PDA

View Full Version : Alfa 156 2.4 JTD от 10v на 20v



Niki156JTD
26-06-2012, 13:53
Здравейте колеги,

Интересуваме следното, имам алфа 156 2.4 от 99-та.Видях че има мулти джет двигатели (20v) на 2.4 дизел и искам да знам дали цилиндровата глава с клапаните ще пасне. Другото което е, буталата трябва ли да се сменят тей като знам че при мулти джета имат 4 "легла" вместо 2.

NightRider
26-06-2012, 13:56
Здравейте колеги,

Интересуваме следното, имам алфа 156 2.4 от 99-та.Видях че има мулти джет двигатели (20v) на 2.4 дизел и искам да знам дали цилиндровата глава с клапаните ще пасне. Другото което е, буталата трябва ли да се сменят тей като знам че при мулти джета имат 4 "легла" вместо 2.
Ти си отговори.
Ами управлението?

badmadafaka
26-06-2012, 14:01
За да направиш от 136 магарета 210 магарета се иска много повече от една кратуна... :clap: Де да идваше само от броя клапани разликата...

Jivko7777
26-06-2012, 14:15
за пасването така или иначе с преправяне ще пасне но оттам на сетне става интересно и то много интересно .... вчера в клубния умувахме над тоя въпрос....

NightRider
26-06-2012, 14:40
Па то само блокът е един и същ. Другото ...

Niki156JTD
26-06-2012, 15:21
По въпроса за управлението... ако се направи ремап със параметри от мултиджета би трябвало да стане. Но ако освен главата вдигателя е един и същ може да стане 1 интересен проект. Колата е добре мн сам доволен но вече сам и свикнал и дето ще трявба да я продавам, я се продаде я не и после пак да наливам пари в няква щайга за мен няма смисал. Незнам ако някой има представа, да го мислим. А вдигателя на мултиджет 2.4 колко праи струва някой знае ли? Да си направя сметка дали не е по изгодно да сменям цялото чудо или не.

oem
26-06-2012, 15:36
Със старата електроника никога няма да постигнеш ефекта (при еднакъв сетъп на железата) като с новата. Просто защото при старата липсват редица функции.

Niki156JTD
26-06-2012, 15:44
Като казваш електроника, имаш предвид чипа или жици, сензори и т.н.

oem
26-06-2012, 15:47
Сензори, еку и т.н.

Niki156JTD
26-06-2012, 15:55
Ясно, но ако намеря донор ще стане ли? И имам един друг вапрос виждам че ги разбираш алфите... моя вдигател има EGR система (тази която връща изгорелите газове обратно). И един познат ме посаветва да я махна и да запуша отворите. Освен да прецакам нещо по двигателя, някакви резултати ще постигна ли? Аз пробвах да го махна минала седмица ама болта яко е заседнал и се отказах.

oem
26-06-2012, 16:16
Затапването на ЕГР води до:
1. повишаване на температурата на изгорелите газове респективно и на температурата в горивната камера в такт сгъстяване
2. предотвратяване на образуването на въглеродни отлагания (нагар) в смукателния колектор, клапаните, и буталата.
3. пълнене с повече прясна работна смес спрямо режимите когато ЕГР е бил отворен
4. увеличаване на NOx (азотни окиси) изхвърлени в атмосферата
5. и др. второстепенни положителни и отрицателни резултати

Niki156JTD
26-06-2012, 16:44
Интересно. Освен това че повече прясна смес ще влиза в камерата друго не виждам. Но, казваш че ако се махне ЕГП-то ще се повиши темературата в камерата но мойто кола при нормална операция невдига повече от 75С но не съм сигурен дали това е нормално или е нещо от термостата, макар че той си работи нормално. Разбрах че клапана който контролира изпускането на газовете работи със налягане. Ако просто махна малкита трабичка която излиза от клапана и води до модулатора, ще държи ли клапана постоянно затворен?

badmadafaka
26-06-2012, 16:50
За затапването на ЕГР има огромна тема, която дори търсачката намира лесно...
На мен ми е интересно защо се повишава температурата на изгорелите газове, че и в тракт сгъстяване, както е казал oem..? За изгорелите газове може би логиката е, че има някакви мизерни допълнителни такива, които иначе биха минали през ЕГР-а наобратно, или..?

Niki156JTD
26-06-2012, 16:58
Става по горещо защото влиза повече пресен въздух и съответно има по чисто горене , (аз досега четох в нета) и като температурата, там колко беше 2500Ф или нещо такова и се образуват НО газове... все тая химията не ми е силна страна. Но не ми се занимава да го свалям това чудо щото е игра. Пък ако мога да го де-активирам и да стой клапана постоянно затворен много по добре ще е. То връща изгорелите газове тозно за това че има по малко пресен въздух ( изгорелите газове не са възпламеняват) и така не дава на температурата да се повиши и да се образуват повече НО емисии. Поне до колкото разбрах :P

oem
26-06-2012, 17:02
На този мотор няма проблем да се затапи. Няма да се повиши нищо кой знае колко. Има двигатели конструирани да работят с висок процент на рециркулация на отработилите газове. И при някой от тях се налага след затапване да се направят някои промени и по горивните таблици за да избегне повишаването на температурата прекалено много. Тъй като мотора е настроен да работи с функциониращ ЕГР.

Можеш да го затапиш, няма да има проблем, ще усетиш колата малко по-пъргава :)

badmadafaka
26-06-2012, 17:17
Малко..? Според мен ефекта е сравним с този на ремапнат бензинов атмосферен мотор (и то в сравнение с изчистен, нормално работещ ЕГР)... :respect:

oem
26-06-2012, 17:57
Ако го сравняваш така, значи не си карал добре ремапнат бензинов атмосферен мотор :) Имаш малко повече въртящ момент при частично натоварване, но в никакъв случай не може да се говори за увеличение на максималната мощност.

Niki156JTD
26-06-2012, 18:05
Добре, мерси са ноу хау-а колега, но знаеш ли дали ще стане мойта идея с малката трабичка, или трябва да свалям цялата система?

Jivko7777
26-06-2012, 18:12
Можеш да го затапиш, няма да има проблем, ще усетиш колата малко по-пъргава :)

да бе да, чак толкоз по скоро нещото което видимо ще се усети е че колата загрява по бавно...