PDA

View Full Version : Премигване на стоповете при рязко спиране



slik4eto
28-08-2012, 07:08
Колеги забелязал съм на няколко БМВ та от доста новите им модели, че когато спират рязко тоест натиснат по силно спирачката стоповете премигват много бързо няколко пъти и след това си светят нормално. Това доста ми хареса защото привлича доста вниманието а и е доста красиво.Въпросът ми е дали има начин да се направи на 147 цата ми същата екстра и ако е възможно знаете ли в кои сервиз от форумните или ? Помагаите моля :big_whoops:

ivailo rachev
28-08-2012, 08:03
За това как може да стане не мога да кажа,но не е само това.Има на някой коли започват да им мигат аварийните при рязко спиране или само третия стоп започва да мига.

slik4eto
28-08-2012, 08:46
За това как може да стане не мога да кажа,но не е само това.Има на някой коли започват да им мигат аварийните при рязко спиране или само третия стоп започва да мига.
Да виждал съм ги , но на мен наи ми допада стоповете да примигват рязко дано някои знае нещо по въпроса

badmadafaka
28-08-2012, 09:23
Някой кадърен електротехник може да ти реализира една "блиц" схема, която да свържеш в светлините на спирачките - едва ли е толкова трудно.
Обаче за да се активира само като натиснеш "рязко", ще трябва да намериш специален ключ за педала, който да прави разлика между "нормално" и "рязко" натискане.

Orm
28-08-2012, 11:10
Някой кадърен електротехник може да ти реализира една "блиц" схема, която да свържеш в светлините на спирачките - едва ли е толкова трудно.
Обаче за да се активира само като натиснеш "рязко", ще трябва да намериш специален ключ за педала, който да прави разлика между "нормално" и "рязко" натискане.

Ами примерно в момента в който се включва ABS ???

pinko
28-08-2012, 11:13
При всички модерни автомобили това (включването на аварийните или проблясването на стоповете) се управлява от спирачния асистент: http://en.wikipedia.org/wiki/Brake_assist

При коли без такава система ще бъде поредния китайски тунинг:sick1:

morfius
28-08-2012, 11:15
И тоя асистент какво точно върши в случая?
Мери отрицателно ускорение или степен на натискане на педала за единица време?

pinko
28-08-2012, 11:20
И тоя асистент какво точно върши в случая?
Мери отрицателно ускорение или степен на натискане на педала за единица време?

Ми то си пише:

Brake Assist detects circumstances in which emergency braking is required by measuring the speed with which the brake pedal is depressed. Some systems additionally take into account the rapidity of which the accelerator pedal is released, pre-tensioning the brakes when a "panic release" of the accelerator pedal is noted. When panic braking is detected, the Brake Assist system automatically develops maximum brake boost in order to mitigate a drivers tendency to brake without enough force. In doing so, Brake Assist has been shown to reduce stopping distance by a significant margin; up to 20% in some studies.

ecotronic
28-08-2012, 11:43
Мисля, че тази функционалност може да се реализира по доста по-прост и надежден начин.
За целта нищо не се свързва нито към спирачната система, към педала на газта или ABS - а.
Просто се конструира един елементарен инерционен датчик, който затваря контакт когато отрицателното ускорение надвиши някаква стойност и подава на стоповете импулси. А когато въпросният сензор не е сработил, стоповете си светят нормално.
Казвам всичко това, защото реално за тази функционалност единствено важното е именно това колко рязко колата намалява скоростта си.

Kuku
28-08-2012, 11:45
А пречи ли нещо да се свърже директно към стоповете и да мига всеки път? Нали идеята е да изглежда готино и да привлича внимание - нека си мига на всяко спиране :roll:

morfius
28-08-2012, 11:53
Ми то си пише:

Brake Assist detects circumstances in which emergency braking is required by measuring the speed with which the brake pedal is depressed. Some systems additionally take into account the rapidity of which the accelerator pedal is released, pre-tensioning the brakes when a "panic release" of the accelerator pedal is noted. When panic braking is detected, the Brake Assist system automatically develops maximum brake boost in order to mitigate a drivers tendency to brake without enough force. In doing so, Brake Assist has been shown to reduce stopping distance by a significant margin; up to 20% in some studies.

Ако може да се премери тая скорост на натискане на педала, не е трудно да се направи система за целта.
И няма да е повече китайски тунинг от ЛЕД овете ти :)
Нали идеята е да информира този отзад, че трябва да скочи и той на педала...


А пречи ли нещо да се свърже директно към стоповете и да мига всеки път? Нали идеята е да изглежда готино и да привлича внимание - нека си мига на всяко спиране :roll:

Идеята е да показва аварийно спиране, а не фукня с "илиенци тунинг".

Хората масово вече го правят с аварийките...

Kuku
28-08-2012, 12:44
Аз защо останах с впечатление, че автора на темата търси красота в спирането си, т.е. "илиенци тунинг' :?
В противен случай не схващам идеята за "красиво екстремно спиране" :?
Как и да е....

tokata_pz_flex
28-08-2012, 12:50
Кире далаверата е тоя отзад да види че мигаш като коледна елха и да се сети че положението е на зор , а не че просто намаляваш :drive:

ivan dimitrov
28-08-2012, 13:09
---

Kuku
28-08-2012, 13:16
То на мен ми е пределно ясно, каква е идеята на заводско вградената система в по-новите автомобили, било то с включването на аварийни светлини или премигване на стоп-светлините, ама въпроса е дали точно това иска и автора на темата, или просто идеята му е да мига и да светка.... нали говорим за красота?! ;)

slik4eto
28-08-2012, 13:16
Даваите някъква идея някои да направи такова чудо и съм сигурен , че няма да съм само аз желаещ да имам такива светлини на колата.Доста практично е а не всеки път на цариградско като стане мелето аз да си търся копчето за аварииките , че опело зад мене на дали може би ще спре :) Отново казвам наи красиво и практично ми изглежда на БМВ премигването рязко на стоповете ! Някои по умен да земе да мисли

ShoxXx
28-08-2012, 13:16
На старата ми кола при рязко спиране над определена скорост се включваха аварийките. Общо взето полезна екстра, но ако нещо е тръгнало да става, ни това, ни мигащи стопове ще го спрат този, който се е засилил отзад.

Варианти да се сложи подобно нещо на кола, която няма има доста, но замислете се колко смешно ще изглежда стопове с обикновени крушки да почнат да мигат. Все пак стоповете, за които говорите са на автомобили с LED светлини.

ecotronic
28-08-2012, 13:24
Като шофоьор с дългогодишна практика, смея да твърдя, че една такава система в много по-голяма степен намалява количеството произшествия, сравнена с ефекта от запалените фарове в града.
Виждал съм я в заводско изпълнение при което скоростта на мигане на стоповете е в зависимост от стойността на отрицателното ускорение. Намаляваш плавно - стоповете мигат бавно и колкото по-рязко спираш, толкова по бързо мигат.

slik4eto
28-08-2012, 13:39
На старата ми кола при рязко спиране над определена скорост се включваха аварийките. Общо взето полезна екстра, но ако нещо е тръгнало да става, ни това, ни мигащи стопове ще го спрат този, който се е засилил отзад.

Варианти да се сложи подобно нещо на кола, която няма има доста, но замислете се колко смешно ще изглежда стопове с обикновени крушки да почнат да мигат. Все пак стоповете, за които говорите са на автомобили с LED светлини.
Колега то ако е трагнало да става нещо е така, но ако внимаваш и видиш че напред става нещо можеш да сигнализираш на хората отзад.......Няма да изглежда смешно ако се направи като хората не да мигаш постоянно като елха а наистина когато спираш юнашката

ivan dimitrov
28-08-2012, 13:42
---

morfius
28-08-2012, 13:48
Дори и в града забелязвам полза от фаровете, която в другите държави едва ли я имат, просто там не си паркират по кръстовищата.
Когато се налага излизане от пряка на улица по която има паркирали автомобили от двете страни, фаровете се отразяват в паркиралите коли (ако не са прекалено мръсни де :)) което е бонус ако се ползва с едно на ум (липсата на отражение не ти гарантира липса на кола, но наличието вече означава, че преминава такава).
Улеснява живота...

Но тая тема вече я дъвкахме...

Тук иде реч за автоматизиране на нещо което много шофьори (все пак го виждам и на стари коли) правят ръчно, пускане на аварийни светлини при рязко спиране.
Все може да е от полза, ако се направи кадърно.

ecotronic
28-08-2012, 14:05
Е-е-е-е-е! Ако караш само градско сигурно има резон да напишеш това. Обещах на себе си и на вас, да не се набутвам отново в тая полемика, ама бьдете сериозни сьс сериозните неща. Моля!

Точно така. Написал съм "в града".
Извън града това с мигането на стоповете при рязко спиране също е полезно нещо, но там запалените през деня фарове са по-полезно нещо.

ivan dimitrov
28-08-2012, 14:14
---

Orm
29-08-2012, 13:20
А има ли датчик , който да кара да ми премигва единия фар като видя красива мацка?

Kuku
29-08-2012, 13:36
Ама ляв или десен?

Orm
29-08-2012, 14:20
Ама ляв или десен?

Знам ли , те как харесват :) ?

stelt
29-08-2012, 17:33
Наскоро забелязах един на който му мигаше само третия стоп, докато спира.

morfius
29-08-2012, 17:39
А има ли датчик , който да кара да ми премигва единия фар като видя красива мацка?

Датчици всякакви, ама сещаш ли се къде трябва да ти го имплантират :twisted:

Mury
29-08-2012, 17:43
Аз пък от години си го правя сам това,когато спирам рязко,винаги едната ръка първата и разбота е да включи авариините.............................:sex::sex:: sex::sex:

_power_
29-08-2012, 17:48
Аз пък от години си го правя сам това,когато спирам рязко,винаги едната ръка първата и разбота е да включи авариините.............................:sex::sex:: sex::sex: +1 Само на типото все ми е било кофти че е на волана :biggrin:

Mury
29-08-2012, 21:28
+1 Само на типото все ми е било кофти че е на волана :biggrin:

Сега на 159-та е супер удобно,до скорстния лост е бутона :biggrin::biggrin::biggrin:

Stoyan Georgiev
29-08-2012, 22:53
прирязко спиране от скорост над 80 ми се включват хафтиматично на мен, иначе верно са мн удобнина 159ките аварийките - като че ли с тази цел е направено :D

Kuku
30-08-2012, 00:10
Знам ли , те как харесват :) ?Мани ги тия намигания - направо си купи десняк, да си по-близо до пичетата :flex::flex::flex:

slik4eto
30-08-2012, 08:46
На 147 също са много удобни авариините пък и не може да се засили прекалено много за да спира рязко 1.6 мотола