PDA

View Full Version : Vivacom, Globul, M-tel и разните там измамници!!!!



Orm
02-08-2012, 09:23
Абе , исках да питам някой ако има юрист , или който има опит доколко са законни действията на тези рекетьори.
Ситуацията е следната : Октомври месец ми свършваше договора с виваком, и преди някъде месец се обаждат от виваком - "така и така , ако подновите договора с нас ще ви намалим абонаментната такса , ще ви подарим телефон" и.т.н. Аз тъкмо бях решил да се отказвам от тях и им казвам че не искам да подновявам договора с вас..... Тя вика " ами добре , като дойде писмото , може да се откажете "..... след това бях на морето , върнах се , гледам писмо ... с някакви условия изобщо даже не четох с идеята че няма да подписвам с тях след октомври..... да ама след няколко дена дойде и един телефон (който по принцип дават безплатно - някъкъв булшит ), отивам във виваком те ми викат - ами договора ви е подновен за 2 години първите 6 месеца абонаментната такса ви е наполовина "!!!! Ако искате да се откажете трябва да ни платите 24 абонаментни такси !!!! Та, въпроса ми е , това по нашите закони разрешено ли е ... всмисъл ако аз напиша уведомително писмо до виваком че ми дължат по 20лв следващите 5 години - така става ли ?!?!? Какъв е този абсурд без да си подписвал нещо да те задължат да им плащаш с години .... и изобщо защо всички оператори , кабелни телевизии интернет доставчици те задължават да им плащаш с години без да може да растрогнеш договора как може това да е законно да ти искат пари без да ти предоставят услусга ????? До сега само за булсатком знам че се отнасят коректно ...- плащаш гледаш , не плащаш не гледаш - така според мене трябва да са нещата.
Но да се върнем към темата , докато при втория случай ти четеш съгласяваш се с някакъв договор (щото нямаш друг избор), то при мене не знам от къде ми дойде ... просто хората ме информираха с писмо че им дължа пари следващите 2 години ..... - може ли нещо да се направи с това ???

Tonimir
02-08-2012, 09:50
Правилото за автоматично подновяване на договорите вече отпадна (мисля, че миналата година). Според мен, се опитват да те преметнат. Отиваш в офис на виваком и ги питай от къф чеп ти е подновен договор, кой им разрешил. направи им един скандал и им изисквай процедура за прекратяване на договор. (стария ти договор!) А този новия им кажи да си го заврът някъде. А "новия" булшит телефон им го връщаш само с протокол за получаване от тяхна страна с подпис и печат. (да не кажат после, че не си им го върнал).

Ако по този начин не станат нещата, адвокат, описваш му случая, съдите ги до дупка .. няма начин да не го спечелиш делото, като може и да успейш някой компенсация да им изискваш.
Според мен, не са чак толкова глупави, че да се самодокара до съд. Като видят, че си сериозен и че им вдигаш скандал в офиса, ще се усетят и ще ти прекратят "новия" договор.

Според мен, ще се оправдаят с това, че е "станала грешка", и че стария ти договор е бил (може би) включил клауза за автоматично подновяване.

Успех! И разбирам как се чувстваш, тъй като миналата зима, 2 месеца се занимавах с "прекратяване" на договор, като ме моткаха за какво ли не, ама щот си бях тъп и опорит, не стана по тяхната.

fred
02-08-2012, 16:32
То отпадана, ама имаше нещо за заверените, тоест сключените преди това договори.
Така или иначе, за тая работа си има Съюз на потребителите, както и разни други комисии, към тях трябва да се обърнеш

Tonimir
02-08-2012, 16:43
То отпадана, ама имаше нещо за заверените, тоест сключените преди това договори.
Така или иначе, за тая работа си има Съюз на потребителите, както и разни други комисии, към тях трябва да се обърнеш
Закона е за договорите на мобилните оператори по принцип. т.е не може повече те (без твое съгласие) да подновяват автоматично. Без значение дали договора ти е бил сключен преди този закон да влезе в сила. Факта, че "новия договор", който колегата са му направили нарушава закона (подновен, без съгласието на потребителя), го прави невалиден, дори незаконен.

За жалост има много хора не разбрали, и без да се осъзнаят си подновиха договирите по една, че и по 2 години. И те на това разчитат, потребителя да не разбира. За това, без компромесно в офиса се пита, кой и от какъв чеп си подновяват договори без съгласието на потребителя!

lordliness
02-08-2012, 18:11
Далаверата е следната: казват му дистанционно подновяване на договора, обаждат ти се и ти казват така и така, ти евентуално казваш да и си готов- с дистанционно преподписан договор, предполагам, че се е случило това.Идея нямам дали е законно и как ще докажат, че си казал да, освен да имат запис от разговора.

Orm
02-08-2012, 18:56
Е добре де , как може без да подпиша нещо то да важи - това е малоумщина.....

morfius
02-08-2012, 19:13
Фаровете ли бяха най-големия проблем?

За тия договори се вдигна масов шум преди няколко месеца.
Отказването става с ясен отказ от договор докато те врънкат по телефона (за да е валиден такъв целия разговор се записва), ако все пак ти пратят нещо (писмото не самото телефонче де, то е само "подарък") им го връщаш в 7 дневен срок, с входящ номер.
Ако не си казал изрично да по време на разговора, за стартова дата се брои датата на получаване на писмото.
Ако не се усетиш обаче и кажеш да на разговора, се брои датата на разговора.

В този си вид е малоумщина, но нали сме заети с по-важните проблеми... шума си утихна и пак са почнали с курвенските номера.

Абе поредната жертва си на факта, че докато не пострадаме пряко не реагираме.

Liminat
02-08-2012, 19:31
Далаверата е следната: казват му дистанционно подновяване на договора, обаждат ти се и ти казват така и така, ти евентуално казваш да и си готов- с дистанционно преподписан договор, предполагам, че се е случило това.

Точно това е, чел съм в други форуми за тая форма преподписване. Просто който е решил да ги отсвирва, трябва не по-късно от един месец преди да му е изтекъл договора да отива и да заявява, че иска да прекрати договора. После, като остане само седмица може да иде пак, и на тържествуващото им " ама вие сте закъснели, трябваше един месец по-рано да ни уведомите, сега вече не може" да им кажете "ами да, как забравих, че всъщност ви уведомих навреме" та поне веднъж да им се изгадите и вие.

Ladjov
02-08-2012, 19:58
Е добре де , как може без да подпиша нещо то да важи - това е малоумщина.....

на тебе се опитват да ти въртят някъв номер за да не се откажеш или да им набуташ една бала пари за нищо .
С моя дядо имахме същият проблем . ПОнеже на негово име се водеха 3 телефона сам се сещаш каква хапка са като такси. Звънят тия на дядото какво са говорили какво е разбрал какво е чул . Се оказва че е подписал договора по телефона пращат му както на тебе препоръчано писмо с договора обаче той е отрязал куриерката и не е приел договорите . Но според тях договора е подписан по телефона и искат неустойка след консултация с адвокат се оказа че това било измама и не може така да се подпише договор . След разговор на 123 и скандал отидохме в офис на виваком и заявихме писмено че не желаем да имаме нищо общо с тях и не сме имали намерение да сключваме договор и сега 2 от тия телефона са закрити като номера 3тия е на друг оператор.

Та съвета ми към тебе е да отидеш да им направиш един скандал и ако ти кажат че си го сключил по телефона да изискаш записа на разговора да видите кво си казал та да ти натресат договор и телефон . И от там ще те карат да пишеш че не ги обичаш и искаш развод .

П.С. Как са дошло писмото с договора предполагам по куриер и ти ли си го приел ?

Orm
02-08-2012, 21:30
Ясно , значи без караници няма да стане така ли!!! Че то на кой да се караш , те си прехвърлят топката един на друг , айде ще видя ако ми се занимава ще ходя да се карам ... че като се скарам нали пак от тези мошенници ще отида при други , ама просто е обидно че кой как иска така си те врътка в тая държава ... и ходи след това карай на фарове :)

lordliness
02-08-2012, 21:40
А как ще докажат примерно, че са говорили точно с теб, вдига ти някой телефона и преподписва, ако го направи пет годишното ти хлапе, пак ще е валидно сигурно.Използват всички възможности, които вероятно не са наказуеми и някой от виваком е взел пари като награда, че му е хрумнала тази идея.

Orm
02-08-2012, 22:24
А как ще докажат примерно, че са говорили точно с теб, вдига ти някой телефона и преподписва, ако го направи пет годишното ти хлапе, пак ще е валидно сигурно.Използват всички възможности, които вероятно не са наказуеми и някой от виваком е взел пари като награда, че му е хрумнала тази идея.

Абе и аз си мисля че тая работа не е от най законните , ама от една страна ми е жал да си губя номера (от 6 години го имам . Уточнявам - исках да се откажа от тях щото не ми даваха телефон на изплащане, после си го купих кеш и по принцип не ми пречи този договор , но подяволите , да ме поставят пред свършен факт така......:furious:) от друга страна много ме е яд че смятат хората за глупаци

RUSEV-BGR
02-08-2012, 22:39
Абе и аз си мисля че тая работа не е от най законните , ама от една страна ми е жал да си губя номера (от 6 години го имам . Уточнявам - исках да се откажа от тях щото не ми даваха телефон на изплащане, после си го купих кеш и по принцип не ми пречи този договор , но подяволите , да ме поставят пред свършен факт така......:furious:) от друга страна много ме е яд че смятат хората за глупаци

Колега оня ден ми се обадиха от вива с предложение като твоето!Изрично ме предупредиха че разговора се записва!Отказах им да си подновя договора-след което настойчиво искаха да разберат защо така!Казах им че заминавам за чужбина!Та ако,по-телефона си се съгласил си записан и нема мърдане!!!

Orm
02-08-2012, 22:47
Колега оня ден ми се обадиха от вива с предложение като твоето!Изрично ме предупредиха че разговора се записва!Отказах им да си подновя договора-след което настойчиво искаха да разберат защо така!Казах им че заминавам за чужбина!Та ако,по-телефона си се съгласил си записан и нема мърдане!!!

:) Както винаги

Ladjov
02-08-2012, 23:01
Абе и аз си мисля че тая работа не е от най законните , ама от една страна ми е жал да си губя номера (от 6 години го имам . Уточнявам - исках да се откажа от тях щото не ми даваха телефон на изплащане, после си го купих кеш и по принцип не ми пречи този договор , но подяволите , да ме поставят пред свършен факт така......:furious:) от друга страна много ме е яд че смятат хората за глупаци


не губиш нищо всички стационарни ни минаха на ментел сега се говоря с мобилни в мрежата на мтел и от там без да се притеснявам и не губя номера . Те за тва драпат по всякви начини да те запазят като клиент . Просто вече пазара е по-свободен :fish:

AR147
02-08-2012, 23:04
Тъй като имам договор на мое има , но самата карта се използва от мой роднина , няколко месеца така му звънят и търсят мен - та когато виждат че няма да ме намерят на номера искат от собтвеника моя номер и почват да ме притесняват на моя личен номер който дори е на друг оператор.....сега си обеснявам защо искат да говорят директно с мен - тези неща явно вече стават по телефона със записване на разговора
И така поне 10 обаждания и разговори от типа ама можете за 1 година ама не можете за 1 година трябва за 2 - ама не можело във всеки клин да си го подновя - те щели да ми изпратят договора и "безплатния" телефон - накрая се ядосах и отидох в първия срещнат клон за да прекратя психичния тормоз и там една доста готина служителка ми обясни всъщност че леко са ме послъгали по телефона за някой от нещата.....

Абе напаст голяма са тея

Tonimir
03-08-2012, 09:58
Абе напаст голяма са тея
Те да бяха само тия ... ама айде.

adv_petrov
03-08-2012, 10:49
Ей, народа го е казал - докато има балъци, които не си търсят правата, ще има и далавери. Затова когато смяташ че си ощетен за нещо, си отстояваш правата докрай. За да не дойде момента и след изтичане на тоя нов срок, пак без да знаеш, да подпишеш "дистанционно" или да се поднови "автоматично". :dark2:

fred
03-08-2012, 13:19
Закона е за договорите на мобилните оператори по принцип. т.е не може повече те (без твое съгласие) да подновяват автоматично. Без значение дали договора ти е бил сключен преди този закон да влезе в сила. Факта, че "новия договор", който колегата са му направили нарушава закона (подновен, без съгласието на потребителя), го прави невалиден, дори незаконен.

За жалост има много хора не разбрали, и без да се осъзнаят си подновиха договирите по една, че и по 2 години. И те на това разчитат, потребителя да не разбира. За това, без компромесно в офиса се пита, кой и от какъв чеп си подновяват договори без съгласието на потребителя!
Напълно е възможно, аз това съм го чувал в разговори, защото в старите договори просто тая възможност си я имаше заложена.

PEPI-2ALFA
05-08-2012, 03:50
Преди 2 дни се обаждат и търсят татко ми (на него се води телефона), казвам - да аз съм. Обясняват ми, че понеже скоро ми изтича договора, а съм лоялен клиент, предлагат подновяване за още 1 година (а може и 2 да е казал човека), като първите 6месеца таксата е наполовина. Тяхната практика била: те се обаждат, аз приемам, те ми изпращат писмо(не договор за преподписване), колкото да се уверя, че съм на същите условия и ако имам възражения или премисля в 7-дневен срок на 123 да се обадя и да кажа, че се отказвам.

Orm
05-08-2012, 08:59
Преди 2 дни се обаждат и търсят татко ми (на него се води телефона), казвам - да аз съм. Обясняват ми, че понеже скоро ми изтича договора, а съм лоялен клиент, предлагат подновяване за още 1 година (а може и 2 да е казал човека), като първите 6месеца таксата е наполовина. Тяхната практика била: те се обаждат, аз приемам, те ми изпращат писмо(не договор за преподписване), колкото да се уверя, че съм на същите условия и ако имам възражения или премисля в 7-дневен срок на 123 да се обадя и да кажа, че се отказвам.

Абсолютно същото , но аз пропуснах момента със прочитането на писмото , щото си имислех че не може да подпиша договор без да го подписвам...... А по телефона беше говорила жена ми и беше им казала че не искаме а те й казали че ще пратят писмото пък ако искаме да се откажем .....

nicks1
05-08-2012, 09:41
Имаше обсъждан такъв казус в един друг форум. Такъв термин "дистанционно подновяване на договор" няма. Подпис трябва да има и на двете страни, за да е валиден договора. използват незнанието на клиентите. В конкретният случай бяха попаднали на адвокат, който им беше разгонил фамилията, та чак и извинителни писма му бяха пускали. Ще се опитам да го намеря и да дам линк.

Bella
05-08-2012, 14:39
Колега...да ти имам проблема :)

На мен Глубул ми искат над 3 800 лв. въпреки всичките ми жалби и т.н. :)

Sunny
05-08-2012, 14:49
Колега...да ти имам проблема :)

На мен Глубул ми искат над 3 800 лв. въпреки всичките ми жалби и т.н. :)

За 3800лв им обяснявам как ще водя дела докато хонорарите на адвоката достигнат въпросната сума .

Bella
05-08-2012, 15:05
Еми то на там са тръгнали нещата и при мен ...
щото ако те живеят извън Бг и за тях тази сума е нищожна за мен нещата не стоят така :no:

zihni
06-08-2012, 08:20
От години вече не подписвам каквото и да било с тези измамници и някакси живота е по-лесен. Защо ли? :)

PEPI-2ALFA
09-08-2012, 17:39
Ето го писмото, днес пристигна препоръчано.

Drag0
09-08-2012, 19:28
Просто е - не приемате каквото и да ви предложат по телефона, договора ви изтича , подновява се автоматично за неопределен период и можете да се откажете във всеки един момент с едномесечно предизвестие ( по новия закон ).

546
13-08-2012, 10:52
Така,вече месец жена ми чака да предоставят записа в който "дистанционно" била подновила договора с Виваком за следващите две години и такъв все още няма.Последната простотия която изръсиха е да им пуснела писмена молба,а тя им вика да си опичат акъла защото записвала с телефона си как ги уведомявала дистанционно.
Пълен СМЕХ.
Не че ще го разваля договора,но от една седмица почнаха да я взимат насериозно и май ще има някакво развитие.Интересно защо го няма записа.

Tonimir
13-08-2012, 12:35
Интересно защо го няма записа.
Да не се окаже , че не записват ... :)

Ама ей тия не се спряха да търсят вратички в законите, че да ПРЕЦАКВАТ клиентите си.
Това само в БГ може да го видиш ... да се опиташ да ограбиш клиента си, на вместо така да го предразположиш и да го направиш "щаслив", че той сам с краката си да ти идва в офиса да си подновява договора ... а не ти да му званиш и да правиш опити да го вкараш в миши капан.

както се казва в началото на този клип -> http://www.vbox7.com/play:e53ffe83 ... :)