PDA

View Full Version : Въпрос за подгрева - JTD



Jivko7777
19-10-2012, 00:00
Така имам въпрос, след като леко човъркахме в задния край на мотора ключа се докосна до тая готина черна джаджа (ест. прехвърча и искра), която доколкото знам е релето за подгрева ...

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=102349&d=1350593947

Така до тук ясно, ок веднага погледнах бушона беше гръмнал...

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=102350&d=1350593947

Смених го но нямаше 70А, та сложих 60А, тей като беше лято ест. при запалване нямаше проблеми, но ето че захлъдня и взе да мига реотана...

http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=102352&d=1350594431

Сега идват и въпросите, къде е проблема да не работи подгрева в това че не е 70А, а 60А, или има и други бушони или нещо друго се е случило?

haljscho
19-10-2012, 07:14
Едва ли проблема ще е в предпазителя защото е 60А.
Ако си го премерил и е здрав!

Напрежение до релето стига ли?
Провери ли свещите? Може на някоя да и е дошло времето!

Yavor
19-10-2012, 10:54
Най-вероятно е нещо различно от предния път.
Щом след смяна на бушона е работило нормално, няма причина сега да не работи.

Премери си свещите - най лесно става с откачане на кабела който ги захранва от релето и с мултицет между клемите и масата. трябва да има връзка и около 8-9 ома съпротивление ( поне моя китаец толкова показва ).
Ако няма връзка - или свеща или кабела не са у ред.
Ако и четирите са ти в ред - значи релето е сдало багажа.

Mury
19-10-2012, 13:12
Най-вероятно е нещо различно от предния път.
Щом след смяна на бушона е работило нормално, няма причина сега да не работи.

Премери си свещите - най лесно става с откачане на кабела който ги захранва от релето и с мултицет между клемите и масата. трябва да има връзка и около 8-9 ома съпротивление ( поне моя китаец толкова показва ).
Ако няма връзка - или свеща или кабела не са у ред.
Ако и четирите са ти в ред - значи релето е сдало багажа.
Твоя китаец мое го фърлиш в кофата,съпротивлението на свещите на ЖТД-то нови е 0.9 ома,като остареят може да се вдихне до 1.2 ома макс,нагоре вече не е добре и може да мига лампата :calc::calc::calc::calc:

П.С.Давам и един друг жокер,лампата може да мига и от лоша връзка на куплунга на температурния датчик............

Jivko7777
19-10-2012, 18:00
Едва ли проблема ще е в предпазителя защото е 60А.
Ако си го премерил и е здрав!

Напрежение до релето стига ли?
Провери ли свещите? Може на някоя да и е дошло времето!


Еми чисто нов си е трябва да е здрав! Е не вярвам от веднъж да и е дошло времето става това на късо сменям бушона щото беше изгорял и това цяло лято тей като не подгрява не ми и мигало... от туй на късо кое е заминало е въпроса...

---------- Post added at 18:00 ---------- Previous post was at 17:59 ----------



П.С.Давам и един друг жокер,лампата може да мига и от лоша връзка на куплунга на температурния датчик............

Еми мерсаж за жокера ама къде се намира тоя датчик и къде е тоя куплунг...

Mury
19-10-2012, 19:09
Еми чисто нов си е трябва да е здрав! Е не вярвам от веднъж да и е дошло времето става това на късо сменям бушона щото беше изгорял и това цяло лято тей като не подгрява не ми и мигало... от туй на късо кое е заминало е въпроса...

---------- Post added at 18:00 ---------- Previous post was at 17:59 ----------



Еми мерсаж за жокера ама къде се намира тоя датчик и къде е тоя куплунг...

На термостата бре майка............:tongue::tongue::tongue:

Jivko7777
19-10-2012, 20:07
другата седмица ще го гледаме вече на едно като слагам подгрева на антифриза...

ще пиша какво е било

KoRny
21-10-2012, 19:11
Да не отварям нова тема:Днес направих проверка на моите свещи:откачих дясната букса на релето,която подава на свещите и на 1вата даде 1,6 ома,а на 2ра,3та,4та и 5та нищо!!Направо не мога да повярвам,че само на 1 свещ подгрявам,а грешките за удължено време и по-силен ток на релето или нещо такова от миналата година си ги имам...А как да проверя дали релето подава ток?Откачам пак тоя кабел към свещите и на буксата на релето на 1во краче слагам единия край,а другия край на мултицета на маса и давам на контакт?
Лявата букса я откачих и има 4 клеми,а на 5.Да не са ми сложили от 1.9 букса?Тя се връзва към един дебел сноп от кабели и май е към компа


http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=102349&d=1350593947

Mury
22-10-2012, 11:09
Да не отварям нова тема:Днес направих проверка на моите свещи:откачих дясната букса на релето,която подава на свещите и на 1вата даде 1,6 ома,а на 2ра,3та,4та и 5та нищо!!Направо не мога да повярвам,че само на 1 свещ подгрявам,а грешките за удължено време и по-силен ток на релето или нещо такова от миналата година си ги имам...А как да проверя дали релето подава ток?Откачам пак тоя кабел към свещите и на буксата на релето на 1во краче слагам единия край,а другия край на мултицета на маса и давам на контакт?
Лявата букса я откачих и има 4 клеми,а на 5.Да не са ми сложили от 1.9 букса?Тя се връзва към един дебел сноп от кабели и май е към компа


http://clubalfaromeo.com/forum/attachment.php?attachmentid=102349&d=1350593947

Точно така направи,откачи куплунга за свещите от релето,даваш контакт и мериш с мултицед или пробна лампа на самото реле.Другия куплунг на всички е с толкова кабели,той е за управлението на релето от ЕКУ-то :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Jivko7777
24-10-2012, 17:15
Такааа днес дойде времето да се погледне това, пак пояснявам понякога свети друг път не странно като цяло...
Та откачихме куплунга и мерихме и хоп 5 свещ няма никой, развихме слагам на акумулатора и хоп почервеня :big_whoops:
Шах и мат викаме си ок, значи наобратно да броим коя е 5-тата макар да си викаме че не сме объркали, вадим и нея и тя здрава...
Мерим пак с мултицета тоя път всички наред 2-ра свещ не отчита :D
И баси майката си викаме... обаче забелязваме че 5-тата вече е наред след сваляне и махне и гледаме 2-ра само затягаме кабела към нея и оправи се, веднага проверка на всички имаше разхлабени, притягане на всички и всичко вече е идеално!

ecotronic
24-10-2012, 17:30
Такааа днес дойде времето да се погледне това, пак пояснявам понякога свети друг път не странно като цяло...
Та откачихме куплунга и мерихме и хоп 5 свещ няма никой, развихме слагам на акумулатора и хоп почервеня :big_whoops:
Шах и мат викаме си ок, значи наобратно да броим коя е 5-тата макар да си викаме че не сме объркали, вадим и нея и тя здрава...
Мерим пак с мултицета тоя път всички наред 2-ра свещ не отчита :D
И баси майката си викаме... обаче забелязваме че 5-тата вече е наред след сваляне и махне и гледаме 2-ра само затягаме кабела към нея и оправи се, веднага проверка на всички имаше разхлабени, притягане на всички и всичко вече е идеално!

Като се поокислят връзките меренето с мултицет често пъти е объркващо. Затова най-добре да се мери с пробна лампа.
Друг е въпросът, че е добре връзките да са толкова добри, че да не е проблем да се мерят и с мултицет.

Jivko7777
24-10-2012, 17:35
шантав проблем не случайно пуснах тема, иначе измежду другото сложихме и подгрева на антифриза

ecotronic
24-10-2012, 17:40
шантав проблем не случайно пуснах тема, иначе измежду другото сложихме и подгрева на антифриза


За електрическия подгрев ли говориш? Интересува ме той дали се пуска автоматично (примерно при палене когато околната температура е под някаква стойност) или ръчно.

RUSEV-BGR
24-10-2012, 19:59
За електрическия подгрев ли говориш? Интересува ме той дали се пуска автоматично (примерно при палене когато околната температура е под някаква стойност) или ръчно.

Оригинално го управлява,контролер-заработва веднага след стартиране на двигателя!Работи до около 80 градуса има инсталиран датчик на единия от маркучите за парното!Свещите са три на брой управляват се от две релета!Едното реле пуска двете другото само едната!Такава комбинация е направена от факта че контролера взима под внимание напрежението на системата!

ecotronic
24-10-2012, 20:17
Оригинално го управлява,контролер-заработва веднага след стартиране на двигателя!Работи до около 80 градуса има инсталиран датчик на единия от маркучите за парното!Свещите са три на брой управляват се от две релета!Едното реле пуска двете другото само едната!Такава комбинация е направена от факта че контролера взима под внимание напрежението на системата!

Ясно - значи подгревът си действа и зиме и лете.
Това последното за напрежението на системата не го разбрах.

RUSEV-BGR
24-10-2012, 20:43
Ясно - значи подгревът си действа и зиме и лете.
Това последното за напрежението на системата не го разбрах.

Ако падне под определен волтаж конролера може да изключи подгрева-или да го направи само една свещ или само две!

ecotronic
24-10-2012, 21:08
Ако падне под определен волтаж конролера може да изключи подгрева-или да го направи само една свещ или само две!

Ясно. Благодаря:respect:

Mury
25-10-2012, 07:03
Оригинално този подгрев се командва/контролира от управлението на климатроника,и съм сигурен,че взима под внимание и външната температура,освен тази на антифриза :spiteful::spiteful::spiteful:

Kuku
25-10-2012, 09:47
Хубуу де, а къде в Епер проверявате дали го има?
После ще слезна да гледам и на живо, ама ми стана интересно да видя в програмата :)

Jivko7777
25-10-2012, 12:54
За електрическия подгрев ли говориш? Интересува ме той дали се пуска автоматично (примерно при палене когато околната температура е под някаква стойност) или ръчно.

Е как :)


Оригинално този подгрев се командва/контролира от управлението на климатроника,и съм сигурен,че взима под внимание и външната температура,освен тази на антифриза :spiteful::spiteful::spiteful:

Еми ест. че взима и външна нали се пуска само под 5гр външна температура


Хубуу де, а къде в Епер проверявате дали го има?
После ще слезна да гледам и на живо, ама ми стана интересно да видя в програмата :)

Нямаш го щото колата не ти е от Швеция/ Финландия и т.н.

Mury
25-10-2012, 13:51
Е как :)



Еми ест. че взима и външна нали се пуска само под 5гр външна температура



Нямаш го щото колата не ти е от Швеция/ Финландия и т.н.

Има коли от Холандия и северна Германия с оригинален подгрев :spiteful::spiteful::spiteful:

Jivko7777
25-10-2012, 17:10
Има коли от Холандия и северна Германия с оригинален подгрев :spiteful::spiteful::spiteful:

знам че има затова съм писал т.н.
т.е. всички студени страни

hayho
25-10-2012, 17:56
знам че има затова съм писал т.н.
т.е. всички студени страни

Дам, проблема е, че такива коли са рядкост, камо ли у нас където 90%+ от колите на старо са от Италия, за италиански марки процента сигурно е 99.9. Иначе и аз бих сложил на мойта, стига да намеря на разумна цена, предполагам управлението го имам заложено в компа?

За сега мисля да разглобя EGR клапана и да го почистя, да се надяваме, че ще подобри положението. При мен зимата загряването до 90 градуса е само сън, ако стигне 70 докато стигна до работа (около 8-9км) е добре.

Jivko7777
25-10-2012, 18:02
Дам, проблема е, че такива коли са рядкост, камо ли у нас където 90%+ от колите на старо са от Италия, за италиански марки процента сигурно е 99.9. Иначе и аз бих сложил на мойта, стига да намеря на разумна цена, предполагам управлението го имам заложено в компа?

За сега мисля да разглобя EGR клапана и да го почистя, да се надяваме, че ще подобри положението. При мен зимата загряването до 90 градуса е само сън, ако стигне 70 докато стигна до работа (около 8-9км) е добре.

аз EGR отдавна съм го затапил както и катализатора :spiteful: иначе 90 си стигам няма проблеми сега с подгрева нещата ще са в пъти по бързи

ecotronic
25-10-2012, 18:12
Дам, проблема е, че такива коли са рядкост, камо ли у нас където 90%+ от колите на старо са от Италия, за италиански марки процента сигурно е 99.9. Иначе и аз бих сложил на мойта, стига да намеря на разумна цена, предполагам управлението го имам заложено в компа?

За сега мисля да разглобя EGR клапана и да го почистя, да се надяваме, че ще подобри положението. При мен зимата загряването до 90 градуса е само сън, ако стигне 70 докато стигна до работа (около 8-9км) е добре.

Управлението се осъществява от отделен контролер (M75 в Е-learn)

RUSEV-BGR
25-10-2012, 19:32
Моята го има подгрева,оригинално,сам си я внесох от Германия!Миналата година смених една свещ но от него полза кой знае не съм видял!Днес цял ден сменях термостат, имам колата от две години и умирах от студ зимата!Обаче какво и друго направих!Още от първите дни когато пристигнах с колата в Бг си затапих егр, днес го изхвърлих от самия изпускателен колектор!Заедно със отоплителя на изгорелите газове,понеже когато не минават през него той се превръща във консуматор на топлина!Сега кове 90градуса никога не е загрявала повече от 75 градуса!Във фиат форума има обширна тема за допълнителния подгрев!!!

Kuku
25-10-2012, 19:49
Добре де, моя ЕГР също е изхвърлен, обаче колата ми с триста зора и много ръчкане подминава 70 градуса в топло августовско време :?
Термостат?

Jivko7777
25-10-2012, 20:41
Добре де, моя ЕГР също е изхвърлен, обаче колата ми с триста зора и много ръчкане подминава 70 градуса в топло августовско време :?
Термостат?

като за начало виж това да... лесно е
2-рото ако е малко над средната черта между 50 и 90 да знаеш че си е наред всичко щото това е 80 гр там... и следователно си на около 83-84-85гр :)

Kuku
25-10-2012, 20:54
Ще обърна внимание пак утре, но мисля, че не стига до там.

Onemadcap
26-10-2012, 00:42
Оригинално този подгрев се командва/контролира от управлението на климатроника,и съм сигурен,че взима под внимание и външната температура,освен тази на антифриза :spiteful::spiteful::spiteful:Това е само и единствено при двузоновите климатроници, които го запускат. Иначе - датчик на антифриза за температура и обороти на двигателя
над 500

Кайо
26-10-2012, 01:02
Добре де, моя ЕГР също е изхвърлен, обаче колата ми с триста зора и много ръчкане подминава 70 градуса в топло августовско време :?
Термостат?

Земи си 159-ка....90 градуса постоянно и нема лабаво.;)

---------- Post added at 01:02 ---------- Previous post was at 01:01 ----------

Я кажете са за тоя подгрев,от скоро съм на дизеляк и грам не съм в час.:)

Mury
26-10-2012, 07:01
Земи си 159-ка....90 градуса постоянно и нема лабаво.;)

---------- Post added at 01:02 ---------- Previous post was at 01:01 ----------

Я кажете са за тоя подгрев,от скоро съм на дизеляк и грам не съм в час.:)

Kaто,като застудеее пак ще си говорим...............:biggrin::biggrin::biggrin:: biggrin:

Кайо
26-10-2012, 09:00
Kaто,като застудеее пак ще си говорим...............:biggrin::biggrin::biggrin:: biggrin:

....абе знам,че е така..нали по-долу питам да ми се разясни.:)

Mury
26-10-2012, 10:22
....абе знам,че е така..нали по-долу питам да ми се разясни.:)

На 159-та сравнено със с по-старите ЖТД-а е направена по-добре охладителната система,и стопля доста по бързо,отлепя бързо стрелката има парно,но вече след това е тегаво загряването.Иначе допълнителния подгрев може да се направи на всяка кола от човек разбиращ поне малко от жици...................:Lkingsmiley::Lkingsmiley:: Lkingsmiley:

ecotronic
26-10-2012, 10:27
....абе знам,че е така..нали по-долу питам да ми се разясни.:)

Накратко - електрически нагреватели с мощност 600 вата са разположени в малкия кръг и греят течността за да загрее по-бързо.

Jivko7777
26-10-2012, 11:47
Накратко - електрически нагреватели с мощност 600 вата са разположени в малкия кръг и греят течността за да загрее по-бързо.

именно и сметни едни 600 вата само те колко бърза ще сгреят малкия кръг който е около 2,5 литра, после прибави и самия мотор после прибави и от самото товарене на мотора щото това си е голяма консумация и нещата се нареждат доста добре да не кажа че става 1:1 с бензинова кола!

Mury
26-10-2012, 13:40
именно и сметни едни 600 вата само те колко бърза ще сгреят малкия кръг който е около 2,5 литра, после прибави и самия мотор после прибави и от самото товарене на мотора щото това си е голяма консумация и нещата се нареждат доста добре да не кажа че става 1:1 с бензинова кола!

Бате сам знаеш,че с няма как да стане 1:1 с бензинова кола,Ипсилона му трябва около километър,за да пчоне да духа парното топло :sex::sex::sex:

Митко145
26-10-2012, 13:51
Моята също има подгрев.На третата минута почва да духа топло.И за около 7-8км.заковава на 90гр.

Kuku
26-10-2012, 14:16
Кайо, аз за зимата си имам бензиново Пунто - както каза и Мъри, около километър му трябва да задуха топло при -10 навън :)

Живко, прав се оказа - след по-продължително каране стрелката подминава средната черта (70 градуса) и спира. Явно всичко си е наред.

Jivko7777
26-10-2012, 15:50
Кайо, аз за зимата си имам бензиново Пунто - както каза и Мъри, около километър му трябва да задуха топло при -10 навън :)

Живко, прав се оказа - след по-продължително каране стрелката подминава средната черта (70 градуса) и спира. Явно всичко си е наред.

ама тая средната е 80гр, както и следващата след 90 е 100 :smoke:

Mury
26-10-2012, 15:55
Моята също има подгрев.На третата минута почва да духа топло.И за около 7-8км.заковава на 90гр.
Нали се сещшате,че има огромно значение как се изминават тези 7-8 км.,дали караш само на 5-а предавка,дали висиш в задръстванията,или караш 2-а 3-а...............

159-та зимата от пазара Кр.село до светофара на Гешов и България вече е отлепила стрелката и духа топло :smoke::smoke::smoke:

Kuku
26-10-2012, 15:55
Оооооо, аз мислех, че като е между 50 и 90, значи трябва да е 70 :)
Ясно, грешката е вярна!

morfius
26-10-2012, 17:54
Стефан беше слагал такова на Либра 2.4, ама с ръчно управление.

Инак да се реализира система която да го управлява автоматично на теория не е толкова трудно, информация за работещ двигател и алтернатор се взема от напрежението в системата, външна температура (може и без нея - ще работи постоянно ако има достатъчно напрежение в системата и студен антифриз) с термодатчик пред радиаторите, а тази на антифриза от термостата.

На практика обаче със схемотехниката съм се разделил преди 15 години, та нямам идея има ли елементите, дали да се направи с релета или тиристори + релета в силовата част, както и с колко реално ще се ускори загряването в реални зимни условия (от 3 градуса та до -23 поне) от тези 600/800 вата (при Ланча варианта е с 4 подргревни свещи).

ecotronic
26-10-2012, 18:09
Това е самоделка, която предстои да бъде тествана в реални условия:

http://alfa.kachi-snimka.info/images/bwy1351263845l.jpg


Не отчита околната температура, но не е трудно да се направи.
Пуска нагряването когато напрежението достигне 13,2V, което е критерий за работещ алтернатор и изключва нагревателите при достигане на зададена температура.
Схемата управлява външните релета, като сумарният ток през бобините е до 4А.

Някой ако се интересува, мога да постна и схемата.

morfius
26-10-2012, 18:38
Снимай го и от другата страна и дай схема :)

ecotronic
29-10-2012, 14:02
Ето схемата:

http://alfa.kachi-snimka.info/images/cqs1351512013k.jpg

morfius
29-10-2012, 14:52
Много съм я забравил схемотехниката... но на платката има 7805 на схемата 7809?
Релето като гледам пак е за 5В на платката...

ecotronic
29-10-2012, 14:56
Много съм я забравил схемотехниката... но на платката има 7805 на схемата 7809?
Релето като гледам пак е за 5В на платката...

Правилно си забелязал.
Понеже не разполагах с 7809, използвах 7805, подпрян с ценер за 3.9 V
RY2 e за 5 V но през 47 ома му падат 5 V.

morfius
29-10-2012, 15:00
Е чакаме отзиви като го монтирате :)

ecotronic
29-10-2012, 15:24
Е чакаме отзиви като го монтирате :)

В момента един колега от форума "копае" по практическото внедряване на подгрева в една 166-ца.
Като стане готов, ще споделим впечатления.

Иначе има какво да се осъвършенства по схемата, като:

- да се включва автоматично само, когато околната температура е под някаква зададена.

- да следи стойността на захранващото напрежение и да променя броя на работещите свещи с цел да се избегне претоварване на алтернатора.

- да се направи да работи с температурния датчик на мотора с цел да се избегне ползването на отделен датчик.

.......И сигурно има още неща, за които в момента не се сещам.