PDA

View Full Version : Инсталиране на DRL модул на 156



KirilSol
18-08-2012, 16:07
някой има ли идея къде е и как се стига до релето на фаровете на 156 (преди фейслифт ако има значение)

тръгнах да си слагам DRL модул (след като на всичките си останали коли и познати сложих) но алфата е единствената кола на която не успях.

дългите светлини винаги светят с късите, дори и когато даваш само светлинен сигнал.

DRL модула трябва да пуска само дългите светлини на 30%.

чува се някакво реле което щрака в дясно под таблото зад жабката ама се мъчих и не можах да го видя.

та молбата ми е някой ако има идея къде е релето или има пълна електрическа схема :cheers:

NightRider
18-08-2012, 16:27
някой има ли идея къде е и как се стига до релето на фаровете на 156 (преди фейслифт ако има значение)

тръгнах да си слагам DRL модул (след като на всичките си останали коли и познати сложих) но алфата е единствената кола на която не успях.

дългите светлини винаги светят скъсите, дори и когато даваш само светлинен сигнал.

DRL модула трябва да пуска само дългите светлини на 30%.

чува се някакво реле което щрака в дясно под таблото зад жабката ама се мъчих и не можах да го видя.

та молбата ми е някой ако има идея къде е релето или има пълна електрическа схема :cheers:Дават го един вид над жабката, под джама

KirilSol
18-08-2012, 16:33
и аз така го виждам в Епера, ама не ми се сваля таблото :-?

ще мисля нещо, трябва да разделя дългите от късите и единствения начин май е с Н4 лупи.

има ли някой да ми даде схемата на свързване за кабелите на фара да не го разглобявам?

Drag0
18-08-2012, 18:22
Не се сваля таблото. Отваря се и се маха "тавана" на жабката .. поне така пишеше в други форуми когато се интересувах.

KirilSol
18-08-2012, 19:19
ОК, ще стигна до релето.

сега имам въпрос към Ecotronic, tonov,Nightrider , b.angelov и Sunny и всички които са малко по-напред в електрониката.

фара на 156-цата има едновременно захранване на дългите и късите светлини когато работят на "дълги" или когато се използва светлинен сигнал.

Освен това светлинния сигнал работи само на контакт колкото и да е странно това решение за мен.

та, въпроса ми е мога ли да реализирам тази схема с прекарване на отделен кабел към крушката за "дългите" който да бъде ограничен от двете страни с диоди (примерно 10А) за да работи DRL модула.

няколко пояснения:
-сините линии са сегашните връзки. червените неща са тези които мисля да добавям
-DRL модула работи само при работещ мотор.
-DRL модула има изходно напрежение +5.6V (за да работи крушката на 30%
-DRL модула се изключва в момента в който се включи габарит (т.е. не работи когато свети габарит или къси светлини и напрежението е 0V)
-10A диоди достатъчни ли са? Ще работят само по обратно напрежение.
-може ли да има друго решение?

единственото неудобство е че трябва да сложа 4 диода и два нови кабела от крушката до таблото.

ПРЕДВАРИТЕЛНО искам да кажа че не искам темата да се превръща в тази за моторчето на b.angelov и да се надвикваме.МОЛЯ да спазваме добрия тон:cheers:

tonov
18-08-2012, 19:42
Релето е само едно и се намира над жабката. Трябва да я свалиш, ако искаш достъп и до кабелите.

Свързването на фаровете според мен е шантаво, ама така го е решила талянската инженерна мисъл.

Накратко - когато си на къси, фаровете се захранват от ключа за фаровете през нормално затворените контакти на въпросното реле. Реално релето не работи в този случай.

Когато включиш дълги, изходът от ключа към късите се прекъсва и се подава към дългите и към намотката на релето, което включва и подава напрежение към късите, но вече от акумулатора.

Реално нямаш реле за дългите, а само изход от ключа. Релето служи да ти включи късите заедно с дългите. Затова и при светлинен клаксон светват също и късите. Другият проблем е премигването на фаровете при преминаване от къси на дълги (ако си с ксенон).

За да ползваш ДРЛ модул, задължително трябва да разделиш веригите, иначе ще подаваш и на релето за късите. Вариантът с диоди е добър, но трябва да ползваш бързи диоди, тъй като модулът работи с ШИМ на доста висока честота и обикновените изправителни диоди не стават.

Може да хванеш кабелите от бушонното табло, за да не прекарваш жици.

KirilSol
18-08-2012, 19:45
Релето е само едно и се намира над жабката. Трябва да я свалиш, ако искаш достъп и до кабелите.

Свързването на фаровете според мен е шантаво, ама така го е решила талянската инженерна мисъл. Накратко - когато си на къси, фаровете се захранват през ключа за фаровете и през нормално затворените контакти на въпросното реле. Реално релето не работи в този случай.
Когато включиш дълги, изходът от ключа към късите се прекъсва и се подава към дългите и към намотката на релето, което вече включва и подава напрежение към късите от акумулатора.

Реално нямаш реле за дългите, а само изход от ключа. Релето служи да ти включи късите заедно с дългите. Затова и при светлинен клаксон светват също и късите. Другият проблем е премигването на фаровете при преминаване от къси на дълги (ако си с ксенон).

За да ползваш ДРЛ модул, задължително трябва да разделиш веригите, иначе ще подаваш и на релето за късите. Вариантът с диоди е добър, но трябва да ползваш бързи диоди, тъй като модулът работи с ШИМ на доста висока честота и обикновените изправителни диоди не стават.

колега много ти благодаря. можеш ли да ми препоръчаш такива диоди поне да знам какво да търся ако няма друго решение

NightRider
18-08-2012, 19:49
Релето е само едно и се намира над жабката. Трябва да я свалиш, ако искаш достъп и до кабелите.

Свързването на фаровете според мен е шантаво, ама така го е решила талянската инженерна мисъл.

Накратко - когато си на къси, фаровете се захранват от ключа за фаровете през нормално затворените контакти на въпросното реле. Реално релето не работи в този случай.

Когато включиш дълги, изходът от ключа към късите се прекъсва и се подава към дългите и към намотката на релето, което включва и подава напрежение към късите, но вече от акумулатора.

Реално нямаш реле за дългите, а само изход от ключа. Релето служи да ти включи късите заедно с дългите. Затова и при светлинен клаксон светват също и късите. Другият проблем е премигването на фаровете при преминаване от къси на дълги (ако си с ксенон).

За да ползваш ДРЛ модул, задължително трябва да разделиш веригите, иначе ще подаваш и на релето за късите. Вариантът с диоди е добър, но трябва да ползваш бързи диоди, тъй като модулът работи с ШИМ на доста висока честота и обикновените изправителни диоди не стават.
Тони, на моята като включа дългите късите не се изключват.
Колкото за останалото що не се замислите за свързването на дългите светлини (крушките) последователно, 4 диода, и едни реле

Sunny
18-08-2012, 19:55
Киро не знам какво си вземал но аз ползвам едно изделие на тия убафци от няколко години и съм много доволен :
http://auto-drl.us/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Ползвах го на Алфата преди да сложа ксеноните , ползвам го и сега на мерцедеса и съм си доволен .
Монтажа е невероятно лесен .А на всичкото отгоре са и от Варна момчетата .


ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
Интелигентно устройство- заработва едва след като в системата напрежението надвиши 13.5V и прекратява работата си при пад на напрежението под 13.4V.

Автоматично включва късите светлини няколко секунди след стабилното заработва не на двигателя.

Автоматично изгася светлините след изключване на двигателя.

Късите светлини светят на 50% от мощността им.

Не включва късите светлини при неизправност в системата за зареждане (при нисък заряден ток отстрана на алтернатора).

Светлините не се включват при поставен ключ в положение “на контакт” не зависимо колко време престоява в това положение

tonov
18-08-2012, 19:58
колега много ти благодаря. можеш ли да ми препоръчаш такива диоди поне да знам какво да търся ако няма друго решение

Търси диоди примерно от някое компютърно захранване, тези от 5В изхода са доста мощни. Мисля че са повече от 10А. А за тези откъм оригиналната инсталация, може да ползваш и обикновени изправителни.


Тони, на моята като включа дългите късите не се изключват.
Колкото за останалото що не се замислите за свързването на дългите светлини (крушките) последователно, 4 диода, и едни реле

Те и моите не се изключват, само премигват ( е всъщност вече не, направих малка модификация ;) Както и светлинния клаксон не ми пали късите)

KirilSol
18-08-2012, 20:29
Киро не знам какво си вземал но аз ползвам едно изделие на тия убафци от няколко години и съм много доволен :
.

проблема е когато имаш ксенон на късите, за това го слагам на дългите.

на алфа 164, както и на всяка НОРМАЛНА кола късите и дългите са разделени, само на 156 не са.

по думите на Nightrider, след фейслифта явно са разделени, но не съм го виждал, въпреки че онзи ден карах 400 км пред една фейслифтова от Пловдив до Варна :flirt:

---------- Post added at 17:29 ---------- Previous post was at 17:26 ----------


Може да хванеш кабелите от бушонното табло, за да не прекарваш жици.

да на другите коли на които го слагах, точно от бушонното табло взех връзката, ама не очаквах на алфата да е такава врътката :wallbash:

ecotronic
18-08-2012, 20:41
Колега KirilSol, искам да ти обърна внимание върху следното:

Схемата с диодите, която си замислил е добро решение, но трябва да имаш впредвид следното:
Заради левия диод от картинката, при нормална експлоатация на дългите, ще се загубят около 0,6 - 0,7 V от захранващото напрежение в диода.
Ако приемем, че мощността на крушката за дългите е 55 W, при 12 V, то заради наличието на въпросния диод, мощността и ще стане 49 - 50 W.
Не, че е кой знае какво и едва ли ще го усетиш, но все пак са си около 10% по-слабо светене.

KirilSol
18-08-2012, 20:45
Колега KirilSol, искам да ти обърна внимание върху следното:

Схемата с диодите, която си замислил е добро решение, но трябва да имаш впредвид следното:
Заради левия диод от картинката, при нормална експлоатация на дългите, ще се загубят около 0,6 - 0,7 V от захранващото напрежение в диода.
Ако приемем, че мощността на крушката за дългите е 55 W, при 12 V, то заради наличието на въпросния диод, мощността и ще стане 49 - 50 W.
Не, че е кой знае какво и едва ли ще го усетиш, но все пак са си около 10% по-слабо светене.

да колега, знам го това но не е страшно защото ксенона го компенсира

сега трябва само да намеря подходящи диоди (както колегата tonov ми препоръча) и да я направя.

не съм очаквал италианците да направят така връзките, но всеки си има свое виждане :)

NightRider
18-08-2012, 20:57
Колега KirilSol, искам да ти обърна внимание върху следното:

Схемата с диодите, която си замислил е добро решение, но трябва да имаш впредвид следното:
Заради левия диод от картинката, при нормална експлоатация на дългите, ще се загубят около 0,6 - 0,7 V от захранващото напрежение в диода.
Ако приемем, че мощността на крушката за дългите е 55 W, при 12 V, то заради наличието на въпросния диод, мощността и ще стане 49 - 50 W.
Не, че е кой знае какво и едва ли ще го усетиш, но все пак са си около 10% по-слабо светене.Ако не се лъжа Тони му дава мощни Шотки диоди с пад О.1V

Sunny
18-08-2012, 21:45
Бих предложил използването на следните за целта .
BYV32/200 (http://www.tme.eu/bg/details/byv32_200/uniwersalni-diodi-tht/#) 200v 20A
Бързодействие тук не е нужно .
За сметка на това ще искат сериозно охлаждане и ще е нужно да се завинтят някъде на почистен метал .

ecotronic
18-08-2012, 21:47
Бих предложил използването на следните за целта .
BYV32/200 (http://www.tme.eu/bg/details/byv32_200/uniwersalni-diodi-tht/#) 200v 20A
Бързодействие тук не ние нужно .

Не става въпрос за бързодействието а за по-малкото напрежение в права посока.

Sunny
18-08-2012, 21:53
Не става въпрос за бързодействието а за по-малкото напрежение в права посока.

По-малкия пад на напрежението може да го свалим на 0,4v да речем с шотки диод.

ecotronic
18-08-2012, 21:56
По-малкия пад на напрежението може да го свалим на 0,4v да речем с шотки диод.

Да, за това ставаше въпрос. Но колегата каза, че това не е проблем.

Sunny
18-08-2012, 22:00
Ето и шоткита му намерихме
18TQ045PBF (http://www.tme.eu/bg/details/18tq045pbf/diodi-na-szotki-tht/vishay/#) 45V; 18A; но ще си трябват 2бр.

16CTQ100PBF (http://www.tme.eu/bg/details/16ctq100pbf/diodi-na-szotki-tht/vishay/#) 100V; 16A; два срещуположни в един корпус както ги е дал на схемата в първия си пост .

ecotronic
18-08-2012, 22:16
Колегата помоли в началото да не разводняваме темата с излишни размисли.

Аз се извинявам предварително, но понеже мисля, че е важно........
Вместо идеята с диодите, аз бих реализирал замисъла с релета.

NightRider
18-08-2012, 22:26
Колегата помоли в началото да не разводняваме темата с излишни размисли.

Аз се извинявам предварително, но понеже мисля, че е важно........
Вместо идеята с диодите, аз бих реализирал замисъла с релета.
С диодите е по-лесно и оптимално. 4 диода и 1 реле

ecotronic
18-08-2012, 22:38
С диодите е по-лесно и оптимално. 4 диода и 1 реле

Че на варианта с релета какво му е трудното или неоптималното?

На всеки фар по едно реле с нормално отворен и нормално затворен контакт.
Общият се свързва към крушката на дългите, нормално затвореният към изхода на DRL модула, нормално отворения и единия извод на намотката - към стария извод за дългите.
Така отпадат загуби на мощност и евентуално опасението на Тонов заради ШИМ-ма.

NightRider
18-08-2012, 23:02
Че на варианта с релета какво му е трудното или неоптималното?

На всеки фар по едно реле с нормално отворен и нормално затворен контакт.
Общият се свързва към крушката на дългите, нормално затвореният към изхода на DRL модула, нормално отворения и единия извод на намотката - към стария извод за дългите.
Така отпадат загуби на мощност и евентуално опасението на Тонов заради ШИМ-ма.
При мен не ти трябва модул, просто го включваш релето да се задейства от габаритите

ecotronic
18-08-2012, 23:05
При мен не ти трябва модул, просто го включваш релето да се задейства от габаритите

Не те разбирам. Би ли пояснил?

андон.маслев
19-08-2012, 00:29
Баце,аз си монтирах еи това модулче-http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=69141.0 Ако мислиш че ще съм ти полезен пиши на лс.да ти дам тлф.

KirilSol
19-08-2012, 07:28
Колегата помоли в началото да не разводняваме темата с излишни размисли.

Аз се извинявам предварително, но понеже мисля, че е важно........
Вместо идеята с диодите, аз бих реализирал замисъла с релета.


Че на варианта с релета какво му е трудното или неоптималното?

На всеки фар по едно реле с нормално отворен и нормално затворен контакт.
Общият се свързва към крушката на дългите, нормално затвореният към изхода на DRL модула, нормално отворения и единия извод на намотката - към стария извод за дългите.
Така отпадат загуби на мощност и евентуално опасението на Тонов заради ШИМ-ма.

да много си прав. ще помисля и над този вариант :thumbup:

---------- Post added at 04:28 ---------- Previous post was at 04:24 ----------


Баце,аз си монтирах еи това модулче-http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=69141.0 Ако мислиш че ще съм ти полезен пиши на лс.да ти дам тлф.

колега тук проблема не е в DRL модула, а в начина на работа на фара на 156-цата, респективно схемата на свързване на крушките вътре

NightRider
19-08-2012, 09:36
Не те разбирам. Би ли пояснил?
Ами нали имаш едни крушки дето се водят габарити и дето изобщо не се използват. Тях ги правиш дневна светлина понеже имат отделна позиция на лосчето. Като го включиш на тази позиция взимаш 12V от тези крушки да включи едно реле и да ти подаде 12V на дългите. Но преди това трябва да помислиш за реализацията дали да се бъхтиш да включиш крушките на дългите последователно или да използваш един мощен резистор.
М/у другото тези дни ще го обмисля въпроса подробно

KirilSol
19-08-2012, 09:47
Ами нали имаш едни крушки дето се водят габарити и дето изобщо не се използват. Тях ги правиш дневна светлина понеже имат отделна позиция на лосчето. Като го включиш на тази позиция взимаш 12V от тези крушки да включи едно реле и да ти подаде 12V на дългите. Но преди това трябва да помислиш за реализацията дали да се бъхтиш да включиш крушките на дългите последователно или да използваш един мощен резистор.
М/у другото тези дни ще го обмисля въпроса подробно

DRL има доста повече екстри от това само да ти пали крушките на дългите.
-регулиране на силата светене от 10% до 100% (програмира се)
-време за включване на фаровете след запалване на мотора от 2 сек до 15 сек. (програмира се)
-функция Follow me home за забавено изключване след загасяне на мотора от 5 до 30 сек (програмира се)
-дали да ти светят задните габарити или не пак се програмира
-дали да ти се включва заедно с дистанционното на колата и т.н.

абе хубава екстра е, само сега ще преправям схемата на фара и последно май с реленце ще стане най-лесно както подсказа колегата Ecotronic.

mirchozo
19-08-2012, 11:42
Понеже замислям да сложа скоро ксенон, а ме дразни това да примигване при преминаване на дълги..., та ако правилно съм разбрал има реле в жабката което при преминаване на дълги включва нормално затворено реле което включва късите, а при къси светлини реално ползва нормално затворения контакт на същото реле за да светят късите.
Та ето и въпроса: Ако се сложи мост на това реле, реално контакта му ще остане нормално затворен завинаги без значение какво е включено на ключа (къси или дълги), ще изчезне ли това примигване което по принцип не се усеща при халогенни крушки, но реално скъсява живота на ксеноновите крушки?

Колега Тонов, как го направи при теб?

ecotronic
19-08-2012, 11:55
Ами нали имаш едни крушки дето се водят габарити и дето изобщо не се използват. Тях ги правиш дневна светлина понеже имат отделна позиция на лосчето. Като го включиш на тази позиция взимаш 12V от тези крушки да включи едно реле и да ти подаде 12V на дългите. Но преди това трябва да помислиш за реализацията дали да се бъхтиш да включиш крушките на дългите последователно или да използваш един мощен резистор.
М/у другото тези дни ще го обмисля въпроса подробно

Последователното свързване означава доста по-сериозно преправяне на инсталацията и основно недостатъка, че ако изгори едната крушка, млъкват и двете.
А със слагането на мощни резистори, ще ускориш глобалното затопляне на планетата.

tonov
19-08-2012, 12:13
Ами нали имаш едни крушки дето се водят габарити и дето изобщо не се използват. Тях ги правиш дневна светлина понеже имат отделна позиция на лосчето. Като го включиш на тази позиция взимаш 12V от тези крушки да включи едно реле и да ти подаде 12V на дългите. Но преди това трябва да помислиш за реализацията дали да се бъхтиш да включиш крушките на дългите последователно или да използваш един мощен резистор.
М/у другото тези дни ще го обмисля въпроса подробно


Последователното свързване означава доста по-сериозно преправяне на инсталацията и основно недостатъка, че ако изгори едната крушка, млъкват и двете.
А със слагането на мощни резистори, ще ускориш глобалното затопляне на планетата.

Освен това идеята на ДРЛ модула е и да включва АВТОМАТИЧНО светлините ;) Т.Е спестяваме едни потенциални 50 лв :pp: То ако трябва да си ги включвам с лостчето, най-лесно е да си карам на къси, без въобще да се занимавам с модули и преправяници.


Понеже замислям да сложа скоро ксенон, а ме дразни това да примигване при преминаване на дълги..., та ако правилно съм разбрал има реле в жабката което при преминаване на дълги включва нормално затворено реле което включва късите, а при къси светлини реално ползва нормално затворения контакт на същото реле за да светят късите.
Та ето и въпроса: Ако се сложи мост на това реле, реално контакта му ще остане нормално затворен завинаги без значение какво е включено на ключа (къси или дълги), ще изчезне ли това примигване което по принцип не се усеща при халогенни крушки, но реално скъсява живота на ксеноновите крушки?

Колега Тонов, как го направи при теб?

Понеже и други колеги вече ме питаха, ще пусна тук моето решение на проблема с премигването. Със зелено са добавените неща спрямо оригиналната инсталация. Дефакто сега релето работи винаги при включване на фаровете (независимо дали на къси или дълги) и крушките на късите не се захранват през ключа. Допълнително съм инсталирал релето със зелено, за да се премахне включването на късите при светлинен клаксон (т.е. който не го влече тази "екстра" може да не го поставя и да свърже по пунктираната линия) Аз понеже съм с ксенон на късите, предпочетох да го направя, за да не си товаря излишно баластите.

Схемата е отдолу прикачена :)

И за да не е много встрани от темата - инсталирал съм си самоделен ДРЛ модул, който ми пали само късите (без габарити и другите щуротии). Следи напрежението и се включва след като се вдигне за повече от 5 сек над 13В, като има и функция "изпрати ме до вкъщи"

ecotronic
19-08-2012, 12:26
Определено си е добро нещо такъв DRL модул.
Една от ценните му функции e възможността да не се палят задните габарити при дневно каране.
Освен намаляването на излишен разход на енергия, това намалява вероятността някой да се спре в багажника ти.

KirilSol
19-08-2012, 13:31
Понеже и други колеги вече ме питаха, ще пусна тук моето решение на проблема с премигването. Със зелено са добавените неща спрямо оригиналната инсталация. Дефакто сега релето работи винаги при включване на фаровете (независимо дали на къси или дълги) и крушките на късите не се захранват през ключа. Допълнително съм инсталирал релето със зелено, за да се премахне включването на късите при светлинен клаксон (т.е. който не го влече тази "екстра" може да не го поставя и да свърже по пунктираната линия) Аз понеже съм с ксенон на късите, предпочетох да го направя, за да не си товаря излишно баластите.

Схемата е отдолу прикачена :)

И за да не е много встрани от темата - инсталирал съм си самоделен ДРЛ модул, който ми пали само късите (без габарити и другите щуротии). Следи напрежението и се включва след като се вдигне за повече от 5 сек над 13В, като има и функция "изпрати ме до вкъщи"

и понеже явно ти си единствения влизал толкова далеч в схемата и кабелите , да те попитам...има ли прекарани кабели само за дългите светлини от това реле над жабката до фаровете от където да мога да ги разделя с диодите или с друго реле или трябва да прекарам нов кабел от крушката до таблото. По пътя на логиката трябва да има (извод "В"), ама вече почвам да се чудя за всичко по тази кола.

NightRider
19-08-2012, 13:34
Освен това идеята на ДРЛ модула е и да включва АВТОМАТИЧНО светлините ;) Т.Е спестяваме едни потенциални 50 лв :pp: То ако трябва да си ги включвам с лостчето, най-лесно е да си карам на къси, без въобще да се занимавам с модули и преправяници.
Тони, аз съм със ксенон

андон.маслев
19-08-2012, 14:32
колега тук проблема не е в DRL модула, а в начина на работа на фара на 156-цата, респективно схемата на свързване на крушките вътре
Ами кои ти казва че проблема е в модула?Слага се допълнително реле .С диод няма да стане.Този модул си го объркал още при връзването.

tonov
19-08-2012, 14:33
и понеже явно ти си единствения влизал толкова далеч в схемата и кабелите , да те попитам...има ли прекарани кабели само за дългите светлини от това реле над жабката до фаровете от където да мога да ги разделя с диодите или с друго реле или трябва да прекарам нов кабел от крушката до таблото. По пътя на логиката трябва да има (извод "В"), ама вече почвам да се чудя за всичко по тази кола.

Чак толкова не съм задълбавал за дългите :( Кабел до релето има със сигурност, но не мисля че е с достатъчно за целта сечение.

Мисля, че е най-добре да си хванеш кабела между ключа за светлините и бушонното табло - така ще ти трябва само едно реле и същевременно ползваш оригиналните бушони. Крушката на таблото е свързана само към едната светлина и е СЛЕД бушона.

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=99283&d=1345308865

KirilSol
19-08-2012, 18:50
Чак толкова не съм задълбавал за дългите :( Кабел до релето има със сигурност, но не мисля че е с достатъчно за целта сечение.

Мисля, че е най-добре да си хванеш кабела между ключа за светлините и бушонното табло - така ще ти трябва само едно реле и същевременно ползваш оригиналните бушони. Крушката на таблото е свързана само към едната светлина и е СЛЕД бушона.

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=99283&d=1345308865

кабел има и е с голямо сечение. какво направих временно докато си сложа реле.

прекъснах входа на дългите към релето което управлява късите .там включих DRL и сега всичко работи без да минава през релето. Както се разбра всъщност това реле включва късите когато работят дългите.

сега късите си работят от ключа, светлинния сигнал свети само с дългите без да примигва ксенона,дългите си работят от ключа, DRL-a работи на 30% на дългите.

единствения проблем е че дългите не работят заедно с късите. принципно не ми е проблем защото ксенона го компенсира ,но ще си сложа реленце да ми пуска дългите заедно с късите да си е всичко оригиналдъ.

ще взема сигнал от габарита който ще затваря котвата на релето и ще възстановява веригата която прекъснах временно за късите светлини.

тъй като в момента в който се пуснат габарити, DRL-a спира да работи само с това реленце всичко ще си дойде на мястото.

мислех си първо да включа релето да се пуска от DRL сигнала, но там нивото е 5.6V и няма да стане (освен ако не сложа 6V реле)

ще си поиграя малко и ще ви кажа как съм го довършил


благодаря на всички за подкрепата и съветите :cheers:

svetlastf
22-08-2012, 08:48
Здравейте,
чета темата от няколко дни и породи в мен въпроси на който нямам точни отговори.


Относно монтирането на DNL модул.
1. Този модул би трябвало да работи при изключени светлини от превключвателя на волана.
2. При това положение няма връзка между късите и дългите светлини. Минават през различни контакти на ключа. Защо е необходимо разделянето им?
3. Модула може да се върже към късите или дългите светлини. Въпрос на избор ли е към кои се връзва?
4. Модула спира да работи когато получи управляващ сигнал примерно от включени габарити. При простите схеми даже няма и такава опция - подаването на +12 в директно към крушката го шунтира.

Или нещо ми се губи или тази операция с допълнителното реле е излишна .
Говорим за колата от подписа със стъндартни крушки.

ecotronic
22-08-2012, 16:04
Здравейте,
чета темата от няколко дни и породи в мен въпроси на който нямам точни отговори.


Относно монтирането на DNL модул.
1. Този модул би трябвало да работи при изключени светлини от превключвателя на волана.
2. При това положение няма връзка между късите и дългите светлини. Минават през различни контакти на ключа. Защо е необходимо разделянето им?
3. Модула може да се върже към късите или дългите светлини. Въпрос на избор ли е към кои се връзва?
4. Модула спира да работи когато получи управляващ сигнал примерно от включени габарити. При простите схеми даже няма и такава опция - подаването на +12 в директно към крушката го шунтира.

Или нещо ми се губи или тази операция с допълнителното реле е излишна .
Говорим за колата от подписа със стъндартни крушки.

Основните предназначения на модула са:

1 - Да подава на светещите през деня светлини по-ниско напрежение с цел да пести енергия, да удължи живота на крушките, да щади рефлекторите.

2 - Да пали дневните светлини автоматично и така да се избягват глоби.

Оттук нататък съществуват различни варианти за внедряването му.

Основно съображение от което се изхожда, това е фаровете, които модулът ще захранва да НЕ бъдат ксенон.
Ако се сложи на късите светлини, те така или иначе светят надолу, ако им се намали и мощността, няма да се виждат добре.
Често DRL модул се слага на дългите светлини и така те светят с около 30% от мощността си.
Не е сигурно това дали няма да доведе до разправии с КАТ.
Доколкото ми е известно законът позволява или къси светлилни, или фабрично монтирани дневни светлини.

svetlastf
22-08-2012, 16:15
Благодаря,
стана ми ясно защо се монтират на дългите светлини.

Остава висящ въпроса защо на колегата пуснал темата му трябва допълнително реле за разделяне на веригите на светлините?

ecotronic
22-08-2012, 18:06
Благодаря,
стана ми ясно защо се монтират на дългите светлини.

Остава висящ въпроса защо на колегата пуснал темата му трябва допълнително реле за разделяне на веригите на светлините?

Отговор на този въпрос е дал колегата Тонов в пост №6.
А именно: Когато фаровете не са включени (ситуацията при която трябва да работят DRL) двете крушки, тази за късите и тази за дългите са свързани паралелно през нормално затворен контакт на реле.
Това налага допълнителното разделяне.

svetlastf
05-11-2012, 15:19
Заглеждам се в DRL модул. В упътването пише , че е двуканален. Пише , че е задължително да се вържат и двата канала.По спомен крушките на 156 съ вързани в паралел. Мога ли да свържа твата канала на DRL модула в паралел без да го повредя ?

ecotronic
05-11-2012, 15:55
Заглеждам се в DRL модул. В упътването пише , че е двуканален. Пише , че е задължително да се вържат и двата канала.По спомен крушките на 156 съ вързани в паралел. Мога ли да свържа твата канала на DRL модула в паралел без да го повредя ?

Не би трябвало да се обединяват двата канала, защото всеки канал на DRL модула захранва крушката с импулси с определен коефициент на запълване за да може крушката да свети с понижена мощност.
Недопустимо е 2 такива изхода да се обединяват поради голямата вероятност да дефектира DRL модула.
Накратко - трябва да се разделят веригите на двата фара.

kolev
05-11-2012, 16:20
на практика може тъй като вътре са два мосфета в паралел. може дори само единия канал да ползваш ако ще работят крушките на 50% и надолу.
НО крушките са с отделни бушони за ляв и десен фар и затова са ти предвидили 2 канала /ако говорим за къси и дълги/.

svetlastf
05-11-2012, 16:37
И аз си мисля , че двата Мосфета се захранват от едно краче на ИС.

ecotronic
05-11-2012, 17:20
И аз си мисля , че двата Мосфета се захранват от едно краче на ИС.

Дори да получават управление от едно и също място, изходите на крайните транзистори не е добре да се обединяват просто ей така, защото преходите няма да са изравнени по напрежение и има вероятност този с по-ниското съпротивление да цъфне а след него и другият.

kolev
05-11-2012, 17:29
е, нормално е да се връзват мосфети в паралел. дори така се балансират един друг.
както и да е, това няма да се наложи щото светлините са на отделни бушони.

ecotronic
05-11-2012, 17:46
е, нормално е да се връзват мосфети в паралел. дори така се балансират един друг.
както и да е, това няма да се наложи щото светлините са на отделни бушони.

Нормално е, но когато човек си купи 2-канален DRL модул, който представлява "черна кутия", следва да си отговори на 2 въпроса преди да обедини изходите:

1 - Какви са крайните транзистори?
2 - Управляват ли се синфазно?

И понеже обикновеният потребител няма да може да си даде сигурен отговор на тези въпроси, по-добре ще е да не обединява изходите.

kolev
05-11-2012, 17:51
П канални мосфети с ниско Рдс он ползващи платката за радиатор и драйвер изпълнен с дискретни елементи по схема totem pole ;)

ecotronic
05-11-2012, 17:58
П канални мосфети с ниско Рдс он ползващи платката за радиатор и драйвер изпълнен с дискретни елементи по схема totem pole ;)

Ако гарантираш, че всички 2 канални DRL-и са реализирани така, както си го описал, ОК.

Ако някой модул пукне след обединяване на изходи, за рекламации търсете Колев.;)

kolev
05-11-2012, 18:00
мисля единствения модул който претендира да има 2 канала е смартдрл. за него говоря и да кажа честно не ми харесва изпълнението.

svetlastf
05-11-2012, 18:05
Ако гарантираш, че всички 2 канални DRL-и са реализирани така, както си го описал, ОК.

Ако някой модул пукне след обединяване на изходи, за рекламации търсете Колев.;)

Кво да го търсим, той си е обрал отдавна крушите ...:tooth:

---------- Post added at 18:05 ---------- Previous post was at 18:02 ----------


мисля единствения модул който претендира да има 2 канала е смартдрл. за него говоря и да кажа честно не ми харесва изпълнението.
Не ти харесва маншончето в което е напъхан ли?
А на Avitel какво ще кажеш?

ecotronic
05-11-2012, 18:06
Кво да го търсим, той си е обрал отдавна крушите ...:tooth:

Не си ги е още обрал, но е в процес на обиране. :tooth:
Така че може още да не е късно:-)

ecotronic
05-11-2012, 22:12
мисля единствения модул който претендира да има 2 канала е смартдрл. за него говоря и да кажа честно не ми харесва изпълнението.

Аз например ако правя 2 канален DRL, ще направя двата крайни транзистора да работят в противотакт. Така ще направя общата консумация постоянна (поне при 50% кзп) и ще си спестя блокиращи филтри по захранването.

svetlastf
06-11-2012, 07:32
Човека от SmartDRL речи, че "няма проблем да се обединят двата канала".

kolev
06-11-2012, 09:26
Кво да го търсим, той си е обрал отдавна крушите ...:tooth:

---------- Post added at 18:05 ---------- Previous post was at 18:02 ----------


Не ти харесва маншончето в което е напъхан ли?
А на Avitel какво ще кажеш?
не ми харесва че е напъхан в термошлаух и че кабелите извират навсякъде от платката и самото качество на спойките. тоя на авител изглежда по приличен, драйвера е същия, крайните транзистори са една идея по-слаби което не е от значение. иначе като схема е същата работа. то няма какво толкова да се измисли. хубавото е че нямаш досадното пищящо меню за настройки.общо взето все тая.


Аз например ако правя 2 канален DRL, ще направя двата крайни транзистора да работят в противотакт. Така ще направя общата консумация постоянна (поне при 50% кзп) и ще си спестя блокиращи филтри по захранването.
няма как да го направиш това щото кабелите преди двата бушона са вързани заедно. нали 12-те волта идат от едно място. причината да има 2 транзистора в схемата е че е добавена опция да настроиш фаровете на 100% - тоест тия транзистори са постоянно отпушени и товара е голям. оттам се рекламира като двуканален и двата дрейна са изведени с отделни кабели за да стане инсталацията след бушоните, което е все тая - двата бушона се захранват от едно и също място.
филтри по тия схеми не съм виждал. единствено има 5волта стабилизатор за захранването на ИС.

ecotronic
06-11-2012, 11:34
няма как да го направиш това щото кабелите преди двата бушона са вързани заедно. нали 12-те волта идат от едно място. причината да има 2 транзистора в схемата е че е добавена опция да настроиш фаровете на 100% - тоест тия транзистори са постоянно отпушени и товара е голям. оттам се рекламира като двуканален и двата дрейна са изведени с отделни кабели за да стане инсталацията след бушоните, което е все тая - двата бушона се захранват от едно и също място.
филтри по тия схеми не съм виждал. единствено има 5волта стабилизатор за захранването на ИС.

Защо да не мога да го направя? Според твоето обяснение крайните транзистори са P-канални мосфетове, като сорсовете са им закачени на +12V а от всеки дрейн излиза по кабел за всеки канал. И когато запарелим изходите, двата транзистора работят в паралел......
Това което аз предлагам е сорсовете да си останат така, както са, дрейновете да са разделени към двата фара, но транзисторите да се управляват в противотакт (когато единият е отпушен, другият е запушен и после се сменят). По този начин при 50% кз от източника ще се черпи постоянен ток вместо импулсен, защото във всеки момент има само по един отпушен транзистор.

Повтарям, че само при 50% кз транзисторите работят в противотакт. При кз > 50% че има момент в който и двата ще са отпушени а при кз < 50% ще има момент в който и двата ще за запушени.

kolev
06-11-2012, 12:10
защото стандартната схема на фаровете е :
акумулатор-реле 30- реле 87- към крак 87 на релето са вързани двата бушона и след тях имаш 2 кабела за ляв и десен фар. демек веригата е една и съща.
ако дадеш 12 волта след бушона на левия фар те ще минат през тоя бушон, ще отидат до крак 87 на релето и ще минат през бушона десния фар. тоест и двата фара ще светят. това с двете "линии" заблуждава. освен това схемата ти безсмислено ще се усложни и пак ще имаш същите пулсации. освен това честотата тук е ниска ~300hz

ecotronic
06-11-2012, 12:37
защото стандартната схема на фаровете е :
акумулатор-реле 30- реле 87- към крак 87 на релето са вързани двата бушона и след тях имаш 2 кабела за ляв и десен фар. демек веригата е една и съща.
ако дадеш 12 волта след бушона на левия фар те ще минат през тоя бушон, ще отидат до крак 87 на релето и ще минат през бушона десния фар. тоест и двата фара ще светят. това с двете "линии" заблуждава. освен това схемата ти безсмислено ще се усложни и пак ще имаш същите пулсации. освен това честотата тук е ниска ~300hz

Тъй като говорим за изработване на DRL модул, значи не се придържаме към типови решения.........
За да се избегне неудобството с веригите на бушоните, за което говориш, правим DRL с n-канални мосфетове и комутираме - 12V към крушките.

kolev
06-11-2012, 13:37
значи остава да развържеш минус кабелите щото във фара са общи, трябва да ги пуснеш до устройството, трябва да захраниш от горна страна с постоянни 12волта и накрая да измислиш как ще работят фаровете в нормален режим, светлинни клаксони и тнт.
най-простото решение е да се поставят последователно на предпазителите диоди и фет да са П.
значи в първия вариант имаш огромна промяна на заводската инсталация, във втория по-малка и си ограничен на 50% запълване. ами ако се окаже че е по-добре на 40 или 30....
пак ти казвам, топлата вода е открита. тия модули са с по-проста схема, намесата в инсталацията е минимална и имаш възможност за настройки и монтажа е един и същ навсякъде.

Н канални се ползват при някои японски автомобили където комутацията е по минус.

ecotronic
06-11-2012, 14:21
значи остава да развържеш минус кабелите щото във фара са общи, трябва да ги пуснеш до устройството, трябва да захраниш от горна страна с постоянни 12волта и накрая да измислиш как ще работят фаровете в нормален режим, светлинни клаксони и тнт.
най-простото решение е да се поставят последователно на предпазителите диоди и фет да са П.
значи в първия вариант имаш огромна промяна на заводската инсталация, във втория по-малка и си ограничен на 50% запълване. ами ако се окаже че е по-добре на 40 или 30....
пак ти казвам, топлата вода е открита. тия модули са с по-проста схема, намесата в инсталацията е минимална и имаш възможност за настройки и монтажа е един и същ навсякъде.

Н канални се ползват при някои японски автомобили където комутацията е по минус.


При положение, че предлаганите 2-канални модули имат общ вход и 2 изхода, внедряването ако не се обединяват изходите въобще не е толкова лесна работа - ти самият каза защо. Ако ще обединяваме изходите, то защо е тогава 2 - канален модул?
Една кофа мастило изписах за да обясня това, че и тук отново имаме търговски трикове, копирани наготово решения и схеми и липса на елементарна техническа мисъл.

kolev
06-11-2012, 15:12
защото от бушониерата излизат 2 кабела /по един за всеки фар/ и връзката на модула се осъществява с едни специални щипки. просто се прищипва кабела на модула към кабела на фара. затова модула има един вход и два изхода. иначе схемата си е на смартдрл, всички други ползват много или по-малко тяхното решение.

dark05
07-11-2012, 12:20
Аз реализирах тази схема,и я монтирах на алфата и на бравата.На алфата не се налага разделяне на дългите,но на фиата се наложи допълнително реле.Тока на схемата е 3,8 ампера и свети идеално.Себестойноста излиза около 7 лв. и тръгва и работи без особености.

kolev
07-11-2012, 12:37
а защо не ползва 556

svetlastf
07-11-2012, 12:40
Аз реализирах тази схема,и я монтирах на алфата и на бравата.На алфата не се налага разделяне на дългите,но на фиата се наложи допълнително реле.Тока на схемата е 3,8 ампера и свети идеално.Себестойноста излиза около 7 лв. и тръгва и работи без особености.

Автора на тази тема бе написал, че при изключени светлини от лоста късите и дългите светлини са свързани паралел... Което значи, че ще светят и четирите предни крушки , когато е включен DRL-a. При теб така ли е или алфата ти е друг модел?

dark05
07-11-2012, 13:00
при алфата ми не е така.Алфата е 156 2002 година
Вързал съм ги на предпазителите които са за дългите и няма грижа.При бравата се наложи разделяне с едно реле и готово.На алфите преди вътрешният фейс мисля че ще се наложи това разделяне

---------- Post added at 13:00 ---------- Previous post was at 12:53 ----------

556 не ползвах защото ако има някакъв проблем по лесно мога да го диагностицирам а и имах 555.А няма да се спести кой знае колко място с двойният таймер.На бравата с три релета на платката се побира в цигарена кутия.Сложил съм допълнително два транзистора и по този начин дори не е нужен радиатор,тъй като не греят

KRASKO
05-03-2013, 11:41
Здравейте колеги, да не отварям нова тема искам да попитам, сложиха ми такъв DRL модул и дългите светят на 30%. За да разделят късите и дългите са сложили реле, но когато гася колата от релето се чува един звук за около секунда и е много дразнещ. Някой знае ли дали може да се избегне това?

tonov
05-03-2013, 20:54
Колега, тук надали някой ще може да ти каже, просто понеже не е ясно какво точно са вързали и как. Най-добре иди там, където са ти монтирали модула и искай да ти оправят проблема.

KRASKO
06-03-2013, 09:22
Те още там ми казаха, че понеже релето гаси плавно фаровете и за това се чува този звук

KirilSol
06-03-2013, 09:37
свързали са ти го кавали.

потърси някъде в моята тема по въпроса с DRL и виж как го направих аз. Имаше няколко решения, но накрая го направих с второ реле

svetlastf
06-03-2013, 12:35
Те още там ми казаха, че понеже релето гаси плавно фаровете и за това се чува този звук

Ценно....:new_Eyecrazy:
Дай некво инфо да не ходи народа при тези мастори...

KRASKO
06-03-2013, 16:13
Про Арм се казва сервиза където ми го монтираха. А ако ми кажете къде мога да ида да го направят както трябва ще съм много благодарен, понеже сам няма да мога.

KirilSol
10-03-2013, 08:57
Про Арм се казва сервиза където ми го монтираха. А ако ми кажете къде мога да ида да го направят както трябва ще съм много благодарен, понеже сам няма да мога.

ще можеш, не е сложно. лошото е че много се разглобява таблото, където са релетата. Ако имаш желание ще ти кажа какво да направиш :???:

KRASKO
10-03-2013, 10:15
Ако не те затруднявам може да ми кажеш и ще се пробвам. Благодаря предварително.

KirilSol
10-03-2013, 10:16
кой модул си купи? от габаритите ли се управлява?

както съм написал по-напред в темата, фаровете на 156 се управляват през реле (късите) и директно дългите. Този шум който чуваш е от релето, което започва да "бръмчи" защото пада захранващото напрежение заради DRL Модула. с други думи от 12V постепенно почва да намалява до 1-2V през релето и то започва да се затваря "бръмчейки"

какво трябва да се направи:

-разглабяш цялата дясна част на таблото над жабката
-точно зад мястото където се намира пасажерския еърбег (има десетина винта), но отзад гледано има 2 релета (по спомен едното е черно а другото кафяво)
-това кафявото е въпросното реле за фаровете което трябва да го "прескочиш"
и тук има няколко варианат, но аз го направих много лесно с още едно реле, което се управлява от габаритите (за това те питах твоя модул от габаритите ли се управлява)

KRASKO
10-03-2013, 10:21
http://cardrl.eu/cardrl.htm ето това

Zeppelinist
29-08-2013, 16:40
кой модул си купи? от габаритите ли се управлява?

както съм написал по-напред в темата, фаровете на 156 се управляват през реле (късите) и директно дългите. Този шум който чуваш е от релето, което започва да "бръмчи" защото пада захранващото напрежение заради DRL Модула. с други думи от 12V постепенно почва да намалява до 1-2V през релето и то започва да се затваря "бръмчейки"

какво трябва да се направи:

-разглабяш цялата дясна част на таблото над жабката
-точно зад мястото където се намира пасажерския еърбег (има десетина винта), но отзад гледано има 2 релета (по спомен едното е черно а другото кафяво)
-това кафявото е въпросното реле за фаровете което трябва да го "прескочиш"
и тук има няколко варианат, но аз го направих много лесно с още едно реле, което се управлява от габаритите (за това те питах твоя модул от габаритите ли се управлява)

Преди около седмица вързахме на моята 156 ДРЛ модул към дългите, който се упраявлява от габаритите. Съответно се появи въпросното бръмчене в релето на светлините над жабката след което изключих модула, за да не се скапе нещо. Вариантът на заобикалянето на релето на светлините с друго реле ми се струва най-удачен след като изчетох цялата тема и в тази връзка бих те помолил да изпратиш някаква схема на изпълнението както и какво реле би било подходящо за случая.

KirilSol
29-08-2013, 17:12
аз използвах реле, което се продава в магазините за авточасти за свързване на допълнителни фарове за мъгла.

може да използваш и друго, свалено от някоя кола за управление на фаровете или парното (с четири крака)

трудната част е само да разглобиш жабката, защото всички кабели и релета са под нея. Трябва да прокараш един кабел който е от габаритите, аз лично взех такъв от контактния ключ (мисля че беше сив)

схемата е проста, ще се опитам да я начертая по-късно, но идеята е когато включиш габаритте на колата, те през това реле да възстановяват работата на другото реле което пуска фаровете. Използва се че DRL модула не работи когато са включени габарити и не подава напрежение към дългите светлини.

Zeppelinist
08-10-2013, 14:17
Здравейте колеги,

Един въпрос към тези, които са правили схемата със заобикаляне на релето над жабката. Трябва ли да се заобиколи само кафявото реле над жабката? Че с майстора от недоглеждане заобиколихме другото реле /черно/ и нещо не се получиха перфектно нещата. Резултата е, че като при работещ модул с нисък интензитет 20-30% всичко е ОК, но още има фонов шум над жабката, явно защото не сме прескочили кафявото реле, при 40-50 % интензитет модула пали за мое учудване и късите заедно с дългите??? Та смятам да възстановим веригата на черното реле и да заобиколим кафявото или според вас и двете релета трябва да се заобиколят, за да се палят само дългите при всякакъв интензитет на модула.

KirilSol
09-10-2013, 21:08
само кафявото

Zeppelinist
11-10-2013, 16:47
Разгеле, днеска с майстора горигирахме схемата с релетата и вече имам безупречни дневни светлини. Кабела, на който се прави байпас поне при мен, за да се шунтира кафявото реле за дългите е син. Прилагам и схема за операцията като за основа ползвам схема постната по рано в тази таема, ако някой реши да прави същата интервенция.

KirilSol
11-10-2013, 19:53
Разгеле, днеска с майстора горигирахме схемата с релетата и вече имам безупречни дневни светлини. Кабела, на който се прави байпас поне при мен, за да се шунтира кафявото реле за дългите е син. Прилагам и схема за операцията като за основа ползвам схема постната по рано в тази таема, ако някой реши да прави същата интервенция.


браво на вас. Както казах и преди няма нищо сложно, само дето релето е на е..но място . със здраве да си я караш колата

volkan
27-04-2014, 13:28
Здравейте колеги,
След като на няколко пъти се разминах с глоба за забравени фарове и аз реших да се снабдя с въпросния модул за дългите светлини. За сега съм се спрял на този:
http://olx.bg/drl--moduli-i12601081 (ако не е подходящ, моля да предложите някакъв друг)
В обявата има и снимка на самата инсталация. Изчетох цялата тема от самото начало и до колкото успях да разбера (токовете ми са пълна мъгла) трябва да се сложи допълнително реле за да се разделят дългите светлини и до там. Някой който вече си е монтирал подобен модул (като колегите KirilSol и Zeppelinist) може ли да постне схемата на свързване на DRL модула и нужното реле. Най-вече ме интересува къде се свързват кабелите за дългите светлини, пускат ли се отделни кабели до крушките или се използва инсталацията на автомобила. С една дума ако може да наложите схемата от обявата върху схемата с релето мисля, че ще се справя с монтажа.

Благодаря ви предварително.

ecotronic
28-04-2014, 13:43
Ето схемата на свързане на допълнителното реле и DRL модула:

http://snimki.be//store/1/221398681753.jpg

Zeppelinist
28-04-2014, 19:03
Здрасти колега,
Модулът, който инсталирах е същия като този от твоя линк. Колегата Ecotonic е постнал точната схема на свързване - взимаш мултицет и мериш, за да си сигурем с връзкиите на всички кабели под волана, маса може да хванеш на една щипка под волана, хващаш сигнал с кабел пак от габарита, който да ти управлява допълнителното реле,(аз ползвах Ваго клеми за всички връзки), прекарваш го зад таблото, търсиш кафявато реле над жабката и прекъсваш веригата с новото реле както е по схемата. При изллючени светлини ще имаш дневни към дългите с интензитет както си го нагласиш (25% е напълно достатъчно). Щом включиш от габарит нагоре вече имаш стандарно възстановената верига респ. нормални светлини. За да се получи всичко без особени дертове ползвай задължително мултицет, за да мериш кое къде свързваш и прекъсваш. Според мен поствянето на този модул е доста полезна добавка към една 156, че рефлекторите около късите нагарят сериозно при непрекъсната експлоатация особено в жегите. Това е описано по моите скромни токаджийски познания. Успех с инсталацията и да се пуфалиш след монтажа.

i 147
01-05-2014, 10:58
предполагам , че при 147 е същото като при 156!?
хубаво решение за нашите коли!!!

ecotronic
01-05-2014, 11:02
предполагам , че при 147 е същото като при 156!?
хубаво решение за нашите коли!!!

При 147 е по-лесно да се монтира този модул, защото там къси и дълги светлини са на отделни релета и не се налага слагането на допълнително реле, както при 156.

istorm
01-05-2014, 19:24
Здравейте колеги,
аз да попитам този модул /няколко поста по горе с линка и схемичката/ ако бъде монтиран на 147-ца 1.6 120к.с. 2001г. ще може ли да се ползва присветването на дългите тъйкато те вече са включени на 20 % примерно ?

Замислям се за покупка на тази джаджа, но ми се иска да си запазя присветването с дълги. На всеки се случва да дава път на пешеходци примерно или каквато ситуация се сетите ...

Ако колегите с вече инсталирали DRL не ги затруднява може да проверят и изкажат менение дали си върши работа светлинния сигнал при вкллючени дълги с DRL. :)

Благодаря предварително !

ecotronic
01-05-2014, 20:43
Здравейте колеги,
аз да попитам този модул /няколко поста по горе с линка и схемичката/ ако бъде монтиран на 147-ца 1.6 120к.с. 2001г. ще може ли да се ползва присветването на дългите тъйкато те вече са включени на 20 % примерно ?

Замислям се за покупка на тази джаджа, но ми се иска да си запазя присветването с дълги. На всеки се случва да дава път на пешеходци примерно или каквато ситуация се сетите ...

Ако колегите с вече инсталирали DRL не ги затруднява може да проверят и изкажат менение дали си върши работа светлинния сигнал при вкллючени дълги с DRL. :)

Благодаря предварително !

Дискутираният DRL модул по никакъв начин не пречи на която и да е функция, която я е имало преди монтажа му. В т. ч и на светлинния клаксон.

Когато дългите светят с понижена мощност като дневни светлини и се подаде команда за светлинен клаксон, те светват със 100% от мощността си. Когато се прекрати командата "светлинен клаксон" те продължават да светят с понижена мощност.

istorm
02-05-2014, 09:34
Много добре, вече съвсем спокойно си го поръчах модула! Много полезни както винаги. :)

vgp_sas
07-09-2014, 13:47
Ами колеги за 156 фейслифт, каква е схемата на свързване ?

ecotronic
07-09-2014, 14:05
Ами колеги за 156 фейслифт, каква е схемата на свързване ?

Мисля, че е същата като за pre-FL.

vgp_sas
07-09-2014, 14:26
Нали на ФЛ не работят късите и дългите по същия принцип ?
П.П.: По тази схема, която е качена тук и по моята Схема 1, която прилагам, как трябва да е свързан ?
http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=134039&d=1404334088

Мерси предварително!

ecotronic
07-09-2014, 16:23
Не можах да разбера въпроса ти:

"Нали на ФЛ не работят късите и дългите по същия принцип ?"

Схемите, които си приложил също са ми непонятни.

vgp_sas
07-09-2014, 16:31
Дългите не минават през реле и не се пускат заедно с късите на фейслифт, нали така ? Тук в някоя от темите бях го чел!
Това схема приложена към модула, който съм закупил!

ecotronic
07-09-2014, 16:40
Дългите не минават през реле и не се пускат заедно с късите на фейслифт, нали така ? Тук в някоя от темите бях го чел!
Това схема приложена към модула, който съм закупил!

Според документацията на 156 FL с която разполагам, не откривам разлика в схемата на фаровете, сравнено със 156 преди ФЛ.

Вместо да го четем, не може ли просто да провериш, дали когато работят дългите, работят и късите?

vgp_sas
07-09-2014, 16:59
С бискенон лупа съм, а на мястото на дългите има дневни диодни светлини!

ecotronic
07-09-2014, 20:03
С бискенон лупа съм, а на мястото на дългите има дневни диодни светлини!

Това фабрично ли е така или е правено впоследствие?
Примерно на 166 FL с биксенон в рефлекторите за дългите има халогенни крушки, които се ползват само за светлинен клаксон.

В крайна сметка, каква е целта ти - да направиш дневните да се палят автоматично ли?

vgp_sas
07-09-2014, 21:35
В последствие е правено.
Дългите са вързани към лупата, тоест мести блендата вътре в нея. На мястото на фасонката за дългите има монтирани светодиоди, които са свързани към габаритите.

Целта ми е с този модул да се палят диодните ламБи, няколко секунди след старта на ДВГ-то, както работи и самия модул и когато, пусна късите светлини те да се изключват!

ecotronic
07-09-2014, 21:55
Не ми е ясно, какво точно представлява и как точно работи модулът, чиято схема на свързване си постнал, но би трябвало LED крушките да ги откачиш от останалата част на инсталацията и да ги свържеш на мястото на означения "фар" на схемата. Останалите връзки са ясни.

vgp_sas
07-09-2014, 22:11
То е просто.
Към кабела за фара от релето на модула ще се вържат диодите, а към габаритите на модула крушките.
Въпроса е от къде най-безобидно мога да свържа модула ? Ако може да е вътре от купето най-добре или някъде в коша, ама да не е до фаровете!

ecotronic
07-09-2014, 22:15
Вътре в купето някъде близо до таблото с предпазителите ще е най-удобно да се направят всички връзки.

vgp_sas
07-09-2014, 22:26
Предпазителите нали са тези до шофЕра, а не тези над жаБката ?

ecotronic
07-09-2014, 22:49
Предпазителите нали са тези до шофЕра, а не тези над жаБката ?

Да, но имай впредвид, че за всяка страна има отделен предпазител - 2 за дългите и 2 за габаритите.

mirchozo
07-09-2014, 23:42
Не ти трябва модул бе колега.
Оставяш си колата на габарити и толкова, диодите са ти вързани към габаритите, тъй че просто ги оставяй пуснати, тъй или иначе като извадиш ключа изгасят, нямат голям ток тъй че не те бърка да палиш докато работят.
По-скоро доколкото разбирам искаш като включиш фарове, да изгасят дневните светлини, за целта сложи едно норм затворено реленце вътре във фара, което бубинката му се вързва към маса и къси светлини, а с нормално затворения контакт ще прекъсваш захранването (+) на светодиодите.
Супер елементарно е, не го направих навремето защото просто не заслепяват и реално е все тая дали ще светят вечер или не.

пс реленцата ги има по всички автоаксесоари, всичко на всичко максимум за 10лв работа и малко нерви докато ги вържеш

ecotronic
07-09-2014, 23:52
Не ти трябва модул бе колега.
Оставяш си колата на габарити и толкова, диодите са ти вързани към габаритите, тъй че просто ги оставяй пуснати, тъй или иначе като извадиш ключа изгасят, нямат голям ток тъй че не те бърка да палиш докато работят.
По-скоро доколкото разбирам искаш като включиш фарове, да изгасят дневните светлини, за целта сложи едно норм затворено реленце вътре във фара, което бубинката му се вързва към маса и къси светлини, а с нормално затворения контакт ще прекъсваш захранването (+) на светодиодите.
Супер елементарно е, не го направих навремето защото просто не заслепяват и реално е все тая дали ще светят вечер или не.

пс реленцата ги има по всички автоаксесоари, всичко на всичко максимум за 10лв работа и малко нерви докато ги вържеш

+1

Подкрепям мнението. Закъснено палене на дневни светлини има смисъл, ако се ползва най-вече ксенон. С LED крушки това е излишно.

vgp_sas
08-09-2014, 00:15
Когато включиш на контакт диодите светват, когато тръгнеш да палиш те не изгасват в този момент, а продължават да светят. От там идва и проблема. За момент пада изключително много напрежението, в следващия момент има пик и резсисторите заминават, от къде почват да мигат един по един или направо гаснат.
А ти сам знаеш, mirchozo, така си ги направил, че за да ги подменя трябва да сваля и разглобя целия фар, после отново да го сглобя и е баси галимацията.
С този модул, който е нищо повече от реле за време се избягва този момент!
Това ми е целта.
Иначе не искам да светят с ксенона, чисто визоално не ми харесва.

mirchozo
08-09-2014, 00:23
Тогава вържи едно (две ако е само с по вдна контакна група) нормално затворено реленце към стартера, докато върти да ги изгася, на същия принцип като това което писах по-горе.
Реленцата можеш да ги сложиш и вътре, като манипулираш сигнала след бушончетата, също може и направо да извадиш бушончетата и посредством букса за бушонче с капаче да ги изведеш, същата работа но малко по-лесно за изпълнение.

Според мен проблема е друг, по-скоро в боклуците които се продават по магазините. Няма кой знае какви пикове които може да се получат при палене, да не казвам никакви, защото няма кое да ги предизвика. Просто са калпави диодите, направени са да издържат на 12 волта и когато динамото работи и си държи между 13,8-14,2 волта нещата вече стоят друго яче.
Другия варинт е да се сложи едно съпротивление последователно, малко ще им намали силата ама ще им удължи живота доста.

ecotronic
08-09-2014, 00:29
Ако вече го имаш модула, ОК свързвай го. Иначе по-добрите (според мен) модули са не тези, които палят с времезакъснение след задействането на стартера а тези, които следят напрежението и когато то надвиши 13,2 волта, палят дневните.

vgp_sas
08-09-2014, 00:37
Този го взех за 9 лв, защото ми трябваше да е супер прост.
Утре ще си поиграя и ще пиша.
Замислям се, дали да не им бодна по едно съпротивление.

vgp_sas
09-09-2014, 11:22
---

vgp_sas
09-09-2014, 19:50
Значи, успях да направя това, което искам!:super:



Прекарах от купето до двата фара кабел за диодните светлини, защото не искам да светят тези отзад, когато модула работа. Не виждам смисъл през деня да работят задните светлини, а и на колите с фабричен ДРЛ е така.
Взех постоянен плюс с бушон и маса от един от куплонгите на бушоните, за + и маса на модула.
Плюс на контакт взех от лостчето на фаровете!
Плюс от стартера получих от клемореда на контактния ключ. Кабела е сиво-зелен - извод "50" на комутатора на контактния ключ.
Тъй като исках, когато пусна фаровете, модула да изключва дневните LED светлини си купих още едно авто реле. Вързах го на нормално затворената верига. Като на краче 85 забучих маса, на краче 86 плюса от модула.
За краче 87а, ми трябваше плюс, който се появява при включени фарове. Него го взех отново от лостчето за светлините.


Когато запаля, LED светлините се палят след 3 секунди. Отзад нищо не свети.
Когато пусна късите, LED светлините гаснат. :gayfight:

П.П.: Само още един въпрос. Тъй като прекъснах кабела за габаритите при фаровете, за да не свети ламбата за изгоряла крушка, трябва да бодна на кабела по едно съпротивление, нали ? (1кило Ом достатъчен ли е ? )

ecotronic
09-09-2014, 20:07
1К може и да се окаже недостатъчно. Обикновено се слага 100 Ома/2 вата.

rijko
17-09-2014, 01:38
звуча като спамер, ама тоз дрл модул е супер безсмислен според мен.

1. идеята на дневните светлини е да свети возилото само от пред. при 156 не се получава с него.
2. За къв чеп ви е да се палят автоматично като си го имате това и без дрл модул. когато ключа е в положение стартер фаровете гаснат и като запали колата светват.
3. 30 лв са един комплект крушки пфилипс найт бреийкър и са много добри и ще изгорят след 30 000 км. ако го смчтаме на половина от часовете им живот.
4. това ми звучи като да дам на някой на светофара да ми измие предното стъкло за 1 лв като мога да го направя безплатно с чистачките си :)

предложение
- окабеляване (до двата фара вързани последователно)
- реле (от някоя морга )
- 6 диода (10А)
- плюс (на контакт)

vgp_sas
17-09-2014, 07:42
Ако беше се зачел, а не да философстваш, щеше да видиш, че съм го направил да свети само отпред!!!
И за какво ми са Найтбрейкъри и тем подобни глупости като съм с лупи и ксенон ?

Zeppelinist
17-09-2014, 22:09
Quote "звуча като спамер, ама тоз дрл модул е супер безсмислен според мен.

1. идеята на дневните светлини е да свети возилото само от пред. при 156 не се получава с него.
2. За къв чеп ви е да се палят автоматично като си го имате това и без дрл модул. когато ключа е в положение стартер фаровете гаснат и като запали колата светват.
3. 30 лв са един комплект крушки пфилипс найт бреийкър и са много добри и ще изгорят след 30 000 км. ако го смчтаме на половина от часовете им живот.
4. това ми звучи като да дам на някой на светофара да ми измие предното стъкло за 1 лв като мога да го направя безплатно с чистачките си :-)

предложение
- окабеляване (до двата фара вързани последователно)
- реле (от някоя морга )
- 6 диода (10А)
- плюс (на контакт"

--------------------------------------------------

По т.1 - Напротив, ако започнеш да четеш отначало темата, ще ти стане ясно как това се случва при 156.

По т.2. - Ще намериш разумно обяснение пак в темата. Общо взето файда бол, ако ти се занимава разбира се.

По т.3 - Ще си посменяш бая "Найтбрейкъри" дори по посочената от теб измервателна единица за живота им в "км.", отделно другите недостатъци описани в темата.

По т.4 - Сравнението не идва съвсем подходящо с оглед на горните 3 точки.


:prescription:

Поздрави

firedragon
10-06-2018, 20:01
Тъй като повечето прикачени файлове ги няма, някой може ли да добави схемата на свързването на модула и допълнителното реле?

ecotronic
10-06-2018, 20:15
Щом колата ти е произведена през 2002, допълнително реле и преправяне на инсталацията не ти трябва. Свързвай си модула, според схемата, която го съпътства.

firedragon
10-06-2018, 20:43
В началото на 2002 е и е от старите 156-ци, без фейслифт. предполагам, че и инсталацията си е на старата и ще трябва реле.

ecotronic
10-06-2018, 20:50
Според E-learn, до 03. 2002 ра e онази простотия заради която трябва допълнително реле. Така че, ако знаеш месеца на производство....

firedragon
10-06-2018, 20:52
01.2002

ecotronic
10-06-2018, 21:11
И без допълнително реле може, само трябва да преправиш връзките на релето зад жабката (J45), както следва:

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/viu1528654174k.jpg

След това си връзваш DRL модула към дългите, според схемата му.

firedragon
11-06-2018, 13:39
На така реализираната схема, ако се пуснат дългите няма ли просто да изгаснат фаровете и нищо да не свети?

ecotronic
11-06-2018, 14:12
Не. Ще изгаснат късите и ще светнат дългите. На схемата не е посочена цялата верига за дългите.

Ако държиш на това, когато се пуснат дългите да светят и късите, ще трябва да се ползва допълнително реле.

firedragon
11-06-2018, 14:22
По спомен оригиналната инсталация оставя и късите и дългите да светят заедно. Ако е така предпочитам да останат така, за да се различава минимално от оригиналната концепция, а и предполагам са го направили така от гледна точка на по-добра осветеност на пътя.

ecotronic
11-06-2018, 15:11
Ето я схемата с допълнителното реле (R). Ще трябва да добавиш и един диод (D). Какъвто и да е, стига да издържа ток не по-малък от 1 А. Примерно 1N5404

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/bfi1528718858p.jpg

Изходът на DRL модула трябва да свържеш към извод "30" на релето "R"