PDA

View Full Version : Може ли да се източи масло през щеката и как точно..?



badmadafaka
05-11-2012, 11:41
А..?

Jivko7777
05-11-2012, 11:50
най лесния начин развърти масления филтър и ще по изтече масло и после пак си го слагаш, най добре е да развъртиш пробката леко да потече и пак стягаш

badmadafaka
05-11-2012, 12:05
Ясно ми е какви са другите начини да го източа... Чудя се защо не успях през щеката, защото все пак това е най-чистия начин (ако стане)... ;)

myato
05-11-2012, 12:12
Ясно ми е какви са другите начини да го източа... Чудя се защо не успях през щеката, защото все пак това е най-чистия начин (ако стане)... ;)

Защото маркучето се подгъва и върха му не е в маслото.

badmadafaka
05-11-2012, 12:45
Маркучето е горе-долу с размера на щеката като диаметър, а пък доколкото съм виждал другия край на дупката за щеката, размера и си е еднакъв до долу... Тоест вътре в тръбичката няма как да се сгъне според мен. А пък и като го извадя се вижда, че 2-3 сантиметра от върха му е черно отвътре, тоест потапяло се е в маслото, защото ако маслото по него е само от триенето в тръбичката, щеше да е само отвън на маркуча...
Ако няма друго логично обяснение, явно ще излезе това де... Може би варианта е с още по-дълъг маркуч, или пък някакъв по-твърд...

ecotronic
06-11-2012, 00:24
Тая спринцовка сигурно има нищожен обем. Метни я някъде и си намери 2 парчета маркуч - едното около метър дълго а другото 20 - 30 см. Намери и един буркан от компот с винтова капачка.

1 - Правиш на капачката 2 отвора така че двата маркуча да минат плътно през тях, като късото парче да не влиза на повече от 2 сантиметра в буркана.

2 - Завиваш капачката на буркана

3 - Набутваш дългия маркуч да стигне до картера

4 - Смучеш през късия (създаваш вакуум без да бързаш, че маслото се точи бавно)

5 - Гледаш как се пълни буркана.

mordohy
06-11-2012, 03:48
Ако маслото е било студено е възможно да не може да протече и спринцовката макар и да създава вакуум, той да не е достатъчен.
Пробвай на загрят мотор.
Тогава обаче, може да се свива маркуча и да залепва.
Изобщо помогнах ти!
Няма що!

lordliness
06-11-2012, 04:24
Тая спринцовка сигурно има нищожен обем. Метни я някъде и си намери 2 парчета маркуч - едното около метър дълго а другото 20 - 30 см. Намери и един буркан от компот с винтова капачка.

1 - Правиш на капачката 2 отвора така че двата маркуча да минат плътно през тях, като късото парче да не влиза на повече от 2 сантиметра в буркана.

2 - Завиваш капачката на буркана

3 - Набутваш дългия маркуч да стигне до картера

4 - Смучеш през късия (създаваш вакуум без да бързаш, че маслото се точи бавно)

5 - Гледаш как се пълни буркана.
По точка 4 ще е добре да извика някоя от мацките на околовръстното :) , за течности като антифриз мисля че ще стане, но за маслото и при това сечение на маркуча изглежда невъзможно
Залагам кафе и кола, че никога няма да види точка 5.
Източи цялото масло през пробката и си налей колкото трябва.

code
06-11-2012, 08:27
Има си машинки за тая работа;) аз имам 3 :) Забий се в първия сервиз и да ти дръпнат маслото, ще изгориш там 300 грама, голяма работа:go:

badmadafaka
06-11-2012, 08:28
Маслото беше топло (колата тъкмо беше спряла), даже се чудех дали проблема не е, че не се е стекло в картера, но на щеката (и на маркуча) си имаше след забърсването и...
Теста, както написах, на "системата", го направих с ново, студено масло (от същото, дето е в мотора) и спринцовката си го извади от кутията му перфектно, без да има какватои да било драма...

svetlastf
06-11-2012, 09:37
Да не би маркуча да влиза плътно в тръбата на щеката и да създава вакуум..? Що не пробваш с по-тънък маркуч?

badmadafaka
06-11-2012, 09:43
Не влиза плътно, ако беше така нямаше да мога да издърпам буталото на спринцовката... А то излиза прекалено лесно, все едно, че връхчето на маркуча не е потопено в маслото а е във въздуха, което може би ще се окаже причината, както каза @myato...
Като имам време ще отида да купя по-дълъг маркуч да пробвам с него...
Иначе, както вече казах, знам вички възможни начини за източване на малко количество масло от двигателя, просто точно този не го бях пробвал и се оказа греда, необяснима за мен... :disgust: :)

undy
06-11-2012, 10:37
Адаш, според мен също,някъде се извива въпросното маркуче.....иначе няма логика.Опитай да намериш по-твърд,та да е гаранция,че не се подгъва някъде и слиза до долу.....тия за пневматика които са.

Drag0
06-11-2012, 12:47
...
Миналата година и на мен ми се наложи - 50 или 60 кубикова от аптеката и маркуч от система (пак от аптеката)
Трудно е но не е невъзможно но при мен щеката за маслото е на удобно място.
Ако теглиш въздух - вадиш маркуча завърташ го леко , пак го слагаш и така. Абе голяма играчка е и 2ри път не бих се хванал да го правя.

Dimicha
06-11-2012, 13:51
Ба, колега, по твои сметки колко е излишното масло? Има ли смисъл въобще да го точиш-все пак не си налял с литър или половин литър отгоре, налял си със стотина грама повече. Все пак това е Алфа-докато намериш начин да го източиш това масло, те ще го изгори ;) :D

badmadafaka
06-11-2012, 15:28
Не съм казвал, че цялата работа се опитвам да я направя на Алфа, но да, в крайна сметка се отказах от източването, защото иде реч за 300 грама макс по груби сметки, което не е драматично, а пък мотора си е доста корава фиатска (правена в Бразилия) нафтова печка...
Идеята на темата е да разбера защо не се получи, просто да си знам... :handshake:

myato
06-11-2012, 19:29
Не съм казвал, че цялата работа се опитвам да я направя на Алфа, но да, в крайна сметка се отказах от източването, защото иде реч за 300 грама макс по груби сметки, което не е драматично, а пък мотора си е доста корава фиатска (правена в Бразилия) нафтова печка...
Идеята на темата е да разбера защо не се получи, просто да си знам... :handshake:

Някое Palio ли разтриваш:-D? Я кажи с кой мотор?
Тя работата е ясна що не става. За друг път си намери тръбичка, за да не се подгъва, а на нея закачи маркучето.

pininfarina
06-11-2012, 19:49
Ако видиш един свален картер ще разбереш защо неможеш да го източиш :-)
Отгоре в картера има ламарина, която предотвратява разплискването на маслото при спиране, ускорение и в завой. На нея се подвива маркучето най вероятно и затова нестава ;-)

myato
06-11-2012, 20:12
Ако видиш един свален картер ще разбереш защо неможеш да го източиш :-)
Отгоре в картера има ламарина, която предотвратява разплискването на маслото при спиране, ускорение и в завой. На нея се подвива маркучето най вероятно и затова нестава ;-)

Да ти кажа и на мен това ми мина през акъла, но като не знам на какъв двигател е, се въздържах, защото щита е с различно големи отвори и профил на различните мотори.

badmadafaka
06-11-2012, 22:01
Палиото е 1.7ТД... :go: Най-читавия фиат, който съм карал (може би не случайно това е и най-продавания им модел за всички времена)... :bowdown:
Виждал съм картер как изглежда, но ако не бъркам щеката влиза даже някъде под коляновия вал, така че тръбичката, която е права и с размера на щеката като дебелина би трябвало и тя да стига някъде там... Поне така си мислех, но явно сте прави...

Dimicha
06-11-2012, 22:56
Ами надявам се наистина да няма проблем-аз мога от скромния си опит да твърдя, че по-скоро няма да има проблем. При последната смяна бухнах всичките 5 литра масло, които по книжка трябва да се налеят, и явно с нестеклото се старо масло са дошли малко повече, та няколко месеца маслото стоеше на милиметър-два над максимума. Колата е 155-ца и в крайна сметка като добра Алфа си ги изгори, че и повече. Сега, от друга страна съм чувал за неприятни случки, в които се стига до късане на ангренажен ремък. Първо обаче, тогава човекът е налял два пъти по половин литър, щото му светела лампата на маслото и той не повярвал на щеката, та рекъл да долее. И второ, поне на мойта кола някъде по схемите съм виждал, че май има нещо като клапан на една от маслените магистрали, който изпуска излишното налягане

badmadafaka
07-11-2012, 08:55
Това с ангренажния ремък ми се вижда малко в сферата на не-научната фантастика... Ама то е достатъчно някой семеринг да даде фира за да ти скофти деня (че и следващите няколко)... :death:

lordliness
07-11-2012, 12:37
Повечето масло не е сериозен проблем, картера е съд от който помпата си смуче масло и някои части се мажат чрез плискане, какво от това , че е с няколко милиметра по високо нивото

Jivko7777
07-11-2012, 12:41
Повечето масло не е сериозен проблем, картера е съд от който помпата си смуче масло и някои части се мажат чрез плискане, какво от това , че е с няколко милиметра по високо нивото

ако беше лято да но сега зимата не бих рискувал че наляганията са зверски и без това

oem
07-11-2012, 13:22
В картера пък къде имаш налягане на масло? Семеринги избиват когато имаш високо картерно налягане, но това няма нищо общо с налягането на маслото :)

Принципно когато има високо ниво на маслото се намалява обема за картерни газове от там може да има леко повишение на картерното налягане, но това картерната вентилация ако е изправна ще си го компенсира без проблем. До половин литър надвишено ниво на маслото не е абсолютно никакъв проблем. И това няма общо с вискозитета на маслото.

Едно допълнително инфо: когато имате изолирана от смукателната система картерна вентилация винаги е по-добре да карате с поне половин литър по-малко масло в мотора.

Разбира се всичко това важи по-малко за мотори след ремонт или такива на малко километри и повече за поизносените такива.

HACCP
07-11-2012, 14:07
Обема на спринцовката ти до колкото разбрах е 50 кубика (50 мл.). Ако въздуха в тръбичката е повече от 50 кубика няма как да качи масло а само въздуха от тръбичката. Ако направиш повече от едно "засмукване" т.е. изтегляш веднъж със спринцовката прищипваш маркуча изваждаш спринцовката връщаш буталото й и пак я поставяш на маркуча и изтеглят пак и така докато свърши въздуха в маркуча би трябвало да засмучи. През цялото време е добре другият край на маркуча да е потопен в маслото!

lordliness
07-11-2012, 14:09
В картера пък къде имаш налягане на масло? Семеринги избиват когато имаш високо картерно налягане, но това няма нищо общо с налягането на маслото :)

Принципно когато има високо ниво на маслото се намалява обема за картерни газове от там може да има леко повишение на картерното налягане, но това картерната вентилация ако е изправна ще си го компенсира без проблем. До половин литър надвишено ниво на маслото не е абсолютно никакъв проблем. И това няма общо с вискозитета на маслото.

Едно допълнително инфо: когато имате изолирана от смукателната система картерна вентилация винаги е по-добре да карате с поне половин литър по-малко масло в мотора.

Разбира се всичко това важи по-малко за мотори след ремонт или такива на малко километри и повече за поизносените такива.
Точно така е.

badmadafaka
07-11-2012, 16:23
Обема на спринцовката ти до колкото разбрах е 50 кубика (50 мл.). Ако въздуха в тръбичката е повече от 50 кубика няма как да качи масло а само въздуха от тръбичката. Ако направиш повече от едно "засмукване" т.е. изтегляш веднъж със спринцовката прищипваш маркуча изваждаш спринцовката връщаш буталото й и пак я поставяш на маркуча и изтеглят пак и така докато свърши въздуха в маркуча би трябвало да засмучи. През цялото време е добре другият край на маркуча да е потопен в маслото!
Нали затова 2 пъти писах, че съм пробвал дали спринцовката смуче чисто ново масло преди да пристъпя към процедурата, ясно ми е, че ако обема в маркуча е близък или по-голям до този в спринцовката, няма как да стане това дето си го мисля... Просто не е това проблема, спринцовката си смуче като стой та гледай... ;)

Ники, мерси за инфото, доста полезно е да се знае... Съдейки по груби сметки, половин литър масло е половината разстояние между минимума и максимума на щеката (съвсем грубо), нали..? :calc:

oem
07-11-2012, 16:39
Не знам на фиат-чето как е диазйна на картера и не мога да ти кажа, но при при твин скрапа е долу горе така.

i.ganchev.ganchev
10-11-2012, 01:28
Аз се обзалагам, че по някаква причина маркуча не влиза в маслото.
Няма логика да теглиш "супер лесно" буталото на спинцовката на горе, а маркуча да е потопен в маслото, което знаем, че е с голяма пътност.
Или се подвива на горе, когато излезе от тръбичката за щеката и отива на майна си райна в картера (ако самия маркуч има някаква деформация примерно, често се случва като е стоял много време навит), или някъде се опира и се подвива.
На 99% съм сигурен, че това е причината.

Иначе с тези кубици на спринцовката, като дръпнеш буталото до край на зад, и същевременно си сигурен, че не смуче от някъде другаде, освен другия край на маркуча, като извадиш маркуча, трябва да има някакво количество масло в него, задържано от вакуума. Колкото и малко да е...
Всичко друго значи, че смучеш въздух от някъде.

badmadafaka
10-11-2012, 07:57
Явно е това, аз се отказах да се занимавам, но явно правилния начин е с твърд маркуч...

serafim
13-11-2012, 10:03
Само за протокола - вадил съм масло по този начин - с пневмомаркуч фи 6 вътрешно фи 4 (ако не се лъжа - преди 3 години беше), и с междиннен съд (бутилка от кока-кола :-) ), обаче за около половин час дърпане с уста ми се сплескаха ушите, но понеже съм инатлия и тъпо копеле, се запънах. Успях да извадя 100 - 150 милилитра. И то защото в сервиза (дето трябваше да ми сменят гарнитура на капака на клапаните) човека видял в багажника туба с 200 грама масло, а на щеката - 3 мм под максимума и го ливнал.

Jivko7777
15-11-2012, 12:33
Явно е това, аз се отказах да се занимавам, но явно правилния начин е с твърд маркуч...

Батко до ся да беше отишъл на един канал да развъртиш леко пробката и да я стегнеш пак...

badmadafaka
15-11-2012, 14:05
Не досега, още на 15-тата минута като си направих грубата сметка колко е допълнителното количество, затворих капака и още не съм го отварял (сигурно вече има 1000 километра) и това стана доста преди да пусна темата. Както казах в началото, нея съм я пуснал информативно защото ми стана интересна причината, поради която не станаха нещата както си ги мислех, то ако разчита човек само на форум за да си оправи някакъв проблем по колата, значи има проблем другаде... :handshake: :beer:

nikkysix
16-11-2012, 06:24
щом маркуча е дебел колкото отвора за щеката си направи процедурата с отворена капачказа наливане на масло

Bobo
16-11-2012, 22:05
щом маркуча е дебел колкото отвора за щеката си направи процедурата с отворена капачказа наливане на масло

Мъка голяма! Колега помисли преди да напишеш нещо такова ;)

А по темата неуспеха на колегата се дължи на това че не е имало водач в маркуча и се е подгънал;) Точил съм през щеката такова Палио без проблем ;) 10 минути 4 литра на студено ;)

nikkysix
17-11-2012, 19:07
Мъка голяма! Колега помисли преди да напишеш нещо такова ;)

А по темата неуспеха на колегата се дължи на това че не е имало водач в маркуча и се е подгънал;) Точил съм през щеката такова Палио без проблем ;) 10 минути 4 литра на студено ;)

Прав си! Извинения за спама!