PDA

View Full Version : Мнения за ангренаж и компресия



consciousness
27-06-2012, 23:12
Привет на всички. Пускам темата за да събера мнения относно моя проблем. А той е следният:
Колата е АР 156 2.0 ТС 155hp 97г. Проблема е че колата няма достатъчно мощност. По мое усещане в момента е колко 80-90hp при потегляне до 3000 оборота и около 100-120hp след 3000 оборота. Няма и следа от 155hp. при никакви условия. Посетих форумен сервиз и ми измериха компресията и тя е:
1ц. - 9,5
2ц. - 8,5
3ц. - 8,5
4ц. - 7,5
Съмняват се и че ангренажа ми е зацепен неправилно (него ми го сменяха едни измекяри при които няма повече да стъпя. Сменяха го с маркери - без пети). Колата гори и масло.
Та въпроса ми е: Прекалено ли са ниски стойностите на компресията за да окаже толкова голямо влияние на мощността или по-скоро това се дължи на неправилно зацепен ангренаж? И възможно ли е проблема да идва от трето място?
Питам чисто теоретично, знам че единствения начин да разбера със сигурност е презацепване на ангренажа с пети.
Благодаря предварително!

oem
27-06-2012, 23:24
Този мотор с такава компресия си е направо за ремонт. Трябва да имаш 13 - 13.2 бара падне ли под 10 - 10.5 не е добре.

Това измерване на студен или на топъл мотор е?

ecotronic
27-06-2012, 23:43
Неправилното зацепване може да окаже малко влияние на компресията и доста по-голямо влияние на мощността на двигателя. Горенето на масло обаче не се влияе съществено от неправилното зацепване а по-скоро от износването на двигателя. Първо трябва да се изключат гумичките на клапаните, като причина за големия разход на масло.
Ниската компресия може да се дължи на износени бутала, сегменти, цилиндри или неуплътняващи клапани.
Или и двете заедно.
Може да се ориентираш до известна степен по следния начин:
1 - Мериш компресия и си записваш стойностите.
2 - Наливаш по малко масло във всеки цилиндър и повтаряш измерването на компресията.
Ако при второто измерване получиш значително по-високи стойности, трябва да се ориентираш към бутала, сегменти, цилиндри........
Ако няма съществена разлика, ориентирай се към ремонт на главата.

consciousness
28-06-2012, 00:18
Това измерване на студен или на топъл мотор е?

Измерването беше направено по-скоро на топъл мотор. След като беше загрял, седя половин-един час преди да го измерят.

i.ganchev.ganchev
28-06-2012, 00:33
Измерването беше направено по-скоро на топъл мотор. След като беше загрял, седя половин-един час преди да го измерят.

Половин час не е малко време. Технически при загрял мотор, метала се разширява и би трябвало да обере част от хлабините. Тоест на напълно студен мотор би трябвало да прави по-малка компресия, от колкото при загрял мотор.

consciousness
28-06-2012, 11:22
А кое от двете може да оказва такова влияние на мощността?

ecotronic
28-06-2012, 11:28
А кое от двете може да оказва такова влияние на мощността?

Най голямо влияние на мощността може да окаже (по реда на значимост)

1 - неправилно зацепване
2 - ниска компресия заради неуплътняващи клапани
3 - ниска компресия поради износване на бутала, сетменти, цилиндри.

consciousness
28-06-2012, 11:34
Най голямо влияние на мощността може да окаже (по реда на значимост)

1 - неправилно зацепване
2 - ниска компресия заради неуплътняващи клапани
3 - ниска компресия поради износване на бутала, сетменти, цилиндри.

Благодаря колега, за краткия и ясен отговор.
Като презацепят ремъка след около седмица, ще пиша пак какъв е резултата.

n_netov
28-06-2012, 13:25
Благодаря колега, за краткия и ясен отговор.
Като презацепят ремъка след около седмица, ще пиша пак какъв е резултата.

Дори и да го презацепиш налягането в отделните цилиндри няма да се промени като съотношение. Не правилно зацепения ремък ще влият еднакво на всички цилиндри. А ти имаш разлика от 2 атмосфери между отделните цилиндри (разлика по-голяма от 1ат. не е на добре). Освен това пишеш, че и колата гори масло.
ОЕМ е написал какво е правилното решение.
Ако има кой да ти зацепи ремъка безплатно може и да пробваш, ако не по-добре си носочи парите към ремонт.
Освен това зацепването с маркери изобщо не е толкова лошо, ако обаче преди това колата е била правилно зацепена!
Реторично питане - а във форумния сервиз какво казаха за тази компресия?

NightRider
28-06-2012, 13:46
Ако гори масло забрави за зацепване. Направо си приготви поне едни 700лв. за ремонт и то добър

mmitaka83
28-06-2012, 14:09
Абе то и на мен ми се струва че не всички коне са ми под капака отпред. Ама като нямам база за сравнение. Иначе компресия колко щеш, по диагностики всичко ок. Има ли други начини за установяване на тва лошо зацепване освен петите. А, и друга глупост се сетих, ако има запушване из катализаторите, макар и малко няма ли да оказва влияние.
п.п. Вчера чистихме дебитомер :D

consciousness
28-06-2012, 15:28
Дори и да го презацепиш налягането в отделните цилиндри няма да се промени като съотношение. Не правилно зацепения ремък ще влият еднакво на всички цилиндри. А ти имаш разлика от 2 атмосфери между отделните цилиндри (разлика по-голяма от 1ат. не е на добре). Освен това пишеш, че и колата гори масло.
ОЕМ е написал какво е правилното решение.
Ако има кой да ти зацепи ремъка безплатно може и да пробваш, ако не по-добре си носочи парите към ремонт.
Освен това зацепването с маркери изобщо не е толкова лошо, ако обаче преди това колата е била правилно зацепена!
Реторично питане - а във форумния сервиз какво казаха за тази компресия?

Въпросите ми бяха съвсем теоретични. Иначе съм съвсем наясно че ремонта на мотора ми е задължителен.
В сервиза също си ми казаха че съм за ремонт, но имат съмнения за неправилно зацепване, поради голямата загуба на мощност и още заради нещо, което не помня.



Абе то и на мен ми се струва че не всички коне са ми под капака отпред. Ама като нямам база за сравнение. Иначе компресия колко щеш, по диагностики всичко ок. Има ли други начини за установяване на тва лошо зацепване освен петите. А, и друга глупост се сетих, ако има запушване из катализаторите, макар и малко няма ли да оказва влияние.
п.п. Вчера чистихме дебитомер :D

Ще оказва влияние от запушен катализатор. Моята обаче няма катализатор и при мен не е там проблема.

consciousness
03-07-2012, 22:06
Привет колеги! Решението на проблема ми е факт. Оказа се че ангренажния ремък е ключът за палатката. Искрени благодарности на Ангел (D-I-V-A-K-A), Слави и Киро за компетентната им намеса, с която съживиха умрелите ми коне.
П.С. Компресията също ми се оправи.

vlalov
03-07-2012, 23:38
Привет колеги! Решението на проблема ми е факт. Оказа се че ангренажния ремък е ключът за палатката. Искрени благодарности на Ангел (D-I-V-A-K-A), Слави и Киро за компетентната им намеса, с която съживиха умрелите ми коне.
П.С. Компресията също ми се оправи.
Е то големо изместване ще е било да не удари клапанчета и да не може да сгъсти както требва .
Късметлия ще да си - за маслото виж масления сепаратор ако се е оправила компресията и за течове погледни че си е лейка това .

---------- Post added at 23:37 ---------- Previous post was at 23:36 ----------


Ако гори масло забрави за зацепване. Направо си приготви поне едни 700лв. за ремонт и то добър
Еж па ти, пак са изказа

---------- Post added at 23:38 ---------- Previous post was at 23:37 ----------


Този мотор с такава компресия си е направо за ремонт. Трябва да имаш 13 - 13.2 бара падне ли под 10 - 10.5 не е добре.

Това измерване на студен или на топъл мотор е?
Тея 13 на нов внос трудно ще ги хванеш - след ОР може и да се получи :static:

oem
04-07-2012, 00:06
Бре :) Колкото и коли да съм измерил все си ги хващат пък не знам... явно само читави екземпляри ми попадат :)

И май не си много на ясно с газоразпределението след като си мислиш, че динамично разреден мотор както е станало в случая трябва да удари клапани. Всъщност той е бил много далеч от това :)