PDA

View Full Version : Електронен нивомер



ivan dimitrov
27-06-2012, 22:26
---

ecotronic
27-06-2012, 23:10
Що за датчик е поставен на сондата в бутилката? Меря му сьпротивлението и излиза че е над 2 мегаома. Това нормално ли е?
Има ли смисьл да си сменям ключето с такова което има индикация при това полужение?

Вероятно има някаква неизправност. Обикновено датчиците са със съпротивление 0 - 90 ома.

robygas
28-06-2012, 11:41
Що за датчик е поставен на сондата в бутилката? Меря му сьпротивлението и излиза че е над 2 мегаома. Това нормално ли е?
Има ли смисьл да си сменям ключето с такова което има индикация при това полужение?

Датчиците са много и различни. Без повече информация и снимка едва ли ще може да ти се отговори.
Едно време всяка фирма ползваше и разработваше свой датчик за системата си.
Сега почти всички ползват датчик 0-90ома.
Затова-снимка на датчика и с какъв ключ искаш да го съгласуваш. Или ...в газсервиза.

ivan dimitrov
29-06-2012, 12:30
---

ecotronic
05-11-2014, 12:57
Наскоро изхвърлих плъзгача с пистите и съпротивленията и ги замених с такъв магнитен датчик (http://store.comet.bg/Catalogue/Product/5120709/) и малко електроника.
По този начин механичната конструкция на преобразувателя значително се опростява.
Очарован съм от крайния резултат.

Nikosaul
19-11-2014, 11:11
Колега Ecotronic, нивомера в купето какъв ти е аналогов или дигитален, какво се подобри?

ecotronic
19-11-2014, 11:35
Колега Ecotronic, нивомера в купето какъв ти е аналогов или дигитален, какво се подобри?

Индикацията в купето беше тази фабричната на бутона (4 светодиода). Те, доколкото знам могат да се настройват софтуерно, кога да се палят. Проблемът при мен беше по-скоро в самия нивомер на бутилката, който си променяше стойностите в много малки граници. Т.е - имаше много голяма нелинейност между количеството газ и стойността на изходното съпротивление.
Сложих въпросния датчик, който много прецизно реагира на положението на вътрешния магнит и същевременно няма механични контакти. Така получих изходен сигнал - постоянно напрежение, което плавно се променя за целия ход на попалъка. За да мога прецизно да съгласувам изходния сигнал на нивомера с индикацията, ползвах отделна такава, изградена на базата на микроконтролер с АЦП (PIC16F 88 ) и светодиодна стълбица от 10 светодиода. По този начин мога много точно да укажа, кой светодиод, кога да се пали.
Ползването на МК за индикация съответно предлага и доста гъзарии, като примерно, когато останат да светят 2 светодиода за мигат бавно а когато остане само един - бързо....и каквото друго се сетиш.
Не е проблем и вместо стълбица да се ползва двуразрядна 7 сегментна индикация и така директно да се визуализират литрите.

mimouzunov
19-11-2014, 12:37
Индикацията в купето беше тази фабричната на бутона (4 светодиода). Те, доколкото знам могат да се настройват софтуерно, кога да се палят. Проблемът при мен беше по-скоро в самия нивомер на бутилката, който си променяше стойностите в много малки граници. Т.е - имаше много голяма нелинейност между количеството газ и стойността на изходното съпротивление.
Сложих въпросния датчик, който много прецизно реагира на положението на вътрешния магнит и същевременно няма механични контакти. Така получих изходен сигнал - постоянно напрежение, което плавно се променя за целия ход на попалъка. За да мога прецизно да съгласувам изходния сигнал на нивомера с индикацията, ползвах отделна такава, изградена на базата на микроконтролер с АЦП (PIC16F 88 ) и светодиодна стълбица от 10 светодиода. По този начин мога много точно да укажа, кой светодиод, кога да се пали.
Ползването на МК за индикация съответно предлага и доста гъзарии, като примерно, когато останат да светят 2 светодиода за мигат бавно а когато остане само един - бързо....и каквото друго се сетиш.
Не е проблем и вместо стълбица да се ползва двуразрядна 7 сегментна индикация и така директно да се визуализират литрите.

Аз пък реших когато го правих това при мене да си ползвам стрелката на бензина...

Nikosaul
19-11-2014, 13:29
Точно за това и питам, как колегата Ecotronic го е реализирал, защото на мен много ми допада стрелката на нивомера за бензин да се ползва и за нивомер на газта, като така остава да се реши и проблема когато ползваш газ да разбереш колко бензин имаш.

Благодаря за инфото.

ecotronic
04-12-2014, 11:28
Тъй като правих сметките за зависимостта между нивото на течната фаза (L) и процентното запълване на бутилката (за 100% запълване приемам 80% от обема и), реших да ги публикувам тук за да спестя малко време на някой ентусиаст. :)

http://snimki.be/store/1/651417684948.jpg

100%: L = 0,746.D
90%: L = 0,676.D
80%: L = 0,611.D
70%: L = 0,547.D
60%: L = 0,484.D
50%: L = 0,421.D
40%: L = 0,357.D
30%: L = 0,289.D
20%: L = 0,217.D
10%: L = 0,134.D

При пресмятането съм приел, че дъната на бутилката са плоски.