PDA

View Full Version : Огромно количество масло в антифриза



sergo11
15-11-2012, 09:01
Здравейте,
днес сутринта като тръгнах за работа ми направи впечатление, че колата си загрява нормално, но парно почти нямаше. Помислих си, че охладителната течност е намаляла и спрях на бензиностанцията и взех един литър антифриз. Като отворих капачката на казанчето от там започна да блика направо масло. Предполагам, че проблема е в масленият охладител а не в главата. Моля за вашите предположения и мнения за отстраняване на проблема.
Автомобилът е Алфа Ромео 166, 2.0 TS

lordliness
15-11-2012, 09:43
Гарнитура на блока.Маслото не е ли побеляло.Смяна на гарнитура и шлайф на главата. Не виждам връзка между антифриз и маслен радиатор.Като свалиш главата може да смениш гумичките и да пастираш клапаните.

sergo11
15-11-2012, 09:51
Антифриза минава през един охладител на маслото, който се намира на блока на двигателя. Там се завива и масленият филтър. Ако е гарнитура маслото ще е доста по-малко, а и ще загрява.

ecotronic
15-11-2012, 09:54
Не разбрах какво е било нивото на охладителната течност. Сутрин преди палене провери нивото на маслото в картера и виж дали не е побеляло. Когато загрее колата виж дали излиза бял пушек през ауспуха и дали се надуват повече от нормалното маркучите към радиатора.

С какъв двигател е колата?

sergo11
15-11-2012, 09:59
Не разбрах какво е било нивото на охладителната течност. Сутрин преди палене провери нивото на маслото в картера и виж дали не е побеляло. Когато загрее колата виж дали излиза бял пушек през ауспуха и дали се надуват повече от нормалното маркучите към радиатора.

С какъв двигател е колата?

Здравей Еco,
тези признаци липсват и затова съм 90% сигурен, че е този охладител.

lordliness
15-11-2012, 10:01
Антифриза минава през един охладител на маслото, който се намира на блока на двигателя. Там се завива и масленият филтър. Ако е гарнитура маслото ще е доста по-малко, а и ще загрява.
Може, не знам, но не трябва ли да има и антифриз в маслото?

sergo11
15-11-2012, 10:03
Може, не знам, но не трябва ли да има и антифриз в маслото?

Ако е от охладителя не. Защото налягането на маслото е около 4 бара, а на охладителната течност е много по-ниско.

ecotronic
15-11-2012, 10:13
Ако е от охладителя не. Защото налягането на маслото е около 4 бара, а на охладителната течност е много по-ниско.

Да но когато загасиш двигателя масленото налягане пада а това в охладителната система стои високо известно време докато изстине двигателят. През това време би трябвало да стане обратния преход - на охладителна течност в маслото.

sergo11
15-11-2012, 10:19
Да но когато загасиш двигателя масленото налягане пада а това в охладителната система стои високо известно време докато изстине двигателят. През това време би трябвало да стане обратния преход - на охладителна течност в маслото.

Много си прав за това, но налягане на маслото все още има дори и минимално. А отвора през който маслото влиза в охлаждащата течност може да е малък. Ако е гарнитура колата ще прегрява и ще изхвърля охладителната течност през казанчето. Тези охладители са от тънка алуминиева сплав и с годините се разяждат от антифриза. Имах същият проблем с един Jeep тогава разглобихме мотора за нищо.

lordliness
15-11-2012, 10:21
Да но когато загасиш двигателя масленото налягане пада а това в охладителната система стои високо известно време докато изстине двигателят. През това време би трябвало да стане обратния преход - на охладителна течност в маслото.

Освен, ако не е някакъв много малък пробив, ако тече само масло в охладителната система нивото в картера трябва да е паднало, но рано или късно трябва да се смесят

sergo11
15-11-2012, 10:25
Освен, ако не е някакъв много малък пробив, ако тече само масло в охладителната система нивото в картера трябва да е паднало, но рано или късно трябва да се смесят

Паднало е да и то доста.

ecotronic
15-11-2012, 10:49
Най вероятно проблемът е във въпросния охладител и по-малко вероятно в гарнитурата на главата. Така че се ориентирай към неговата смяна и дано с това проблемът да се реши.

sergo11
15-11-2012, 10:55
Най вероятно проблемът е във въпросния охладител и по-малко вероятно в гарнитурата на главата. Така че се ориентирай към неговата смяна и дано с това проблемът да се реши.

Нов само като оригинална част около 900 лв. Намерих втора ръка за 40 лв. отивам да го видя. И в събота ще падне лежане по колата :)

badmadafaka
15-11-2012, 10:57
На тоя маслен охладител, за който говориш, има ли изобщо гарнитура или нещо друго, стоящо между двете течности, което би могло да се повреди и да смеси течностите..? Аз мисля, че не, тоест не си го представям как точно ще се строши и ще ги смеси точно оттам... :hmm:
От друга страна пък щом има чак толкова много масло в охладителната система, ако е от гарнитура 100% ще си усетил драстична промяна в работата на мотора... :calc:

sergo11
15-11-2012, 11:19
На тоя маслен охладител, за който говориш, има ли изобщо гарнитура или нещо друго, стоящо между двете течности, което би могло да се повреди и да смеси течностите..? Аз мисля, че не, тоест не си го представям как точно ще се строши и ще ги смеси точно оттам... :hmm:
От друга страна пък щом има чак толкова много масло в охладителната система, ако е от гарнитура 100% ще си усетил драстична промяна в работата на мотора... :calc:

Вътре в охладителя има тънкостенна алуминиева тръбичка (серпентина) по която минава маслото. Тя се пука и от там в охладителната течност.

lordliness
15-11-2012, 11:45
Всичко това звучи ужасно, лесно ли поне се сменя?

badmadafaka
15-11-2012, 12:01
Вътре в охладителя има тънкостенна алуминиева тръбичка (серпентина) по която минава маслото. Тя се пука и от там в охладителната течност.
Аха. Аз си мислех, че е дебела алуминиева стена... Ами ако е така си перфектен - ремонт за "на улицата" си е отвсякъде ако там е проблема...
Успех с отстраняването му! :thumbup:
Ако ти се занимава качи някоя снимка после да се види как се прецаква тоя охладител ако се окаже от него проблема.

stelt
15-11-2012, 12:49
Наскоро и при мен се получи същата ситуация - масло в антифриза. В маслото на двигателя няма охл.течност, само намалява количеството му. Е, не на алфа, ама все тая.
Какво направих. Като за начало изолирах охладителя на маслото. Просто вързах входящия и изходящия маркуч от охладителя един в друг.
Сега съм нагласил така нещата, че след всяко каране източвам водата от системата, за да може малко по малко да се очисти попадналото масло вътре.
И съответно си търся охладител.

B&V
15-11-2012, 13:04
На това ли му казвате охладител?! Ако е това, не виждам там да влиза антифриз!

ecotronic
15-11-2012, 13:34
На това ли му казвате охладител?! Ако е това, не виждам там да влиза антифриз!

JTD 10V е с охладител масло - антифриз
Бензиновите са с въздушен охладител.

Сигурно гледаш на бензинов мотор.

sergo11
15-11-2012, 13:45
JTD 10V е с охладител масло - антифриз
Бензиновите са с въздушен охладител.

Сигурно гледаш на бензинов мотор.

Ами не е така през този охладителя на бензиновите също си минава антифриз. Оказа се, че на всички TS двигатели след 97 г. е един и същ. Вече съм 100% сигурен, че е от там проблема. И както каза колегата в по-горен пост може да се премахне охлаждането поне сега в този сезон, но проблема е, че освен за охлаждане на маслото в началото пък го подгрява. Така, че може да се кара малко време без него.

badmadafaka
15-11-2012, 14:09
Бензиновите са с въздушен охладител.
Само на главата на шофера и само като е отворено стъклото... :D :cheers:
Разните течности си се охлаждат точно както си трябва... В това нещо около стойката на масления филтър тече антифриз (точно това е въпросния охладител). По принцип знам за хора, които директно са го премахнали, но аз също не бих го направил.

sergo11
15-11-2012, 14:12
Само на главата на шофера и само като е отворено стъклото... :D :cheers:
Разните течности си се охлаждат точно както си трябва... В това нещо около стойката на масления филтър тече антифриз (точно това е въпросния охладител). По принцип знам за хора, които директно са го премахнали, но аз също не бих го направил.

Точно така охладителят е много важен.

ecotronic
15-11-2012, 14:12
Ами не е така през този охладителя на бензиновите също си минава антифриз. Оказа се, че на всички TS двигатели след 97 г. е един и същ. Вече съм 100% сигурен, че е от там проблема. И както каза колегата в по-горен пост може да се премахне охлаждането поне сега в този сезон, но проблема е, че освен за охлаждане на маслото в началото пък го подгрява. Така, че може да се кара малко време без него.

Да видях го как е при TS - топлообменникът в основата на масления филтър.
Явно преди съм гледал в документацията за 2,5 V6:

http://alfa.kachi-snimka.info/images/viu1352981299e.jpg


А за JTD този охладител го дават външен радиатор. Май има нещо сбъркано в документацията.

sergo11
15-11-2012, 14:12
Сега се чудя как да промия охладителната уредба?

badmadafaka
15-11-2012, 14:19
Е това е най-голямата ти драма според мен... Имах кола, на която гарнитурата между два цилиндъра изгоря (...) и охладителната течност се беше напълнила с масло... Сигурно поне 10 пъти промивах всичко (с "Меглио"), казанчето го свалих и го мих отделно 10 пъти, абе сигурно съм изсипал 20 литра обезмаслител и поне 200 вода, и пак след 2 дена каране казанчето беше кафяво отвътре...
Може би ако има някакъв специален препарат/химикал предназначен точно за това...

@ecotronic: Съвсем правилна си е документацията която си показал за 2.5 V6 & 2.4 JTD, само дето аз като чуя "бензинов мотор" и си мисля за туйн Скрап, а не за V6... ;)

sergo11
15-11-2012, 14:24
Е това е най-голямата ти драма според мен... Имах кола, на която гарнитурата между два цилиндъра изгоря (...) и охладителната течност се беше напълнила с масло... Сигурно поне 10 пъти промивах всичко (с "Меглио"), казанчето го свалих и го мих отделно 10 пъти, абе сигурно съм изсипал 20 литра обезмаслител и поне 200 вода, и пак след 2 дена каране казанчето беше кафяво отвътре...
Може би ако има някакъв специален препарат/химикал предназначен точно за това...

@ecotronic: Съвсем правилна си е документацията която си показал за 2.5 V6 & 2.4 JTD, само дето аз като чуя "бензинов мотор" и си мисля за туйн Скрап, а не за V6... ;)

Въобще нямам идея как ще отмия това масло:hmm:

ecotronic
15-11-2012, 14:43
Въобще нямам идея как ще отмия това масло:hmm:

Тук един колега споделя, как е решил проблема:

Проблема е разрешен. И решението е в първите два отговора: жълто меглио! Само че в значително по-малко количество от предложеното.

Вчера на обяд смених водата ( 8 литра ) и сипах около 100 мл меглио. След 30км кротко каране отворих казанчето и шах: водата беше катранено черна и напълно непрозрачна. Чаках над 4 часа да изстине двигателя и почнах с маркуч бавно да наливам в казанчето докато се избистри. После отворих двете пробки на радиатора и продължих да наливам с маркуча докато почна да тече чиста вода. Запалих да поработи минута-две и пак сипвах докато отново протече чиста вода. Днес сутринта сипах пак 50мл меглио, пак 30км преход, пак чакане над 4 часа да изстине. Водата вече беше със съвсем леко оцветяване. Над един час бавно наливане с маркуча в казанчето и в горната пробка на радиатора. Запалих да загрее и поработи към час: никакво масло не изплува в казанчето, водата остана напълно бистра и нямаше никаква миризма на меглио. Гледах през горната пробка: радиатора е чист и алуминия блести, никакви остатъци от 'грес'.

Между другото меглиото не разтвори тази 'грес', по-скоро я пресече, защото изтече на парцали.


---------- Post added at 14:43 ---------- Previous post was at 14:40 ----------


Е това е най-голямата ти драма според мен... Имах кола, на която гарнитурата между два цилиндъра изгоря (...) и охладителната течност се беше напълнила с масло... Сигурно поне 10 пъти промивах всичко (с "Меглио"), казанчето го свалих и го мих отделно 10 пъти, абе сигурно съм изсипал 20 литра обезмаслител и поне 200 вода, и пак след 2 дена каране казанчето беше кафяво отвътре...
Може би ако има някакъв специален препарат/химикал предназначен точно за това...

@ecotronic: Съвсем правилна си е документацията която си показал за 2.5 V6 & 2.4 JTD, само дето аз като чуя "бензинов мотор" и си мисля за туйн Скрап, а не за V6... ;)

На горната скица (за JTD - то) това, което са нарисували не е ли въздушен радиатор?
Не е ли реализиран на същия принцип охладителя както при TS (в основата на филтъра)?

badmadafaka
15-11-2012, 14:59
Абе и аз се замислих за JTD след като написах поста, защото на картинката е точно същия радиатор като този от 2.5 (въздушен).
Ето и тук така е нарисувано: EPER (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&MAKE=R&COMM_MODEL=156&CAT_COD=T8&MOD_COD=116&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=GROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=SUBGROUP&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3)
Ето и за самия кулер: EPER (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&SGS_COD=0&MAKE=R&COMM_MODEL=156&CAT_COD=X1&MOD_COD=116&SGRP_COD=9&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=SUBGROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=PARTDRAWDATA&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3)

EDIT1: Аз си мисля за 156... Може при 166 да е различно, нямам идея... :cheers:
EDIT2: Бе на картинка (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&MAKE=R&COMM_MODEL=166&CAT_COD=W9&MOD_COD=136&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=GROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=SUBGROUP&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3) не е различно...

sergo11
15-11-2012, 15:12
Абе и аз се замислих за JTD след като написах поста, защото на картинката е точно същия радиатор като този от 2.5 (въздушен).
Ето и тук така е нарисувано: EPER (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&MAKE=R&COMM_MODEL=156&CAT_COD=T8&MOD_COD=116&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=GROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=SUBGROUP&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3)
Ето и за самия кулер: EPER (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&SGS_COD=0&MAKE=R&COMM_MODEL=156&CAT_COD=X1&MOD_COD=116&SGRP_COD=9&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=SUBGROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=PARTDRAWDATA&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3)

EDIT1: Аз си мисля за 156... Може при 166 да е различно, нямам идея... :cheers:
EDIT2: Бе на картинка (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&MAKE=R&COMM_MODEL=166&CAT_COD=W9&MOD_COD=136&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=GROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=SUBGROUP&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3) не е различно...

Там откъдето тръгват маркучите фабрично има тапи. Това е охладител на маслото, но според мен се монтира или допълнително или за други географски ширини като допълнително охлаждане на маслото.

ecotronic
15-11-2012, 15:16
Абе и аз се замислих за JTD след като написах поста, защото на картинката е точно същия радиатор като този от 2.5 (въздушен).
Ето и тук така е нарисувано: EPER (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&MAKE=R&COMM_MODEL=156&CAT_COD=T8&MOD_COD=116&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=GROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=SUBGROUP&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3)
Ето и за самия кулер: EPER (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&SGS_COD=0&MAKE=R&COMM_MODEL=156&CAT_COD=X1&MOD_COD=116&SGRP_COD=9&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=SUBGROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=PARTDRAWDATA&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3)

EDIT1: Аз си мисля за 156... Може при 166 да е различно, нямам идея... :cheers:
EDIT2: Бе на картинка (http://eper.fiatforum.com/eper/navi?COUNTRY=012&GRP_COD=103&SBMK=R&DRIVE=D&MAKE=R&COMM_MODEL=166&CAT_COD=W9&MOD_COD=136&ALL_FIG=0&LANGUAGE=3&NEW_HTTP=TRUE&PREVIOUS_KEY=GROUP&ALL_LIST_PART=0&SB_CODE=-1&KEY=SUBGROUP&PRINT_MODE=0&EPER_CAT=SP&WINDOW_ID=1&GUI_LANG=3) не е различно...

Като гледам при JTD това си е въздушен радиатор. Явно в E-learn e сбъркана позиция 4 от описанието на горната скица:

вместо air/oil са писали water/oil

.....поне да бяха писали beer/oil:cheers:

Doomguy
15-11-2012, 15:55
В крайна сметка твин скрапа има ли радиатор за охлаждане на маслото или не?

ecotronic
15-11-2012, 16:07
В крайна сметка твин скрапа има ли радиатор за охлаждане на маслото или не?

Има. Намира се в основата на масления филтър. Маслото се охлажда от охладителната течност.

sergo11
15-11-2012, 16:07
В крайна сметка твин скрапа има ли радиатор за охлаждане на маслото или не?

Има охлаждане, но не и през радиатор.

badmadafaka
15-11-2012, 16:27
Скрапа има охлаждане, което представлява част от цялата охладителна система - нещо много подобно на затоплянето на дросела е (за да стане по-ясно какво представлява).
А пък за JTD-то като се замисля пак, сме си говорили с много хора, че то изобщо няма охладител за маслото, даже си бях купил един радиатор да го инсталирам допълнително, но се отказах и от този проект... Най-вероятно е точно така, както казва @sergo11...

digitalundgrd
15-11-2012, 17:19
http://img835.imageshack.us/img835/5181/picture008tx.jpg

sergo11
15-11-2012, 17:35
[QUOTE=digitalundgrd;1143720]http://img835.imageshack.us/img835/5181/picture008tx.jpg[/QUOTE
Точно за това говорим. Това е въпросният охладител, а може да се каже и подгревател на маслото. Защото когато маслото е студено охлаждащата течност го затопля, а когато е топло пък го охлажда.

---------- Post added at 15:35 ---------- Previous post was at 15:30 ----------

Сега остава и някой да потвърди теорията ми, че на всички TS двигатели след 97 г тази част е еднаква.

digitalundgrd
15-11-2012, 17:39
Потвърждавам ти я ;) Формата може да е леко различна, но като устройство и начин на действие при всички 16в ТС е еднаква...

sergo11
15-11-2012, 17:43
Потвърждавам ти я ;) Формата може да е леко различна, но като устройство и начин на действие при всички 16в ТС е еднаква...
Имах предвид, че са взаимозаменяеми. Защото съм намерил от 1.4. Както споменах в друг мой пост нов е окол 900 лв. се предлага само като оригинална част.

digitalundgrd
15-11-2012, 17:51
Да колега става...

http://ricambi.alfisti.net/product_info.php?language=en&info=p8112_Oelk-hler--W-rmetauscher-Alfa-145-146-147-155-156-166-GT-GTV.html

ecotronic
15-11-2012, 17:52
В краен случай го шунтираш докато си намериш на разумна цена. Не вярвам да има кой знае какъв ефект от тази джаджа особено през зимните месеци.

sergo11
15-11-2012, 18:03
В събота ще си полежа под нея :). Благодаря на всички!

---------- Post added at 16:03 ---------- Previous post was at 15:55 ----------


Да колега става...

http://ricambi.alfisti.net/product_info.php?language=en&info=p8112_Oelk-hler--W-rmetauscher-Alfa-145-146-147-155-156-166-GT-GTV.html

Тука в този линк виждам и много прилична цена!? Какви са тези 900 лв. дето ми ги казаха днес в AXM Auto???

digitalundgrd
15-11-2012, 18:04
В България всички бачкаме под наслов "ден година храни"...Ако, недай си БОже ти дотрябва нещо оригинално като част - търсиш в Гърция (цените са приемливи и частите истински :) )

sergo11
15-11-2012, 18:06
Ооооооооооо не съм догледал хубаво цената :)

---------- Post added at 16:06 ---------- Previous post was at 16:05 ----------

И тук си близо 250 евро.

ecotronic
15-11-2012, 18:11
Ооооооооооо не съм догледал хубаво цената :)

---------- Post added at 16:06 ---------- Previous post was at 16:05 ----------

И тук си близо 250 евро.

И пак не са 900 лв. Тук цените са средно с едно 30% по-високи отколкото в UK или по гръцко.

sergo11
15-11-2012, 18:15
Така е виждал съм как фирми вносители на авто части могат да си позволят отстъпки от 50%, а бъдете сигурни, че остава и за тях печалба.

ecotronic
15-11-2012, 18:25
Много пъти съм се опитвал да си обясня, защо цените на авточастите у нас са завишени в сравнение с други части от света.
Може би заради това, че тук има доста голям пазар на части втора употреба и поради това на вносителите на нови части оборотът им е малък и си избиват печалбата за сметка на цената.

sergo11
15-11-2012, 18:38
Изобщо нямаш представа за какво огромни обороти се говори тука. Просто авто парка ни е толкова стар, че няма начин как да не ги позлатяваме тези кожодери, а те го знаят много добре това.

badmadafaka
15-11-2012, 19:25
Изобщо нямаш представа за какво огромни обороти се говори тука. Просто авто парка ни е толкова стар, че няма начин как да не ги позлатяваме тези кожодери, а те го знаят много добре това.:thumbup:

lordliness
15-11-2012, 19:43
На всичко има огромни надценки, ако мине мине. Прост пример на нещо много разпространено на колко може да се купи хартия ксерокс премиер за пакет без ДДС.

duronman
15-11-2012, 23:55
Безумно е една такава част да струва 900лв. Та то цял 2.0 TS вора ръка се продава за 500лв. Да не говорим, че няма нищо толкова сложно в този компонент.

@lordliness: Лист хартия 70 на 100 / 100 грама аз лично купувам за 8 стотинки. За колко може да се купи пакет хартия 500 листа ?

endeavour
16-11-2012, 14:17
JTD 10V е с охладител масло - антифриз

Ей това направо ме стресна :knock: Ако не бях си ожулил ръцете с въздушния кулер за маслото, щях да помисля, че не съм виждал дърто жтд... :-D

ecotronic
16-11-2012, 15:19
Ей това направо ме стресна :knock: Ако не бях си ожулил ръцете с въздушния кулер за маслото, щях да помисля, че не съм виждал дърто жтд... :-D

Това потвърждава грешката в документацията. Т.е. текстовото обяснение е сгрешено. Иначе картинката си е вярна.

Jivko7777
16-11-2012, 15:27
В краен случай го шунтираш докато си намериш на разумна цена. Не вярвам да има кой знае какъв ефект от тази джаджа особено през зимните месеци.

ами много по бавно ще загрява маслото сега... а лятото маслото ще грее много повече, това нещо играе ролята маслото да се върти около температурата на антифриза сиреч 88-90гр...

mian4o
17-11-2012, 18:34
Абе на мен от там ми капеше антифриз обаче при предната смяна на масло смених и О пръстените които май бяха няколко и всичко заспа + двете гумени маркучета, че се бяха опекли и до сега всичко е ОК.
Стана много бързо. Докато се изкапе маслото и беше готово. Верно аз само гледах, а майстора ми го прави ама не беше кой знае каква философия.

Поздрави

sergo11
18-11-2012, 18:39
Абе на мен от там ми капеше антифриз обаче при предната смяна на масло смених и О пръстените които май бяха няколко и всичко заспа + двете гумени маркучета, че се бяха опекли и до сега всичко е ОК.
Стана много бързо. Докато се изкапе маслото и беше готово. Верно аз само гледах, а майстора ми го прави ама не беше кой знае каква философия.

Поздрави
Не знам за какви О пръстенчета говориш, но там няма нищо такова. Отзад където охладителя ляга към блока на двигателя има една гумена гарнитурка, която наистина може да се замени с О пръстен тя е около Ф 70 мм. А маркучетата за, които говориш не се сменят толкова лесно. За да се сменят трябва да се поразвият няколко болчета на кофти места.

Общо взето най-трудното е промиването на охладителната уредба от пресеченото масло. Повярвайте ми невероятен ужас е.
За сега съм налял колата с вода и я наблюдавам дали проблемът е решен. До този момент всичко е ок и ако е така в събота я зареждам с нов антифриз и масло.

ecotronic
15-12-2012, 19:23
Днес забелязах, че като запаля на студено (около -4 градуса), от основата на масления филтър капе масло. Вижда се, че маслото се стича от задната страна на филтърната основа (посоченото от стрелката):

http://alfa.kachi-snimka.info/images/viu1355591913h.jpg

Явно има пробив през който маслото избива, докато е студено и съответно масленото налягане е високо.
Когато моторът загрее масло на тече.

Утре ще огледам по-обстойно, но междувременно питам, ако някой е имал подобен проблем. Споделяне на решение ще ми е от полза.

endeavour
16-12-2012, 08:52
Днес забелязах, че като запаля на студено (около -4 градуса), от основата на масления филтър капе масло...


Явно има пробив през който маслото избива, докато е студено и съответно масленото налягане е високо.
Когато моторът загрее масло на тече.

Утре ще огледам по-обстойно, но междувременно питам, ако някой е имал подобен проблем. Споделяне на решение ще ми е от полза.

При мен същото явление от първите по-големи студове... Съмнявам се, че пак се е спукала тая същата основа на филтъра. Заради такова спукване преди три години я карах сума време с изолиран маслен радиатор, щото никой моргаджия не щеше да ми даде основата на филтъра отделно. Иначе пичовете в сервиза набързо изхвърлиха основата и завиха филтъра директно, привързаха маркучите за масления радиатор към гредата, за да се мятат насам-натам и заявиха, че може и без охлаждане на маслото :new_Eyecrazy::new_Eyecrazy: При ТС-а охлаждането (или подгряването) е по друг начин, ама симптомите са еднакви, та знам ли...

ecotronic
16-12-2012, 10:36
При мен същото явление от първите по-големи студове... Съмнявам се, че пак се е спукала тая същата основа на филтъра. Заради такова спукване преди три години я карах сума време с изолиран маслен радиатор, щото никой моргаджия не щеше да ми даде основата на филтъра отделно. Иначе пичовете в сервиза набързо изхвърлиха основата и завиха филтъра директно, привързаха маркучите за масления радиатор към гредата, за да се мятат насам-натам и заявиха, че може и без охлаждане на маслото :new_Eyecrazy::new_Eyecrazy: При ТС-а охлаждането (или подгряването) е по друг начин, ама симптомите са еднакви, та знам ли...

Факт, че капе само на студено а на топло изобщо не капе, ме навява на мисълта, че не се касае до спукване а по-скоро до не-добре уплътняващо гумено уплътнение/гарнитура. При ниска температура гумата се втвърдява и в комбинация с високо маслено налягане се получава пробив. При по-висока температура, гуменото уплътнение омеква и уплътнява по-добре. Така спира теча на макар и по-рядкото масло.
Така си мисля, но може и да греша. Не ми се налага да я карам и ще изчакам малко по-добри атмосфетни условия за да го разглобя и да изясня причината.

lordliness
16-12-2012, 11:22
Факт, че капе само на студено а на топло изобщо не капе, ме навява на мисълта, че не се касае до спукване а по-скоро до не-добре уплътняващо гумено уплътнение/гарнитура. При ниска температура гумата се втвърдява и в комбинация с високо маслено налягане се получава пробив. При по-висока температура, гуменото уплътнение омеква и уплътнява по-добре. Така спира теча на макар и по-рядкото масло.
Така си мисля, но може и да греша. Не ми се налага да я карам и ще изчакам малко по-добри атмосфетни условия за да го разглобя и да изясня причината.

Не знам какво е устройството там, но може да има минимален теч, маслото да се събира някъде след престой и при палене да го изхвъля

nicks1
16-12-2012, 14:24
Сблъсках се със същият проблем в началото на седмица. За 3 дни изчезна 1 литър масло. Беше отишло при антифриза. След проверка на топлообменника, направо го изхвърих и монтирах филтъра на помпата.. До лятото , мисля няма да има проблем. Намерил съм друг топлообменник, но не бързам да го монтирам. Промиването на системата направих с вода и "Меглио". Стана перфектно.

ecotronic
16-12-2012, 14:29
При мен не смесва антифриз и масло. Течът на масло е навън.

nicks1
16-12-2012, 14:41
Ти си късметлия. Вече бях готов за най-лошото, когато с майстора видяхме балончетата от топлообменника.

ecotronic
16-12-2012, 15:04
Не е лоша идеята да се стабилизира температурата на маслото посредством този топлообменник. Но най-голям смисъл от подобно нещо виждам, ако колата е снабдена с автономно подгряване на антифриза. По отношение на студеното стартиране на мотора (без допълнителен подгрев) ефектът от този топлообменник е несъществен. При загрял мотор пък ползването на масло с по-висок вискозитет (W60, с каквото съм в момента) също обезсмисля наличието на топлообменника.
Като го разглобя, ако установя, че трябва да се подменя, съм решил директно да го шунтирам.

ecotronic
26-12-2012, 16:13
Установих, че при студен старт при температура под 5 градуса, маслото избива между корпуса на топлообменника и основата върху която е монтиран. Очевидно уплътнението не си върши добре работата.

http://alfa.kachi-snimka.info/images/arx1356530918f.jpg

http://alfa.kachi-snimka.info/images/bwy1356531183q.jpg
Ще го потърся като отделен детайл, но ако не го намеря, мисля да го почистя, обезмасля и намажа тънко с хубав маслоустойчив силикон.

lordliness
26-12-2012, 16:53
Намира ли ти се схема как е на моя дизел? Моето също текна някъде там.

ecotronic
26-12-2012, 17:25
Намира ли ти се схема как е на моя дизел? Моето също текна някъде там.

Твоят двигател нали е с въздушен радиатор за охлаждане на маслото?
Подобно на топлообменника за който писах по-горе, при теб на това място трябва да има термостатичен вентил, който над определена температура, да отваря кръга към масления радиатор.
Ето я схемата:

http://alfa.kachi-snimka.info/images/jdv1356535450d.jpg

Сигурно става въпрос за уплътнението "6" от горната скица.

lordliness
26-12-2012, 17:33
Да, това е, как е хванато с някакви болтове ли, когато сменях маслото го погледнах бегло, но не видях как се държи или го държи тръбичката на която се завива филтъра, може само да е разхлабено.Сигурно маслото не е необходимо да се източва.

ecotronic
26-12-2012, 17:57
За моя случай в E-learn пише, че се крепи от тръбичката на която се навива филтъра (въпреки, че на снимката се виждат 3 отвора на 120 гр. и може да има допълнителни болтове. Нямах силикон и затова не го демонтирах. Утре ще стане ясно как е.
За твоя двигател в E-learn не пише нищо по въпроса. Трябва да го разглобиш и ще стане ясно. Не мисля, че трябва да се източва маслото. Само ще събера това, което ще изтече в нещо, после ще го прецедя и ще го върна обратно.

lordliness
26-12-2012, 18:08
Сигурно е разхлабена шибаната тръбичка, аз на моя не видях болтове, изтича само половината масло от филтъра когато го развиеш. Хич не ми се рови пак там, едва си наврях ръцете и ключа за да сменя флтъра, дано не губи много масло от там.

Pepko-Bepko
26-12-2012, 22:22
Lorde не е проблема в тръбичката ....а в гумения о пръстен.Опечен е и от там ти капе маслото онзи ден сменах и на моита преди само цапаше,но сега в студа направо си текна!Дефтунгите обезателно трябва да ги разкалиш за монтажа!

lordliness
26-12-2012, 22:48
Lorde не е проблема в тръбичката ....а в гумения о пръстен.Опечен е и от там ти капе маслото онзи ден сменах и на моита преди само цапаше,но сега в студа направо си текна!Дефтунгите обезателно трябва да ги разкалиш за монтажа!
kak e хваната това нещо, сподели малко инфо по смяната, с какъв двигател си, какъв е размера на пръстена? Колко време отнема.

Pepko-Bepko
27-12-2012, 01:06
Махаш филтъра!Развиваш двата щуцера за маркучите на масления радиатор.Развиваш тръбичката на която се завива масления филтър и термостатното тяло пада.От задната му страна е о-пръстена.Има чоп които го фиксира на точно опрелена позиция.Обърни внимание как трябва да стои.Размери на о=пръстена нямам.Най-добре със старата ма идеш в магазина.Измиваш хубаво мазгоча,разкаляваш дифтунгите и събираш всичко обратно.Времето е мн. относително понятие :)Всичко е с нормална резба.Успех и да направиш снимки :)За 136 коня става дума.

lordliness
27-12-2012, 01:19
Благодаря, ако времето позволява ще го направя тези дни и ще снимам, с какво се развива тръбичката?

endeavour
27-12-2012, 08:43
Не помня със сигурност, ама мисля, че по средата на тръбичката (под резбата за филтъра) имаше шестостен за развиването. Но без подемник или канал е невъзможна тая занимавка :sex:

lordliness
27-12-2012, 11:22
106081
Сега свалих кората да разгледам по- подробно, филтъра и това нещо са обгърнати от детайл на който е хванат компресора, намират се в нещо като тръба. На това нещо от което тече стърчат две резби където се завиват щуцерите за тръбите, ако се извърти течащия детайл вероятно ще излезе, мястото е ограничено.

lordliness
27-12-2012, 12:45
разглобих го има снимки и ще напиша една тема после

Jivko7777
27-12-2012, 13:33
завиждам че първите 136-ци на 166 имате маслен радиатор...

endeavour
27-12-2012, 13:42
завиждам че първите 136-ци на 166 имате маслен радиатор...
Ами няма прибор за отчитане на температурата на маслото, пък и аз не мога да усетя разликата с и без охлаждане, макар да съм карал и по двата начина. Но освен това при мене това охлаждане е причина за сума неприятности досега... най-вероятно поради възрастта на автомобила. И като прибавиш факта,че нищо от тая система не се предлага в магазините, става още по-забавно. Щото в моргите нещата са от същия дол дренки.

Jivko7777
27-12-2012, 15:17
Ами няма прибор за отчитане на температурата на маслото, пък и аз не мога да усетя разликата с и без охлаждане, макар да съм карал и по двата начина. Но освен това при мене това охлаждане е причина за сума неприятности досега... най-вероятно поради възрастта на автомобила. И като прибавиш факта,че нищо от тая система не се предлага в магазините, става още по-забавно. Щото в моргите нещата са от същия дол дренки.

и все пак масления радиатор е по добре за лятото

endeavour
27-12-2012, 18:40
и все пак масления радиатор е по добре за лятото
Логично е да е така. Аз затова и два пъти я възстановявам системата за охлаждане, въпреки "майсторските" съвети.