PDA

View Full Version : Не работят ел. стъклата няма изгорял бушон.



markoff
21-11-2012, 13:33
Колеги, всички бушони са здрави (под волана). Къде да търся проблема?

niki_future
21-11-2012, 15:55
Извади бушоните и ги сложи отново. Понякога става така.

tonov
21-11-2012, 23:02
Ляво и дясно стъкло са на различни бушони. Ако и двете не бачкат, проблемът е по-сериозен. Има ли още нещо неработещо?

zaryto
22-11-2012, 01:04
Отдолу при бушоните има релета,но не помня кои бяха за прозорците трябва да видиш в manual-a.Размърдай ги,ако не тръгнат пробвай да ги зачистиш.Също е вероятно копчетата на стъклата да са нагоряли и тях може да ги почистиш с ВД-40.И двете процедури съм ги правил и се оправят.

markoff
22-11-2012, 08:37
Тонов, явно проблема е от по-сериозните, но не зная къде да го търся, да и двете стъкла не работят, не работи и газовата уредба.
Проверих и свалих всички бушони и релета един по един(колата е боксер). Има една голяма конзола под волана на нея има картинки фарове и т.н., погледнато от долу до нея, в ляво, има една малка конзолка с още буш. и релета там в гнездото на единия бушон е вкаран захранващия кабел на бутона за газовата(светещ и показва нивото на газа)
Местих го другаде тоя кабел неще да светне тъпия бутон, размених бушони с еднакво съпротивление и в крайна сметка мисля че проблема не е под волана.
Друго не работещо не намерих.
Къде да го търся?
Благодаря за проявения интерес. :)

tonov
22-11-2012, 12:02
Довечера ще проверя по схемата кое как върви и ще ти пиша. Някъде ти се губи общо захранване.
Ако пък някой междувременно има схема подръка, отговор е добре дошъл.

joresko
22-11-2012, 12:51
И аз имам подобен проблем, който е свързан само със стъклото на дясната врата. От копчето, което се намира на вратата на шофьора мога да управлявам без проблем стъклото, но от копчето на дясната врата мога само да го вдигам (не мога да свалям стъклото от там). Почистих бутона, нямаше ефект. Предполагам, че е нещо по кабелите, но не знам вече.

kolev
22-11-2012, 16:04
захранването минава през едно 5 крако реле. когато колата е изгасена, релето позволява ел. отключването на багажника. когато е запалена, това реле прехвърля захранването към прозорците и отключването на багажника е неактивно.
та при запалена кола можеш ли да отключиш багажника от копчето.

---------- Post added at 16:04 ---------- Previous post was at 15:59 ----------


И аз имам подобен проблем, който е свързан само със стъклото на дясната врата. От копчето, което се намира на вратата на шофьора мога да управлявам без проблем стъклото, но от копчето на дясната врата мога само да го вдигам (не мога да свалям стъклото от там). Почистих бутона, нямаше ефект. Предполагам, че е нещо по кабелите, но не знам вече.

почисти и бутоните на шофьорската.

bobi_kz
22-11-2012, 16:58
въпроса ми е не е за тука май, но искам да попитам мога ли да си направя багажника да се отключва от копчето и когато колата е запалена?(понеже нямам ключ за багажника) ;)

kolev
22-11-2012, 17:21
може ама е опасно. бутона за халогените е до тоя и някоя вечер ще направиш белята.
иначе въпросното реле дава захранване на едно друго което се управлява от бутона и дава ток на ключалката.
трябва да го намериш това второто и да го захраниш отделно.

tonov
22-11-2012, 22:04
Тонов, явно проблема е от по-сериозните, но не зная къде да го търся, да и двете стъкла не работят, не работи и газовата уредба.
Проверих и свалих всички бушони и релета един по един(колата е боксер). Има една голяма конзола под волана на нея има картинки фарове и т.н., погледнато от долу до нея, в ляво, има една малка конзолка с още буш. и релета там в гнездото на единия бушон е вкаран захранващия кабел на бутона за газовата(светещ и показва нивото на газа)
Местих го другаде тоя кабел неще да светне тъпия бутон, размених бушони с еднакво съпротивление и в крайна сметка мисля че проблема не е под волана.
Друго не работещо не намерих.
Къде да го търся?
Благодаря за проявения интерес. :)

Сега гледам по схемата и има два варианта на бушонно табло с което може да си. Трябва да си с по-малкото, там има общо реле за двата прозореца. При другото табло няма как да ти откажат и двата прозореца. По книжка пише че е с жълта основа и е някъде вляво от бушонното табло. Я огледай там и го поразмърдай.

markoff
29-11-2012, 19:24
Колеги, благодаря на всички.
Неволята ми оправи колата.
Доста се рових.
Таблата с бушони и релета са ТРИ модела при 145/6 А, Б и Ц.
Моето е Б.
Нямам комфорт модул.
Проблемното реле не е на въпросното табло.
Ето го на снимката.
Надявам се, че ще е от полза и за други.
Наистина е на жълта основа(релето също е жълто, но може и да не е).

pecata-33
01-12-2012, 06:28
въпроса ми малко не е за тук но все пак изчезнаха ми реутаните на задното стъкло сменях бушон и нищо пак неси работи

kolev
01-12-2012, 07:49
или релето (което може да е с таймер) или лоши връзки и прекъснати пътечки на самото стъкло.има теми.

markoff
11-12-2012, 09:05
Кратко продължение.
Понеже до проблемното реле се стига след разглобяване на таблото, го подмених със същото, оригинално от лесно достъпните под волана. Купих си ново(живея на ул. Козлодуй) за 4 лв. видимо същото според продавача-с 5 крачета, ампери и т. н.
Карам си и ми мирише на разтопена пластмаса(в София мирише...) гледам релето се стопило. Отивам до магазина човека вика "брех ма/му що така, ето ти ново, за къде е, то китайско" Искаше да ми свърши работа даде едно френско "КАРТИЕ".
Добре, си викам, дай да го сложа на ел. стъклата там товара е моментен, не е като нагревателя на задното стъкло. Сичкото е супер ама стъклата не бачкат и двете, на контакт лявото, без контакт дясното.:bangin:
Обиколих всички магазини на Козлодуй, нищо не разбират и трябва да им обяснявам, само в два магазина знаеха за разликата м/у двете релета(нося си и стопеното), но нямат такова във всички магазини.
Разликата е в схемата на релето и си личи по числото до средното краче 87 а не 87А.
Отворих си двете релета дето не ми работят едното си беше здраво само трябваше с пиличка да махна нагара и проработи.

kolev
11-12-2012, 10:22
с 5 крака има 2 вида релета

1 - с един контакт NC и един контакт NO - така наречените газаджийски. силовите пинове са отбелязани с номера 30,87,87А
http://skycraftsurplus.com/ProductImages/sk2081.jpg


2 - с два NO контакта. силовите пинове са отбелязани 30,87,87 БЕЗ "А"
http://i01.i.aliimg.com/photo/v14/536804391/Bosch_Type_12V_40A_5_Pin_Auto.jpg_250x250.jpg


както се вижда, на релетата има схеми каква е конфигурацията на пиновете. всеки който е учил физика 6,7 клас би трябвало да я разбере.

vlado_iv
11-12-2012, 19:52
въпроса ми е не е за тука май, но искам да попитам мога ли да си направя багажника да се отключва от копчето и когато колата е запалена?(понеже нямам ключ за багажника) ;)

може,скоро правих такова на Форд КА.
НО пусках нови кабели и отделно бушон.
Стана много яко,даже се замислих и за АЛФАТА да я направя така.
5–7лв струват частите.

Hineca
11-12-2012, 21:57
аз да попитам моето стъкло както си карам се сваля и нейска да се вдигне а друг път пък се дига и не иска да се свали на какво може да се дължи

Hineca
18-12-2012, 17:12
някой имали решение на проблема посочен по горе от мене ?

kolev
18-12-2012, 17:17
първо сваляш всички бутони за стъклата на предните врати, разглобяваш ги, почистваш пластините със спирт и после ако пак не работят пиши.

Hineca
27-12-2012, 18:48
благодаря колев ще го направя и ще пиша

Hineca
04-01-2013, 14:16
Нестана нищо изчистих клемите всичко но пак си прави същото

kolev
04-01-2013, 14:51
трябва да отвориш самите бутони вътре и да почистиш пъпките на пластините. самата пластмаса която се движи мисля и се подпъхваше една тънка часовникарска отверка и се избутва.
нещо такова трябва да направиш
http://www.clarks-garage.com/shop-manual/elect-20.htm
http://www.peachparts.com/Wikka/SwitchRefurb

Hineca
04-01-2013, 18:00
тия дни или следващата седмица като се позатопли ще ги сваля и ще ги разглобя да ги изчистя и пак ще пиша

Kircho
08-01-2013, 14:06
Я и аз да питам, като сте ги подкарали тея стъкла...

Та някой път си работят както трябва, а друг път особено шофьорското като го вдигам скърца ужасно и запъва няколко пъти докато стигне до горе и трябва да натискам бутона няколко пъти докато се качи. Има случаи, когато му помагам и с ръка... Забелязал съм, че когато стъклото е влажно се "лъзга" по-лесно... На какво се дължи това, колеги, проблем с водачите или слаби връзки? :online2long:

S_G_M
09-01-2013, 00:09
Първо се измятат малко или много водачите с времето , втора всичката смазка по механизмите е стара и зацапа + студа сега = трудно подвижни стъкла...