PDA

View Full Version : Турбото надува късно...



maksi
21-01-2013, 23:20
Здравейте...
От известно време насам усещам колата си малко по-мудна в ниските обороти.Когато тръгне да ускорява в началото се замисля и като вдигне оборотите се изстрелва.
След като се разтопи снега и по градските пътища остана само пясък почнах да си правя експерименти.Потеглям бавно на първа,включвам на втора и подавам рязко газ.В ниските обороти колата поема бавно и в момента в който турбото се включи колата почва да върти гуми.Ако я карам постоянно в обороти колата лети,но ме притеснява факта,че турбото надува много късно...Къде може да е проблема?!?
P.S.Забравих да спомена,че става въпрос за 1,9 JTD '00.

sasho156
22-01-2013, 02:31
Пробвай да затапиш EGR-то ако още не си

Coyota
22-01-2013, 09:17
колега я откачи дебитомера и виж пак така ли върви :)

DerMeister
22-01-2013, 09:48
На колко оборота развърта? Турбо лаг е нещо нормално.

S_G_M
22-01-2013, 11:04
Колега , и моята има замисляне сега зимата специално , като загрее се оправя ... така че забележи и колко е загряла колата когато я настъпваш . Иначе градско като я карам с 60 километра на 5та , бууст метъра показва около 0.2-0.3 Bar.

DMS
22-01-2013, 12:07
Почисти си MAF-a, както и температурния датчик. Възможно е ECU-то да се лъже и да не прави добра смес, въпреки че не пуши. :cheers:

maksi
22-01-2013, 12:17
Тези дни ще затапя ЕГР-а,ще почистя МАФ-а и температурния датчик и ще видя какво е положението.Принципно си щадя колата и ръчкането и вкарването на мотора в обороти става само когато колата е загряла!!!
Колата я карам от 7-8 месеца и достатъчно и свикнах за да усетя каквито и да било нередности.Преди няколко дни усетих,че колата някак си се отпуши и имаше достатъчно сила дори и в ниските обороти и това нещо ми се стори странно.Всичко това обаче беше само за въпросния ден.На другия ден отново си карах мудната и тромава 145-ца.

maksi
23-01-2013, 10:16
Проблема е открит.Днес качих колата на канал да видя отдолу какво става и изненада.Гумения маркуч дето излиза от турбото не е напукан.Просто е скъсан наполовина по такъв начин,че може да се види само отдолу-отгоре погледнат маркуча си е ОК.Сега следва търсенето на гумения маркуч от турбото.До колкото си спомням колега от форума беше сменявал именно този маркуч и намирането му нов или втора ръка е почти невъзможно и беше прибягнал до варианта да му го правят по поръчка.

Cardinala
25-01-2013, 00:21
Колега кой точно маркуч ти трябва? ако е от турбото до кулера може би мога да помогна с втора ръка. Мисля че го имам от блъсната ми кола ама ми трябва снимка и време някой да провери в гаража, че съм на 3000км от него :)

maksi
26-01-2013, 15:08
Спукан е маркуча който идва от въздушния филтър.
Тези ди е малко лошо времето,но при първа възможност ще сваля всички маркучи за да се провери за евентуален пропуск и ще видя и каква мизерия има в интеркулера...почти съм сигурен че и там положението е зле...

tonov
26-01-2013, 15:39
Спукан е маркуча който идва от въздушния филтър.
Тези ди е малко лошо времето,но при първа възможност ще сваля всички маркучи за да се провери за евентуален пропуск и ще видя и каква мизерия има в интеркулера...почти съм сигурен че и там положението е зле...

Тоя маркуч е преди турбото, не може това да е проблема за слабо надуване. Единствено ако спуканото е СЛЕД дебитомера, тогава би могло да лъже ЕКУ-то. За пропуски огледай основно маркучите след турбото.

ivaka89
31-01-2013, 00:07
Колега закарай колата за 10 15 лв да я закачат да и прочетат компа (има няма грешки и жива диагностика) Така на догадки може да загубиш време а и пари (при правене на излишни ремонти ) Приятелката ми кара пунто мк2 1.2 16, колата беше станала флегматична особено в по високите обороти, 2 3 сервиза некадърници, накрая попаднах на точния човек (оказа се, че мап сензора е забил и трябваше да го сменя). Пунтото е самолет от ново, иначе бях тръгнал и аз да търся цепнатини по смукателната система, промивки на горивна система, почистване на дюзи които на стенда работеха като нови :D Иди в някой от сервизите в който се занимават хора с италиански автомобили и правят ремап (те със сигурност знаят какви данни трябва да отчете всеки един датчик при нормална работа) Може да е ЕГР Маф, Дебитомер, Запушен катализатор.

Както имаше по горе предложения затапи ЕГР , дебитомера му дръпни буксата и виж дали ще по-пъргава , мафа на комп, ще ти излезе, катализатора като даваш газ виж дали прави силна струя, ако ти е се вижда слаба струята го свали виж ако не е стопена питата с 1 шише меглио и подвижен душ (правиш банята в сажди) и го слагаш чисто нов :) Успех