PDA

View Full Version : проблем с ремъци или ролки спря да пали



VIHHRONNY
14-12-2012, 20:42
Днес като се прибирах колата запали нормално, но преди да мина 2 км и нещо стана. Първо като виене на ролка, след това нещо взе да плака като на ремък, нещо изхвърча и се разсипа, светна дюзата на таблото и колата смени звука. До последно се прибрах леко леко и загасих. Повече няма палене...
Чудех се какво е станало, но за сега нямам предположения. Все едно помпата не може да направи налягане и за това свети индикацията и не пали.
Пред вид поредицата от шумове които описах и наличните факти нямам обяснение...
Малко инфо и предположения моля...
2.4 JTD 136к.с. 1998г.

Linkestis
14-12-2012, 20:49
Поне капака отвори ли да видиш какво е станало???

code
14-12-2012, 20:51
Пред вид поредицата от шумове които описах и наличните факти нямам обяснение...
Малко инфо и предположения моля...
2.4 JTD 136к.с. 1998г.

Колега, работата си е за сервиз, може да си насваляш капаците покрай ремъците да видиш това онова, обаче оттам нататък - пак сервиз.:calc: Т.е. няма смисъл и не я мъчи, връзвай я и ... позна - в сервиз. :) Успех. Ремъци и ролки сменял ли си скоро?

myato
14-12-2012, 20:53
Дигай капака и гледай. И спри да опитваш да палиш докато не установиш проблема. По това, което си написал, не може да се каже нищо определено. По-добре снимай покрай ремъците. Може да ни ориектира нещо.

VIHHRONNY
14-12-2012, 21:05
Разбира се, сега е тъмно и студено. Утре на светло ще разгледам.
Все едно се разруши лагера на някоя ролка...
По ангренажа преди 40000 съм сменил всичко, на пистови ремък съм сменил 3 от 4-те ролки. Не смених само тая с демпфера, тя напоследък ми праеше мизерия.
При всичко това, това което усещам е че не може да дигне налягане на горивото и не може да запали, но до последно колата си работеше с нормална та си сила на мотора. Та какво е станало за сега само предполагам...и вашите мнения ще са ми от полза....
Благодаря.

lordliness
14-12-2012, 21:35
Едва ли е пистовия , двигателя работи и без него

VIHHRONNY
14-12-2012, 21:37
Двигателя работеше докато не го угасих...

niki_future
14-12-2012, 23:54
Ами варианта парче от пистовия да е влезнало при ангренажа защо не обмислиш??? И спри да пробваш да палиш!

lordliness
15-12-2012, 02:10
Ами варианта парче от пистовия да е влезнало при ангренажа защо не обмислиш??? И спри да пробваш да палиш!

Вероятността е малка, а и щеше да остане без хидравлика. Това няма как да не се усети

popaay
15-12-2012, 06:37
Имах подобен проблем точно миналата година по това време.Звука беше все едно е скъсан ремък и чука(пляска) по някакъв капак,а звука от двигателя стържене,чукане пукане на метал не мога да го обесня точно но горе долу такива звуци.Оказа се лагери на коляновия вал и биели плюс крива биела.

Linkestis
15-12-2012, 07:47
..Оказа се лагери на коляновия вал и биели плюс крива биела.

Е стига де...ако е с лабила психика човека..:flowers:

Mury
15-12-2012, 07:57
Разбира се, сега е тъмно и студено. Утре на светло ще разгледам.
Все едно се разруши лагера на някоя ролка...
По ангренажа преди 40000 съм сменил всичко, на пистови ремък съм сменил 3 от 4-те ролки. Не смених само тая с демпфера, тя напоследък ми праеше мизерия.
При всичко това, това което усещам е че не може да дигне налягане на горивото и не може да запали, но до последно колата си работеше с нормална та си сила на мотора. Та какво е станало за сега само предполагам...и вашите мнения ще са ми от полза....
Благодаря.

Аз предполагам че е прескочил е ангренажа,все пак на 40 000 км.,та той си е вече за смяна.При ЖТД-та така се получава,ремъка прескача,те продължават да работят до като не ги угасиш,после или няма палене или палят трудно.Закарай колата в сервиз,не се опитвай да я правиш пред блока.........................:flowers::flowers::f lowers::flowers:

VIHHRONNY
15-12-2012, 08:07
Възможно е да прескочи, но малко ме съмнява, но единствено това е логично обяснение на нещата. За ангренажа ми казаха като го смених 80000 да не мисля за него, аз съм на средата. Но някоя ролка ако се е прецакала и да е охлабил и да прескочи....ми се струва възможно, но само един зъб ли?

code
15-12-2012, 08:38
Аз залагам на водна помпа, нея сменихте ли я с другите ролки? Антифриза ти на колко градуса е?

Възможно е да прескочи, но малко ме съмнява, но единствено това е логично обяснение на нещата. За ангренажа ми казаха като го смених 80000 да не мисля за него, аз съм на средата. Но някоя ролка ако се е прецакала и да е охлабил и да прескочи....ми се струва възможно, но само един зъб ли?
е някой ако ти каже оттук колко зъба е прескочил ще го призная :)
пп точно тази обтяжна ролка някои не могат да я осмислят и оставят ремъка хлабав имаше и във форума такъв случай http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=53168&highlight=%F8%F3%EC+%EE%F2%EA%FA%EC+%F0%E5%EC%FA%F 6%E8%F2%E5

VIHHRONNY
15-12-2012, 08:47
ми вече не си спомням а и като не съм си ги праил сам нещата и съвсем.
какво за помпата...?

Bobiuzunov
15-12-2012, 08:53
Дали е сменявана заедно с ролките и ремъка предполагам че пита колегата?

code
15-12-2012, 08:55
ми вече не си спомням а и като не съм си ги праил сам нещата и съвсем.
какво за помпата...?

Ами нищо много хора не ги сменят никога и са оригиналните 12 годишни, а пък като гледаш къде е все същата беля е като ролка

VIHHRONNY
15-12-2012, 09:41
Ми със сигурност пълен комплект ангренаж и ролки, водна помпа не зн дали е в това число. Така или иначе на таблото свети червената дюза и колата не пали, а работеше преди да я изгася със светеща лампа на таблото...
та какво го причинява това при положение станалото?

popaay
15-12-2012, 09:57
Е стига де...ако е с лабила психика човека..:flowers:
Просто споделям моята случка,и аз не бях сменял нищо и учаквах да е скъсан ремък но уви

niki_future
15-12-2012, 11:02
Залагам на прескочил зъб на ангренажа в следствие на прецакан пистов......

VIHHRONNY
15-12-2012, 11:22
залагайте да видим кой ще спечели...
дано аз да не съм губещия...

ecotronic
15-12-2012, 11:29
Ти ще изчакаш, да приключат залаганията и после ли ще хвърлиш един поглед да видиш дали е там пистовият ремък?:icon_frown:

niki_future
15-12-2012, 12:40
Прецакана обтяжна ролка на пистовия. Ремъка изместен в страни. Част от него излиза от каналите на демпферната шайба. Откъсва се парче, което "пляка" навсякъде из двигателя, овива се около ролките, общо взето "голям шит" и накрая за капак малко парченце преебава центровката на ангренажа и колата започва да работи на разпад. Всичко това е от реален случай, в подобни атмосферни условия, поради липса на кора под двигателя и тези кори от вътрешната страна на гумите (дясната пази пистовия и алтернатора) - на всичкото отгоре два пъти докато майстора се усети за корите. Колата беше АР 147 1.9 JTD 115 к.с. 2001 г.

lordliness
15-12-2012, 12:56
При неговия двигател да влезе парче там и да уцели джакпота- шанса е еднакъв

Linkestis
15-12-2012, 18:41
VIHHRONNY ти случайно да не си онзи симпатяга дето преди една или две години си сцепи картера на Бриколаж в Люлин?

VIHHRONNY
15-12-2012, 22:56
VIHHRONNY ти случайно да не си онзи симпатяга дето преди една или две години си сцепи картера на Бриколаж в Люлин?
Не не съм този...

---------- Post added at 22:53 ---------- Previous post was at 22:44 ----------

Случаят е следния. Обтяжната ролка на ангренажа се е избила по някаква причина от лагера си изфрезовала е отвор в капака на ангренажа показала се е навън и е скъсала 2 писти от ремъка. Всичко долу, нови части, зацепване и всичко е като по книга ама не пали...
На ролката на помпата има два отвора 5мм и 6мм където се слагал щифт да блокира ролката докато се зацепва. Само дето не разбрах как точно...
Някой има ли опит? Другото което е ме съмнява на помпата да има значение как е. На ролката има с боя някакви белези 4-5 и не мога да им хвана спатиите.
Та има или няма значение за помпата?

---------- Post added at 22:56 ---------- Previous post was at 22:53 ----------

Картера го цепих сега лятото, преди седмица саксия улучи предното стъкло и сега това. Не знам какво да кажа. Няква проклетия...

ecotronic
15-12-2012, 23:07
Имаш ли E-learn? Гледам, че там процедурата по зацепването на ремъка е добре описана.

VIHHRONNY
15-12-2012, 23:30
Имаш ли E-learn? Гледам, че там процедурата по зацепването на ремъка е добре описана.
Не нямам, но се докопах до една схема на която за помпата няма никакви инструкции...

ecotronic
15-12-2012, 23:35
Не нямам, но се докопах до една схема на която за помпата няма никакви инструкции...

Помпата не изисква сфазиране.

VIHHRONNY
15-12-2012, 23:43
има нещо заради което не пали и то е свързано с цялата тая история.
още като стана така и ми светна червената дюза на таблото като угасих и не запали повече и сега е същото. като въртя да паля, пусна за 0.5 sec и завъртя пак се опитва да запали но не може...

ecotronic
15-12-2012, 23:54
Ето ти E-learn (http://dox.bg/files/dw?a=3ace737579).

Mury
16-12-2012, 08:15
има нещо заради което не пали и то е свързано с цялата тая история.
още като стана така и ми светна червената дюза на таблото като угасих и не запали повече и сега е същото. като въртя да паля, пусна за 0.5 sec и завъртя пак се опитва да запали но не може...

Къде я правиш тая кола бе човек,ако е в сервиз нямат ли комп да я закачат,така както си мислиш ти,можеше да ти помогне само баба Ванга :idea::idea::idea::idea: Вижте каква грешка има,може при драмата с ремъка да е станало нещо с фазовия датчик,проверихте ли шпонките на колелата,да няма някоя дето да липсва.................:idea::idea::idea::idea:

VIHHRONNY
16-12-2012, 15:27
комп има няма кабел и караме на усет само дето никой не усеща нищо.
стигам да извода че може фазовия датчик да се е прецакал нещо. за сервизи пари няма инак да съм си решил въпроса.
Някой да знае как се зацепва точно ремъка защото при мен се получава една аномалия която може да е причина за проблема, а може и да не е.
Питам технически грамотни хора.

---------- Post added at 15:27 ---------- Previous post was at 15:26 ----------


Къде я правиш тая кола бе човек,ако е в сервиз нямат ли комп да я закачат,така както си мислиш ти,можеше да ти помогне само баба Ванга :idea::idea::idea::idea: Вижте каква грешка има,може при драмата с ремъка да е станало нещо с фазовия датчик,проверихте ли шпонките на колелата,да няма някоя дето да липсва.................:idea::idea::idea::idea:
за кои шпонки ми говориш, колега?

lordliness
16-12-2012, 16:32
Някои ремъци имат посока на въртене

Jivko7777
16-12-2012, 16:51
Не нямам, но се докопах до една схема на която за помпата няма никакви инструкции...

помпата не се зацепва търси проблема другаде...

iveli
16-12-2012, 17:07
Този ангренажен ремък също е с посока А белезите за центровката на двата вала един спрямо друг са на ремъка Помпата няма центроване спрямо ремъка

Linkestis
16-12-2012, 17:47
.....
Някой да знае как се зацепва точно ремъка....

Заповядай,по-хубаво от това ..здраве :)
http://clubalfaromeo.com/forum/showpost.php?p=960113&postcount=2

Също и тази картинка :)

105652

VIHHRONNY
17-12-2012, 14:24
С теорията съм запознат само че тя не може да се приложи на практика в моя случай. Коляновия вал като е на позиция( на белег) разпределителния за два зъба не може да застане на белега защото клапаните удрят буталото.
Преди време когато сменявах ангренажа ме питаха тая кола чипвана ли е или нещо друго дали е правено с нея. Не знам. Та въпроса ми е възможно ли е белега да се разминава с два зъба и колата да работи перфектно (конкретно в моя случай) в следтвие на някакви преправки от страна на други хора или категорично не.
По отношение на шпонките не съм гледал но от опит знам че шпонката скъса ли се колелото си превърта спрямо вала, а не е зацепено точно на два зъба преди белег.
И все пак всякакви компетентни мнения ще са ми от полза....

stelt
17-12-2012, 14:43
Не е нормално коляновия вал да е на белег, а горе да не може да дойде. Да не бъркате нещо по белезите на коляновия вал ?

VIHHRONNY
17-12-2012, 15:35
Със сигурност не бъркам с коляновия вал. Прочел съм всичко за това.
Въпреки че нямам въпросните там лапи ли кви бяха. Свалих дюзата на 1-ви цил.
заложих вала на ГМТ на 1-ви цилиндър и разпределителния вал бяга с два зъба...
Недоумявам...

code
17-12-2012, 15:43
А като свалиш буталото разпределителния вал можеш ли да му направиш пълен оборот?

VIHHRONNY
17-12-2012, 15:54
да и със сложен ремък двигателя си прави пълен оборот, но разпределителния вал не е на белег...
Абсурдно е но не съм и глупак да не знам кво правя.
получава се така че когато кол. вал е на белег ( буталото в ГМТ ) разпределителния вал е два зъба преди белег и при завъртане клапана се отваря в мига когато буталото трагне на долу и според мен така и трябва да бъде.
Но колелото на разпределителния вал не би трябвало да не е на белег( от гледна точка и на фазовия датчик). Съмнявам се колелото да е превъртяло спрямо вала ( особено в посока назад) и да не удари клапаните.
100% съм сигурем че двигателя не е ударил клапаните....
Въпросът е защо не е на белег( физически е невъзможно)

code
17-12-2012, 16:09
да и със сложен ремък двигателя си прави пълен оборот, но разпределителния вал не е на белег...
Абсурдно е но не съм и глупак да не знам кво правя.
получава се така че когато кол. вал е на белег ( буталото в ГМТ ) разпределителния вал е два зъба преди белег и при завъртане клапана се отваря в мига когато буталото трагне на долу и според мен така и трябва да бъде.
Но колелото на разпределителния вал не би трябвало да не е на белег( от гледна точка и на фазовия датчик). Съмнявам се колелото да е превъртяло спрямо вала ( особено в посока назад) и да не удари клапаните.
100% съм сигурем че двигателя не е ударил клапаните....
Въпросът е защо не е на белег( физически е невъзможно)

Не знам какво точно правиш(може да пуснеш една снимка) но щом смяташ, че си го уцелил и имаш пълни 2 оборота на коляновия вал без срещи от третия вид върти и тва е. В най-лошия случай няма да запали ;)

VIHHRONNY
17-12-2012, 16:19
Ми точно това става да му се не види. Върти като пушка и все едно няма гориво и не пали. При това положение намерих след случката валовете, но колата си работеше докато не я угасих и край.

VIHHRONNY
17-12-2012, 16:41
Ще пусна и снимки

Mury
17-12-2012, 17:26
Казах ти да провериш шпонките на колелата,на КВ има кръгла малка шпонка, а на РВ е правоъгълна,ако някоя е счупена и я няма може да се получи така,ти върти колелото,ама вала къде е застанал не се знае................:idea2::idea2::idea2:

hamel1
17-12-2012, 18:27
мъри е прав провери си шпонката на Кол. вал.

ecotronic
17-12-2012, 19:20
мъри е прав провери си шпонката на Кол. вал.

По-скоро тази на РВ, защото човекът казва, че е установил това, че при поставяне на маркер КВ, буталото на 1 - ви цилиндър е реално в ГМТ.

VIHHRONNY
17-12-2012, 22:30
Точно така проверено е хиляда пати.
Закачих компа и ми показа грешка р1320 или нешо такова беше - "Няма синхрон на датчиците, сигнал - непостоянен".
Имам снимки, но след малко, да изкапя бебенцето...

VIHHRONNY
17-12-2012, 23:45
Това е КВ в ГМТ на 1-ви цил.

http://www.bulpics.com/images/guest/20121217550_2.jpg

това е РВ
http://www.bulpics.com/images/guest/20121217551_1.jpg

това е ролката която направи мизерията...
http://www.bulpics.com/images/guest/20121217552_2.jpg

Не ми се вярва да има превъртяни шпонки щото всичко е така стегнато че няма отвиване...
по скоро датчика който е на РВ може да е прекъснат, счупен или нещо такова.
трябва ли да се свали ролката за да се свали датчика?
датчика има 3 пина, м/у среден и един от крайните има верига, другите комбинации са без резултат, няма верига. Така ли е?
айде специалистите....

Mury
18-12-2012, 07:05
Хм тук има нещо доста гнило :rtfm::rtfm::rtfm: няма как ще трябва да провериш шпонката поне на РВ,така и така се сваля колелото за да се смени датчика,той се мери или с осцилоскоп или с диод,така и да мериш вериги нищо няма да разбереш/аз колко датчици на КВ съм сменил дето са давали точното съпротивление/ :spiteful::spiteful:

VIHHRONNY
18-12-2012, 08:14
Няма отвиване РВ. Едва ли е с обратна резба. Изкривиха ми се инструментите и не.
Иначе и аз съм на мнение че нещо горе не е в ред. Там така е затегнато, че трдно ми е да повярвам че е мръднало точно два зъба в обратна посока. Що се отнася до датчика ме съмнява да не е потрошен от повлечените отломки от пистовия ремък.

iveli
18-12-2012, 09:12
Аз моето като го свалях му изкъртих шпонкта която е отлята с него и счупих датчика Наистина е много стегнато Внимавай

Mury
18-12-2012, 10:31
Няма отвиване РВ. Едва ли е с обратна резба. Изкривиха ми се инструментите и не.
Иначе и аз съм на мнение че нещо горе не е в ред. Там така е затегнато, че трдно ми е да повярвам че е мръднало точно два зъба в обратна посока. Що се отнася до датчика ме съмнява да не е потрошен от повлечените отломки от пистовия ремък.

Tо може точно за това да е стегнато така,защото я няма шпонката.Направи си лапа за контра,взимай тръбата и развивай...................:crybaby::crybaby:

ecotronic
18-12-2012, 11:20
Щом при поставяне на разпределителния вал на фабричния маркер , буталото на първи цилиндър опира в клапан при ГМТ, означава че при това положение на КВ има отворен клапан на първи цилиндър. Това не трябва да е така. Защото това е ГМТ на буталото напосредствено преди работния такт, при което двата клапана трябва да са ЗАТВОРЕНИ. И чак при завъртане на около 144 градуса на КВ (72 градуса на РВ) трябва да отвори изпускателния клапан.
Всичко това означава, че положението на ангренажното колело е променено спрямо фабричното. Ако сега не е превъртяло, означава, че някога е късало шпонка и вероятно поради разбит канал, е правен нов такъв.
Колегата спомена, че на корпуса има направен друг маркер, който най-вероятно съответства на точното положение на РВ при ГМТ. Ако този, който е правил ремонта на сглобката си е свършил добре работата и точно е маркирал новото положение, би трябвало зацепвайки ремъка по този белег всичко да е ОК.
Но ако е допусната грешка от няколко градуса при нанасянето на новия маркер, това ще се отрази на работата на двигателя.
Поради това е добре:
1 - Или да се провери с индикаторен часовник спрямо друг такъв двигател дали правения маркер е верен.
2 - Или да се смени разпределителния вал в комплект с ангренажното колело (може втора употреба, но в добро състояние).

PS:

Показателно затова, че зацепването на ремъка има вероятност да е правилно, това е при въртене на ръка да се усеща наличието на компресия на всеки 144 градуса завъртане на КВ.

VIHHRONNY
21-12-2012, 09:10
Щом при поставяне на разпределителния вал на фабричния маркер , буталото на първи цилиндър опира в клапан при ГМТ, означава че при това положение на КВ има отворен клапан на първи цилиндър. Това не трябва да е така. Защото това е ГМТ на буталото напосредствено преди работния такт, при което двата клапана трябва да са ЗАТВОРЕНИ. И чак при завъртане на около 144 градуса на КВ (72 градуса на РВ) трябва да отвори изпускателния клапан.
Всичко това означава, че положението на ангренажното колело е променено спрямо фабричното. Ако сега не е превъртяло, означава, че някога е късало шпонка и вероятно поради разбит канал, е правен нов такъв.
Колегата спомена, че на корпуса има направен друг маркер, който най-вероятно съответства на точното положение на РВ при ГМТ. Ако този, който е правил ремонта на сглобката си е свършил добре работата и точно е маркирал новото положение, би трябвало зацепвайки ремъка по този белег всичко да е ОК.
Но ако е допусната грешка от няколко градуса при нанасянето на новия маркер, това ще се отрази на работата на двигателя.
Поради това е добре:
1 - Или да се провери с индикаторен часовник спрямо друг такъв двигател дали правения маркер е верен.
2 - Или да се смени разпределителния вал в комплект с ангренажното колело (може втора употреба, но в добро състояние).

PS:

Показателно затова, че зацепването на ремъка има вероятност да е правилно, това е при въртене на ръка да се усеща наличието на компресия на всеки 144 градуса завъртане на КВ.
Много благодаря за споделените знания. Колега, излезна много прав. Колелото на РВ беше превъртяло близо 180 грдуса, акъла не ми го побира как е станало и колата да си работи до последно, но факт. На всеки цилиндър си имаше компресия при въртенето, но ролката е била на обратно почти и забрави да запали.
Аз не разполагах с инструмент да развия тази ролка и прибягнах до квалифицирана помощ. Сложихме друга ролка и от два дена съм на пътя. За щастие по мотора щети няма ( за сега няма признаци ), колата си е като преди. Имам две снимки на ролката след малко ще ги кача. Счупила се е въпросната шпонка подяволите и къръка.
Големи благодарности за отзивчивистта и компетентните мнения, също и на хората които ми свършиха работа, много съм доволен от тях, не за пръв път прибягвам до техните услуги.
Пойелавам на всички безаварийно през 2013 година, весели празници...

П.П. Качествения инструмент помага там където знанията не вършат работа...

VIHHRONNY
22-12-2012, 22:55
тук се вижда че шпонката я няма ...


http://snimki.be//store/1/631356209520.jpg




... и парченцето шпонка ...
http://snimki.be//store/1/701356209701.jpg

Mury
23-12-2012, 09:34
тук се вижда че шпонката я няма ...


http://snimki.be//store/1/631356209520.jpg




... и парченцето шпонка ...
http://snimki.be//store/1/701356209701.jpg

А от светлата следа на долната снимка си вижда,че колелото е превъртял0о около 180 гр. :new_Eyecrazy::new_Eyecrazy::new_Eyecrazy:

ecotronic
23-12-2012, 17:13
Покрай цялата работа се чудех как така се къса шпонка???
Сега, като видях снимките ми става ясно, че това е щифт а не шпонка.

Шпонката е това:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/FeatherKeyUnMounted.png?uselang=ru

lordliness
23-12-2012, 17:50
Доста тъпо са го измислили.

ecotronic
23-12-2012, 19:09
Доста тъпо са го измислили.

На пръв поглед е така.
Но може конструкторът да е искал да обособи именно "слабото място" в механизма за да може в случай, че се загуби сфазирането между двата вала, да се скъса шплента и така да не настанат по-големи поразии.

lordliness
23-12-2012, 19:16
Няма да се ударят клапаните?Каква е разликата скъсан ремък, скъсан щифт?

ecotronic
23-12-2012, 20:03
Няма да се ударят клапаните?Каква е разликата скъсан ремък, скъсан щифт?

Това не зная дали е така, но чета това, което пише колегата (цитирам):


"С теорията съм запознат само че тя не може да се приложи на практика в моя случай. Коляновия вал като е на позиция( на белег) разпределителния за два зъба не може да застане на белега защото клапаните удрят буталото.
Преди време когато сменявах ангренажа ме питаха тая кола чипвана ли е или нещо друго дали е правено с нея. Не знам. Та въпроса ми е възможно ли е белега да се разминава с два зъба и колата да работи перфектно (конкретно в моя случай) в следтвие на някакви преправки от страна на други хора или категорично не.
По отношение на шпонките не съм гледал но от опит знам че шпонката скъса ли се колелото си превърта спрямо вала, а не е зацепено точно на два зъба преди белег.
И все пак всякакви компетентни мнения ще са ми от полза...."

lordliness
23-12-2012, 20:18
Нарушаването на синхрона между валовете води до срещи бутало- клапан, освен, ако не си късметлия.

ecotronic
23-12-2012, 20:34
Има двигатели при които ако по някаква причина РВ спре да се върти, тои застава в някакво точно определено положение заради действието на пружините връщащи клапаните. При това положение най-отворените клапани са полу-отворени и буталата не ги докосват.
Ако е така и при този двигател, продължавам да твърдя, че поразии ще настъпят не при скъсан ремък или штифт, а само при загуба на синхрон - примерно заради прескочили зъби или неправилно монтиране на ремъка.

lordliness
23-12-2012, 20:47
Нещо не мога да си го представя.Някое бутало винаги ще се окаже по- бързо от специалното положение на вала.

ecotronic
23-12-2012, 20:55
Ако не си късметлия, буталото със сигурност ще се окаже по-бързото:-)

lordliness
23-12-2012, 21:01
тъкмо си мислех да не си сменям ангренажа, но май не съм късметлия

Pepko-Bepko
23-12-2012, 23:29
Това се получава ако не се стегне нужните 12 килограма!Колегата курбан трябва да свари ако не е ударила клапани колата!

mordohy
24-12-2012, 04:23
Щифта служи само за центроване.:lupe:
Стягане му е майката. Те могат да го направят и на шлици и никога да е мръдне там.
Обаче при скъсване на ремък няма да се размине само с клапани и превъртане на ангренажа, а ще има и пробито бутало, счупени водачи, а защо не и леглата им ....
Поразиите може да са до степен ,при която мотора да е за боклука.

lordliness
24-12-2012, 05:19
Могат просто да правят защитени двигатели.

code
24-12-2012, 09:28
На пръв поглед е така.
Но може конструкторът да е искал да обособи именно "слабото място" в механизма за да може в случай, че се загуби сфазирането между двата вала, да се скъса шплента и така да не настанат по-големи поразии.

Не е това причината и този шплент нищо не носи, само насочва. На Фиеста Зетек примерно на коляновия няма никакъв шплент, ролката се върти като лагер на вала, само стягането я държи.

Могат просто да правят защитени двигатели.
Няма нищо случайно, главната цел на конструктора не е да чупи клапани. :-D

ecotronic
24-12-2012, 11:08
Не е това причината и този шплент нищо не носи, само насочва. На Фиеста Зетек примерно на коляновия няма никакъв шплент, ролката се върти като лагер на вала, само стягането я държи.


Не мога да се съглася.
Никъде в машиностроенето не се разчита просто на стягане на две гладки челни повърности за да се избегне приплъзване една спряма друга. Винаги се ползват щифтове, шпонки, шлици или конусни сглобки. Понякога и кобминации от горните неща. Примерно конус + шпонка или шлици.

Mury
24-12-2012, 11:09
Покрай цялата работа се чудех как така се къса шпонка???
Сега, като видях снимките ми става ясно, че това е щифт а не шпонка.

Шпонката е това:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/FeatherKeyUnMounted.png?uselang=ru

Всичко дето си написал е ок,само дето шпонката от снимката не е същата като на колелото на Алфата,ти май не си виждал такова колело,а си говориш само от това което си прочел в някоя дебела книга.Колегите ти го казаха,тази шпонка е само водач за колелото,иначе самото колело трябва да се стяга яко/това може да го прочетеш пак в някоя дебела книга,там пише колко кг. да се стяга колелото/ :innocent::innocent::innocent::innocent::innocent:

ecotronic
24-12-2012, 11:20
Остави какво си мислиш, че съм чел а по-добре прочети отново поста ми в който обяснявам що е това шпонка и що е това щифт.
Не е добре когато човек си вади хляба с един занаят да не знае елементарни понятия.

lordliness
24-12-2012, 11:24
Остави какво си мислиш, че съм чел а по-добре прочети отново поста ми в който обяснявам що е това шпонка и що е това щифт.
Не е добре когато човек си вади хляба с един занаят да не знае елементарни понятия.

И аз често се чудя някои не четат или не разбират написаното.

VIHHRONNY
24-12-2012, 15:31
Благодаря на всички за вниманието. Според мен истината е, че това е някъв вид форма на вътрешното фи на ролката който отговаря на точно същата, но огледална форма на фи-то на РВ. Това за мен не е шпонка, но така го наричат. Прилича по-скоро на един зъб от набор шлици и целта му разбира се е да фиксира ролката спрямо вала в конкретно положение. За мен е изненада, че няма нито конус нито шлиц и наистина се разчита основно на стягането в допълнение със въпросния засег (ако мога така да се изразя).
Курбан дали 6те правя, едва ли, че съм извадил късмет - така е. Едно не мога да си обясня - колелото е превъртяло 178 грдуса което означава че докато КВ се е въртял РВ не се е въртял в рамките на поне 178 градуса. Това е почти пълен оборот на КВ (356 градуса) - как не се е получила среща на бутало с клапан? И
другото което не ми е ясно защо мотора работеше при това положение докато не го угасих (съмнява ме превъртането да се е случило в момента на гасене).

Що се отнася до понятието шпонка - шпонки съм късал доста (прави и полукръгли) при наличие на конусни повърхнини и яко стягане (конуса не издържа и къса шпонката (която е само да определи положението на ролка-вал ))
Акъла не ми го побира как в конкретния случай няма конус, а цилиндрична повърхнина с хлабина ( дори не е с някаква гарантирана стегнатост м/у двете повърхнини) и се разчита на въпросния засег и яко стягане....

При всичко това мотора си е добре и работи идеално ( както преди ).

Весели празници на всички...

Mury
24-12-2012, 22:16
Остави какво си мислиш, че съм чел а по-добре прочети отново поста ми в който обяснявам що е това шпонка и що е това щифт.
Не е добре когато човек си вади хляба с един занаят да не знае елементарни понятия.

Ми в случая това на Алфата си е точно шпонка,само че обратна,тя е на колелото а зареза е на вала,проблема е ясно откъде е дошъл,някой някога е оставил хлабаво колелото,защото 90% от сервизите нямат такава лапа за контриране на колелото,докато се стяга.Този вал ако е стегнат като хората няма как да се счупи шпонката,а трябва да изрони зъбите на ремъка.Ти се замисли над това което аз съм ти написал,и това какво аз знам не е твоя работа,такива като теб на теория ги има много/Цецко беше такъв/.:innocent::innocent::innocent::innocent:

---------- Post added at 22:16 ---------- Previous post was at 22:13 ----------


Не мога да се съглася.
Никъде в машиностроенето не се разчита просто на стягане на две гладки челни повърности за да се избегне приплъзване една спряма друга. Винаги се ползват щифтове, шпонки, шлици или конусни сглобки. Понякога и кобминации от горните неща. Примерно конус + шпонка или шлици.

Абе човек кефи ме как спориш с хора,които са разглобили не малко коли и са видяли доста.Има много коли на които колелата на КВ се стягат само,без никакви шпонки,щифтове,мифтове и т.н. технически понятия/извинявай други незнам,нали съм прос майстор/:roll::roll::roll::roll: Да не говорим че и доста мотори с верига са на този принцип.........................


П.С.Умно момче си,имаш доста познания,но понякога се правиш на велик,и разбиращ от всичко...............такива хора си имаме доста тук във форума....................

Linkestis
24-12-2012, 22:32
Мъри,тоя път лекинко се пообърка с квалификация на човека

code
24-12-2012, 22:52
Мъри,тоя път лекинко се пообърка с квалификация на човека
Изобщо не се е объркал, от една страна даже го похвали и аз съм на същото мнение обаче когато теорията започне да спори с практиката става доста нелепо :blah:

Не мога да се съглася.
Никъде в машиностроенето не се разчита просто на стягане на две гладки челни повърности за да се избегне приплъзване една спряма друга. Винаги се ползват щифтове, шпонки, шлици или конусни сглобки. Понякога и кобминации от горните неща. Примерно конус + шпонка или шлици.
Само, че аз ти казвам как е щото съм си чупил ръцете с точно тази кола, а ти "не можеш да се съгласиш" щото по принцип логиката на нещата според теб нещо си и т.н. и т.н.
Еми хубаво тогава, не е лошо човек да разсъждава ...:throw:

Mury
24-12-2012, 23:03
Мъри,тоя път лекинко се пообърка с квалификация на човека

Прочети пак какво съм написал :innocent::innocent::innocent::innocent:

ecotronic
24-12-2012, 23:27
Ми в случая това на Алфата си е точно шпонка,само че обратна,тя е на колелото а зареза е на вала,проблема е ясно откъде е дошъл,някой някога е оставил хлабаво колелото,защото 90% от сервизите нямат такава лапа за контриране на колелото,докато се стяга.Този вал ако е стегнат като хората няма как да се счупи шпонката,а трябва да изрони зъбите на ремъка.Ти се замисли над това което аз съм ти написал,и това какво аз знам не е твоя работа,такива като теб на теория ги има много/Цецко беше такъв/.:innocent::innocent::innocent::innocent:

---------- Post added at 22:16 ---------- Previous post was at 22:13 ----------



Абе човек кефи ме как спориш с хора,които са разглобили не малко коли и са видяли доста.Има много коли на които колелата на КВ се стягат само,без никакви шпонки,щифтове,мифтове и т.н. технически понятия/извинявай други незнам,нали съм прос майстор/:roll::roll::roll::roll: Да не говорим че и доста мотори с верига са на този принцип.........................


П.С.Умно момче си,имаш доста познания,но понякога се правиш на велик,и разбиращ от всичко...............такива хора си имаме доста тук във форума....................


И що толкова неимоверно много се дразниш от хора като мен?

Няма повече да си губя времето да ти обяснявам неща, които би трябвало отдавна да научиш, но в твой интерес е да запомниш едно:

Когато един човек разбере, колко малко знае, вече е разбрал нещо много съществено!

Не се дразни от това. Не съм го измислил аз а само цитирам по-умни от мен.

Бъди жив и здрав!

ecotronic
25-12-2012, 00:21
Само, че аз ти казвам как е щото съм си чупил ръцете с точно тази кола, а ти "не можеш да се съгласиш" щото по принцип логиката на нещата според теб нещо си и т.н. и т.н.
Еми хубаво тогава, не е лошо човек да разсъждава ...:throw:


Поспри замалко да го раздаваш нечий адвокат и ми обясни с какво точно от казаното от мен не си съгласен като ме цитираш?

Ето какво съм казал (същото което си цитирал):

Първоначално публикувано от ecotronic http://clubalfaromeo.com/forum/images/bassalpha/buttons/viewpost.gif (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1158401#post1158401)
Не мога да се съглася.
Никъде в машиностроенето не се разчита просто на стягане на две гладки челни повърности за да се избегне приплъзване една спряма друга. Винаги се ползват щифтове, шпонки, шлици или конусни сглобки. Понякога и кобминации от горните неща. Примерно конус + шпонка или шлици.



Обясни сега с какво не си съгласен, или само така просто си бърбориш?

Ето го и въпросното колело.

http://alfa.kachi-snimka.info/images/viu1356387681s.jpg


Това ограденото в червено разбрал ли си за какво служи? ......като си си почупил ръцете с тези коли или така само се намираш на приказка?

VIHHRONNY
25-12-2012, 08:35
[QUOTE=ecotronic;

Ето го и въпросното колело.

http://alfa.kachi-snimka.info/images/viu1356387681s.jpg



Вече 100% съм сигурен че при мен колелото е било хлабаво защото парченцето шпонка не е квадратно, а с няква износена форма и предполагам това е предизвикало разпадането на оптяжната ролка. Освен това имаше някакво виене като на лагер ама не точно и изпадаше в резонанси, това е бола ролката на РВ. Ако съм предполагал да погледна под капаците да видя че е хлабава щях да избегна всичко това.

lordliness
25-12-2012, 09:00
Каза, че не си успял да развиеш болта, значи е било стегнато, вероятно някога някой специалист е счупил щифта и го е стегнал така.

Mury
25-12-2012, 09:09
Каза, че не си успял да развиеш болта, значи е било стегнато, вероятно някога някой специалист е счупил щифта и го е стегнал така.

Той не е могъл да го развие,защото е нямал лапа за контра.:grandpa::grandpa::grandpa:

---------- Post added at 09:09 ---------- Previous post was at 09:08 ----------


И що толкова неимоверно много се дразниш от хора като мен?

Няма повече да си губя времето да ти обяснявам неща, които би трябвало отдавна да научиш, но в твой интерес е да запомниш едно:

Когато един човек разбере, колко малко знае, вече е разбрал нещо много съществено!

Не се дразни от това. Не съм го измислил аз а само цитирам по-умни от мен.

Бъди жив и здрав!

Напротив,не ти се дразня,даже ти се кефя защото наистина имаш познания/за разлика от много други/просто понякога си навсякъде и знаеш всичко,което е невъзможно майка.Бъди жив и здрав,и все така да помагаш на хората,които имат нужда.Запомни от мен,че практиката няма нищо общо с теорията :hehehm::hehehm::hehehm:

Весели празници на всички

code
25-12-2012, 10:03
Поспри замалко да го раздаваш нечий адвокат и ми обясни .....
Сега ще ти обясня що го раздавам адвокат на Антон и изобщо това не ме притеснява. ;) Не, че той има някаква нужда но темата я приключи точно на 32-я пост

.......проверихте ли шпонките на колелата,да няма някоя дето да липсва.................:idea::idea::idea::idea:
след което ти влиза още няколко страници в полемики, докато накрая взе и да му сипваш с тежки реплики като "Не е добре когато човек си вади хляба с един занаят да не знае елементарни понятия" Готино момче си, обичаш явно да си слушаш гласа - ок и аз съм така, ама понякога виж какво се получава ;)

lordliness
25-12-2012, 10:49
Той не е могъл да го развие,защото е нямал лапа за контра.:grandpa::grandpa::grandpa:[COLOR="Silver"]


Каза май, че дори си е изкривил инструментите

VIHHRONNY
25-12-2012, 11:00
Нямам лапа, използвах едно желязо да забия м/у спиците на колелото и да го блокирам, и не успях, изкриви ми се гедорето и щях да го счупя (не е професионален инструмент, в повечето случаи върши работа - не и в този).
Предполагам, че колелото е било хлабаво и при превъртането се е самозатегнало.

Не спорете за глупости, празници са....

mordohy
25-12-2012, 11:06
Хубаво е да разделяме теорията от практъиката, защото понякога се срещат изключително тъпи наглед неща, но винаги са обусловени от някаква логика.
Дали поради технологична или икономическа причина.
Всяко нещо, което е направено и действа, то е изпитано , преди да е пуснато в употреба.
Ако нещо не работи, то причината е в нас. Ето и в случая, не е имал хебел човека и не е могъл да отвие болта.
Мога да дам пример.
Беше мотор от някакъв трактор.Маховика му се закрепваше на коляновия вал чрез конусна сглобка. нямаше никаква шпонка или нещо друго. Само един болт отзад с шайба.Маховика беше превъртял. Бяха направили конусна втулка , за да обере износването от превъртането, но колкото и да го затягаха, той пак превърташе.
Стана ми интересно и се захванах с проблема.
Намерих в нета само инфо, че въпросният болт се стяга с 12 кг/м. Пълен ташак.
Оставих малко дяволите да се налудуват, а после ми просветна:big_whoops:
Нагрях първо втулката и я набих на вала. После си поиграх с нагряването на маховика, около половин час, оставих го да се отпусне навсякъде около две минути и го нахлузих на втулката. затегнах с 12 кг/м и толкоз.
Дадох примера, защото е от фрапиращите.
За това, като нещо не става, обади се на приятел.
Решението понякога е много елементарно.

lordliness
25-12-2012, 11:10
Неоспорима истина не съществува. Ако я имаше, тя щеше да е скучна.
Теодор Фонтане.

ecotronic
25-12-2012, 17:16
Сега ще ти обясня що го раздавам адвокат на Антон и изобщо това не ме притеснява. ;) Не, че той има някаква нужда но темата я приключи точно на 32-я пост

след което ти влиза още няколко страници в полемики, докато накрая взе и да му сипваш с тежки реплики като "Не е добре когато човек си вади хляба с един занаят да не знае елементарни понятия" Готино момче си, обичаш явно да си слушаш гласа - ок и аз съм така, ама понякога виж какво се получава ;)

Зададох ти конкретен и елементарен въпрос. Не ми отговори и продължаваш да си бърбориш.
Не се хаби да ми пишеш повече, защото не виждам постовете ти.

Честита коледа!

Жив и здрав!