PDA

View Full Version : Сензор за дъжд



AlexHF
21-10-2012, 18:44
Здравейте колеги, датчика за дъжд на моята кола беше счупен, сложих нов - имам вече 3 , но пак не ще да заработи. Работи си все на времеви интервал.
На буксата идва захранване. Утре ще сваля мотора с управлението, че днес не остана време.
Някой ако е имал същият проблем нека сподели.
Благодаря предварително!

simvola
22-10-2012, 13:38
Колега има значение по какъв способ закрепваш датчика за стъклото трябва да е с двойно залепваща лепенка ,при мен имаше подобен проблем аз сменявах челно стъкло и при монтажа датчика бяха залепили със силикон и естествено не сработваше а след монтажа на тази лепенка всичко си дойде на мястото и имаше още една ситуация през зимата ми бяха залепнали чистачките в лед и се задейства защитата и след това забелязах промяна в режима на интервалите .

AlexHF
22-10-2012, 14:17
Проблема е решен. След като пробвах с нов мотор и пак си остана същото неработещо положение, взех още един сензор и всичко си заработи както трябва. Не мога да повярвам че всички датчици които взех бяха прецакани.
Но както и да е сега се задейства от всяка капка.

nasty
22-10-2012, 15:29
Откъде толкова сензори намираш :Д
И за либри има ли там? :)
И какви пари вървят ако не е тайна.

AlexHF
22-10-2012, 18:21
Такава ми е работата - диагностик съм :)
И тичам често по моргите. За Либра със сигурност има 2 1.8 но мисля че са по стари и нямат, но ще проверя.

nasty
23-10-2012, 18:43
1.8 да има е рядкост.
Мерси за отговора ,и аз по едно време търсех от екстрите.
Ама намерих само прибиращи се огледала за 80лв ,а те са ми на последно място от тия дето си търся :Д

AlexHF
23-10-2012, 22:13
Имам те в предвид, излезне ли нещо ще те информирам.

nasty
24-10-2012, 15:32
Мерси!

Bobiuzunov
05-11-2012, 20:51
Я ме светнете как работи тази глезотийка за да проверя и на моята красавица дали е О.К

ML 20V
06-11-2012, 00:20
Я ме светнете как работи тази глезотийка за да проверя и на моята красавица дали е О.К

Буташ лоста за чистачките 1 път на долу. Те правят едно "минаване" на стъклото и спират, като при спряло положение застават малко по-високо от обикновено. От тук нататък спрямо силата на дъжда те започват да работят по-слабо или по-силно. Можеш да увеличаваш чувствителноста им с врътката на края на лостчето.

Нещо такова.

AlexHF
06-11-2012, 07:57
Абе това с чувствителноста наистина ли е така, че в мануала не е упоменато, а и немога да усетя някаква разлика, само дето като го завъртам напред се включват принудително а назад не.

ML 20V
06-11-2012, 11:01
Абе това с чувствителноста наистина ли е така, че в мануала не е упоменато, а и немога да усетя някаква разлика, само дето като го завъртам напред се включват принудително а назад не.

Не е перфектно калибрирано според мен, но върши много добре работа, особено при повече дъжд.

Bobiuzunov
06-11-2012, 19:10
Мерси за инфото колега,сега ще чакам дъжд за да пробвам.

AlexHF
06-11-2012, 19:36
Мерси за инфото колега,сега ще чакам дъжд за да пробвам.

Е може и с едно шише да пръснеш за проба.

ML 20V
06-11-2012, 19:59
Или кофа. :) (аз съм го правил)

п.с. То, май, скоро сняг ще е.

Linkestis
06-11-2012, 21:00
То хубаво ама никъде не се споменава на стъклото имали го "окото".
Щото ако го няма колкото и кофи да лиска и да мърда лостчето файда никаква.

Doomguy
06-11-2012, 21:02
То хубаво ама никъде не се споменава на стъклото имали го "окото".
Щото ако го няма колкото и кофи да лиска и да мърда лостчето файда никаква.

Къде се намира това око? Има едно на горната жабка, то ли е?

Linkestis
06-11-2012, 21:05
Не,зад огледалото за задно виждане,на самото стъкло.Има синкаво черен оттенък като го гледаш отвън.Това което ти е на жабката е сензор на климатика за лъчите от слънцето.

Bobiuzunov
06-11-2012, 21:20
При мен го има.:balloon:

Bobiuzunov
07-11-2012, 19:10
Днес го пробвах и работи 8-)

AnD14
09-12-2012, 22:08
как се пуска сензора да работи за да може като попадне вода на прозореца да заработи смисъл в каква позиция трябва да е лосчето на чистачките за да заработи ?

Bobiuzunov
09-12-2012, 22:24
Буташ лоста за чистачките 1 път на долу. Те правят едно "минаване" на стъклото и спират, като при спряло положение застават малко по-високо от обикновено. От тук нататък спрямо силата на дъжда те започват да работят по-слабо или по-силно. Можеш да увеличаваш чувствителноста им с врътката на края на лостчето.

Doomguy
14-12-2012, 22:13
Буташ лоста за чистачките 1 път на долу. Те правят едно "минаване" на стъклото и спират, като при спряло положение застават малко по-високо от обикновено. От тук нататък спрямо силата на дъжда те започват да работят по-слабо или по-силно. Можеш да увеличаваш чувствителноста им с врътката на края на лостчето.

При мен е абсолютно същото, имам синия оттенък и първата степен на лостчето прави същото, но колкото и да поливам вода си работи през определен интервал от време. Колкото повече въртя копчето за интензитета, толкова по-бързо работят чистачките, ама не ми се чини кое им е автоматичното в такъв случай?

lordliness
14-12-2012, 22:19
Моите не са автоматични и работят точно така.

Bobiuzunov
15-12-2012, 08:43
Моя работи много добре,щракам на първа степен и колкото повече вода има по стъклото,толкова по често работят чистачките.

ecotronic
15-12-2012, 11:03
Когато чистачките работят в режим "с прекъсване", времето между два хода се обуславя от стойността на едно съпротивление. Въпросната стойност се променя в зависимост от позицията на врътката.
Като разглеждам схемата, виждам, че сензорът за дъжд вероятно представлява елемент чието съпротивление се променя на оптичен принцип в зависимост от попадналата в зоната на датчика вода. Това съпротивление е успоредно свързано на това на врътката.
Накратко - повече капки вода пред сензора е равностойно на завъртане на врътката към по-малки интервали между ходовете.
Така, че обяснението в документацията, което казва, че с врътката се променя чувствителността на сензора не е много вярно.
По вярно е да се каже, че с врътката се обуславя някакво максимално време между два хода а сензорът допълнително влияе като намалява това време в зависимост от силата на дъжда.

iveli
16-12-2012, 13:13
При мен сензора беше прецакан и позициите работиха като твоите Смених го и сега имам автоматично пускане на чистачките

to_lose_HEART
16-12-2012, 13:38
А дали може да се свали сензор от кола за части или трябва нов

Pepko-Bepko
16-12-2012, 13:54
Сваля се без проблем само малко по-внимателно трябва да се пипа.Аз си свалих,но при мен не иска да тръгне системата!Датчика ми е здрав защото е пробван на още 2 коли и при двете си работи нормално.Но на колата ми не иска да тръгне!

ecotronic
16-12-2012, 14:25
Сваля се без проблем само малко по-внимателно трябва да се пипа.Аз си свалих,но при мен не иска да тръгне системата!Датчика ми е здрав защото е пробван на още 2 коли и при двете си работи нормално.Но на колата ми не иска да тръгне!

При това положение трябва да провериш това, дали окабеляването е наред. Ориентирай се по схемата и провери, дали са налице всички необходими електрически връзки.

http://alfa.kachi-snimka.info/images/bwy1355660582a.jpg

Linkestis
16-12-2012, 14:53
.....

PacheV
16-12-2012, 17:27
Тази схема много неми говори,та да питам само има ли и къде стоят бушоните за сензора.Да почна от тях,пък ако не е от там ще търся сензор...ПОЗДРАВИ..

ecotronic
16-12-2012, 17:47
Предпазителят през който се захранва сензорът е F9 (5 - амперов) в таблото с предпазителите под волана. Но едва ли проблемът е в него, защото ако беше изгорял F9, нямаше да ти работят доста неща, като ел стъклата и др.

iveli
16-12-2012, 17:58
Провери за всеки случай да не би да е изключена буксата за датчика над плафона

Vesko84
18-12-2012, 22:09
Аз имам такъв сензор, но не само че не работи, а и интервалите ми не работят. Тоест чистачките работят във всички други позиции, но не и в тази с едно бутане надолу. Всичко друго електрическо работи. Възможно ли е да са на един бушон според вас?

ecotronic
18-12-2012, 22:26
Бушоните, касаещи чистачките са F9 и F14.
Ако изгори F9 няма да работят и други неща, като ел стъкла, климатроник и др.
Ако изгори F14 нищо от чистачките няма да работи.
Поради това, явно проблемът ти не е свързан с някой от тези предпазители. По-вероятно е да се дължи на неработещи контакти в ръчката за чистачките или в неконтактуващи пинове в буксата за ръчката на волана или тези на моторчето.

Vesko84
19-12-2012, 22:32
Ами трябва да погледна буксите и да се опитам да ги наместя, много благодаря за информацията колега :)

Vesko84
07-02-2013, 20:58
Май наистина е до лош контакт - досега на два пъти ми се случи да работи пустия сензор, но от 5 пъти когато ми потрябва само два пъти ще заработи :) Май трябва да поразглобя около волана.