PDA

View Full Version : Моля помагайте колеги



Orm
21-08-2012, 20:08
Някой ако знае в какъв ред са цилиндрите на БМВ м20б20 този дето е 6 цилиндъра 129 коня .... ???? Или къде мога да намеря такава информация.....

pinko
21-08-2012, 20:13
Някой ако знае в какъв ред са цилиндрите на БМВ м20б20 този дето е 6 цилиндъра 129 коня .... ???? Или къде мога да намеря такава информация.....

http://www.autotechnik-forum.de/knowledge/kb_show.php?id=86

Zündfolge (ред на запалване): 1-5-3-6-2-4

Първи цилиндър е откъм радиатора.

Orm
21-08-2012, 20:25
http://www.autotechnik-forum.de/knowledge/kb_show.php?id=86

Zündfolge (ред на запалване): 1-5-3-6-2-4

Първи цилиндър е откъм радиатора.

Ред на запалване и аз намерих ама значи ли това че след 1ви идва 5ти след това 3ти и.т.н , или значи просто че се подава искра в тази последователност ????

code
21-08-2012, 20:38
Ред на запалване и аз намерих ама значи ли това че след 1ви идва 5ти след това 3ти и.т.н , или значи просто че се подава искра в тази последователност ????

Ами след като се подава искра почти в горна мъртва точка какво значи?! :grin: Най-добре си свали свещите и виж. Буталата вървят 2 по 2 но в различен такт. В смисъл едното пали другото изхвърля и така.
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=yyQOTjn3Gh0&NR=1

Orm
21-08-2012, 20:41
Ами след като се подава искра почти в горна мъртва точка какво значи?! :grin:

Са ще ме изпитвате ли ?!!? :)

ecotronic
21-08-2012, 20:42
Под "ред на цилиндрите" винаги се разбира последователността на работните тактове. Не е непременно последователността в която се подава искра, тъй като в някои двигатели искра се подава едновременно в повече от един цилиндър. Но определена фаза от работния такт е само една в даден момент.

code
21-08-2012, 20:48
http://www.youtube.com/watch?v=NNqmNqaZlKA

Ето ти го с паленето за по-ясно :grin:

Orm
21-08-2012, 21:06
Демек от радиатора нататък са си подред както са 1,2,3,4,5,6....... или пак не разбрах?

ivan dimitrov
21-08-2012, 21:10
---

code
21-08-2012, 21:18
Демек от радиатора нататък са си подред както са 1,2,3,4,5,6....... или пак не разбрах?
1-5-3-6-2-4
1 и 6 са в ГМТ - 1 пали 6 изхвърля
2 и 5 са в ГМТ - 5 пали 2 изхвърля
3 и 4 са в ГМТ - 3 пали 4 изхвърля
и после същото се повтаря само, че вече палят 6 2 и 4 а 1 5 и 3 изхвърлят, по-ясно не мога да го напиша :oops:

Orm
21-08-2012, 21:24
Мерси на всички за отговорите момчета ...

Mind_Control
21-08-2012, 21:25
Цилиндрите си следват 1,2,3,4,5,6 , като първи е от към радиатора.

Реда на заплване е 1-5-3-6-2-4, както вече казаха.

С други думи 5-ти цилиндър не е между 1-ви и 3-ти, а си е пети подред. Първо се подава искра на 1-ви, после на 5-ти и т.н.

Това ли питаше?

code
21-08-2012, 21:40
Цилиндрите си следват 1,2,3,4,5,6 , като първи е от към радиатора.

Реда на заплване е 1-5-3-6-2-4, както вече казаха.

С други думи 5-ти цилиндър не е между 1-ви и 3-ти, а си е пети подред. Първо се подава искра на 1-ви, после на 5-ти и т.н.

Това ли питаше?

Май това питаше колегата, аз не го разбрах :yes: Номерата са си подред.

pinko
21-08-2012, 21:48
Май това питаше колегата, аз не го разбрах :yes: Номерата са си подред.

Малиии, добре че колегата не питаше за някой звездообразен двигател, че тогава щяхме да се видим в чудо да обясним кой цилиндър е първи и кой - пети :naughty:

http://thumbs.dreamstime.com/thumblarge_488/126918962174HaQw.jpg

ecotronic
21-08-2012, 21:49
Първо се подава искра на 1-ви, после на 5-ти и т.н.


Това, както писах по-горе не винаги е така (за конкретния двигател не зная).
Накратко:

Редът на подаване на искра и редът на палене не съвпадат за всички модели двигатели.

mordohy
21-08-2012, 21:57
Това, както писах по-горе не винаги е така (за конкретния двигател не зная).
Накратко:

Редът на подаване на искра и редът на палене не съвпадат за всички модели двигатели.
Я дай пример, че аз до сега, колкото и шибан да е мотора, отварям схемата за 6, 8 10 и 12 цилиндрови мотори ОМ на Мерцедес и по тях си регулирам клапаните на всякакви изроди и до сега не съм се подвел.:gruebel:

ivan dimitrov
21-08-2012, 22:01
Това, както писах по-горе не винаги е така (за конкретния двигател не зная).
Накратко:

Редът на подаване на искра и редът на палене не съвпадат за всички модели двигатели.
Така е. Ако моторьт е дизел например, искрата се подава вьв Зипото на мутрата зад волана... понякога. И това вьобще не пречи на работата на мотора.
Ми не се стьрпях! Сори! Да не се засегне някой сега!

Orm
21-08-2012, 22:02
Да точно това питах.... въпроса е че днеска ходих до едно приятелче , който си сглобяваше колата, да пием биричка и да помагам. Та се получи че аз я сглобявах а той пиеше бира :),и така , стигнах(ме) до кабелите и падна едно търсене из нета , щото той миличкия ги издърпал...пречели му, както и да е, първо вързах както са си подред само че откъм салона на вънка , после по някъкъв странен начин (уж по тази схема) , 1,5,3,6,2,4 но като го видях как изглежда и след яко въртене , го вързах пак 1,2,3,4,5,6 само че вече от радиатора, но падна акумулатора , а заедно с него и моя мерак и слънцето ( стъмни се :) ) , и се разбрахме да се поразтърсим из нета..до утре, докато се зарежда акумулатора. И аз естествено първо тука да питам , че сте по запознати с нещата от гугъл :).... Мерси ви много момчета

pinko
21-08-2012, 22:04
го вързах пак 1,2,3,4,5,6 само че вече от радиатора, но падна акумулатора

Е, ако го беше вързал 1-5-3-6-2-4 и не беше паднал акумулатора, щеше да запали.

ecotronic
21-08-2012, 22:15
Я дай пример, че аз до сега, колкото и шибан да е мотора, отварям схемата за 6, 8 10 и 12 цилиндрови мотори ОМ на Мерцедес и по тях си регулирам клапаните на всякакви изроди и до сега не съм се подвел.:gruebel:

Газоразпределението и редът на палене си съвпадат винаги. Няма как иначе.
Има двигатели при които редът на палене си е 1342, но исра се подава в определен момент на 1 и 4 (едновременно) и в друг момент на 2 и 3 (едновременно)

Orm
21-08-2012, 22:18
Е, ако го беше вързал 1-5-3-6-2-4 и не беше паднал акумулатора, щеше да запали.

Пак ме обърка :) .... значи 1-5-3-6-2-4 само че първи този път ще е от към радиатора.......... правилно ли разбрах????

pinko
21-08-2012, 22:19
Пак ме обърка :) .... значи 1-5-3-6-2-4 само че първи този път ще е от към радиатора.......... правилно ли разбрах????

Абсолютно. Сега го претвори и в дела.

mordohy
21-08-2012, 22:25
Газоразпределението и редът на палене си съвпадат винаги. Няма как иначе.
Има двигатели при които редът на палене си е 1342, но исра се подава в определен момент на 1 и 4 (едновременно) и в друг момент на 2 и 3 (едновременно)


Това е друго нещо:bash:
Просто по една искра е паразитна. Тука се цели да се махне делкото.
Ако беше и тука с три бобини, вместо делко, просто всяка бобина я слагаш на два еквипотенциални цилиндъра.
Тоест 1-6, 2-5 и 3-4.
Тогава и колегата няма да се чеша:gruebel: по главата, кой кабел къде точно да сложи:grin:

Orm
21-08-2012, 22:38
Абсолютно. Сега го претвори и в дела.

Нямам търпение да изгрее слънцето :)

Orm
22-08-2012, 11:09
Въпрос номер 2... :) Ангренажния ремък има 2 положения когато идва на белезите ( всмисъл докато шайбата на реазпределителния вал прави един оборот , коляновия прави два...... в този ред на мисли , ако не е зацепен правилно клапаните ще опират в буталата нали , или не??? Щото аз като го зацепих направих два пълни оборота на разпределителния вал на ръка ..... Общо взето дали може да е зацепен неправилно или не ....

ecotronic
22-08-2012, 11:29
Въпрос номер 2... :) Ангренажния ремък има 2 положения когато идва на белезите ( всмисъл докато шайбата на реазпределителния вал прави един оборот , коляновия прави два...... в този ред на мисли , ако не е зацепен правилно клапаните ще опират в буталата нали , или не??? Щото аз като го зацепих направих два пълни оборота на разпределителния вал на ръка ..... Общо взето дали може да е зацепен неправилно или не ....

Това че буталата не опират в клапаните, не е критерий затова, че ангренажният ремък е поставен "зацепен" правилно.
За всеки двигател си има точни указания относно това, как се зацепва ангренажа. В някои случаи това се прави по маркери, в други случаи се ползват фиксиращи пособия и индикаторни уреди, както е при нашите двигатели.....

code
22-08-2012, 12:22
Въпрос номер 2... :) Ангренажния ремък има 2 положения когато идва на белезите ( всмисъл докато шайбата на реазпределителния вал прави един оборот , коляновия прави два...... в този ред на мисли , ако не е зацепен правилно клапаните ще опират в буталата нали , или не??? Щото аз като го зацепих направих два пълни оборота на разпределителния вал на ръка ..... Общо взето дали може да е зацепен неправилно или не ....

Ако се притесняваш, че са ти мръднали валовете на 180° недей ;) Малко вероятно е, ако не си ги въртял без ремък, щом си направил 2 оборота на ръка без да подпреш клапани върти смело и другия път си докарвай първо буталото на горна точка и си бележи на няколко места като 6 годишните - по-малко боли глава :-)

Orm
22-08-2012, 12:28
Ако се притесняваш, че са ти мръднали валовете на 180° недей ;) Малко вероятно е, ако не си ги въртял без ремък, щом си направил 2 оборота на ръка без да подпреш клапани върти смело и другия път си докарвай първо буталото на горна точка и си бележи на няколко места като 6 годишните - по-малко боли глава :-)

:)
Разбрах от къде е проблема .... идва от майстора ... :) Понеже всичко там (под капака) е вързано по българския начин...явно докато съм стягал колекторите съм скъсал едно кабелче дето идва от някъде си към бобината ... вързах го и ...о чудо ... ЗАПАЛИ !!!!!!!

code
22-08-2012, 12:39
:)
Разбрах от къде е проблема .... идва от майстора ... :) Понеже всичко там (под капака) е вързано по българския начин...явно докато съм стягал колекторите съм скъсал едно кабелче дето идва от някъде си към бобината ... вързах го и ...о чудо ... ЗАПАЛИ !!!!!!!

Честито! :-)

mordohy
22-08-2012, 13:23
Честито! :-)
И от мен едно!!:hehehm:

Orm
26-08-2012, 14:10
Имам рекламация колеги.... колата била прекъсвала ..... след като валовете не може да съм обърнал на 180 градуса (всмисъл ремъка е зацепен правилно).... и палеца няма място за регулиране.... остават свещи и кабели нали ... други идеи ???? От някъде другаде настроики правят ли се ???

code
26-08-2012, 14:41
Вадене кабелите един по един докато работи и следене за промяна в работата на мотора, ако на някой изваден няма разлика значи е взел-дал(кабел, свещ). Вадене на свещите и внимателен оглед, мерене с луфтомер на разстоянието до електрода, даване на корпус и гледане дали хвърлят искра - това са в общи линии най-първите неща дето може да ги направиш.:roll:

Orm
26-08-2012, 15:21
Вадене кабелите един по един докато работи и следене за промяна в работата на мотора, ако на някой изваден няма разлика значи е взел-дал(кабел, свещ). Вадене на свещите и внимателен оглед, мерене с луфтомер на разстоянието до електрода, даване на корпус и гледане дали хвърлят искра - това са в общи линии най-първите неща дето може да ги направиш.:roll:

Мерси , и аз на там се бях запътил

ivan dimitrov
26-08-2012, 17:56
---