PDA

View Full Version : Какво се случва, когато е включен климатика?



CHILIEV
29-10-2012, 20:11
Когато ми е включен климатроника, но темепературата е настроена на по-висока от околната - съответно парното духа топло.

Какво точно прави климатика в този случай - работи ли? Как работи, от къде влиза въздух, от къде минава и т.н.?

DMS
29-10-2012, 20:51
Звучи достоверно:

Климатикът има и охлаждаща функция и топлеща такава, докато климатроникът е по-различен от климатика само с това, че поддържа зададена температура. В климатичната система има така наречения четирипътен вентил, който има за цел да обръща посоката на движение на фреона, т.е. когато лятото охлажда, тогава фреона се изпарява (разширява), поглъщайки околната топлина в купето и по този начин понижава температурата (охлаждане). При затопляне се обръща посоката на агента (фреона) и процеса е обратен на охлаждането, т.е. преминавайки след компресора не отива в кондензатора (радиатора, където си отдава топлината и кондензира, а отива към условно да я наречем питата, която изпълнява ролята на кондензатор при осъществяване на греене). А радиатора изпълнява ролята на вторичен изпарител. Общо взето е като в битов климатик, който топли и охлажда благодарение на четирипътен вентил, осигуряващ обръщане на посоката на движение на фреона!

code
29-10-2012, 21:15
Температурата в купето се регулира от клапа, която променя процентно съотношението на горещ/студен въздух. Климатикът в колата е само за охлаждане, т.е. студения въздух става още по-студен, а при много ниски температури въобще не включва ;)

mordohy
29-10-2012, 21:29
Когато температурата в купето е по-ниска от тая, която е зададена, климатика просто спи.
По-новите са, както го писа колегата DMS.:humpx:
Има разбира се още по-стари, на които изобщо не им пука за никаква температура. Те просто си помпат.:wc:

CHILIEV
29-10-2012, 21:39
В крайна сметка моят климатроник работи ли в режим отопление или само спи, докато топлото се случва от самото парно, по обикновения начин?
При включен климатроник от къде се смуче въздух - от филтър купе предполагам, след това от къде минава?

code
29-10-2012, 21:41
Когато температурата в купето е по-ниска от тая, която е зададена, климатика просто спи.


Спи в смисъл? Компресорът си върти нон стоп като стой та гледай :waving:

В крайна сметка моят климатроник работи ли в режим отопление или само спи,
не работи в режим отопление и не спи, можеш да го изключиш, иначе само вдига разход :)

DMS
29-10-2012, 23:38
Не работи в режим отопление и не спи, можеш да го изключиш, иначе само вдига разход :)

За съжаление е така, щеше да е супер ако обръщаше фреона.

При теб как е на 159-ката? : )

CHILIEV
29-10-2012, 23:42
Добре. Днес обаче както винаги като се задържи валежно и след 15 мин каране се запотяват стъклата. Пуснах климатика и само за 10-тина сек. всичко се вдигна. Супер бързо, направо се виждаше как се оттегля бързичко изпотеното от стъклото. А иначе си духаше топло. Нещо не схващам... :(

DMS
29-10-2012, 23:47
И аз днес изпробвах MEX DEF. Идеята е, че топлия въздух преминавайки през евапоратора се изсушава и достига до стъклата. Провери си филтъра на купето дали е сух, че и оттам стават циркове.

CHILIEV
30-10-2012, 00:00
Не бях на Макс Деф... само ей така кликнат бутона. Даже не се усети, че е пуснат... по принцип усещам малко по мощността.
За съжаление вече 3-та зима се боря с това. Филтъра е ок. Сменен чисто нов и веднага става мазало пак. Открих си и къде имам отвори за вентилация. Колко се вентилира от там е друг въпрос.

Потят се само при дъждовно време, иначе всичко е песен.

myato
30-10-2012, 12:06
Като е включен климатикът в студеното време, компресора си работи, но ТРВ е отворен на мах и почти изравнява налягането в двете части на системата.Въпреки това, охладителят е достатъчно студен, за да кондензира влагата от въздуха върху него и да се оттича през дренажа.За това въздухът се суши при включен клинатик.
Стъклата се потят, защото е налице разлика в температурите вън и вътре и стават кондензори.Климатикът като поеме тази роля и подсуши въздуха, няма какво да кондензира върху стъклата.

Mury
30-10-2012, 12:23
Не бях на Макс Деф... само ей така кликнат бутона. Даже не се усети, че е пуснат... по принцип усещам малко по мощността.
За съжаление вече 3-та зима се боря с това. Филтъра е ок. Сменен чисто нов и веднага става мазало пак. Открих си и къде имам отвори за вентилация. Колко се вентилира от там е друг въпрос.

Потят се само при дъждовно време, иначе всичко е песен.
Тези отвори по принцип не са за вентилация,а за да не се получава вакуум в купето и като треснеш някоя врата,да не изпадне някой джам,всички хечбеци и комбита имат такива клапи..................

П.С.По принцип си се заел с мисия невъзможна при 145/6,единственото спасение е това което правиш,на топло пускаш компресора..............Друго решение няма,просто вентилацията на тези коли е гола вода,и аз едно време се борих,но нищо не постигнах..................:smartass::smartass::sm artass::smartass:

mordohy
30-10-2012, 12:36
Спи в смисъл? Компресорът си върти нон стоп като стой та гледай :waving:

не работи в режим отопление и не спи, можеш да го изключиш, иначе само вдига разход :)

Дали ще е с изключен съединител или с отворен вентил е все тая. Компресора не консумира енергия.
Защото какво си мислиш, че става, когато е изключен климатика!?:calc:

CHILIEV
30-10-2012, 13:08
Дали ще е с изключен съединител или с отворен вентил е все тая. Компресора не консумира енергия.

След като не консумира значи спокойно да си карам на клима през зимата... ?

Супер ме дразни това. Всички си карат нормално само аз като в аквариум ебаси. :throw:
Някой не е ли пробвал да прави отвори за вентилация?

mordohy
30-10-2012, 14:21
Някои от вашите ги имат, но се оказа много рядко. Намират се в багажника. На 33-ките въобще липсва. Временно, а се оказа за постоянно, реших проблема, като махнах уплътнителите за стойките на задната броня. Така въздушният поток минаващ през парното или климатика, минава през цялото купе и излиза от зад, като по този начин проветрява и багажника.
При наличието на отушник/ци , колкото и да е изгнило купето, влага не се наблюдава в него.
Аз лично съм си харесал отдушник от Рено 19. Трябва само да си изрежеш дупката и директно го лепваш в багажника.
Изобщо темата я дискутирахме на широко, но не се сещам къде точно


Едит: ето тука чети! .http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=66965&highlight=%EE%F2%E4%F3%F8%ED%E8%EA

badmadafaka
30-10-2012, 14:41
Температурата в купето се регулира от клапа, която променя процентно съотношението на горещ/студен въздух.
И на тия с кранче ли..? ;)

kolev
30-10-2012, 16:19
Тези отвори по принцип не са за вентилация,а за да не се получава вакуум в купето и като треснеш някоя врата,да не изпадне някой джам,всички хечбеци и комбита имат такива клапи..................

така, ама като пуснеш вентилатора и въздуха отвън да дърпа, той пак си бяга от там, така че чиста вентилация си е.иначе се наблюдава един интересен ефект- затваряш вратата и чуваш как на вентилатора почват да му падат оборотите. значи имаш нещо като барокамера и сауна едновременно :D

code
30-10-2012, 17:58
Дали ще е с изключен съединител или с отворен вентил е все тая. Компресора не консумира енергия.
Защото какво си мислиш, че става, когато е изключен климатика!?:calc:
Той като е изключен ОК, ама защо си мислиш, че като е включен спи аз това не можах да разбера?


За съжаление е така, щеше да е супер ако обръщаше фреона.

При теб как е на 159-ката? : )
Едва ли е различно, утре ще го пусна както е умряла от студ да видим, ама едва ли ще топли :smartass:

stelt
30-10-2012, 18:34
Да се намеси в темата и някой който разбира от климатици. Истината е, че в студа компресора не се включва, не помня само под каква температура се случваше това.

code
30-10-2012, 19:21
По спомен под 7 градуса въобще не включва, може да провериш на отворена врата той се чува доволно като зацепи прави едно "чат", на студено като го включиш не се чува нищо.

И на тия с кранче ли..? ;)
Там е друга бира, такива "климатизации" са от миналия век .. :)

mordohy
30-10-2012, 19:27
Той като е изключен ОК, ама защо си мислиш, че като е включен спи аз това не можах да разбера?


Едва ли е различно, утре ще го пусна както е умряла от студ да видим, ама едва ли ще топли :smartass:

Имам в предвид, че за да се включи ел.магнита на компресора , трябва да са налице няколко условия: да сме включили бутона на климатика, терморелето в купето да е отчело по-висока температура от зададената, манометъра да не отчита свръх-налягаме.... по-новите модели сигурно имат и други условие.
Та ако натиснем копчето за включване на климатика, той като уред може и да е включен, но това не означава, че са изпълнени всички условия за да включи компресора.
Точно в това състояние казвам, че компресора спи.

code
30-10-2012, 19:32
....терморелето в купето да е отчело по-висока температура от зададената...
Eто тук според мен бъркаш, компресорът си работи независимо от зададената температура стига парното да не е на позиция МАХ

mordohy
30-10-2012, 19:40
Eто тук според мен бъркаш, компресорът си работи независимо от зададената температура стига парното да не е на позиция МАХ


Темата е за климатика на 146, а не за твоята:butt:

DMS
30-10-2012, 19:47
Eто тук според мен бъркаш, компресорът си работи независимо от зададената температура стига парното да не е на позиция МАХ

Аз усещам, че тази зима пак ще го ядем. Особено тези с нафтовите печки. :)

ПП: Питах те, защото 159 е доста по-нов модел и може да са измислили някоя хитринка. Все пак не е количка от зрънчо като 145. :)

code
30-10-2012, 19:53
Темата е за климатика на 146, а не за твоята:butt:

Ами аз досега такова изпълнение не съм виждал, то и няма логика да трябва да си намалиш градусите и да умреш от студ, за да може да си включиш компресора да ти изсуши примерно стъклата. Това докато не го видя не го вярвам.
А 9-ката утре ще я пробвам на климатик нашит на 28°С, ама ме съмнява, че ще се стопли вътре след 10минути както обикновено :smartass:

mordohy
30-10-2012, 19:59
Ами аз досега такова изпълнение не съм виждал, то и няма логика да трябва да си намалиш градусите и да умреш от студ, за да може да си включиш компресора да ти изсуши примерно стъклата. Това докато не го видя не го вярвам.
А 9-ката утре ще я пробвам на климатик нашит на 28°С, ама ме съмнява, че ще се стопли вътре след 10минути както обикновено :smartass:

Съгласен, ама ме съмнява климатика на 146 да може да върши подобни неща. При тия кочини проблема се решава с един добър отдушник в багажника.

ivan dimitrov
30-10-2012, 21:56
---

badmadafaka
31-10-2012, 08:17
Питах те, защото 159 е доста по-нов модел и може да са измислили някоя хитринка. Все пак не е количка от зрънчо като 145. :)
Един ден като си купиш 159 се върни в тая тема и прочети какво си написал... :-D

Факт e, че на всички коли, които съм карал с функция "max def", когато им пуснеш това нещо светва копчето, индикиращо включен климатик...
И като вземем предвид факта, че обикновено на сенниците на тези коли има картинки в каква позиция трябва да са останалите врътки и бутони на таблото и видим, че тази за студено/топло трябва да е на макс топло, за мен извода е, че със сигурност има някаква файда от пускането на климатик да ти духа топло (поне на колите с такава фукция)...
Ама и аз не разбирам нищо от климатици (освен от кое копче се пускат)... :lol_sign:

phoenix
31-10-2012, 13:07
ами до тук само Ицо/Code го е казал както трябва, с малко изключение, или аз не съм го разбрал правилно. но и аз да потвърдя. Ако е много студено, независимо че натискате копчето и ламбата свети, компресора не се включва.
Да дадам и лека дефиниция на включен компресор:
Компресора присъства на пистовия ремък и когато е задействан, всъщност се задейства ел. магнитния съединител, който е в самата му ролка и започва да се върти оста на компресора. През останалото време се върти само ролката, без да върти реално оста на самия компресор. Така че пуснат/спрян компресор си зависи от това дали се е задействал съединителя му или просто присъства като още една паразитна ролка.
Уточняваме също така и че климатика не може да топли, понеже няма четирипътен винтил. Климатик/троник работи само и единствено на охлаждане. Просто климатроинка следи зададена Т, а климатика духа само студено докато ти изкапят ушите. От тук и колите със обикновенна климатична инсталация имат само бутон AC, а тези с климатроник(то си е пак същия компресор) имат електронно поддържане на дадена Т, заради по-умния си компютър и възможноста да отварят/затварят клапата за топло и така да миксират въздуха. Та те имат вместо топло студено, направо градусите които искаме в цифри. И още една дреболийка: точно заради това, тези коли имат датчик който следи външната Т(обикновенно в някое огледало) и датчик който следи вътрешната Т, който е някъде по централната конзола, и обикновенно е замаскиран с някоя дребна решетка и е монтирана мини перка, за да върти въздуха през този датчик, за да знае колко е вътре и колко трябва да работи за да стопли или охлади. Хубаво е да се почиства от време на време там, за да работи коректно. Та при достигане на желаната Т, въпреки че вътре свети лампата на бутона за пуснат климатик, компресора само се върти, защото не е нужна работата му, както и не е нужен неговия разход.
Регулирането на зададената Т, става само с клапата за топпло студено, която при климатроника се регулира сама, според нуждата да стопли или охлади.
Функцията Макс Деф или както беше там, най дясното положение просто смесва двата режима. Духа топло, защото колата вече е загряла(който не вярва да пусне на този режим докато колата е студена и да види какво духа), като в същото време компресора се пуска принудително, без значение каква е външната Т. Идеята е питатата(Топлообменника), която компресора охлажда да обере конденза от купето, докато се обдухва с горещ въздух от парното(стопления двигател).
Това е.
Други неясноти ?:big_beer::big_beer:

badmadafaka
31-10-2012, 13:36
Други неясноти ?
Защо на "max def" свети индикацията за включен климатик/троник..? За красота ли..? :roll:

phoenix
31-10-2012, 13:53
... мога и да се самоцитирам, ама ще изляза като някой самофлюбен :)
Тогава лампичката свети и компресора работи принудително. И като работи, разбирай работи на студено(той по друг начин не може). Докато работи компресора, вътре питата на топлообменника му се обледенява/заскрежава, като обира по този начин влагата от купето. Въпреки това, клапата вкарва горещ въздух в купето.
Всеки може да опита при студена кола да го пусне в този режим и ще види, че ефект от този режим НЯМА, и НЕ духа топло! Топлото идва, когато колата позагрее! Стоплото идва и ефекта на бързо изсушаване на стъклата.
Основните проблеми за изчистване на изпотените стъкла са няколко:
1. Задръстен филтър за входящ въздух в купето.
2. Сменен нов фалшив филтър, който не пропуска чистия въздух да влезе.
3. Умишлено пуснат режим на циркулация на въздуха само вътре.
4. Много мокър филтър, който вкарва допълнително влага в купето.
5. Запушени отдушници на купето.

Ами това е.
Ей всеки бяга от една бира значи!

badmadafaka
31-10-2012, 15:01
Сигурно си прав, но ми се струва малко вероятно тия дето са проектирали тази система да са направили при опцията "max def" да се случва нещо дето е напълно излишно и няма никаква файда от него...
Все пак онова е съкращение от maximum defrost, нек'си не може да са очаквали, че ще го ползваш само след като колата вече е загряла та има смисъл от климатроника, нали..?
Е това ми е странно, а като знам, че ти не си от тия, дето си вярват, че знаят повече от дизайнерите на колата (а тук те са МНОГО), въпроса за мен си остава не съвсем ясен... :smartass:

phoenix
31-10-2012, 15:07
ооооо приятелю, повярвай ми прав съм!
И това има как да го провериш по описания от мен начин. Или ако искаш излез и хвани тръбите на климатика, които влизат в купето на студен мотор. И върти каквито си искаш врътки и копчета.
Компресора може да прави само и единствено студ!!!
Когато загрее колата идва и топлото!!!
За това топлото да пристигне сравнително бързо, хората са сложили термостат, там си е измислено!

п.с.
Замисли се какво става при дефрост, на един климатик монтиран в хола примерно.
Питата във вътрешното тяло, започва да се обледенява, докато се разтопи леда на външното тяло. След което, когато свърши дефроста всичкия този лед и скреж, който се е образувал във вътрешното тяло се стопява и изтича през маркуча навън, като по този начин освен всичко друго изсушава и въздуха в стаята. Защото влагата от стаята си заминава с края на дефроста, през дренажа!
Нищо ново под слънцето!

п.с.2
Добре де, сам ще се почерпя за информацията която споделих.
Наздраве!

code
31-10-2012, 15:11
Та при достигане на желаната Т, въпреки че вътре свети лампата на бутона за пуснат климатик, компресора само се върти, защото не е нужна работата му, както и не е нужен неговия разход..

Това ще го пробвам, ама трябва да чакам сега до лятото :big_beer:

kolev
31-10-2012, 15:21
Сигурно си прав, но ми се струва малко вероятно тия дето са проектирали тази система да са направили при опцията "max def" да се случва нещо дето е напълно излишно и няма никаква файда от него...
Все пак онова е съкращение от maximum defrost, нек'си не може да са очаквали, че ще го ползваш само след като колата вече е загряла та има смисъл от климатроника, нали..?
Е това ми е странно, а като знам, че ти не си от тия, дето си вярват, че знаят повече от дизайнерите на колата (а тук те са МНОГО), въпроса за мен си остава не съвсем ясен... :smartass:

феникс е прав. тези климатици духат само студено. презумпцията е че топлото ти така или иначе идва от двигателя. при мах деф /налична само при 145/6 с автоматичен климатик/ се включва топлото на макс и климатика се пуска за да суши въздуха както се каза.
външната температура при която се изключва компресора мисля е под 4градуса, а се задейства над 6.
иначе има разни лимузини и електрически автомобили с климатици за топло и студено.

CHILIEV
31-10-2012, 15:47
Потвърждавам, че климатика (поне моя) не прави топло.
Образува се обаче въпроса - След като климатика не работи при настроена температура по-висока от околната (съответно не е на макс. деф.) защо отново отнема влагата? Явно все пак компресора работи?

п.п. Никаква файда няма от тоя макс деф. След като спра макс дефроста през зимата (а и през лятото като спра климатика) започва да влиза сериозно влажен въздух. Направо усещаш влагата през духалката как налазва. Та това прави всички стъкла с един пръст мокро само за под минута. А през лятото е просто неприятно. При вас така ли е?

kolev
31-10-2012, 16:02
1-не отнема влагата и не работи
2-на макс деф питата на климатика става буца лед. след като го спреш и оставиш топлото на макс, топлия въздух веднага вдига отново тая вода от питата.

колкото по-топъл е въздуха, толкова повече влага може да поеме!
сутрин или за бързо махане на конденза пробвай - палиш колата и смъкваш шофьорския джам 2-3мм. топлото на макс , позиция предно стъкло и въздух отвън.

CHILIEV
31-10-2012, 16:22
1 - отнема влагата очевадно бързо. Тествано в дъждовните дни началото на седмицата. Дали работи или не... идея нямам.
2 - Да, това е вариант, но когато валии 1мм да е отворен джама направо си пръска вътре. Супер смотано явно е извита самата врата, но това е. Набелязал съм един ветробрани за прозорците за тази цел.

badmadafaka
31-10-2012, 16:27
@kolev: Е казваш, че климатика е пуснат за да изсушава въздуха при max def... Не е ли това именно файдата..? :)
А и хич не съм съгласен, че тая опция я има само при 145/6 - има я и в по-последните модификации на браво/брава/мареа, както и "чалгата" 156 (поне в моята).

@phoenix: Знаеш, че от мен бирата я имаш и без да помагаш в теми като тази... :-D

phoenix
31-10-2012, 17:17
1 - отнема влагата очевадно бързо. Тествано в дъждовните дни началото на седмицата. Дали работи или не... идея нямам.
2 - Да, това е вариант, но когато валии 1мм да е отворен джама направо си пръска вътре. Супер смотано явно е извита самата врата, но това е. Набелязал съм един ветробрани за прозорците за тази цел.

1. Смени си филтъра на купето!!!
1.а. и провери подстъпа към него да е чист и сух!!!
(има там едни пластмаси, които го пазят, при дъжд да не се мокри, дали са си по местата?)
2. Провери си дренажа на купето!!

последния път, след като се замъглих като в басейн... просто на една бензиностанция отворих пластмасата под чистачките и филтъра беше мокър и кален като един боклук.... нарязах го с едно макетно ножче по ребрата на 10-тина места и след като събрах колата, вече беше решен проблема с конденза. Тази хартия от която е направен филтъра, като се намокри и преди това е била прашна, става като абсолютна тапа. Реално чист въздух не постъпва и вътре става басейн!

code
31-10-2012, 17:19
Бах маа му :asthanos: на 9-ката компресорът не ще да включва като съм настроил на високи градуси, само свети. На 6-цата не е така. Различни коли, различни решения явно :big_beer:

kolev
31-10-2012, 17:32
@kolev: Е казваш, че климатика е пуснат за да изсушава въздуха при max def... Не е ли това именно файдата..? :)
А и хич не съм съгласен, че тая опция я има само при 145/6 - има я и в по-последните модификации на браво/брава/мареа, както и "чалгата" 156 (поне в моята).

@phoenix: Знаеш, че от мен бирата я имаш и без да помагаш в теми като тази... :-D

тъй като сме в раздел 145/146 казвам че функция макс деф имат само 145/6 с автоматичен климатик. тия с простия климатик я нямат, както и че има друг начин да си изсушиш бързо прозорците освен с макс деф.

ПП
CHILIEV, какво стана с влагата в багажника и отдушниците.

Mury
31-10-2012, 17:58
Аз на мойта 146-ца с обикновенния климатик,точно така си изсушавах джамовете зимата,на топло си пусках климатика и джамовете се изсушаваха адски бързо.............:butt::butt::butt::butt:

mordohy
31-10-2012, 20:12
Нищо ново под слънцето!



Точно така!





п.с.2
Добре де, сам ще се почерпя за информацията която споделих.
Наздраве![/QUOTE]


Още няма и пета страница и обърнахте темата на плюскане и пукница!:big_beer::big_beer::big_beer::big_beer:

Иначе още в началото ви казах, че тоя климатик само студи!:butt:

CHILIEV
31-10-2012, 21:40
1. Смени си филтъра на купето!!!
1.а. и провери подстъпа към него да е чист и сух!!!
(има там едни пластмаси, които го пазят, при дъжд да не се мокри, дали са си по местата?)
2. Провери си дренажа на купето!!


Няколко пъти го правя това и то все в дъждовно време защото филтъра е първия заподозрян. Не е от филтъра. Пластмасата е една с едни кукички се закача от едната страна към прозореца и тя си е там... и пролет и есен сменям тоя филтър почти защото започва да вали. До сега не е имало файда.
Виж дренажите не ги знам къде са, признавам. Някой ако удари едно фото горе-долу.

@kolev ами май се оказва, че нямам отдушник. На първата страница снимах единствените отвори, които имам в багажника.

code
07-11-2012, 14:47
Значи продължавам да съм офф обаче понеже някой ме попита - на 9-ката парното подухва топло още с паленето сутрин, явно има някакви подгреви :calc:

phoenix
07-11-2012, 17:32
Ицо, както и да го въртим почти съм 99,9% сигурен, че няма жива кола, която да има четирипътен винтил на климатика и да обръща режима на работа, в случая да топли климатика. Топлото винаги идва от двигателя в частни случаи от допълнителни печки които топлят принудително принципно с нагревател и нещо което да го обдухва(тип калорифер) или с нафтова печка примерно, която имитира стопляне на двигателя.