PDA

View Full Version : Варна-Елена.Впечатления.



dimitar_vd62
09-08-2012, 15:25
Изкаряхме няколко дена на Елена.Варна-Търговище-Котел-Елена,селата и забележителностите в радиус от 60-70км.Планинските пътища бяха в много добро състояние.Из варненско не се сещам за такива.С едно изключение между Котел и Елена от 10-12км., което си беше в ремонт с всичките предупреждения и сигнализации,които в първия момент като варненски гъзар :super:ги пренебрегнах/те ша ми кажат да карам с 40/ и естествено се натресах на изрязан асфалт.Сигур ще има нови носачи.:sad:За останалата част бих дал оценка 5 - чисти, с маркировка, имаше хора които кастреха храсталаците.Само дето на някои места нямаше табели да те упътят за посоката, но затова пък местните бяха много отзивчиви, дори да присветнеш или помахаш на насрещна кола ще спре и ще те упъти.По нашия край ако не те пратят на майната ти, ще ти препоръчат да си купиш карта.В Елена тихо спокойно, няма забързан трафик сутрин, чисто, поддържани улици с изключение на част от главната - беше в ремонт.Не видях техни коли паркирани по тротоарите или напреко но паркинга.Нямаше гъзарии пред и във заведенията.Единствените които вдигаха шум и демонстрираха нещо бяха почиващите - предимно с бургаска и софийска регистрация.От Варна видях само три коли и наред с колегите от другите големи градове демонстрирахме превъзходство, като особено варненци не ебавахме пешеходните пътеки.Докато Еленчани бяха много коректни водачи, а също и тези от околностите.Посетихме много исторически обекти, предимно манастири, музеи и църкви.Хубаво е че се поддържат и въстановяват, лошото е че малко хора ги посещават, в действащите царкви и манастири не вземат пари, само в тези които са музеи - 2 лв на човек, за пенсионери лев.Но дори и това е се оказа много за някои сънародници и се сърдеха.Иначе в най близката механа развързваха кесиите.В Килифаревския манастир много интересен разговор, не казвам спор, проведох с една монахиня, аз като атеист, тя като вярваща.Не посмях да я попитам защо се е замонашила. В дарителниците, които бяха прозрачни, се виждаха предимно долари и евро, рядко български банкноти, предимно стотинки и входни билетчетата.Цените по заведенията поносими.На връщане, Елена, покрай Търново, Търговище/тук май ми направиха фотосесия, при ограничение 60 карах с 70-75, обаче стотина метра преди камерата намалих понеже видях три самолета на пиедестал, та може и да съм се отървал/ и оттук до Варна особено след Шумен започна войната по пътя - изпреварване на забранено, предимно от мощни коли със столична регистрация, може би са чули че морето се изтича през Босфора и Дарданелите, и естествено и варненски коли, чиито специалитет по магистралата е каране в лявото платно с 90-100 и като го изпревариш от дясно се почва- я па тая алфа или квото е там как тъй ще ме изпреварва отдясно.Е тука вече си бях в мои води и бързо си спомних всички цветисти изрази и всички други номера притесняващи и изнервящи останалите водачи по варненските улици.Не знам как е по другите градове, но там където минах не видях някой да се тътрузи в ляво и да прави опашка след себе си.Ми тва е - спокоен край, спокойни и дружелюбни люде, нищо общо с богопомазаните.

Liminat
09-08-2012, 18:15
Ае... "Морски въздух дръпне ли, човек от него не става..."
Като се връщаме с жената от София, още на втория светофар във Варна се налага да и кажа - "Ае пак, от една гъзърня на друга, само че доста по-селска..."
Не, че половината в София не са от новите софиянци, от тия , които са там от 1-2 години :)
...............
Да потвърдя и това, което отбелязва и Митака, планинските хора наистина са човеци.

chandler
09-08-2012, 19:47
Ми те хората са го казали - планината ражда хора, полето - тикви.