PDA

View Full Version : Строителите и гаранциите на построеното?



Mind_Control
07-02-2013, 10:32
Имам проблем с жилището ми- от моята тераса тече на апартамента под мен. Блокът има разрешение за ползване от около 2 максимум 3 години. До колкото знам гаранцията е минимум 5 години. Много пъти се разправяме за тая тераса и само ме мотаят. Този път искам документално да си предявя иска и ако не спазят сроковете да си понесат съответните последствия.

Когато си купувам пералня ми е ясно, какво трябва да направя ако се развали, но със строителите нямам представа. Някакви идеи?

kolev
07-02-2013, 10:51
наредба №2 към ЗУТ. глави 4 и 5
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135470557
ако проблема е малък, имай в предвид че ще е много по-добре и по-бързо да ремонтираш за твоя сметка или заедно с комшията.

sasho_n2
07-02-2013, 11:06
Колега, ако решиш да се бориш със строителя се подготви за дълга и тежка битка :laser:. Както колегата по-горе ти е посочил в закона сроковете за гаранция за извършване на стр. работи по хидроизлоации е 5 години.
Ако фирмата е сериозна компания има други обекти и извършва реално дейност, тогава има смисъл. Ако обаче няма други действащи обекти или е просто "куха фирма" тогава е безсмислено да се бориш.
Ако тръгнеш по дългия път, съвета ми е писмено да си изразиш претенциите под формата на нотариална покана за доброволно изпълнение на гаранционните строителни работи ( можеш да приложиш снимлков материал), като задължително поставиш някакъв срок за отстраняване на проблема - едномесечен, двумесечен или какъвто решиш. По този начин ще имаш официален документ, че си поканил строителя да си свъши работа по законовият ред - задължително трябва даимаш екземпляр от поканата за теб, както и докумета за връчването й. Ако не спази строителя определения срок или не се свърже с теб, за да се разберете за решаване на проблема, пускаш иск с приложената връчената нотариална покана и започваш да ходиш по мъките и съдилищата. Все си мисля, че строителя ще се стресне малко или много от нотариалната покана и ще си свърше работата. Принципно това може стане и с обикновено писмо до строителя, но все пак тежестта, когато е с нотариална покана е съвсем различна.

kolev
07-02-2013, 11:22
мда, ако реално извършваше дейност, веднага щеше да прати бригада да види какво става.
все пак какъв точно е проблема.

Liminat
07-02-2013, 11:53
все пак какъв точно е проблема.
Ясно е какъв, вечния - тераса върху жилищни площи.

Mind_Control
07-02-2013, 13:49
наредба №2 към ЗУТ. глави 4 и 5
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135470557
ако проблема е малък, имай в предвид че ще е много по-добре и по-бързо да ремонтираш за твоя сметка или заедно с комшията.

ами проблемът е 300-400 лв... Незнам малък или голям го намираш :) А фактически проблемът се изразява в това, че от терасата ми се просмуква вода по тавана и стената на съседа.

Ще им напиша една нотариална покана да се стреснат малко.

kolev
07-02-2013, 14:06
ако това е цената, цепи я със съседа и да се ремонтира така че догодина да не протече пак.
но ако терасата ти е открита, а отдолу е жилищно помещение имай в предвид че трябва да се махне всичко до бетон, да се положи както трябва топлоизолация, хидроизолация, дренажи и наклони на плочките. ако в момента проблема е в хидроизолацията и дренажа, това е единственото решение.

Mind_Control
07-02-2013, 14:18
ако това е цената, цепи я със съседа и да се ремонтира така че догодина да не протече пак.
но ако терасата ти е открита, а отдолу е жилищно помещение имай в предвид че трябва да се махне всичко до бетон, да се положи както трябва топлоизолация, хидроизолация, дренажи и наклони на плочките. ако в момента проблема е в хидроизолацията и дренажа, това е единственото решение.

Тая тераса ще я правят за 3-ти път... Аз не искам да инвестирам пари в нея, защото ще я покривам така или иначе, но ще е след 2-3 години..

kolev
07-02-2013, 14:40
ами значи в тоя случай не си заслужава да наливаш пари.
иначе ако я ремонтират, следи ги тоя път да я направят както е по детайл.

etrovskii
07-02-2013, 17:51
Всичко се дължи на калпавото строителство,както колеги купуват тънкалак части за колите си и след туй казват че е менте така и барото строител работи със знайни и незнайни матриали с манго джери madein bulgeria.Според мене строитела трябва да се върне и да си довърши работат ама проблема е как да стане нали сме madein bulgeria:big_money:

Linkestis
07-02-2013, 18:02
Всичко се дължи на калпавото строителство,както колеги купуват тънкалак части за колите си и след туй казват че е менте така и барото строител работи със знайни и незнайни матриали с манго джери madein bulgeria.Според мене строитела трябва да се върне и да си довърши работат ама проблема е как да стане нали сме madein bulgeria:big_money:

Така е шото сите го бачкат така както и ти пишеш.

old alfist
07-02-2013, 18:52
Давай по процедурата, която са дали колегите, но не се надявайте много със съседа, че строителя ще се задейства, освен да дойде някой да огледа и да обещае нещо.

Между другото с каква настилка е терасата и забелязват ли се някакви пуктанити или странни звуци когато се стъпва по нея.

Liminat
07-02-2013, 20:43
път... Аз не искам да инвестирам пари в нея, защото ще я покривам така или иначе, но ще е след 2-3 години..
Тогава по-дипломатично със строителя, защото това е нарушение, да не тръгне да си връща някой ден.

sasho_n2
08-02-2013, 10:09
Тогава по-дипломатично със строителя, защото това е нарушение, да не тръгне да си връща някой ден.
Нарушение е, ако няма разрешително от общината или най-малкото протокол за съгласие на Общото събрание на входа. А строителя едва ли ще тръгне да се занимава с някакво остъляване на тераса и то след 2-3 години - дълбоко се съмнявам.

old alfist
08-02-2013, 10:21
При сериозните строителни обекти инвеститора заделя по договор част от средствата, които служат като гаранция именно за отстраняване на причините при подобни събития в рамките на гаранционния срок, но при такива обектчета всичко е на юруш.

kolev
08-02-2013, 11:05
няма такова нещо. гледа се максимално бързо да се завърши строежа, издаде и продаде за да може инвестицията да се върне и отново веднага да се вложи в друг строеж.
в случая става въпрос за "използваем плосък покрив" с керамична настилка /плочки/. при този тип покрив имаш няколко слоя хидроизолация, имаш топлоизолация, имаш пароизолация, имаш дренаж и отделно е много важно как тая изолация завършва към стените, вратата и т.н. ако само на едно място има грешка, цялата изолация е компрометирана и под плочките всичко подгизва във вода.
много е важно този тип изолация да е изпълнена както е дадено по детайл и тогава на практика е вечна.

old alfist
08-02-2013, 11:33
няма такова нещо. гледа се максимално бързо да се завърши строежа, издаде и продаде за да може инвестицията да се върне и отново веднага да се вложи в друг строеж.
в случая става въпрос за "използваем плосък покрив" с керамична настилка /плочки/. при този тип покрив имаш няколко слоя хидроизолация, имаш топлоизолация, имаш пароизолация, имаш дренаж и отделно е много важно как тая изолация завършва към стените, вратата и т.н. ако само на едно място има грешка, цялата изолация е компрометирана и под плочките всичко подгизва във вода.
много е важно този тип изолация да е изпълнена както е дадено по детайл и тогава на практика е вечна.


Това което написах не противоречи на изпълнението в срок и инвестициите, тъй че когато отричаш нещо първо се опитай да вникнеш в него, ако не ти е ясно - питай.

Иначе другото което си написал е вярно.