PDA

View Full Version : Съвет относно покупка на 159



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32]

Iv40
27-12-2020, 13:30
Здравейте,

Малко да се върнем към темата. Има ли фейслифт с 210 коня или тази мощност е само при Q4 версията? Става дума за 2.4 JTDm моторът.
Имате ли наблюдения за този екземпляр - https://m.mobile.bg/details/11596129336400473
Видях, че въпросният продавач има много Алфи на части, но разсъжденията на тази тема ще си ги оставя за себе си :) като цяло към днешна дата добра идея ли е да се закупи 2.4 или по-скоро да се ориентирам към 2.0 JTDm? Там избор почти няма. Само 1 кола ми допада и то доста под въпрос..
https://m.mobile.bg/details/11608986500272932 от доста време се премята из обявите, което май е показател, че не е много ок..

dhtj
27-12-2020, 15:09
Супер мотор е 2.4. Петте цилиндъра работят със специфична вибрация и специфичен звук, каквито не можеш да усетиш при масовите 4 цил мотори.
Дори и на място като работи усещаш че е голям двигател, а в движение при по-високи обороти звучи като бензинов.

210 коня версия има след 2007 год на всички 159ки (без q-tronic). Има разлики в главата, но главната разлика е турбото, заради което по-новия мотор има макс въртящ момент още на 1500 оборота, а стария - на 2000.
По принцип на 200кс мотор можеш да сложиш по-новото турбо и да получиш същия ефект.

Бих ти препоръчал да погледнеш и версиите с автоматични скорости. Кутията е чудесна и според мен подхожда повече на този клас автомобил.

flipz
27-12-2020, 17:36
https://m.mobile.bg/details/11608986500272932
Тя е на 300 000 км доста неща ще са по- амортизирани от 200 000км :) Това са си 5 години живот на автомобила по 20к на година..
Ако не живееш в голям град като София и Варна не ти препоръчвам автомат, защото чупи ли се ремонта е над 1.5к + че трудно се намира или почти няма кой да оправи кутията - която не винаги подлежи на ремонт. Във форума имаме един алфа член, кото даде толкова пари + връщане .. и пак не я оправиха и на 6-та няма мощност или нещо такова беше, високи температури прави. (за да се оправи сигурно трябват още пари) Като стане 2к ремонта .. кофти работа.
Обслужването е доста по- скъпо на автомата. При 2.4 ръчката F40 рядко се чупи .. и ремонта не е повече от 600-700лв ако някога се случи. (дори не съм срещал във форума тук)

Iv40
28-12-2020, 23:23
Живея в София, но използвам предимно Цариградско шосе и Южната дъга на околовръстното. Рядко попадам в по-сериозен трафик. Не ми е проблем да си цъкам скоростите ръчно :) Малко съм подкарвал 2.4 дизел във Волво S60. Този двигател също е 5 цилиндров и наистина е приятно звучащ. Но при Алфата има няколко неща, които ме притесняват. Вече данъците са високи, особено на 210 коня версията е близо 400 лв (защото е Евро 4). С под 17-ки не може да се кара, а с тези пътища май ще си е изпитание за бъбреците и пломбите. От друга страна 2.0 с ремап ще е "почти" същото като динамика. Данъкът е много по-нисък и може поне зимата да е с 16-ки и да си почивам от возията на 17-ките за няколко месеца :) Но няма избор в момента за жалост. Винаги като търся няма избор. Исках за временно да си взема някоя фейсова 56-ца или 47-ца JTD. E, и там ударих на камък.
Общо взето това ще ми е втори опит за 159.. Предния завърши с представител на ваг групата, с 1.9 TDI. Но тогава нямах избор вече и спешно ми трябваше кола. Сега мога да почакам някой месец, но се е видяло пак, че ще се гледа и за нещо алтернативно. След като нещата са толкова сложни отново тук..
Важното е да сме живи и здрави. Пък все нещо ще излезе :))

acho_
28-12-2020, 23:40
За возията е много относително от какво ще минаваш на 159-ка. Ti-ка на 19-ки вози по-добре от 147-ца на 15ки например. Освен ако в момента не караш А8, 7-ма серия или S класа, едва ли ще го усетиш като изпитание за бъбреците и пломбите :)

dhtj
28-12-2020, 23:44
За 2020 ми беше 178 лв данъка на 159 2.4 200коня.

А 159ка на 16ки е жалка гледка. Моята беше на 17ки и обмислях 18ки...
Един колега от форума тук ме повози на неговата TI-ка на 19ки и спортно окачване по кривите улици на Дружба и пак си возеше приятно колата, нямаше фрапираща разлика спрямо моята или някакво гадно друсане.

Бобби
29-12-2020, 00:19
Гъзарията изисква жертви, виждал съм натокано дупе по ленена риза пред дискотека зимата на - 20 градуса да забияа едно пиче...и имах чувството, че страда от паркинсон...та в тоя ред на мисли, тия инжинери, който са пуснали колата заводски с 16 изобщо не грешат...всяка една промяна в размера вреди на динамиката, разхода и т.н на колата, от там нататък разликата в цената на гуми и джанти от 16 до 18-19 ки е почти сто лева за брой......м/у другото не съм виждал алфа 159 2.4 оргинално да излиза от завода с 16-ки, но както и да е всеки сам си решава...е има дупостими размери за модела, но колкото по голям е, по зле.... за мен се превръщаш като онова дупе пред дискотеката за което споменах...:))
п.п...жалка гледка е кола с яки и големи джанти издрани, с изтъркани гуми с балони поради икономия....но има визия за някой....нали..?:))

flipz
29-12-2020, 16:13
Аз мисля, че 17ките пасват най- много на 159 и са най- удачни.
С 16ки изглеждат почти смешно. Остава едно голямо пространство м/у подкалника .. не е красиво.
С 18ки изглеждат добре колите, но возенето по- хубавите родни пътища .. едва ли е приятно, както за ходовата част и джантите, така и за хората.
* лично мнение.

Гумите са скъпи като цяло. Скоро вкарах 350лв за 2 гуми. Hankook

duf
16-02-2021, 19:35
Обмислям да ходя да гледам този бял лебед:
https://mobile.bg/11613476220792932

Ако приемем, че км са реални, MPI-я, едва ли има още много живот, но кой знае... Като гледам табелите, е от автокъща, така че...
От друга страна, интериора е приятна изненада, за MPI. Lusso, може би? Освен, ако не е реден, но едва ли.
Някакви мнения, коментари ? ��

Скоро, трябва да взимам по-голяма кола и гледам бензин, тъй като карам не много и главно градско. Момента не е много подходящ, но ги дебна всеки ден, 159ките.

Друго, което хвана окото, към момента, е едно червено комби. Доста скромно откъм снимки и информация.
https://mobile.bg/11612175946863199

Имам обаче, сериозни притеснения относно JTS-a, макар и второ поколение, директно впръскване...

ecotronic
16-02-2021, 20:07
Километрите на първата не са малко, въпреки, че този мотор е доста успешен. С моят нямам никакви ядове, но той е на половината от въпросния пробег.
За JTS мнение не мога да изразя, освен това, че не става за пълно газифициране.

alfa racer GTA
17-02-2021, 03:18
Ето какви са проблемите на успешния мотор:

https://automedia.investor.bg/a/2-novini/44293-8-te-osnovni-problema-pri-nay-populyarnite-motori-na-opel

На 1.9jts и 2.2 it's забрави за монтаж на газ.

А от няколко,(трима за да бъдем точни) автотехници съм чул мнение кола на газ използвана преди теб да не си купуваш, защото нито заводски е проектирана за газ, нито сплавите, уплътненията на двигателяи т.н. са предвидени да работят на газ и повишеното термично натоварване свързано с по-високата температура на изгаряне на газта в сравнение с бензина.Нито един от тях не притежава кола на газ - или са с бензин или с дизел.
Опел имаха и специално изявления за първият им такъв разработен двойногоривен двигател на бензин и газ, че се е наложило разработване на нови сплави за част от елементите на двигателя, защото не издържали на натоварването:

https://www.ams.bg/content/kakvo-se-sluchva-s-dvigatelite-kogato-rabotyat-na-priroden-gaz-014344


Специално JTS двигателите на Опел използвани в АР 159 нямат някакви съществени проблеми от които някой да се е оплакал.
Единствено имаше случай във форума на смяна на верига и зъбчато колело на 1.9jts 160 коня поради износване и още нещо - клапи или датчици и всичко беше на стойност от около 560-650 лв, което за около 120 000-130 000км пробег не е нищо, като се има предвид, че все пак ангренажен ремък/верига и ролки/колела са консуматив и подлежат на смяна на определен пробег.

Виж какви са частите за обслужване и тогава го мисли.

П.П.

По отношение на притесненията ти за бензина на директно впръскване донякъде са основателни, но ако слагаш нормално качествено масло няма да има нагар по сегменти, бутала и цилиндри и съответно проблеми.
В САЩ от май 2019 г. влезе специален стандарт на който трябва да отговарят двигателните масла предназначени за ползване в бензинови двигатели с директно впръскване.Всички такива масла са все пълна синтетика, за да успеят да отговорят на изискванията на стандарта и са с вискозитет 0w20 и 0w16.

Фолксваген "реши" проблема с ускореното натрупване на нагар при бензиновите си двигатели с директно впръскване като последното му поколение двигатели да с "междинна дюза/инжектори" който впръсква горивото заедно във вкарвания в цилиндъра въздух преди въздушния клапан.
На практика това не е 100% бензин на директно впръскване, а със смесено горивоподаване- една част от дюзите впръскват директно в цилиндъра, други във възрушнатацсес преди навлизането й в цилиндъра.

Интересното е, че в новите двигатели на Мазерати е възприет същият подход, което означава, че инженерите не са намерили друго ефикасно решение на проблема с трупането на депозити про бензиновия двигател на директно впръскване.

ecotronic
17-02-2021, 03:52
Рацер, аз не смея да давам категорични оценки, защото експлоатирам въпросния двигател само от 3 години а за теб, не знам.....

Тая статийка я подмяташ за пореден път. Само дето в нея има доста неточности, като например това:

" Муфите се управляват чрез промени в налягането на маслото, подавано от електромагнитните клапани.
Тъкмо тези клапани често сдават багажа, муфите остават без масло и започват да тракат оглушително."

Това болнатото не е вярно! Вариаторите се управляват, като се комутира поток от масло с едно и също налягане през различни отвори и така се пълнят отделни камери, което обуславя и ъгловото завъртане. Всичко това го има подробно описано в E-learn. От друга страна, и дума не се споменава за това, че двата вариатора, всеки един с по 3 позиции водят до 9 степенно регулиране на газоразпределението, за разлика от 2 степенното при TS. А пък това води до добрата гъвкавост на мотора и липсата на типичните за TS дупки в тягата.

Модулното изпълнение на бобините не е минус а голям плюс, защото ги няма досадните високоволтови кабели, които често пъти създават проблеми а и влагозащитата на високоволтовите части е изпълнена безупречно.

Термостата го има в различни изпълнения и като така има и евтини некачествени, както и по-скъпи и респективно - качествени. Освен това и дума не се споменава за това, че електрически управляемият термостат, в комбинация с температурния сензор на изходящата тръба на радиатора, води до много добро термостатиране на мотора. Смея да твърдя, че това е най-добре термостатирания мотор от цялата гама мотори при 159.


......

И доста по-важното - като се споменават проектантски недомислици, да си чувал по отношение на този мотор за неща, като завличане на един и същи лагер, както е при TS? Да си чувал за пукнати глави? Да си чувал за глътнати вихрови клапи?

......

Накратко - статия писана от някой пишман разбирач, който иска да се прави на интересен.

alfa racer GTA
17-02-2021, 05:51
Не зная дали е "пишман разбирач" или "писач", но статията вероятно се основава на някакви данни.

Не разбирам каква е връзката с Туин спарк двигателя?

В 159 ката Туин спарк няма.

Не "я подмятам" и не "давам категорични оцени", а се опитвам да помогна.Включително и на теб на въпроса ти зададен преди време за "играенето на оборотите" ти и откъде идва.

А освен теб в коментарите под статията има писали и други ползватели и една част от тях са написали кои от проблемите описани в статията са се проявили при тях и на какъв пробег.


Стилът на писане и статията са обобщаващи за 1.6 и 1.8 двигателите на Опел и съответните недостатъци, които може и да не са еднакви за всички двигатели в различните марки.

Аз лично когато избирам кола и конкретно 159- ката гледах и четох и за други марки и модели и предпочитам да ми кажат всички, дори "подозренията" за проблеми и да си ги проверя с други данни и информация от познати, автотехници и интернет форуми , статии, включително има официални сервизни акции, отколкото потенциален проблем да бъде премълчан.

От там нататък си преценявам има ли такъв масов проблем или е инцидентен, колко ще ми струва и дали ми отърва.И никога една единствена и информация не я приемам за 100% чиста монета и винаги я проверявам преди да взема решение.

Но твой избор е да ги приемаш като искаш нещата.



П.П.

Нито аз, нито ти сме критерии за 1.8mpi или 2.4 JTDm двигателя на 159- ката, макар и да сме ползватели.

ecotronic
17-02-2021, 10:16
Ами сравнявам есотес - а с други мотори, широко застъпени в АР. Ти с какво предлагаш да го сравнявам?

Когато се дават съвети, е много по-добре да споделиш опит от първо лице, отколкото да преписваш знайни и незнайни фермани, каквито всеки и сам, може да намери.

PS:

Играенето на оборотите при мен, вече го изясних и споделих във форума, на какво се дължи. Причината няма нищо общо с написаното в онази статия.

ivo_red
17-02-2021, 12:03
Обмислям да ходя да гледам този бял лебед:
https://mobile.bg/11613476220792932

Ако приемем, че км са реални, MPI-я, едва ли има още много живот, но кой знае... Като гледам табелите, е от автокъща, така че...
От друга страна, интериора е приятна изненада, за MPI. Lusso, може би? Освен, ако не е реден, но едва ли.
Някакви мнения, коментари ? ��

Скоро, трябва да взимам по-голяма кола и гледам бензин, тъй като карам не много и главно градско. Момента не е много подходящ, но ги дебна всеки ден, 159ките.

Друго, което хвана окото, към момента, е едно червено комби. Доста скромно откъм снимки и информация.
https://mobile.bg/11612175946863199

Имам обаче, сериозни притеснения относно JTS-a, макар и второ поколение, директно впръскване...

тоя салон не е от тази кола. Натам се сещаш какъв експлоатационен ресурс е останал... Близо 6 бона за тоя скрап...А за JTS какви са ти притесненията и на какво се базират?

acho_
17-02-2021, 13:02
тоя салон не е от тази кола
Как разбра?

ivo_red
17-02-2021, 15:06
Как разбра?

загледай се във 2рата снимка от обявата. Виж декоративните лайсни на жабката и кората на вратата, че са различни.

dhtj
17-02-2021, 17:26
Мдаа, и салона е от преди фейслифт, а колата е след.
Мирише ми на 500евро кола, 800лв докарване, 500лв салон и 3 бона печалба за джамбаза... :drinking:

ivo_red
17-02-2021, 17:56
аз и за червената имам резерви, особено капака на багажника и десен калник, ама на 10-15 годишни бангии все ще има зажележки. Въпросът е колко ще дадеш за нея и колко ресурс и е останал. Ясно е, че джамбазите пазаруват предимно по аукциони и търгове ударени коли и такива с механични повреди. Оначе няма как да изкарат мангизи. Ключовият момент е колко зле е била колата и как са я оправили.

duf
17-02-2021, 18:05
тоя салон не е от тази кола. Натам се сещаш какъв експлоатационен ресурс е останал... Близо 6 бона за тоя скрап...А за JTS какви са ти притесненията и на какво се базират?

Един приятел имаше 2.0 JTS, в GT. Голям кеф, звук и тн, но все се оплакваше, че нещо не е наред с него. Разбирам, че ако се обслужи от ДО мотора + качествено масло, с по-чести смени и добавка за дюзи примерно, като не се тормози много, всичко трябва да е окей.

От друга страна, съм говорил с момчетата от един от форумните алфа сервизи и най-приятелски, ме посъветваха, да стоя далеч от всякакво директно впръскване. Като цяло. Било просто трагично... Не вярвам, че няма добър, запазен бензин на 159 и то на приемлива цена ,но не забравям и думите им. Иначе да, всичко се ремонтира, срещу съответната сума.

Чел съм по чужди форуми и хората, са доволни като цяло от 2.2 JTS-а, но все пак, говорят за екземпляри на до 150 000км или такива, струващи над 6000 евро, към днешна дата.
Аз обичам коли и не ми пречи, да се чупи и да я оправям. Даже ми е кеф, да се грижа за колата, но ако найстина нацеля някоя кошница, както казваш, няма да е готино... Затова и питам. Това, с лайсните, на бялата, не го бях забелязал. ��

acho_
17-02-2021, 18:07
загледай се във 2рата снимка от обявата. Виж декоративните лайсни на жабката и кората на вратата, че са различни.

Не бях забелязал :)

ivo_red
17-02-2021, 19:01
Един приятел имаше 2.0 JTS, в GT. Голям кеф, звук и тн, но все се оплакваше, че нещо не е наред с него. Разбирам, че ако се обслужи от ДО мотора + качествено масло, с по-чести смени и добавка за дюзи примерно, като не се тормози много, всичко трябва да е окей.

От друга страна, съм говорил с момчетата от един от форумните алфа сервизи и най-приятелски, ме посъветваха, да стоя далеч от всякакво директно впръскване. Като цяло. Било просто трагично... Не вярвам, че няма добър, запазен бензин на 159 и то на приемлива цена ,но не забравям и думите им. Иначе да, всичко се ремонтира, срещу съответната сума.

Чел съм по чужди форуми и хората, са доволни като цяло от 2.2 JTS-а, но все пак, говорят за екземпляри на до 150 000км или такива, струващи над 6000 евро, към днешна дата.
Аз обичам коли и не ми пречи, да се чупи и да я оправям. Даже ми е кеф, да се грижа за колата, но ако найстина нацеля някоя кошница, както казваш, няма да е готино... Затова и питам. Това, с лайсните, на бялата, не го бях забелязал. ��

2.0jts нЕма нищо общо с 1.9 и 2.2. 2ката се базира на 2.0ТС, а другите са си GMски Екотек блокове и вътрешности с глави на Алфа. 2ката отпада понеже е скъпа за производство, а не е от най-надеждните. Болката на 1.9 и 2.2 са веригите и относително високият разход за не чак толкова добрата си динамика. 2.2 е по-адекватен за тежката 159ка и с един ремап се оправя липсата на ряз в ниските и дупката във въртящия момент. Ако намериш нещо запазено, не му мисли. ДИ не е такава драма каквато я изкарват.

kirekchiev
18-02-2021, 10:05
JTS не е толкова лош, дори и 2ката в GT. Имах такъв. На 130к км го взехме и 20к се караше яко без да има проблеми. Разходите са високи за сметка на вървежа при тия коли. На мен ми гореше между 15 и 20 градско, като можеше и повече.

Iv40
04-04-2021, 01:01
Здравейте, някой да е гледал тази - https://m.mobile.bg/details/11610729894478559

alfa racer GTA
04-04-2021, 11:38
"Система за измиване на фаровете" = бабината му трънкина - фаровете не са ксенон и няма умиватели/пръскалки или аз съм сляп...

"Топ състояние, без следи от употреба" = бабината му трънкина - халогените са за смяна - покритието им отразяващо светлината от лампата го няма и жълтеят и двата - доста ще е карана при мокро време, за да опада така отразяващото покритие и то пада най- вече когато халогенните крушки светят, нагрели са фаровете и вода "облива" фаровете .

Ако я гледаш гледай за ръжда и гледай за боядисвано по задните врати и праговете/ калниците срещу вратите - там съм виждал няколко от Австрия и Швейцария ръждясали до степен да трябва ламарина да им се слага и нова задна врата.Говоря за тази част от калника срещу задните врати има върху която има предпазно фолио.

Не вярвам и километрите да са 140 000 и халогеннните фарове да са жълтнали до степен да подлежат на замяна целия фар.

Иначе не зле - поне кожения салон и интериора.

Gogata
04-04-2021, 13:17
Едни халогени са 100лв. Това да й дерта.
Ръжда може да тръгне ако ги няма тапите на праговете или е била ударена.
Гледай кутията и мотора основно.
Кутията не трябва да им удари, прелъзвания и шумове. Трябва да сменя плавно и мазно. Кофти, че е без номера и трудно ще ги хванеш тези неща, защото обикновено си проличава като загрее и трябва да се покара.
За мотора колегите с 2.4 по-могат да кажат как да се хване ако главата е заминала, но поне антифриза провери дали е чист.

flipz
07-04-2021, 10:32
Халогените за мъгла ги смених от аутодок за 60лв Моята като я купих бяха по- добре, но за 2 години, без изобщо да ги ползвам пожълтяха.
Ако имаш възможност, качи си multiecuscan на лаптопа отиваш, забучваш лаптопа и гледаш: OBD2 кабел и с usb става. - по- бързо
1. километраж
2. колко пъти е зануляван сервизният интервал
3. Съпоставка с километража: ODOMETER at last DPF replace .. ако съвпада с километража на колата (е още една проверка)
4. ДПФ преди колко км е регенерирал Distance from last DPF regeneration (виждаш дали не се е скапал и регенерира на всеки 20км) Average Distance last 5 regene...
5. Проверяваш корекциите на дюзите.

* това малко може да подпомогне и допринесе за информация.
БТВ посъветваха те за ръждата, провери отдолу, но отстрани се вижда, че има лепенка и на вратата и на задният калник - така че това отпада.

За автоматика .. там не знам .. а и отивам на фитнес :) :)
- аз ходех навсякъде с лаптопа и това ми беше първата работа :) Никъде не са имали против да се закача на поне 6-7 авто къщи.
Обърни внимание и на турбото .. дали не свири ..
Успех с огледа

* визуален оглед на някой части по колата, дали са оригинални.
* при мен горни и долни носачи са оригинални, рикамби. както и амортисьорите на предното окачване със залепени баркодове.
* задните стъкла и задното splintex предното Pinglington както и страничните предни с лого на алфа.
* балончета в антифриза при запален мотор

kirekchiev
13-04-2021, 11:54
Здравейте. Някой гледал ли е тази - https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11614026681949730 ?
Какво да гледам при покупка на такава?

undy
13-04-2021, 14:50
Освен, че трябва да си подготвен за външно разкрасяване (понеже пишат, че има забележки), виждам че и предна лява седалка се нуждае от ремонт. На загрята кутия трябва да превключва меко, без тласъци и удари. Питай дали са налични клапите, ЕГР и ДПФ, ако са махани, значи е бърникано и в софта. Виж си задните пружини, на TI версията са скъпи, а се чупят доста често при 159(не само TI). Мотора да е тих, да няма блъсканици и вибрации при набиране. От кормилната уредба да не се усещат вибрации, стържене или нещо подобно. Трябва да не се пени маслото, да е бистро и спокойно (когато мотора работи), провери всички флуиди и нивото им след някакъв пробен преход. Отвий капачката на антифриза, нормално е да фъсне, но не и да си променя нивото осезаемо. Окачването ти е ясно, щом имаш 156, слухтиш и се ослушваш.

Бобби
13-04-2021, 17:38
Здравейте. Някой гледал ли е тази - https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11614026681949730 ?
Какво да гледам при покупка на такава?

А бе нищо няма да гледаш....виждам, че си сменил три алфи до сега..... и си на 21 - години, това е рекорд в форума....:)....не се заяждам, просто коментирам, ако до сега не си се опарил с твоя опит...питай....би трябвало да си наясно с някой неща,,,та в тоя ред на мисли на твойте години всичко е визия, а не технически изправно.....дано да греша...все пак послушай колегите какво думат и ако отбираш ще имаш късмет...;)
п.п...тая кола от обявата е опоскана, няма е щората в багажника, тормозена е според мен, но това може да се определи при оглед......по снимки нищо не става....едно време като нямаше мобиле и тем подобни сайтове...беше по добре....в смисъл четеш една обява във вестника и и ако не я разгледаш, нищо не знаеш за нея....то и сега е същото, обаче снимките те заблуждават и от там коментари колко си щеш, и ти променят виждането, а дано си ме разбрал, с жена трябва да си преспал поне веднъж, а кола трябва да си я покарал и видял на живо...;)

kirekchiev
14-04-2021, 11:03
Хахах, при мен е по-важно всичко да е изправно, външно нещата се оправят. За 156/GT платформата знам доста, но със 159 досега не съм се занимавал.
Колата иначе ми я предлага познат, от когото съм взимал и първото GT, което беше читаво. Та километрите са реални и състоянието уж е такова каквото си пише и в обявата. Каза ми, че трябва да се сменят ремъци, ролки, водна помпа и да се пипне отвън.
Къде гният тези коли - вежди, прагове?
Реално съм малко резервиран към тая кола, понеже искам седан, но пък ако е читава си струва да я видя.

undy
14-04-2021, 11:25
Хахах, при мен е по-важно всичко да е изправно, външно нещата се оправят. За 156/GT платформата знам доста, но със 159 досега не съм се занимавал.
Колата иначе ми я предлага познат, от когото съм взимал и първото GT, което беше читаво. Та километрите са реални и състоянието уж е такова каквото си пише и в обявата. Каза ми, че трябва да се сменят ремъци, ролки, водна помпа и да се пипне отвън.
Къде гният тези коли - вежди, прагове?
Реално съм малко резервиран към тая кола, понеже искам седан, но пък ако е читава си струва да я видя.

Погледни предните калници, долу ниско при прага. Отделно предния мост корозира много.

duf
14-04-2021, 16:10
Хахах, при мен е по-важно всичко да е изправно, външно нещата се оправят. За 156/GT платформата знам доста, но със 159 досега не съм се занимавал.
Колата иначе ми я предлага познат, от когото съм взимал и първото GT, което беше читаво. Та километрите са реални и състоянието уж е такова каквото си пише и в обявата. Каза ми, че трябва да се сменят ремъци, ролки, водна помпа и да се пипне отвън.
Къде гният тези коли - вежди, прагове?
Реално съм малко резервиран към тая кола, понеже искам седан, но пък ако е читава си струва да я видя.

Ти нямашe ли едно лачено, червено ГТ ? :)

Както й да е, погледни този guide, където дори ползват SW TI, като тази, която искаш да гледаш. На мен лично, ми помогна доста, при огледа на 159. Успех!

https://www.youtube.com/watch?v=PS4BwL5wrwQ&t=340s

kirekchiev
15-04-2021, 10:18
Ти нямашe ли едно лачено, червено ГТ ? :)

Както й да е, погледни този guide, където дори ползват SW TI, като тази, която искаш да гледаш. На мен лично, ми помогна доста, при огледа на 159. Успех!

https://www.youtube.com/watch?v=PS4BwL5wrwQ&t=340s

Много благодаря :)
Имах за точно 2 седмици... Преди една жена с джип да ме засече и да се натреса в нея.

kirekchiev
16-04-2021, 10:22
Някой може ли да ми даде ориентировъчни цени за поддръжаката на 2.4ка автомат?
- Ремъци и водна помпа
- Дискове накладки
- Обслужване на автоматичната скоростна кутия
- евентуално нещо друго, което изпускам?

acho_
16-04-2021, 10:56
- евентуално нещо друго, което изпускам?

Глава - 2-3к, според чужди мнения.

alfa racer GTA
16-04-2021, 12:53
--> 370лв ремъци+ролки с пистови и с обтяжно рамо.SKF, INA.
--%> демпферна шайба SNR 143лв с болтове.Дайко 200лв.

--> дискове+ накладки предни+задни 500-550 лв ATE,

--> двиг.масло 70-80лв шрл хеликс ултра+ Фукс или 120-125 лв за Равенол VST

Това без труда.

Глава --> 800лв възстановена
Има и за 1200лв втора употреба които им няма нищо.

Като сложиш и другите работи които се сменят покрай главата = 2500-3000лв
Това с главата е малко тъпо, на го въртят редовно.


Хидравличен маркуч сдава багажа --> рециклиране 100-120лв с куриера до/от фирмата, ако държиш на оригинален маркуч --> 600лв+ две седмици чакане искат "Витоша ауто" или от Унгария Полша от официален представител 240-290лв Originali ricambi без доставката която е 35-45лв.

В крайна сметка зависи предните собственици какви са били --> четеш у форума гледаш че има и мондари.Като "уцелиш" кола от такъв и :Silent:

Та най-важното е не купувай кола от такъв.

Оттам нататък вече късмет и добро обслужване+добри части.

Предно окачване от 540 лв за 8 части комплект до 1400лв.

Gogata
16-04-2021, 14:03
Някой може ли да ми даде ориентировъчни цени за поддръжаката на 2.4ка автомат?
- Ремъци и водна помпа
- Дискове накладки
- Обслужване на автоматичната скоростна кутия
- евентуално нещо друго, което изпускам?

В тази тема съм събрал нещата, които съм правил с цени и труд.
Може да ти е полезно да се ориентираш.

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?97311-%CF%EE%E4%EE%E1%F0%E5%ED%E8%FF-%E8-%F0%E5%EC%EE%ED%F2%E8-%EF%EE-%C0%EB%F4%E0-159-%F1-%F6%E5%ED%E8

dhtj
16-04-2021, 15:56
Глава - 2-3к, според чужди мнения.

Пресилено е според мен.
Ревизирана глава съм виждал за 800лв в мобиле.бг. С труд, гарнитури и флуиди ще е под 1200лв със сигурност.

А ако сам си свалиш твоята глава, пратиш я за заварка и шлайф и си я сложиш сам после (не е толкова трудно) ще излезе и под 600 лв мисля.


Някой може ли да ми даде ориентировъчни цени за поддръжаката на 2.4ка автомат?
- Ремъци и водна помпа
- Дискове накладки
- Обслужване на автоматичната скоростна кутия
- евентуално нещо друго, което изпускам?

Около 70 лв за излиза да си опресниш сам маслото на автомата с Тотал (същото го сипват на ситроените с тази автоматична кутия). За 200лв ще ти го направят в сервиз.

За дискове и накладки ще си провериш в някой сайт/магазин какви са цените. Различните марки струват различно.

За ремъците не е проста работата и трудно ще си я направиш сам. Приготви 400лв.

undy
16-04-2021, 17:00
Някой може ли да ми даде ориентировъчни цени за поддръжаката на 2.4ка автомат?
- Ремъци и водна помпа
- Дискове накладки
- Обслужване на автоматичната скоростна кутия
- евентуално нещо друго, което изпускам?

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?45754-%CF%EE%E4%F0%EE%E1%ED%EE%F1%F2%E8-%EE%EA%EE%EB%EE-%F0%E0%E7%ED%E8-%F0%E5%EC%EE%ED%F2%E8-%ED%E0-159&p=1572405&viewfull=1#post1572405

Главата я правиха един от най-скъпите сервизи в столицата. Работата им е безупречна. Като в ремонта влиза смяна на гумички и напасване на клапани, шлайф и т.н...цената съм я посочил в линка към поста ми.

Автомата си го обслужвам сам. Имам два пъти опресняване с по 4л. през 30К. 3-тия път купих 10л. масло и завъртях 3 пъти за по-качествена смяната. 10л - 200лв.

kirekchiev
26-05-2021, 13:59
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11620827563634249&slink=k7o639 - някакви мнения за тази?

dhtj
26-05-2021, 16:53
Не си струва разхода за тоя вървеж. А газова не може.

kirekchiev
26-05-2021, 18:46
Тва всеки, който кара дизел, ми го казва ама някакси не знам дали искам пак дизел да взимам. ТБИ няма на нормални цени. Повече клоня към бензина.

alfa racer GTA
26-05-2021, 19:04
Ако е за ежедневка, не е подходяща и заради разход и заради обслужване и заради евентуални ремонти.

Ако е за петък вечер, събота и неделя става.
И за турбо става или по-скоро май е компресор:
https://youtu.be/uVscWCikUz0

flipz
26-05-2021, 19:13
Ако е за ежедневка, не е подходяща и заради разход и заради обслужване и заради евентуални ремонти.

Ако е за петък вечер, събота и неделя става.
И за турбо става или по-скоро май е компресор:
https://youtu.be/uVscWCikUz0

Зависи кой какво харесва и с какво разполага.
Да отидеш до работа на 15км и да се върнеш .. почивните дни .. да си свършиш някаква работа .. = става
Защо да не става .. да не е от макарони :D :D :D
Цените за ремонт, вече не са както преди 5 години.

acho_
26-05-2021, 20:05
Ако е за петък вечер, събота и неделя става.
И за турбо става или по-скоро май е компресор:
Става, става, че и за без пари :)
http://www.autodeltashop.com/index.php?cPath=123_125

mollovmd
26-05-2021, 22:24
https://m.mobile.bg/details/11608737330794782 - някакви мнения за този автомобил ? Дали някой го е гледал на живо случайно, че изглежда интересен този екземпляр.

dhtj
27-05-2021, 02:13
Тва всеки, който кара дизел, ми го казва ама някакси не знам дали искам пак дизел да взимам. ТБИ няма на нормални цени. Повече клоня към бензина.

Аз не съм фен на дизелите, също като теб нямах желание да си купувам дизел, но това е положението при 159, а и като цяло в европейското автомобилостроене от тези години.
Пробвай някое читаво 2.4 автомат и изобщо няма да се замислиш за тби или за жтс. Бил съм на твоето място вече.

Другия вариант е 2.2 бензин, там има газови вече, а и не гори 18/100 и няма вериги за хиляда лева.

Тази от последния пост на mollovmd ми изглежда много добре.

stoian_off
27-05-2021, 09:13
mollovmd изглежда свежа на снимки, но мисля че пружините са сменяни. Сякаш стои по ниско, пък 2.4 са една идея по високи. От Швейцария често идват със спортни по ниски пружини. Но можеш да си ги смениш със стандартни, ще се повдигне.

kirekchiev
27-05-2021, 11:06
Аз не съм фен на дизелите, също като теб нямах желание да си купувам дизел, но това е положението при 159, а и като цяло в европейското автомобилостроене от тези години.
Пробвай някое читаво 2.4 автомат и изобщо няма да се замислиш за тби или за жтс. Бил съм на твоето място вече.

Другия вариант е 2.2 бензин, там има газови вече, а и не гори 18/100 и няма вериги за хиляда лева.

Тази от последния пост на mollovmd ми изглежда много добре.

1.8 mpi и 2.2 JTS са тотално изключени :D Трябва да върви повече от чипосаната ми 8-клапанова 1.9ка.
Комбитата също са аут, искам седан, а защо не и някоя брера.
Иначе имах възможност да взема на много добра цена една 159ка TI 2.4 автомат. Наистина върви доста добре, ама тоя дизел... Бавното загряване ми е най-големия филм... После с моето каране постоянно бързо и по много, не е свръх добрия вариант като идва време да се сменят части.
Затова искам бензин - там просто няма турбина и маховик, който да се счупи. Всичко друго е същото.

dhtj
27-05-2021, 13:10
Маховик (демпферен) нямаше спарка ми в 156. Всичко друго по-модерно вече си има демпфер, без значение дали е дизел или бензин.

Загряването не знам в каква връзка те притеснява? Моята 159ка беше с калорифер и топлото в купето почваше от втората минута, дори и в най-големите студове.
А една турбина ти е най-малкия проблем. 3.2жтс хвърлят цели мотори. :D

Ако искаш бензин от тея години търси някое е46 или е60 с 231 коня бензина. Или GT c Busso.

JTS-а е скръбник с 50 умрели коня и около 200 истински и дори и да извадиш късмет и да не се троши, то само с разход ще те съсипе.

https://youtu.be/SJcgDFq1h-c
Май върви колкото 1.9 с чип, ебаси тъгата :D

kirekchiev
27-05-2021, 13:34
Дърто БМВ няма да си взема :D
Загряването ме притеснява от гледна точка на късите разстояния, които правя принципно. Примерно работата ми е на 4-5км от нас - дизела за това време няма шанс да загрее. Съответно тоя разход от 14-15 ще си го има и без тва.
Иначе и GT с Busso гледам ама то няма на добри цени. Всички отиват на над 15к. Пък и след едно изгнило, което имах, и след едно тотализирано, се чудя дали искам 3то :D Много ме кефят, но се замислям.

acho_
27-05-2021, 15:03
https://youtu.be/SJcgDFq1h-c
Май върви колкото 1.9 с чип, ебаси тъгата :D

Тоя клип съм го гледал, нещо не е ок ми се струва, ако са живи 260-те коня няма да умре на 218 км/ч.
Отделно от 100-200 за 30 секунди, и то по леко нанадолнище, сравнено с измерените ускорения се разминава доста:
https://zeperfs.com/en/fiche2127-alfa-romeo-159-3-2-v6-q4.htm

flipz
28-05-2021, 16:50
Изобщо не е по темата ... SPAM !!!

ecotronic
28-05-2021, 16:57
Това не знам как е станало, но моля някой мод да го изтрие.

Най-добре си смени паролата за акаунта.

ivo_red
31-05-2021, 20:22
Не си струва разхода за тоя вървеж. А газова не може.


Ако е за ежедневка, не е подходяща и заради разход и заради обслужване и заради евентуални ремонти.

Ако е за петък вечер, събота и неделя става.
И за турбо става или по-скоро май е компресор:
https://youtu.be/uVscWCikUz0


Маховик (демпферен) нямаше спарка ми в 156. Всичко друго по-модерно вече си има демпфер, без значение дали е дизел или бензин.

Загряването не знам в каква връзка те притеснява? Моята 159ка беше с калорифер и топлото в купето почваше от втората минута, дори и в най-големите студове.
А една турбина ти е най-малкия проблем. 3.2жтс хвърлят цели мотори. :D

Ако искаш бензин от тея години търси някое е46 или е60 с 231 коня бензина. Или GT c Busso.

JTS-а е скръбник с 50 умрели коня и около 200 истински и дори и да извадиш късмет и да не се троши, то само с разход ще те съсипе.

https://youtu.be/SJcgDFq1h-c
Май върви колкото 1.9 с чип, ебаси тъгата :Dаааахахаха не е истина колко глупости са се изписали. Моята я карам всеки ден в центъра на София и не минава ден, в който да се кача в нея и да не си помисля колко кеф ми носи тая кола.

dhtj
31-05-2021, 22:37
аааахахаха не е истина колко глупости са се изписали. Моята я карам всеки ден в центъра на София и не минава ден, в който да се кача в нея и да не си помисля колко кеф ми носи тая кола.

Е ти и ЗИЛ 130 може да караш всеки ден в София и да ти "носи кеф"... Всеки според вкуса си.
Но това не променя фактите че гори много и не върви.
Като вземеш джулия след време ще ме разбереш за какво говоря. :)

kirekchiev
01-06-2021, 12:10
аааахахаха не е истина колко глупости са се изписали. Моята я карам всеки ден в центъра на София и не минава ден, в който да се кача в нея и да не си помисля колко кеф ми носи тая кола.

Иво, точно това ти бях писал в alfa owner-a. Надявах се да има и други хора, които го карат тоя двг освен теб :D
Ще видя какво ще стане, ако изпадне някоя хубава ще взимам, ако не ще чакам.
Писна ми от тия дизели вече :D
Те и за 156цата ми разправяха колко било чупливо окачването, ама за 70к км съм сменил две биалетки и 3 накрайника.

flipz
02-06-2021, 19:28
Той няма да се сили и да се състезава. И 100 коня му стигат да седи кротко в задръстванията :)
За градска кола .. за какво ти е да върви ..
* колко е да върви и колко е да не върви :)

Kamen911
13-06-2021, 15:31
Здравейте, някой виждал ли е тази. И като цяло за първи път виждам с пера при този модел.

https://m.mobile.bg/details/11623524896901515

Или тази: https://m.mobile.bg/details/11617772479959663

kirekchiev
14-06-2021, 10:50
Перата са доста готини при автомата. Малко са странни първия път като караш, но са удобни. Аз като ходих да гледам една 159ка с пера и без да исках включих дългите вместо скорост надолу :D

kirekchiev
07-07-2021, 16:24
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11624866088425118&slink=kove66 - някой знае ли нещо за тази?

flipz
08-07-2021, 21:59
Ремапната очевидно .. някои е раздавал 'здраво' 'газ' и сега опитва да се отърве :)
в кръга на шегата.

dhtj
09-07-2021, 00:19
Тя 3.2, не знам за какъв ремап говорим.

Иначе на обява без интериорни снимки не бих обърнал голямо внимание.

kirekchiev
09-07-2021, 09:56
Аз му писах се обадих на този, колата е бая постна. Почти никакви екстри няма.
Миналата седмица звънях на този - https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?topmenu=1&act=4&adv=11624806801585670 . Разбрахме се да се видим и спря да си вдига телефона :D Сега издирвам собственика на едно GT в София - https://www.cars.bg/offer/60798ac861b19a250249f562 , че тия в автокъщата звучат като големи джамбази.

dddimitrovvv
23-07-2021, 17:24
Aко му дадеш 7 хиляди за ГТ тоя ще скочи 2м от кеф хахахахахха

Kamen911
23-08-2021, 11:12
Някой има ли наблюдения към тези двете, доста време са по обявите:

https://www.cars.bg/offer/607af7d3bae80101c40586e2

https://www.cars.bg/offer/60f58d2b8675da292a167b64

kirekchiev
08-10-2021, 18:49
Някой гледал ли е тази старозагорска брера - https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11632070457804617&slink=lrzp5v
С пича се бях уговорил да я гледам и накрая не си вдигна телефона, после колата изчезна от обява и сега пак я има.
Ама е доста съмнителна за тези пари.

tehredman
26-10-2021, 10:32
Колеги някой гледал ли е някоя от тези двете:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11632891441610880&slink=lzc4l9
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11634754950235770&slink=lzc4l9
Нещо съмнително ако се вижда по снимките също ще съм доволен да чуя.

alfa racer GTA
26-10-2021, 19:21
На мен варненската със светлия кожен салон ми харесва повече, макар че по табло е на повече километри.Тъпото е че изглежда й липсва единия голям гумен тампон на който ляга капака над двигателя, но това да е косура.

Тази без регистрационен номер не е с оригиналните предна и задна брони и е "тунингована" --> отзад по бронята прилича повече на ауди, отколкото н 159-ка.Отстрани също има спойлери или прагове, които може да са "тунинг", може и да крият нещо.
Изобщо този тунинг трябва да го е направил човек без грам вкус, та да окепази така 159-ката --> и за това си трябва талант...
Отделно тази с черния кожен салон няма и една снимка на двигателя и изобщо "под капака" ...

Иначе черният салон ми харесва повече.Ама и там ако ходиш трябва да се вгледаш в седалката на шофьора - нещо като "разринкана" седи откъм скоростния лост на едно място отстрани където стои лакътя при пусната надолу ръка.И седалката е дръпната назад, та като на снимката не се вижда борда на седалката на шофьора откъм вратата където влиза и нещо на "мацано" прилича да има и там...

Също така явно се срамуват от емблемите "GIUGIARO", щото и те липсват или "са забравени" някъде...след пребоядисване...

Голямо осиране е паднало по тази "159-ка" ...

Бобби
26-10-2021, 20:30
Според мен регестрираната е по голяма цигания...въпрос на вкус..но тоя модел е каца без дъно, има да си наливаш колкото си искаш, незнам защо си се спрял точно на този модел 159..?

tehredman
27-10-2021, 06:34
Живея на място с около 500м черен път и затова търся нещо сравнително проходимо, но и цивилизовано, а не нещо което ще ме подтиква към самоубийство все път като го видя ��

alfa racer GTA
27-10-2021, 10:17
Черният път не е проблем с нормалния размер гуми 225/50/17, стига да няма дълбоки "коловози" там където обикновено минават гумите и да не стърчи повече от 10-на сантиметра по средата между гумите.Отпред разстоянието/просвета е около 14-17 сантиметра в зависмост къде го мериш.Отзад е по-високо.

Ама тази с допълнително слаганите "спойлери" и брони не се знае с какъв просвет е.Би трябвало да е по-малък от заводските брони, тъй като задната броня стига и минава под ауспусите.

Според мен на такова място практичността трябва да ти е приоритет, а не визията.
Ако колата се ползва в малко/средно по размер и население населено място проблем няма да има.Това което виждам в големите градове е че все повече автомобилите със среден и по-голям от средния размер автомобили се заменят с компактен и малък размер автомобили когато става въпрос за предимно градско шофиране от/до работа и до дома.

Изобщо автомобили над средния размер и клас няма голяма логика и смисъл всеки ден да ги лънгъркаш в големия град по улиците - за 3-5-10 или 20 км на ден, дори 40 км на ден е безсмислено да си трошиш колата в такъв град, а и там все някъде има неоправени улици или зимата нещо непочистено от снега, все някой ще те закачи...

Моите познати независимо дали разполагат или не с пари повече си купиха коли "за града", та дори да ги ударят или закачат/ожулят да не ги е яд толкова...

То вече почти е без значение къде живееш --> всичко живо що пъпли, пълзи и диша "се качи на коли", някой са такива таралясници, че изобщо не им дреме дали ще ударят или ожулят някоя кола.За последно на ЛИДЛ един дядка с очукан и ожулен отвсякъде 27-30 годишен мини ван или бус ожули една f30 от край до край и изобщо не спря --> погледна че ожули БМВ-то и...си продължи спокойно все едно това е "За добър ден" при него...

Та добре помисли дали точно 159-ка ти върши работа.Моята е купих с мисълта, че ще я изпозлвам предимно извън града и сега 6 години по-късно мога да кажа, че 7/8 пъти от 10 качвания на нея шофирам извънградско, тоест отивам до друго населно място на поне 40 км, но повечето пъти на над 150км и се връщам същия или друг ден.
Останалото ми шофиране е да отида до големите хипери или заедно с това и до някой от парковете за разходка събота и/или неделя.

Та мисълта ми е да си избереш автомобил според дейността, ползването и маршрута който й предстои да изминава.

acho_
27-10-2021, 10:51
Винаги съм се чудил каква е идеята на Q4 в 159, особено пък във вариант Ti. При такъв просвет, освен по някой заснежен път, ми е трудно да видя кой знае какво съществено приложение, че да оправдае допълнителното тегло от 100+ кг. Дори на заснежен път, ако гумите са галоши, пак ще си стои на място.

undy
27-10-2021, 13:15
Около модела 159 има десетки въпроси на които е трудно да се отговори, общо взето няма логика в много неща... Защо няма дизелов автомат 4х4, защо няма Крос изпълнение с 4х4,защо не пуснаха 2.0 и 1.7TBI с автомат... Айсин кутията се е доказала. На 2.2 сложили Селе, като бройките сигурно са десетки. Няма логика и на въпроса ти, защо ти е TI с 4х4 като е до земята, освен за гъзария и бъдещи проблеми.

flipz
27-10-2021, 19:44
Около модела 159 има десетки въпроси на които е трудно да се отговори, общо взето няма логика в много неща... Защо няма дизелов автомат 4х4, защо няма Крос изпълнение с 4х4,защо не пуснаха 2.0 и 1.7TBI с автомат... Айсин кутията се е доказала. На 2.2 сложили Селе, като бройките сигурно са десетки. Няма логика и на въпроса ти, защо ти е TI с 4х4 като е до земята, освен за гъзария и бъдещи проблеми.

Или тъпата кутия М32 .. най- малкото е трябвало да се преработи .. с по- големи лагери. Предните стъкло-държачи метални (безпроблемни) задните фалшиво ПВЦ което се чупи/рони с времето.
Тъпотията със фолиото на праговете .. и др. недоразумения.

BO
27-10-2021, 20:02
Аз съм за Ку4 на 159-ка. Изпълнена с чист хардуер, без електроники и глупости. Да, рядко ще потрябва, но когато потрябва и почувстваш действието на още един задвижващ мост, всичко си струва.

Бобби
27-10-2021, 21:19
Аз съм за Ку4 на 159-ка. Изпълнена с чист хардуер, без електроники и глупости. Да, рядко ще потрябва, но когато потрябва и почувстваш действието на още един задвижващ мост, всичко си струва.

Ами купи си една....:))...а не да караш некви травестити, като ти гледам подписа..:)

dhtj
28-10-2021, 02:50
Аз съм за Ку4 на 159-ка. Изпълнена с чист хардуер, без електроники и глупости. Да, рядко ще потрябва, но когато потрябва и почувстваш действието на още един задвижващ мост, всичко си струва.

По принцип не е лошо като идея, но няма дизел автомат с ку4 за жалост.
И цените ми се струват височки нещо. Повече от 5000лв не бих дал за 159ка в момента, 2022 идва след два месеца все пак.

Не съм запознат, но дано 159 ку4 да нямат същите драми с кардана като 156 кросвагон, щото доста оплаквания съм чувал за последните.

Като последно размишление което да споделя, бях доста доволен от сцеплението на моята 159ка 2.4 автомат. Имах хубави гуми, мотора и кутията тежат много върху предницата, мисля и че автомата има някакъв хитър диференциал, та не ми се е случвало да въртя една гума на мокро или на сняг както със 156цата или с бмвто ми в момента. Беше си на 90% като куатро тая 159ка, имаше и супер старт от място.

becomepeace
31-10-2021, 20:32
Здравейте, имам известен интерес към тази брера https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11633870682703489&slink=m1mlx7

Говорих с човека, каза ми че е пушела черно и е била чипната в Италия. Сменяли дебитомер, но доколкото разбрах някакъв от Дупница се опитал да върне оригиналния софтуер и сега не разчитала изобщо дебитомер. По принцип имам познат от Дупница, който ми каза, че там няма читави, които да разбират от софтуер и според него това е проблема и трябва да се настрои.
Цената е много ниска, колата пуши черно. Не знам заслужава ли си риска

duf
31-10-2021, 20:50
Може да е лесно за оправяне, но може и да не е и да се вкараш в сериозен филм.
Като добавиш и стандартните проблеми на 159, с които ще се сблъскаш...
Аз лично, не бих рискувал с тази брера, но ако си фен на модела и искаш точно този мотор, имаш финансова възможност, нищо няма да те спре.

Иначе, за тези пари, може да си вземеш едно доста прилично GT...

duf
31-10-2021, 20:51
Може да е лесно за оправяне, но може и да не е и да се вкараш в сериозен филм.
Като добавиш и стандартните проблеми на 159, с които ще се сблъскаш...
Аз лично, не бих рискувал с тази брера, но ако си фен на модела и искаш точно този мотор, имаш финансова възможност, нищо няма да те спре.

Иначе, за тези пари, може да си вземеш едно доста прилично GT...

ecotronic
31-10-2021, 21:02
Това с чипването може само да е удобното обяснение на проблема а той да е доста по-дебел, като например дюзи, ГНП, регулатор на ВН, турбина.......

Накратко - аз не бих рискувал, доверявайки се на летящи приказки.

becomepeace
31-10-2021, 21:17
По принцип не вярвам да са дюзи, защото би трябвало да излязат, че не са в норма като се закачи
Тази кола, ако има сериозен проблем, а тя най-вероятно има според мен, въпреки това си заслужава риска, защото докато стигне пазарната цена на брера, която е около 8-10 хил лв според мен може да се стегне и направи или греша? Този модел ми харесва най-много заради външният му вид. Имал съм две коли с 1.9 JTD и съм бил като цяло доволен, а едната беше на над 450 хил км и нямах сериозни проблеми.

dhtj
01-11-2021, 12:34
Ако те кефи колата като модел и изпълнение, взимай що не.
Нищо скъпо или страшно няма толкова по тоя мотор.
Пазара е залят от няколко години със 159ки на части и можеш да намериш всичко за дребни пари. И във форума и във фб групите има готини и сериозни "моргаджии", на които може да се довериш и дават читави части с гаранция и връщане.

Здраво читаво турбо е около 300лв за Borg Warner, 400лв за Гарет. Дюзите са по 30-50лв, главата е 700-800, помпа под 100, датчици и дебитомер по 50тина лв.
Общо взето в най лошия случай с обслужване, съединител с маховик и някоя драма по мотора броиш още 3к лв над тея 5к лв и ще караш кола в добро състояние.
А в добрия случай можеш да минеш и с под хилядарка.

becomepeace
06-11-2021, 17:07
Някой гледал ли е тази брера от Стара Загора?
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11632070457804617&slink=m43phk

kirekchiev
08-11-2021, 01:59
Ако те кефи колата като модел и изпълнение, взимай що не.
Нищо скъпо или страшно няма толкова по тоя мотор.
Пазара е залят от няколко години със 159ки на части и можеш да намериш всичко за дребни пари. И във форума и във фб групите има готини и сериозни "моргаджии", на които може да се довериш и дават читави части с гаранция и връщане.

Здраво читаво турбо е около 300лв за Borg Warner, 400лв за Гарет. Дюзите са по 30-50лв, главата е 700-800, помпа под 100, датчици и дебитомер по 50тина лв.
Общо взето в най лошия случай с обслужване, съединител с маховик и някоя драма по мотора броиш още 3к лв над тея 5к лв и ще караш кола в добро състояние.
А в добрия случай можеш да минеш и с под хилядарка.

Брато, тия цени никъде ги няма, не знам къде живееш :D Глава за 2.4 под 1200лв не можеш да намериш читава, турбини под 500 също(освен ако не взимаш нова средна част), дюзите пък ако ми намериш по 50 лева казвай да ги изкупя всичките, дебитомер се взима само нов и под 150лв едва ли, ГНП под 150лв няма. Не се заяждам или нещо ама просто тия цени са нереалистични.
А тази брера изглежда бая изкъртена от каране и според мен не си заслужава и тия пари.

dhtj
08-11-2021, 09:34
Когато аз си взех 159ката (2019г.) в мобиле.бг се мотаеше обява на шлайфана и проверена глава за 700лв. Освен сега да са се свършили главите и да са се вдигнали цените ама не вярвам. :D

alfa racer GTA
08-11-2021, 16:37
Главa за последно във фейсгрупата й искаха 800-900 лева и продавачът го направиха на 2 стотинки - включително автотехник от един от форумните сервизи му казаха/писаха, че са слагали последно здрава глава за 500 лева за 2.4 и имало още 2 такива.

Турбо се рециклира в Турбос хют за между 250-650 лева с гаранция след това 2 години.Ако турбото е неспасяeмо повредено, което е много рядко, тогава може да се търси втора употреба здраво или ново.Ново турбо е между 1600 и 2000лв в зависимост от търговеца.

Останалите части не са ми попадали под поглед, за да мога да кажа на какви цени са.

kirekchiev
09-11-2021, 15:01
Еми ако наистина потърсиш под 1000 няма глави или ще я вземеш от някой дето си няма представа кво продава.
А и като я вземеш трябва да я шлайфаш и провериш, такива на доверие дето да са читави са рядкост.
За турбината само средната част е 250-300лв без труда на Турбосхют или който и да е друг - щото на моята малка 1749 искаха 600лв за рециклаж, не вярвам тия боргварнери/гарети да са по-евтини. Втора ръка гарет в добро състояние е 500лв.

dhtj
09-11-2021, 15:34
Здрав е борг варнера, няма търсене за него и затова цената му е ниска.

А за главите, да не забравяме и че може да пратиш твоята да я наварят. Верно ще чакаш известно време без кола, но ще ти излезе много по евтино от нова глава.

alfa racer GTA
09-11-2021, 16:02
Еми ако наистина потърсиш под 1000 няма глави или ще я вземеш от някой дето си няма представа кво продава.
А и като я вземеш трябва да я шлайфаш и провериш, такива на доверие дето да са читави са рядкост.
За турбината само средната част е 250-300лв без труда на Турбосхют или който и да е друг - щото на моята малка 1749 искаха 600лв за рециклаж, не вярвам тия боргварнери/гарети да са по-евтини. Втора ръка гарет в добро състояние е 500лв.

Ами да 600лв, ама по същата логика на един съфорумец "са му поискали" и той е заплатил само 250 лв за ремонта.Не се е налагало смяна на средната част.

То и аз мислех, че ремонта е от 350лв до 650 лв в Турбос Хют, но се оказа че и за 250лв има...Имала е съвсем леко износване явно.

П.П. Изобщо се радвайте, че има къде да ремонтирате качествено, защото е имало времена и това го нямаше --> даваш пари, взимат ти ги и ..."духаш супата"...
Ако не вярвате, четете в нета и питайте познати...

Прочетете само за 159-ките колко алтернатори има заминали и "ремонтирани" докато си купят нови от много добри "ремонти"...

Имам познат от квартала -> "мое момче" както се казва.Той е по електрическата част в един автомобилен сервиз и ремонтира алтернатори когато дойде някой с развален.Та той каза на един съсед с един 27 годишен нисан " Може да ти излезе 60-70 лв ремонта, ако се сменят само четки, а може и 160-180 лева ако трябва да се сменят лагери, оси и други неща по алтернатора - мога да разбера колко ще струва едва когато го отворя и видя какво е вътре...Дори и тогава обаче когато ти го направя след 6 -10 месеца може нещо друго да даде фира, защото това все пак е стар износен алтернатор и не се знае какво кога ще изплющи..."

Тъш*а е, че е и този нисана е електротехник и то в голяма международна корпорация и отговаря за поддръжката, но не се наема сам да си прави алтернатора...

Iv40
30-01-2022, 22:32
Здравейте отново! :)
Ровейки за пореден път из обявите, видях това - https://m.mobile.bg/details/11642774358815495
Виждам ръжда по задните части на праговете. Понеже имаме в семейството Е класа очиларка, та имам 1 на ум с ръждата. Появи ли се веднъж е трудно да се отървеш от нея общо взето..
Втора оферта - https://www.cars.bg/offer/6189525e95ba5d36eb13eec3
Беше на 8 преди 2 месеца.
Общо взето тази комбинация на мотор и скорости не ми е много на сърце, но от известно време ми се ще да пробвам и автомат, и май 159-ката е относително достъпен вариант за проба.

Bottata
29-03-2022, 18:00
Загледах се в една алфа Q4 напомпана до 343 коня.
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11648496198844093&slink=ntqelj

Колко км може да издържи двигателя и карантията покрай него без основен ремонт? 10-100к

flipz
29-03-2022, 19:39
Загледах се в една алфа Q4 напомпана до 343 коня.
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11648496198844093&slink=ntqelj

Колко км може да издържи двигателя и карантията покрай него без основен ремонт? 10-100к

Като нова над 100 000 ... През 2022 може да издържи 20км до 100 000 :) Никой не може да ти отговори на този въпрос.
Много зависи и от това как се кара колата ... Ръчка или като Чичак.

Бобби
29-03-2022, 20:04
Като нова над 100 000 ... През 2022 може да издържи 20км до 100 000 :) Никой не може да ти отговори на този въпрос.
Много зависи и от това как се кара колата ... Ръчка или като Чичак.
Да бе,ще напомпаш колата от 210к.с. до 343 к.с. и ще я караш като чичак....тази кола си е живо приключение да я купиш на тая цена....колегата сигурно пита дали главата на мотора ще издържи тия километри...

undy
29-03-2022, 20:52
На бас, че задното ще се предаде преди каквото и да било по двигателя :)

kirekchiev
30-03-2022, 11:43
Загледах се в една алфа Q4 напомпана до 343 коня.
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11648496198844093&slink=ntqelj

Колко км може да издържи двигателя и карантията покрай него без основен ремонт? 10-100к

343 коня не знам как са ги изкарали, но тая кола така пуши, че след теб 5 минути нищо не се вижда. Освен тва е нонстоп по гонки - ще ти потърся клипове, ако искаш. Не ти препоръчвам да я гледаш въобще.
Мое мнение, колкото е по-оригинална една кола, толкова по-добре като я купуваш. Пък след това си прави каквото искаш.

pdyankov
30-03-2022, 19:03
Откак станах горд баща 147-цата отесня и съм се спрял на тези двете: 1.9 (https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11637418342251700&slink=mydrjf) 2.4 (https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11547107316188413&slink=ntr3p8)Като благоевградската ми идва малко далеч от Варна, тоест ако не ми хареса съм загубил цял ден. Има и една варненска (https://www.cars.bg/offer/5da4211d89db6c29a9421ed4)която ми е в бюджета ама пък остават по-малко пари за ремонти. И последно има една бензинова 2.2 (https://www.cars.bg/offer/61f6c4c9e2c43932006d0f02) с газ, но няма много информация в нета за газификацията, четох в някакви полски и немски форуми и не пишеше много. Та някой да има мнение за която и да е?

stoian_off
16-06-2022, 21:00
Здравейте ,искам да се допитам до вас за съвет.Решил съм да взимам още една алфа но задължително бензин ,за да се газифицира,като знаем цените на горивата.
Та, едната е 159 1.8 mpi 140 коня ,а другата е GT 1.8 140 коня twin spark.Знам, съвсем различни двигатели са ,но според вас коя по търпи газ и е по-добре да се газифицира.Покарах 159ката с 1.8 mpi-то и останах с доста добри впечатления спрямо 2,4то което имам.Мноого по лека предница.Върви си доста добре .GT съм карал само веднъж с такъв 1.8 twin spark,усеща се по алфов двигател,и също ми хареса.159та е 2006 ,а GT то уж 2008-9.Кажете мнение.На цени са еднакви.

acho_
16-06-2022, 23:30
Цената на горивата ли е основната причина за покупката?

dhtj
17-06-2022, 00:28
Взимай ГТ-то, повече се усеща алфа, повече кеф прави при каране, а и за какво са ти две 159ки, нека има разнообразие. :)

alfa racer GTA
17-06-2022, 00:50
На твое място бих се ориентирал към Жулиетка 1.4 TB bifuell или Lancia Делта III 1.4 tjt двигател. И двете 120 коня и двете турбобензин + заводски LPG.

Макар че Експерт: Пропан-бутанът ще се превърне в луксозно гориво (https://business.dir.bg/pazari/ekspert-propan-butanat-shte-se-prevarne-v-luksozno-gorivo) и това по прогнози от октомври 2021 година...

dhtj
17-06-2022, 02:07
Жулиетите са двойно по-скъпи от гт-тата. Ланчите май са малко по-евтини, но пък са грозни. :D

stoian_off
17-06-2022, 08:44
Цената на горивата ли е основната причина за покупката?
Да, карам по 30хил на година ,ходя до работа 50 км на ден,а и събота и неделя си карам доста.

stoian_off
17-06-2022, 08:46
Взимай ГТ-то, повече се усеща алфа, повече кеф прави при каране, а и за какво са ти две 159ки, нека има разнообразие. :)
Да като се замисля 159 вече имам,пък и тази с mpi-то много опелски се усеща.Тя скоростната кутия Опел,двигателя Опел..само окачването е алфа .

stoian_off
17-06-2022, 08:51
На твое място бих се ориентирал към Жулиетка 1.4 TB bifuell или Lancia Делта III 1.4 tjt двигател. И двете 120 коня и двете турбобензин + заводски LPG.

Макар че Експерт: Пропан-бутанът ще се превърне в луксозно гориво (https://business.dir.bg/pazari/ekspert-propan-butanat-shte-se-prevarne-v-luksozno-gorivo) и това по прогнози от октомври 2021 година...
Гледам и Жулиета ,но тези които идват с газово са много карани ... Трябва да се прави ремонт на двигателя със сигурност като я взема.И са доста по скъпи както каза dhtj.Не ми се дават толкова пари...
GT-то ми е по на сърце ,но ме притеснява да не гори масло и да няма проблеми с вариатора .

acho_
17-06-2022, 10:12
Да, карам по 30хил на година ,ходя до работа 50 км на ден,а и събота и неделя си карам доста.

Това си е сериозен пробег, за 2-3 години вероятно ще изплатиш инвестицията при сегашните цени.
Имай предвид че окачването на GT-то ще е доста по-кекаво от на 159-ката, има голяма вероятност всяка година да се налага да правиш по нещо.
Иначе +1 за разнообразието :)

kirekchiev
17-06-2022, 10:17
Айде глупости за окачването пак :D Като си пазите колите, няма да имате счупено окачване. На 156цата съм навъртял почти 100к като окачването е сменяно неизвестно кога преди да купя колата. Ами сменил съм 1 път лява биалетка и един път дясна с накрайници - ~100лв грубо.
По темата, и двете коли са добри, ама след това 2.4, не очаквай нито едната, нито другата да върви. Имах GT 2.0 JTS и не беше уау, а гореше 20 на 100. Не мога да си представя как 140 коня 1.8 ще успява да помръдне купето на 159ката.
Не съм фен на дизела(нищо, че само дизели карам), но ако искаш икономия, търси някое добро GT 1.9 фейслифт. При мен гореше 5 на 100 с нормално каране по магистралата и в града.

acho_
17-06-2022, 10:25
Айде глупости за окачването пак :D Като си пазите колите, няма да имате счупено окачване. На 156цата съм навъртял почти 100к като окачването е сменяно неизвестно кога преди да купя колата. Ами сменил съм 1 път лява биалетка и един път дясна с накрайници - ~100лв грубо.
По темата, и двете коли са добри, ама след това 2.4, не очаквай нито едната, нито другата да върви. Имах GT 2.0 JTS и не беше уау, а гореше 20 на 100. Не мога да си представя как 140 коня 1.8 ще успява да помръдне купето на 159ката.
Не съм фен на дизела(нищо, че само дизели карам), но ако искаш икономия, търси някое добро GT 1.9 фейслифт. При мен гореше 5 на 100 с нормално каране по магистралата и в града.

И първото и последното изречение звучат еднакво правдоподобно ;)

ecotronic
17-06-2022, 10:32
Като човек ползвал и TS и ecotec (MPI) мотори на газ, смея да твърдя, че вторият е по-добрия мотор. Няма ги характерните за TS мъртви зони, по-икономичен е. Това са мотори от различни поколения. Газоразпределението при TS променя фазите на 2 степени, това на MPI - на 9. Конструктивно, вариаторите при MPI са реализирани доста по-умно от този на TS, по-устойчиви са. За кофата със свещи при TS, която, според мен, е напълно излишна, няма да говоря.

svetlastf
17-06-2022, 12:20
Здравейте ,искам да се допитам до вас за съвет.Решил съм да взимам още една алфа но задължително бензин ,за да се газифицира,като знаем цените на горивата.
Та, едната е 159 1.8 mpi 140 коня ,а другата е GT 1.8 140 коня twin spark.Знам, съвсем различни двигатели са ,но според вас коя по търпи газ и е по-добре да се газифицира.Покарах 159ката с 1.8 mpi-то и останах с доста добри впечатления спрямо 2,4то което имам.Мноого по лека предница.Върви си доста добре .GT съм карал само веднъж с такъв 1.8 twin spark,усеща се по алфов двигател,и също ми хареса.159та е 2006 ,а GT то уж 2008-9.Кажете мнение.На цени са еднакви.

То хубаво си се ориентирал за 159 1.8 mpi, но аз последните 5 години не съм видял да се продава читава такава по нашите земи произведена след 2008 г. Ели пък да няма вече монтирана газова...:drinking:

flipz
17-06-2022, 12:20
Като човек ползвал и TS и ecotec (MPI) мотори на газ, смея да твърдя, че вторият е по-добрия мотор. Няма ги характерните за TS мъртви зони, по-икономичен е. Това са мотори от различни поколения. Газоразпределението при TS променя фазите на 2 степени, това на MPI - на 9. Конструктивно, вариаторите при MPI са реализирани доста по-умно от този на TS, по-устойчиви са. За кофата със свещи при TS, която, според мен, е напълно излишна, няма да говоря.

Не знам каква кофа за свещи става въпрос. Аз карах 90к с едни и същи свещи на NGK Platinum.
За 11 години съм сменил 2 комплекта свещи, като с вторите продадох колата. Преди не бяха и особенно скъпи в ebay.co.uk
Колата е 98ма година и още се кара от другият собственик (всекидневно), като вариаторът не е пипан никога.
* само за свещите и вариатор коментирам .. за останалото не съм запознат.

ecotronic
17-06-2022, 12:36
Не знам каква кофа за свещи става въпрос. Аз карах 90к с едни и същи свещи на NGK Platinum.
За 11 години съм сменил 2 комплекта свещи, като с вторите продадох колата. Преди не бяха и особенно скъпи в ebay.co.uk
Колата е 98ма година и още се кара от другият собственик (всекидневно), като вариаторът не е пипан никога.
* само за свещите и вариатор коментирам .. за останалото не съм запознат.

Не съм казал, че свещите при TS създават проблеми. Това, което твърдя е, че 2 свещи на цилиндър на 16 клапанов мотор е пълна глупост и представлява чисто търговски трик, защото от малката свещ, файда, няма. Отделно при TS имаш 4 отделни бобини и високоволтови кабели, което при MPI е изпълнено в един блок и няма никакви кабели, които иначе са потенциален източник на проблеми.
Вариаторът при TS обикновено издържа около 100К като прогресивно се разтраква докато дойде времето да трябва да се сменя. Ремонтните комплекти, които продават за него, също са глупост, защото закърпват положението за не повече от 10 К а труда по ремонта си е значителен.

duf
17-06-2022, 13:00
Аз не бих си взел втора 159ка...В смисъл, да имам две, едновременно. :)

Иначе и аз карам 159 MPI (без газ), на 200к км, двигателя работи отлично и колата си върви много добре. Констатирано и от не един, от познатите сервизи, в София.
Мое лично мнение е, че MPI - я е по-добре за газ, в сравнение с TS, макар че не бих сложил газ, на никой мотор. :)

stoian_off
17-06-2022, 16:22
Това си е сериозен пробег, за 2-3 години вероятно ще изплатиш инвестицията при сегашните цени.
Имай предвид че окачването на GT-то ще е доста по-кекаво от на 159-ката, има голяма вероятност всяка година да се налага да правиш по нещо.
Иначе +1 за разнообразието :)
За окачването GT -то със сигурност има по евтини части от 159.Ти ще кажеш как е ?

stoian_off
17-06-2022, 16:24
Айде глупости за окачването пак :D Като си пазите колите, няма да имате счупено окачване. На 156цата съм навъртял почти 100к като окачването е сменяно неизвестно кога преди да купя колата. Ами сменил съм 1 път лява биалетка и един път дясна с накрайници - ~100лв грубо.
По темата, и двете коли са добри, ама след това 2.4, не очаквай нито едната, нито другата да върви. Имах GT 2.0 JTS и не беше уау, а гореше 20 на 100. Не мога да си представя как 140 коня 1.8 ще успява да помръдне купето на 159ката.
Не съм фен на дизела(нищо, че само дизели карам), но ако искаш икономия, търси някое добро GT 1.9 фейслифт. При мен гореше 5 на 100 с нормално каране по магистралата и в града.
Дизел имам и то 2,4 ,но ми се ще бензинова.Особено тоя Туин Спарк.Просто ми харесва звука и усещането е на алфа.

stoian_off
17-06-2022, 16:27
То хубаво си се ориентирал за 159 1.8 mpi, но аз последните 5 години не съм видял да се продава читава такава по нашите земи произведена след 2008 г. Ели пък да няма вече монтирана газова...:drinking:
Намерих една 2006 година е обаче доста запазена.Покарах я ,но си е чист Опел с красиви форми,колкото и да е по добре от Twin Spark.

dhtj
17-06-2022, 16:31
На гт окачването е същото като на 156, виждам че 156 си имал.
Слагаш трв носачи и забравяш, няма да искат втора смяна.

За усещането в 159 съм съгласен, писал съм и преди по тая тема. Скучно се кара, няма тръпка. Иначе безспорно е по-комфортно и по-тихо.

flipz
17-06-2022, 18:23
Не съм казал, че свещите при TS създават проблеми. Това, което твърдя е, че 2 свещи на цилиндър на 16 клапанов мотор е пълна глупост и представлява чисто търговски трик, защото от малката свещ, файда, няма. Отделно при TS имаш 4 отделни бобини и високоволтови кабели, което при MPI е изпълнено в един блок и няма никакви кабели, които иначе са потенциален източник на проблеми.
Вариаторът при TS обикновено издържа около 100К като прогресивно се разтраква докато дойде времето да трябва да се сменя. Ремонтните комплекти, които продават за него, също са глупост, защото закърпват положението за не повече от 10 К а труда по ремонта си е значителен.

Относно вариаторът ... колата върви без изобщо да се чува .. все едно е лектромобил. Няколко пъти минава покрай мен старата ми.
(преди да я продам се чуваше само през зимата, като запаля първите 5- 10 секунди)
Днес дори си я снимах пред фитнеса ... Предполагам вече е на 300к вариаторът не е пипан, гарантирано !

172623

kirekchiev
17-06-2022, 18:28
И първото и последното изречение звучат еднакво правдоподобно ;)
Ами честно да ти кажа, не ме интересува кой колко вярва или не.
Окачване не съм сменял на 156цата за тия километри - 40к поне от тях са на 17ки джанти. Колата не се жали. Прословутите носачи, с които всички ме плашеха, са здрави като си пазиш колата и не караш като олигофрен. А за 5 на 100, добре ще съм по точен, 5.2 на 100 ми гореше GT-то за краткото време, в което го имах. Знам, че на всички това им се струва нереално ама си е така като караш с хубава нафта... която пък трудно се намира.

Не целя да се заяждам ама тук масово хората са слагали някви ментаци носачи или пък на павета карат като все едно са на немска магистрала, еми няма какво да стане.
:)

acho_
17-06-2022, 23:29
Окачването не се свежда само до носачите. Колкото до вярването - по-скоро вярвам на твърдението на производителя, отколкото на тези за "хубавата нафта" или гаражните ремапове, които свалят разхода с 20%+ под официалния.
Човека още в първия си пост каза че търси бензин и вече дори е пробвал и си е харесал такъв.

546
18-06-2022, 09:32
TS мотора на моето ГТ е с многото сонди и си папка по 15-16 литра бензин в града и около 8-9 навън,на магистралата със 130-140 км в час с клима гори около 10-11.Обаче нагоре от 150 става страшно,чак до 20 не стига ,но е близо,че и над 4000 об/мин започва да пипа и от маслото .На газ -все къси пасове в града по 4-5 км обикновено я карам и в пиков час , средна скорост под 15 км/ч си гори около 18 лтр. газ плюс около 4-5 литра бензин,обръща на около 45-50 градуса. Извън града е около 9-10 лтр. газ като карам по ограниченията със скорости макс до 100,по-скоро с 90.
Обикновено я карам на бензин в града ,на газ само извън градско и то ако не бързам,при скорости над 140 ВИНАГИ!!! си я карам на бензин.При нормално каране не се забелязва разлика между газ и бензин,газовата е няква ланди система,скъпарска била,само рейката е над 350 лв.Рекорда ми за икономично каране на газ е 510 км. с 41 лтр. Почти винаги минавам около 450 км. с толкова газ.Но това при каране нощем с до 100 без клима и гумите на 2,4 атм. Климатика вдига с около литър на сто газ извън града.Гумите отпред на 2,отзад на 1,8 също вдигат с толкова разхода.Тая кола друса яко,а седалките са като пейките в парка.Но са супер удобни ,държат стабилно в завоите и не изморяват гърба.На мен седалката ми идва една идея тясна на задника и ме стяга прекалено в ребрата,ама това е заради габаритите ми,за дребен или слаботелесен човек седалките са си таман.Влизането и излизането е мъка.Много е ниска.
За мен тая кола има смисъл да се кара на газ само извън града на поне по 20-30 км. и то леко ,до 100 км/ч...
Не зная колегата как ги смята нещата ,но икономия спрямо 2.4 дизела голяма няма да има,единствения плюс е ,че загрява за нула време зимата .Е и си е друго усещането като я развъртиш в обороти,не ,че е някаква голяма сила ,но пък си ръмжи как си трябва за алфа. :)
Поддръжката не я знам ,мина през сервиза като я купих,за към около 500-600 лв. смениха квото имаше да лопа и тропа (амортисъорите отпред,няколко носача ,биелетки май и една крива щанга отзад,то май това беше,може и тампончета да са сменяли ,не помня вече) и повече нищо не съм правил за 40-45 хил. км. за три години. Вариатора не се обажда все още.Мотора си работи доволно тихо,почти като нов,и на студено ,и на работна температура. Само гуми и масло.Дори и филтри не съм сменял,щото съм мързел,а то си е работа,за мен поне е даже много повече работа от развиването на една пробка.Е вече похлопва и пак ще ходи на доктор ,но нищо фрапиращо.Изпотрошиха се външните дръжки на вратите и десния сенник ,който го смениха когато я купих,сега пак започна да пада по дупките и вече стои обърнат към стъклото.Накрая ще го разкарам,че много ме дразни.Носачите не са от прочутото ТРВ ,не ги знам какви са ,но засега държат при все ,че сичкото джанта е изправяно поне по веднъж и има няколко скъсани гуми от страхотните ни пътища.Единствено по едно време радиото от раз тотал отказа незнайно защо,но за 30 кинта бутах едно от 147.

flipz
18-06-2022, 13:28
Аз направих едно пътуване 650км магистрала и 60км градско в София 2/3 околовръстното.
120-30км/ч по магистралата с климатик
Не бързах за никъде, имах много свободно време и реших да проверя колко гори. (Зареждам последно време само на Лукойл - там е най- евтино на този етап.)
712км пробег 6/100 (Днес дозаредих до горе за да съм сигурен че компа не бърка !)
172624

*пс. от както имам колата зареждам на Марешки и никога не съм имал толкова малък разход - НИКОГА! Винаги е минимум 0.5-1л отгоре. (никога повече)

italfen
18-06-2022, 15:04
TS мотора на моето ГТ е с многото сонди и си папка по 15-16 литра бензин в града и около 8-9 навън,..........

Според мен колата има проблем, сменил съм доста спаркове и този разход за нормално шофиране е доста висок.

По темата за mpi или TS ... бих газирал 59ка, a TS само ако е трайно наложително. А кой от двата бих избрал е ясно - TS.

546
18-06-2022, 15:37
Според мен колата има проблем, сменил съм доста спаркове и този разход за нормално шофиране е доста висок.

По темата за mpi или TS ... бих газирал 59ка, a TS само ако е трайно наложително. А кой от двата бих избрал е ясно - TS.
Възможно Е, на мен малко тромава ми се види ,не съм имал възможност да я сравня с друга такава същата,но пали от раз и след месец престой ,държи стабилен празен ход без притриса,пък и щом не пише грешки-карам и не се занимавам.
Тия дни имам няколко ходения извън града,към едно село наблизо, там малък престой и обратно,заредил съм я догоре с газчица и в града не я карам,все едно да се ходи на работа не далеко извън града,май колегата за някакво подобно на такова каране ще използва колата ,вече три пъти правя дистанцията,утре надвечер ще са пет пъти и ще има навъртяни над стотина км.,та ще я заредя пак до горе да я засека и ще пиша какъв е разхода,карам си нормално с колите,80-90.Не е магистрала,а първокласен път.

ecotronic
18-06-2022, 16:03
Аз пък, за градското си взех една тротинетка. Хем кеф, хем разходът ми в пари е 50 ст./100 км. :tooth:

Бобби
18-06-2022, 23:50
Аз пък, за градското си взех една тротинетка. Хем кеф, хем разходът ми в пари е 50 ст./100 км. :tooth:

Вземи си дъждобран, че напоследък много вали...:))...може да я туниговаш с едно витло, а зимата си направи вериги от някой ланец и няма да имаш грижи из нашите улици, обаче ако ходиш на пазар с нея, трябва добре да балансираш с торбите, май се вдетеняваш на тия години...:))

546
19-06-2022, 18:23
Засичането не се получи. Поплавъка вероятно при предното зареждане не е спрял пълненето овреме и бутилката се е натъпкала на 100%.Сега реши да сработи и да зареди както си му е реда на 80-90%. За 136км. с климатик едвам събра 6 литра газ за 9,50 лв. което е горе долу на половината от това което би трябвало да е изхарчила - два пъти опитахме с пича на колонката да я донапълним ,но без резултат,сори.

El Caballero
19-06-2022, 22:58
,....

kirekchiev
22-06-2022, 11:55
Окачването не се свежда само до носачите. Колкото до вярването - по-скоро вярвам на твърдението на производителя, отколкото на тези за "хубавата нафта" или гаражните ремапове, които свалят разхода с 20%+ под официалния.
Човека още в първия си пост каза че търси бензин и вече дори е пробвал и си е харесал такъв.
А до какво се свежда?
Проблемите на тая платформа са предните носачи, които като се пазят са си супер, и задните амортисьори, които с времето гният. Не са скъпи в сравнено със 159 и като ги смениш веднъж забравяш за тях. А и не забравяй, че на всяка кола това са консумативи, независимо дали Алфа, Бмв, Ваг и тн. От мапове не разбирам, но падане на разход определено не съм видял при мен на 156цата.

Иначе ясно, че си е харесал бензин, но нали затова даваме мнение. За мен 1.8 и 2.0 на GT са слаби.

acho_
22-06-2022, 19:00
TS мотора на моето ГТ е с многото сонди и си папка по 15-16 литра бензин в града и около 8-9 навън,на магистралата със 130-140 км в час с клима гори около 10-11.Обаче нагоре от 150 става страшно,чак до 20 не стига ,но е близо.

Виж все пак под капака, да не би предишния собственик да е сменил мотора с някое busso :)


А до какво се свежда?
Проблемите на тая платформа са предните носачи, които като се пазят са си супер, и задните амортисьори, които с времето гният. Не са скъпи в сравнено със 159 и като ги смениш веднъж забравяш за тях. А и не забравяй, че на всяка кола това са консумативи, независимо дали Алфа, Бмв, Ваг и тн. От мапове не разбирам, но падане на разход определено не съм видял при мен на 156цата.

Иначе ясно, че си е харесал бензин, но нали затова даваме мнение. За мен 1.8 и 2.0 на GT са слаби.

Докато ми беше основна кола, всяка година (около 11к км средно) излизаше по нещо - щанга или две отзад заради тампони, тампони на стаб щангата отпред, TRW горе - единия още кара вече 8 години, другия съм го сменявал втори път, пак с TRW, долните носачи също съм ги сменявал - ATEC, като не съм сигурен дали отново единия не даде фира, което не е драма, предвид че са най-евтините дето има, тампоните на амортисьорите също... все се появяваше някакво поскърцване, и това предвид че колата не се кара хамалски.
Да, на днешно време са евтини частите за тях, но неудобството да обикаляш сервизи си остава :)
И все пак, колкото и да харесвам 159-ката, за втора кола бих си взел нещо друго, за да има все пак някакво разнообразие.

kirekchiev
23-06-2022, 15:23
Просто има тежък крак :D на мен JTS-a ми правеше разход около 20-25 като му стъпвах постоянно. Извънградско ми беше същия разхода...
Иначе миналата година навъртях около 50к км на 156цата и не съм сменял нищо по окачването.
Преди това за около 50к бях сменил оригиналните задни амортисьори с KYB, защото единия се строши в движение, биалетките отпред с един накрайник и тампоните на стаб щангата. От тия неща само амортисьорите бяха скъпи - по ~130лв бр.
Според мен с тия нашите дърти коли е късмет.

546
23-06-2022, 16:42
Просто има тежък крак :D на мен JTS-a ми правеше разход около 20-25 като му стъпвах постоянно. Извънградско ми беше същия разхода...
Иначе миналата година навъртях около 50к км на 156цата и не съм сменял нищо по окачването.
Преди това за около 50к бях сменил оригиналните задни амортисьори с KYB, защото единия се строши в движение, биалетките отпред с един накрайник и тампоните на стаб щангата. От тия неща само амортисьорите бяха скъпи - по ~130лв бр.
Според мен с тия нашите дърти коли е късмет.
Същата работа-над 20-25 в града и към 15-16 извън града когато я натискам.
KYB как са ,поемат ли бабуните , успяват ли да държат ли колата на пътя или отскача при неравности?
Приговил съм два нови предни с тампоните ,мисля да купя и нови два за отзад ,но ми се ще да са поне малко по-комфортни .

dhtj
23-06-2022, 16:59
Добре че пускате такива постове понякога, защото често ме е яд че си продадох 156цата, но като се сетя колко гореше като я натискам и ми минава поне малко. :D

Бобби
23-06-2022, 19:57
Тоя мотор ТС-16 винтила след 150 хил. км. е живо приключение да го караш...да по еластичен е от осем винтила, но като здравина и издръжливост е пълен жмел...той е като N- моторите на бемветата, а и разхода му е неоправдан.

italfen
23-06-2022, 21:40
На последния тракдей жмела в 145цата ми има 70 обиколки, а е над 170 хиляди км. Другото важно за отбелязване е, че колата идва на ход и се пребира до Варна ;)

Кой форсиран бензинов мотор на 25 години не харчи? Tbi в 159 да не е икономичен?

flipz
23-06-2022, 23:26
Тоя мотор ТС-16 винтила след 150 хил. км. е живо приключение да го караш...да по еластичен е от осем винтила, но като здравина и издръжливост е пълен жмел...той е като N- моторите на бемветата, а и разхода му е неоправдан.

Мой много близък приятел имаше 156 16V 2.0 TS с ремап
Никакви ремонти по двигателя до 260к когато я продаде с малки проблеми в окачването.
Той беше как да го нарека .. Да кажем, че тръгва от София и някакво ауди дизелак кара зад него .. подразва го и до Стара Загора 240 .. докато се загуби, после като го види в огледалото .. отново.
Излизаше във Варна вечер да си направи някое тигелче по булеварда и така .. т.е. изобщо не я жалеше.
Колата вървеше перфектно
Не знам какви са тези 150 .. и тн.
Моята бивша 145 16V TS сега е над 300 и не е правен никакъв ремонт по двигателя, колата е тиха, върви си както винаги.
* аз я карах, като нормална кола .. рядко съм я натискал .. повече за тестове, че вдига 220
Еми имам наблюдения над 2 мотора, като единият е издевателствано над него ..
Аз карах с мотул 10/40 .. той караше с кастрол голд едж 10/40 или 60

Бобби
24-06-2022, 11:12
Улични легенди има колкото си щеш, аз споделям мое виждане и никой не задължавам с мнението си, за последните 20 - години съм видял повече мъка на колегите с тоя мотор отколкото радост в форума....няма как да ми харчи колкото шестак и да ми създава усещанането, че карам ГТА.....

kirekchiev
24-06-2022, 11:48
Същата работа-над 20-25 в града и към 15-16 извън града когато я натискам.
KYB как са ,поемат ли бабуните , успяват ли да държат ли колата на пътя или отскача при неравности?
Приговил съм два нови предни с тампоните ,мисля да купя и нови два за отзад ,но ми се ще да са поне малко по-комфортни .

За парите си KYB са доста добри. Аз смених само задни, защото предните са си наред, но стабилността се подобри в пъти.
На 16/17ки вози стегнато и не подскача страшно много. Аз моята кола главно я тествам вечер от Асеновград към Лъки на пълна газ и се държи добре.
Имай предвид, че задните са малко по-скъпички от предните - на мен ми излезе по около 160лв на страна - амортисьор, тампон и прахоуловител. Купих ги от ауто1 преди 2 години.
То за нашите коли има 3 марки - Monroe(виждал съм на други коли как се скапват за под 10к км), KYB и Bilstein(бях сложил на първото GT такива, на павета не се траеше, толкова бяха твърди).

kirekchiev
24-06-2022, 11:49
Добре че пускате такива постове понякога, защото често ме е яд че си продадох 156цата, но като се сетя колко гореше като я натискам и ми минава поне малко. :D
И на мен бензиновото GT ми липсва ама като се сетя как като му дам газ и на половин резервоар ми пищи за limited range... С тоя вървеж, който имаше, не мерси.

stoian_off
24-06-2022, 12:20
:shocking: много горят тия бензинови алфи..:shocking:
Все още нищо не съм взел ..
Ето я 159ката https://www.cars.bg/offer/624078afacbe6b0dfe40ad53
Колата на живо изглежда по запазена ,но както казвате още една 159 не ми е нужна ..а и с тоя Опел под капака..
Ето го джи-ти-то:
https://www.cars.bg/offer/625ead833eaf882359051c42
Не съм го гледал на живо, ама малко ми е скъпичко ..с газова и обслужване ще ми легне 8,9лв. И салона ми изглежда много протрит...Продавача ми каза че уж била на реални км по телефона...
Сега заглеждам тая 147 със селе и се чудя дали да ходя до Пловдив да я гледам като ще се газифицира задължително ..поне като е гарга да е рошава с 2.0 TS.
https://www.cars.bg/offer/6079a9a4b89c6f3e1b12fba3
Мнения и коментари..:drool:

ecotronic
24-06-2022, 12:26
Не знам, защо така го пренебрегвате този опелски мотор. Както вече казах, ползвал съм достатъчно дълго време и двата (TS 2.0 155К.) и мога да кажа, че опелският е по-добрия.

italfen
24-06-2022, 18:19
:shocking: много горят тия бензинови алфи..:shocking:
Все още нищо не съм взел ..
Ето я 159ката https://www.cars.bg/offer/624078afacbe6b0dfe40ad53
Колата на живо изглежда по запазена ,но както казвате още една 159 не ми е нужна ..а и с тоя Опел под капака..
Ето го джи-ти-то:
https://www.cars.bg/offer/625ead833eaf882359051c42
Не съм го гледал на живо, ама малко ми е скъпичко ..с газова и обслужване ще ми легне 8,9лв. И салона ми изглежда много протрит...Продавача ми каза че уж била на реални км по телефона...
Сега заглеждам тая 147 със селе и се чудя дали да ходя до Пловдив да я гледам като ще се газифицира задължително ..поне като е гарга да е рошава с 2.0 TS.
https://www.cars.bg/offer/6079a9a4b89c6f3e1b12fba3
Мнения и коментари..:drool:

FYI тази 147ца със селето се продава от поне 2 години


Не знам, защо така го пренебрегвате този опелски мотор. Както вече казах, ползвал съм достатъчно дълго време и двата (TS 2.0 155К.) и мога да кажа, че опелският е по-добрия.

Като подръжка и рентабилност със сигурност, но като динамика и звук, едва ли :)

Gogata
24-06-2022, 18:56
:shocking: много горят тия бензинови алфи..:shocking:
Все още нищо не съм взел ..
Ето я 159ката https://www.cars.bg/offer/624078afacbe6b0dfe40ad53
Колата на живо изглежда по запазена ,но както казвате още една 159 не ми е нужна ..а и с тоя Опел под капака..
Ето го джи-ти-то:
https://www.cars.bg/offer/625ead833eaf882359051c42
Не съм го гледал на живо, ама малко ми е скъпичко ..с газова и обслужване ще ми легне 8,9лв. И салона ми изглежда много протрит...Продавача ми каза че уж била на реални км по телефона...
Сега заглеждам тая 147 със селе и се чудя дали да ходя до Пловдив да я гледам като ще се газифицира задължително ..поне като е гарга да е рошава с 2.0 TS.
https://www.cars.bg/offer/6079a9a4b89c6f3e1b12fba3
Мнения и коментари..:drool:

Тази 147 съм я гледал преди повече от година заради друга кола в автокъщата. Повечето коли са му доста захабени наживо и нямат нищо общо със снимките.
Джамбазинът тогава много искаше да ме убеди колко била хубава тази 147 и да ми я продаде. На живо обаче изглежда амортизирана. Имаше няколко нюанса на сивото и не работеше добре мотора.
Тогава й искаше 5000 и беше склонен да отбие доста. Искаше да се отърве, като гледам още не е успял :)

546
24-06-2022, 20:29
:shocking: много горят тия бензинови алфи..:shocking:
Все още нищо не съм взел ..
Ето я 159ката https://www.cars.bg/offer/624078afacbe6b0dfe40ad53
Колата на живо изглежда по запазена ,но както казвате още една 159 не ми е нужна ..а и с тоя Опел под капака..
Ето го джи-ти-то:
https://www.cars.bg/offer/625ead833eaf882359051c42
Не съм го гледал на живо, ама малко ми е скъпичко ..с газова и обслужване ще ми легне 8,9лв. И салона ми изглежда много протрит...Продавача ми каза че уж била на реални км по телефона...
Сега заглеждам тая 147 със селе и се чудя дали да ходя до Пловдив да я гледам като ще се газифицира задължително ..поне като е гарга да е рошава с 2.0 TS.
https://www.cars.bg/offer/6079a9a4b89c6f3e1b12fba3
Мнения и коментари..:drool:

Селето не ме кефи.
За джити-то цената ми се вижда висока,аз го платих 5200 лв точно преди три години и тогава ми се виждаше скъпо,защото от фият я бяха изкупили от първата собственичка за 2000 евро, същата година на производство е, беше на по-малък пробег ,че и с газова уредба .Като я гледам тази има ксенон и пръскалки в повече.Салона не е протрит, а просто грозно си е сменил цвета от слънцето,аз съм точно с такъв салон и при мен стана същия,нищо не може да се направи да не изглежда като захабен.А когато я купувах не изглеждаше по този начин,де да я знам може и все в гараж да е била.Не бих я купил тази на тези пари сега .

От трите може 159-ката да бива, като пари е добре,аз бих се попазарил е тъй за спорта,нищо че е дърта,ако е читава няма как да е по-ниска цената , стискаш палци да няма скрити проблеми,ако не друго-поне е на по-малък пробег нещо като 160 или 180 хил. май ,че пише,ако е реален въобще.Виж я с някой ,който може да каже има ли презаписи ,че ми е съмнително да е на 16 години и на тези км. Има си гуми,кожа ,като ,че добре ми изглежда,на живо може и да не е така. Задължително проба с разтворче за проверка на изгорели газове в антифриза-не е скъпо около излиза 20-30 лв. в сервиз,можеш и сам да го провериш на място,ако някой ти налее малко за една проба в шишенце.Стоповете са с поп-фолк елементи,но втора употреба се намират.

Успех,но за мен е абсолютно непонятно решението ти да купиш такава кола за 6-7 000 и после да ги избиваш като пестиш по няма и десетина лева на 100 км.

ecotronic
24-06-2022, 23:36
Като подръжка и рентабилност със сигурност, но като динамика и звук, едва ли :)

Точно динамиката имам в предвид. Доволно еластичен мотор с тяга добре разпределена по целия диапазон от обороти. Настъпваш и той тръгва, за разлика от TS - а, който се чуди, какво да прави и тягата идва на приливи и отливи.

За звука вече не знам. Аз съм на възраст на която, колкото по-тихо работи един мотор, толкова повече ми харесва. :)

flipz
24-06-2022, 23:38
Тази 159 защо е с полу празно казанче, антифриз (доста под минимума)?
Километрите за тези години са прекалено малко.
Няма никаква информация, какво има .. атопилот ?
Смешни джанти 16ки .. на тази кола и отиват 17ки

ecotronic
24-06-2022, 23:45
Ако не е доливал течност 7 - 8 месеца, е нормално, нивото да падне до там. Все пак този мотор работи при 105 гр.

acho_
25-06-2022, 12:10
..поне като е гарга да е рошава с 2.0 TS.

Дизела бяга повече:

https://fb.watch/dSyAb-YtTt/

stoian_off
27-06-2022, 12:04
Благодаря на всички за коментарите.В интерес на истината ми се ще да имам и бензинова алфа особено TS .Просто ми допада като звук и усещане,а за 5,6 Хил. лв .няма какво друго интересно да се вземе.

flipz
27-06-2022, 16:45
Ако не е доливал течност 7 - 8 месеца, е нормално, нивото да падне до там. Все пак този мотор работи при 105 гр.

Нормално е антифризът да му пада нивото ?
Къде отива :)

kirekchiev
27-06-2022, 16:50
Изпарява се просто... Нали работи на 105 градуса.

El Caballero
27-06-2022, 17:01
Изпарява се просто... Нали работи на 105 градуса.
Не, не се изпарява антифриза. Прочети на колко кипи. Изпарява се само водата в антифриза. Просто за информация.

kirekchiev
27-06-2022, 19:10
Благодаря, просто ме мързеше да го обяснявам. Антифризът в колата е смес от концентрат и вода. Водата се изпарява на 100 градуса. Следователно при нормална температура на тоя двг(отварящ термостат на 105), тя се изпарява и трябва да се долива.
Бонус инфо - налива се само дейонизирана вода от бензиностанцията, защото чешмяната/минералната има частици, които ще се отложат по охладителната система от температурите и от там тръгват други проблеми.

acho_
27-06-2022, 19:15
Водата се изпарява на 100 градуса.
Ври, не изпарява. И то при атмосферно налягане.

flipz
27-06-2022, 20:38
Благодаря, просто ме мързеше да го обяснявам. Антифризът в колата е смес от концентрат и вода. Водата се изпарява на 100 градуса. Следователно при нормална температура на тоя двг(отварящ термостат на 105), тя се изпарява и трябва да се долива.
Бонус инфо - налива се само дейонизирана вода от бензиностанцията, защото чешмяната/минералната има частици, които ще се отложат по охладителната система от температурите и от там тръгват други проблеми.

Термостатът отваря на 88 градуса. Не знам защо реши че термостатът отваря на 105 градуса.
* разбира се винаги с дестилирана вода, но не е от бензиностанция а от метро или джъмбо купувам по 10 литра :)
- концентрат за чистачки, антифриз, други технически цели ..
На 145-цата не съм доливал с години.
На тази също така ..
След като смених термостата .. ми направи впечатление, че 2-3 пъти пада с по- малко и сега се кротна.
Може би се е обезвъздушавала и е трябвало повече време.
Изминах 1000км не е мръднала и капка в топлото време и климатик.

546
27-06-2022, 20:49
Термостатът отваря на 88 градуса. Не знам защо реши че термостатът отваря на 105 градуса.
....
При този мотор термостата има подгрев и отваря според натоварването,скоростта на колата,околната температура,сезона и най-вече от разположението на луната и звездите .

ecotronic
27-06-2022, 21:41
Електрическото управление само може да накара термостата да отвори при по-ниска температура.

Електрическата част на термостата представлява един допълнителен нагревател, който се управлява с ШИМ и така температурата на чувствителния елемент може да се направи принудително 105 гр. - температура при която той отваря на принципа на който работи всеки класически термостат.

Това, както каза Андро - при условия при които има опасност работната температура да бъде надвишена нежелано.

https://i.ibb.co/zSD6mpX/temp-cycle2.jpg

flipz
27-06-2022, 21:57
Зимата стоях в гаража, докато старият ми термостат по температура на ECU отвори на 76гр.
След като го смених с нов .. отново мръзнах в гаража и точно на 84-86 градуса отвори и маркучът се загря .. то просто се усеща кога отваря.
Не споря и не твърдя нищо, просто това е резултатът от тестовете който направих.

ecotronic
27-06-2022, 22:01
Никой не твърди обратното. В последните постове на темата дискутираме мотора 1,8 MPI при 159 и по конкретно ниското ниво на течността в казанчето, за който се отнасят въпросните 105 гр.

El Caballero
28-06-2022, 04:39
Благодаря, просто ме мързеше да го обяснявам. Антифризът в колата е смес от концентрат и вода. Водата се изпарява на 100 градуса. Следователно при нормална температура на тоя двг(отварящ термостат на 105), тя се изпарява и трябва да се долива.
Бонус инфо - налива се само дейонизирана вода от бензиностанцията, защото чешмяната/минералната има частици, които ще се отложат по охладителната система от температурите и от там тръгват други проблеми.
Ами не се изпарява (ври) на 100 градуса винаги, зависи дали е затворена системата, надморската височина, примеси и т.н.

kirekchiev
28-06-2022, 09:39
Разбрахте какво имам предвид, ври, не ври, изпарява се, не се изпарява - въпросът на flipz беше защо изчезва 'антифриза'. Аз смятам, че зависи и от начина на шофиране. Като караш по-агресивно и вдигаш градусите е нормално да се налага да доливаш.
https://www.motor-doctor.co.uk/thermostat/alfa-romeo/159/159-939/23356-1-8-mpi - тук може да видите, че термостатът отваря на 105 градуса.

ecotronic
28-06-2022, 10:46
И на 1,9 jtdm и на 1,8 MPI клапаните на капачките отварят на едно и също налягане - 1,2 bar. В предвид на това, е нормално, вторият да губи повече течност.

546
28-06-2022, 12:10
Разбрахте какво имам предвид, ври, не ври, изпарява се, не се изпарява - въпросът на flipz беше защо изчезва 'антифриза'. Аз смятам, че зависи и от начина на шофиране. Като караш по-агресивно и вдигаш градусите е нормално да се налага да доливаш.
https://www.motor-doctor.co.uk/thermostat/alfa-romeo/159/159-939/23356-1-8-mpi - тук може да видите, че термостатът отваря на 105 градуса.
Разход на антифриз не би трябвало да има при изправна система .
Когато караш агресивно екотека сваля градусите,респективно ги вдига при работа на празен ход или когато се правиш на чичо Скруч и караш почти без газ на ниски обороти.Тогава стават и белите.
По тази причина бакшишите не го харесват.А турбо варианта е трепач,само дето още по не обича ниските обороти.
На това клипче се чува да пее рейката на газовото,когато го обърне на бензин става ясно как всъщност работи турбо екотека.
https://www.youtube.com/watch?v=IwOx1Gt_UTg

BO
29-06-2022, 00:16
И на 1,9 jtdm и на 1,8 MPI клапаните на капачките отварят на едно и също налягане - 1,2 bar. В предвид на това, е нормално, вторият да губи повече течност.

Защо допускаш, че някоя капачка ще стигне налягането на отваряне, при нормални експлоатационни режими на работа?

dhtj
29-06-2022, 02:23
На това клипче се чува да пее рейката на газовото,когато го обърне на бензин става ясно как всъщност работи турбо екотека.
https://www.youtube.com/watch?v=IwOx1Gt_UTg
Тая рейка все едно е с дюзи от 1.9тди :D

ecotronic
29-06-2022, 09:36
Защо допускаш, че някоя капачка ще стигне налягането на отваряне, при нормални експлоатационни режими на работа?

Не допускам а е факт, при моя двигател. За 7К пробег доливам около 0,5 л. Нямам пробиви.

546
29-06-2022, 13:32
Не допускам а е факт, при моя двигател. За 7К пробег доливам около 0,5 л. Нямам пробиви.
И аз доливам по толкова за горе долу същия пробегна ГТ-то,но имам едно микроскопично пробивче на радиатора и зимата дори се вижда понякога да има пара.На ЖТД-то за девет години не съм доливал въобще,възможно е в сервиза да са добавяли по стотина милилитра и да не са ми казвали.

flipz
29-06-2022, 23:24
Аз не бях доливал до преди да си сменя термостатът с нов :)
Явно старият не е допускал да достигне до високи температури. (отваряше на 76 - новият на 84-86гр)
Аз съм забелзал, че някой път мирише на едно карамелено .. а такъв сладникав вкус има само антифризът.
Явно тогава е изпарявало .. - предимно когато съм бил с включен климатик

BO
30-06-2022, 01:19
Не допускам а е факт, при моя двигател. За 7К пробег доливам около 0,5 л. Нямам пробиви.
Пипал ли си маркуч на 1.2 бара? Твоя толкова ли е твърд?

ecotronic
30-06-2022, 08:44
Да, твърд е. Със сигурност, преобладаващо, е около 1 bar.

546
30-06-2022, 15:59
Според мултикукъра на жена ми , налягането при 104 градуса е 20кПа,при 108-38кПа,при 112-60кПа. Много малко ми изглежда..Не знам в барове колко е, но цял бар е много повече от 60кПа май.Вярно ,че повишаването на налягането започва от ниска температура, ама цял бар много ми се види.


П.С.
Другата седмица обмислям ,поради това ,че имам проблем с диференциалния сензор на ДПФ-а на таксито ,да монтирам тройници на маркучите преди и след филтъра и закупуването на механичен манометър (може би ще са нужни два броя,плюс евентуално втори електрически диференциален сензор, окомплектован с отделно захранване и с някъв компаратор и индикация,който да го ползвам като контролен по време на работа ) с които да следя налягането.Оказа се ,че този сензор бил от голямо значение за стартирането на регенерациите,а от там съответно директно влияе на живучеството на филтъра и икономичността на двигателя,а в същото време оргиналния сензор често дефектирал. Диагностицирането на проблема с коректността на сензора е тънкия момент.И това не е само при Волво,проблема се среща и при други марки и модели евро 6.Та ще нагазя и в тази материя.Ако някой даде повече инфо по въпроса ще ми е от полза,ако ли пък не,ще се опитам сам да се справя и ще пиша кво правя.Към момента чета и трупам информация.

Gogata
30-06-2022, 17:00
Според мултикукъра на жена ми , налягането при 104 градуса е 20кПа,при 108-38кПа,при 112-60кПа. Много малко ми изглежда..Не знам в барове колко е, но цял бар е много повече от 60кПа май.Вярно ,че повишаването на налягането започва от ниска температура, ама цял бар много ми се види.


П.С.
Другата седмица обмислям ,поради това ,че имам проблем с диференциалния сензор на ДПФ-а на таксито ,да монтирам тройници на маркучите преди и след филтъра и закупуването на механичен манометър (може би ще са нужни два броя,плюс евентуално втори електрически диференциален сензор, окомплектован с отделно захранване и с някъв компаратор и индикация,който да го ползвам като контролен по време на работа ) с които да следя налягането.Оказа се ,че този сензор бил от голямо значение за стартирането на регенерациите,а от там съответно директно влияе на живучеството на филтъра и икономичността на двигателя,а в същото време оргиналния сензор често дефектирал.И това не е само при Волво,проблема се среща и при други марки и модели евро 6.Та ще нагазя и в тази материя.Ако някой даде повече инфо по въпроса ще ми е от полза,ако ли пък не,ще се опитам сам да се справя и ще пиша кво правя.Към момента чета и трупам информация.

При 159 много често се къса маркуча към сензора за диференциалното налягане, също и скобите са ми правили проблеми. Не знам при Волвото как е, но може да огледаш и за това.

546
30-06-2022, 17:16
Всичко е навряно както си му е реда и е изключително трудно достъпно и трудоемко .Сервиза ,който бачка нощем тези дни го дава айляк ,но видя ли свободен повдигач, това ще е първото което ще се провери .Ще ми се и да почистя с тел и металните тръбички към маркучите, които излизат от филтъра,защото саждите в тях не изгарят при регенерация и баш там се тъпчат яко. Оргиналния сензор показваше от 22.75 до 19.90 преди филтъра,съответно преди и след регенерация,разликата вероятно е поради не работеща температурна компенсация,а след филтъра стои заковано на 0.75,в кPa ,без промяна от оборотите и толкова,майсторите определят проблема като "забил сензор",сега е с друг сензор за проба,свален (защото е правил парчета )от друга кола,не сме го мерили защото диагностиката я правя при един специалист ,а по колата бърника друг,но като че работи.
Досега никога не ми е изкарвала надпис за проблеми с филтъра,няма и грешки,за капак ме предупредиха ,че било възможно и да има интервенция по софтуера за да не записва грешки и да не светва чека за евентуални проблеми свързани с екологията,за да нямат ядове по прегледите ,вече и такива магарии практикували по европата.
Лошото е ,че в топлото време в момента трябва да се чака по два часа да се охлажда след палене за да може да се работи по колата,отделно дето разбиращите са заринати с работа и ми спрягат срокове от поне по два-три дни да седи колата при тях,че и за парите нищо не казват предварително.Разбирам ги напълно,все пак не са врачки и за да стане както трябва ще отнеме време.

flipz
30-06-2022, 23:47
172639
172640
Направих около 1800км без да е мръднал антефризът / много съм доволен


###

разбиращите са заринати с работа и ми спрягат срокове от поне по два-три дни да седи колата при тях,че и за парите нищо не казват предварително.Разбирам ги напълно,все пак не са врачки и за да стане както трябва ще отнеме време.

Като знаеш какво трябва да се прави точно, отиваш при някой не толкова знаещ, но добър механик .. и ще свърши работа.
Аз често така правя .. знам къде е проблемът и кой може да свърши работа .. отивам при него и действа. Ако трябва предварително му давам малко информация.
Като е нещо по сложно или скъпо ако стане грешка .. се разбирам кога да отида и свършваме работата.
Реално могат да ти кажат час .. да отидеш в 14ч и че в 16ч колата ще влезе в бокса. - въпрос на взаимно уважение.

Бобби
01-07-2022, 00:51
172639
172640
Направих около 1800км без да е мръднал антефризът / много съм доволен


###


Като знаеш какво трябва да се прави точно, отиваш при някой не толкова знаещ, но добър механик .. и ще свърши работа.
Аз често така правя .. знам къде е проблемът и кой може да свърши работа .. отивам при него и действа. Ако трябва предварително му давам малко информация.
Като е нещо по сложно или скъпо ако стане грешка .. се разбирам кога да отида и свършваме работата.
Реално могат да ти кажат час .. да отидеш в 14ч и че в 16ч колата ще влезе в бокса. - въпрос на взаимно уважение.

Извинявай но ми се струва глупаво това:..."отиваш при някой не толкова знаещ, но добър механик .."
1.Ако механика не е толкова знеш, едва ли е добър!!!
2.Ако механика е добър, едва ли ще се вслуша в акъла който му даваш...то си губи смисъла...ако ти му даваш акъла, по добре си го оправи сам, или си търсиш работник иначе казано.
3.Според твоята логика, аз мога да бъда механик, ама не....;)

Бобби
01-07-2022, 01:26
Да, твърд е. Със сигурност, преобладаващо, е около 1 bar.

Ебати...наборе да не употребяваш виагра....:))

BO
01-07-2022, 19:04
Да, твърд е.
Демек не можеш да му докоснеш стените?

flipz
01-07-2022, 21:59
Извинявай но ми се струва глупаво това:..."отиваш при някой не толкова знаещ, но добър механик .."
1.Ако механика не е толкова знеш, едва ли е добър!!!
2.Ако механика е добър, едва ли ще се вслуша в акъла който му даваш...то си губи смисъла...ако ти му даваш акъла, по добре си го оправи сам, или си търсиш работник иначе казано.
3.Според твоята логика, аз мога да бъда механик, ама не....;)

Когато знам, че лагерът на лагер-главината ми е заминал и съм си купил - нова какво значение има в кой сервиз ще отида ?
смяна на демферна шайба и консумативи .. тампони и тн.
* не ми се хваща да го правя сам, защото просто вече не ми се занимава.
- сменял съм носачи, накрайници,маншони, дискове, накладки, термостати, пистов ремък, свещи, ламбда сонда, дебитомер, бензинова помпа, филтри, дюзи, промивал съм задръстени дюзи, монтирал съм хенон, DVR, боядисвал съм и тн тн ...
Много пъти са ме насочвали от форума или са потвърждавали това което съм подозирал, че е проблемно .. за което благодаря на всички.
Механикът ще се вслуша, защото аз искам да извърши точно дадена дейност - подмяна или демонтиране и монтиране на даден детайл .. за което си плащам.
* не желая някой по негова си преценка да сменя части по автомобилите ми и аз да плащам за това :)
- Последното ми посещение в сервиз, преди седмица - добавяне на фреон. Нито имам машина, нито ГАЗ и масло да дозаредя.
Отидох и казах, искам да ми дозаредите климатичната система с фреон/масло .. Закачиха я на машината, избраха марка/модел и за 45мин и +50гр (загуба за 5 години) ремонтът приключи за 52лв :)
Като отидеш и кажеш, климатикът ми не работи добре, чувам странен шум като го включа и тн .. много от сервизите ще кажат (предимно недобросъвестни):
- лагер, пробив, радиатор .. бла бла .. .. ще ти сетнат 50гр фреон и ще ти заявят някакъв ремонт за 100лв и 50лв обслужване.

Моята логика е съвсем различна от твоята, така че не ми обяснявай каква ми е логиката.
Дори забелязвам, че при теб липсва до голяма степен.

Бобби
01-07-2022, 22:17
Когато знам, че лагерът на лагер-главината ми е заминал и съм си купил - нова какво значение има в кой сервиз ще отида ?
смяна на демферна шайба и консумативи .. тампони и тн.
* не ми се хваща да го правя сам, защото просто вече не ми се занимава.
- сменял съм носачи, накрайници,маншони, дискове, накладки, термостати, пистов ремък, свещи, ламбда сонда, дебитомер, бензинова помпа, филтри, дюзи, промивал съм задръстени дюзи, монтирал съм хенон, DVR, боядисвал съм и тн тн ...
Много пъти са ме насочвали от форума или са потвърждавали това което съм подозирал, че е проблемно .. за което благодаря на всички.
Механикът ще се вслуша, защото аз искам да извърши точно дадена дейност - подмяна или демонтиране и монтиране на даден детайл .. за което си плащам.
* не желая някой по негова си преценка да сменя части по автомобилите ми и аз да плащам за това :)
- Последното ми посещение в сервиз, преди седмица - добавяне на фреон. Нито имам машина, нито ГАЗ и масло да дозаредя.
Отидох и казах, искам да ми дозаредите климатичната система с фреон/масло .. Закачиха я на машината, избраха марка/модел и за 45мин и +50гр (загуба за 5 години) ремонтът приключи за 52лв :)
Като отидеш и кажеш, климатикът ми не работи добре, чувам странен шум като го включа и тн .. много от сервизите ще кажат (предимно недобросъвестни):
- лагер, пробив, радиатор .. бла бла .. .. ще ти сетнат 50гр фреон и ще ти заявят някакъв ремонт за 100лв и 50лв обслужване.

Моята логика е съвсем различна от твоята, така че не ми обяснявай каква ми е логиката.
Дори забелязвам, че при теб липсва до голяма степен.

Типично по български...нямаш доверие на хората около теб и само ги плюеш, но не знаеш как да си потърсиш правата...;)

flipz
02-07-2022, 13:59
Типично по български...нямаш доверие на хората около теб и само ги плюеш, но не знаеш как да си потърсиш правата...;)

Българин съм.
Защо мислиш, че някоя друга нация или човек се доверява на сляпо?
Не плюя никого, разчитам първо на себе си.
Права в България ... да започна ли да ти изреждам неправдите, който се случват ?
И че каквито и права да търсиш .. или отнема години и се случва или просто не се случва!

Хайде да не се отклоняваме от смисъла на темите във форума и да си раздаваме определения кой какъв е .. - мисля, че това няма значение.

la squadra azzurra
28-03-2023, 15:32
159-ка с робот досега не бях срещал! Мислех, че са само със стандартния автоматик...Някой да има впечатление от тази комбинация или още по-добре, от конкретния автомобил?

https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11675153922769544

alfa racer GTA
29-03-2023, 00:53
159 със селеспийд. Второто и последно поколение. Болестите на първото поколение са отстранени, но все пак е селеспийд - няма гаранция, че нещо няма да се почупи.

В 159 модела само 2.2. бензиновите двигатели са със селеспийд. Брера също има 2.2 със селеспийд.
Селеспийд = роботизирана кутия + нормален съединител и маховик.Но си има особености само за селеспийда.

От селеспийда на 159-ката не съм чул/прочел някой да изреве, но както казах само 2.2 бензина е с него или с ръчна кутия - много рядко животно е и рядко се купува = рядкост е някой да изреве от него.

Общо взето се разваля:
Пневматичния акумулатор(или хидравличен и аз не зная - от едната страна помпа въздух, от другата е хидравлична течност/масло), помпата за него(ако акумулатора не се смени навреме), и е възможно да се почупят избирачите които са редки и да кажа не зная къде ги има като резервна част.
Възможно е да се спука маркучле по тази хидравлика, то се намира и неоригинално и се сменя сравнително лесно.


Ето да придобиеш представа за цените и да сравниш съединител комплект за ръчна кутия 2.2 с такава със селеспийд 2.2 : https://ricambi.alfisti.net/en/Spare-Parts/Alfa-Romeo/Alfa-159-159-SW-939/Clutch:::895_3793_920_1763.html

:biggrin:

Акумулатора на селето: https://ricambi.alfisti.net/en/Spare-Parts/Alfa-Romeo/Alfa-159-159-SW-939/Gearbox:::895_3793_920_1987.html

Направо се огледай в линка за цената на елмотора и актуатора
:BIGsmile:

И направо ти давам линк, да четеш как се сменя : https://www.alfaowner.com/threads/removal-of-selespeed-actuator-and-replacment.235432/

и да видиш:
https://www.youtube.com/watch?v=KKjCNVT2nLo

https://www.youtube.com/watch?v=aadg1JxsYSM

:whistle:


П.П.

Аз на майтап пуснах едно търсене и взех та намерих всичко което е необходимо за ремонта(ако се наложи), а уж робота беше кът и го нямаше...

Общо взето няма кой да ги прави тези(имам предвид евтино да ги прави, а не да сменя части) - виж питай BO, той може да те насочи, ако решиш да рискуваш.

Иначе предполагам има кой да смени частите на селето с нови, ако ти се наложи, стига да се изръсиш за тях. На 156-цата правеха и робота и платките, единствено за избирачът не съм сигурен, че там се получаваше на някои 156-ци/147-ци и механична повреда - отчупване на парче/та и това никой не го правеше...
Някога платките(мозъка) на селето ги правеха успешно във Варненския технически доколкото имам спомен. Акумулатора може да се каже е консуматив - над 200 000 км го чакай или по-добре го смени превантивно, защото заминава помпата.
Също така сдава багажа и ел.мотора, но на него били четките и те се сменяли и нямало нужда да се купува нов. Поне така прочетох .

Ама сега ако се прежалиш гледам горе, че има части.
Ако си достатъчно луд да я купиш такава и те се наложи нещо по селето обещавам да помагам = с линкове към търговци с най-ниските цени за резервни части. Извън България. Щото тук цените са от +40% до +200% нагоре.

И едно- две клипчета за зарибяване: https://www.youtube.com/watch?v=AhifReZHw9I

https://www.youtube.com/watch?v=kjTVk1n2yqY

https://www.youtube.com/watch?v=CdTiKceAS0I

la squadra azzurra
29-03-2023, 12:46
Благодаря, колега, изясниха ми се доста нещата с всичко това, което си написал! Не е чак толкова страшно, не мисля, че при нормалния автоматик, ако сгъне кутията, ще е по-различно като цифри! То е ясно, че като купуваш автомобил с авт ск кутия, пък макар и селе, може някога да се случат едни скъпи ремонти и само чукаш на дърво:) Няма гаранция за нищо, то и за предната ми 159-ка, купувана от магазина някога, се изръсих едни 3 хилки заради паднали вихрови клапи, уж на реални километри беше...Другият вариант е да взема една 2.4 с класически автомат, не е карана от 7-8 месеца и ги врънкам едни руснаци да я дават, че ще се разпадне, ама и там като взема да смятам и да мисля, пак същото ще излезе:) Така че, все едната от двете ще е, пък после здраве да има! Благодаря още веднъж!

alfa racer GTA
29-03-2023, 15:12
Взимай 2.2 бензинката.
Сега поне има части колкото щеш.

Акумулатора на селето е по -принцип консуматив и е добре да се сменя навреме, защото в противен случай започва да работи повече помпата и си заминава и тя и вече имаш 2 части за ремонт, вместо само акумулатор.
Акумуатора издържа до 200 000-230 000км. Зависи все пак колко е употребяван де - едно е да живееш в София или Пловдив и всеки ден да е по 1.5-2 часа градско с доста превключване, друго е да си в по-малък град/село и спирането/тръгването да са малко и все едно шофираш по северната тангента.Износването на селето е различно.
На 156-ците някъде между 130 000 и 200 000 км селето беше за смяна на акумулатора. Ако се изпусне започва да се износва помпата и вече след няколко месеца може и тя да стане за ремонт.

По принцип "слуховият тест" на селето беше като отвориш вратата на шофьора на тихо място започва да се чува едно "жужене" на помпата която пълни/вдига налягането на акумулатора. Нормалното е като започнеш да броиш от 1 да работи докато стигнеш до 3 и да спре. Не е нормално да работи докато преброиш до 5, 6 или нагоре - в този случай най-вероятно акумулатора е за смяна.

Успех с покупката и удоволствие от шофирането на белисимата.

la squadra azzurra
02-12-2023, 21:21
В крайна сметка, осем месеца по-късно купих абсолютно същият автомобил от обявата, 2.2 JTS със селеспийд. Явно човекът, който я взе, докато я обсъждахме тук, не е издържал психически:)