PDA

View Full Version : Има ли "лек" срещу засъхнало яйце по боята



digitalundgrd
29-07-2012, 03:47
Колеги цяла седмица бях на морето, та оставих Фиата пред блока...Днес като се прибрах видях, че има нещо на тавана и по предния капак...С ужас констатирах, че това е засъхнало сурово яйце :shutup: След като пожелах разни все приятни неща на така добрия съсед, който е сторил това, отидох веднага да измия колата, но това нещо не пада....Седи като матирано петно....Има ли вариант да се махне това с пастиране или някакъв препарат ? С автошампоан и здраво търкане не стана...

п.с. Варианта с пребоядисване е изключително нежелателен и краен...Смисъл давайте идеи различни от нова боя :)

Tonimir
29-07-2012, 04:51
Кат за първи опит бих пробвал с парцал леко потопен в бензин или киросин. и с нежни движения без особенно натискане.

Highvoltage
29-07-2012, 11:10
Мисля,че с леко пастиране ще стане.

Drag0
29-07-2012, 12:04
засъхнало сурово яйце

Ако си пробвал с автошампоан с ензими и не е станало може да пробваш другата рецепта която се върти в интернет : 50/50 гореща вода и оцет, топиш парцал в микса и го държиш върху петното за 15 минути.
Това последното звучи смешно но протеините се разрушават над 42 градуса, оцета пък разкача дългите протеинови вериги ...
Сега друг е въпроса дали няма да си прецакаш повече лака с оцетния разтвор.

lordliness
29-07-2012, 12:35
По принцип яйцето е водоразтворимо и аз веднъж имах, на една кола, сложих отгоре някаква гъба и го държах дълго мокро, после...слюнката е един от най- добрите разтворители.

digitalundgrd
29-07-2012, 15:00
Така значи...Взех едно шише с гореща вода + някакъв препарат за миене на съдове, също така купих и препарат за почистване на насекоми от боята на Сонакс... Голяма част от засъхналото се разкисна, но пък си седи матово и като петно...Остава последния ми шанс - машинно пастиране :( Много ме е яд, защото колата нямаше една забележка по боята. Да не казвам голяма дума, но боята на Фиата беше в по-добро състояние от на Алфата...

daksy
29-07-2012, 15:19
Гореща вода,препарат който използват по автомивките и парцал.Това поне махна яйце от лястовица.

digitalundgrd
29-07-2012, 18:31
Минахме с пасти 3М и малко се поскри, но все още си се вижда....Просто лака е съсипан...От тук вече имам 2 възможности - пребоядисване на таван или да го минат на шкурка и само да се пръсне няколко ръце лак на тавана...
С две думи ми съсипаха купенцето, но ще дойде видов ден ...

lordliness
29-07-2012, 18:45
На мен би бяха зстъргали бронята около 5-6 кв.см леко го минах с шкурка 1200 и пръснах само мястото с лак - спрей, ако го направиш много внимателно може би ще успееш

DiStefano
29-07-2012, 19:09
Минахме с пасти 3М и малко се поскри, но все още си се вижда....Просто лака е съсипан...От тук вече имам 2 възможности - пребоядисване на таван или да го минат на шкурка и само да се пръсне няколко ръце лак на тавана...
С две думи ми съсипаха купенцето, но ще дойде видов ден ...

Хвани го тоя и му я дай да я води на бояджия.

digitalundgrd
29-07-2012, 19:14
Лошото е, че нямам 100% доказателства кой е. Имам само предположения. Живея в блок с 8 етажа, 100% не са хора от първите 4 етажа (познаваме се добре) остават още 4 и то само леви апартаменти, защото само те имат тераси с видимост към улицата, където е паркирана колата. Свързвам този случай с подобен от преди половин - един месец, когато вечерта си паркирах купето на същото това място и бях замерен с домат, докато си бърниках кротко под капака... Не можах да видя кой е... Явно са видели, че колата не се движи няколко дни (бях на море) и са решили да я замерят с яйце, което да засъхне и да стане белята...

ivan dimitrov
29-07-2012, 19:38
---

Tonimir
29-07-2012, 20:03
Или някое детенце скучае безнадзорно.
Или някой кретен, който в подсъзнанието си се е убедил, че точно това място за паркиране му е бащено и никой няма право да паркира там.

Не се ядосвай Светльо, всякакви болни мозаци има. Ще си направиш тавана и не я паркирай пак на същото място.

_power_
29-07-2012, 20:29
Най странното е че петното е по тъмно:ban:...на мен на Фиестата ( бяла) я беше напукала с яйца от сякъде едно бившо гадже:bg:....та там където се беше стичало беше по светло! Според мен се радвай че не ти смърди от към парното...тогава не се трае в колата и със свалени стъкла. Според мен преди да предприемаш каквото и да е измийй колата още няколко пъти...тъпото е че си бързал да запечатиш с паста:tequilla:

Dagi
29-07-2012, 20:45
С полиране ще излезне,минава се 3000 водно и след това 1-ца и 3-ка от пастите на 3м(продават се в железарията на по 100 грама) и ще стане като нова :).(Според мене ще стане и само с 1-цата и после 3-ката :))

digitalundgrd
29-07-2012, 20:55
Пробвахме...Водна шкурка 2000 мисля, след това 1-2-3 пасти 3М стана гладко, но самият лак вече не е като огледало, а седи като напукан. Просто яйцето е преседяло прекалено дълго и на тая жега и слънце направо е разказало играта на лака...

Общо взето пораженията от това яйце е все едно да изсипеш 1 чаша с лепило КАПЧИЦА - седи едно такова като засъхнала смола - белезникаво и грапаво....СЛед водна шкурка, пастиране итн го докарахме до гладка на пипане повърхност, но самия лак е повреден :(

stelt
29-07-2012, 21:49
Много гадна случка.
Единствения лек срещу такива простотии е - да си прибираме колите в гараж.
Почти съм сигурен, че повечето застрахователи също няма да признаят подобна щета.

pinko
29-07-2012, 21:58
Почти съм сигурен, че повечето застрахователи също няма да признаят подобна щета.

Що бе, това е вандализъм - на мен ми признаха надиране на боята. Ама вадих протокол от районното.:wow:

nastybg
30-07-2012, 10:39
Що бе, това е вандализъм - на мен ми признаха надиране на боята. Ама вадих протокол от районното.:wow:

Ама това го признават по каско, не по гражданска ? А колегата няма ! Лошото е че в София няма как да не се намери някой комплексиран тапанар да направи мизерия, така че каското си е наложително ...

Susscrofa
30-07-2012, 14:08
Няма лек.
Дори и пастирането няма да помогне.
Това е най-гадния начин да съсипеш боя.
На мен също ми го направиха.
Вратата на шофера вече 3 години седи матова в едната част.

santo_traficante
30-07-2012, 15:12
Добре че не са ти обърнали буркан с лютеница на тавана.

fred
31-07-2012, 08:54
Абе гадно, ама не е болка за умиране..
Иначе си мисля, че по приниц за такива неща е добре предварително да се обработва колата на 4 месеца с паста и това е.Този слой ще пази все пак основата /лака/ и съответно почистването и последиците от яйца например биха били по-малки или никакви.