PDA

View Full Version : Първа Алфа Ромео - проблеми



Миа
16-08-2012, 12:31
Здравейте! Преди 3 дни си взех Алфичката (145 1.4 ТС) и ще ходя на диагностика утре, но има някои неща, които ме притесняват...и понеже ми е първа от тази марка реших да ви питам вас с повечето опит :innocent:
Рових се в други теми из форума и общо взето придобих представа какви са ми болежките...но нямам търпение до утре да говоря с майстора... :mrgreen: Предупреждавам, че съм шофьор от много години, но не съм много технически грамотна и може да ви сторят малко глупави някои от въпросите :laughing1:
Започвам от малките незначителни най-вероятно неща...
1. Нормално ли е при изгасен мотор и изваден ключ стрелката на оборотите да стои на 1000 (?!)
2. Нормално ли е да поддържа по-високи обороти от други марки коли...т.е (пример) на околовръстното с 90-95 на 5-та оборотите не падат под 2500?? Усетих, че скоростите са й по-къси принципно, но имам чувството, че се мъчи с тия обороти...
3. Другите проблеми са - припукване при палене, придърпване докато не загрее и ХАРЧИ КАТО ЛУДА...карала съм СААБ (2004 г.) 2.3Т 230 к.с. и харчеше 15-16 градско...тази според мен харчи повече (нямам борд комп., за да видя точно, но за 130-140км съм сложила към 80лв бензин и лампата свети вече) ... wtf???
4. Светлините на климатика и на таблото и клаксона не работят, а всички бушони са здрави...но това не ми такава болка за сега...

Трябваше да спомена, че колицата е стояла на плац около година и половина и не е карана...Смених и маслото и въздушен и маслен филтър и долях малко в хидравликата...беше черно (?!?!), но при некаране е нормално мисля...като оправя другите неща ще го източа и сменя цялото...



Ако имате някакви идеи за първите две неща (другите са си за майстор така или иначе) ще съм ви много благодарна :yes:



Alfa Romeo 145 1.4 TS 1998

Gelew
16-08-2012, 12:40
Както си я купила така и я продай куц кон, a лапа като S500 ...

Миа
16-08-2012, 13:18
:-( Срази ми ентусиазма...

LYBRAtor
16-08-2012, 14:04
Здравей. От скромния ми опит с такъв двигател забелязах, че разхода се джижеше около 11/100 в София но без ужасни задръствания. Хубаво е също да засичаш разхода пълно-пълно, понеже не се знае стрелката и лампата за бензина колко лъжат.
Скоростите бяха доста къси на тази, която карах. Имам спомен за 4000об/мин. на 5-та предавка при скорост около 128-130км/ч. Не си спомням дали тази кола имаше горивен филтър, но ако има го смени.

Придърпванията и прекъсванията за мен говорят за някакъв проблем. В този форум има доста хора, разбиращи от тези двигатели и все някой ще помогне. Успех!

stelt
16-08-2012, 14:15
Успех с ремонтите и дано да попаднеш на свестен майстор.
Ако си от София- гледай да се ориентираш към някой от сервизите упоменати във форума.
Иначе, така както обясняваш симптомите, трябва да се подготвяш за смяна на дебитомер,свещи,ламбда сонда,кабели на свещите и кой знае още какво.

Миа
16-08-2012, 14:26
Да, от София съм и утре ще ходя при Румен зад Софавто...за диагностика първоначално.
Свещите и кабелите ги прегледаха, когато сменях маслото...казаха, че са Ок...но едната бобина (на мотора) нещо май прицъквала, та се надявам да е от това, защото нямам много пари за ремонти на куп...и по-скоро бих дала пари за една газова (имате ли идея дали трябва да е инжекция...колекторите ми са железни?), за да оправя разхода по горивото малко, че много ми се вижда за такава малка кола...
Мерси на всички за отговорите :)

BillyBoy`
16-08-2012, 15:08
Здравейте! Преди 3 дни си взех Алфичката (145 1.4 ТС) и ще ходя на диагностика утре, но има някои неща, които ме притесняват...и понеже ми е първа от тази марка реших да ви питам вас с повечето опит :innocent:
Рових се в други теми из форума и общо взето придобих представа какви са ми болежките...но нямам търпение до утре да говоря с майстора... :mrgreen: Предупреждавам, че съм шофьор от много години, но не съм много технически грамотна и може да ви сторят малко глупави някои от въпросите :laughing1:
Започвам от малките незначителни най-вероятно неща...
1. Нормално ли е при изгасен мотор и изваден ключ стрелката на оборотите да стои на 1000 (?!)
2. Нормално ли е да поддържа по-високи обороти от други марки коли...т.е (пример) на околовръстното с 90-95 на 5-та оборотите не падат под 2500?? Усетих, че скоростите са й по-къси принципно, но имам чувството, че се мъчи с тия обороти...
3. Другите проблеми са - припукване при палене, придърпване докато не загрее и ХАРЧИ КАТО ЛУДА...карала съм СААБ (2004 г.) 2.3Т 230 к.с. и харчеше 15-16 градско...тази според мен харчи повече (нямам борд комп., за да видя точно, но за 130-140км съм сложила към 80лв бензин и лампата свети вече) ... wtf???
4. Светлините на климатика и на таблото и клаксона не работят, а всички бушони са здрави...но това не ми такава болка за сега...

Трябваше да спомена, че колицата е стояла на плац около година и половина и не е карана...Смених и маслото и въздушен и маслен филтър и долях малко в хидравликата...беше черно (?!?!), но при некаране е нормално мисля...като оправя другите неща ще го източа и сменя цялото...



Ако имате някакви идеи за първите две неща (другите са си за майстор така или иначе) ще съм ви много благодарна :yes:



Alfa Romeo 145 1.4 TS 1998
1.По първи въпрос не.
2.Нормално е това няма се притесняваш около2800 някаде около-90км.
3.По въпрос 3 диагностика.Ламбда сонда дебитомер кабели свещи нормалните болежки за кола втора употреба.
4.Сменят се много лесно.Жалко че си от София иначе за 15мин.максимум съм ти ги сменил.
И за накрая хубаво си сменила масло,маслен и въздушен филтър,но щом маслото на хидравликата ти е черно задължително го смени и него.Не е лошо при първа възможност да смениш маслото на скоростите и по възможност и спирачна течност.Това е всичко което се прави първоначално.За маистори потърси някои от сервизите от твоя регион,има ги във общ технически раздел.Късмет със колата.

LYBRAtor
16-08-2012, 15:09
Газов инжекцион е по-добре за този мотор. А и вече не са толкова скъпи. Двама мой съседи карат с модели от по 750-800лв. и нямат грижи, но и двата са слагани при един и същи майстор в София и той явно е добър. Аз също скоро ще слагам на Ситроена от подписа такъв инжекцион, че и той гори от 9 до 12/100 в софия а е 1.6 110 коня и тежи само 1050кг. Отделно от това при тези цени на горивата и да речем разход от 10/100 среден избиваш парите за газовата за около 6000км.

BillyBoy`
16-08-2012, 15:17
Да, от София съм и утре ще ходя при Румен зад Софавто...за диагностика първоначално.
Свещите и кабелите ги прегледаха, когато сменях маслото...казаха, че са Ок...но едната бобина (на мотора) нещо май прицъквала, та се надявам да е от това, защото нямам много пари за ремонти на куп...и по-скоро бих дала пари за една газова (имате ли идея дали трябва да е инжекция...колекторите ми са железни?), за да оправя разхода по горивото малко, че много ми се вижда за такава малка кола...
Мерси на всички за отговорите :)Бобина на тази кола трудно ще се пробие.Наи елементарния тест които може да си направиш и дори ти самата е сваляш металния капак отгоре които е над свещите и бобините и гледаш дали хвърля искрици от някъде,но трябва да е на тъмно,ако има такова нещо има и проблем.
За тая кола и обикновенна газова и газов инжекцион става,няма проблеми.Във София си имате РобиГаз-справка раздел алфи на газ.

serafim
16-08-2012, 15:53
Здравейте! Преди 3 дни си взех Алфичката (145 1.4 ТС) и ще ходя на диагностика утре, но има някои неща, които ме притесняват...и понеже ми е първа от тази марка реших да ви питам вас с повечето опит :innocent:
Рових се в други теми из форума и общо взето придобих представа какви са ми болежките...но нямам търпение до утре да говоря с майстора... :mrgreen: Предупреждавам, че съм шофьор от много години, но не съм много технически грамотна и може да ви сторят малко глупави някои от въпросите :laughing1:
Започвам от малките незначителни най-вероятно неща...
1. Нормално ли е при изгасен мотор и изваден ключ стрелката на оборотите да стои на 1000 (?!)
2. Нормално ли е да поддържа по-високи обороти от други марки коли...т.е (пример) на околовръстното с 90-95 на 5-та оборотите не падат под 2500?? Усетих, че скоростите са й по-къси принципно, но имам чувството, че се мъчи с тия обороти...
3. Другите проблеми са - припукване при палене, придърпване докато не загрее и ХАРЧИ КАТО ЛУДА...карала съм СААБ (2004 г.) 2.3Т 230 к.с. и харчеше 15-16 градско...тази според мен харчи повече (нямам борд комп., за да видя точно, но за 130-140км съм сложила към 80лв бензин и лампата свети вече) ... wtf???
4. Светлините на климатика и на таблото и клаксона не работят, а всички бушони са здрави...но това не ми такава болка за сега...

Трябваше да спомена, че колицата е стояла на плац около година и половина и не е карана...Смених и маслото и въздушен и маслен филтър и долях малко в хидравликата...беше черно (?!?!), но при некаране е нормално мисля...като оправя другите неща ще го източа и сменя цялото...



Ако имате някакви идеи за първите две неща (другите са си за майстор така или иначе) ще съм ви много благодарна :yes:



Alfa Romeo 145 1.4 TS 1998
1. Още веднъж - не е нормално, това е проблем. На какво се дължи нямам представа, може би при диагностиката ще ти кажат.
2. Оборотите - на 5-та 2000 об. - 60 кмч, 3000 - 90 кмч, 4000 - 120 кмч, 5000 - 150 кмч, - 6300 - 187 кмч - максималната за модела. Това си е нормално, двигателя си е сметнат за по-високи обороти.
3. Това дето припуква и т.н. може и да е проблем, но е по-добре да я покараш някой друг ден, да си оправи адаптациите, да се продуха и прочисти, пък тогава да се прави диагностика. Като е стояла 1,5 год, няма как да тръгне от раз. Разхода - горе долу е като по книжка 6,3 на 100 магистрала до 120 кмч (по-скоро 7/100 :-) ), градско - 10,8/100 - ама кой го знае, имам чувството че е повече също (но пък на газ ми е 11/100 градското). За мен газовата уредба - читав инжекцион - е много добра инвестиция. Знам, че има много противници на газта и не убеждавам никого, но за мен предимствата са необорими.
4. Крушките горят, ама кой да ги сменя, като е решил да се "отървава".

Това е, като и свикнеш, ще ти хареса, много приятна кола е. Но иска да и се вслушваш.

Миа
16-08-2012, 17:36
По т.1 - първоначално като видях, че стрелката стои на 1000 при изваден ключ и реших, че съответно ми отчита с 1000 оборота в повече от колкото всъщност развива мотора :mrgreen: и логично зададох въпроса за оборотите на този вид двигател...

Иначе относно бобината - свалих капака, запалих я, поработи на празен ход, загасих я, сложих пак капака и О! Чудо. Цъкънето спря хахахахахахах...

Утре като я види човека, ще видим какво й трябва...щеше ми се да й сменя един друг консулматив и да си я подкарам без много ремонти, но явно няма да стане...дано да са по-малко нещата за правене...

Мерси на всички за отговорите...Утре ще ви споделя резултата и може би да ме насочите към добър газаджия за района на София... :grin:

BillyBoy`
16-08-2012, 17:45
За газаджия съм ти писал по горе :),чети внимателно.

rope
20-08-2012, 14:01
Още веднъж - не е нормално, това е проблем. На какво се дължи нямам представа, може би при диагностиката ще ти кажат.
Serafim , ти сигурен ли си в това което пишеш , или просто разсъждаваш логично ? Защото ми се струва , че това е нормално за 145 , просто от лични наблюдения , стрелката на оборотомера е ограничена механично да не пада под 900 !

tqnbtb
20-08-2012, 16:15
И как така е ограничена механично да не пада под 900 ? би ли споделил

ivan dimitrov
20-08-2012, 16:34
---

tqnbtb
20-08-2012, 19:05
естествено че не е на 900 оборота .. затва ми стана много чудно

ivailo rachev
20-08-2012, 19:40
Serafim , ти сигурен ли си в това което пишеш , или просто разсъждаваш логично ? Защото ми се струва , че това е нормално за 145 , просто от лични наблюдения , стрелката на оборотомера е ограничена механично да не пада под 900 !

Май ти не си сигурен в това,което пишеш.Ето една снимка на моя оборотомер при изгасен двигател на колко стои

zaryto
20-08-2012, 19:40
;-) на ТС нз как е,но на боксерчето си стои точно там на загасено.И това за оборотите по точка 2 също е нормално.

serafim
20-08-2012, 20:11
Serafim , ти сигурен ли си в това което пишеш , или просто разсъждаваш логично ? Защото ми се струва , че това е нормално за 145 , просто от лични наблюдения , стрелката на оборотомера е ограничена механично да не пада под 900 !
Прилагам илюстрации: Първата снимка (макар да не е правена с тази цел) е при положение на контакт - механичното ограничение е на 500 об/мин. Втората е при работещ на празен ход двигател.

code
20-08-2012, 20:25
Големи екстри имали тия 145-ци и да искат не могат да клатят обороти :lol:
По темата, тази кола е за газова уредба, иначе по-добре я хвърляй някъде да събира прахоляк и докато не и сложиш газ не прави ремонти щото някои заспали датчици на газ могат да се шунтират. ;) И като почнеш с ремонтите прави ги един по един и между ремонтите е добре да се кара и да се трупат впечатления иначе се влиза в един омагьосан (разбъзикан) кръг ;) :-)