PDA

View Full Version : ГИ с разход бензин.



Spunky
20-08-2012, 13:01
Искам да попитам колегите с ГИ, по колко бензин сипват горе-долу при градско каране с около 8-10 старта средно на ден?
Нещо на мен ми се вижда много тоя разход на бензин при положение, че колата превключва почти веднага на газ...(само при първи старт минавам максимум 500метра преди да превключи...)

Аз сипвам към 20лв на две седмици...... (като светне лампата за резервата слагам 20лв...)

Все ми е чудно не може ли да се направи да пали на газ директно поне през лятото....

marto92
20-08-2012, 13:10
Наистина малко в повече ти харчи,при мен с 10 лв карам около 3 седмици като се пали всеки ден по 5-6 пъти (средно) и пак някъде към 500 метра и прехвърля или 1 минута на място (при първо палене),след това вече 10 секуди и прехвърля.За съжеление неможе да се пали директно на газ има някой уредби,при който като палиш задържаш копчето за прехвърляне и пали дирекно на газ може да пробваш,но при малко уредби става ;-)

code
20-08-2012, 13:32
На 6-цата и сипвам по 20л бензин на всеки 3-4 зареждания, ако ти работи много малко време на бензин вредите са повече от ползите!
Бях писал в една тема, ако искаш да спестиш стой на място като запалиш ;) ще ти гори бензин в пъти по-малко;)

denq
20-08-2012, 13:33
Преди месец сипах за 30лв... Не само паля на бенз, а и покарвам. ГИ-то ми обръща на газ при 30 градуса, та всяка сутрин си минавам по едни 8-10 км. което ще рече, че до сега съм минал едни 160-180км на студен мотор + като го сипах бях без газ в бутилката и бях минал около 50 км на бенз. ... и още има ... Иначе практиката ми е - всеки месец 20 кинта бенз, като никога не го изгарям само за старт, а си доиздухвам , за да не ми се отслояват разни мазни и лепкави мизерии в резервоара.

Spunky
20-08-2012, 13:42
При мен прехвърля 30 сек след старт на загрял автомобил. Също съм забелязал, че мирише на бензин като я паля, което се дължи на това, че работи постоянно на богата смес(свети ми чека с p1177/78 грешка.) Газовото ми е за настройка явно, но пък ми гори сравнително малко 7-8/100 извънградско и има добра динамика. Интересно, защо екуто се опитва да увеличи сместа и ми записва грешка.... Явно ламбдите не харесват газ...

ecotronic
20-08-2012, 14:04
При мен прехвърля 30 сек след старт на загрял автомобил. Също съм забелязал, че мирише на бензин като я паля, което се дължи на това, че работи постоянно на богата смес(свети ми чека с p1177/78 грешка.) Газовото ми е за настройка явно, но пък ми гори сравнително малко 7-8/100 извънградско и има добра динамика. Интересно, защо екуто се опитва да увеличи сместа и ми записва грешка.... Явно ламбдите не харесват газ...

При мен на загрял двигател, сега в жегите, дори и ако престои колата 2 часа, след палене обръща на газ след не повече от 5 секунди.
Мисля, че трябва да си прегледаш уредбата.

code
20-08-2012, 14:08
Преди месец сипах за 30лв... Не само паля на бенз, а и покарвам. ГИ-то ми обръща на газ при 30 градуса, та всяка сутрин си минавам по едни 8-10 км. което ще рече, че до сега съм минал едни 160-180км на студен мотор + като го сипах бях без газ в бутилката и бях минал около 50 км на бенз. ... и още има ... Иначе практиката ми е - всеки месец 20 кинта бенз, като никога не го изгарям само за старт, а си доиздухвам , за да не ми се отслояват разни мазни и лепкави мизерии в резервоара.

Викаш минаваш 220км градско студена с 12л бензин и имаш още :th_up:

При мен на загрял двигател, сега в жегите, дори и ако престои колата 2 часа, след палене обръща на газ след не повече от 5 секунди.
Мисля, че трябва да си прегледаш уредбата.
На по-старите ГИ не е така, трябват си им минимум 30-40сек.

robygas
20-08-2012, 14:21
На по-старите ГИ не е така, трябват си им минимум 30-40сек.

Не е въпроса в по-стари или по-нови. Има си системи които не могат да бъдат сварени под 20сек. четене на бензиновия комп. Това е при всяко палене. Първо чете минимум 20сек. и тогава разрешава преминаването.


Ето я старата тема. Бях я пуснал точно защото имаше такива въпроси:

http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=42038

Spunky
20-08-2012, 14:22
Ами моето газово е малко сложна система (Emer с еку на Autronics) нямам кабел за него да го погледна... иначе в момента е 40 градуса/1600-1800 оборота и 20-30 сек не съм засичал, но със сигурност не е по-малко... Идеята ми е, че правя по 10тина старта на ден, а минавам не повече от 4-10 км. Да кажем, че на старт минавам по 0,5-1,5 км, а 30 сек карам на бензин, гася и пак паля на бензин... а 20 лева бензин си ги лапа за 2 седмици като нищо ....

ecotronic
20-08-2012, 14:29
Всичко това отново подкрепя тезата, че ГИ е неефективен при чести стартове.

code
20-08-2012, 14:40
Всичко това отново подкрепя тезата, че ГИ е неефективен при чести стартове.

ГИ е най-неефективен при 2 старта на ден - примерно сутрин и вечер да ходиш с него на работа и да се връщаш и да работиш на 7-8км - отвсякъде си вътре :stretcher: Иначе ако го палиш днес 10-на пъти си е много ефективен - под 10лв на 100км икономия няма да паднеш.
На колегата му казах един трик за икономия на бензин, ама не знам дали го прочете :mail2:

svetlastf
20-08-2012, 16:24
....Бях писал в една тема, ако искаш да спестиш стой на място като запалиш ;) ще ти гори бензин в пъти по-малко;)
Това ли е трика ??

marto92
20-08-2012, 16:53
Това трябва да е голяма оферта е даже през зимата като я остава за 2-3 мин на едно място и прехвърля,а през лятото за 1 мин е прехвърлила иначе през зимата ако тръгна да я карам едно 6-7 мин е в движение колата и чак тогава прехвърля.Интересното при мен е че когато я оставя да работи на място,стрелката за температурата не отлепя,но прехвърля,а като е в движение се вдига малко към 30 градуса и тогава прехвърля незнам дали уреда за температурата не е съвсем коректен или газта така е настроена,но определено през зимата пести пари.

code
20-08-2012, 17:00
Това ли е трика ??

Това е :-) За половин минута ще изгориш 0,02л бензин на място, а в движение 0,10л ;) Разбира се за да са точни сметките в първия вариант ще гориш и половин минута газ от момента на тръгване т.е. още 0,10л газ.
Разликата е 9-10ст на потегляне, та ако много ви дразни разхода на бенц това е начинът. Как съм го смятал не ме питайте математиката ми е нещо като хоби :comphits:

svetlastf
20-08-2012, 17:13
Това е :-) За половин минута ще изгориш 0,02л бензин на място, а в движение 0,10л ;) Разбира се за да са точни сметките в първия вариант ще гориш и половин минута газ от момента на тръгване т.е. още 0,10л газ.
Разликата е 9-10ст на потегляне, та ако много ви дразни разхода на бенц това е начинът. Как съм го смятал не ме питайте математиката ми е нещо като хоби :comphits:
:cheers:
но пък от друга страна е полезно бензиновите църкалки да помиришат малко бензинец да се не запечат нацяло...
ПП бе като цяло дребните икономии са вредни.

denq
20-08-2012, 18:29
Викаш минаваш 220км градско студена с 12л бензин и имаш още :th_up:

Къде пише градско в моя пост? Пътят е хоризонтален и движението е без тръгни/спри ... В бързината мое да съм лепнал някой друг км отгоре, да речем разхода е 7,5/100 .. нереален ли ти се струва??
Ама с 0,02л разход на 30 сек сметките ти са за карбуратор. При студен мотор (10 градуса), обем 1,8 - 2,0л (коне - около 130) разхода е 1,2л/час , сиреч - тези 0,02л са за минута. А за разхода в движение ми е интересно как си го смятал, щот по твоите сметки ( ако вземем скорост от 50км/ч) разхода излиза 24/100 ... За Хамър ли смяташ ?

code
20-08-2012, 19:57
Къде пише градско в моя пост? Пътят е хоризонтален и движението е без тръгни/спри ... В бързината мое да съм лепнал някой друг км отгоре, да речем разхода е 7,5/100 .. нереален ли ти се струва??
Ама с 0,02л разход на 30 сек сметките ти са за карбуратор. При студен мотор (10 градуса), обем 1,8 - 2,0л (коне - около 130) разхода е 1,2л/час , сиреч - тези 0,02л са за минута. А за разхода в движение ми е интересно как си го смятал, щот по твоите сметки ( ако вземем скорост от 50км/ч) разхода излиза 24/100 ... За Хамър ли смяташ ?

Не някой друг км ами доста си се объркал, прочети си пак предния пост, че и бензин ти останал, ама айде не ми се навлиза в детайли ;-).. А моите сметки са доста верни и понеже не ме мързи да си чеша 10-те пръста ще ти обясня - 1,2л на час със студена кола, това просто го забрави, а 24/100 си е абсолютно реален разход от място студена щото за първата половин минута ще изкараш колата на улицата точно на 1-ва и 2-ра ;-)

D22DJ
22-08-2012, 09:04
Аз паля може би и по повече от 10-на пъти на ден и тези 20лв. за две седмици ми се виждат горе долу нормални, да не кажа, че при мен са може би и малкооо повече:drive:

---------- Post added at 09:04 ---------- Previous post was at 09:00 ----------

Към колегата пуснал темата един въпрос: когато караш на газ, особенно на по дълги разстояния, стрелката на бензина пада ли ти надолу?

svetlastf
22-08-2012, 09:32
Аз паля може би и по повече от 10-на пъти на ден и тези 20лв. за две седмици ми се виждат горе долу нормални, да не кажа, че при мен са може би и малкооо повече:drive:

---------- Post added at 09:04 ---------- Previous post was at 09:00 ----------

Към колегата пуснал темата един въпрос: когато караш на газ, особенно на по дълги разстояния, стрелката на бензина пада ли ти надолу?

Онзи ден като си играех с ГИ видях, че има опция за задаване в настройките когато работи на Газ да впръсква и минимално количество бензин. Не знам дали и другите модели я имат тази опция. Та на някой може да е активирана по една или друга причина.

Jivko7777
22-08-2012, 11:37
то това до колкото знам на 15 впръсквания газ един такт бензин, но това за мен е глупаво, щото в един момент ако тръгнеш на дълъг път ще трябва и бенз да си заредиш добре :hehehm:

flipz
22-08-2012, 12:20
Така е обезсмисля се цялата схема за ГИ. Ако минеш 100 км ~15 ще са на бензин :)
Като си палиш на бензин, той си почиства каквото е необходимо, а после си караш на газ. Все пак нали имаме и горивни филтри. Правите един тест драйв по магистралата на бензин 5-10 мин. при по- висока скорост - съответно по- голям разход и дебит, който се впръсква през инжекторите.

Аз си я оставям да превкл. на място или докато я вадя от гаража и нямам разход повече от 10л на месец.
Също имам разстояния до 1км прехвърга лятото до 1 мин. вечер като е по- хладно.
Като съм спрял за примерно 30 мин. и сега лятото тя си е загрята водата за 30 сек прехвърля на газ.
* градско имам 1/4 до 1/3

svetlastf
22-08-2012, 12:26
то това до колкото знам на 15 впръсквания газ един такт бензин, но това за мен е глупаво, щото в един момент ако тръгнеш на дълъг път ще трябва и бенз да си заредиш добре :hehehm:

Тази опция беше за големи натоварвания и високи обороти на двигатела, или проблемни двигатели.
Нека не гадаем, Роби може да внесе повече яснота по въпроса.

NightRider
22-08-2012, 14:54
то това до колкото знам на 15 впръсквания газ един такт бензин, но това за мен е глупаво, щото в един момент ако тръгнеш на дълъг път ще трябва и бенз да си заредиш добре :hehehm:
На по-високи обороти и яко настъпване на педала някои задават и малко бензин да впръсне за повече мощност и пъргавина. Моите имат тази възможност в целия обхват, но не я ползвам. А и трябва да предвидите каква стойност задавате, че инжекторите на 1ms няма да успеят да се отворят
Разход на 147 само градско в София - 10.5л. газ пропан-бутан

Георги Живков
22-08-2012, 15:31
Аз паля може би и по повече от 10-на пъти на ден и тези 20лв. за две седмици ми се виждат горе долу нормални, да не кажа, че при мен са може би и малкооо повече:drive:

---------- Post added at 09:04 ---------- Previous post was at 09:00 ----------

Към колегата пуснал темата един въпрос: когато караш на газ, особенно на по дълги разстояния, стрелката на бензина пада ли ти надолу?
Мойта пада по много малко и то въпреки , че бензиновата помпата е прекъсната и не работи , когато е на газ. Някой ако знае, възможно ли е самите дюзи да правят вакум и да засмукват по малко бензин?

code
22-08-2012, 15:45
Мойта пада по много малко и то въпреки , че бензиновата помпата е прекъсната и не работи , когато е на газ. Някой ако знае, възможно ли е самите дюзи да правят вакум и да засмукват по малко бензин?

Не :rolleyes:

NightRider
22-08-2012, 18:36
Мойта пада по много малко и то въпреки , че бензиновата помпата е прекъсната и не работи , когато е на газ. Някой ако знае, възможно ли е самите дюзи да правят вакум и да засмукват по малко бензин?
Абсурд. Те също не цъкат, ако газовата е наред. Бензин се харчи докато превключи на газ, както се изсмукват и изпаренията

D22DJ
22-08-2012, 21:08
На моето газово /Landi Renzo Omegas/ едва ли има опция да пуска бензин във високите.
Плюс, че и на старият инжекцион с който бях/AG SGI/ това с падането на стрелката го правеше.
Не казвам, че харчи бензин, а, че стрелката пада. Оставащите километри пробег по борда съответно също падат.

Gogata
22-08-2012, 23:08
Бях писал в една тема, ако искаш да спестиш стой на място като запалиш ;) ще ти гори бензин в пъти по-малко;)

Този пиниз работи. Аз го прилагам предимно зимата, най-вече защото не обичам да карам колата мега студена.
При мен разходът на бензин е 7-8 литра на месец/1500-2000км/лятото, а през зимата ми гори 15-16 литра бензин.

Spunky
23-08-2012, 16:18
Не съм забелязал да харчи бензин докато я карам на газ. Но преди засичах колата минава на газ 40 сек след топъл старт........, а аз директно я паля и потеглям. За тези 40 сек минавам повече от 1/3 от пътя. Явно от тук ми идва целия разход на бензин... Иначе на дълъг път последно като я засичах ми беше на 7,5/100 газ с климатроника и още 3-ма... Трябва да си намеря кабел да видя дали не мога да смъкна този интервал поне на 20 сек...................

Ще пробвам сега да стоя на място докато не превключи на газ и тогава да тръгвам, пък да видим дали ще има някаква разлика.

nikolchoni
23-08-2012, 23:11
Ами и аз ще се включа в тази интересна темичка. На всяко пълнене на уредбата 26-27 Л. задължително отиват около 3-4 л. бензин. Забелязал съм, че като загрее стабилно и нивото на бензина пада доста, но газаджията ми каза, че колата охлаждала на бензин или нещо такова. Иначе и аз както е написал "code" по-назад, чакам на място да си загрее и тогава тръгвам.

ecotronic
23-08-2012, 23:40
Ами и аз ще се включа в тази интересна темичка. На всяко пълнене на уредбата 26-27 Л. задължително отиват около 3-4 л. бензин. Забелязал съм, че като загрее стабилно и нивото на бензина пада доста, но газаджията ми каза, че колата охлаждала на бензин или нещо такова. Иначе и аз както е написал "code" по-назад, чакам на място да си загрее и тогава тръгвам.

Явно караш на много къси разстояния. Аз една бутилка газ (48 l) я изразходвам из града на средни пробези от по 20 км с не-повече от 1 - 2 l бензин. При това тръгвам 30 секунди след палене на студено и в рамките на 300 -500 м обръща на газ.

nikolchoni
24-08-2012, 08:58
Явно караш на много къси разстояния. Аз една бутилка газ (48 l) я изразходвам из града на средни пробези от по 20 км с не-повече от 1 - 2 l бензин. При това тръгвам 30 секунди след палене на студено и в рамките на 300 -500 м обръща на газ.

Е да, но от карането на къси разстояния не зависи ли разхода на газта, защото всяка сутрин и вечер изчаквам на място да вдигне и да прехвърли. Аз не я паля като другите колеги по 10 пъти на ден, най-много 2-3.

ecotronic
24-08-2012, 10:54
Е да, но от карането на къси разстояния не зависи ли разхода на газта, защото всяка сутрин и вечер изчаквам на място да вдигне и да прехвърли. Аз не я паля като другите колеги по 10 пъти на ден, най-много 2-3.
След като при всяко палене на студено (и не само на студено) винаги първо двигателят заработва на бензин и чак като загрее прехвърля на газ, означана, че разходът на бензин е пропорционален на броя паления а не изобщо на пробега.
Пример:

Да допуснем, че при всяко палене за да загрее и обърне на газ се изразходват 200 ml бензин.

Да допуснем че тръгвам от София за Бургас и не спирам никъде по пътя.
Това означава, че за 400 км пробег ще изразходвам някакво количество газ и 200 ml бензин.

Ако обаче същите тези 400 км ги измина като спирам на всеки 40 км, гася и после паля на студено, то в този случай същото разстояние ще измина с приблизително същото количество газ но с 10 пъти по-голямо количество бензин. Т.е 2 l.

denq
24-08-2012, 13:43
Трябва да си намеря кабел да видя дали не мога да смъкна този интервал поне на 20 сек...................


Като намериш такъв, да кажеш откъде си го набарал. :)

ALFonsOlder
28-08-2012, 19:12
"...........Между другото мембраните на изпарителя трябва ли да се сменят през определено време?........."

това вярно ли е??

ecotronic
28-08-2012, 20:07
"...........Между другото мембраните на изпарителя трябва ли да се сменят през определено време?........."

това вярно ли е??

За близо 100К пробег на класически изпарител (2 - камерен) съм сменял голямата мембрана само веднъж, защото се беше разтеглила прекалено много.
Но двете гумички на клапите съм ги сменял на максимум 15К поради това, че много бързо се зацапват, втвърдяват и поради това спират да уплътняват добре. Това сериозно се отразява на работата на изпарителя и съответно на разхода.
Като правило след една такава смяна на въпросните гумички, разходът пада с около 10 - 15%.

Spunky
13-10-2012, 15:20
Значи последния месец и половина потеглям след като колата превключи на газ и наистина разхода на бензин го смъкнах двойно при същия брой стартове. Сега за 20лв (7литра и малко бензин - сипвам и екстра форс на петрол) около 3 седмици и половина преди пак да светне лампата за бензина. Все още търся някой с кабел за следните ГИ - Zenit JZ 2005, AUTRONIC, Mistral 1 & 2, AUTOGAS ITALIA, EasyJet II, DreamJet, FlyJet, PowerJet plus, EMMEGAS, ICS-03, ECU-07, Emer Frank, че не ми се дават 30-40 лева само за тази настройка. Моята е Emer Frank с ЕКУ на Autronic(имам софтуер и драйвери).

Да попитам, дали трябва да сменявам някакви консумативи по ГИ-то като цяло на някакъв пробег. Моята не съм сигурен но мисля, че е на около 30-40к километра.(не съм я слагал аз. В Италия е слагана и не пише кога е слагана)