PDA

View Full Version : Ремонт на двигател на КуВе



ivailo rachev
06-09-2012, 13:08
Здравейте колеги,довечера ще започна да разглабям мотора за смяна на сегменти и лагери,въпроса ми е има ли нещо нетипично в този мотор за да внимавам.Няма да ми е първия ремонт,който правя,но не съм разглабял Алфа до сега.Предисторията е такава,че взех колата с този проблем(горенето на масло) със знанието,че ще я разглабям и мислех да е по нататък,но искам за Италфеста да е готова.Благодаря предварително.

П.П.Колата е тази от подписа,а мотора е CF1.

t-1000
06-09-2012, 15:47
Особенното е че зацепването на ремъка трябва да стане с пети

ivailo rachev
06-09-2012, 16:05
Да за зацепването ми е ясно и петите ги имам,въпроса ми беше да не би да има нещо специфично и да поакам нещата:BIGsmile:

RUSEV-BGR
06-09-2012, 19:58
Спазвай идеална чистота,стягай всичко с предписаните моменти!!!Ако имаш съмнения за нещо по добре питай-не бързай!

ivailo rachev
07-09-2012, 08:13
Е това за чистотата е ясно,аз съм работил в автосервиз и както писах по-горе няма да ми е първия ремонт,но не съм разглабял Алфа.Вчера стигнах само до капака,колекторите и рейката,понеже нямах торкс за болтовете на главата,но днес трябва да извадя буталата и да видя вала в какво състояние е.

nikolchoni
07-09-2012, 11:47
Обърни се към колегата oem, имаше специфичност в обслужването на главата със слагането на гумичките. Успех!

V@K@T@
07-09-2012, 12:14
Съвет от мен купувай само хубави чарколяци

ivailo rachev
07-09-2012, 13:37
Обърни се към колегата oem, имаше специфичност в обслужването на главата със слагането на гумичките. Успех!
Благодаря,но мисля да дам главата да ми напаснат клапаните на стенд,понеже мога да шлаифам клапани,но искам всичко да е както трябва.


Съвет от мен купувай само хубави чарколяци

И това е ясно,сега работя в магазин за авточасти и фирмата е вносител на всички части,които предлагаме и знам,че слагам най-доброто на българския пазар.

ivailo rachev
08-09-2012, 08:01
Здравейте,имам един въпрос малко извън темата,но да питам тук.С колко перки на радиатора трябва да е КуВе-то понеже предишния собственик е такъв мондарин,че няма на къде и ми се струва,че е преправяна тая част и има само една перка,но стои доста неестествено,та дали не би трябвало да са две.

Васил Петров
08-09-2012, 08:44
Здравейте,имам един въпрос малко извън темата,но да питам тук.С колко перки на радиатора трябва да е КуВе-то понеже предишния собственик е такъв мондарин,че няма на къде и ми се струва,че е преправяна тая част и има само една перка,но стои доста неестествено,та дали не би трябвало да са две.

Оригинално е с 1 голяма перка която е с дифузьор.

ivailo rachev
08-09-2012, 10:04
Оригинално е с 1 голяма перка която е с дифузьор.

Благодаря,точно по този начин е с 1 голяма перка и с дифузьор.

Васил Петров
08-09-2012, 22:58
Мога да кажа,че е хубаво като правиш ремонт да прегледаш и замиеш масления сепаратор (на капака на клапаните),маркучите от него до дросела, самия дросел,моторчето за празен ход (внимавай с гарнитурката, трудно се намира) , да прегледаш гумените маркучи след дебитомера, да огледаш вакум маркуча към сервото.
Вече зависи паричките: Чистене дюзи.
Също така ако някоя от гарнитурите смукател/изпускател ти изглежда добре пак я смени за да няма 2-на работа.
Прегледай бобини и кабели и ги напръскай с контактен спрей преди да ги монтираш.

За части по мотора всеки сам си избира.(сегменти и лагери)

mordohy
09-09-2012, 01:17
Сега виждам темата и ако не си го сглобил още направи и един хонинг на цилиндрите. В краен случай ги мини с шкурка 100-120 с въртеливо-постъпателни движения. Идеята е да се надраскат цилиндрите . Огледай някоя нова риза и ще добиеш представа за какво говоря. Лъскавите цилиндри са бич за мотора. Почисти добре и каналите за сегментите на буталата от нагар, за да не се счупят новите.
огледай много внимателно за ръб в горната част на цилиндрите. Ако има, трябва да го махнеш, пак със стъргане. Иначе вероятността да бият там сегментите с новите лагери и да ги счупят е голяма.

ivailo rachev
09-09-2012, 11:33
Мога да кажа,че е хубаво като правиш ремонт да прегледаш и замиеш масления сепаратор (на капака на клапаните),маркучите от него до дросела, самия дросел,моторчето за празен ход (внимавай с гарнитурката, трудно се намира) , да прегледаш гумените маркучи след дебитомера, да огледаш вакум маркуча към сервото.
Вече зависи паричките: Чистене дюзи.
Също така ако някоя от гарнитурите смукател/изпускател ти изглежда добре пак я смени за да няма 2-на работа.
Прегледай бобини и кабели и ги напръскай с контактен спрей преди да ги монтираш.

За части по мотора всеки сам си избира.(сегменти и лагери)

Ооо благодаря,масления сепаратор го бях забравил и така щях да затворя мотора.Иначе миналата седмица свалях дросела и чистих него,стъпковото и съм прегледал всички буксички,маркучи и всичко което може да е заминало.Дюзите в сряда свалях цялата рейка и бяха закачени на стенд и изчистени на ултразвук.Преди да го затворя ще напръскам всички възможни букси със контактен спрей.Парите не са ми много в излишък,но толкова се привързах към тази кола,че ще си дам последното левче за нея,понеже искам тази кола да стане перфектно.Вчера дадох главата за смяна на гумички,напасване и шлайф на клапани и челен шлайф на главата.


Сега виждам темата и ако не си го сглобил още направи и един хонинг на цилиндрите. В краен случай ги мини с шкурка 100-120 с въртеливо-постъпателни движения. Идеята е да се надраскат цилиндрите . Огледай някоя нова риза и ще добиеш представа за какво говоря. Лъскавите цилиндри са бич за мотора. Почисти добре и каналите за сегментите на буталата от нагар, за да не се счупят новите.
огледай много внимателно за ръб в горната част на цилиндрите. Ако има, трябва да го махнеш, пак със стъргане. Иначе вероятността да бият там сегментите с новите лагери и да ги счупят е голяма.

Аз доста пъти съм виждал и износени и перфектни цилиндри и знам за какво говориш.Още не съм извадил буталата,но вчера като отлюпих главата на пръв поглед видях,че хонинга е тръгнал да си заминава,така че ще им направя нов хонинг на цилиндрите.По-късно ще отида да доразглобя каквото има още и да сменя лагери и сегменти и утре ще ми е готова главата,също утре ще ми пратят и петите за зацепване и до средата на седмицата ще се постарая да я изкарам,че малко зор ми идва на работа и после при колата.

ivailo rachev
10-09-2012, 08:10
Здравейте колеги,вчера извадих буталата и положението никак не е розово.Колата е била прегрявана най-вероятно ще ви пусна снимки на сегментите да видите за какво става на въпрос.Видимо има леко износване на цилиндрите,но ръб няма.Биелните лагери са доста зле,но вала е незасегнат.Притеснява ме,че по една гърбица на двата вала на първи цилиндър си е тръгнала,не е в крайна фаза,но има износване.Днес чакам главата да стане готова и да ми донесат петите и утре или в сряда трябва да го събера и да запаля.Посъветвайте ме как най-добре да разработя двигателя за да си легнат сегментите както трябва.Ето и снимките.

mordohy
10-09-2012, 11:01
Както винаги и сега щ ти кажа!
Майната им на тия, които те плашат.
Врътни с шкурка цилиндрите, почисти буталата, сглоби звяра и си свиркай.
Това, че нещо дребно тропа- не му обръщай внимание.
Бъди алфаджия !
Газ му е майката!
Ако я галиш и тя ще се отнася с тебе като курва!
Я я яхни и пришпори.
Тя ще те преведе през всичко.
Колкото повече и даваш газ, толкова повече тя ще ти отговори.
Точно като скъпа любовница.

tqnbtb
10-09-2012, 12:57
колко точно са износени гърбиците ? сменяй валовете с читави такива иначе никога няма да си видиш колата да върви както искаш... проблема с износване точно на тия гърбици не е от вчера и при мен е така !

nikolchoni
10-09-2012, 15:18
Взимай 2-ра ръка от някой колега, евтини са, няма смисъл да ги слагаш износените. Пък ако ти се дават пари вземи нови което е най-добрия вариант.

ivailo rachev
10-09-2012, 15:25
Ами износени са до такава степен,че да не отварят клапана както трябва.Сега ще търся валове,но малко ми привършват
финансите и намерих валове,но са 150лв. и ще видя тук във
форума и ако не намеря ще вземам тези.Моите повече няма да ги сложа,тази кола съм я взел за да карам първо Алфа Ромео КуВе,после съм взел кола 2000 кубика 150 коня.Искам всичко по мотора да си е нормално.

nikolchoni
10-09-2012, 16:53
Колега на мен ми дадоха 3-ма различни човека от форума цени м/у 40 и 50 лв. за бройката. Незнам колко по-различни са валовете на QV от тези от подписа ми. Търси тук, има сериозни хора, които продават хубави части за без пари където се вика.

ivailo rachev
10-09-2012, 18:02
Ами за сега намерих валове и утре сутринта би трябвало да пристигнат при мен.За Италфеста колата трябва да е огън:drive:

tqnbtb
10-09-2012, 21:46
и все пак може малко по леко поне в разработката :) хихихи

denq
10-09-2012, 21:50
Посъветвайте ме как най-добре да разработя двигателя за да си легнат сегментите както трябва.Ето и снимките.

Ей ти бая дълъг и подробен съвет :) : http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

ivailo rachev
11-09-2012, 09:59
Ей ти бая дълъг и подробен съвет :) : http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Благодаря колега.
Валовете вече са при мен,главата също е ревизирана и шлайфана,клапаните и леглата и те са шлайфани,гумичките са сменени.Ще се пробвам утре да я събера и да запали.Ще я карам с масло 10в60 пълна синтетика.Е ще я разработя качествено да не правя същата процедура след няколко месеца.

П.П.Гумичките на клапаните(старите) ако бяха по-големи можех да чупя орехи с тях,толкова бяха зле.

ivailo rachev
11-09-2012, 21:11
Имам малко тъп въпрос,но не съм го правил до сега,пък и не намерих никъде из форума да пише,а не искам да окъкам работата.Та въпроса е как се сваля вариатора от вала за да го преместя на новия вал.Като свалих колелото малкото ми акъл измисли,че трябва да има някакъв специален ключ за развиването му.Може ли някой да ме опъти:tongue:

164 td
12-09-2012, 00:00
Здравеи и от мен колега!Съвсем случаино попаднах на темата ти и след като я прочетох оставам със смесени чувства.За две страници не видях никои да ти даде някакав съществен съвет и мисля аз да опитам.Значи ако не си събрал всичко занеси коляновиа вал на шлаифист да го закачи и да види не само дали е в допуск ами дали не е крив.Биелите задължително стегни на килограми и прегледаи с вътромера.Ако някоя има елипса по голяма от 3-4 стотни или я носи да я оправят или я хвърляи.Абсолютно забрави за шкурки и надиране на ръка на цилиндрите.Разглоби маслената помпа!Провери и хлабините и плочата дали не е позадала,извади и почисти идеално клапан регулатора.За сегменти,лагери,гарнитури,гумички няма да давам съвет за да не правя реклама на марки,но гледаи с два чифта очи какво купуваш и слагаш.Когато мотора е готов и е в коша завии на мястото на датчика за маслото манометър със стрелка и гледаи налягането на маслото.При температура на мотора около 90 градуса на ниски обороти не трябва да ти пада под 1,2 бара а на около 4000 оборота да не е под 3,5 бара.Ако това не се получи така директно гаси и ми звънни.Вариатора можеш да го развиеш със старо зъбно колело без някакъв по специален ключ,на нормална резба е.Дано съм бил полезен.Успех!

ivailo rachev
12-09-2012, 08:13
Здравей колега,благодаря ти,ще се вслушам в съвета ти.Специално за марки,както казах в по-горен пост работя в магазин за авточасти и знам какво слагам.Още не е събран мотора,сега времето ми е малко кът и се надявам до края на седмицата да имам един свободен ден за да я събера и запаля.

denq
12-09-2012, 13:10
не видях никои да ти даде някакав съществен съвет

Недей така , колега :) . Или не четеш , или омаловажаваш приноса на всички останали ... мое да не си вникнал в съвета на всеки един .. а? аз пък мисля, че твоите съвети са излишни, имайки предвид, че Ивайло е работил в сервиз и би трябвало да ги знае тези подробности ...

И за да не съм спамер, давам съвет по темата : да не забравиш да завиеш пробката на картера, ей ! :)

Без лоши чувства и поздрави

п.с. трябва да се уважава приноса на всеки, колкото и да е нищожен.

ivailo rachev
12-09-2012, 14:27
Да главните неща ги знам,знам че петите на биелите се завиват с динамометричен ключ и т.н.Въпросите ми главно бяха да не би да има нещо по-специфично при този двигател понеже такъв не съм ремонтирал.Но все пак всеки съвет ми би бил от полза.Благодаря на всички за мненията.

164 td
13-09-2012, 03:00
Недей така , колега :) . Или не четеш , или омаловажаваш приноса на всички останали ... мое да не си вникнал в съвета на всеки един .. а? аз пък мисля, че твоите съвети са излишни, имайки предвид, че Ивайло е работил в сервиз и би трябвало да ги знае тези подробности ...

И за да не съм спамер, давам съвет по темата : да не забравиш да завиеш пробката на картера, ей ! :)

Без лоши чувства и поздрави

п.с. трябва да се уважава приноса на всеки, колкото и да е нищожен.

Мислех да ти сипя с големия чарпак ама като гледам няма смисъл.Колегата може да е работил в сервиз ама да е правил предници примерно.В моя сервиз се правят двигатели,скоростни кутии,диференциали...Имаш ли изобщо представа колко тънкости има и трябва да се спазят при ремонта на шибания туинспарк?Като скове на стотния километър няма да се тюхкаш ти нали?Всъшност кво ли се занимавам да пиша посред нощите?Успех с ремонта и дано да стане всичко както трябва и без никакви проблеми!

denq
13-09-2012, 04:19
Като гледаш ? И какво виждаш?
Ам сипи все пак де .. от тънкостите , че и на мен също ми е интересно ... или съм ти засегнал самочувствието .. майсторе ??

ivailo rachev
13-09-2012, 08:16
Нямах намерение да се карате заради темата ми.Както казах всяко мнение ми е от полза.Надявам се утре да имам време да събера мотора и в събота ще ми донесат петите за ангренажа и да запаля.Като свалях ремъците забелязах,че този на баланс валовете беше доста хлабав,май се държеше само на чесната ми дума,а всички ремъци са нови.Хванах една тема тук във форума за баланс валовете и мисля да направя както повечето колеги,да премахна ремъка им,че ще има малко повече вибрации не ме притеснява.

denq
13-09-2012, 08:52
Препоръчвам ти да застопориш баланс-валовете - хем с един ремък по малко, а той, до колкото се сещам, беше с две паразитни ролки. Съответно ще си спестиш и два лагера. А пък и от валовете тръгват многото от проблемите с ниското налягане на маслото, т.к. им се износват лагерите по бържи. Някъде бях чел, че те с нищо не са от полза за самия двигател, освен за комфорта на пасажерите, поради по малкото вибрации от мотора. НО пък, ако мотора е в добро здраве, няма откъде да дойдат анормални вибрации. Така, че със застопоряването гърмиш няколко заека наведнъж: пари за консумативи, намаляваш броя износващи се части и оттам по малко проблеми за теб. Аз съм със застопорени и след ревизията на мотора не усещам никакви по различни вибрации отпреди застопоряването ...

ivailo rachev
13-09-2012, 17:23
Мисля само да махна ремъка и валовете да си се лашкат като на коча ...... :D няма какво да им стане,повечето колеги карат така,та мен няма да ме бърка.

V@K@T@
13-09-2012, 19:38
Като гледаш ? И какво виждаш?
Ам сипи все пак де .. от тънкостите , че и на мен също ми е интересно ... или съм ти засегнал самочувствието .. майсторе ??

Оо не се и съмнявай , че е майстор ... Съветите са му много на място и много полезни да правиш туинспарк не е като да правиш каквото и да е друго ... Видях , че колегата питаше за разработка ... Ще говоря от личен опит : "от разработка смисъл не виждам" което естествено не значи да й намачкаш газта от 1-вото излизане от сервиза но може да се кара пре спокойно до към 4500-5000 оборота

ivailo rachev
14-09-2012, 08:05
Аз доколкото знам не е казано да се кара само на ниски обороти,може да се кара и с 5000 оборота въпроса е да се ускорява плавно,а не рязко,но исках мнение от личен опит на такъв мотор,защото все пак това е туин спарк,а не обикновен волксвагенов мотор.

tqnbtb
14-09-2012, 09:13
колега 5000 оборота не са 7200 :) това имах в предвид може да се дава газ естествено :) ама чак да и взимаш всичко не е толкова полезно според мен ..иначе 4-5 к оборота няма ядове никви

ivailo rachev
15-09-2012, 08:17
Да така и ще направя,няма да карам като пенсионер до 2000 оборота,но ще ускорявам по-плавно.

ivailo rachev
21-09-2012, 20:49
Здравейте,да се похваля.Днес беше първия старт след ремонта и колата е супер.Покарах малко и е доста добре,доволен съм от себе си:wow: Да се надяваме,че утре ще стигна до Лесново :D

V@K@T@
21-09-2012, 22:24
ЩЕ стигнеш ;) ще се видим там :)
Поздрави за колицата и много безаварийни :)

ivailo rachev
22-09-2012, 04:51
Благодаря колега.Айде лек път.Ако има нещо ще ти запаля телефона :bouncing_smiley:

PE4E
22-09-2012, 07:00
Супур че е станала,дано всичко е наред и занапред само яко каране! Айде днеска Лесново :plane:

tqnbtb
22-09-2012, 08:22
колега напълни я с 14-15 литра бензин и я остави да работи на място тая вечер до утре ( и повече разработка не и трябва хихихи) .... и да направите 1 старт с Ваката :)

V@K@T@
25-09-2012, 19:30
колега напълни я с 14-15 литра бензин и я остави да работи на място тая вечер до утре ( и повече разработка не и трябва хихихи) .... и да направите 1 старт с Ваката :)
не можахме ... преебаха драга :roll2:

ivailo rachev
25-09-2012, 19:54
Аз два пъти тръгвах към пистата и все ме връщаха и не можах,ама от една страна по-добре,че да може да се разработи по-добре мотора :Yeeeehaaa:

stelt
25-09-2012, 21:37
А на връщане аз водех колоната и карах бавно иииииии, пак не можа да стане "разработката", хахаххахааха.

V@K@T@
25-09-2012, 22:42
Нищо ... сега края на Октомври ще я разработим на хижата :D :D :D

tqnbtb
26-09-2012, 00:02
и леко с гумите ей !

ivailo rachev
26-09-2012, 08:02
А нещо съм изпуснал информацията за хижата.Навръщане се водих с две ГТ-та,едното на колегата WRC,stelt и Феникс-а и те не караха толкова бързо,максимум(поне аз)стигах до 130,че да си легнат по-добре сегментите.Мислех да оставам и вечерта,но не знаех кой ще остава,а исках да се водя с някой,все пак не знам дали не съм забравил да завия някое болтче :D Иначе Вака щом ще има хижа ще я разработим там :D

миро
26-09-2012, 17:14
Вече си разработил, сменяй маслото и всичката газ.... :metal: