PDA

View Full Version : Как работи механизма за вдигане на стъклата?



Old Fox
05-08-2012, 18:49
Колата е 156 1,8ТС със механични (не ел.) задни стъкла.

Задното ми ляво стъкло пропадна. Разглобих вратата и открих че от въртока тръгват две метални въженца, едното при мен е скъсано. Странното е че едното въже е хванато за шейната на стъклото, а другото (което е скъсано) изглежда е хванато неподвижно за самата врата. Някой има ли идея дали трябва да е така или и двете въженца следва да се хванати за шейната?
Според мен едното изтегля нагоре, а другото надолу стъклото. Каква е логиката едното да се държи за вратата? Може би при мен нещо се е разместило...

ecotronic
05-08-2012, 19:19
Колата е 156 1,8ТС със механични (не ел.) задни стъкла.

Задното ми ляво стъкло пропадна. Разглобих вратата и открих че от въртока тръгват две метални въженца, едното при мен е скъсано. Странното е че едното въже е хванато за шейната на стъклото, а другото (което е скъсано) изглежда е хванато неподвижно за самата врата. Някой има ли идея дали трябва да е така или и двете въженца следва да се хванати за шейната?
Според мен едното изтегля нагоре, а другото надолу стъклото. Каква е логиката едното да се държи за вратата? Може би при мен нещо се е разместило...

http://snimki.be//store/1/211344183406.jpg

Двете жила трябва да се съединяват в детайла, който прави връзката със стъклото. Когато въртиш в едната посока едното въже се навива а другото се развива и така стъклото се движи. Така че не трябва едно от жилата да е закачено неподвижно.

haljscho
05-08-2012, 19:47
И двете са хванати за шейната.
Едното дърпа надолу, другото нагоре.
Едното е навито на макарата, другото развито и като започнеш да въртиш, първото се развива второто се завива.

Ако сменяш само скъсаното въже внимавай за размера ако не е оригинално, защото ако е за вдигане и стане по-късо например, няма да се вдига стъклото догоре.....

Може би е най-добре целия механизъм 2-ръка....

Old Fox
05-08-2012, 19:59
Благодаря.
Обаче идея нямам как ще го вдяна долното въже. До тоя детайл няма никакъв достъп. Всичко става опипом

ecotronic
05-08-2012, 20:32
Демонтира се всичко (врътката, жилата с кожусите........) виж ограденото в червено на скицата.

haljscho
05-08-2012, 20:40
Благодаря.
Обаче идея нямам как ще го вдяна долното въже. До тоя детайл няма никакъв достъп. Всичко става опипом
Ако става въпрос за макарата.
Отзад има едни уши май бяха 3-на брой, изправяш ги и се разглобява....

А на водача има една мекичка лепенка от към стъклото, разлепяш е и ще се ориентираш кво се случва.....

В събрано положение на целия механизъм, жилата трябва да са добре изпънати, иначе при въртене ще тръгне на криво и ще заяжда и с времето ще се развали..... Тва последното не е задължително да се случи, но...... все пак....

mirchozo
05-08-2012, 21:12
На предната ми алфа имах такъв проблем със задно ляво. Едното жило се беше скъсало и се беше омотало някакси. Изкарах целия маханизъм и го занесох на човек който се занимава с ремонт на жила. За 15лв ми смени и 2те жила и след това 2,5г не съм имал ядове с този прозорец. Другия вариант е да си вземеш 2ра употреба, сменяш и не се занимаваш с глупости.

myato
05-08-2012, 21:25
Смъкваш стъклото, така че долният му край да застане срещу отвора на вратата.Откопчаваш пластмасовата щипка, която държи джама към механизма.Избутваш джама нагоре и развиваш шината от гредата и ролката на механизма от вратата.Посукваш ги леко назад и ги вадиш през отвора на вратата.После, ако ти се занимава го прави или го смени с друг по обратния път.В общи линии доста зор се отварят крачетата, затварящи ролката и могат и да се скършат.От твърд метал са.Иначе няма нищо сложно в ремонта.Трябва ти метално въже със същата дължина и да внимаваш за посоката на навиване, както и да изчистиш хубаво и смажеш броните на жилата отвътре.

Old Fox
06-08-2012, 08:51
Oтново благодаря на всички.
Ролката/въртока съм го смъкнал и съм го разглобил -верно голям бъзик е докато го отвориш.
Шината ми беше непонятно как се сваля. След горните обяснения ще опитам отново.

n_netov
06-08-2012, 09:32
Да ползвам темата само, че за ел. подвигащи се стъкла.
На някой известно ли му е дали има модификации в подвигащия/водещия механизъм (този дето е ограден в червено на картинката по-горе) - по-точно в горния и долния край, където жилото се подвежда към ламарината/релсата по която се води пластмасата дето вдига стъклото.
Дали има варианти при които жилото се подвежда по колелца (лагерувано движение) и такива дето жилото се подвежда само в канал т.е. плъзга се? Евентуално от коя година е променено? Евентуално за кои врати - предни/ задни или само за предните?
Не знам дали го обясних съвсем добре, но който е запознат ще може да ми отговори.

Old Fox
06-08-2012, 09:46
При мен са два канала, няма лагери. Само това мога да ти кажа.

KoRny
06-08-2012, 10:11
По темата:с ел.стъкла съм отзад и едното като го вдигам и свалям се чува яко скърцане и доста трудно се движи.Ако сваля кората мога ли да смажа релсите ли,нещо изкривило ли се е та така под напрежение да се движи ?

n_netov
06-08-2012, 10:25
По темата:с ел.стъкла съм отзад и едното като го вдигам и свалям се чува яко скърцане и доста трудно се движи.Ако сваля кората мога ли да смажа релсите ли,нещо изкривило ли се е та така под напрежение да се движи ?

Е точно с това трудно движение ми е свързано питането по-горе.

myato
06-08-2012, 11:50
Да ползвам темата само, че за ел. подвигащи се стъкла.
На някой известно ли му е дали има модификации в подвигащия/водещия механизъм (този дето е ограден в червено на картинката по-горе) - по-точно в горния и долния край, където жилото се подвежда към ламарината/релсата по която се води пластмасата дето вдига стъклото.
Дали има варианти при които жилото се подвежда по колелца (лагерувано движение) и такива дето жилото се подвежда само в канал т.е. плъзга се? Евентуално от коя година е променено? Евентуално за кои врати - предни/ задни или само за предните?
Не знам дали го обясних съвсем добре, но който е запознат ще може да ми отговори.


По темата:с ел.стъкла съм отзад и едното като го вдигам и свалям се чува яко скърцане и доста трудно се движи.Ако сваля кората мога ли да смажа релсите ли,нещо изкривило ли се е та така под напрежение да се движи ?

До колкото помня, няма други ролки освен тази на въртока/моторчето/.Жилата се насочват в релсата от накрайници.
Движението се затруднява от замърсяване на страничните канал, по които се движи стъклото и от ръждясване на жилата под броните.Малко силиконова смазка след почистване на водачите и масло в жилата решават проблема, стига да няма закъсано въже.

Old Fox
08-08-2012, 21:13
Работата стана с нов механизъм.
Не знаех само че стъклото се закопчава за шейната, а не се подпира на нея. Другото мина лесно.
Благодаря на всички.

към н_нетов - всъщност има една ролка в горния край на шейната и след нея започва накрайника.

myato
08-08-2012, 21:33
Работата стана с нов механизъм.
Не знаех само че стъклото се закопчава за шейната, а не се подпира на нея. Другото мина лесно.
Благодаря на всички.

към н_нетов - всъщност има една ролка в горния край на шейната и след нея започва накрайника.

Е то закопчаването е просто и достъпно.
На времето и аз смених механизма, щот ме хвана канапа да правя стария, който още се търкаля някъде из гаража.

n_netov
08-08-2012, 23:59
към н_нетов - всъщност има една ролка в горния край на шейната и след нея започва накрайника.

В действителност механизмите са два. И по-добрия механизъм е с двете ролки.
На лявата (шофьорска) врата има ролка и горе и долу. А на дясната само горе.
Аз предполагам, че механизма в лявата ми врата е сменен и затова питах някой от по-запознатите майстори на алфите дали знае някакви подробности за вариантите на механизма и по-конкретно за година на промяната. Ама явно никой не знае или не иска да каже.
Закачам и две снимки за да се види, че наистина има разлика. Първата е на лявата врата.

Old Fox
09-08-2012, 12:33
Ами може и да не е сменян. Все пак е Алфа:-) Минал е някой и е пльснал първия попаднал му механизъм. Може от друга паритда да е взел, може да са сменяли доставчик и твоята да са я сглобявали между партидите, а може и съвсем умишлено да е това.

n_netov
09-08-2012, 13:55
Ами може и да не е сменян. Все пак е Алфа:-) ......


:yes:
:cheers: