PDA

View Full Version : проблем със съединителя 147 1.9 JTD



gery5
06-02-2013, 22:18
Здравейте, имам алфа 147 1.9 JTD 115к.с. 2001г.

Една сутрин (студена!) при потегляне първа скорост влезе доста трудно, предалът на съединителя имаше празен ход, който след заглряване на колата се премахна. На др сутрин, отново при запалване на колата и опит за потегляне, нито първа, нито втора скорост можеха да влязат... И така седмица и половина вече колата е в гараж за ремонт. Причината за празния ход на педала на съединителя беше счупена пружина. След смяната й, педала е в нормално състояние, но отново скоростите не можеха да се включват. Последва сваляне на скоростната кутия с евентуална причина износен съединител. Но уви! съединителя изглежда като нов. Оттук идва първият ми въпрос.. понеже веднъж свален съединител не може да се сложи отново заради лагера, който излезе на едно с притискателния диск. Някой знае ли как лагера се отстранява от притискателя, за да може да се сложи отново? И второ питане - някой има ли идея каква може да е причината за невключването на предаваките? Ии.. забравих да спомена, че подари напъването от вкарване на първа скорост, скоростния лост се е изкривил. Възможно ли е това да е причината за невключване на предавките?
Благодаря предварително на всеки отзовал се :-)

SandoOne
06-02-2013, 22:25
Тва ме уби ... край , как се изкрви скоростния лост от напъване .......

undy
06-02-2013, 22:31
Гаранция пластмасите на лоста(които са в основата) са на сол...по-точно на едри парчета.Или жилата са се разместили.
Как ги кривите тес неща бре:bored:

gery5
06-02-2013, 22:39
6 mm и аз не знаех как се кривят, но ето че е възможно :D
татко има тежка десница :D

---------- Post added at 22:39 ---------- Previous post was at 22:36 ----------

няма нищо раздробено и жилата си вървят нормално.

SandoOne
06-02-2013, 22:43
вижте помпите те са две едната е на педала другата е отпред може от това да пропада съединитела

gery5
06-02-2013, 22:45
и горната и долната помпи са проверени и са наред. няма да е от тях..

undy
06-02-2013, 22:53
Та то остана самата скоростна.......да не чуе дявола.

gery5
06-02-2013, 23:00
всичко изглежда наред и в скоростната кутия.
а за лагера на притискателя нещо да кажете? :S

irriducibili
07-02-2013, 00:29
всичко изглежда наред и в скоростната кутия.
а за лагера на притискателя нещо да кажете? :S
бате а най простото нещо преди да искривиш лоста провери ли примерно дали тия скорости имат масло в тях ;)

gery5
07-02-2013, 19:41
Кутията си има масло. Общо взето всичко си е така както трябва да е, явно има нещо, което ни убягва...

tonov
07-02-2013, 21:27
Един много прост тест не видях да сте направили - на място при изгасен двигател влизат ли скоростите?

gery5
07-02-2013, 21:55
Да, влизаха си при изгасен двигател.

tonov
07-02-2013, 22:08
Да, влизаха си при изгасен двигател.

Значи скоростната кутия отпада като вариант. Просто не е отделял съединителя. Накрая ще се окаже, че заради дефектна или необезвъздушена помпа насила сте потрошили колата.

gery5
07-02-2013, 22:15
Ако приемем, че съединителя не е отделял, как съм карала така една година?

a_hristovbg
07-02-2013, 22:29
може и да е замръзвал от студа и за това да не е сработвал както трябва и като загрее да се оправя.Аз имам и ситроен с който имах същите ядове, сега като се стопли времето се оправи и нямам проблеми

tonov
07-02-2013, 23:16
Ако приемем, че съединителя не е отделял, как съм карала така една година?

Обикновено помпата почва да прави магарии при застудяване. Тоя празен ход на педала е точно такъв признак.

А и не става дума за тотален отказ, просто съединителят не е отделял докрай. В движение синхронизаторите се справят и компенсират донякъде, но от място няма как. Оттам идва и затрудненото включване на първа и задна.

irriducibili
08-02-2013, 00:50
Ако приемем, че съединителя не е отделял, как съм карала така една година?
Хъркаха ли скоростите при тръгване ?

undy
08-02-2013, 18:21
а за лагера на притискателя нещо да кажете? :S
Лагера или работи както трябва,или се е раздрънкал и прави магарий,или просто си е отишъл и не ти работи съединителя.

RoMeO_156_GTA
10-02-2013, 10:55
Обикновено помпата почва да прави магарии при застудяване. Тоя празен ход на педала е точно такъв признак.

А и не става дума за тотален отказ, просто съединителят не е отделял докрай. В движение синхронизаторите се справят и компенсират донякъде, но от място няма как. Оттам идва и затрудненото включване на първа и задна.
Подкрепям те напълно . Аз имах подобен проблем като като застудя . Първо започна с този празен ход , след това потъваше педала . Смених горната помпа , която се намира зад педала , временно се оправи . После работното цилиндърче/долната помпа/ , видимо беше добре , не беше омаслена , но вътре беше корозирало цилиндърчето и изпускаше . Интересното е , че цените й варираха от 84 лв с поръчка по големите магазини до 35 лв в специализиран малък магазин . Всичко това последвано с промивка на системата и обезвъздушаване по няколко пъти . Така , обаче първа и задна пак влизаха с усилие , все едно да не се натисне педала до край и наистина беше така . Погледнахме пак горната помпа - беше изпадал щифта й и се беше изместила леко , всички бяха много учудени как , явно невнимание при монтажа ... след наместването й на място вече нямаше празен ход. Също педала беше доста корав , след това поомекна.
Успех колежке с намирането на точната диагноза . При мен също последваха какви ли не теории от различни хора , изкривена вилка , скоростна кутия , докато накрая се оказа нещо дребно :bored:

gery5
11-02-2013, 22:27
Колко трябва да е разстоянието на лостчето в мъртво положение на педала и при натиснато положение, т.е. разстоянието на отделянето?

ии на трабичката, която свързва горната амбриажна помпа с маркуча на долната амбриажна помпа, има резервоарче (капсуловано) - някой да знае то за какво служи ? :idea:

RoMeO_156_GTA
11-02-2013, 22:50
Колко трябва да е разстоянието на лостчето в мъртво положение на педала и при натиснато положение, т.е. разстоянието на отделянето?

ии на трабичката, която свързва горната амбриажна помпа с маркуча на долната амбриажна помпа, има резервоарче (капсуловано) - някой да знае то за какво служи ? :idea:

Имаш предвид лостчето върху скоростната кутия ли , където е долната помпа. Не мога да се сетя колко беше разстоянието , гледах на още две жтд-та и не беше много , по спомен 7-8 мм , може и да се бъркам. Най-добре да погледнете някое друго жтд , независимо 1.9 или 2.4 , вижда се и без сваляне на части .

А въпросното резервоарче до колкото разбрах било пълно с азот , но го отпиши като евентуален причинител на проблема.

gery5
11-02-2013, 23:00
е как може да е азот като отттам минава спирачната течност?

rubig
11-02-2013, 23:16
Здравейте, имам алфа 147 1.9 JTD 115к.с. 2001г.

Една сутрин (студена!) при потегляне първа скорост влезе доста трудно, предалът на съединителя имаше празен ход, който след заглряване на колата се премахна. На др сутрин, отново при запалване на колата и опит за потегляне, нито първа, нито втора скорост можеха да влязат... И така седмица и половина вече колата е в гараж за ремонт. Причината за празния ход на педала на съединителя беше счупена пружина. След смяната й, педала е в нормално състояние, но отново скоростите не можеха да се включват. Последва сваляне на скоростната кутия с евентуална причина износен съединител. Но уви! съединителя изглежда като нов. Оттук идва първият ми въпрос.. понеже веднъж свален съединител не може да се сложи отново заради лагера, който излезе на едно с притискателния диск. Някой знае ли как лагера се отстранява от притискателя, за да може да се сложи отново? И второ питане - някой има ли идея каква може да е причината за невключването на предаваките? Ии.. забравих да спомена, че подари напъването от вкарване на първа скорост, скоростния лост се е изкривил. Възможно ли е това да е причината за невключване на предавките?
Благодаря предварително на всеки отзовал се :-)

Малеееееее къде е попаднала тази колааааа.
Лагера се вади елементарно с 3 малки и прави отверки може и с всичко остро под ръка.Свива се зегерката на лагера от вътрешна страна на претискателния диск и лагера пада.След това им кажи да ти сглобят колата и да ти сменят горната помпа на съединителя(намира се при педалите)след което обезвъздушават и си караш -така от разстояние толкова мога да помогна

undy
11-02-2013, 23:52
е как може да е азот като отттам минава спирачната течност?
Това е успокоител на течността......кви азоти,кви пет лева.......ей:stumm: