PDA

View Full Version : Наказание!



mordohy
30-07-2012, 22:15
На 25-то число, както всеки месец, отидох да си взема заплатата. При цялото бачкане до полуда видях, че не ми плащат четири дни извънреден труд, а това са си около 500-550 лева. Намерих безотговорният отговорник за тая каша и ...
Съвсем не го бих, а най-учтиво го помолих да си оправи бакиите. Поясних, че краде от мене, а за това някъде все още режат ръце!
Днеска научавам, че все пак ми плащат два дена, но освен това ме наказват с: " предупреждение за уволнение" за неетично отношение и злоупотреба с доверието на работодателя.
Всичко това на основание чл.186 и чл.187 т.8 и във връзка с чл. 188 т.2 от Кодекса на труда.

Нищо повече.
Връчиха ми я, а сега искат обяснение от мен и аз съвсем честно се чудя, какво да пиша!
Някакви идеи?

Kuker
30-07-2012, 22:19
http://bban.eu/bg/knowledgebase/analyses/tcart-00097/
http://zaplati.start.bg/article/Zap%C2%ADla%C2%ADshta%C2%ADne_na_iz%C2%ADvyn%C2%AD red%C2%ADen_trud/18191
Четеш и умуваш ;)

koolio
30-07-2012, 22:20
Връчиха ли ти заповед?
Какви са мотивите?

lordliness
30-07-2012, 22:24
Да ти искат обяснение за нещо, което си казал законно ли е, нали има свобода на словото и печатата.В обяснението им цитирай нещо подходящо от конституцията на Република България и твоята дума ще е последна. :)

mordohy
30-07-2012, 22:29
Връчиха ли ти заповед?
Какви са мотивите?
Връчиха ми я и няма никакви мотиви!
Просто това, което писах!
Нищо друго!
То аз за това съм впечатлен, защото няма , според мен, нищо законно!

adv_petrov
30-07-2012, 22:43
Единственото което трябва да пишеш, е сигнал до ТС на Инспекцията по труда - ако наистина отказват да ти заплатят извънредния труд и те наказват по КТ без причина. Тоя твоя работодател няма ли си назначен юристконсулт да го съветва кое-как да НЕ издава?

mordohy
30-07-2012, 23:06
Единственото което трябва да пишеш, е сигнал до ТС на Инспекцията по труда - ако наистина отказват да ти заплатят извънредния труд и те наказват по КТ без причина. Тоя твоя работодател няма ли си назначен юристконсулт да го съветва кое-как да НЕ издава?
Повярвай ми , приятелю, че няма!
Тое е част от помаията, която ни продава боклуци като фондуни, сокове Калифорния, вафли и други боклуци, които след изтичане на срока на годност се преопаковат, накратко ливанската мафия, която кой знае защо, точно преди около месец си отрязаха дългите коси, които обикновенно носят. Имат чувството за безнаказаност, а аз съвсем не съм съгласен с това.
За това и искам професионален съвет от юрист!
Не, че ми пука за наказанието. Все пак е частна фирма.

Liminat
31-07-2012, 08:13
...Днеска научавам, че все пак ми плащат два дена, но освен това ме наказват с: " предупреждение за уволнение" за неетично отношение и злоупотреба с доверието на работодателя.
Всичко това на основание чл.186 и чл.187 т.8 и във връзка с чл. 188 т.2 от Кодекса на труда.
...Някакви идеи? Осмелил си се в условията на тази криза и безработица да си търсиш това, което работодателя е решил да открадне от теб.
Щом е така, решил е да те разкара така, че после да не може съда да те върне - с предшестващо наказание, което ти е наложил. Следващото ще е сигурно тогава, когато отножо те отрежат от парите за труда, който си положил и пак си поискаш парите.
Сега работодателите разсъждават по един и същи начин- колкото аз му дам, толкова!

Единственото което трябва да пишеш, е сигнал до ТС на Инспекцията по труда - ако наистина отказват да ти заплатят извънредния труд и те наказват по КТ без причина. Тоя твоя работодател няма ли си назначен юристконсулт да го съветва кое-как да НЕ издава?
Предполагам, че извънредния труд е положен без да има издадена заповед да бъде положен извънреден труд и Инспекция по труда няма да има на какво основание да го защити. Знаете добре, че това е навсякъде...

fred
31-07-2012, 08:43
Повярвай ми , приятелю, че няма!
Тое е част от помаията, която ни продава боклуци като фондуни, сокове Калифорния, вафли и други боклуци, които след изтичане на срока на годност се преопаковат, накратко ливанската мафия, която кой знае защо, точно преди около месец си отрязаха дългите коси, които обикновенно носят. Имат чувството за безнаказаност, а аз съвсем не съм съгласен с това.
За това и искам професионален съвет от юрист!
Не, че ми пука за наказанието. Все пак е частна фирма.
Според мен си потърси такъв по трудово право и се посъветвай с него, но не пречи и да се подаде сигнал до инспекцията по труда.

mordohy
31-07-2012, 10:10
Осмелил си се в условията на тази криза и безработица да си търсиш това, което работодателя е решил да открадне от теб.
Щом е така, решил е да те разкара така, че после да не може съда да те върне - с предшестващо наказание, което ти е наложил. Следващото ще е сигурно тогава, когато отножо те отрежат от парите за труда, който си положил и пак си поискаш парите.
Сега работодателите разсъждават по един и същи начин- колкото аз му дам, толкова!

Предполагам, че извънредния труд е положен без да има издадена заповед да бъде положен извънреден труд и Инспекция по труда няма да има на какво основание да го защити. Знаете добре, че това е навсякъде...

Колега, ситуацията е абсурдна, защото и аз и големият шеф знаеме, че мога по всяко време да напусна или да ме уволни, без да вдигам скандали. Това наказание е абсолютно безсмислено, при положение, че напускането ми ще му спре производството само в рамките на няколко дни, а пускането ще е свързано с много пари, включително и бюрократични пречки. Има две фирми, които само чакат да се махна от там, за да му нахлузят клупа на врата, като отида да работя за тях.
Това той също го знае.
Освен това в разговорите си с мене не дава никакви индикации, че е недоволен нещо от мен. Аз съм единственият човек във фирмата, с който говори на ти.
И да, няма никога заповеди за извънреден труд, както и присъствена форма.
Вадят часовете от журнала на портала.

Alexanderbb
31-07-2012, 10:17
Бе напоследък тези от инспекцията по труда са се включили в почина пълнене на празния бюджет и налагат глоби наред. Само за това че си работил без заповед ще отнесе една за добър ден. Така че разни разпищовили се работодатели бързичко влизат в релси като се сблъскат с тях. Направи си една консултация с юристите в КНСБ или Подкрепа, даже и пари не взимаха за това до скоро

Nimi
31-07-2012, 10:44
Ако си затраеш... и за в бъдеще ще така за съжаление.

Извънреден труд без дневник за това?! При това неплатен и с не внесени осигуровки за него :tooth:

Инспекторите направо ще се усмихнат. Глобата му е сигурна и най-вероятно няма да е само по един член.

Някой познат счетоводител също би могъл да ти каже колко нарушения са направени и какви са евентуалните глоби за работодателя за това.

old alfist
31-07-2012, 11:23
Ситуацията е много деликатна - борба на нерви. Според мен най-добре заеми изчаквателна позиция, като в същото време можеш да започнеш разговори с конкуренцията за евентуално прехвърляне при тях в случай на неблагоприятно за теб развитие на събитията.

fade
31-07-2012, 12:09
Ситуацията е много деликатна - борба на нерви. Според мен най-добре заеми изчаквателна позиция, като в същото време можеш да започнеш разговори с конкуренцията за евентуално прехвърляне при тях в случай на неблагоприятно за теб развитие на събитията.
Абсолютно подкрепям, с едно малко уточнение:
говори с тях, без да споменаваш в тези разговори какво се е случило, щото ще започнат да те мачкат с евентуалното възнаграждение при тях, ако усетят, че си на зор, т.е. накарай ги, да наддават над сегашната ти заплата!
Следващият път когато те помолят да работиш извънредно, поискай да видиш заповед за извънреден труд, може би ще се усетят, че нещо ти се върти в главата и не могат всеки път да таковат мъжко д*пе.
Пък ти адаш не забравяй че незаменими хора няма има трудно заменими но незаменими... не! Лично аз съм ставал свидетел, как изгонват някого с ясното съзнание, че това ще струва след това много пари, обаче понякога се налага да се взимат такива решения за да бъдат респектирани останалите. :jumping:

mordohy
31-07-2012, 12:24
Абсолютно подкрепям, с едно малко уточнение:
говори с тях, без да споменаваш в тези разговори какво се е случило, щото ще започнат да те мачкат с евентуалното възнаграждение при тях, ако усетят, че си на зор, т.е. накарай ги, да наддават над сегашната ти заплата!
Следващият път когато те помолят да работиш извънредно, поискай да видиш заповед за извънреден труд, може би ще се усетят, че нещо ти се върти в главата и не могат всеки път да таковат мъжко д*пе.
Пък ти адаш не забравяй че незаменими хора няма има трудно заменими но незаменими... не! Лично аз съм ставал свидетел, как изгонват някого с ясното съзнание, че това ще струва след това много пари, обаче понякога се налага да се взимат такива решения за да бъдат респектирани останалите. :jumping:
За да ме разберете правилно трябва да ви напомня, че за мене безработицата не стои на дневен ред и няма останали, които да респектира. Те отдавна са респектирани и доведени до пълна деградация.
Лошото е, че може да пострада невинен човек и недай Боже да загине.
Въобразили са си, че са феодални господари и точно там искам да ги:hump:

adv_petrov
31-07-2012, 12:27
Според мен най-добре заеми изчаквателна позиция...
Да, и като изпусне срока за обжалване на наказание по КТ, после какво? - пие една студена вода.
Увери се, че обясненията ти са датирани след датата на заповедта за налагане на наказание, а не преди нея, че да ти падне после наказанието в съда и ако наистина ще го жалиш, потърси колега там в твоя град.

Иначе срещу феодалния робовладелски строй работи успешно Инспекцията по труда с ясната цел за попълване на фискалната част на бюджета. Мисля че се повтарям.

flipz
31-07-2012, 12:31
Щом за 4 дни ти плаща -500 лв стой мирно и кротко някой път.
Хората за месец им плащат по 300-500 .. при 6 дневна работна седмица.
Човек трябва да знае кога да замълчи и кога какъв тон да има .. не да иска, а да пита :) Като те искат толкова много другите беж да те няма при тях :)

Не е правилно .. не е редно, но такива са правилата на джунглата .. * всеизвестно е че сме на последно място по всичко ..

mordohy
31-07-2012, 12:33
Да, и като изпусне срока за обжалване на наказание по КТ, после какво? - пие една студена вода.
Увери се, че обясненията ти са датирани след датата на заповедта за налагане на наказание, а не преди нея, че да ти падне после наказанието в съда и ако наистина ще го жалиш, потърси колега там в твоя град.

Иначе срещу феодалния робовладелски строй работи успешно Инспекцията по труда с ясната цел за попълване на фискалната част на бюджета. Мисля че се повтарям.
Обяснението още не съм го написал така, че няма как да е с по-ранна дата от наказанието.
Въпросът е:какво да пиша в него?
Да ги препратя ли директно към чл. 195 т.1 и чл.193 т. 1 и2 или още нещо?

BillyBoy`
31-07-2012, 12:51
500-550лв.:shocked: тва за 4 дни извънреден труд:shocked:Това е почти месечната ми заплата!!!!Какво работиш ако не е таина?Търси си правата до краи.

AR147
31-07-2012, 13:29
500-550лв.:shocked: тва за 4 дни извънреден труд:shocked:Това е почти месечната ми заплата!!!!Какво работиш ако не е таина?Търси си правата до краи.
Ако не се лъжа извънредния труд се заплащаше по 2 или 3 от регулярната заплата.....
Явно затова не им се дават парици....

old alfist
31-07-2012, 13:37
Да, и като изпусне срока за обжалване на наказание по КТ, после какво? - пие една студена вода.
Увери се, че обясненията ти са датирани след датата на заповедта за налагане на наказание, а не преди нея, че да ти падне после наказанието в съда и ако наистина ще го жалиш, потърси колега там в твоя град.

Иначе срещу феодалния робовладелски строй работи успешно Инспекцията по труда с ясната цел за попълване на фискалната част на бюджета. Мисля че се повтарям.

Адвокат Петров, уважавем вашето мнение и съм съгласен да не се действа постфактум, но все още не се е появил някакъв официален документ от работодателя и твърде се съмнявам, че ще се появи - просто това са номера от селски вечеринки на работодател-помияр с цел създаване на психоза у работника, предизвикваща намаляване на претенциите към заплащането.

Alexanderbb
31-07-2012, 15:30
Щом за 4 дни ти плаща -500 лв стой мирно и кротко някой път.
Хората за месец им плащат по 300-500 .. при 6 дневна работна седмица.
Човек трябва да знае кога да замълчи и кога какъв тон да има .. не да иска, а да пита :) Като те искат толкова много другите беж да те няма при тях :)

Не е правилно .. не е редно, но такива са правилата на джунглата .. * всеизвестно е че сме на последно място по всичко ..

Te хората работят за 500 - 600 лева месечно точно заради такъв масов, идиотски начин на мислене. Човек трябва да си знае правата и задълженията и да си ги спазва.

Liminat
31-07-2012, 16:20
За да ме разберете правилно трябва да ви напомня, че за мене безработицата не стои на дневен ред и няма останали, които да респектира.
.............
Въобразили са си, че са феодални господари и точно там искам да ги:hump:
Ето това, последното обикновено надделява, когато решат да си спестят по някой лев на гърба на работника.
Със сигурност ще намерят някой, който да не е за половината, поне за 2/3 от парите ще си кротува, винаги има кой. Просто сега обстоятелствата са на страна на работодателя. Което не беше точно така преди кризата...

adv_petrov
31-07-2012, 16:32
...но все още не се е появил някакъв официален документ от работодателя и твърде се съмнявам, че ще се появи ....

Е как да не се е появил - аз или чета друга тема, или нещо мислим в различни насоки???

[QUOTE=mordohy;1103805]... ме наказват с: " предупреждение за уволнение" за неетично отношение и злоупотреба с доверието на работодателя.Всичко това на основание чл.186 и чл.187 т.8 и във връзка с чл. 188 т.2 от Кодекса на труда. Връчиха ми я.../QUOTE]

И после в мнение 5: "Връчиха ми я, но няма мотиви!"

Затова написах, да внимава обясненията му да не са датирани ПРЕДИ датата на заповедта, която аз разбирам че е връчена. В тях много ясно че ще оспорва правния абсурд, пардон - ВЕЧЕ НАЛОЖЕНОТО му наказание от еди-коя си по-раншна дата. И ше си запази едно копие от тях за пред съда на по-късен етап.

koolio
31-07-2012, 16:38
Жалба до съда. Щом не е мотивирана заповедта и не са ти искали писмено обяснения, 100% ще падне.
Прати ми заповедта на лично ако искаш.

old alfist
31-07-2012, 16:42
Е как да не се е появил - аз или чета друга тема, или нещо мислим в различни насоки???
Сори, нещо съм се заблеял - остава да се развихрите с Колето да му разкажете игрите на този "умник".

mordohy
31-07-2012, 17:29
Ще я снимам и посна. но на нея буквално пише следното":
На основание чл.186 и чл187 т.8 и във връзка с чл.188 т.2 от Кодекса на труда,



Н А К А З В А М

Ивайло ....... ;;;;;;; на длъжност ел.техник, с "предупреждение за уволнение" за неетично отношение и злоупотреба с доверието на работодателя.

Препис от заповедта..... и тн.
дата 30. 07. 2012г.



Ето това съдържа!:shocked:

Освен това, не се впечатлявайте от сумата. Тия четири дена са с по-над 12 часа висококвалифициран труд, за който в Европа се плаща по 50-75 евро на час. У нас също.

mordohy
31-07-2012, 17:36
Ето и документа

Alfa User
31-07-2012, 18:32
Брате, никаква милост за тия измекяри долни !
Търси си правата до последно, още повече щом имаш алтернативи !
Такива ла*нари не трябва да се оставят да си размахват па*коподобието наляво-надясно безнаказано !!!

П.П. А тоя шеф има е*аси подписа бре - кат на недоклатен първолак ... ауууу :mrgreen:

BLUE1
31-07-2012, 18:42
Тази заповед е смешна.

Чл. 193. (1) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен преди налагане на дисциплинарното наказание да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени посочените доказателства.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работодателят предварително не е изслушал работника или служителя или не е приел писмените му обяснения, съдът отменя дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Разпоредбите на предходната алинея не се прилагат, когато обясненията на работника или служителя не са били изслушани или дадени по негова вина.

Чл. 195. (1) Дисциплинарното наказание се налага с мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителят, нарушението, и кога е извършено, наказанието и законният текст, въз основа на който се налага.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Заповедта за дисциплинарно наказание се връчва срещу подпис на работника или служителя, като се отбелязва датата на връчването. При невъзможност заповедта да бъде връчена на работника или служителя работодателят му я изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Дисциплинарното наказание се смята за наложено от деня на връчване на заповедта на работника или служителя или от деня на нейното получаване, когато е изпратена с препоръчано писмо с обратна разписка.
(4) (Отм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.)

mordohy
31-07-2012, 19:05
Заповедта е толкова грешна, че не е смешна , а направо жалка.
Жалки са и хората, които са я съставили, ама хак да са му, щом си ги назначава!

fred
31-07-2012, 19:06
И аз това си мислех- че не може директно да се накаже с предупреждение, без да има други по леки предхождащи наказания.

Liminat
31-07-2012, 19:09
И аз това си мислех- че не може директно да се накаже с предупреждение, без да има други по леки предхождащи наказания.
С предупреждение може, може и директно уволнение, но ако преди това няма предхождащо наказание /каквото е това в случая/ ще падне в съда.
Затова писах на колегата, да има едно наум, че тия му кроят нещо, или просто искат повече да не си иска парите...