо.

marin_mv
20-12-2019, 18:52
То тва за алфите ясно - чупят се през средните колонките.За директното впръскване съм чувал разни митове и легенди/по принцип за двигатели с директно впръскване, не само на алфи/, та затуй питам някой който е карал или кара такъв мотор да си каже впечатленията.За дизел не говорим.Автомата също не ме интресува.Засега избора ми е GT1,8 но все още обмислям 159-те, по точно 2,2jts.Главно преки впечатления за този двигател.
За преки впечатления от 2,2 се сещам само за един колега във форума - Mlazarov44, той има Брера с този двигател. Колегата electronic също мисля, може да сподели по-сериозно мнение за бензинките при 159. Аз се интересувам от 2,2 Selespeed заради съвсем конкретна кола. Иначе 1.8 TBI двигателя е най-препоръчван при 159 за бензин, но все още се редки в БГ.

ivo_red
20-12-2019, 22:05
Колега,какво те интересува за ДИ? Аз карам 15 месеца вече 3.2 jts. Преди да я взема гледах и 1.9 и 2.2 но не ми допаднаха.

dimitar_vd62
21-12-2019, 19:23
Колега,какво те интересува за ДИ? Аз карам 15 месеца вече 3.2 jts. Преди да я взема гледах и 1.9 и 2.2 но не ми допаднаха.

Ако питаш мен интересува ме този двигател jts, наистина ли е толкова проблемен.Така казват,но все хора които не са имала кола с jts.Четох и гледах някакви клипове от които е виден доста нагар по клапаните, най-вече това бил проблема, заради бедната смес с която работели.Не знам дали е така, не знам доколко са били поддържани и амортизирани тия коли, пък и като гледам какви кошници ремонтират гаражно не ми се ще да ги вземам за компетентно мнение.Затова ме итересува мнение на някой който е имал или има такава кола не от вчера или по случайност. Питам понеже имам дилема каква да е следващата ако е 159 1,8 ми се види малък/за моето каране/ 3,2 твърде скъп за издържане, пък и не е Бусо/ма тва е друга бира/,1,75 турбо е предпочитан от мен но колите са рядкост и необосновано скъпи според мен.Дизела категорично не ми е по вкуса така че остава 2,2.Засега се спирам на GT 1,8 заради познатия мотор, освен ако някой не ми каже че това за jts-а са митове и легенди от калпави собственици.
п.п.За сега не ме интересуват примерни оферти от салоните, покупката на втора кола е нарочена за май-юни по ред причини.

dhtj
21-12-2019, 23:12
Ако питаш мен интересува ме този двигател jts, наистина ли е толкова проблемен.

Аз от никой не съм чувал, че е проблемен.
Един "проблем" има с веригата, дето е само една, евтина е и се сменя лесно, което реално не е проблем, а си е нормално обслужване.
А другото е нагар, дето го трупа всеки един мотор с директно впръскване, та даже и дизелите.

Други са реалните минуси - разхода и кашкавалената скоростна кутия, която върви в комплект с тоя мотор.

Затова пробвай 159 1.8. Не върви по-лошо от 156 1.8. И с газ си е 10лв на 100км.
2.2 ЖТСа с газ ще е 15лв на 100км, а само на бензин 25лв...

Scrapera
22-12-2019, 00:20
Веригите са две. Една за баланс валовете и една за разпределителните валове. С една камара бананчета.
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1zL8tMmzqK1RjSZFjq6zlCFXaH/Timing-Chain-Kit-for-00-11-GM-2-0L-2-2L-2-4L-Ecotec-w-Balance.jpg_q50.jpg

dhtj
22-12-2019, 00:35
Начи добре че не си взех такова. :D

За тая на баланс валовете не съм чел някой да се оплаква.
За тая на разпределителните викат че се разтяга и светва чека, че валовете излизат от фаза.
Но наистина, един път като си отворил, май най-добре да сменяш всичко...

Ориентир за цените:
https://www.autodoc.bg/automega/8941433
https://www.autodoc.bg/automega/8944542

ivo_red
22-12-2019, 23:46
то аз ако слушах разбирачите, никога нямаше да карам Алфа. Окачването им било от кашкавал...От сервиза нямало да изляза.Не вървяла.Аз пък си я карах 11г. предната и редовно наказвах 320ки както не върви. Носачи смених веднъж ,щото спуках гума в движение и качих един бордюр. Тук ми обясняваха да се готвя за основен ремонт на Спарка. Миналата година я продадох 22годишна кола, вървеше си на пушка. Жетедето уж връх и апогей на инженерната мисъл,но се оказва,че не е баш така. За Джейтиеса и там една камара народ се изказа без да имат никаква идея за какво иде реч.2 тона тежала,не вървяла, та веригите. Наскоро един пич ме убеждаваше как шестака самият двигател тежал 320 кила повече от тбито. (в действителност са 110кг) И тук ми се подиграваха.Преднячка с тежък мотор.. да съм си вземел Ауди на газ. Еееей,ся. Аз за себе си не съжалявам и за миг! Карах 2 6така един след друг и веднага разбрах,че тва е,което искам. И жена ми като я срещнах за 1ви път, на 15тата минута знаех,че е ТЯ. Ако и при теб е така,не се чуди!Ако имаш съмнения,значи не е твоята кола тва.Квот и да вземеш,все ще има да се прави по колата нещо. Въпросът е,да ти е кеф да я караш и да можеш да си я позволиш.Ти най-добре знаеш какво искаш. Самите мотори jts не са по-зле от ТС цф2/3.Даже напротив. За Бусото мога да кажа,че предимството му пред jtsа е звука донякъде и това,че е мнофо по-опростен. Разход,мощност,Въртящ момент, еконорми..всесав полза на Холдънския мотор с jts глава.

dhtj
23-12-2019, 01:40
Преднячка с тежък мотор.. да съм си вземел Ауди на газ. Еееей,ся. Аз за себе си не съжалявам и за миг!

Вероятно, защото имаш големи доходи и/или правиш малко километри, затова ти харесва тая ламя.
Ако взимаше 1500лв на месец (примерно) или правеше по 50 000км на година и ти щеше да го плюеш тоя жтс.

Като говориш за аудита, да ти кажа, аз ауди S8 на газ съм карал на приятел. 4.2 осмак 360 коня. Куатро и автомат.
Същия мотор го има и в A8, A6 и S4.
Гореше 20-24 газ в софия и 12-15 извънградско. Колкото литри, толкова и лева, даже газта е по-малко от 1лв.
Сигурен съм че твоята кола гори повече бензин в лева, а не върви толкова, няма 4х4, няма автомат и няма тоя комфорт.

Aко се сравнява еквивалента - А4 3.2фси срещу 159 3.2жтс, пак аудито гори по-малко и върви повече.

ivo_red
23-12-2019, 18:07
Какво общо има С8 със 159? Колко струва читаво С8 на под 200 хил км?На колко години е? Колко струва поддръжката? Понеже много се спекулира с темата за 3.2 jts, къде са му веригите и какво трябва да се свали,за да ги обслужиш? И колко струва тва удоволствие...
Аз съм семеен мъж с 2 деца вече и куче 30 кила.Исках комби,бензин и да е над 160 коня.По възможност ръчка,защото предпочитам,но това не беше водещо. Водещо бе състояние и цена.
Относно 3.2 авант б7 и моята и двете ги дават 1590 кг без екстрите. Алфата е малко по-мощна,а аудито има малко повече въртящ момент по-ниско.Тва е.На старт от място ме бие.На магистралата не ми смогва.Тествано е с един пичага от Пловдив. Като цяло доста сходен пърформанс. Но цената е друга,а и не се намират много лесно. Също беше вариант,както и б6 3.0 куатро. Много бях харесал С4 б6,но добре,че се отказах. С второто дете там ми е по-важното. Нямаше да издържа финансово. За разхода знаех предварително и си сметнах нещата - колко взимам,колко карам и колко ми струва колата. Интересно ми е ти колко плати за твоята кола, ако не е тайна?

ivopifeca
24-12-2019, 15:05
Ами говоря от свой опит. Не веднъж и дваж съм сипвал добавки за дюзи(предимно Pro-Tec), имало е ефект, дори временен, но да правят чудеса.. ай стига. Слагах предимно от внушението, че нещо не ми харесва, после се самоуспокоявам и чакам да изчезнат всички притеснения. 2Т масло съм слагал, ей така щото ми харесва как работи мекичко двигателя и уж, че смазва дюзите.Намалява тракащия звук на дизела и т.н..но щом нещо допълнително действа по този начин, значи има нещо друго... С добавките е същата работа. Верно има случаи, когато мъртвец се събужда и заработва, но това не означава, че е решен даден проблем. Та след като ми се наложи да сваля главата, дадох дюзите в сервиз, почистиха ги, нагласиха ги, минах само с регулиране без да се сменят разпръсквачи и прочие. Сложих и нови кобилици, каквото си беше тръгнало бе сменено + всичко останало ремъци, ролки, болтове, гарнитури и т.н....еми мотора няма нищо общо, без никакви добавки и Т2 масло.
Няколко месеца преди ремонта обаче имахме един разговор с колегата ВО и аз се бях насочил към дебитомер и ЕГР, но след като човека ми обясни доста неща за взаимната им работа и къде какво се случва, понеже нещо не ми харесваше, та той ме насочи да си проверя дюзите... И по стечение на обстоятелствата се стигна до там, че да разглобя колата, ги дадох за проверка,след което се оказа, че са имали нужда от стенд и настройка.
Доста пъти съм опирал до него и до други колеги, например Любо (ecotronic), както мненията на още 5-6 колеги, които наистина са важни, но явно ще ви трябва време за да го разберете.
Та каква ми бе мисълта, козата си иска пръч.
Дано сте ме разбрали.

ПС. Поста ми обхваща и другата тема, там за стъклата, защото нещата опират до едно и също нещо.

Много добре правиш с двутактовото масло,и не е уж,а наистина го прави-смазва чисти,непрекъснато ръгам масло в нафтовите си коли от години...

undy
25-12-2019, 17:31
Много добре правиш с двутактовото масло,и не е уж,а наистина го прави-смазва чисти,непрекъснато ръгам масло в нафтовите си коли от години...

Ами спрях всякакви неща от доста време,пък и вече няма какво да искам повече, като работа на мотора.
Относно 2Т масло, вече не съм на същото мнение, погледни тук какви тестове са направили. Всичко е прилежно, подредено, има схеми и съпоставки... Мисля че има какво да се разбере още за 2Т масло в нафтата и има ли нужда. Да, звука се променя към по добър, но дали не е само това?

https://www.fuelexpert.co.za/2-stroke-oil-in-diesel-technical-study.php?fbclid=IwAR3NcvgW6-ZyoGvLm_gf9MaFVj2uSpR_r3lhcvPcrUiI8z4bKwDqtU89N9Y

Scrapera
28-12-2019, 00:42
За всички дето са спецове на тема преценяване на пробег по състояние на интериора, един половин-милионник за сверяване на часовниците:
https://www.autoscout24.com/offers/alfa-romeo-gt-1-9-jtd-progression-nieuwstaat-airco-lmv-clima-cr-diesel-grey-314b3d7c-a7f3-4413-b379-30503f16a913?cldtidx=5

pyle
29-01-2020, 11:57
Здравейте,

Имате ли съвет за мен относно 159 tbi. Относително оскъдна е информацията, явно хората ги избягват, има ли причина? Извън България из форумите се пишат хубави неща. Интересува ме генерално надеждността на колата (запознах се с "buyers guide" в чужбина, но често се различава с условията у нас), дребните болежки на мотора, нещо често срещано - скъпо за отстраняване

Благодаря предварително!

acho_
29-01-2020, 13:28
Скъпи са евентуални проблеми по горивната система - дюзи и помпа за високо налягане, тъй като не се ремонтират, а се сменяват с нови. Ако ги сравняваш с цените на същите компоненти на дизеловите мотори са по-евтини, но пък последните подлежат на рециклиране. Срещал съм мнения с оплаквания от вариаторите - като постои по-дълго издрънкват за няколко секунди при първото натискане на газта, докато се напълнят с масло, но е по-скоро аномалия. Полуоските също нямат заместители, доколкото знам.

Дребни болежки - казанчето на антифриза се нацепва от топлината и е различно от останалите мотори. Отделно сълзене на масло от капака на клапаните, за което се сваля ангренажния ремък - и през двете съм минал, второто предстои да се отстрани при следващата смяна на ремъка :)

Като задължителна превантивна мярка за благосъстоянието на турбото - смяна на филтъра на маслената магистрала към турбината - 55224860.

Всичко останало си е стандартно като за всяка 159-ка.

И май това е, супер кола е - доста тиха и с доста тяга, скоростната кутия е единствената ѝ забележка.

pyle
29-01-2020, 15:26
Скъпи са евентуални проблеми по горивната система - дюзи и помпа за високо налягане, тъй като не се ремонтират, а се сменяват с нови. Ако ги сравняваш с цените на същите компоненти на дизеловите мотори са по-евтини, но пък последните подлежат на рециклиране. Срещал съм мнения с оплаквания от вариаторите - като постои по-дълго издрънкват за няколко секунди при първото натискане на газта, докато се напълнят с масло, но е по-скоро аномалия. Полуоските също нямат заместители, доколкото знам.

Дребни болежки - казанчето на антифриза се нацепва от топлината и е различно от останалите мотори. Отделно сълзене на масло от капака на клапаните, за което се сваля ангренажния ремък - и през двете съм минал, второто предстои да се отстрани при следващата смяна на ремъка :)

Като задължителна превантивна мярка за благосъстоянието на турбото - смяна на филтъра на маслената магистрала към турбината - 55224860.

Всичко останало си е стандартно като за всяка 159-ка.

И май това е, супер кола е - доста тиха и с доста тяга, скоростната кутия е единствената ѝ забележка.

Благодаря за изчерпателния отговор. Проблемите с вариатора като старите ли е консуматив или е въпрос на лошо обслужване, полуоските проблем ли са, че ги споменаваш или просто "ако се случи" ? Проблемите с помпата и дюзите, често срещан ли е или просто го има пак като вариант при лоша поддръжка. Има ли някакви модификации твойта и кутията държи ли се?

acho_
29-01-2020, 16:31
Благодаря за изчерпателния отговор. Проблемите с вариатора като старите ли е консуматив или е въпрос на лошо обслужване, полуоските проблем ли са, че ги споменаваш или просто "ако се случи" ? Проблемите с помпата и дюзите, често срещан ли е или просто го има пак като вариант при лоша поддръжка. Има ли някакви модификации твойта и кутията държи ли се?
От това, което съм търсил като инфо преди да я взема и след това, тези неща са "ако се случи". До голяма степен проблемите с турбото и вариаторите са от интервалите за смяна на маслото - 30к по книжка. Може би турбото е най-чупливата част и най-много се оплакват от него. Правят ги, стига колектора да е здрав, понеже върви комплект с него.
Няма модификации моята и за сега кутията е ок. Превантивно смених маслото само.

pyle
29-01-2020, 20:18
От това, което съм търсил като инфо преди да я взема и след това, тези неща са "ако се случи". До голяма степен проблемите с турбото и вариаторите са от интервалите за смяна на маслото - 30к по книжка. Може би турбото е най-чупливата част и най-много се оплакват от него. Правят ги, стига колектора да е здрав, понеже върви комплект с него.
Няма модификации моята и за сега кутията е ок. Превантивно смених маслото само.


Благодаря много за информацията!

dhtj
29-01-2020, 20:39
200+ коня на предно предаване не ми допада на мен, само споменавам.

Следващата ми кола ще е задно или куатро.

Също цените на ТБИ-тата не съм ги гледал скоро, но миналата година помня бяха по 15-16 хил лв. За мен това са безумно много пари за тая колица...
Повече от 8к не бих дал за 159ка към днешна дата и то за някоя в много добро състояние... Естествено, това си е лична преценка, шантави хора всякакви, някой и за 25к може да си вземе....

acho_
30-01-2020, 11:42
200+ коня на предно предаване не ми допада на мен, само споменавам.

Следващата ми кола ще е задно или куатро.

Също цените на ТБИ-тата не съм ги гледал скоро, но миналата година помня бяха по 15-16 хил лв. За мен това са безумно много пари за тая колица...
Повече от 8к не бих дал за 159ка към днешна дата и то за някоя в много добро състояние... Естествено, това си е лична преценка, шантави хора всякакви, някой и за 25к може да си вземе....

Ако целта ти е да се дърпаш по светофарите, само на предно са много, съгласен съм. Дай един анализ колко струва седан от 2011-2012-та, около 200 к.с, без значение от марката.

pyle
30-01-2020, 11:52
Ако е към ме насочен въпроса. Целта ми е да кола с приличен размер, която да става за семейство и да подлежи на елементарни модификации за да е приятно вървяща.

acho_
30-01-2020, 12:20
Към стопеесеидеветкомразеца беше (dhtj) :)

ivo_red
30-01-2020, 18:44
Дани, тия приказки сме ги слушали. Предното шит,159 шит,дизела шит.Накрая си взе 159 дизел с предно и най-тежкия мотор.
Тби наистина е необосновано скъп в сравнение с другите 159ки.Иначе е приятен за каране. Факт е,че е доста по-лек от 2.4 150-200 кила,според зависи дали 5такът е ФЛ или не. Това в завои се усеща много. Карал съм, хареса ми,но ме отказа цената- трябваше да платя около 5 бона повече отколкото за 6така, а нямаше поне половината екстри. Особено 19ките от ТИ.А тях ги исках,та отиваха на 6К разлика,а сток 6така върви повече.
Колкото до светофарните гонки, там 159ката изобщо не е колата.
В резюме,Тбито си е добър избор и няма да съжалява колегата,ако се спре на нея. Деяне и на модификации.

dhtj
31-01-2020, 03:07
Дани, тия приказки сме ги слушали. Предното шит,159 шит,дизела шит...

Ами да... Аз затова и ще я продам. :)

dhtj
31-01-2020, 03:14
Дай един анализ колко струва седан от 2011-2012-та, около 200 к.с, без значение от марката.

Не е важно кога е произведена, а кога е мислена тая кола.
Същото го казвам и в съседния раздел, където се коментират от време на време разни 156ци и ГТ-та по 6000лв. Казвам че това са безумно много пари за кола чертана през лето 1996-то с калпаво окачване.

Колко да струва една 159ка, като реално стъпва по-лошо на пътя от една А4ка 2002г, не става на газ, има скъпи и редки части и кутия която ако изкара 200к км без ремонт ще я изложат в музея с гордост? :D

Princo
01-02-2020, 17:54
Не е важно кога е произведена, а кога е мислена тая кола.
Същото го казвам и в съседния раздел, където се коментират от време на време разни 156ци и ГТ-та по 6000лв. Казвам че това са безумно много пари за кола чертана през лето 1996-то с калпаво окачване.

Колко да струва една 159ка, като реално стъпва по-лошо на пътя от една А4ка 2002г, не става на газ, има скъпи и редки части и кутия която ако изкара 200к км без ремонт ще я изложат в музея с гордост? :D


Не си прав тук.Качеството на дадена кола няма значение от конкурентно-способността на една компания.Както А4 си има болежки,така и 159,както А6,така и 159.Да купиш А6 2006г. 3.0 ТДИ е лесно.После обаче в сервиза за обслужване става интересно.Трябва си кеш хубавичко.
За кутията също не си прав.Тея с аудита и те доста си правят кутии. ;)

ivopifeca
01-02-2020, 20:55
Не е важно кога е произведена, а кога е мислена тая кола.
Същото го казвам и в съседния раздел, където се коментират от време на време разни 156ци и ГТ-та по 6000лв. Казвам че това са безумно много пари за кола чертана през лето 1996-то с калпаво окачване.

Колко да струва една 159ка, като реално стъпва по-лошо на пътя от една А4ка 2002г, не става на газ, има скъпи и редки части и кутия която ако изкара 200к км без ремонт ще я изложат в музея с гордост? :D

Гледам мноооого а4 -фолксвагени,как стъпват на пътя-коли на приятели-ми те повече у бокса отколкото на пътя бре....Последния от квартала-София,си взе ,кара го 12 дена и е у бокса-супер,кола......За 159 не знам....но и те ако са като а4-,или всички производни на тая марка боклуци,не искам и да чувам.Ще продължа да залагам на тд,жтд-от първите,боксер 0т последните-с тези коли имам чуство че ще векувам....Фолксваген,особено-модерния фолксваген-ауди,като ми каже некой,ми се се.е-сере:)

dhtj
01-02-2020, 21:20
Не си прав тук.Качеството на дадена кола няма значение от конкурентно-способността на една компания.Както А4 си има болежки,така и 159,както А6,така и 159.Да купиш А6 2006г. 3.0 ТДИ е лесно.После обаче в сервиза за обслужване става интересно.Трябва си кеш хубавичко.
За кутията също не си прав.Тея с аудита и те доста си правят кутии. ;)

Не си ме разбрал хубаво, не съм казвал нищо за компани и фирми.

За 3.0тди съм съгласен, че е доста неподходящ мотор за покупка втора употреба... С тея 4 вериги, чиято смяна струва 3000лв и изисква вадене на мотора от коша.... Поради тая причина си взех и 2.4жтд, щото ангренажния комплект е 200лв и мога да си го сменя сам. Също и аисина е по-евтин за обслужване от зф-а, който се слага в ауди. В тоя случай 159 2.4 автомат е по-изгоден и по-смислен избор от а4 3.0тди автомат.

Аз коментирах високите цени на 159 с ТБИ и казах че за мен са необосновани, щото тоя мотор върви комплект с калпава ръчна кутия и няма някакви съществени предимства освен външния вид.
Вместо 159 тби бих си взел А4 1.8т. Много по-доказан и разпространен мотор, няма скъпи инжектори или помпа, става на газ, кутиите са им здрави и най-важното - можеш да си я вземеш с куатро задвижване.

harpiata
01-02-2020, 23:12
А защо не Делта със същия мотор, но поне е автомат?

Princo
02-02-2020, 21:10
Не си ме разбрал хубаво, не съм казвал нищо за компани и фирми.

За 3.0тди съм съгласен, че е доста неподходящ мотор за покупка втора употреба... С тея 4 вериги, чиято смяна струва 3000лв и изисква вадене на мотора от коша.... Поради тая причина си взех и 2.4жтд, щото ангренажния комплект е 200лв и мога да си го сменя сам. Също и аисина е по-евтин за обслужване от зф-а, който се слага в ауди. В тоя случай 159 2.4 автомат е по-изгоден и по-смислен избор от а4 3.0тди автомат.

Аз коментирах високите цени на 159 с ТБИ и казах че за мен са необосновани, щото тоя мотор върви комплект с калпава ръчна кутия и няма някакви съществени предимства освен външния вид.
Вместо 159 тби бих си взел А4 1.8т. Много по-доказан и разпространен мотор, няма скъпи инжектори или помпа, става на газ, кутиите са им здрави и най-важното - можеш да си я вземеш с куатро задвижване.


Напротив,разбрах те.За фирмите и концерните като цяло логиката е друга и ти го споменах,защото се хвана за аудито.Замени примера ми с 3.2 бензина при А6.Пак си има болести.Покарай аудито по-дълго време и носачите на 156 ще ти се видят лек проблем. :)

svetlastf
12-02-2020, 11:32
Здравейте,
от доста време търся 159 1.8. Няколко пъти попадам на обяви на автомобили на които им липсват всички букви по задния капак и броня. Падат ли или това е признак за сменена броня след удар?

alfa racer GTA
12-02-2020, 11:41
Едва ли падат.По -скоро дечурлига ги свалят и колекционират.Както свалят емблеми и букви и от други марки.

На някои от автомобилите собствениците сами си ги свалят, за да не им ги свалят или по други причини.

Има и боядисвани, но дори след боядисването ги слагат, освен ако буквите не са изгубени/повредени при ПТП или от бояджия-мърляч ги е загубил.

Моите от 4.5 години нито са паднали, нито са свалени...

acho_
12-02-2020, 12:03
Сигурно са пребоядисвани, което не значи че е била смазана. Лятото и аз минах през такава интервенция + едната врата и полиране на другата, защото Ганьо си отваря вратата с трясък и хич не му дреме. Сега пък някой тъпак е успял с вратата си да ужули предната броня отстрани, дори не знам как е успял.

alfa racer GTA
12-02-2020, 12:26
И аз имам 5-6 дребни повреди, но са такива. че по-добре да я боядисам цялата отколкото да дам около 65% за боядисване на детайли...За последно някой идиот си беше "забил" страничната лайсна между предния ляв подкалник и веждата/бронята откъм водача.

Колата винаги когато отивам сутрин рано докато няма хора да пазарувам в ЛИДЛ я паркирам на булеварда, защото е много широк и защото последно когато паркирах на паркинга на ЛИДЛ един удари стълб на лампа на заден и и 15-20 метра стълб щеше да падне върху 3 коли, включително моята.
Отделно има някакви дедковци с разни бусове извадени все едно от увеселителен парк с блъскащи се колички, които бусове са отвсякъде надрани и ожулени, но на дедковците не им пука и са като камикадзета - последно един завива вътре в паркинга, зажули ново БМВ, ама си продължава и изобщо не му пука ...а и си има опрадание - с очила е и е кьорав...

От тогава само отстрани на булеварда паркирам и нямах проблеми до преди 1.5 месеца, когато докато влезнах за буквално 12 минути да взема нещо и светкавично да платя и изляза и на ход към колата гледам нещо стърчи от бронята/подкалника до средата на оста на предна лява/шофьорска гума ...

Приблишавам и виждам, че някой идиот ме е "олизал" бронята точно пред гумата и има леко надраскване, като огледах няма счупване.Ама нещо стърчи около 40-45см и широко около 3-5см излизайки измежду подкалника и бронята.И същият цвят като моята кола.Когато се загледах виждам, че ми прилича на пластмасова лайсна.Хванах и дръпнах силно и сега си имам вероятно дясна лайсна от врата на Голф или рено/пежо.

Идиоти всякакви - тоя се е опитал да паркира пред мен и като ме е зажули е драснал, но лайсната му от врата се беше забила между подкалника и бронята в цепката между тях...:death:


Изобщо имаш ли кола и шофираш ли я 1.5-2 години когато паркираш на улицата почти сигурно някой ще те жулне.

Мислил съм и по този въпрос какво да правя, но дори всеки път да я прибирам, отида ли по Черноморието, ще стои отвън и отново има възможност за зажулване/удар докато е паркирана...

Единствено на по-спокойни места или извън населени места където има малко хора има някаква относителна сигурност да не те ударят и възможността за удар/зажулване е нищожна, но не е 100% че няма да има.

Grishata
12-02-2020, 12:43
То няма и смисъл честно казано да се оправят всички тези дребни одрасквания.. В крайна сметка са коли на 10+ години... И тамън изхвърлил една торба пари за да ти е приятно на окото и след седмица пак някой кретен си отваря вратата без да го интересува и прави същата малка драскотина която ти бърка в здравето после...

dhtj
12-02-2020, 13:33
Отдавна не ми пука за тея работи.
И без това през 80% от времето е мръсна, тогава не се виждат никакви драскотини. :D

А една кола ако има добри джанти и стойка (не е клекнала отзад примерно) и няма нещо фрапиращо вдлъбнато, си изглежда супер без значение от драскотините.

---------------------------------


Здравейте,
от доста време търся 159 1.8. Няколко пъти попадам на обяви на автомобили на които им липсват всички букви по задния капак и броня. Падат ли или това е признак за сменена броня след удар?

На моята 156-ца аз си ги махнах буквите, щото не ми харесват.

Ако ги намеря може да си ги лепна на 159ката и да обърна 2.4 надписа , да се чудят хората кво е тва 159 4.2 T.SPARK :drinking:

alfa racer GTA
12-02-2020, 13:39
Моята ще я дам за боядисване със сигурност, като имам избор от 3 места, на едното съм говорил и цената е 1600-1800 лева, като по-вероятно е около 1800лв.На другите 2 места не съм питал, но едва ли ще е нещо по-различно.

Има 2 опции за след боядисване:

1. каско.Ма дори и тогава някои застрахователи поставят условие да им кажеш кой те е блъснал, та на мой познат дори му 'искаха" доказателства" - едва ли не да им намери имената на блъсналият го.Бяха му одрали новата кола с пирон де от край до край - от резервора през "муцуната" до другата задна гума ...
2. задължително камера вътре в колата.Някой блъсне ли те/жулне ли те и побегне докато е паркирана и не си там камерата снима - викаш полиция и оня се оказва избягал от ПТП което е причинил сам ...

Хем ще плаща, хем ще го дупят допълнително.

И като гледам нещата отиват към камера висока резолюция, а като продавам 159-ката ще си я взема за следващата кола.

acho_
12-02-2020, 14:07
Предвид че има каско и ще ѝ го подновявам, докато застрахователната стойност не падне под определена граница, не виждам смисъл да я оставям да стане на войнишко канче.
Освен това щетите се обявяват в определен срок, та ако чакаш да се понатрупат може и да не мине номера.

Grishata
12-02-2020, 16:55
Ем на армеец например ми седя колата при тях 1 месец, че да ми пребоядисат 2 врати с такива дребни коментари :? Е ако 10% от годината колата ти не е в теб.. Еб*л съм я и тая драскотина :Д

acho_
12-02-2020, 18:25
Аз я карах в един сервиз дето беше препоръчвал един колега тук във форума и за 5 дни някъде беше готова. Вярно, че ходих до другия край на града да я оставям и взимам, но поне си спазиха сроковете.

marin_mv
12-02-2020, 21:47
Моята ще я дам за боядисване със сигурност, като имам избор от 3 места, на едното съм говорил и цената е 1600-1800 лева, като по-вероятно е около 1800лв.На другите 2 места не съм питал, но едва ли ще е нещо по-различно.

Има 2 опции за след боядисване:

1. каско.Ма дори и тогава някои застрахователи поставят условие да им кажеш кой те е блъснал, та на мой познат дори му 'искаха" доказателства" - едва ли не да им намери имената на блъсналият го.Бяха му одрали новата кола с пирон де от край до край - от резервора през "муцуната" до другата задна гума ...
2. задължително камера вътре в колата.Някой блъсне ли те/жулне ли те и побегне докато е паркирана и не си там камерата снима - викаш полиция и оня се оказва избягал от ПТП което е причинил сам ...

Хем ще плаща, хем ще го дупят допълнително.

И като гледам нещата отиват към камера висока резолюция, а като продавам 159-ката ще си я взема за следващата кола.

Камерата няма да ти помогне, особенно ако някой реши да си "лъсне" ключовете по твоята боя. За каското е малко грешна информацията която даваш. В зависимост от застрахователя, при щета която засяга 3 или повече детайли се иска протокол за умишлена щета от неизвестен извършител. При един или два детайла не си иска такъв. Никой не ти иска да доказваш кой точно е причинил щетата. Звъниш на 112, идва патрул и съставя протокола. Давността на щетите е 2 години след завеждането. Т.с. завеждаш си щети, ако не дразнят не ги правиш веднага и като станат 6-7 детайла с щети я вкарваш за пребоядисване и си доплащаш останалато ако искаш всичко да е с нова боя. Миналата година така лъснах моята.

dhtj
12-02-2020, 22:02
Давността на щетите е 2 години след завеждането. Т.с. завеждаш си щети, ако не дразнят не ги правиш веднага и като станат 6-7 детайла с щети я вкарваш за пребоядисване и си доплащаш останалато ако искаш всичко да е с нова боя. Миналата година така лъснах моята.

Като добавиш цената на каското към това което си доплатил, не ти ли излиза все едно сам си си платил боядисването?

marin_mv
13-02-2020, 12:51
Като добавиш цената на каското към това което си доплатил, не ти ли излиза все едно сам си си платил боядисването?

Доплатих 350лв за тавана и задния капак и получих изцяло боядисана кола, без капаците на огледалата :-). Често пътувам, нощувам в различни градове, все още на много места го има манталитета - "ПУ това място е за мен и който спре там, му драскам вратите". Миналата седмица в Русе някой реши че левите калник и врати има нужда от една хубава черта по тях :-) Като сложим и малка щета по предната броня, вече имам щети за 800лв от както е боядисана колата. Каското ми е 650лв с включен автоасистант в БГ и ЕС, което също си е важно. Една авария на магистрала Тракия и да се наложи да си платиш извозването са ти поне 200лв. Отделно спокойствието да не я мисля колата като паркирам на непознато място или стои на паркинг по месец. Преди съм имал две щети по Гражданска отговорност , не по моя вина. Без да имам Каско . Застрахователя изплаща 150-200лв по първи оглед, щетите се оказват, че излиза над 500лв, после върви се разправяй. За нашите коли реално цената на каското е ремонт на 2-3 детайла. От опит знам, че за година това ми е минимума като щети. За моите нужди Каското едно, че е приемливо, друго си е задължително и ми носи спокойствие.

m__to
19-02-2020, 16:01
Започвам да се оглеждам за смяна на 156 със 159.
Началото на следващият месец почвам да обикалям и да зяпам.

Някой случайно да е ходил да гледа тази кола? (https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11570606811555138&slink=e8idpw) , и да сподели мнения.

Също съм отверен към предложения. Търся SW, дизел. Наясно съм че ми трябват 2,5к за да стъпи на пътя затова гледам в този ценови диапазон.

dhtj
19-02-2020, 16:14
Не е твърде лоша, като изключим крайно мизерния интериор. :D
Външно изглежда добре.
Прочети за особеностите на тоя мотор, имаше нещо за хобота на маслената помпа мисля, който ако не се смени навреме и мотора приключва земния си път. :D

KroGh
20-02-2020, 08:52
Започвам да се оглеждам за смяна на 156 със 159.
Началото на следващият месец почвам да обикалям и да зяпам.

Някой случайно да е ходил да гледа тази кола? (https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11570606811555138&slink=e8idpw) , и да сподели мнения.

Също съм отверен към предложения. Търся SW, дизел. Наясно съм че ми трябват 2,5к за да стъпи на пътя затова гледам в този ценови диапазон.

Много пари за кола без екстри.. 2ро салона изглежда много захабен, около двигателя се виждат ръждички, дано отдолу да няма такива..
Само като погледна салона и се отвращавам, все едно е събиран от 3 различни коли..

alfa racer GTA
20-02-2020, 09:32
И на мен.ми се видя ръжда на тампон на двигателя или на закрепването на този тампон.

Иначе изглежда запазена боята, като все ми се струва от снимките че емблемата отзад е леко натисната навътре.

Верно няма екстри, ма колата е в София, можеш да скокнеш за едно око.

Двигателят има драми с втвърдяващи се гумено уплътнение - О ринг мисля в картер или маслена помпа.Има го описан проблема на много места и в Опел форума.Имаше и снимки.

m__to
22-02-2020, 15:59
Благодаря колеги, ще го имам предвид като хода да я гледам.

Имам скоро работа покрай Сепарева баня и мисля да спра да погледна и тази:
https://m.mobile.bg/details/11570704997890947

На снимки ми изглежда добре пък ще видим и на място как е.
Някакви наблюдения ?

a.parushev
24-02-2020, 20:46
Моята ще я дам за боядисване със сигурност, като имам избор от 3 места, на едното съм говорил и цената е 1600-1800 лева, като по-вероятно е около 1800лв.На другите 2 места не съм питал, но едва ли ще е нещо по-различно.

И моята я цаня за цялостна боя и напасване на предна броня (леко се е отворила) и преден капак над шофьорския калник, както и оправяне на една вдлъбнатина на гредата над шофьорската врата.
Но искам като дам пари да я направят хубаво. Ако може на ЛС препоръчани бояджии и тенекеджии за София ще съм благодарен!

Scrapera
02-03-2020, 21:57
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11582654912147510&slink=ektgtr

Тази беше в Русе на около 4к лв и пишеше че има проблем с главата и губи антифриз.

undy
03-03-2020, 07:18
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11582654912147510&slink=ektgtr

Тази беше в Русе на около 4к лв и пишеше че има проблем с главата и губи антифриз.

Добре са я отремонтирали за още 4к

m__to
08-05-2020, 09:57
След отпадане на карантината, продължавам търсенето на заместник на 156цата.

Някой да има наблюдения по следните обяви:

1. Обява 1 (https://www.cars.bg/offer/5e6b1ef09fd939098550ed52)
2. Обява 2 (https://www.cars.bg/offer/5e5f580adeb030161014ae72)

Чаках да паднат КПП-тата за да мога да отида да ги видя.

По първата обява, виждам че колата е Facelift, но управлението на климатика е преди Facelift.

По втората обява имам известни резерви по самият двигател (основно, дали е сменяно уплътнението на маслената помпа).

Всякакви съвети са добре дошли.

m__to
11-05-2020, 14:20
Отнесох я светло сивата.
Вече регистрирана, и ще влиза в бокса за обслужване.
Дебитомера е мъртвец, ще се сменя и той.171376

firedragon
11-05-2020, 22:41
Ами да ти е честита и много безаварийни километри, щом си я харесал значи това е било твоята кола.

velimir1
20-06-2020, 21:32
И на мене ми се върти в главата , дали да не си купя 159 - 1.9 150 коня или 2.4 фейслиф т210 коня
Карам в момента mb w203 cdi 113 (116) коня.
Понеже нямам времето да изчета всички 512 страници коментари , ще задам някой въпросчета които се сещам в момента
Интересувам се дали има някой наблудения и от 2те коли . Алфата дали по возия би се доближила до цедката ( не че тая цедка вози кой знае как, но е по- добре от отстаналите варели за нейните години )
1.5 - 150 коня с ремап дали ще стане достатъчно пъргаво за да не се осеща това купе или би било по-добрия варианд да е 2.4 фейслифт
за 2.0 кубика фейсливт какво мислите
Като изкючим различията между годините , здравината и надежноста 159 превъзхождали w203
Като обслужване как са и консумативи ( за сериозни ремонти няма да говорим , предполагам си е до късмет , но може да споменете по-често възникващи по-сериозни ремонти)
С какво се различава фейсливта от преди фейса?
Скоростните кутий как са , механичната горе долу ясно , а автомата как е ?

dhtj
20-06-2020, 23:44
Здрасти,
Карал съм в203 - 220цди и автомат и ръчка, като ръчката беше фейсова.

159 съм карал и 1.9 и 2.4 - и автомат и ръчка.

1.9 е умрял мотор за мен, достатъчен е за 147 и 156, но не и за 159. Сега някой тука ще скочи да обяснява как било с чип как било с друго турбо и т.н. от 9 кладенеца вода, но мотора си остава малък и ръчната му кутия е калпава. Има и с автомат, но са редки бройки и там автомата мисля че е скопен - без спортен и зимен режим и носи на по-малко въртящ момент от автомата на 2.4.

2.4 се усеща по-голям мотор вече и особено ако му се махнат екологиите и се ремапне започва да си носи купето както трябва и с лекота да се засилва до скорости над 200км/ч. Има и по-хубав звук и по-хубава задница с 2 ауспуха.
2.4 има хубави кутии , и ръчната е здрава и автомата е добър и идва с всички режими. Карал съм и ръчка и автомат и мисля че автомата подхожда повече на този клас автомобил и този двигател. Бих казал и че с автомата върви повече , трябва да си мноого добър шофьор и много да не си щадиш колата за да успееш да сменяш ръчните скорости толкова бързо колкото автомата и пак няма да успееш.
2.4 идва и с по-яки спирачки - 4бутално брембо отпред, джанти по-малки от 17 не влизат.

За директно сравнение между 159 2.4 и ц-класа 2.2 бих казал , че алфата върви доста повече, по-стабилна е , автомата на алфата (6 скорости) е по-бърз и по-адекватен от автомата на мерцедес (5 скорости). Но автомата на мерцедес е малко по-мазен и сменя по-неусетно.
Като разход - извънградско бих казал че горят еднакво , а градско алфата гори малко повече.
Возията им е доста сходна. И двете возят стегнато, но комфортно. Може би мерцедеса поема неравностите малко по-тихо.

За проблеми и надеждност не знам какво да ти кажа. При алфа - 2.4 може да спука глава (около 1000лв излиза ремонта) , а 1.9 може да счупи кутия или да глътне вихровите клапи.
Обслужването е евтино. 200лв е комплекта ангренажен ремък с ролки и водната помпа - и за 1.9 и за 2.4, все тая е като цена.
Опресняване на маслото на автомата е между 70 и 200лв.
Носачите са малко скъпи, можеш да си ги провериш в сайтовете. Най-евтини са в autodoc.

velimir1
21-06-2020, 12:21
Благодаря

Doctora88
24-06-2020, 16:15
Колеги, чудя се дали да не сменя моята 159-ка, която е 1,9 150 коня с ремап и всичко останало за 2011-та 2.0 170 коня? Читави ли са тия? Колата си ме кефи, но все пак тази е 170 без ремап и е евро 5 а и искам да сменя комбито със седан :D

dhtj
24-06-2020, 16:26
Въпроса е колко пари ще ти струва смяната.
Дай снимки на едната и на другата и всеки ще си каже мнението дали си струва според него или не.

alfa racer GTA
24-06-2020, 16:34
Колеги, чудя се дали да не сменя моята 159-ка, която е 1,9 150 коня с ремап и всичко останало за 2011-та 2.0 170 коня? Читави ли са тия? Колата си ме кефи, но все пак тази е 170 без ремап и е евро 5 а и искам да сменя комбито със седан :D

Ай сега фасони...К'во си се затръшкал?

Да си купил когато си избирал 159-ка.

По мое мнение отдели парите за "смяната" на комбайна:grin:/спортвагона със седан настрани в една кутия с надпис "Алфа Ромео Джулия", слагай редовно в тази кутия излишните ти пари и забрави за смяна със седан.

Тази кола/модел вече си ги карал, не виждам смисъл да сменяш. Хайде, ако не беше излезнала Джулия-та, да сменяш, ами то...

Doctora88
26-06-2020, 11:59
Имаш някакво право, но за Джулията ми миришат краката както се казва :D трябва да заделям, заделям, заделям бая време :D :D :D И задължително автомат...денем карам служебна с ръчка, вечер се качвам на моята пак ръчката...

dhtj
26-06-2020, 12:35
Имаш някакво право, но за Джулията ми миришат краката както се казва :D трябва да заделям, заделям, заделям бая време :D :D :D И задължително автомат...денем карам служебна с ръчка, вечер се качвам на моята пак ръчката...

Дошъл ти е акъла значи. :D
И аз ръчка бих карал само ако е някаква уикенд бегачка за кеф 1-2 дни в седмицата. Всеки ден е наказание да сменяш скоростите, баси.
Сега с тоя автомат се родих, голям кеф е. :)

В тоя ред на мисли, не си заслужава тогава да сменяш една 159 ръчка с друга 159 ръчка.
Погледни 159 автомат, щом искаш да махаш твоята.
Моята съм склонен да я продам, щото съм близо до джулия вече.
Черен седан е - 2.4 автомат и всичко и работи перфектно. :)

undy
26-06-2020, 13:55
Моята съм склонен да я продам, щото съм близо до джулия вече.

Какво закусвате, та успявате да спестите толкова, бря.... Аз и обеда пропускам и само дето свят ми се вие, пари йок... пак не стигат.

dhtj
26-06-2020, 14:18
Какво закусвате, та успявате да спестите толкова, бря.... Аз и обеда пропускам и само дето свят ми се вие, пари йок... пак не стигат.

Май месец го изкарах на ягоди и череши от двора, юни на малини и краставици, другия месец чакам доматите, после дините и пъпешите , глад до коледа, тогава колим прасето и така. :D
Само грозде няма да ям, че го пазим за по-други цели. :drinking:

undy
26-06-2020, 16:49
Май месец го изкарах на ягоди и череши от двора, юни на малини и краставици, другия месец чакам доматите, после дините и пъпешите , глад до коледа, тогава колим прасето и така. :D
Само грозде няма да ям, че го пазим за по-други цели. :drinking:

Май ще ми бъде по-лесно да си рупам лед от фризера....:wow:

Бобби
08-07-2020, 21:17
Май ще ми бъде по-лесно да си рупам лед от фризера....:wow:

Тебе фризер ти не трябва, там където си...:))....заеби го тоя малкия, чуди се как да си пробута кошера след три дена собственост....

jtvx
18-07-2020, 12:27
Ще може ли мнение за този автомобил ?
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11591254171222738&slink=g7ymut

acho_
18-07-2020, 12:37
За тоя пробег изглежда в пъти по-свежа от горублянските на по 130 хил. километра.

ivan_petkov_stz
24-08-2020, 16:32
Ще може ли мнение за този автомобил ?
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11591254171222738&slink=g7ymut
Еее един да има топки да пусне кола на реални км!

dhtj
24-08-2020, 17:06
Много ми е интересно да прочета сервизната книжка на тая кола. Колко ли глави и съединители е сменила? :D
Дали е с оригиналните амортисьори и пружини?

Иначе трудно ще се продаде на тези КМ.
Хората искат да бъдат лъгани.
На 188 000 ще изчезне бързо. :D

Бобби
24-08-2020, 18:56
Много ми е интересно да прочета сервизната книжка на тая кола. Колко ли глави и съединители е сменила? :D
Дали е с оригиналните амортисьори и пружини?

Иначе трудно ще се продаде на тези КМ.
Хората искат да бъдат лъгани.
На 188 000 ще изчезне бързо. :D

Незнам какво ти е интересно, след като вече си купил такава...:)))....на която по рядко и е сменяно маслото, но е карана на по добри пътища....е това е разликата..;)...човекът просто е открит и се застрахова от такива като теб, който след това ще мрънкат, а бе тя след 2000 км. пукна глава...ами това са си нормални неща за тоя мотор...;)
Истината някой път боли, но е по добре да си наясно с нея..

acho_
16-09-2020, 22:19
Държат цена Брерите.

https://m.mobile.bg/details/11597936908437250

Бобби
17-09-2020, 00:30
Държат цена Брерите.

https://m.mobile.bg/details/11597936908437250

:)))...задници държат в багажника, тия двете до средата на октомври в бар велвет да ги пусне, няма да изкарат тия пари, а тоя ми ги иска за десет годишна ламарина... ебати и с времено пребиваващи номера...тоя или е арабин, или някой руснак...:))...по добре да си продължава бизнеса, а не да се занимава с продажба на коли у нас...явно не е наясно с пазара ни..;)

flipz
17-09-2020, 13:43
Здрасти,
Карал съм в203 - 220цди и автомат и ръчка, като ръчката беше фейсова.

159 съм карал и 1.9 и 2.4 - и автомат и ръчка.

1.9 е умрял мотор за мен, достатъчен е за 147 и 156, но не и за 159. Сега някой тука ще скочи да обяснява как било с чип как било с друго турбо и т.н. от 9 кладенеца вода, но мотора си остава малък и ръчната му кутия е калпава. Има и с автомат, но са редки бройки и там автомата мисля че е скопен - без спортен и зимен режим и носи на по-малко въртящ момент от автомата на 2.4.

2.4 се усеща по-голям мотор вече и особено ако му се махнат екологиите и се ремапне започва да си носи купето както трябва и с лекота да се засилва до скорости над 200км/ч. Има и по-хубав звук и по-хубава задница с 2 ауспуха.
2.4 има хубави кутии , и ръчната е здрава и автомата е добър и идва с всички режими. Карал съм и ръчка и автомат и мисля че автомата подхожда повече на този клас автомобил и този двигател. Бих казал и че с автомата върви повече , трябва да си мноого добър шофьор и много да не си щадиш колата за да успееш да сменяш ръчните скорости толкова бързо колкото автомата и пак няма да успееш.
2.4 идва и с по-яки спирачки - 4бутално брембо отпред, джанти по-малки от 17 не влизат.

За директно сравнение между 159 2.4 и ц-класа 2.2 бих казал , че алфата върви доста повече, по-стабилна е , автомата на алфата (6 скорости) е по-бърз и по-адекватен от автомата на мерцедес (5 скорости). Но автомата на мерцедес е малко по-мазен и сменя по-неусетно.
Като разход - извънградско бих казал че горят еднакво , а градско алфата гори малко повече.
Возията им е доста сходна. И двете возят стегнато, но комфортно. Може би мерцедеса поема неравностите малко по-тихо.

За проблеми и надеждност не знам какво да ти кажа. При алфа - 2.4 може да спука глава (около 1000лв излиза ремонта) , а 1.9 може да счупи кутия или да глътне вихровите клапи.
Обслужването е евтино. 200лв е комплекта ангренажен ремък с ролки и водната помпа - и за 1.9 и за 2.4, все тая е като цена.
Опресняване на маслото на автомата е между 70 и 200лв.
Носачите са малко скъпи, можеш да си ги провериш в сайтовете. Най-евтини са в autodoc.

Човекът преминава от 116кс на 150кс
159 1.9 умрял бил моторът .. гълтала клапите .. чупила се кутията ...

Не предполагаш ли че съществуват хора който не карат газ-спирачка ?
Като здравина, 1.9 двигателят е по- здрав от 2.4 не се спуква главата, както и блокът :)
Кутията F40 също се чупи не е безсмъртна, но се износва по- бавно.

Аз съм един от тези, който са доволни от колата си и нямам нужда от 1000коня (159 1.9jtdm 16V 150)
Колата си върви много добре и адекватно.
Има 320Nm което е достатъчно за 1600кг
Разходите за поддръжка са по- малко от 2.4
Много икономична спрямо 2.4 и 2.4 автомат.

2.4 се чувствал вече по- голям мотор. Физически е по- голям и по- мощен.
Има и много по- мощни и големи .. тях как ги чувстваш ? Спрямо твоят ?
Ремапването е майка на мизерията .. като искаш кончета, сменяй колата.
Ако би било добре, щеше да е направено където му е мястото.

Съвети за Автомат .. аууу че яко.
Стар дизел със стар автомат, супер.
Да предположим, че се чупи .. ремонт на стойност над 1500лв оферта ли е ?
- имаме вече такъв случай във форума.
- как няма да върви повече с автомата, по- тежка кутия, но върви повече.
Ръчната на 1.9 се ремонтира и цената е под 1/2 на автоматичната .. и тук е на късмет дали ще се повреди.

Вихрови клапи: 2.4 имат и 1.9 имат и при двете шанса за проблем е еднакъв.

За разхода на гориво .. или той не е от значение ?
Кола с ръчна ск. кутия от това поколение автомобили, гори по- малко.
2.4 и автомат, гори много повече от 1.9 ръчна ск.кутия.

dhtj
17-09-2020, 15:00
....
Съвети за Автомат .. аууу че яко.
Стар дизел със стар автомат, супер...
...
Вихрови клапи: 2.4 имат и 1.9 имат и при двете шанса за проблем е еднакъв.
...
За разхода на гориво .. или той не е от значение ?
Кола с ръчна ск. кутия от това поколение автомобили, гори по- малко.
2.4 и автомат, гори много повече от 1.9 ръчна ск.кутия.

Нямаш представа за какво говориш. :D
Ред по ред мога да те оборя, но не ми се занимава сега.
Не си карал автомат явно, не и достатъчно дълго, за да го оцениш.
А за по-голям мотор не ти стигат смелост и/или възможности.
Чувството да караш 4 цилиндров дизел с ръчни скорости, особено ако е комби, е все едно си шофьор на баничарка. 1:1 е, само кожения салон е разликата, ако го имаш де. :)

За клапите има обяснение - прочети си го. Два вида са.
За разхода - между 6.8 и 7.4 ми варира Трип А за последните 15 хил км. Карам и градско, и извънградско, и магистрали, понякога високи скорости и т.н... Извънградско ако карам пенсионерската с 90-100-110 пада и на 5-5.2 среден, а не моментен...

А автомата не знам колко е стар, но сигурно е що-годе адекватен щом продължават да го монтират и до ден днешен на различни марки автомобили.
Можем да хванем бас даже, че цял живот да опитваш, пак няма да се научиш да сменяш ръчните скорости по-бързо от тоя стар автомат. ;)

ecotronic
17-09-2020, 15:39
Дали ще превключиш за 0,3 или за 0,03 сек. е все тая. Виж дали ще вкараш, каквато си искаш скорост при каквито си искаш обороти, не е все тая.

Можеш ли с твоя хафтомат да караш с 200 на 4 - та? :tooth:

Знаеш ли, що F1 са все полу-хафтоматици ? Щото пълният хафтомат е история за улегнали пенсионери :tooth:

dhtj
17-09-2020, 16:26
На теория си прав, и аз бих се кефил да ръчкам някое Бусо, 330i или друга готина бензинка, да я оставям да се разгърне до 7000+ оборота или да я върна от 5та на 3та с междинна газ... Дори и със спарка e приятно. :)

Но в случая говорим за тракалници с тесен работен диапазон, по подходящи за генератори и кораби, където си работят на стабилни обороти :D
Та затова идеално им пасва автомата на дизелчетата, да си го държи постоянно там около 2000 оборота и да не ме занинава мене. :D

Иначе си има и ръчен режим автомата, ако някой има такива мераци, даже може да се сложи и волан с пера за скоростите на 159, не всички го знаят. :)

ecotronic
17-09-2020, 16:40
И ръчният режим е асистиран, доколкото знам. Компютърът не ти позволява да издевателстваш. :)

dhtj
17-09-2020, 16:43
Нещо такова, да.
Не ти позволява да си счупиш мотора :D

ecotronic
17-09-2020, 16:46
Е - че то, един алфист, ако не може да счупи мотора, к'ъв алфист е? :tooth:

Princo
17-09-2020, 19:13
1.9 150 к.с и 2.4 автомат са 2 различни коли,в зависимост какво иска човек от една кола - Ако си спокоен човек,който не кара много в града всекидневно и ивънн= кара спокойно - юда,1.9 ръчка е добър избор,във всеки един друг случай 2.4 е реален вариант за обмисляне и купуване. :)
Едно е сигурно - разликата в обслужването на 2те не е толкова плачевно,1.9 150 ръчка в софийските задръствания е висша форма на мазохизъм...

El Caballero
17-09-2020, 20:11
Е - че то, един алфист, ако не може да счупи мотора, к'ъв алфист е? :tooth:
Това трябва да се сложи като мото на форума :) :tooth:[/QUOTE]

flipz
17-09-2020, 21:47
Нямаш представа за какво говориш. :D
Ред по ред мога да те оборя, но не ми се занимава сега.
Не си карал автомат явно, не и достатъчно дълго, за да го оцениш.
А за по-голям мотор не ти стигат смелост и/или възможности.
Чувството да караш 4 цилиндров дизел с ръчни скорости, особено ако е комби, е все едно си шофьор на баничарка. 1:1 е, само кожения салон е разликата, ако го имаш де. :)

За клапите има обяснение - прочети си го. Два вида са.
За разхода - между 6.8 и 7.4 ми варира Трип А за последните 15 хил км. Карам и градско, и извънградско, и магистрали, понякога високи скорости и т.н... Извънградско ако карам пенсионерската с 90-100-110 пада и на 5-5.2 среден, а не моментен...

А автомата не знам колко е стар, но сигурно е що-годе адекватен щом продължават да го монтират и до ден днешен на различни марки автомобили.
Можем да хванем бас даже, че цял живот да опитваш, пак няма да се научиш да сменяш ръчните скорости по-бързо от тоя стар автомат. ;)

Не ми трябва да карам автомат, за да съм прочел достатъчно оплаквания от него. - в цифри.
Както и близка среща на познати хора с проблемен автомат на Алфа 159 и на други автомобили.
На колко места, точно могат да ги ремонтират - кадърно т.е. след като се качи на колата да работи.

Единствената причина да нямам по- голям мотор е че нямам необходимост.
Можех да си купя и с по- голям и по- нова, а и чисто нова кола от по-известните немски марки.
Изцяло от практична гледна точка .. нямам необходимост.
Имам кожен салон - като нов, като изключим шоф.седалка.
Имам шибидах, имам би-ксенон, имам авто пилот, имам оригинални 17ки, двузонов климатроник, блутут, ел-огледало и тн.

Клапите не са 2-вида. Колекторите са няколко модела. На 159 1.9 са 3 модела.
На 2.4 не знам колко са но има достатъчно коментари в alfaowner, че се премахват поради вероятност да пропаднат/блокират.

За чувствата, има и педали на който им доставя удоволствие от разни заигравки ..
Аз нямам чувство, че карам баничарка. Предполагам и останалите каращи SW.
Спокойно си натоварих 4 стола, както са в кашоните по 2бр :)
*практичност
Колкото и да ти варира разхода на гориво, винаги ще е 1-1,5 литра отгоре на 100км

Старият автомат alfa 159 6 степенен:
"Защо 8-степенният автоматик на ZF е толкова популярен (ВИДЕО (https://www.youtube.com/watch?v=u0BZhs4Ugag&feature=emb_logo))"
Появилата се през 2008 г. осемстепенна автоматична скоростна кутия на ZF ..
Само през 2017 г. компанията от южния германски град Фридрихсхафен продаде 3,5 милиона такива трансмисии.
Въпреки, че се произвежда алфа 159 до 2011 мисля .. няма с такъв автомат.

Аз нямам необходимост да сменям по- бързо ръчни скорости от автоматична ск. кутия.
Нямам необходимост и да сменям редовно маслото на кутията, както и да плащам по 1500лв като се чупи и да се чудя, къде да я закарам колата и как за ремонт(от Бургас в Пловдив примерно).

Явно си мислиш, че караш някаква спортна, много бърза и мощна кола. Нито е спортна, нито е нещо особенно през 2020г.
Само мога да се надявам да не се самозалъгваш толкова сериозно.

dhtj
17-09-2020, 22:27
Не ми трябва да карам автомат, за да съм прочел достатъчно оплаквания от него. - в цифри.

:wow:
Kой ти говори за оплаквания батко... Аз ти говоря за удобство, за комфорт, за цялостното усещане на голяма тежка кола+автомат.
Ако става дума за оплаквания - аз съм прочел много повече оплаквания за М32 отколкото за Аисина...

Иначе нямам никакви самозаблуди че карам бърза или спортна кола. Най-обикновен 1.6-1.7 тонен кораб е с 200-220 коня, който прави 0-100 за 6.7 сек и изпреварва тирове на двулентов път сравнително безгрижно, а в трафика и задръстванията можеш да папкаш Морени с едната ръка и да галиш жена си по бедрото с другата ;)

Но пък съм сигурен, че ако ти я дам да я покараш за месец, после няма да искаш да погледнеш твоя невървелник с ръчните скорости :drinking:

flipz
17-09-2020, 22:48
:wow:
Kой ти говори за оплаквания батко... Аз ти говоря за удобство, за комфорт, за цялостното усещане на голяма тежка кола+автомат.
Ако става дума за оплаквания - аз съм прочел много повече оплаквания за М32 отколкото за Аисина...

Иначе нямам никакви самозаблуди че карам бърза или спортна кола. Най-обикновен 1.6-1.7 тонен кораб е с 200-220 коня, който прави 0-100 за 6.7 сек и изпреварва тирове на двулентов път сравнително безгрижно, а в трафика и задръстванията можеш да папкаш Морени с едната ръка и да галиш жена си по бедрото с другата ;)

Но пък съм сигурен, че ако ти я дам да я покараш за месец, после няма да искаш да погледнеш твоя невървелник с ръчните скорости :drinking:

Аз карам 80% магистрала 10% околовръстно в Бургас и 10% изцяло градско.
Никога не се навирам в центъра. - имам крака :)
Имам 2 кръгови и 2 светофара :)
Като пътувам в друг град, също карам по магистрала 80-90% и спирам някъде в покрайнините - сравнително.
На магистралата, нямам спомен да съм свалил от 6-та на 5та скорост.
Единични случай съм достигал 3000 оборота :) А 4000 може би веднъж в годината.
Превключвам скорости на 2100-2300 по навик.
София ходя най- много 2-пъти в годината и предимно по Цариградско до мола или в Обеля.
Нямам къде толкова да включвам и изкл. скорости, че да ми прави изобщо впечатление.
До Гърция като ходя всяко лято пак нямам много превключване, че да имам нужда от автомат.
Бих имал ако живея в централна част на София или ходя в такава .. Варна, Пловдив .. но не живея на такива места :)

undy
18-09-2020, 07:24
Да не казвам "никога", но ако някога си взема отново кола с ръчна трансмисия, то тя ще е задължително само и единствено на задно. Все пак разстоянията от т. А до т. Б трябва да носят кеф и наслада.
159 не е спортна кола, та според мен автомата и подхожда.... но да не си хваля магарето,всеки си има приоритети... за мен автомата щади мотора, турбото, карета, въобще цялото задвижване, а ремонтите са си ремонти, няма как.

tur4in
18-09-2020, 11:35
карал съм автомат с два съединителя, обикновен автомат. единствения автомат който бих си купил е като на джулия с пера или въобще със статични пера понеже ми изглежда смислено. в друг какъвто и да е случай автоматично се насочвам към ръчка. всеки си има предпочитания. няма как някой с автомат да ми твърди, че автомата е номбар лан след като за мен не е. ръчката се превръща в автоматик в мозъка като можеш да караш.

undy
18-09-2020, 12:31
Аз пък ще го кажа така - 20 и косур години съм карал ръчка и сега от 4 карам автомат.. мога да взема съвет от човек карал 20 и косур години автомат и сега си е взел ръчка... и да ми обясни защо ръчката по му харесва.
Всяко нещо има плюсове и минуси и тия крайни твърдения са ми меко казано детински....пенсионерите карат автомат, който не умее да кара взима автомат, инвалидите карат автомат.... някви такива простотии се ръсят, че нямам думи.
Автомати не сме си купували, защото бяха скъпи навремето и нямаше интернет и части. Сега има всичко и колите са на достъпни цени, щото са на по 15 години.

dhtj
18-09-2020, 12:48
Пазара е перфектния ориентир.
Хубавите коли вече се произвеждат само автомати.
Ръчки останаха само дачии, базови модели, служебни баничарки и уикенд бегачки/роудстъри.

flipz
18-09-2020, 13:23
Пазара е перфектния ориентир.
Хубавите коли вече се произвеждат само автомати.
Ръчки останаха само дачии, базови модели, служебни баничарки и уикенд бегачки/роудстъри.

Това изобщо не е вярно !
Ако не избереш опционално, автоматична ск. кутия .. базовият модел е с ръчна ск. кутия.
Конфигуратор на Audi за пример: Audi A6 111 000лв базова цена
171746

Какво значи базов модел ?
Колата която си купуваш, без да плащаш допълнително за авт.ск. кутия :)
Останали само те .. Ако бай Ханс не допалати за автомат и ти няма да имаш :)
Когато получиш на бай Ханс автомата .. можеш да се кръстиш само.

ecotronic
18-09-2020, 13:30
Как пали автомат с бутане?

Grishata
18-09-2020, 13:39
Доста безсмислен спор с доста правилни доводи :)

Както се каза много пъти различен тип коли за различни хора и различни вкусове . Не може някой да ми твърди че SW била баничарка като на мен например тя ми се струва доста по-красива и практична от седана :) Също така моята е ръчка и харесвам да карам ръчка... но няма какво да се лъжем в тези скандални задръствания в София бих дал всичко да си бях купил автомат преди, а не ръчката.Особено както са им къси 1-ва и 2-ра ми писна да тръгвам да карам 50 метра сменям на 2ра и пак спирам... Моето мнение е , че това не са спортни коли и няма въобще какво да им сравняваме коя кутия сменя по-бързо и е по-динамична. Наистина поддръжката ще е по-скъпа и само ще я мислиш да не се счупи, но сега в крайна сметка 1500 лв не са края на света .. да предположим че разликата в ремонта им е 1000 лв след като е оправена ще си е ок 3-4 -5 години - не си ли струва инвестицията да спестиш всичките нерви всеки ден в тези задръствания. Само да отбележа и нещо несъществено, разбира се, но не съм виждал по-грозен лост от този на автомата :Tease:Сравнено с кожения лост на TIката ... какъв е този пенис, който са поставили не мога да си обясня....
Както отбелязахте вариантът с полуавтоматика е много готин , има такива модели на 59ката с пера , доста са сполучливи според мен , но нямам вашата техническа грамотност да се позова на данни.

Относно 1.9 или 2.4 - не е тайна за никой , че да караш 2.4 е по-приятно , звукът е по-добър и на това купе от 1.7т е по-пъргава. Същевремено не трябва и да се вкарват митове, че здравината на двете е една и съща . Всеизвестно е , че 2.4 масово са със спукани глави. Ако си готов за инвестицията да си я ремонтираш и поддържаш и държиш да ти е по-пъргава колата , разбира се , 2.4 е по-добрия избор. Но отново стигаме до приоритетите . На магистралата 1.9 за мен лично е страхотен мотор и не виждам причина или нужда от по-голям мотор. В града да, може би са малко конете за това купе и отлепването е мудно , но аз лично в задръстванията на София не виждам плюс да имам 5000 коня :) Предпочитам нещо по надеждно и с добра визия като 159 :)

Всеки си има своите приоритети , което а напълно разбираемо и за всеки единия или другия мотор са по-добри :) Но сега да ги сравняваме 59ките като спортни коли и коя е по-спортна ми се струва малко грешно.

dhtj
18-09-2020, 13:43
Това изобщо не е вярно !
Ако не избереш опционално, автоматична ск. кутия .. базовият модел е с ръчна ск. кутия.
Конфигуратор на Audi за пример: Audi A6 111 000лв базова цена
171746

Какво значи базов модел ?
Колата която си купуваш, без да плащаш допълнително за авт.ск. кутия :)
Останали само те .. Ако бай Ханс не допалати за автомат и ти няма да имаш :)
Когато получиш на бай Ханс автомата .. можеш да се кръстиш само.

:wow:

Много ми е чудно как можеш да спориш по въпроси с които изобщо не си наясно. :)
Ауди А6 в момента с ръчни скорости се предлага само във вариант с 2.0тди и предно предаване. Това значи базов модел. Такива ги взимат фирмите за служебни, когато им трябва кола с представителен вид и възможно най-ниска цена и разходи.

Всички други по-смислени вараинти с куатро и с по-мощен мотор са САМО автомат. ;)

undy
18-09-2020, 13:58
Как пали автомат с бутане?

Тоя тулуп и без мотор и кутия не мож го подмести :wow:

ecotronic
18-09-2020, 14:04
Бе - де да знам....някога се говореше, че талянските джинджинери монтирали нагреватели в задните капаци - за да не им мръзнат ръцете на бутащите :tooth:

dhtj
18-09-2020, 14:05
. Наистина поддръжката ще е по-скъпа и само ще я мислиш да не се счупи, но сега в крайна сметка 1500 лв не са края на света...

Не виждам логика в това.
Моята съм я купил декември, досега съм и навъртял близо 20к км и изобщо не съм я мислил или пазил.
Скъсал съм я от стартове от място и кикдауни, проблем не съм имал.

По-скоро вие си пазите и си треперите над кашкавалените ръчки... От място не тръгвате рязко щото пазите съединителя, в ниски обороти не давате много газ щото пазите маховика, шеста не я карате под 2000 оборота щото пазите лагерите и т.н...
Аз на автомата му давам газ до долу, той си знае на коя предавка му е добре и на коя не. :)

Маслото съм си го опреснил сам веднъж, около 60-70лв ми излезе, след 30к км ще го опресня пак и не мисля че ще имам някакви проблеми с кутията :)
А дори и да имам, пак бих извадил 1500-2000лв и бих я оправил, защото ми дава удобство и комфорт.
На М32 като и смениш Съединител с маховик, помпа и лагери пак си дал 1500лв а продължаваш да се чувстваш като шофьор на Еконт в задръстванията. :D

ecotronic
18-09-2020, 14:08
Смело се подпишкваш ти с дявола...............:)

undy
18-09-2020, 14:17
Бе - де да знам....някога се говореше, че талянските джинджинери монтирали нагреватели в задните капаци - за да не им мръзнат ръцете на бутащите :tooth:

Наскоро бях свалил ЕКУто за преинсталиране, колата навън с отворени прозорци и започна да вали... 4 човека с добри физически данни за 10м, буквално колкото да я бутнем в гаража и ни излязоха жилите по равно, че даже на 90° трябваше да завия за да влезе. Познай кой псуваше най-много ;)... Абсолютен танк.

dhtj
18-09-2020, 14:27
Смело се подпишкваш ти с дявола...............:)

Или чакам да уморя нещо по 159ката за да скоча на джулия :D
А и тя ще е автомат :)

batproho
18-09-2020, 14:54
Не виждам логика в това.
Моята съм я купил декември, досега съм и навъртял близо 20к км и изобщо не съм я мислил или пазил.
Скъсал съм я от стартове от място и кикдауни, проблем не съм имал.

По-скоро вие си пазите и си треперите над кашкавалените ръчки... От място не тръгвате рязко щото пазите съединителя, в ниски обороти не давате много газ щото пазите маховика, шеста не я карате под 2000 оборота щото пазите лагерите и т.н...
Аз на автомата му давам газ до долу, той си знае на коя предавка му е добре и на коя не. :)

Маслото съм си го опреснил сам веднъж, около 60-70лв ми излезе, след 30к км ще го опресня пак и не мисля че ще имам някакви проблеми с кутията :)
А дори и да имам, пак бих извадил 1500-2000лв и бих я оправил, защото ми дава удобство и комфорт.
На М32 като и смениш Съединител с маховик, помпа и лагери пак си дал 1500лв а продължаваш да се чувстваш като шофьор на Еконт в задръстванията. :D

Не че нещо, ама от къде ги вадиш тези суми..? Вчера сменях комплект съединител Valeo, маховик Valeo, лагер помпа LPR, и това всичко ми легна на 910лв. А да и семеринг на коляновия вал Cortrco около 30лв. и 200лв. труд... И пак сме мнооооого далеч от 1500лв. Знам че Valeo, не е нещо кой знае какво (нищо че са заводско вграждане) и ще кажеш че ако беше SACHS, цената щеше да е друга, и въпреки това пак няма да са 1500лв.

BO
18-09-2020, 15:05
Как пали автомат с бутане?
Като го засилиш достатъчно.:drinking:

Grishata
18-09-2020, 15:07
Той смята и ремонта на скоростната кутия като казва 2к , и е толков наистина .

Иначе dhtj не мога да го позная откакто кара 59ка :Д
Толкова ларж стана , всичко е до удобство и кеф, сега джулия ще се зима ,пък преди яко псуваше дизела че излиза с 60ст по скъпо от газта :Д

Но това е в кръга на шегата разбира се , много ме радва че станаха популятни 59ките :)

Иначе както каза Екуто не дърпяй дявола , да не дава Бог.. :wow:
Аз се ебавах така с един приятел където беше сменял махоеика на един опел за 2к и се наиграх и аз след месец :Д

flipz
18-09-2020, 18:06
По-скоро вие си пазите и си треперите над кашкавалените ръчки... От място не тръгвате рязко щото пазите съединителя, в ниски обороти не давате много газ щото пазите маховика, шеста не я карате под 2000 оборота щото пазите лагерите и т.н...
На М32 като и смениш Съединител с маховик, помпа и лагери пак си дал 1500лв а продължаваш да се чувстваш като шофьор на Еконт в задръстванията. :D

Да нямаш скрита камера, интересни наблюдения.
Примерно: аз не тръгвам рязко, защото съм нормален човек и нямам причина да го правя.
От какъв зор да тръгвам рязко, някой гони ли ме :) явно си нервак и другите ти изглеждат странно.
Правил съм го ако имам много важда среща и бързам много и ако трафикът позволява.
Сметките ти за смяна на това и онова са много различни от действителността.
Тези части се сменят на поне 300к и повече, когато колата е в нормален човек :)




. но няма какво да се лъжем в тези скандални задръствания в София бих дал всичко да си бях купил автомат преди, а не ръчката.Наистина поддръжката ще е по-скъпа и само ще я мислиш да не се счупи, но сега в крайна сметка 1500 лв не са края на света .. да предположим че разликата в ремонта им е 1000 лв след като е оправена ще си е ок 3-4 -5 години
Не всички с ръчна 159 живеят в София :) .. Който живее там (в София и във Варна е тежък трафикът) ще му е по- добре с автоматик, предполагам.
Не винаги автомата подлежи на ремонт и не винаги е под 1500лв и трудно се намира сервиз, който да свърши работата качествено.


Знам че Valeo, не е нещо кой знае какво (нищо че са заводско вграждане)

Моят също е Valeo видях го и снимах, като правих кутията.

undy
19-09-2020, 18:42
Болката на автоматите тръгва от не навременна смяна на масло. Първия дефектиращ възел е блока със соленоидите. Ако се намери дотолкова разбиращ човек , че да замени само дефектиралия един или два клапана, ремонта не е скъп. Но както се разбра не е толкова просто, та срещу скромна сума, равняваща се на един маховик 400-450 евро, може да се замени целия блок с нов и проблемите приключват. Не знам де, за 65к км, до момента с редовна смяна на масло, кутията е в същото състояние и поведение както когато я купих. За почти 4г. и споменатите километри с нея нямам драми. Пу-пу... Че само по нея не съм бърникал.
Та не е толкова страшна тази кутия. Поддържа ли се, няма какво чак толкова да се случи.

flipz
19-09-2020, 19:23
Болката на автоматите тръгва от не навременна смяна на масло. Първия дефектиращ възел е блока със соленоидите. Ако се намери дотолкова разбиращ човек , че да замени само дефектиралия един или два клапана, ремонта не е скъп. Но както се разбра не е толкова просто, та срещу скромна сума, равняваща се на един маховик 400-450 евро, може да се замени целия блок с нов и проблемите приключват. Не знам де, за 65к км, до момента с редовна смяна на масло, кутията е в същото състояние и поведение както когато я купих. За почти 4г. и споменатите километри с нея нямам драми. Пу-пу... Че само по нея не съм бърникал.
Та не е толкова страшна тази кутия. Поддържа ли се, няма какво чак толкова да се случи.

Това е цена на маховик + съединител + лаг.помпа и ремонта .. по- горе колегата написа.
Но това се налага на 300к а автомата на 300к точно този .. само се молите да не натиснете газта :D
Добре е че си намерил кадърен и разбиращ човек.

dhtj
19-09-2020, 21:03
Има достатъчно теми в алфаоунъра от преди 10 години с мнения на първи собственици и коли на реални километри.
Още от 150-160 хил км пробег почва да мре тая недъгъва ръчна кутия.
Естествено, зависи как караш, но и живота на един съединител пак е близо до тея километри.
Само за маховика бих се съгласил, че може да изкара тея 300к км, за които сънуваш...

За автомата на теория ако му опресняваш достатъчно често маслото, би трябвало да е почти вечен.

На практика не мога да ти кажа още. Може ти да ми кажеш колко км си навил на твоята 159ка и колко пари си дал по кутия/съединител/маховик/помпи за тея километри и когато и аз навия същите км ще си сравним разходите. ;)
Само удобството и кефа няма да можем да си сравним. :D

undy
19-09-2020, 21:25
Но това се налага на 300к а автомата на 300к точно този .. само се молите да не натиснете газта :D
Добре е че си намерил кадърен и разбиращ човек.

Чакай сега...на 300 сменяш съединител,маховик,лагери,помпи и т.н....в твоя случай плюс половината скоростна кутия....при нас се сменя едно тяло и точка. Та хайде сега да помислим при кой случай съществува вероятност от покупка на нещо некачествено,след като ще сменяш 20 детайла,а аз само един. Не е ли по-добре да се отвият 15 болчета ,отколкото 50 и да се бърка на кучето в гъза.... Далеч съм от спора,но с теб е малко трудно да се провежда нормален разговор...все се напиняш нещо....споко малко...аз ги казвам тия неща за четящите и тепърва сблъскващите се... не на теб ;)

Не разбрах какъв човек съм намерил?

flipz
19-09-2020, 22:11
Само за маховика бих се съгласил, че може да изкара тея 300к км, за които сънуваш...

ПИЧ, предлагам да престанеш да ми казваш какво правя.
Колегата от форума писал по- назад е сменил съединител - оригинален на 304 000 км
Имам автоасистанс, и изобщо не ми пука честно казано дали ще го сменя или не.
Имам почти още 140к до заветните 300к км.
Платил съм 600лв за всичко изброено по горе от теб.
Ти колко си дал за масло до сега ?
А това, че е вечен са глупости. Не си ли чел до сега във форума, че има дефектирали и че струва скъпо. - въпреки опресняването.
За удобство, няма какво да сравняваме, прав си за себе си. В моят случай това не е така.
Аз карам извънградско 80+% градско с лек трафик.
В този ред на мисли за плащане:
100 000км по 1 литър по- малко от теб 1000литра
Ще спестя от гориво и масло да си сменя съединителя до някое време :)

dhtj
19-09-2020, 22:58
Добре че не съм продал спарка още, там с 8/100 газ ще спестя по-скоро за джулия, хем и съединителя е 200лв целия комплект, маховика е железен, кутията е здрава... :D
Само кажи, климатика да го гасим ли, че и той качва половин литър :)

nicks1
20-09-2020, 00:17
С 8/100 газ с 2.0 ТС си ми ясен какък карач си. Баничарките по магистралата ще те изпреварват.

dhtj
20-09-2020, 00:28
:D
Базикам се с колегата, естествено. :)
В темите за разхода съм писал колко гори реално.

flipz
20-09-2020, 10:48
Добре че не съм продал спарка още, там с 8/100 газ ще спестя по-скоро за джулия, хем и съединителя е 200лв целия комплект, маховика е железен, кутията е здрава... :D
Само кажи, климатика да го гасим ли, че и той качва половин литър :)
Както искаш, аз го спирам когато захладнее +22гр навън.

И не знам как точно 2ТС ти гори 8/100 LPG..
Аз рядко настъпвам педалът и карам сравнително в ограниченията за движение старата ми 145 1.6ТС винаги гореше 9-10 /100 - няма лято, няма зима.
Разход 8 мисля, че не съм имал никога :) LPG не знам дали има такива настройки на газовият comp. да скопява колата и да гори малко.
Заигравал съм се с горивната карта, но нямаше особенна разлика.

Princo
21-09-2020, 00:21
От толкова четене се депресирах,че съм с автомат,мисля да скрия некви кинти да има ..


П.П Моля Ви,мислете като пишете нещо или двама човека се хванат да спорят... Все пак,има гости и хора обмислящи покупки на 159 двуомящи се между ръчка и автомат.Реално и двете си имат + и -,но така както пишете само да спечелите някъв спор = нищо градивно не излиза за странично четящия :(

undy
21-09-2020, 07:42
От толкова четене се депресирах,че съм с автомат,мисля да скрия некви кинти да има ..


П.П Моля Ви,мислете като пишете нещо или двама човека се хванат да спорят... Все пак,има гости и хора обмислящи покупки на 159 двуомящи се между ръчка и автомат.Реално и двете си имат + и -,но така както пишете само да спечелите някъв спор = нищо градивно не излиза за странично четящия :(

Не взимай мнение от хора не притежавали, не поддържали, не карали достатъчно и не наясно със спецификата и надеждността на тази кутия. Не е върха на сладоледа, но е достатъчно корава да кара достатъчно дълго време дори с дребни забележки.

BO
21-09-2020, 09:42
С 8/100 газ с 2.0 ТС си ми ясен какък карач си. Баничарките по магистралата ще те изпреварват.
Е, фактически погледнато баничарките са едни от най-бързо движещите се коли по магистралата, та шанса да бъдеш изпреварен и със 159-ка с 3.2 двигател никак не е малък. :)

А аз чета се чудя, тука сте си купили 159-ки, поели сте участта да притежавате такъв автомобил и сега се "състезавате" на кой кога ще му се счупи по-бързо, и кой ще даде повече пари. Голяма надпревара, чудна. :)

flipz
25-09-2020, 21:55
В Lidl ще пускат помпички за масло/дизел.
Какво мислите за източването с помпа на маслото(отворът на щеката), а не през пробката ?
Дали е едно и също или може да навреди т.е. не е добра практика.

undy
25-09-2020, 22:42
В Lidl ще пускат помпички за масло/дизел.
Какво мислите за източването с помпа на маслото(отворът на щеката), а не през пробката ?
Дали е едно и също или може да навреди т.е. не е добра практика.

На 2.4 остава около 1.5л...пробвал съм.

flipz
25-09-2020, 23:02
На 2.4 остава около 1.5л...пробвал съм.
Ужас. Няма да купувам в такъв случай :)

ecotronic
25-09-2020, 23:09
С помпа не става, но ако човек отдели малко време да си направи един затваряем отвор в кората, това би улеснило значително смяната на моторното масло.

undy
26-09-2020, 12:50
С помпа не става, но ако човек отдели малко време да си направи един затваряем отвор в кората, това би улеснило значително смяната на моторното масло.

Е да, мислил съм по въпроса, но се отказах, защото предпочитам да направя обстоен преглед на мотора отдолу, маркучите, тръбите, уплътнения и т.н....та това капаче от улеснение може да доведе до някой проблем, който би бил предотвратен предварително,ако бъде забелязано нещо нередно де.

Friday
05-10-2020, 08:40
Здравейте колеги,
напоследък се оглеждам за смяна на колата и май само 159-ка засега ми харесва. Много ми се иска да е бензин, 1.8 и комби, и що годе да не е гола от към екстри, ама такова чудо не съм видял още. Резервен вариант ми е дизел (1.9), но само ако наистина ми грабне окото и си заслужава.

Само информативно, някой познава ли/има ли мнение за следните коли:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11601809665041504&slink=ha33as
1.8 -не е комби но хваща окото, поне на снимки, единственото притеснително е че е на близо 300к и явно е карана на газ може и затова да са сменяни клапаните. То ако ремонта е сполучлив не ме притеснява толкова!

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11590514922551956&slink=ha36fw
1.9 - то този двигател е ОК, ама чета за проблеми със скоростите... точно комби, каквото и търся но все пак незнам защо имам някакви резерви.

flipz
05-10-2020, 13:14
Дизелакът, като цяло има по- скъпа поддръжка.
Скоростите ако се прояви проблем се правят .. 500-600лв ако не е автомат.


Най- евтина поддръжка и по- малко притеснения ще е 1.8 бензин но като цяло са доста карани и рядкост.
А и карането на LPG ще ти спести доста пари.
Ако не си състезателче и караш, нормално .. не ти трябва дизел.
Това е моето мнение.

marin_mv
09-10-2020, 12:20
Здравейте колеги,
напоследък се оглеждам за смяна на колата и май само 159-ка засега ми харесва. Много ми се иска да е бензин, 1.8 и комби, и що годе да не е гола от към екстри, ама такова чудо не съм видял още. Резервен вариант ми е дизел (1.9), но само ако наистина ми грабне окото и си заслужава.

Само информативно, някой познава ли/има ли мнение за следните коли:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11601809665041504&slink=ha33as
1.8 -не е комби но хваща окото, поне на снимки, единственото притеснително е че е на близо 300к и явно е карана на газ може и затова да са сменяни клапаните. То ако ремонта е сполучлив не ме притеснява толкова!

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11590514922551956&slink=ha36fw
1.9 - то този двигател е ОК, ама чета за проблеми със скоростите... точно комби, каквото и търся но все пак незнам защо имам някакви резерви.

Бензинови в БГ се намират трудно и едва ли ще се промени. Първо че пазара търси дизели, второ, че като цяло бензиновите 159 са 30% (по спомен) от всички произведени бройки. TBI за мен е на-доброто ако искаш бензин, а ако имаше и автомат щях да подскачам. Но са кът и са скъпи все още. MPI в Италия, Германия има на сносни цени и ако държиш на бензин, бих ти препоръчал да търсиш вариант с внос по поръчка. Иначе за дизела, скоростната кутия не е чак такава драма. Автомата изобщо не е за пренебрегване - здрава и приятна кутия е, разбира се пак зависи от конкретната бройка. Не добре поддържан бензин на много километри също може да те вкара във филма. Както и дизел ... Всичко е голяма доза късмет. Избора между бензин и дизел е първо на симпатия, второ на сметки. При дизела подръжката е по скъпа, особенно ако са ти налични всички ЕКО джаджи. Но ако му правиш 20 - 30 000км на година е резонно. Бензина или бензин на газ пак е въпрос на километри и колко време планираш да я имаш тази кола. При 10 000км или по малко на година и ако ще карам колата 3-4 години не бих сложил газ. Обявата за 1,9 която си споделил не изглежда никак зле, поне на хартия, има си нормалните забелжки за годините си. Ако ти харесва, проблемите които имат със скоростните кутии не мисля, че трябва да са причина да зачеркнеш варианта за дизел.

marin_mv
08-12-2020, 15:10
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11605912240703641&slink=i21wnr
Колеги, някой да има впечатления от този кола? Един приятел е решил да я гледа, но е малко далече от София и да му спестим излишните разходки ако някой вече е открил проблеми по колата :-)

acho_
08-12-2020, 15:59
Всички обяви на продавача са тип "НОВА!!!! РЕАЛНИ КМ!!!". Предвид че не е нищо специално, не знам дали си заслужава разкарването, ако никой не сподели някакво положително впечатление преди това.

dhtj
08-12-2020, 16:05
Най-убития мотор, нито една екстра, джанти 16ки, по интериора е мурдарствано нещо около лоста, не трябва да е черен панела... На тая кола и е завишена поне двойно цената. Над 3000лв не бих отишъл да я погледна ако ще да е на 100 метра от вкъщи.

marin_mv
08-12-2020, 16:20
Най-убития мотор, нито една екстра, джанти 16ки, по интериора е мурдарствано нещо около лоста, не трябва да е черен панела... На тая кола и е завишена поне двойно цената. Над 3000лв не бих отишъл да я погледна ако ще да е на 100 метра от вкъщи.
Всичко това ясно, но човека на мен ми няма доверие "щото все Ti-ки ми в главата" Просто ако някоя я е гледал и има преки впечатления извън очевидното да му ги споделя

Grishata
08-12-2020, 17:22
Е добре де , ако са наистина реални тия 90к км ... какви са тия абсурди 3000 лв които чакаш да струва :Д бах тия претенции ... на 159ките екстрите са буквално плъг енд плей... трябва да си яко сакат в ръцете, че конкретно за тази кола приоритет да са ти екстрите :Д Все си викам да не пиша а само да чета във форума .. ама той целия стана едно блато деа...

Пс : съгласен съм за частта с мотора , за мен също е твърде слаб..

dhtj
08-12-2020, 17:48
Те лесно се слагат екстрите, но струват пари...
Не си струва да дадеш 6 хил лв за нерегистрирана базовица и после да наливаш още пари за "екстри".
А за километрите никой не може да ти гарантира, че са реални, а ако по някаква щастлива случайност наистина са реални, и те не могат да ти гарантират безпроблемност.
Сегашната ми кола има сменено турбо когато е била на 20хил км например.

flipz
08-12-2020, 18:38
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11605912240703641&slink=i21wnr
Колеги, някой да има впечатления от този кола? Един приятел е решил да я гледа, но е малко далече от София и да му спестим излишните разходки ако някой вече е открил проблеми по колата :-)

Джантите ми се виждат доста малки, може би са 16ки. И не мисля, че са оригинални за 159. -изглежда много смешно с тях.
От видеото .. била с хубави накладки :) :) това не е екстра, а консуматив за 100лв :) м/у другото се вижда, че спирачният диск е износен :)
Най- хубавият двигател за 1600кг автомобил :)
За тази тежка кола 120кс .. ако е над 50години щофера и ще я кара някъде, където няма трафик .. може би става.
• Халогенни фарове
• Безключово палене - чак пък .. нали се поставя ключа в слота.


Е добре де , ако са наистина реални тия 90к км ... какви са тия абсурди 3000 лв които чакаш да струва :Д бах тия претенции ... на 159ките екстрите са буквално плъг енд плей... трябва да си яко сакат в ръцете, че конкретно за тази кола приоритет да са ти екстрите :Д Все си викам да не пиша а само да чета във форума .. ама той целия стана едно блато деа...

Пс : съгласен съм за частта с мотора , за мен също е твърде слаб..

Купуваш за да караш или да се занимаваш да добавяш екстри :)
Някой от който струват доста ...
Като не ти харесва форума .. нали знаеш, има сигурно по- добри на опел или друга марка.

undy
08-12-2020, 20:35
Джантите ми се виждат доста малки, може би са 16ки. И не мисля, че са оригинални за 159. -изглежда много смешно с тях.


Оригинални 16ки са.

stoian_off
09-12-2020, 15:54
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11605912240703641&slink=i21wnr
Колеги, някой да има впечатления от този кола? Един приятел е решил да я гледа, но е малко далече от София и да му спестим излишните разходки ако някой вече е открил проблеми по колата :-)

На мен лично тази ми харесва повече за 6к:
https://m.mobile.bg/details/11607521304014827

flipz
09-12-2020, 16:28
На мен лично тази ми харесва повече за 6к:
https://m.mobile.bg/details/11607521304014827

Черната е за гараж, защото тъмните цветове им личи много, дори слаб дъжд.
На сивите не им личи - малко прах или ако е напръскана, НО
Черната има много по- впечатляващ вид и блясък - година по- нова и по- малко километри.

Travel_Mate
10-12-2020, 08:28
Съгласен, моята е черна, чиста я виждам веднъж годишно, като я снимам за каско