PDA

View Full Version : Внимавайте много с Фейсбук!!!



morfius
24-10-2012, 22:30
http://www.bivol.bg/bogo-facebook.html

Известният български блогър и активист за цифрови права Богомил Шопов е на път да влезе в световните новини след като разкри, че милиони потребителски записи от Facebook се продават за жълти стотинки в съмнителни сайтове.

Бого попаднал на сайт, продаващ 1 милион записа за 5$ и ги купил за проверка. В списъците открил имената и мейл адресите на много свои приятели от Facebook.

От вчера новината е обсъждана интензивно в Twitter, а сайтът на Бого паднал от наплива на посетители. Информацията е стигнала до ушите на самия "Биг Брадър" от Facebook, като оттам са се свързали с Шопов и ще проведат разговор с него по телефона.

"Викат ме на килимчето, искат сигурно да ми се карат" - шегува се Шопов, който от години се занимава с популяризиране на каузата за цифровите права и свободата на изразяване в Мрежата. Той е и един от инициаторите на Пиратската партия в България.

Богомил Шопов разясни за Биволъ, че файлът е с вероятен произход от Турция, а данните са събрани с приложение за Facebook, на което потребителите са кликнали и са дали съгласието си програмата да събере личните им данни. Те обаче не са знаели, че данните им ще бъдат продавани като картофи на пазара.

Социалната мрежа Facebook често е критикуван за слаба защита на потребителските данни и възможността за търговия с тях.

http://talkweb.eu/openweb/1819

Walker
24-10-2012, 23:50
Дам...
Интересно ми е какво ще стане :)

Бого има як блог и е доста четен...

old alfist
25-10-2012, 00:06
Ако някой го праска някаква мания за преследване, си е негов проблем.

morfius
25-10-2012, 00:12
Ако някой го праска някаква мания за преследване, си е негов проблем.

Де да беше... :)

old alfist
25-10-2012, 00:19
Не бива хората да се затварят в черупките си и да живеят като отшелници.

morfius
25-10-2012, 00:22
Не бива хората да се затварят в черупките си и да живеят като отшелници.

Че кой е казал, четете статиите... настройте си щайгите, не позволявайте на куцо и сакато да ви използва данните, независимо дали е човек или програма/игра.
И тока бие лошо, ама не сме се отказали от него :)
Но не пипаш жиците без защита.

old alfist
25-10-2012, 00:26
Че кой е казал, четете статиите... настройте си щайгите, не позволявайте на куцо и сакато да ви използва данните, независимо дали е човек или програма/игра.
И тока бие лошо, ама не сме се отказали от него :)
Но не пипаш жиците без защита.
Е, това е ясно - вече и първокласниците са потготвени и много са захитряли.

gigi
25-10-2012, 00:28
То и без друго по голяма простотия от фейсбука няма, та може му дърпат шалтера.:goodnight::priest:

old alfist
25-10-2012, 00:32
То и без друго по голяма простотия от фейсбука няма, та може му дърпат шалтера.:goodnight::priest:
За простотията зависи от приятелите, не е виновен Фейсбука - може да се игнорира всичко нежелано с настройките.

Кайо
25-10-2012, 00:50
Ако някой потребител на фацето си мисли,че не са му взети личните данни сън го е лъгал.........:plane:

old alfist
25-10-2012, 01:04
Ако някой потребител на фацето си мисли,че не са му взети личните данни сън го е лъгал.........:plane:
Е, и като му вземат личните данни - какво от това.

Кайо
25-10-2012, 01:09
Е, и като му вземат личните данни - какво от това.

.....аз поне си правя секуро...местя си го от единия крачол У другия.:)

Lei-chery
25-10-2012, 06:28
Ами то фейса, принципно си е скенер за данни и инфо.....но на едно по-високо ниво.Сигурно и вие сте се ровили и сте се светнали....;)

code
25-10-2012, 08:20
Данните са ви обществено достояние с или без фейс ;)

viki
25-10-2012, 09:37
Богомил Шопов разясни за Биволъ, че файлът е с вероятен произход от Турция, а данните са събрани с приложение за Facebook, на което потребителите са кликнали и са дали съгласието си програмата да събере личните им данни. Те обаче не са знаели, че данните им ще бъдат продавани като картофи на пазара.

Повече хора изобщо не четат върху какво "кликват" и с какво се съгласяват:):):)Масово не четат и какво подписват (но това е друга тема)
Класика :)После някой друг е виновен,моля ти се...



Данните са ви обществено достояние с или без фейс ;)
С това съм напълно съгласна :)

Kuku
25-10-2012, 09:52
Да, но в много случаи, ако не си сългасен с правилата и не кликнеш, просто не можеш да продължиш, та в този ред на мисли - всеки се съгласява, за да продължи.... каквото и да е :)
Едно е да имате данни публично достояние, друго е живота ви да бъде публично достояние ;)

Susscrofa
25-10-2012, 10:17
Никой не Ви кара на сила да ползвате Фейса.
Всички сте наясно с рисковете.:drive:

viki
25-10-2012, 10:40
Никой не Ви кара на сила да ползвате Фейса.
Всички сте наясно с рисковете.:drive:
Точно така :)
Кики,
ако не си съгласен,просто не продължаваш :)
п.п.
Хората на които им е важно животът им не става публично достояние ,не висят във фейсбук (..или по форумите http://illiweb.com/fa/i/smiles/icon_lol.gif)
http://r25.imgfast.net/users/2515/84/14/08/smiles/557763.gif

Kuku
25-10-2012, 10:43
Не случайно нямам фейсбук :)
Преди 15 години се ровех в разни (нашумяващи тогава) сайтове за запознанства и някак много бързо ми омръзнаха подобни "контакти" и "социален" живот :)

Susscrofa
25-10-2012, 10:51
Не случайно нямам фейсбук :)
Преди 15 години се ровех в разни (нашумяващи тогава) сайтове за запознанства и някак много бързо ми омръзнаха подобни "контакти" и "социален" живот :)

Представям си как е изглеждал профилът на куку в сладур.цом. хахахаха8-)

Kuku
25-10-2012, 10:54
Безкрайно скормен! Както винаги.... :)

viki
25-10-2012, 10:59
Като вашата лИбоф никъде няма http://illiweb.com/fa/i/smiles/icon_lol.gif

koolio
25-10-2012, 14:14
Никой неможе да ти открадне това, което не публикуваш.
Аз публикувам само вицове. Хора, с които не искам да се знае, че се познаваме, не ги добавям. И те така те.

Walker
25-10-2012, 18:28
Абеее в случая не става дума за нещата дето публикувате, ама как да е :)

old alfist
25-10-2012, 20:38
Абеее в случая не става дума за нещата дето публикувате, ама как да е :)
Хайде, да си кажем нещата, а не да говорим с недомлъвки.

Tonimir
26-10-2012, 08:03
Аз много добре съм си решил проблема с Фейсбук. Просто нямам такава глупост :D

Фейсбук като идея е нещо много хубаво. Признавам го! НО за жалост, много малък процент от хората го ползват по предназначение.

За мен Фейсбук вече си е изцяло виртуалния варянт на клюките на пейката пред блока.

code
26-10-2012, 08:22
Фейсбукът е общуване, пък общуването може да е в много варианти според човека .. и според приятелите .. Като си говорят двама души примерно по телефона последното, което ми идва на ум да коментирам е телефона, тъп ли е умен ли е и т.н. Фейсбука също. :) Като стана въпрос за телефони пък там никой не ги слуша и са 100% "сигурни".

koolio
26-10-2012, 11:03
Фейсбукът е общуване, пък общуването може да е в много варианти според човека .. и според приятелите .. Като си говорят двама души примерно по телефона последното, което ми идва на ум да коментирам е телефона, тъп ли е умен ли е и т.н. Фейсбука също. :) Като стана въпрос за телефони пък там никой не ги слуша и са 100% "сигурни".

И аз съм на същото мнение.:smoke:

morfius
26-10-2012, 11:18
Фейсбукът е общуване, пък общуването може да е в много варианти според човека .. и според приятелите .. Като си говорят двама души примерно по телефона последното, което ми идва на ум да коментирам е телефона, тъп ли е умен ли е и т.н. Фейсбука също. :) Като стана въпрос за телефони пък там никой не ги слуша и са 100% "сигурни".

То същото важи и за телефоните, особено смартовете.
Но ако реша да включа всички неща в 1 тема ще добие размера и читаемостта на университетски курс по технологична сигурност 8)

viki
26-10-2012, 12:01
Колкото по-малко параноя,толкова по-добре:smoke:
За себе си съм избрала,да не се тревожа за щуротии:Lkingsmiley:

Kuku
26-10-2012, 14:38
Здравейте, обаждаме се от НСБОП.
-Знам!
-Откъде знаете?
-Звъните на изключения ми телефон.... http://clubalfaromeo.com/forum/images/icons/icon10.gif

Stefan Caromov
28-10-2012, 10:13
Аз у фейса съм жена, на 54 години от козлодуй, всъщност почти на всякъде съм лъгал с дата на раждане, лични данни и така нататък. Само в май тук и в бмв форума не съм излъгал и, в един симбиан модераторски сайт

Liminat
28-10-2012, 11:04
... настройте си щайгите, не позволявайте на куцо и сакато да ви използва данните, независимо дали е човек или програма/игра.
Аз пък след повече от 10 години ръчкане из форуми така и не разбрах за чий ми е да ме знаят и във фейсбук.

Бобби
28-10-2012, 18:38
Ако някой потребител на фацето си мисли,че не са му взети личните данни сън го е лъгал.........:plane:[/QUOTE
Батко Боби е сигурен...от там не са ми гепили лични дани, защото никога не съм се хаквал там....ама няма начин да не са ми ги гепили от другаде.....в нета няма защитена теретория...то къде ли има..:roll:

---------- Post added at 16:38 ---------- Previous post was at 16:34 ----------

[QUOTE=Kuku;1135356]Не случайно нямам фейсбук :)
Преди 15 години се ровех в разни (нашумяващи тогава) сайтове за запознанства и някак много бързо ми омръзнаха подобни "контакти" и "социален" живот :)
О...ръчкал си на ниската тарифа...?:-D

Kuku
28-10-2012, 21:40
;) :)

DobriRq
29-10-2012, 10:11
Добре, че не ползвам ФБ.:waving: